n£eid6cSomorit J Economische situatie in Nederland niet rooskleurig Maankaart krijgt 80 nieuwe namen FALCON IN ORDE SEIN GROEN VOOR 1L- MAANLANDING A TT F, ZETTEN BIJZETTEN Uit Den Haag afkomstige hoofdagent wordt dakloos SNELDIENST AMERIKA-EUROPA V.V. BLIKSEMINSLAG OP KABELBAAN EIST EEN DODE dierenpark wassenaar Egyptische troepen aan Suezkanaal paraat Inwoners van Staveren slaan „illegaal" brug DE DUPE VAN VERKOOP POSTHUIS Nederlander in Australië redt vrouw en drie kinderen uit rivier Weer treinramp in Duitsland VRIJE BENGALEN Partijbestuur Labour tegen toetreding JULI DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden. «postbus li telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J- Plug. Chef-redacteur: H. P- M- Heruer Advertenties (exc. B-T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63. maand 6.95, kwartaal f20.65, jaar ƒ80,15. Per post: ber kwartaal 23.95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.450 WOENSDAG 28 JULI 1971 Nederland I: 19.05 uur De dubbel- dckkertjes; 20.45 uur De avonturen van Tom Sawyer. Nederland II: 18.05 uur Liedjes uit Wenen; 21.40 uur Nachtconcert uit Concertgebouw. ZONNIGE PERIODEN Vooral aanvankelijk hier en daar buien, maar morgen ook flinke zon- nige perioden. Overwegend matige westelijke wind. Minimumtempera turen ongeveer 14, maxima omstreeks 22 graden. 9.- HOUSTON (AFP) Sal- voorkomen. Een van de was joet. Saint Exupéry. de punten is „lundi" genoemd 612. apostelen. wijnsoorten, omdat op maandag de asteroïde li- kleine krater lakbij de landingsplaats /inden onder dc 81 i lorden zijn hun laatste de ruimtevaarders genoemd naar het ruimte maken. De i die topografische Spanjaarden komei punten moeten aanduiden in het gebied dat eind deze van weck door de twee Ameri- tag" (zaterdag, kaanse ruimtevaarders Da- maanwandeling) vid Scott en James Irwin dere moet worden bezocht. Deze tweede lijst is zondagavond in het De na: ruimtevaarteentrum met de schrijvt nodige uitleg openbaar ge maakt. Er gedrukt hun trekkei de punten heet „Sams- lees eerste geei „Domingo maanwandeling). am van de Franse ïr-vlieger Saint Exupéry is gekozen omdat 1951. 1954 al kaarten de „kleine prins" uit een jaren wa ze alle van zijn boeken afkomstig vaarders r wanneer men ergens „Os", betekent dat i stuk maanvec, maar oudig „other side", (zondag. Tussen de Engelse termen ■oor piek. kloof, keten, rots, ■mtrek, koepel, duin enz. de jaartallen de militaire academie ver lieten. Er zijn tevens twee Ivveelingkraters, de „North Twin" en de „South Twin" (noordelijke en zuidelijke tweeling). Ter ere van de Amerikaanse marine-aca demie hebben de ruimte vaarders een van de hoog ten „Tecumseh" genoemd. .Marcus. Lucas en Mattheus. evangelisten, staan naast de mythologische figuren Pluto en learus. Omdat ze vinden dat ze op de maan nogal wat te doen hebben. Angelsaksische, hebben de ruimtevaarders een krater bij het punt waarop zij de wetenschap pelijke instrumenten moe ten plaatsen, „Arbeit" ge noemd. „Brandy" staat ook ergens, ook „Nuits Saint Georges", de drank waar mee de helden van Jules Verne bij hun vertrek naar de maan hebben geklon- aat HOUSTON (Reuter-AFP) De astro nauten Scott en Irwin hebben vannacht de maanlander Falcon geïnspecteerd, die h hen vrijdag van het Apollo-moederschip I naar dc maan moet brengen. Zij meldde slechts één „onregelmatigheid". Een ruitje van een hoogtemeter was gebroken (vermoedelijk bij de lancering), en de Onl «stukjes glas zweefden door de cabine. De astronauten vingen ze met plakband. Het instrument zelf leek onbeschadigd. De vluchtleiding heeft intussen beslo ten hel probleem van de defecte schake laar dat nogal wat opschudding heeft veroorzaakt, zoveel mogelijk te omzeilen door het gebruik van circuit A (waarmee de schakelaar is verbonden) te beperken. In feite zijn er twee complete brand- MaA stofcircuits .waarvan er een voor de wer- 2J king van de hoofdmotor voldoende is en ade ander hoofdzakelijk als reserve dient. IVoor alle motor-lot.