Moedige Hell Drivers tonen drie dagen stoer stuntwerk Leiden zou zich wat meer ver koopbaar moeten maken fVUTOACROBATEN KOMEND 5WEEKEINDE NAAR LEIDEN LEIDSE I MILITAIR VOOR ■IAAD VAN BEROEP VVV-directeur Dekker voelt zich al Leidenaar Vandalen verdrinken jonge koe m donderdag 29 juli 1971 LEIDSE COURANT hindernissen. Ook hoge. dende hoepel dan aan de mannen overlaten, op de motor zijn ze heel Stoer stuntwerk De hele Hell Drivers show bestaat in feite uit twee gedeelten, die tezamen honderd minuten stoer stuntwerk ga randeren: het precisierijden en het pure sensatiewerk. Dit laatste onder deel volgt na een korte pauze en laat o.m.een motorrijder zien, die met een vaart van ongeveer 70 km per uur via een springschans door een brandende hoepel rijdt en vervolgens rakelings over enkele daarachter opgestelde mensen en auto's scheert. Ook zuller de toeschouwers plotseling iemand achter een scheurende auto zien han gen, die hem meedogenloos door een onn .EIDEN Tijdens het komend weekend zullen op het terrein achter e Groenoordhal de knorrende uitlaatgassen niet van de lucht zijn. De '[ell Drivers komen naar Leiden. Dat betekent drie dagen lang auto- crobatiek waar de toeschouwer zijn adem bij inhoudt. Want al rijden deze nderDuitse herders op wielen dan niet regelrecht naar de hel, hun bestemming n8d oudt vaak het midden tussen hemel en aarde. Springschansen, waarvoor mwtineerde waterskiërs zich nog even bedenken, worden door deze tere heren met gas op de plank genomen. Op twee wielen dan nog wel. |n al slaan ze dan wél een keer of drie met auto en al over de kop, ze 'JU omen er even later altijd weerspringlevend uit om gretig een bewon- prend applaus in ontvangst te nemen. et «|e directeur van de Grocnoord- heer T. C. Daey Ouwe ,mW>ben we ze gisteren eens opgezocht. l Katwijk, waar het moedige gas- P1' apperslegertje zich sedert enkele 'fcgen heeft gestationneerd. werden vriendelijk ontvangen j •n. Voorin maakt moeder de vrouw uien schoon, achterin vloeit de 'thUkey als limonade. x>rddansers reekbuis van The Hell Drivers is de »r C. de Haan, die speciaal voor de derlandse tournee tot speaker en schef is benoemd. „Het wordt niets lavond", stelt hij sombertjes vast, hij door het raam de gure zeewind it neerpaffen op het stuntterrein. vertelt tijdens de show dat elke 'eging van de jongens is ingestu- Regen is geen belemmering, wind kunnen ze niet hebben. Vroeger hielden ze zich altijd al bezig met dingen waarmee een normaal mens zich nooit bezighoudt". Clown Op vage ogenblikken wordt perschef Den Haan in zijn betoog bijgestaan door de heer des huizes, een hele grote Duitser, die tijdens de show dienst doet als clown. „Rijdend in een heel klein wagentje wil hij altijd alles nadoen wat de grote jongens presteren. Maar dat lukt natuurlijk nooit. Een kostelijk onderdeel van onze show", zegt de heer De Haan. De grote Duitser verstaat elk woord Nederlands. Hij heeft zichtbaar schik in deze laatste woorden en bevestigt zijn faam met te zeggen dat zijn overgrootmoeder de toenmalige keize rin van Oostenrijk nog heeft leren kunstrijden. Zij zijn overgrootmoe- maakte destijds deel zijn de heren niet tegen opge- r het acrobatenteam van het befaamde Haan: „Het zijn allemaal van na re uitstekende koorddansers. Onder showgevers bevinden zich verschll- ie ide Trabers, een geslacht dat een drukwekkende naam heeft verworven :r gi het gebied van de koorddanserij. we mensen zijn ook allemaal af- •nstig uit circusartiestenfamilies. Het wordt nu met de minuut drukker in de caravan. Vrouwen verdringen elkaar voor het aanrecht en onder hen bevinden zich ook de enige twee meisjes, die deelnemen aan het stunt werk. Ze zijn ook al erg bedreven met het stuur en de gaspedaal. En al moeten zij het rijden door een bran- groot vuur heensleept. Enfin, het is allemaal te veel om op te noemen. Angst is er bij de acht gespierde oosterburen niet bij. Daar hebben ze teveel voor getraind. De Haan: „Voor de artiesten zelf blijven er natuurlijk altijd risico's hangen zo hebben we echt wel eens te maken gehad met een gekneusde rib maar voor de toeschouwers bestaat er geen enkel gevaar. In de vijf jaar dat de Heil Drivers nu hun werk