odfried van S. maakt hinderlijke ieuwsgierigheid'Hannibalgoed A. G. L. Rijken met 32 jaar jongste hoofdinspecteur van Nederland Gebroken arm na aanrijding Wereldreizigers wacht 'n feestelijke thuiskomst Pensioenfonds Shell v| laat huurwoningen jouwen in Poelpolder Circus Althoff in alle stilte I vertrokken Nieuwkoop krijgs ton voor slappe bodem Duivensport in vogelvlucht LEIDSE COURAiv PAGINA JAN VAN DOOYEWEERD WINT „VOORSCHOTEN" (Van c sportredactie) ORSCHOTEN. Jan van jeweerd, de rondborstige en liartige Hoofddorper, leek zijn fel snel gespeeld te hebben op •orschotense renbaan. Favo- hannibal kon zijn nieuwsgie- lid niet bedwingen, hief twee- I het hoofd en voorbenen op en 1 evenzovele malen nagewezen |de witte vlag. „Het is' een e een kijkerig paard. Hannibal jet zozeer een paard voor de l baan, al won ik met hem in jddorp, maar daar waren lig objecten langs de baan", Jan van Dooyeweerd, die len in de schuld had gestort. volgden namelijk het gebaar Wagenaar sr.. die een ferm op de vijfjarige bruine ruin J Tijdens de training echter was m concentratie van Hann!- gebleken. Driemaal ging hij in I toen hij een hokje ter hoogte net middenstek passeerde. De sen- de allereerste omloop zou Jan (Dooyeweerd echter niet alle troe- handen nemen. Als invaller- zoor de te laat arriverende A. :nburg besteeg hij ook nog God- i S. Op deze zesjarige ruin zou inog zijn triomftocht maken. De 1 andere kanshebbers, de sterke r Grace Again, met Manus Bouw- op de silky en Boy van Quick, door Jan Wagenaar jr. lootten i reeds in de tweede omloop. r van de Stompwijkse kor- indraverij leek op een simpele ing af te gaan. Zijn voorgift meter had Bouwhuis in de loop niet nodig: hij finishte met wintig meter voorsprong. k tot tweemaal toe in de fout gaan r Grace Again devalueerde de con- nlatie der koningsriiders tot een te- in hellende loop. Maar Bouwhuis had gfl excuus: ..Wagenaar schreeuwde het begin af aan. Dat bracht mijn Lichtmast brak na aanrijding als luciferhoutje NOORDWIJK —Een 24-jarige verte genwoordiger uit Rijnsburg haalde in het verkeer vreemde capriolen uit. 's Nachts, bij het uitgaan an de dan cings ging hij op de Oude Zeeweg- Beeklaan te Noordwijk met hoge snel heid en op gevaarlijke wijze aan he inhalen. Op het kruisunt Beeklaan-Vin- kenlaan liep het mis. De Rijnsburger klapte met zijn wagen tegen een licht mast, die als een luciferhoutje afbrak. Hoewel de auto zwaar beschadigd werd, kwam de bestuurder er met geringe verwondingen af. De jongeman bleek onder invloed van alcohol. Zijn rijbe wijs werd afgenomen. Een scholiere uil Papendrecht, die op de camping „Duin en Bos" logeerde, kwam op het kruispunt Van de Mortel- straat-Gooweg met haar bromfiets te slippen, doordat de standaard de grond raakte. Het meisje kwam te vallen en werd mei hoofdletsel naar het Acade- /V&fkf". misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd MWffg!i Op de kruising Prins Bernhardstraat- De Ruyterstraat kwam een 18-jarige inwoner van Oegstgeest in botsing met een Duitse personenauto bestuurd door een leraar uit Soest. De jongeman ver leende geen voorrang aan de wagen. LEIDEN Ten gevolge van een aan rijding tussen een personenauto en een bromfietser, die gisteravond op de Vent- weg langs de Haagweg plaatsvond, liep een 20-jarige bromfietster uit Den Hooi een gebroken arm op. De 27-jarige b stuurder uit Leiden van de per auto had bij het wegrijden in de richting Ter Waddingerbrug, de bromfietster niet aan zien komen en een botsing was on vermijdelijk. Met de eerstehulpdienst werd het meisje naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. paard van streek. In Stompwijk heeft hij dat ook geprobeerd, maar toen heb ik de jury daarvan op de hoogte gesteld bij het begin". Jan Wagenaar lachte smalend om de tegenwerpingen van Bouwhuis. Scherp zei hij: „Ik mag dan schreeuwen, maar ik druk me tenmin ste in woorden uit. Bouwhuis martelt zijn paard. Toen Yvonne Buitenzorg uitgeput was geraakt, legde hij genade loos de zweep er overheen. Het mag dan je brood zijn, maar ik vind dat er toch ook enige sportiviteit bij mag ko men kijken. Liefde noem ik dat in dit geval". Yvonne Buitenzorg, het tweede kanspaard van Bouwhuis, dat hij in tegenstelling tot Grace Again zelf Huur: 375 tot 450 gulden •riSSE Binnenkort wordt een be- I gemaakt met het verder bouwrijp- ken van de Poelpolder in Lisse. trmee is een bedrag gemoeid van 4,5 miljoen gulden. Deze uitgaven tnen door de gemeente Lisse worden lllnancieerd me de opbrensgt van de juigs overeengekomen grondverkopen i de Stichting Pensioenfonds der Kof klijke Shell en Seriewoningen nissen de gemeente Lisse en het Isioenfonds van Shell is dezer dagen i t overeenstemming bereikt over de iw van 158 woningen en 52 garages de huursector. In de nog resterende kavels is de Shell geïnteresseerd. de onderhandelingen hierover zijn geheel afgerond. Deze wonin- zullen worden gebouwd in het brdoostelijke gedeelte van de Poel- De huur van deze woningen is niet exact bekend. Naar wordt wacht gaan de maandhuren onge- 375 tot 450 gulden doen. De heli-woningen worden gebouwd door Seriewoningen N.V., een bouwonderne ming. die zelf ook grond in de Poelpol der heeft gekocht voor de bouw va koopwoningen en 31 garages. De beslissende rit vi draverij. Godfried klopt Boy vi i de kortebaan- oan S (rechts) i Quick. traint, leek met Godfried van S. het spel te gaan maken. Maar terwijl Jan Dooyeweerds ruin, vrij fit (al had een kamprit nodig tegen Balero Prise) de finale binnenstapte, waren de krachten van Yvonne Buitenzorg ver bruikt. „Niet zo verwonderlijk. Het paard heeft vier weken in het land gestaan en een week in de stal. Het heeft maar heel weinig training achter de rug". Weliswaar waren de overwin ningen op Excellent Narciso en Guy Hannover vrij sprekend, in de slotom- loop bleek de energie opgebrand. Zelfs het in galop gaan van Godfried van S. kon daar niets aan veranderen. Godfried van S„ die in de derde omloop werd vrijgeloot en waarvan de pikeur enkele uren eerder bescheiden had gezegd: „Winnen doet dit paard niet; wel zit het dicht bij de eerste", kreeg in de beslissende loop tegen Boy van Quick een voorgift van tien metei waarvan het weinig zou afstaan. Al was er ook nu een kamprit nodig de winnaar aan te wijzen. Voor de derde maal deze middag namelijk z< gen zo'n vijftienhonderd toeschouwei Godfried van S. in de fout gaan. De nieuwe nederlaag van Jan Wagenaar jr. op de kortebaan werd er tenminste nog wat door verzacht. JAN PREENEN Nieuw-Vennepers schoppen rel in Noordwijkse bar LEIDEN Een tweetal inwoners van Nieuw-Venncp veroorzaakten een rel in een Noordwijkse bar-i' •ncing, toen één van hen. een 28-jarige plaatwerker, zich veroorloofde een bezoekster een klap op het zitvlak te geven. Daarop werd hij samen met zijn vriend, een 30 jaar oude grossier, door het bar-perso- neel de deur uitgewerkt. Daarbij vielen rake klappen. Een derde Venneper, een 30-jarige slager, die elders in de badplaats zijn vertier had gezocht, hoorde dat zijn beide vrienden in de bar een pak slaag hadden opgelopen en ontstak in woede. Hij koelde deze op een argeloze voor