r CASSIUS CLAY DANST WEER NAARDENSE CIJFERKONINGIN WAS NIET EENS VERRUKT Technisch k.o. van Ellis in de twaalfde ronde Eerste recordtijd van Hansje Bunschoten Maar twee man over X tl MARJAN ACKER- MANS MAG WEL fas: DAG 27 JULI 1971 LEIDSE COURANT MHlHlllllllllllllllllllHlilllllllllllH[ipilllll|lli|UIIIIIIIIUIII)!|lli|l,.||ii|i!|ll||lip[|l|ll[|ll|l USTON De waarheid over Cassius Clay kwam van- cht in het van verbazing stil geworden astrodome van louston aan het licht, toen daar de beweeglijkste bokser Ier tijden weer opstond met een air en zelfverzekerdheid, laarvan iedereen opkeek. De onvergetelijke herinnering, ]e Joe Frazier op 8 maart jongstleden achterliet, toen hij n uitgeputte tegenstander van de wereldtitel afhield, deed de twaalfde ronde van het boksduei niet ter zake meer. Immy Ellis, de verslagen boerenzoon uit Kansas, hing ver- ift in de touwen. Scheidsrechter Jay Edson besloot toen en risico's meer te aanvaarden en riep Clay door een chnische knock-out tot winnaar uit. vermakelijke one-manshow van ius Clay, die zijn bijnaam de Ebraller" na elke overwinning onder steunde. is door de pijnlijke nederlaag legen Frazier kennelijk verminderd, in, op niets berustende grootspraak Ik ben de grootste, maar een iiakelijke analyse was het otiver- jvachte, wat uit zijn mond kwam. isschien, hopen Amerikaanse boks- lers, is Clay nu kritischer gewor- En twijfelt hij óók aan een uit- van de revanche „van de eeuw". UTRECHT Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft hoogspringster Marjan Ackermans (DEM) gisteravond alsnog ingeschreven voor de Eu ropese atletiek kampioenschap pen, die van 10 tot en met 15 augustus in Helsinki worden ge houden.' i' De KNAU achtte geen gronden aanwezig om hetzelfde te doen voor Haico Scharn (1500 m.) en Hans van Enkhuizen (110 meter horden). Door de aanwijzing van Marjan Ackermans, die afgelopen zater dag in Bonn met een sprong van 1,76 m. voor de tweede maal de limiet (1,75 m.) voor Helsinki haalde, is de Nederlandse afvaar diging op 19 deelnemers (11 da mes en 8 heren) gebracht. In een communiqué zegt het bestuur van de KNAU, dat in Utrecht nog maals bijeen was om zich te be raden op de situatie die na Bonn was ontstaan: „In de vergadering van 19 juli met de nationaal technische commissie senioren, de chef d'équipe de trainingscoördi nator en de top contact commissie heeft het bestuur besloten en be kendgemaakt dat in de op die dag vastgestelde ploeg voor Hel sinki geen wijzigingen meer zou den worden aangebracht. Op dringend technisch verzoek werd voor hordenloper Van Enkhuizen een uitzondering gemaakt. Indien zijn starten in de internationale wedstrijden in Bonn van afgelo pen zaterdag een limietti.id zou opleveren dan zou alsnog in schrijving voor de Europese titel strijd volgen. Aan die eis werd niet voldaan". Het communiqué gaat verder: „Het bestuur constateert, dat door voor Van Enkhuizen een uitzon dering te maken niet billijk ge handeld is ten opzichte van ande re atleten, die evenals Van Enk huizen eenmaal aan de limiet hadden voldaan en deze ver schillende malen hadden bena derd. Nu tijdens de wedstrijden in Bonn de hoogspringster Mar jan Ackermans met een sprong van 1,76 m. alsnog voor de twee de maal aan de limiet voldeed act het bestuur het billijk de ze atlete alsnog aan te wijzen voor deelneming". Het communiqué eindigt met: „Hoezeer de prestaties van enige andere atleten