KINDEREN TE HUUR £eldóc Souxanl Jiddisch alleen toneel bestaat in Roemenië Arbeidsinspectie houdt streng vast aan regels I Clay-Ellis Rode kamer Wielerronde DAKTARI >0 TELEVISIE MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI i; - Magere jaren voor radio en televisie zes ton kostende begeleiding van het koninklijk bezoek aan Indonesië, blijkt de kritiek van sommigen gepeperd, om dat ze principieel iets tegen koninklijke bezoeken en-of tegen de politieke struc tuur van Indonesië hebben. Meer van praktische aard is de kri tiek van Nederlanders die zich afvra gen, hoe de NOS in 's hemelsnaam zes ton voor een paar uur officieel reporta- genieuws kan besteden op een moment dat iedereen in Hilversum zit te klagen over de magere jaren die daar finan cieel de studio's binnengeklotst zijn. Inderdaad is het financiële perspec tief voor het omroepbedrijf weinig flo rissant; de kosten stijgen angstwekkend snel, de kijkers en luisteraars eisen meer, maar elk denkbaar middel om de inkomsten te verhogen sluit ergens op bezwaren. In de benarde financieel-economische situatie waarin de nieuwe regering haar opwachting heeft moeten maken, valt niet te verwachten dat mooie Hil- versumse plannen die veel geld kosten (meer televisie overdag, derde t.v.-net, complete derde radiozender, dratische uitbreiding van regionale en educatieve uitzendingen) de eerstkoemende jaren snel uitgevoerd zullen kunnen wor- koerszwenking gedaan richting van de dagbladpers, opdat de benarde financiële positie der meeste dagbladbedrijven wat verlicht wordt door geprolongeerde donaties uit de STER-pot. Maar Hilversum speculeert bij dit bondgenootschap met de Neder landse Dagbladpers natuurlijk op hoge re tarieven voor de kijk- en luisterbij dragen. Op zichzelf genomen valt tegen op voering van deze tarieven weinig in te brengen, maar de regering zit met een conglomeraat van diverse maatregelen op het gebied van prijzen en tarieven, waarvan ze de consequenties liever eerst goed wil overzien alvorens con sequenties afzonderlijk te trekken. En de NOS is dan niet meer dan één der velen die bij het kabinet-Biesheuvel voor de deur in de rij staan. Slechts voor de radio schijnt er één lichtpuntje te zijn: het einde der pira tenzenders lijkt nabij; de adverteerders schuiven van Veronica- en Noordzee- waarts reeds in de richting Hilversum. Gaat de lichte piratenzender uit de ether, dan zal de overheid wel als tegenprestatie Hilversum III tot een volwaardige zender moeten maken. Misschien helpt dit zelfs de regionale radiozenders een beetje over het dode punt heen. AT OOR het overige zien we momenteel weinig perspectief. Alleen hopen we maar dat onder alle omstandigheden de NOS en haar kijkei-s en luisteraars zich nooit zullen vastbijten in de bewering dat kwaliteit sterk afhankelijk is van kwantiteit. Door een betere coördinatie en wat minder bekoring om elkaar vliegen af te snoepen zou er zelfs bij een krappe beurs nog veel te winnen van de bokswedstrijd tussen de beide ex-we- reldkampioenen zwaargewicht Cassius Clay en Jimmy Ellis, dat vannacht te Houston in de Ver. Staten heeft plaats gehad. Voor de presentatie en het commentaar zorgt Ruud ter Weij- In de zevende aflevering van De Rode Kamer, ontvangt Arvid Falk bezoek van Struvé. Hij komt Falk vragen hem te willen bijstaan voor en tijdens de begrafenis van zijn kind. Fr moe ten wat kleren geleend worden en tevens de nodige égards in acht wor den genomen m.b.t. de moeder van het kind, met wie Struvé niet getrouwd is. De begrafenis heeft plaats in aanwe zigheid van enkele vrienden, die na afloop bijeenkomen in een restaurant. Dit samenzijn wordt vrij rumoerig KRO, Ned. I, 22.11 UUR. In de wielerbaanreportage van de KRO-televisie uit het Stadion te Alk maar, zal de strijd te volgen zijn van de beste Nederlandse professionals. onder wie Peter Post. Jan Jansen, I René Pijnen. Leo Loevesijn en Leo Duyndam, over 50 km zonder gangma ker. Bovendien in deze uitzending beelden van de strijd tussen de vier beste amateursprinters, achtervolging KRo! Ned. I, 20.21 uur. ..Jij kunt vast geen vla-flip maken", begint een vroumenstem. ..Welles!" roept