WAGTMANS BUITTE DWARSBOMERIJ UIT Niek Russische bruiloft op Dag van het paard Saaie Acht LUTTIKHUIZEN EN KIEFT VERLOREN GOEDE NAAM PRONKJUWEEL VAN PONYCLUB LEIDSE COURANT RINI WAGTMANS CHAAM Terwijl Rini Wagtmans regel- aatig malend opstoomde naar zijn tweede overwinning in de Acht van Chaam nog steeds het meest volktrekkende criterium ran Nederland vermaakte het dure pele- lon zich met een spelletje dwarsbomerij, waarvan de Goudsmit-Hoffs het middelpunt waren. Ze botsten steeds, bij elke actie, op een coalitie, die hun ritme brak en die af breuk deed aan de koersontwikkeling van de 33ste „Acht", hoe fraai de solo van Rini Wagtmans ook was. Hij reed werkelijk formidabel", lof- tuitte Gerben Karstens over Rini Wagtmans, die in de eerste halve lus (na twee kilometer) demarreerde, fianen en Hoekstra bij zich kreeg, naar deze twee loste -toen het peloton dichterbij kwam. Vanaf dat moment stapte Rini Wagtmans alleen voorop, 45 km. lang. Een solo, die indruk naakte. Even onvergetelijk echter, daalde achter hem het waarderings cijfer voor het kijkspel, waaraan Chaam zijn grote naam te danken heeft. Want de groep rukte zich dit :ens niet aan stukken voor klop jacht waarnaa de tienduizenden snak- Het peleoton bleef het peloton, hoe de Goudsmitt-Hoffs zich ook uit- - sloofden om de koers meer spanning te t- bezorgen. „Dit", klaagde Leo Duyn- dam, „heb ik nog nooit meegemaakt. :en gekke koers". Gerben Kar stens was directer. „Schande voor de wielersport wat hier gebeurde. Ik denk dat het publiek er slecht over te spreken zal zijn, ik tenminste wel. g Met alle waardering voor Wagtmans, want die ging geweldig. Maar zoals ze i het peloton hebben zitten flik- vas abnormaal. Steeds terugpak- n nooit doorgaan". Ger Harings: „Het lag er "duimendik bovenop, er mocht niemand van pns winnen Dat elpc was in Obbicht gisteren zo, nou weer. Steeds als wij wat wilden, kwam er tel zo vervelend tussenwringen. gn|dat ze al onze aanvallen verziekten" Gerben Karstens en Leo Duyndam, dc actiefsten bij Goudsmitt-Hoff, kregen er tenslotte tabak van en be rustten in de situatie. Dat, het uitblijven van die tegenaan- Tour herleefde ROCOURT-LUIK Gisteren in het wielerstadion van Rocourt- Luik hebben achttien duizend mensen even het gevoel gehad dat de Ronde van Frankrijk nog aan de gang was. In een sprint wedstrijd a deux versloeg Eddy Merckx zijn sinds twee weken legendarische rivaal Luis Ocana. Deze wedstrijd was een onderdeel van een omniumwedstrijd tussen een Belgische (Merckx, Van Sprin- gel, Bruyère, Godefroot) en een „buitenlandse" ploeg (Ocana, Ho- ban, Glmondi, Gnimard). Het om nium werd een overwinning (7- 11) voor de Belgen. val door de Goudsmitt-Hoffs, verbaas de Rini Wagtmans niets. „Ik wist dat ik weinig gevaar te vrezen had, toen ik eenmaal weg was. In de finale van de amateurs werd het me duidelijk, dat het parcours zo zwaar was, dat je een goede kans maakte wanneer je er inspireerde me. Van een individuele Goudsmitt-Hoff aanval ben ik geen moment bang geweest. Daarvoor leen de de koers zich niet". Na 75 km. met Gerard Vianen en Piet Hoekstra voorop gereden te hebben, was Rini Wagtmans aan zijn solo begonnen. „Ik voelde dat het peloton ons terug ging pakken, daarom moest ik wel wat ondernemen. Ik wilde per se winnen. Voor mijn gevoel stelde ik de laatste twee jaar in Chaam teleur. Ik had wat goed te maken". Ofschoon zijn voorsprong in de laatste ronde regelmatig terugliep heeft Rini Wagtmans zegt hij geen mo ment gevreesd voor een mislukking. „Ik ging het bewust wat kalmer aan doen, toen de weg door de regen spekglad werd. Getwijfeld aan een overwinning heb ik geen moment, ook al verloor ik door dat voorzichtige rijden meer dan de helft van mijn voorsprong". Volgend jaar zal Rini Wagtmans in de zwart witte kleuren van het Italiaanse SCIC rijden. Hij fungeert daar in 1972 als kopman. Zijn contract loopt een jaar, terwijl in de overeenkomst een optie van een seizoen werd opgeno men. „Ik kon mijn positie