in Bonn ook heb ben geïmponeerd meent het be stuur deze niet voor Helsinki te kunnen aanwijzen. Zij voldeden eenmaal aan de gestelde eisen. Inschrijving van deze atleten zou onrecht scheppen met betrekking tot andere atleten die eveneens eenmaal aan de limiet hebben voldaan. De inschrijving, die op 26 juli om 00.00 uur sloot, is voor Marjan Ackermans telegrafisch KNAU-voorzitter Frans Jutte verklaarde na afloop van de ver gadering: „Wij hebben ruim 2'/t uur zitten praten. Hoe jammer wij het ook vinden voor Scharn en Van Enkhuizen. Het feit ligt er dat zij slechts eenmaal aan de eis hebben voldaan". Blijft over dat vijfkampster Mary van der Raadt, die aan de eis (4750 pun ten) op de vijfkamp had voldaan en daarnaast ook eenmaal de li miet van 1,75 m. bij het hoog springen had gehaald. Jutte daar over: „Mary van der Raadt had naar Bonn moeten gaan voor het hoogspringen. Zij was ook uitge nodigd maar verscheen niet. Op de vijfkamp achtten wij vorige week al haar uitzending niet ge rechtvaardigd". „Als dat zo is", zei Joe Louis, de onafheidelijke ringfan, die in Amerika nog steeds alle wedstrijden van bete kenis ziet, „geef ik Clay een kans. Wat hij nu heefi laten zien, was natuurlijk voortreffelijk werk, maar het blijft de vraag of hij ook zo weer uit de voeten kan tegen een sterkere tegenstander." De twijfel blijft dus. Maar niet op basis van zijn partij van vannacht. Clay dook in het ruimtevaartbolwerk Houston als de lichtvoetige bokskoning op, zoals iedereen zich hem herinnert uit de periode van vóór 1967. De 29- jarige „Zwarte Moslim" boekte 'n ei genlijke onvermijdelijke overwinning op zijn vroegere, twee jaar oudere sparringpartner. Toch is de 15 kilo lichtere Ellis pas in de laatste ronden van het duel onder de grotere stoot kracht, ondermeer een gevolg van de langere reach van Clay, bezweken. Een vlekkeloze „serenade" op het mid denrif van Ellis kondigde na het lui den van de laatste bal het voortijdige einde aan. Bijna ging de „uitdager" tweemaal naar het canvas na flitsen de rechtsen van Clay. Hij had toen zoveel moeite om in evenwicht te blijven, dat hij nauwelijks de fut meer had om tegenstand te bieden. „Clay was beter dan ooit", zei hij later in de kleedkamer omdat zijn lippen „gebroken" „Ik heb geprobeerd hem in het begin af te matten, zoals Frazier deed. Maar nu zijn conditie verbeterd is, kan je hem bijna niet meer op het lichaam rakenEven later „FrazierClay kan een hels gevecht worden." De nuchtere Clay: „Ik hoop bewezen te hebben, dat ik nog steeds boksen kan. Als ik nog twee partijen in de ring sta, voel ik me weer volledig in condi tie om Frzier aan te pakken." In de eerste ronden deed de oud wereldkampioen van de Boxing Asso ciation er alles aan om een beslissing te forceren. Al meteen na de eerste gong sprong Ellis wild uit zijn hoek om met een dreigende linkse hoek, die Clay verrassend gemakkelijk ontweek, paniek te zaaien. Maar het gewenste effect bleef uit. Met weer even soepele Een harde rechtse i i Clay de beslissende twaalfde ronde. als vroeger lokte Clay zijn tegenstander uit zijn tent en in de vierde ronde, toen de „furie" van Ellis was uitgeraasd, trof hij zijn opponent enkele malen zeer zwaar. Dat was het moment, waarop Clay aan zijn „te rugweg" naar de wereldtitel begon Weer slim voordeel trekkend uit zijn langere „reach" hield hij Ellis prach tig op afstand en zo af en toe deed zijn priemende