de kleutereerst vla, dan limonade, en dan yoghurtVla-flip!Lékker!" Inderdaad, STER-reclame, waar tegenwoordig steeds vaker kinderen in optreden. Meestal alleen gefilmd, als achtergrond of sugges tie; maar ook wel als kleine acteurs die een eigen rolletje moeten zeggen. Om de verkoop van bepaalde produkten te bevorderen: chocoladehagelslag, bananen, priklimonade of margarine. Kinderen die daarvoor net als volwassen acteurs of modellen gehuurd worden. uit Mutter Courage und ihre Kinder" Een speciale middaguitzending voor de lancering van de Apollo-15 vanaf Cape Kennedy gepresenteerd door Hans Engelman die maar weinig nieuws over de procedure kon vertellen. Ee weten nu allemaal in grote trekken hoe zo'n ruimteschip omhoog gaat en de technische bijzonderheden zijn meer bestemd voor de insiders die er wel voldoende literatuur over bezitten. Ook de spanning verbonden aan het uur U. omgeven door de metalen stem van mister Jack King is wel wat afgenomen sinds de eerste lancerin gen. Toch zal kijkend Nederland wel even de adem ingehouden hebben toen het witte gevaarte zich om 14.34 ver hief omdat drie mensen aan een ontzaglijk avontuur begonnen ook al gebeurt dit dan voor dc zoveelste maal. Het ongeluk van de Russen ligt nog te vers in het geheugen. Mooie live-beelden gevolgd door een animatie die we wel gaarne iets dui delijker toegelicht hadden. De uitzen ding van dc Zandvoortse tentoonstel ling die daar meteen bij aansloot om dat het er zo goed bij paste, begeleid door een Limburgse commentator en de verzekering van een nieuwe minister dat hij zoveel interesse voor de ruim tevaart heeft, met die uitzending wa ren we van het machtige gebeuren in de States opeens terug in de gemoede lijke Hollandse huiselijke sfeer waar in de ex-astronaut Cunningham niets beters wist te doen dan Scott, Worden en Irwin Gods zegen toe te wensen. Je moet een verstokt atheïst zijn om je daarin niet bij hem aan te slui ten. „Tijd voor de liefde" was een char mante comedie waarvan we er best per week zouden kunnen gebrui- BOEKAREST Sommige deskundigen mogen beweren dat het Jiddisch een stervende taal is, voor bezoekers die de 300 stoelen van een kleine schouwburg in Boekarest bezet ten is het nog vol leven. Een leger geestdriftigen heeft ,,het Joodse Staatstheater" begunstigd sinds dit enkele jaren geleden is geopend om een traditie te doen herleven, die in Roemenië is geboren maar stervende was onder de heer schappij van de nazi's en hun Roemeense collaborateurs. kinderen reclamedoeleinden is overigens geen uitvinding van de Stichting Ether Reclame, zoals de STER voluit heet. In de mode is het al jaren gebruikelijk, dat kinderkleding gepre senteerd wordt door kin deren. Niet alleen op mo deshows, maar ook voor het maken van foto's voor folders, prospectussen en advertenties. Aanvankelijk gebeurde dat door kinderen van het eigen personeel of van kennissen, die voor een taartje of een glas limo nade zich graag lieten fo tograferen. Maar naarmate de recla me toenam en steeds meer kinderen vaker en langduriger als model Heintje moesten fungeren, begon pat de Arbeidsinspectie deze medewerking van hjer ter bescherming leerplichtige jeugd een van het kind streng de commerciële inslag te hand aanhoudt, hebben krijgen. Er^ werd geld affaires als die met zang- i sterretjes als Heintje en moet het hoofd van de tot kinderexploitatie zou school hiermee akkoord kunnen leiden. Liever be gaan. loning in de vorm van Per jaar mag een kind speelgoed of iets derge in niet meer dan twee lijks. Daar verschillen de reclamespots verschij- meningeh over bij de nen. De opnametijd mag praktizerende modelbu- in principe niet meer dan vier uur per dag in De situatie voor, tij dens en na de opnamen moet pedagogisch ver antwoord zijn. De Ar beidsinspectie adviseei't daarom de betreffende moeders bij opnamen Gevaarlijke bezighe den zijn niet toege staan; de veiligheid van het kind moet gewaar borgd zijn. betaald. Het hurei van kinderen voor ci merciële doeleinden tegen betaling had z'n trede gedaan. het waarin het spel gevat was, de persi- flage-psychologische-medische-metho- diek maar op de koop toe