aanmerke lijk verbeteren, daarom ben ik op dat aanbod ingegaan, ofschoon Eddy Merckx geprobeerd heeft me te hou den. Maar hij gaf wel toe, dat ik moest gaan als ik mogelijkheden zag om me beter te ontwikkelen. En die kans heb ik bij SCIC. Met Rini Wagtmans gaat amateur Kees Koeken (achtmaal) naar SCIC. Hij wordt per 1 januari beroepsrenner en dankt zijn contract aan Rini Wagt- Voor het eerst in de 33-jarige ge schiedenis van de acht van Chaam is er een dopingcontrole uitgevoerd. De K.N.W.U. liet vijf beroepsrenners aan treden: De eerste drie van de uitslag (resp. Wagtmans, Van Roosbroeck, en Ger Harings) en bij loting: Frans Staes en Peter Kissner. Door een misverstand verscheen laatstgenoemde echter niet. Hij liet zijn rugnummer door een ander te rugbrengen en miste daardoor het be richt van zijn „uitverkiezing", dat bij de organisatie-administratie klaar lag. „Reglementair", aldus K.N.W.U.-func- tionaris C. Brouwers, „gaat Kissner Uitslag: 1. R. Wagtmans 120 km in 2.49.35. 2. S. van Roosbroek (België), 3. G. Harings, 4, M. de Koning, 5 F. Staes (België), 6 H. Benjamins, 7. P. Kissner, 8 H. Ottenbros, 9. E. Dolman, 10. J. Krekels, 11. J. van Beers, 12. J. Brüssing, 13. B. Janbroers, 14. J. Katwijk, 15. J. Serpenti, 16 H. Jansen, 17. K. Delnoy, 18. W. Prinssen, 19. P- Dubbelman, 20. G. van Deene, 23. J. Janssen, 26. G. Karstens, 29. J. Zoete melk. 30. P. Post. PETER HEERKENS Calligaris zwemt record na record BOLZANO De Italiaanse •n «ilwemster Novella Calligaris heeft jisteren in Bolzano tijdens de ziven-heuvelenwedstrijden haar Europeesrecord 800 peter slag verbeterd 'gebracht pp 9.20.9. Het oude record was b.23.8. Op de tweede en laatste dag van de ?ven-heuvelenwedstrijden in Bolzano <eeft Marian Vermaat het Nederlands ;cord op de 200 meter rugslag, dat met 29.0 op naam stond van Annemarie geëvenaard. Deze tijd was goed ?n tweede plaats achter de Hon- Andrea Gyarmati, die 2.27.0 voor ebf'ch afdrukken. Dc Vlaardingse -".wemster Frieke Buys won de 200 meter 'linderslag in 2.32.2. De Eindhovense [Astrid Verver werd tweede op de 800 eter vrije slag, die door Novella Calli- i de nieuwe Europese recordtijd ledflvari s z0.9 werd gewonnen. Voor Astrid "TVerver bleven de chronometers stilstaan nVf op 9.36.4. De rugslagzwemmer Gerard ,Gielen werd op de 200 meter, gewonnen Jmoor Santiago Esteva (Sp.) ierde met een tijd van 2.19 Novella Calligaris is nu Europees recordhoudster op drie afstanden: 400 meter in 4.31.9, 800 meter in 9,20.9 en de 1500 meter in 17.51.1. t op de straatDe pijnlijke gevolgen Een glunderende Luynenburg (links) komt handen te kort na het Nederlands kampioenschap in de twee zonder stuurman. Van Laarhoven deelt in zijn vreugde AMSTERDAM Favoriet zijn garandeert nog geen titel. Dat ondervond Varsitywinnaar Nereus dinsdag op de nationale roeikampioenschappen voor heren op de Amsterdamse Bosbaan. Na woensdag weten ook Luttikhuizen en Kieft het. De Proteus/Eretescombinatie, zeer eervol vijfde in de finale twee zonder stuurman van de Rotseeregatta. mocht dan de laatste tijd op nationaal niveau nauwelijks tegenstanders van formaat treffen, in Grothuis en Van Woudenberg, al kampioen in de gestuurde vier, troffen zij een tegenstander die te sterk was. Al snel werd duidelijk dat in het veld van viei boten slechts Proteus'Eretes en Laga als kanshebbers golden. Op de eerste kilometer leidde Proteus' Eretes met gering verschil. Bijzonder knap werkten Grothuis en Van Wou denberg toen met een korte tussen- sprint de achterstand van een halve lengte weg. Zelfs streden daarna bei de ploegen in vrijwel gelijk baan- tempo van 32 a 33 slagen per minuut. Een nieuwe tussensprint gaf Laga op honderd meter voor de finish een halve legnte winst. Aanvallen van Luttikhuizen en Kieft werden daarna bekwaam opgevangen. Laga roeide een gewonnen race en vergrootte het verschil nog tot ruim een lengte. Bruyn en Van Schelven, dinsdag tweede én derde in de skiffinale. daarentegen waren favorieten, die met grote