linkse het vernieti gende werk van vroeger. Ook enkele onverwacht harde rechte stoten van dichtbij kwamen goed door. In de tiende ronde dreigde al een beslissing te vallen- Maar de zwaar aangeslagen Ellis weigerde vooralsnog door de knieën te gaan. Dat Cassius Clay in die laatste ronden niet veel eerder met zijn tegenstander afrekende, gaf de boksinsiders later toch te denken. En dat moet hij zich voor het begin van de twaalfde ronde ook gerealiseerd hebben, want zo op het oog zocht Clay zijn toe vlucht tot een list. Hij stapte de ring weer in, terwijl hij de indruk wekte, zijn partij op punten te willen win nen. Clay stond toen bij alle scheids rechters reeds ver voor. De jurywaar dering was: 100—93, 108—102 en 107104. Ongeveer halverwege de laatste ronde wierp de al bijna zeke re winnaar de image van tevreden heid van zich af. Een korte rechtse op de kaak, gevolgd, door een linkse hoek op het hoofd en seriestoten op het lichaam „knakte" 't moreel van Ellis. Clay dreef zijn „verslagen" tegenstan der door de ring met lange linksen en korte rechtsen. Een halve minuut voor de laatste gong riep scheidsrechter Edison een halt toe aan deze ongelij ke strijd. Na afloop verklaarde Cassius Clay, dat hij niet tot het uiterste was ge gaan tegen zijn vroegere vriend, met wie hij onder andere de trip naar Europa in 1967 maakte. „Ik wist dat het gevecht zou worden afgebroken." Boksinsiders uit Amerika, die het ge vecht hadden bijgewoond, spraken er twijfel over uit of dit wel zo zou zijn geweest. Joe Louis: ,,Hij heeft met name in de tiende ronde kans genoeg gehad om een knok-outoverwinning weg te slepen. Maar toen lukte het hem niet."Zou het, verschil hebben uitgemaakt als er een andere bokser had gestaan en niet zijn sparringpart ner? „Nee, het zou niets hebben uitge maakt. Ik kan onmogelijk iemand een hersenschudding slaan om het publiek een plezier te doen." Clay zei zelf verrast te zijn, dat hij de volle twaalf ronden „op zijn tenen" had kunnen boksen. „Ik heb er geen verklaring voor. In mijn armen ben ik niet moe geworden." Het ligt in de bedoeling over zes weken weer een wedstrijd voor Clay te annonceren. Wie dan zijn tegenstander zal zijn, is nog niet be kend. Voor zijn voorzichtig begin had hij ook een verklaring. „Ellis was nog nooit zo goed in vorm geweest. Dat wist ik. Daarom moest ik wel voor zichtig zijn. Ik heb gewacht tot zijn energie op was, voordat ik wat onder- Clay was even weer de bluffer van de vroeger, toen hij zin waardering voor Ellis onder woorden brachl. „Hij is de beste bokser in de wereld naast mij." DEN HAAG Terwijl Hans.ie Bunschoten na haar eerste race om de Nederlandse kampioenschappen te Den Haag de 800 meter vrüe slag handen tekort kwam om alle felicitaties voor haar fraaie prestatie (nieuw nationaal record: 9.24.7) in ontvangst te nemen, ging de „mysterieuze" vrouw achter de dominerende Naardengroep, Wil Bunscho ten-Van Breukelen, op haar tenen staan om zich kwaad te maken over zoveel erkentelijkheid. Zü. de naar Amerika starende cUferkoningin, wist in welke vergelijking dit resul taat paste (wereldrecord Karin Moras 9.02.4) en daarom was haar slotsom te billijken. „Ik zeg misschien iets heel geks, maar deze tijd is nog lang niet snel genoeg er moeten Een moeder blijft toch een moeder met een zwak plekje. Dieper op het thema ingaand, bleek dat ook. „Maar ik ben er wel een beetje trots op, dat ze