bijganger, die met de zaak niets te maken had, doch door het trio voor een personeelslid van de bar werd aange zien. De jongeman, een 23-jarige maga zijnbediende uit Noordwijk, werd door de slager getrapt en geslagen. E?n poli tiepatrouille ging op onderzoek uit en wist de inmiddels verdwenen vechters bazen op te sporen. Aanvankelijk wis ten zij van de prins geen kwaad, doch na een verblijf in de cel legden zij bekentenis af. Koffieautomaat gekraakt ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de kantine van de N.V. Gipsbouw aan de Industrieweg is in de nacht van zondag op maandag een radiotoestel ontvreemd ter waarde van f 300. Naar maandagmorgen bleek, is in de bouwkeet aan de Havenstraat tijdens de bouwvakvakantie een koffieauto maat geforceerd, daaruit zijn circa 80 muntjes ontvreemd. Als deze muntjes elders niet op soortgelijke automaten kunnen worden gebruikt, hebben de dieven alle vernieling hoogstwaar schijnlijk voor niets gepleegd. De politie ziet er voorlopig vandalisme van jeug dige diefjes in. Sanering centrum Katwijk aan Zee KATWIJK De sanering in het een- trum van Katwijk aan Zee gaat door. B. en W. hebben nu weer een kleine 25 mille krediet gevraagd aan de raad voor de afbraak van de opstallen Ouwe hand, Framstraat e.o., Stationsweg 9a, Rijnstraat 14-16. Rijnstraat 12 en 10, Noordstraat 8, Sluisweg 6a en b, Burgers- dijkstraat 17b, c en d. Op de fiets naar Australië ROELOFARENDSVEEN Beladen et een rijkdom aan foto's en films zullen Jan de Koning uit Roelofarcnds- en Martein Versluijs uit Warmond in dc ouderlijke woning tcrugke- Zij hebben daarmede een avon tuurlijke tocht voltooid, die nooit eerder gemaakt is. Immers vorig jaar op zon dag 31 mei vertrokken zij voor een fietstocht naar Dundas in Australië. Daar is een heeroom van Martein Ver sluijs werkzaam. Op 14 februari van dit jaar bereikten zij hun doel na een fietstocht die door vele landen ging. Uiteraard hebben zij op deze tocht vele avonturen beleefd. Hiervan hebben zij tal van foto's gemaakt. Ook hebben zij 41 films, waarvan er jammer genoeg twee zijn gestolen. Bij elkaar is dat echter voldoende materiaal om enkele boeiende lezingen te kunnen geven over hun reiservaringen. Van eind februari af zijn zij in Dun das enkele maanden werkzaam geweest om de kosten van de thuisreis te kun nen verdienen. Dopdcrdag 29 jjul^ a.s. arriveren zij iimBrussel. Zij-zuuen.-daar door de beide families met een autobus worden afgehaald. Om ongeveer 6 uur zullen zij in Roelofsarendsveen op het thuisadres van Jan de Koning, Essen- weg 8, aankomen. Enkele leden van de wiel ren vereniging „Swift" uit Leiden bereiden hun daar een wat feestelijke ontvangst voor. Van Roelofarendsveen gaat het naar Warmond, naar het huis van Martien Versluijs. Daar wordt hun een muzikale serenade gebracht waar na een muzikale rondgang gemaakt wordt door het dorp Warmond. nm LEIDEN, HAARLEM Het circus Jthoff is gisteren met de stille trom ertrokken naar z(jn volgende stand- laats, Haarlem. Gistermorgen kon men 1 ie levende have via dc achteringang van liet station het r(jwielperron op zien Jjlpen. Dc tientallen wagens met aggre- iten, zeilen, kabels, masten en toe- illen vertrokken op eigen gelegenheid ordelijke groepen. Zelfs de directie de Groenoordhal, die kort tevoren de hoogte was gesteld van het ver- ik, kende de redenen voor de haastige >cht niet. Een telefoontje met het circus in laarlem bracht aan het licht dat de bij gebrek aan belangstelling [an het publiek maar was afgebroken en lat men de toegezegde voorstellingen jan