overmacht de titel behaalden bij de dubbeltweeën. De nieuw ge vormde Skadi'Tritoncombinatie be heerste de race volkomen. Het twee tal nam na vijfhonderd sprint een halve lengte weg en legden de twee duizend meter in de alleszins aan vaardbare tijd van 6.40.35 af. Volkomen volgens de verwachting 1 beheerste Nereus de finale van de tweeën zonder stuurman. Alle drie boten van de Amsterdamse vereni ging bereikten de eindstrijd zonder ook maar een moment te zijn be dreigd Roel Luynenburg en Jan van Laarhoven, dinsdag verslagen in de race van de ongestuurde vieren, eis ten en ook dat was beslist geen verrassing de titel op. Van der Pol en Van Drooge vormden de enige combinatie, die werkelijk tegenstand kon bieden. Ook zij werden echter op grote achterstand geroeid. Ole Leythccom Theo Verlangen Sportwereld bij Full Speed DEN HAAG Theo Verlangen, de centrale verdediger van Holland Sport, heeft zijn contract bij Fc Den Haag afgekocht. Dc Hagenaar, die in het bezit is van zijn c-diploma, zal het nieuwe seizoen zijn debuut als trainer bij het Delftse Fullspced maken. HILVERSUM Dc Australische svedette Margaret Court zal niet deelnemen aan de internationale Ne derlandse tenniskampioenschappen in Nederland. De reden hiervan is overlijden van haar moeder. STAVANGER In Stavanger heeft het Noorse nationale voetbalelftal gister avond met 21 gewonnen van hei Engelse amateurteam van de Olympische 1 spelen. MIMHRIIBIBUini Ook verder heel veel te genie- in het algemeen al min of meer bekend waren, maar voor velen toch weer nieuw. Daarbij hoorde bijvoorbeeld het rassendefilé dat een prachtig overzicht gaf van de zeven tien rassen, de allergrootsten tot de zeer kleine peuters met een maat van zo'n zeventig centimeters, de Shet- landpony's, klein van stuk, maar groot in aantal: zeventig van die sterke door- douwertjes trippelden er onder aan voering van ruiters rond. Het zeer TT;,_iao.-_ serieuze deel was een barrière spring- unsiage concours met elf uitstekende ruiters, al hackev werkend met de Spelen van München halus (H i in het achterhoofd. Hier werd Anton Ebben eerste met Ceylon voor Siem Pruikemaker die Care Away in han den had. Een groot applaus oogstte ook de WASSENAAR De Russische bruiloft was gistermiddag het pronkstuk van Duindigts Dag van het Paard. Het was een nieuw nummer in het uitgebreide en weer uitermate geva rieerde programma, dat alles bood wat er op gebied van het paard te zien was. De ponyclub uit Hulst had er bijzonder veel werk van gemaakt met mooie costuums en een choreo grafie die uitermate bruikbaar was voor dit vrolijke pony- werk. NOORDWIJK „Nick Fleury wint het toernooi hier" zei gisteren op het Casino Ed Knol. „Hij is op het ogenblik vooral mentaal sterk. H(j wil terugkomen en daar heeft hij heel wat voor over. Hij traint hard en leeft serieus naar zUn wedstrijden toe". Inderdaad maakte de lange Amsterdammer gisteren tegen Richard Kasten de indruk er „tegen aan" te willen gaan. Zonder het spel- niveau te bereiken dat hem twee jaar terug de nationale titel opleverde hield hij de bij vlagen slim en goed tennis sende en bjj vlagen ook weer blunderen de Kasten met 61. 6—3 van verdere deelneming in het herenenkelspel af. De huidige nationale kampioen Fred Hemmes en zijn Daviscupteamgenoot Jan Hordijk werkten zich „professio neel" naar de volgende ronde. Hemmes diende daartoe de handen wat meer uit ouwen te steken maar dat lag ook de kwaliteit van zijn opponent, namelijk Peter Ehrlich. Laatstgenoemde mocht even illusie koesteren van set maar zag tegen een attente en niet tot het spelen van een derde set bereid zijnde Hemmes geen kans dc mogelijkheden te realiseren 63, 75 voor Hemmes. Hordijk kon het in dc tweede versnelling af. Tegenstander Van der Pols wilde graag meedoen mei het power-play van de tweede Tilburg- tennisemployée en dat vereist toch wel wat meer controle, 60, 61 voor Hordijk. De Amsterdamse tennisleraar Fred Dogger kreeg van Fried Schmitz nederlaag te incasseren die hem. juist nu hij door zijn goede competitie- resultaten de aandacht wat meer op zich heeft gevestigd, bepaald niet zo goed zal zijn uitgekomen. De no. 1 van het Haagse Lucky Stroke won met 8 I3, hetgeen zeker een goede pres tatie mag worden genoemd. Clubgenoot Loek Sanders had met R. Lissauer wei nig moeite. 