dit al presteert op dertienjarige leeftijd. In Amerika zijn dat er ook niet veel." Tederheid past echter niet bij Wil Bun schoten en dat besefte ze waarschijnlijk ook, want de KNZB ontkwam daarna aan een „sneer". „Eigenlijk zouden veel meer 800-meter wedstrijden moeten worden gehouden. Voor Hansje dit geloof ik de vierde in haar leventje. En dat is veel te weinig. Wie deze afstand in een aanvaardbare tijd aankan, hoeft nergens meer bang voor te zijn." Maar ja, ook Wil Bun schoten schikt zich zoveel mogelijk in de huidige ontwikkeling, die toch al sneller gaat dan men had durven dro men. „De afgelopen winter zei ik nog tegen Hansje: „Weet je wat mooi zou zijn? Als hetgeen je in het overdekte presteert op de 800 meter, ook 's zomers in het overdekte haalbaar zou zijn." Toen Hansje Bunschoten en Anke Rijnders in de laatste serie van de 800 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar op de startblokken gingen staan, was de spanning voelbaar. Het was het eerste „grote" nummer op dit titeltoer- nooi en dat beide zwemsters er bijzon der veel prijs op stelden een goed figuur te slaan lag voor de hand. Maar wat Hansje meteen aanrichtte, overtrof toch de stoutste verwachtingen. Vijf honderd meter lang bleef ze onder het Europese record van de 16-jarige zwemfee Novella Calligaris (Bolzano, 21 juli 9.20.9). Maar toen zakte ze terug. Anke Rijnders, die ondanks haar speci alisatie op de korte afstanden goed bijbleef, putte hieruit de kracht en de inspiratie om in de tegenaanval te gaan. Waarvan Hansje Bunschoten zo schrok, dat ze toch nog uitkwam op een tijd, die bijna vijf seconden sneller was dan haar Nederlands record. AZPC- trainer Wout Gerritse zei over de knap pe verrichting van zijn pupil Rijnders: „Het training. Als je dan toch elf seconden onder je beste persoonlijke tijd van veertien dagen geleden kqmt, toont dat aan dat je conditie nog een stuk beter is geworden. Deze ervaring geeft ge- tien tot vijftien seconden af voor ze in Amerika pas op Hansje gaan letten. Waarom maken anderen zich dan zo blü En dat was nou écht Wil Bunschoten. Op een moment, dat elke moeder haar kind in de armen zou sluiten van opperste verrukking, liet ze Hansje zonder er nauwelijks naar om te zien haar spullen zoeken en dacht ze aan later, aan wat er nog allemaal viel te doen. Alle consequen ties overziend legde ze rustig uit: „Vindt u dat vreemd? Waarom Zij wil toch naar dc Olympische Spelen in Mün- chen Ik niet. Zij moet daarom toch weten hoe ze ervoor staat. Nou, en dat weet ze. Waarom zou ik dan opspringen van blijdschap woon ontzettend veel vertrouwen voor de komende dagen." Maar de vreugde over Hansje Bun schoten was nog nauwelijks verminderd of haar clubgenote Linda de Boer recordhoudster op de 1500 meter met 18.03.5 dook met nog meer zelfver trouwen op de 800 meter vrije slag dames in het water. De eerste vierhon derd meter bleef ze zelfs onder de fantastische tijden, die even eerder op de klokken kwamen. De spanning be reikte een climax, toen ze in de buurt van de „gouden" race van Hansje bleef. Misschien weer een nieuw Nederlands record? Deze veronderstelling bleef een illusie. Drie fracties van een seconde tikte ze later aan dan haar rivale. Zij was daarmee 8.2 seconde sneller dan haar persoonlijk record. Hoe snel het Nederlandse zwemmen in het voor-Olympische jaar vooruit gaat, blijkt wel uit de limieten voor „München". Om in de