omdat die erg weinig met het leuke geschiede- nisje had uitstaan. Dan Bomans weer met een gespreks partner over godsdienstige problema tiek. Professor Mönnich, Luthers hoog leraar en auteur van enkele boeken zoals „Una Sancta" en „Anti-liturgi- ca". Het werd een gesprek dat zich op een nevelig vaag niveau bewoog. Wel trachtte Bomans er steeds een concre te lijn in te brengen maar de profes sor volhardde in onduidelijkheid om dat hij zich van humanistisch-ratione- le termen bediende. Soms kreeg men toch echt de indruk dat hij het chris tendom niet voor een openbaringsge loof houdt. Aan het slot werd er wat bijgedraaid toen de beide naturen van Christus ter sprake kwamen waarin hij gelukkig dan wél gelooft maar met „absurd" aanduidde wat „mysterium" moet heten en is. Wij hielden er een zeer onbevredigende indruk van ach ter en zijn ervan overtuigd dat vader Luther zich in zijn graf heeft omge draaid. En dat Bomans zijn jeugd- katholicisme te sterk als calvinisme met een rooms sausje blijft aftekenen was het nu zó somber?steekt ook wel enigszins. A. I. Roemenië is trots op het bezit van het eerste Jiddische beroepstoneel ter we reld, dat in 1876 is opgericht door Abraham Goldfaden in de stad Jassy. Sindsdien hebben joodse toneelgezel schappen deel uitgemaakt van het culturele leven van het land. Zelfs tegen het einde van de tweede wereld oorlog traden enkele joodse acteurs, die aan deportatie naar de dodenkam pen waren ontkomen, illegaal op. Een verordening verbood toen het gebruik van het jiddisch. Slechts de helft van de vooroorlogse 800.000 zielen tellende joodse gemeen schap van Roemenië heeft de nazis overleefd, maar vele van de overle venden waren aanwezig toen in 1948 een nieuw centrum van joods ver maakt werd geboren, bekostigd en ge steund door het communistische regi- Het theater werd geopend met een stuk van Sjolem Aleichem, bekend als de joodse Mark Twain, maar het re pertoire is sindsdien aanzienlijk uitge breid. Moderne schrijvers zoals Ber- thold Brecht en Friedrich Duerren- matt evenals musicals komen op de programma's voor. Het is heel wat anders dan de eenvoudige kost die bijna 100 jaar geleden in Jassy werd opgediend met zulke vergetensucces- nummers als „De tirannieke bankier" of „De hoed van de klokkenmaker". Hoe intellectueel de selectie thans ook moge zijn, alles wordt door het gezel schap dat thans 28 personen telt (on der wie twee niet-joden) gegeven in het jiddisch. „We hebben ze een stoom cursus gegeven", vertelde de assistent- regisseur Bob Friedman in een pers- gesprek. „Ze hebben wonderbaarlijk snel geleerd". Er komen ook vele niet- joodsc Roemenen in de schouwburg, voor wie een doorlopende vertaling wordt gegeven via koptelefoons, die op elke zitplaats voorhanden zijn. Voor toeristen, vooral uit de VS en Israël is een bezoek aan het theater iets dat men nooit overslaat. Maaf het jiddisch van de joodse acteurs is soms zelfs voor hun med«-joden niet helemaal verstaanbaar. Joden uit het buitenland hebben vaak een Roe meense tolk bij zich, die het stuk via de koptelefoon volgt en dan een twee de vertaling geeft. „Verwonder u niet als sommige toe schouwers vertraagd reageren", merk te een Roemeniër op gedurende voor stelling van een revue vol grappen, waarin de „Fiddler on the roof' ge kruid werd met plaatselijke satire. Enige tijd geleden werden onder de toeschouwers zelfs een paar Arabieren opgemerkt. „Ik neem aan dat u be grijpt waarom we ze nauwlettend in de gaten hielden", zei Friedman, „Maar er gebeurde niets, ze schenen zich goed te vermakenHet joodse theater kreeg een politieke rol toen Roemenië weigerde andere landen te volgen in het afbreken van de diplo matieke betrekkingen met Israël na de zesdaagse oorlog van 1967. Een jaar later ging het gezelschap voor het eerst op tournee in het buitenland naar Israël. De tournee was een triomftocht. Vijfenveertig dagen lang waren alle 3000 plaatsen uitver- De Roemeense opperrabbijn. Mozes Rosen, merkte later op, dat het geest driftige welkom, ontvangen in Istraël heeft aangetoond „dat er geen tegen strijdigheid bestaat een goede jood te zijn en terzelfder tijd trouw