6—3, 6—1. Ontegenzeggelijk heeft de tengere Oegstgeestenaar ge wonnen aan vastheid op zijn slagen en aan precisie. Daar zal hij het ook voor namelijk van moeten hebben want voor power-play is hij gewoon niet in de wieg gelegd. Dat type spel dat vandaag de dag op de internationale kampioen schappen van enige allure zo'n beetje tot het vertrouwde beeld is geworden, is bepaald niet altijd zo plezierig voor de kijkers. Hoe het anders kan lieten gisteren de Tsjech Marian Laudin en de Indonesiër Widjono aan een, de dag in aanmerking genomen, talrijk publiek zien op centre-court no. 1 van het Casino. De drive en niet de service was in dit treffen van doorslaggevende bete kenis. De netaanvallen werden voorbe reid met goed manoeuvreren vanaf dc achterlijn i.p.v. met een vervaarlijke kanonskogel. Laudin, de finalist in het herenenkelspel van vorig jaar die tegen de sterke no. 3 van Zuid-Afrika Derek Pattison de vlag streek, moest in 3 sets afhaken, 75, 57, 63 voor Widjono. Diens Daviscupteamgenoot Widjojo smaakte het genoegen van een re vanche op de Australiër Rae van wie hij in de Qualifying rounds voor Wimbledon verloor. Maar die wedstrijd werd op gras gespeeld. Op gravel ziin de Indon- siërs heel wat meer mans. Widjojo stapte met 64. 46, 62 tevreden van dc baan. De in het herenenkelspel als no. 1 geplaatste Australiër Ian Fletcher speelde zich losjes in tegen M. Koek. 61, 64. Dat deed Veentjer tegen Jaap Dankelman bepaald niet al was zijn score nog wat meer geaccentueerd, 61, 8—3. Een tegenvaller deze neder laag, en dan met zulke duidelijke cij fers, voor Dankelman, die o.i. terecht hoop heeft gekoesterd op in ieder geval een setwinst. Werkte die gedachte door naar Veentjer? Hoe het zij, deze was uiterst geconcentreerd, was geen mo ment uit positie en had voortdurend een „timmermansoog" voor de gaten die Dankelman in zijn velddekking liet vallen. In deze vorm tennissend zou dc no. 2 van de nu knmoioensploeg, de Metselaars uit Den Haag, ook wel een te groot struikelblok kunnen blijken te zijn voor de erkende coryfeeën in het hoofdnummer. Peter Soeters won verder orecies pas, 64. 64 van Richter cn Hans Haks wees R. de Vos van Dash in twee sets terug, 63. 75, hetgeen een verdienstelijk resultaat mag worden ge noemd In het damesenkelspel A bleef Judith Salomé met tweemaal 63 in de meerderheid tegen de Engelse miss Has- ris, won de Indonesische Lita Liem met 61, 62 van de Indiase Maukad, sloeg Els Veentjer snel door tegen mej. E. Appel, 63, 61 en iwoegdc Lidy Bie lefeld zich moeizaam naar een 63, 86 op Cecile Bloem-Pellikaan. Welshsymfonie met twaalf kleurgroe- pen van steeds vier pony's en „ge dragen" door gele rijdertjes uit Bern mei, het vruchtbare land waa Henri Buitenzorg vandaan komt. Henri was er zelf ook voor velen was het de eerste ontmoeting met een van Nederlands allergrootste dravers. Hij maakte er een mooie show van en won zijn koers onder grote bijval. Produktief begin van Ajacieden HOOGEVEEN Europacupwinnaar AJAX heeft gisteravond op zijn Drentse toernee in Hoogevcen de club van die naam, uitkomend in de tweede klasse noord amateurs, verslagen met 50. wlnn 1,70 pl 1,30 1,90 1,70 kopp' 9,90. llHIIIIillilllll Reeds na 23 minuten spelen in de eerste helft was de stand 04 door doelpunten van Blankenburg (kopbal uit een hoekschop van Keizer), Van Dijk (twee keer, kopbal en afstands schot) en Keizer (kopbal). Daarna leefde AJAX zich uit in allerlei experimenten. Er waren 10.000 toeschouwers. De begin opstelling van AJAX was: Stuy, Suu- rendonk, Sehilcher, Hulshoff en Haan. A. Mührem, Blankenburg en Keizer, Van Dijk, Cruyff en Rep.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9