verrichten, is nog nooit één toeschouwer iets overko men. Ik heb vaak zenuwachtige poli tiemannen gekalmeerd, die het alle maal niet zo scherp meer zagen zitten. Maar dan zei ik: man, maak je niet druk. We hebben meer met dat bijltje gehakt. En het liep altijd goed af. De mensen kunnen daarom ook lekker relaxed kijken. Het is geen wedstrijd, het is puur show". Professioneel Al heeft De Haan dan voor de komen de weken weer een tjokvolle agenda, toch kan hij niet goed begrijpen waarom sommige gemeenten zo moei zaam vergunningen uitdelen. ..Onze show wordt altijd direct verge leken met stock-car races of zoiets", zegt hij verbolgen. „Als dat waar was, zou ik me die angst kunnen indenken. Bij dat soort evenementen gebeurt altijd wel iets. Maar bij ons is het allemaal puur professioneel. Als u eens wist wat er allemaal komt kij ken voordat we met de show begin nen. Hoe nauwkeurig de wagens wor den geprepareerd en zo. Hoe, vraagt u? Dat kan ik helaas niet vertellen. Dat is beroepsgeheim. Maar reken maar dat zoiets precisiewerk is. Zo worden de wrakken, die aan puin worden gereden, bij elke nieuwe voorstelling weer vervangen door „nieuwe", die meestal door een plaat- lapt. selijke dealer beschikbaar worden ge- wordt steld. En als dat niet lukt lenen we ze bij woonwagenkampen. De andere au to's. waarmee het echte stuntwerk wordt gedaan, blijven er nieuw uitzien. Na elke voorstelling krijgen ze een grondige inspectiebeurt en elk deukje dan uitgeslagen en bijge- Perschef De Haan verwacht veel toe schouwers het komend weekend. De heer Daey Ou wens trouwens ook. „Leiden is er echt een stad voor", zegt hij. „Als er net zoveel komen als bij de eerste stock-car races, dan zitten die jongens goed". De voorstellingen beginnen zaterdag, zondag en maandag alle 's avonds om 20.15 uur. Zondagmiddag is er een extra-matinéeshow om 15.00 uur. WILLEM SCHRAMA The Hell Drivers kijken niet op een wrakje meer of minderBij elke voorstelling wórden er een stuk of vier tot puin gereden. FRECHT „Een volkomen laakba- fijze van doen om dergelijke punten voren te brengen als gronden voor lag". Dit zei woensdagmorgen mr. J. ioll uit Den Haag voor de Centrale van Beroep in Utrecht over het zijn cliënt uit de Land- bt wegens slechte dienstuitoefening tn aantal verwijtbare gedragingen. verwijtbare gedragingen waren ns mr. Boll van geringe aard en iljn mening waren het zeker geen len voor ontslag. ij cliënt, A. H. J. F. S. Miinning- uit Leiden, was in maart 1967 -oepen voor militaire dienst. Hij ïerde Slavische talen en kwam in let t terecht bij de School Militaire ;v?eriP»tingen Dienst om te worden opge- voor vertaler en ondervrager Rus- Ook volgde hij de officiersoplei- In november 1967 sloot hij een als kortverband-vrijwilliger. 1968 werd hij ingedeeld op een die hem enigszins teleurstelde, zijn pleiter had hij graag do- aan de school Militaire Inlichtin- lienst geworden. Een rapport van iber 1968 over hem was volgens raadsman gevuld met positieve ge- een eind november opge- rapport was bijzonder negatief. >11 stipte dit aan omdat de beoor- majoor het rapport had ge it twee dagen na een verzoek van om te worden overgeplaatst naar iHaag of Leiden. Volgens mr. Boll deze majoor opvattingen over die niet strookten met de op- i de KVV-ers zelf. Deze ging volgens mr. Boll van de stelling uit dat de heer Inghoff zich aan zijn verplichtin- rachtte te onttrekken. „Het ging duidelijk om twee figuren die el- niet aanvoelden", aldus mr. Boll, rolgens een aantal feiten en opsomden van op zich volgens 5HSelJ vrij onbelangrijke aard die teza- tot het ontslag in februari 1970 uit hebben geleid. Daarvoor was cliënt in rang teruggezet van re- e tweede luitenant tot reserve kor- '(In dit verband releveerde mr. Bolle i dat er opmerkelijk veel terugzet- '*n In rang waren in de compagnie T het hier over gaat. Tegenpleiter i'A, W. M. van der Hoorn-Van de Bos :?ogde dat de vergrijpen van klager degelijk zwaar wogen. Hij zou als ï'cr hem opgelegde verantwoorde beden hebben afgeschoven en ook zou hij de hem toevertrouwde toezicht op het onderhoud van uitrustingsstuk ken niet goed hebben uitgeoefend. Mr. Boll had juist betoogd dat het ondoen lijk