-n di.-- inschakeling m slechts cén kleppensysteem vereisen, pslin circuit B worden gebruikt. Inschake- sai ling v;m bei^e circuits, hetgeen wot meer aandrijving geeft, zal beperkt worden tot 2gtwee gevallen: wanneer de Apollocombi- natie in een baan om de maan wordt ge- la bracht en wanneer zij na de terugkeer leen t van de Falcon van de maan weer naar ni-pt de aarde moet worden „geschoten". Cir- OO cuit B zal met de computer, circuit A met de hand worden bediend. zillet De schakelaar die de kortsluiting heeft t des veroorzaakt, werd in de Apollo-15 ge- jes A installeerd ondanks het feit dat röntgen- «fl stralen hadden aangetoond dat er in de schakelaar „verdachte vezels van een chan draad" voorkwamen. Dit heeft het NASA njur •ood i 29 centrum in Houston dinsdag bekendge maakt. Dit was voor de lancering be kend. maai toch was de schakelaar niet veranderd. De schakelaar bevond zich in het aandrijvingssysteem van de motor. De maandagavond geconstateerde kort sluiting deed zich in deze schakelaar en niel in de motor, aldus NASA. De drie austronauten kregen toen dit vaststond van het controlecentrum „groen licht" voor de maanlanding. (ADVERTENTIE) het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! CAIRO (Reuter) De Egyptische strijdkrachten zijn in volledige gevechts paraatheid gebracht om mogelijke ont wikkelingen aan het Suezkanaal het hootd te bicden. zo meldt in Cairo het semi-officiële blad Al Achram. De maatregel geldt met name de luchtmacht. Israël zal volgens het blad mogelijk proberen haar op de proef te stellen of uit te schakelen. In verschei dene gebieden zullen de Egyptenaren met schijnaanvallen de doelmatigheid van hun burgrbescherming controleren. De Egyptische pers besteedde gisteren grote aandacht aan berichten uit Tel Aviv, volgens welke de Israëlische staf chef generaal Haim Barlev zou hebben gezegd dat aan het kanaalfront militai re opraties op handen zijn. STAVEREN (ANP) Zeven inwoners van Staveren hebben gisteravond het recht in eigen hand genomen en een loopbrug over de Achterdclft in hun woonplaats gebouwd. De zeven waren ongeduldig geworden door het uitblijven van de goedkeuring door G.S. van een besluit van de Sta- verense raad van anderhalf jaar gele den over 'de bouw van een nieuwe loopburg, die 50.000 gulden van de kosten. Over het uitblijven vn de goedkeuring van G S stelden raadsle den verscheidene malenn vrage, en ook door de vvv werd op de bouw van een loopbrug aangedrongen. De „illega le" bouwers wachten nu met spanning op de reactie van het gemeentebestuur. De burgemeester is momenteel op va- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economische situatie in Nederland is op dit moment niet erg bemoedigend. In West-Nederland blijven de spanningen het grootst. Mocht zich toch een lichte ontspanning op de arbeidsmarkt voordoen- dan zal deze zich huiten de Randstad Holland voltrekken. En dit zal weer regio nale problemen met zich meebrengen. Dit heeft de Centrale Economische commissie, bestaande uit ambtelijke deskundigen in een nota vastgelegd. Deze nota is destijds opgemaakt op verzoek van het kabinet-De Jong, dat aan de hand ervan het nieuwe kabinet wilde wijzen op de situatie waarvoor zich een regering tussen 1971 en 1975 geplaatst zal zien. ingrijpen door de overheid in afzonder lijke C.A.O.'s moet worden afgeschaft „hoe men dit ook moet betreuren". Nu de spanningen in de economie groot blijven door een gespannen arbeidsmarkt, een omvangrijke over- besteding en daarmee verband houdend overmatige loon- en