gisteren, maandag, maar moest ver- Het hooggeëerde publiek dat zich al in een kaartje voor een van beide pro- ?kf>ngaties had voorzien, wordt aangeraden op te zenden naar circus Althoff op Heliccopterterrein bij het HFC-veld. circusdirectie heeft vergunning daar en met 2 augustus te blijven staan. Drs. A. J. Kruithof in gemeenteraad O LEIDSCHENDAM De heer drs. A. Kruithof heeft de benoeming tot jaadslid aanvaard. Hij volgt drs. T Schwartz op, die voorzitter was va: fractie van de V.V.D. Het is nog niet bekend, wie voorzitter van de fractie *al worden. NIEUWKOOP In het kader van de t.g. verfijningsuitkeringen is de ge meente Nieuwkoop een bedrag van f 95.580,— toegekend als extra bijdrage wegens slechte bodemgesteldheid. Ook komende jaren kan op deze extra-uit kering gerekend worden. In de gemeentebegroting voor 1971 was een bedrag van f 95.580.-- opgeno men als geraamde extra-inkomsten, op grond van een vorig jaar gedaan ver zoek aan het betreffende departement om een extra-uitkering wegens slechte bodemgesteldheid. Bij de behandeling van de begroting merkten enkele raadsleden op dat ze deze post wat al te optimistisch gezien en op z'n minst twijfelachtig vonden. Dat B. en W. niet lichtvaardig gegokt hebben is een dezer dagen gebleken, toen de positieve beschikking op hun verzoek binnenkwam. ..Politieman moet deelnemen aan maatschappij' verslaggevers) Omrei Oegstgeests meisje uit zee gered NOORDWIJK Een 18-jarig meisje uit Oegstgeest, dat ongeveer tweehon derd meter van het strand in zee aan het zwemmen was. werd plotseling on wel. Zij geraakte bewusteloos en dreig de te verdrinken. Gelukkig werd zij opgemerkt door een tweetal in de nabijheid zwemmen de jongelui, Christoph van der Heyden. een 16-jarige scholier uit Bilthoven. en Hans Dorresteyn, een 20 jaar oude monteur uit Groenekan, kwamen het meisje te hulp en wisten haar op de wal te brengen. Op doksters advies werd zij direct naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Na daar te zijn behandeld, knapte de dren kelinge spoedig op en kon zij naar de ouderlijke woning terugkeren. Verplaatsbare verkeerslichten ALPHEN AAN DEN RIJN Het verkeer op het kruispunt Lijsterlaan - Willem de Zwijgerlaan. waar onlangs een kleuter bij een aanrijding het leven verloor, zal als de raad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. met een verplaatsbare verkeerslichteninstal latie geregeld worden. Hiertoe is het noodzakelijk, de verkeersgeleiders ter plaatse, en ook de belijningen aan te passen. Voor de reconstrucfie van ge noemd kruispunt wordt een krediet ge vraagd van f 15.750, WASSENAAR Hel Wassenaar*? politiekorps heeft met ingang van 1 augustus de jongste hoofdinspecteur in Nederland onder zijn gelederen. De mi nister van Binnenlandse Zaken. mr. Geertsema. heeft zelfs ontheffing moe ten verlenen om de heer A. G. L. Rijken op 32-jarige leeftijd te kunnen promoveren. Het „slachtoffer" ia wel verheugd met het balkje, dat hij vanaf augustus op de schouder* mag dragen, maar hij blijft met beide benen op de grond staan. ..Het is gewoon een gevolg van de omstandigheden. Een paar maan den geleden waa ik nog de vierde man bij het korps. Door de benoeming van oud-commissaris W. H. Ballegoijen de Jong tot een fnnctie in de Nederlandse Antillen, de aanstelling van de heer P. C. Srhurman in Venlo en de benoeming van de heer G. J. Boven tot commissa ris werd ik plotseling de tweede De heer Rijken verliet in 1962 de politieacademie en nestelde zich als ad junct-inspecteur in het Haagse korps. In 1966 verliet hij de residentie en kwam