is van een niet-technisch opgeleid persoon te vergen dat hij toezicht houdt op machineriën. Verder zei de tegen- pleiter dat de dienst uitmaakt waar iemand geplaatst wordt en dat niet de man zich. een hem aangename functie kan uitzoeken. De Centrale Raad be paalde de uitspraak op 18 augustus. HAZERSWOUDE. Een bijna twee jaar oude vaars van de boom kweker A. P. Straathof van de Loeteweg 30, is gistermorgen om streeks half zes, een paar honderd meter van de Burg. Smitsweg te Hazerswoude-dorp, dood aange troffen in een sloot. Het dier bleek zwaar mishandeld. Eigenaar A. P. Straathof: „Ik kan me niet voor stellen dat de mens zoiets een dier kan aandoen". De poten van het dier waren met een touw vastgebonden. Bovendien was het touw ook nog om de hoorns gebonden. Men mag aannemen, dat de koe nabij de sloot in de touwen moet zijn gewerkt en dat het dier daarna het water is inge rold. Dat de mishandeling door slechts één persoon is gepleegd, is niet aanneme lijk. Het touw om de poten van de vaars aanleggen vergt voor één persoon im mers te veel kracht. Het dier had zich in zijn doodsstrijd zo heftig verzet dat in de sloot al het kroos uit de directe omgeving was ver dwenen. Naar het motief van deze mishande ling tast men in het duister. Eigenaar Straathof kan zich niet voorstellen, dat het een vorm van wraakneming zou kunnen zijn. LEIDEN „Wij moeten het hebben van slecht weer". Terwijl alle VW's juist op de toeristische markt verschijnen met zonovergoten impressies van hun plaatsen, weet de Leidse VVV-directeur R. A. Dekker dat zijn verkoop- produkt pas helemaal aanslaat als het KNMI een wat somber weertype in het vooruitzicht stelt. Zoals in de afgelopen dagen, toen de vakantiekaravaan als een terugtrekkend leger de positie op het strand verliet en naar de stad afzakte, op zoek naar alternatieve gezelligheid. Het VW is dan de kosteloze gids. Naast het station („Pas was er nog iemand aan de balie, die naar het station vroeg") leunend tegen de spoordijk, is de nog maar kortgeleden ver rezen informatiebron actief. Drie van de vijf informatrices, om ringd door een schat aan zorgeloze gegevens, zetten de toeristen figuur lijk in het reiszadel. In het ruime vertrek achterin het gebouwtje zit de heer Dekker gebogen over de voorbe reidingen voor het Volksdansfestival op 6, 7 en 8 augustus. De lichte juten gordijnen zijn omlaag. Meer om de privacy te bewaren dan om de zon. die achter een regendek is verscholen, te weren. De muren getuigen van grote bedrijvigheid: noeste werkers in oude ambachten, getekend overgele verd aan de moderne tijd. Dominerend aan de wand is een statige Pilgrim Father, die vorig jaar op grootse wijze zijn rentree maakte in Leiden. Directeur teur Dekker werd bij zijn overgang van Noordwijk naar Leiden. Directeur Dekker werd bij zijn overgang van Noordwijk naar Leiden in januari van het vorig jaar direct geconfronteerd met de perikelen rond de herbelevenis van een roemrijk stukje geschiedenis. Reacties „Ik krijg nog veel reacties uit Ameri ka. Zelfs verzoeken om de oceaan over te steken niet een groep. Alles in Amerika wordt betaald, maar het geld voor de reis zullen we zelf op tafel moeten leggen. Dat zal wel een ono verkomelijk bezwaar blijven. Zelf heeft de herdenking ons zo'n ton ge kost. Met de kosten erbij van het Nationaal Bureau voor Toerisme ko men we aan het dubbele. Of Leiden nu een speciale klank heeft gekregen? Die had het al. In het voorjaar komen bijvoorbeeld steeds grote groepen Fransen, die hier heb ben gestudeerd. Een teleurstelling is het voor ons wel geweest, dat de Nederlandse t.v. vrij weinig aandacht aan de Pilgrim Fathers heeft besteed. Ook niet aan de platbodemjachten. We hadden natuurlijk de handicap dat. toen deze boten in Leiden lagen, het skutjesielen in Friesland werd ge houden". ..Dank zij die organisatie rond de Pilgrim Fathers ben ik snel Leidenaar geworden. Ik was verplicht in korte tijd veel van Leiden op te pikken. Ik zweef nog wel op de oppervlakte, maar de meeste toeristen kan ik weg wijs maken. Moeilijk wordt het als men tot in details gaat." Pretpark De heer Dekker wordt even wegge roepen. Er wordt gevraagd of er een speciale eetbon in