te zijn aan een regime, dat onze levens heeft gered en ons onze vrijheden heeft teruggegeven. Niets wijst erop, dat de communisti sche regering achteraf spijt heeft van haar houding ten opzichte van Israël en de joodse bevolking in eigen land. ondanks de druk, die Moskou volgens de berichten op haar uitoefent om „een pro-Zionistische houding" te her- Mevr. Yvonne (Weg bergen, geboren) Aalde- ring van Model Service Yyonne in Amsterdam, die behalve haar vol wassen fotomodellen ook tientallen kinderen heeft ingeschreven: „De huizen zijn tegenwoor dig te klein voor al dat speelgoed. De moeder kan beter geld krijgen, beeld een jurkje voor het kind kan kopen. Ik ken de moeders. De meesten van hen zetten het geld op de bank. Er is bij de moeders van mijn kinderen niet een die het geld voor zich zelf zou gebruiken." (Waarbij aangetekend dient te worden, dat bonafide bureaus als Model Service Yvonne aan de kinderen niets verdienen. Zij krijgen alleen de onkosten ver goed en beschouwen deze bemiddeling alleen Wilma aangetoond, vallen, waarin de Arbeids inspectie voor een moei lijke keus stond, omdat men enerzijds best be- Richtlijnen greep dat deze kinderen Mag dat zomaar in Ne- ie kans van hun leven derland, waar kinderar- konden mislopen, maar beid toch verboden is? Dit anderzijds vreesde dat zij zijn de richtlijnen, waar- een willoos slachtoffer aan de Arbeidsinspectie konden worden van kei len dus ook de werkge- harde exploitanten, die vers en -nemers) gebon- de opvoedkundige bgjap.- denzijn: gen van deze nog erg Als regel is het jeugdigen jonge artiesten' wé]eens beneden de vijftien jaar zouden kunnen verdrin- niet toegestaan arbeid te gen door commerciële be- verrichten. langen. In Nederland is Voor 14-jarigen is er de sverheid in dit opzicht ontheffing. Voor meis- wat bedachtzamer dan in jes moet per kind een buurlanden als Duitsland vergunning worden en België. Met het gevolg, aangevraagd. Voor jon- dat Heintje en Wilma hun gens ligt dat iets ge- carrière in West-Duits- makkelijker: hun land gingen maken, werkgever moet alleen Waarna vervolgens de aan bepaalde eisen vol- Nederlandse Arbeidsin- doen. spectie bakzeil haalde en Het districtshoofd van steeds vaker vergunning de Arbeidsinspectie verleende voor het optre- mag voor kinderen be- den van deze leerplichtige neden de 14 jaar alleen beroepsartiesten. Toegege- vergunningen afgeven, ven: Heintje is een bij- indien ze arbeid ver- zonder geval. Regel blijft: richten in dienst van kinderarbeid is verboden, kunst, onderwijs of we tenschap. De Arbeidsinspectie heeft In Engeland ontvangt een De opnamen moeten ook liever niet, dat de kind voor televisiewerk plaats vinden op de kinderen die in reclame- f 50,tot f 250,per dag, vrije middagen. Is studio's als model of figu- terwijl ook de moeders schoolverzuim niette- rant optreden, daarvoor een vergoeding krijgen min noodzakelijk, dan geld ontvangen, omdat dit wanneer ze bij de opna- nen aanwezig zijn. Er rijn tv-kindertjes die zo hun spaarbankboekje met honderden guldens per maand weten te spek- In Duitsland liggen de vergoedingen hoger. (De Bondsrepubliek betaalt trouwens over het alge meen voor reclame-, foto-, film- en t.v.-werk de hoogste gages van heel West-Europa) Daar krij gen de kindermodellen 100—200 Mark voor een dag t.v.-spots maken. Een filmrol (zonder tekst) 250—1200 Mark. Met tekst 1500 Mark en meer. Modefoto's 50 Mark per keer. In Nederland doet men het wat rustiger aan. Dikwijls wordt (behalve eventuele vergoeding voor reiskosten en kleding) aan de moeder een bedrag (of waardebon) van zo'n f 25,voor foto-opnamen betaald; voor een tv-spot meestal iets meer: f50, tot f 75,Honderd gul den is hier veel. Schadelijk? Commentaar van een psycholoog: „Voor jongens of meisjes tot vijf jaar komen er geen proble- Als de meer dan spel. Met schoolgaande kinderen wordt het moeilijker. An dere kinderen, die hun .filmgezicht" herkennen. gaan dan vanzelf hun kwaamheid overschs 1 Dat betekent, jeugdige model heden kan ondervii bij het sluiten vriendschappen. Een standige onderwijzer hierover met de ou gaan praten om een lossing te vinden. 