selectiegroep op- i genomen te worden, moest een kandi daat de afgelopen winter 9.50.5 berei- ken. itel was een reëel uitgangspunt op basis van de tijd van de kampioene 1970, Linda de Boer (9.45.5). Amper half jaar later zat de „top" er al n dan 25.0 seconden onder. Zwemcoördi- nator Nico van Dam vond deze presta ties een uiting van zijn vermoeden, dat deze nationale kampioenschappen zeei interessant zouden worden. Was „Bar celona" het vorig jaar naast de „natio nale" een apart hoogtepunt, 1971 mist zo'n tegenhanger. Wie aan de limieten voor München wil voldoen, en dat een vereiste voor de kanshebbers, weet dat Den Haag dé kans is. Een andere krijgen ze maar heel moeilijk. De twee zwemcoryfeeën van de kam pioenschappen namen de aanloop tot München met het grootste gemak. De aanwezigen keken van de tijden op. Ton van Klooster zocht in de scha duw van het geweld van Hansje Bun schoten en Linda de Boer óók naar een opzienbarend resultaat. Zijn aanval op Het trio van zwemclub Naarden dat gisteren in ..Overbosch" cachet gaf aan de nationale kampioenschappen. Van links naar rechts Hansje Bunschoten, haar vader en Ton van Klooster. het Nederlands record 1500 meter vrije slag, dat al in zijn bezit was met 16.47.8, eindigde mindert- succesvol, maar een tijd van 16.50.9 is in Europees verband nog altijd een uitslag die mee telt. Het vorig seizoen zou Ton van Klooster er bijvoorbeeld achter erkende grootheden als Hans Fassnacht, Werner Lampe, Gunnar Iarsson en Santiago Esteva als vjjfde op de ranglijst mee staan. Het verschil tussen de Naarden- land is daardoor wel groot geworden. Hen Mulder van ZIAN en Rinus van Beek brachten dat met tijden van res pectievelijk 17.39.1 en 17.41.5 duidelijk tot uitdrukking. JeanetC F' 1 a'ppér PSV^ÜoLS^S Vechtstreek 4.54.8, 2 eter vrije slag i Boer Naarden 9.25.0, 2 Jetteke Slop K. AZ-HDZ 9.56.5, 3 Cora Schouten VZC 10.1 4 Evelien Lonte ZIAN 10.18.1, 5 Hannlc v Boerum VZC 10.22.7, 6 Klnny Ulthov HILVERSUM. De absentie van een gedeelte van de inter nationale top heeft de sterkste Nederlandse spelers weinig baat gebracht bij de open Neder landse tenniskampioenschappen te Hilversum. Slechts de natio nale kampioen Fred Hemmes en Richard Kasten ontkwamen aan de guillotine, die door de meeste buitenlanders genadeloos werd gehanteerd. Op het rode gravel van Hilversum vielen de hoofden van Jan Hordijk, Peter Soeters, Fried Schmitz en Jan Coebergh en in het spoor van de rijwel voltallige Nederlandse top erdwenen ook nog Loek Sanders, Eddv Knol, de oude Jan Hajer, Peter Ehrlich, professionals Fred Dogger :n Stanley Franker, jeugd internati- nal Lex Constandse en Hilversums Peter Scholtz. Het kwaliteitsverschil isen het nationale heren- en da- istennis bleek schrijnend, want Marijke Schaar, Ada Bakker en Betty Stoeve bleven gemakkelijk •eind tegen speelsters die inter nationaal niets meer of minder voor stellen dan de spelers met wie het herencontingent wordt geconfron teerd. In het rijtje overblijfsters was geen plaats voor Judith Salome, die overtroffen door Joan Kudel- ka-Wilshere. Aangezien.de in Zuid- afrika geboren speelster de Neder landse in alle opzichten overtrof, is verlies voor diegenen die niet uitsluitend voor tennis naar Hilver- komen, op een bijzonder aan trekkelijke manier gecompenseerd. De echte top van de dames kende weinig moeilijkheden. Evonne Gool- agong, de koningin van Wimbledon, erd