prijsstijgingen, acht de Centrale Economische Commissie het dringend noodzakelijk dat een strak prijsbeleid wordt gehandhaafd. Ze reali seert zich hierbij dat binnen afzienbare tijd het prijsbeleid weer op basis van vrijwillige medewerking van het bedrijfs leven zal worden gevoerd. Hierbij dient geleidelijkheid te worden betracht, aldus de commissie. Zoals bekend heeft de nieuwe regering hierover al overleg ge voerd met het bedrijfsleven. Burenhulp leidt dikwijls tot vinding- rgkheidZoals bij deze Amsterdam mer die ii%et bedroefd hart de bloemen voor de ramen van zijn benedenbuurman-op-vakantie zag verdrogen. Hij vond er een simpele maar tegelijk ingenieuze oplossing Het kabinet-Biesheuvel heeft de nogal sombere nota van de Centrale Economi sche Commissie en cijfermatige gegevens van het Centraal Plan Bureau thans aan de vooravond van de regerings verklaring openbaar gemaakt. Bij deze stukken bevinden zich ook streef cijfers van de vorige minister van Finan ciën. professor Witteveen, die een groot aantal bezuinigingen omvatten. Hij stelt in zijn nota bezuinigingen voor tot een bedrag van 688 miljoen gulden. Het kabinet-Biesheuvel heeft over dit totale pakket bezuinigingen andere ge dachten. Het wil niet zover gaan. hoewel de klemtoon ook bij de nieuwe regering duidelijk op de bezuinigingen ligt. De Centrale Economische Commissie concludeert in haar nota. dat de Icon en prijsstijgingen zeer moeilijk bedwon gen kunnen worden, omdat de druk te groot blijft. De tendens naar overbeste- ding is nog steeds sterk aanwezig. Dit moet de overheid, aldus de commissie, er toe brengen de economische politiek te verscherpen, om de ontwikkeling zoveel mogelijk in de hand le houden. Des ondanks zal de overheid, aldus de com missie, met haar beleid slechts een be scheiden bijdrage kunnen leveren tot het herstel van het economisch evenwicht. een gericht beleid voor het vestigen van bedrijven buiten west-Nederland; een strak goedkeuringsbeleid voor bedrijfsgebouwen in west-Nederland: een zeer voorzichtig (eerder terug houdend) beleid bij het aantrekken van meer gastarbeiders. („Waken tegen een aanhoudende omvangrijke toevloed van buitenlandse werk nemers", aldus de commissie); fiscale faciliteiten voor de gehuwde werkende vrouw en voor overwerk- bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind op het huidige niveau, dit als eerste stap naar een geleide lijke afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Nadrukkelijk wijst de Centrale Econo mische Commissie er ook op. dat het beruchte artikel 8 van de loonwet het (Van één onzer verslaggevers) GOES Een politieman die uit zijn posthuis wordt gezet: deze merkwaardi ge toestand kan zich voordoen als er vóór 7 augustus geen oplossing wordt gevonden voor de huisvestingsmoeilijk heden van de postcommandant te Wolff- aartsdijk van de Goessc gemeentepoli tie. hoofdagent Jac. Heystek, die uit Den Haag afkomstig is en anderhalf jaar geleden zijn huidige functie aan vaardde. Per 1 augustus wordt al het bordje „posthuis" van de woning ver wijderd. een week later moet het pand ontruimd zijn. Toen de heer Heystek zijn functie aanvaardde, sloot hij met de eigenaar van het mooie huis een huurovereen komst van een jaar. Die termijn liep per 1 januari van dit jaar af, maar voor het zover was, veranderde de situ atie. De eigenaar ging in een rusthuis en wilde het huis verkopen. Reeds bij de aanstelling van de heer Heystek was hem door zijn korpschef, de Goesse hoofdinspecteur J. L. de Rave gesugge reerd dat de gemeente in zo'n geval het huis wel als dienstwoning te kopen. Daartoe zijn ook inderdaad pogingen aangewend. De gemeente liet het pand taxeren. Die taxatie viel lager uit dan de vraag prijs, namelijk 37.500 tegen 43.000 gul den. Bij de verkoop die op 3 januari twee dagen na de afloop van de huur overeenkomst werd gehouden, bracht 't huis zelfs 45.000 gulden op. Daarop volgde de gebruikelijke ontruimingspro cedure, waarbij de kantonrechter de eis van de koper om het huis te kunnen betrekken, toewees. De ontruimingstermijn loopt dus nu per 7 augustus af. B. en W. van Goes hebben de heer Heystek al laten welen, dat zijn posthuis per 1 augustus wordt opgeheven. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat zij de heer Heystek nooit enige toezegging hebben gedaan dat het huis door de gemeente zou worden ge kocht. De gang van zaken wordt wel algemeen betreurd omdat de heer Heystek als een uitstekend politieman bekend staat en het ook met de bevol king goed kan vinden. ZOONTJE (4) VERDRONKEN MELBOURNE (Reuter) De uitput ting nabjj en met bloedende voeten strompelde gisteren een 31-jarige Neder, lander in een verlaten streek ten oosten van de Australische stad Melbourne een hotel binnen, nadat hij z(Jn vrouw en drie van zijn kinderen uit het Ijskoude water van de rivier dc Goulburn had gered. Zjj waren met hun auto in het denker van de weg geraakt en van een 20 m hoge rots ln de rivier gestort. De man, wiens naam wordt opgegeven als Gerrit Remmers, worstelde een uur lang om zijn vrouw Jenny (30) en de kinderen Ben (10) Anita (7), en Margaret (7 maanden) op de kant te brengen. Zijn zoontje Gerrit (4) was door het water meegesleurd en verdronken. Vervolgens klauterde Remmers, een mijnwerker uit Woodspoint, blootsvoets tegen de steile helling op om hulp te gaan halen. Die vond hij pas na een barre tocht op 1% km afstand. Zijn vrouw, die een gebroken schou derblad had. en Anita, met een hoofd wond. werden naar het ziekenhuis Mans- field gebracht. Hun toestand is nu be vredigend. De politie vond later het lijk van het jongste zoontje stroomafwaarts. Het gezin Remmers emigreerde 2 jaar geleaen uit Heerde (Gelderland) naar Australië. FRANKFORT (DPA-AFP) In West-Duitsland heeft zich vandaag op nieuw een spoorwegongeluk voorge daan, nu bij Bad-Hersfeld in Hessen, waar de „Karinthië-Express" uit de rails liep. Vier passagiers werden ernstig ge wond en acht in lichtere mate. Precies een week geleden verongelukte een trein bij Rheimweiler, warbij 23 121 Nog steeds hebben in Oost-Pakistan gevechten plaats tussen de Bangla-Desj- guerrilla's en Papistaanse militairen. Guerrilla's bij het dorp Kasjipur: een uitkijkpost in de boom. CHAMONIX (AFP-Reutcr) Bij een onweer is gisteravond de kabelbaan van de Aiguille du Midi (3842 meter) in het Mont Blanc-massief door de bliksem ge troffen. Een juist opstijgende cabine sloeg los en stortte van een hoogte van 50 meter te pletter. De bestuurder, de enige inzittende, kwam om het leven. De 65 inzittenden van de dalende ca bine waren gelukkiger. Hun cabine bleef veertig meter boven de rotsen hangen. Na vier uur kon men de onfortuinlijke passagiers redden, edden. Op een tussenstation bevonden zich nog Op de Quincywerf (ADVERTENTIE) APOLLO 15 Veilige landing op de maan. Bij Evert Castelein 150 passagiers. Zij moesten er de nacht doorbrengen. De bevrijde passagiers zijn ten dele per helikopter naar Chamonix gebracht. Zij vertelden dat zich in de cabine geen pa niek had voorgedaan toen men ineens stilstond. Dit gebeurde toen de andere cabine, die op weg naar boven was, was neergestort. LONDEN (Reuter) Het bestuur van I de Britse Labourpartjj heeft vandaag met 16 tegen 6 stemmen de partjj en de j socialistische parleraentsfractie opgeroe pen op het in oktober plaatsvindende partijcongres en by dc beslissende stem- min* eind oktober In het Lagerhuis legen de toetreding van Engeland op de /oor de conservatieve regering bedongen voorwaarden te stemmen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1