1 wens: veel ouders v{ zelf wel, in hoeverre kind normaal op het merawerk reageert, laas zijn er ook z j^n* ijdele ouders, dat z< werkelijke belangen hun kind niet meer Tegen zulke ouders ten die kinderen in scherming worden vice aan de fotografen die ocjk de ^eroepsm^- dellerf via deze bureaus betrekken). Han van Gelder, film studio: „Het kind krijgt een speelgoedpop of iets dergelijks. En we ver goeden reiskosten en kleding." Bert Kroon, directeur van Toonder Film te Nederhorst den Berg: „Wanneer wijeen kind nodig hebben voor een reclamespotje of iets dergelijks, zoeken wij een jongen of meisje uit dat ervoor geschikt is en dat het ook met plezier doet. Aan de ouders betalen we dan een vergoeding, die zij en wij redelijk vin- Dr. Tracy wordt in de Datari-afleve- ring vanavond geconfronteerd met een vete tussen een verbitterde boer en een luipaardenjong. dat al enkele ma len vee van de boer heeft gedood. Dr. Tracy wil, voordat de boer het lui paard heeft gedood, het beest van zijn neiging tot doden afhelpen. Maar zijn taak wordt nog moeilijker wanneer het luipaard, eenmaal gevangen, in hongerstaking gaat en iedere liefde volle behandling in de kliniek weer spannig weigert. KRO, Ned. I, 19.05 uur. Anatefka volledig in de taal der Oosteuropese joden. Top-10 van Holland Festival op radio De in OS-radio zal in augustus en sep tember een aarital werken herhalen uit de concerten, die in de afgelopen Hol land Festivalperiode werden uitgezon den. Welke werken dat zijn, is door de luisteraars zelf bepaald. Zij werden in de gelegenheid gesteld hun wensen omtrent de te herhalen werken bij de muizekafdeling van de NOS-radio ken baar te maken. Van deze gelegenheid is vrij veel gebruik gemaakt. De her halingen worden uitgezonden in het woensdagavond-muziekmagazine van 20.00 tot 22.30 uur via Hilversum I op 25 augustus en 1, 8 en 22 september. De tien werken, waarnaar de meeste voorkeur uitging en die in ieder geval zullen worden herhaald, zijn (in volg orde van voorkeur): Symfonie nr. 8 van Gustav Mahler; „Dies irae" van Johann Christian Bach; Psalmencantate van Frank Martin; „Requiem für einen jungen Dichter" van Bernd Alois Zim- mermann; Schubertcyclus door Ernst Hafliger; Symfonie nr. 2 van Matthijs Vermeulen; „II combattimento di Tan- credi e Clorinda" van Claudio Monte verdi; Mis in c kl. t. K.V. 427 van W. A Mozart; Symfonie nr. 1 van Matthijs Vermeulen en „Der Silber- see" van Kurt Weill. NEDERLAND I KRO: 18.45 uur: 19.05 uur: Daktari 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Andy Williams 21.10 uur: Wielerronde 22.10 uur: De rode kamer 22.50 uur: Journaal NEDERLAND U r NOS: Peyton Place 18.45 uur: 21.10 uur: Pip en Zip Televizier 18.55 uur: 9 22.00 uur: Journaal Boksen ClayEllis 19.05 uur: 22.50 uur: Vrij-uit Journaal -jlSSE NEDERLAND I •18.55 uur: Journaal •19.05 uur: De dubbeldekkertjes CVK NOS •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Staatsloterij 20.26 uur: Socutera •20.31 uur: Uit de w insecten •20.45 uur: De avonturen van Tom Sawyer, film NEDERLAND ili„a. NOS kmg •18.45 uur: t d< Pip ?reld der •18.55 i Journaal KRO •19.05 uur: Liedjes uit Wenen •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Gezag en orde, doe. hilversum i Nationale Zwemkampioenschappen in dI| Haag). 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 221 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Zin - Tuin ri 44: kunstkroniek. 23.55-24.00 Nieuws. DEN HAAG (ANP) De NOS en CONAMUS (voor Nederlandse amuse mentsmuziek) houden in september de week van lichte muziek, waarbij de Nederlandse muziek centraal zal staan. Op 20 september wordt in Orpeus in Apeldoorn een populair concert gege ven; 22 september heeft in het HOT in Den Haag een jazz concert plaats. Op 24 september is er een harmonie- en fanfare-concert in het Turfschip in Breda. Tenslotte concerteert het Metro pool-orkest in het Staargebouw in Maastricht op de 25ste. De reeks concerten wordt geheel door de radio en gedeeltelijk door de televi sie uitgezonden. Op de middagen afgaande aan de concerten worden gionale liedjesbeurzen gehouden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2