als inspecteur in Wassenaar. Hij werd hier hoofd van de algemene dienst en de drie man tellende afdeling Bijzondere Wetten. In januari van het vorige jaar werd hem de afdeling re cherche toevertrouwd, in augustus van dat jaar werden zijn schouders met een extra ster verfraaid. In de eerste jaren kwam hij volop in het nieuws door een actie tegen de illegale bookmakers op de renbaan Duindigt. De bezem van de heer Rijken veegde schoon en nu is het aantal illegale bookmakers teruggebracht tot een klein groepje. „Dat de totalisator de inzet kon verhogen heeft hoodzakelijk het aantal bookmakers teruggedron gen". zo voegt de heer Rijken er be scheiden aan toe. Hij is duidelijk gelukkig met zijn die inspraak bij benoeming als tweede man van het zo goed als bij on Wassenaarse korps. „We hebben hier een goed korps. We hebben hier in- Meegroeien spraak vanuit alle geledingen. Ik heb het gevoel de ervaring mis ik dat Graag gaat hij in op de pol worden We moeten de zaken niet meer beoordelen vanuit het starre politie- standpunt. We vormen een onderdeel van die maatschappij". De heer Rijken is dan ook een voor stander van de deelname van de poli tieman aan die maatschappij, in de vorm van lidmaatschappen van vereni gingen en dergelijke „De laatste jaren hebben wij bij de politie vormingscur sussen, een week waarin tal van men sen over algemene maatschappelijke problemen spreken. Daar horen we ook eens Iets van die andere kant De Ne derlandse politie is hiermee op de goede weg". Naast zijn wens van deelneming van de politie aan de maatschappij heeft de in de Gelderse Achterhoek geboren hoofdinspecteur een uitgesproken me ning over de nieuwe indeling van de politiekorpsen. „Ik ben een voorstander van dc herstructurering. Er moet eens iets nieuws gebeuren zodat we door grotere eenheden efficiënter kunnen werken". Dit zoeken naar de hoogst mo gelijke efficiëntie deelt hij met de man aan de top. de nieuwe commissaris de heer Boven". Ik heb nu het gevoel, dal vele kleinere korpsen moeite hebben om mee te komen. Bij de middelgrote korpsen gaat dat goed. maar ook de hele grote hebben nog wel eens moeilijkhe den en lukt het niet zo erg best". Bij het opsommen van dc knelpunten voor het Wassenaarse korps noemt de heer Rijken o.a. de rijksstraatweg „De rijksstraatweg is natuurlijk een ontzet tend groot probleem. Als je niet goed uitkijkt en je staat langs de weg. dan moet je soms springen voor je leven, anders rijden ze je aan flarden En dan het recreatieverkeer in de weekeinden Maar dat is een probleem van alle plaatsen in de kuststrook. Het hoge aantal Inbraken ls ook zo'n moeilijke /.aak, maar we moeten beseffen, dat juist oen gemeente als Wassenaar een bepaalde aantrekkingskracht uitoefent, evenals de gelijksoortige gemeenten zoals Aerdenhout en Bloemendaal. Problemen Het aanzoek van een nieuwe inspec teur zou volgens de nieuwe hoofdin specteur nog wel eens problemen op kunnen leveren. „Ik ben pas 32, een ige korpsen niet de huidige maatschappij. „De politie- nieuwkomer heeft dan niet zoveel pro- man moet met die maatschappij mee- motiekansen. Maar het zal nog wel groeien. De agent werd vroeger gezien meevallen als iemand Wassenaar als als de man, die de massa in bedwang springplank wil gebruiken. Na een paar moest houden. Ik had ook wel kru'de- ir Wassenaar kom je altijd goed »e- nier in plaats van policeman „Rot klap' maar chauffeur gfng zich niet melden DEN HAAG Een 28-jarige chauf feur uit Zwammerdam gaf bij de Haag se politierechter toe. dat hij een „rot klap" had gehoord. Dat was toen hij