omloop is. „Soms stellen de mensen hele vreemde vra gen. Of Holiday Inn een pretpark is. Pas kwam er iemand, die vroeg naar een Frans grammaticaboekje, in de veronderstelling dat dit een boekhan del was. Zo vind ik het ook opvallend, schrikbarend zelfs, dat er mensen zijn die niet weten wat de Leidse Hout en het Heempark zijn. Ik geloof dat Leiden meer verkoop baar moet worden. Dat het zijn schat ten en schoonheden naar voren moet laten komen. Er zou een mooie folder moeten komen, maar ja. dat kost gauw weer zo'n 20 25.000 gulden. We zouden zelf iets kunnen verdienen met VW-geschenkbonnen. Er zijn VW's, die er tonnen mee omzetten. Ik heb al eens geprobeerd om deze bon te introduceren. Vijfhonderd brieven heb ik verstuurd naar de middenstan ders. Vier kreeg ik er terug. En toch lijkt het me gweldig. De mensen zijn niet meer gebonden aan cadeau- en platenbonnen. Met de WV-geschenk- bon kan men overal terecht. Hopelijk wordt de bon alsnog gelanceerd voor de sinterklaas. Ik speculeer op mijn kletsvermogen". Bij het aankleden en het verkoopbaar maken van Leiden denkt Dekker on der meer aan het Pieterskerkplein: „Waarom zou je daar geen antiek markt kunnen creëren? Allerlei curio siteiten uitstallen, oude ambachten la ten zien en dat tot een steeds terug- Waarom geen antiekmarkt op plein van- Pieterskerk? kerend evenement maken. Maar hoe gaat het? Het valt een keer in het water en dan begint men er het andere jaar niet meer aan". Men zal er toch aan moeten wennen dat het VVV nu in een groot kantoor zit en dat er nu ook iets kan worden ge daan. Dat was men in het verleden niet gewend. Er kon in dat oude gebouw, waar ik een jaar heb geze ten, niets worden gorganiseerd. Als ik verscheidene bezoekers tegeijk kreeg, dan moest ik naar mijn hoofdkantoor uitwijken, de Vergulden Turk. Ik hoop overigens dat zo'n gelegen heid voor zakenlunches en diners blijft Ik vind het namelijk beangstigend dat de industrie wegtrekt uit Leiden. Dai gaat ten koste van de horecabedrij ven. Goedkope restaurants blijven wel. Chinese restaurants verrijzen als paddestoelen uit de grond, maar het niveau daalt. Ik zou het ook niet zo erg vinden als in de badplaatsen de hotels 's winters open bleven. Die zou je niet zo dood moeten laten gaan. Verlaag de prijzen tot dertig procent. Die kunnen dan 's zomers gehandhaafd worden." JAN PREBNEN Orgelconcert in Pieterskerk LEIDEN Vrijdag 30 Juli om 20 uur wordt het derde K. en O.-zomerorgel- concert in de Pieterskerk gegeven. Dit concert wordt verzorgd door de Duitse organist Wolfram Gehring. Wolfram Gehring werd in 1928 gebo ren en studeerde aan de conservatoria te Keulen en Detmold. Naast het geven van concerten in binnen- en buitenland, is Wolfram Gehring docent aan het conservatorium te Keulen. Reeds lange tijd is Gehring organist aan de in 1950 gerestaureerde Kartauserkerk te Keulen. Ook als clavecymbelspeler heeft Wol fram Gehring grote naam verworven. Op het programma dat Gehring op 30 juli zal uitvoeren, staan werken van J. S. Bach, W. Fr. Back, W. A. Mozart, C. Saint-Saens, Joh. Brahms en Ch. M. Widor. De K. en O.-zomerorgelconcerten zijn voor zowel inschrijvers van K. en O. als voor niet-inschrijvers toegankelijk. Plaatskaarten zijn op de concertavond aan de Pieterskerk verkrijgbaar. Groenoordhalrit op 10 september LEIDEN Op vrijdag 10 septcMber zal dc derde Groenoordhalrit woriden gehouden, een autorallye voor A-. B-. C- en D-klassen en debutanten. De debutantenklassc is bestemd voor iedfcre sportieve automoblist, die nimmer aan een puzzelrit heeft deelgenomen. De debutanten rijden een puzzeltna- Jekt volgens een door de organisatoren uit te geven eenvoudig reglement. Op maandagavond 6 september zal er in het restaurant van de Groenoordhal een instructie-avond worden belegd. D^e eerste honderd inschrijvers ontvangem twee rallye-borden. De overige inschrij vers ontvangen, zolang de voorraad1 strekt, een rallye-bord. Inlichtingen en reglementen kunnen worden verkregen bij de administratie van de Groenoordhal, Willem de Zwij gerlaan 2, tel. 01710-20045. Na kan toortijden: mej Lindenburg, Plein 14a Den Haag: tel. 070 110539.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3