weinig elegant naar baan drie gemanouevreerd terwijl de eer van de hoofdbaan aan Betty Stoeve werd gelaten. Voor de Australische was dat niet erg. Zij behoefde slechts kort werk te leveren met de Ameri kaanse Alice Valentine. Betty Stoeve streed voortduren overtuigend wat langer met de Japanse Yaeko Mat- suda. Marijke Schaar liep gemakke lijk langs de Britse mevrouw Bat- trick-Cramp. De twee Nederlandse winnaars op de eerste dag, Hemmes en Kasten, gebruikten drie sets. Kasten in een zijn degelijk gespeelde partij tegen de Italiaan Zugarelli, Hemmes in een door een hem uiterst behoed zaam gevoerd duel tegen nummer negenendertig van de Verenigde Staten, dei 21-jarige George Taylor- Fiedt Henvpes jia^l de hele eepgte set rioai| cfnf-re 'ontdekken dat* Taylor als belangrijkste wapen zijn service in bracht en die van tijd tot tijd ondersteunde met een weinig fraaie maar uiterst productieve fore hand. De Amerikaan haalde de eerste set binnen met 63, maar kreeg daarna gericht vuur op zijn backhand, die maar net sterk genoeg was om de rallies aan te houden. Fred Hemmes incasseerde de tweede set: 63. De beslissende reeks eindigde in 64. Peter Soeters trof het slecht tegen de professioneel spelende Chileen Pinto Bravo en het kundige verweer van Fried Schmitz was niet toerei kend om de rijkere kwaliteiten van Jean-Luc Rouyer te neutraliseren. Stanley Franker vond in Joeren Ul- rich gewoon een man met meer capaciteiten en voor Peter Scholtz gold precies het zelfde tegen N' Go- drella. Jan Hordijk had echter alle kans tegen Ross Case, de vierde amateur van het zo afgeroomde Australische leger van topspelers. Hordijk en Ca se speelden een duel vol ergernis. Hordijk maakte zich ij herhaling kwaad op zichzelf en Case op scheidsrechter Wolf, die ver ven zijn macht moest grijpen bij de arbitrage van dit duel. Zowel Hor dijk als Case hadden groot gelijk. Maar temidden van alle boosheden gebruikten beide spelers hun partij ook om een redelijke hoeveelheid tennis te laten zien. Case kon niets meer dan Hordijk, maar durfde wel wat meer. Hij waagde het aa vallen en risico te nemen en daar mee dwong hij een voor hem gunstige beslissing af. Hordijk faalde op kri tieke momenten, stapte terug een voorzichtiger speelwijze Case daarentegen zette juist in be slissende situaties alles op alles. De moed werd beloond: 86, 46, 3. DAMESENKELSPEL: eerste i ko Sawamatsu (Jap) Mare (Ned) 6—4. 6—2. Marijke Scha HANS DE BRUYN. Judith Salome (Ned) Joan Kudolka- Wllshere (Z Air) 6-3, 3-B, 4—6. Bakker (Ned) Nlrupa Mankad (Ind) 6—3. 2—0, B—0. Evonne Goolngong (Aus) - Alice Valentine (VS) 6—0, 6—2. Bet' Stoeve (Ned) - Yaeko Matsuda (Jap) 6 HERENENKELSPEL: eerste ronde: Amrltraj (Ind) Torcl (It) 6—1, 6- i (Statenloos) - - Frankei (Aust) 6-3. N'godrells Palmier! (It) HPS (Fr) Scholtz (Ned) 6—3. (Belg) Warwick (Aus) 3—6, 6 Cooper (Aus) Coebergh (Ned) 3. 6—4. Kamlwazuml (Jap) Sander* (Ned) 7—5. fi—4. Ian Fletcher (Aus) (Ned) 6-3, 6-3. Dlbley (Aus) (Net cd) t (VS) 2. Pinto Bravo (Chi) S< 2. 6—3. Rouyer (Fra) Schmitz (Ned) 3. 6—3. D1 Matteo (It) Freer (Zal) 6—3, 7—5. Hemmes (Ned) G. Taylor (VS) 3— „Mtyer (Fr;" Lynn (VS> 2—6, 63, 60. Kasten (Ned) Zugarelli D1 Matteo. Zugarelli (It) Taylt - Dogger, Ehrlich (Ned) 6—0, 6-2. Hem mes. Soeters (Ned) N'godrella. Domln guez (Fra) 6-3, 3—6, 6—3. Palmier!, Tocl try. Hordijk (Ned) 6—3,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7