in Bodegraven reed niet het enige sein dat er een aanrijding gebeurde, want op hetzelfde moment verdween de zijspie gel van zijn vrachtauto en vloegen de aardappclspetters om de cabine. Maar omdat de rijksweg tussen Leiden en Bodegraven smal is, kon de chauffeur niet ter plaatste stoppen. Hij deed dat pas op een uitwijkplaats. Toen ging hij „op een holletje" terug naar de plek waar de aanrijding ge beurde, doch hij ontdekte er geen an^» re auto. Niettemin had de chauffeur zjch i te verantwoorden, omdat hij na eên aanrijding Was doorgereden zonder zich bekend te maken. „Maar lk stopte en ben teruggegaan", zo protesteerde hij. Wanneer die andere chauffeur ook was gestopt, was alles in orde geomen" Wat verdachte werd verweten was, dat hij niet meteen de politie over het gebeurde had geïnformeerd. De eis luid de f 200,boete en voorwaardelijk drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Dit laatste wilde de rechter dan nog wel laten vervallen, omdat verdach te uiteindelijk toch wel een poging had gedaan zich bekend te maken. Maar de boete van f 200,bleef gehandhaafd. BOSKOOP De door de postduiven vereniging „De Luchtbode" georgani seerde monstervlucht vanuit Bergerac afstand 870 km werd gewonnen door J. Degenkamp jr. Een van zijn duiven kwam als eerste op het hok, na 16 uur en drie kwartier onderweg te zijn geweest. De volgende duif kwam bijna een uur later binnen. Met dit resultaat legde de heer Degenkamp be slag op de door het assurantiekantoor Van Barlingen uitgeloofde beker. In het gehele rayon Gouda was de winnende duif eveneens bij de best geplaatsten Voor de Boskopers waren de resultaten: J. Degenkamp jr. 1 3 10, K. v. Veen sr. 2 5 8, N. J. v. Buren 4 7, C. J. Groenendijk 6, G. C. v. Kleef 9. Voor jonge duiven werd een wed vlucht vanuit Sorgnies gehouden. Af stand 172 km. De duiven Werden gelost om 7 uur. De eerste duif bereikte om 9.04.24 uur zijn hok; de laatste prijs winnende duif 9.31.58. De uitslag was J. Degenkamp jr. 1 5 31 34. B. v. d. Bosch 2 8 14 26 39. N. J. v. Buren 3 16. P. C. v. d. Eist 4 15 18. H. v. d. Willik 6 35 37. G. C v. Kleef 7 36. H. W. v. d Bas 9 17 20 27 38, C. J. Groenendijk 10 11 21 23 25 32, J. Degenkamp sr. 12. L. Streng 13 22 28 33 42. A. J. v. Essen 19 24 40 41, C. v. d. Spek 29 30, B. Hubers 43, Mevr. v. Veen 44. KOUDEKERK De Postduivenver eniging „Ons Genoegen" nam deel aan de wedvlucht vanuit Bergerac over een afstand van 866 km. De duiven werden zaterdag om 13.00 u\ir gelost. De le duif bereikte haar hok om 6.27 uur (zondag) en de laatste om 8.30 uur (eveneens zondag). De uitslag luidt als volgt: Gebr. De Wit: 1—3—5—6—8; M Schellingerhout: 2: H. van Vegten en Co.: 47; H Schellingerhout: 9; J de Jongh: 10. Ook werd deelgenomen aan de wed vlucht vanuit Soignies over een afstand van 178 km. Gelost om 7 uur kwam de le duif om 9.14 uur binnen en de 49e om 9.36 uur. De uitslag van deze vlucht is als volgt: Gebr. De Wit: 1I; H. Schellinghout: 2. Dr. J. Faber: 3—6— 79; H. van Vegten en Co.: 5; A. van Hoven: R; J.-de Jongh: 10. LISSE Uitslag van de wedvlucht vanaf Quienain, afstand 215 km. De 152 duiven werden gelost om 8.50 uur; aan komst 1ste prijsduif 11.08 uur (snelheid 1544 meter per minuut); laatste prijs duif kwam binnen 11.15 uur (1471 m. per minuut). J. Langeveld 1 3; Gebr, Koster 2; G. Doeswijk 4 6; Th. van dei- Ploeg 7 8 10; M. do Vreugd 9. De ere prijzen: een jonge duif, een leverworst en 5 kg. voer werden verdiend door resp. Th. v.d. Ploeg, J. Langeveld en M. de Vreugd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3