Academisch Museum laat oude Universiteitssfeer herleven Frank Putman naar wereld kampioenschap zandbouwen Radiologischlaborant( e] bestraalt en geneest Schrille contrasten op mini-tentoonstelling Staande Obelix moet het superieure Franse sentiment strelen „Molen- gemaal" Provincie houdt verkeersonderzoek in de bollenstreek BLOEMENPRIJZEN STIJGEN WEER LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JULI LEIDEN Iedereen die een dezer dagen de tentoonstelling „Terra Hortus" bezoekt, zou ook eens een kijkje moeten gaan nemen in het Academisch Museum. Lopend van de toegangs poort naar de Hortus wandel je langs de toegangsdeur van het museum. Verborgen in het hoog ste puntje van het Academie gebouw, neemt dit minimuseum- pje een zeer bescheiden plaats in tussen zijn grote broers in de stad. Toch is het beslist de moeite waard de twee zeer gladde, kra kende wandeltrappen op te klim men die naar boven voeren. Niet zo heel erg veel mensen hebben het museum kunnen vinden, maar in het gastenboek staan toch de namen van bezoekers uit New York en Klazinaveen, uit Göten- burg en Barcelona. strakke uitnodigingen, progamma's die het „naar buiten gaan-' van de univer siteit laten zien. Niet alleen feesten voor het eigen, besloten kringetje, maar In het het oude moeilijk tuums, d: i herleeft de sfeer van ïiversiteitsleven. Het is niet i aan de hand van de kos- in het museum te bezichti- gedachten kleurige maske- radetochten voorbij te zien trekken. Verklede mensen te paard en te voet. Prachtige kostuums van satijn en flu weel, zwaarden met zilveren gevesten, sieraden en hoeden met pluimen, op tochten waaraan de burgers zich ver gaapten. Wat al die optochten voor kosten met zich meebrachten valt met geen pen te beschrijven. Rekeningen, met voor die tijd (1800) belachelijk hoge bedragen van 800 gulden, zijn ook terug te vin den in het Behalve rekeningen liggen ook tentoon gesteld uitnodigingen voor het bal van de studentenmuziekvereniging Sempre Crescendo, balboekjes, waarin alle dan sen nog keurig opgesomd zijn, kleurige menu's van, in onze ogen schandalig grote schranspartijen, die ter gelegen heid van verscheidene feesten werden aangericht. In tegenstelling tot al die pracht, praal en „kouwe caque", is er ook, de herinnering aan een van de laatste lustrumfeesten, bij welke gele genheid het toneelspel „Tijl Uylenspie- gel" opgevoerd werd. Eenvoudige kos tuums in felle kleuren. Kleurige, maar activiteiten waar iedereen uit de stad aan deel kan nemen. Andere tegenstel lingen zijn er trouwens ook genoeg te vinden. Tekeningen van oude collegezalen en laboratoria en de hypermoderne tempels van de wetenschap in beton en Een heel aparte plaats op de tentoon stelling wordt ingenomen door een vi trine waarvan de inhoud gewijd is aan het verzet van hoogleraren en studen ten gedurende de oorlogsjaren. In deze vitrine is onder meer de rede van prof. Cleveringa te vinden en „de horzel", het onderscheidingsteken voor allen die meededen aan het universitaire ver zet. Terugkerend naar de oudere nis van de universiteit, zien we oude zegels en stempels. Het oorspronkelijke universiteitszegel is verloren gegaan. Tijdens de Bataafse republiek werd een zegel ontworpen, zonder het wapen van Nassau. Het zegel dat tegenwoordig wordt gebruikt, is gemaakt naar oude afslagen van het origineel. Na verder nog war foto's bekeken te Het hele museum, een kamer onder de rondbogen in de toren van het academiegebouw hebben, waarop de uitreiking van scheidene ere-doctoraten is vereeuwigd, o.a. dat van Winston Churchill, daalt de bezoeker de glibberige houten treden weer af en kan hij ondertussen nog even genieten van de muurtekeningen van Victor de Stuers, die de verschil lende stadia van het studentenleven uitbeelden. Nog even en hij staat weer op het Rapenburg, maar niet zonder stilgestaan te hebben bij de herden kingssteen die in de muur gemetseld is voor de enige Leidse Pro Patria soldaat die gestorven is in de Belgische-Ne- derlandse oorlog. PARA-MEDISCHE BEROEPEN (4) LEIDEN Vandaag zullen we het hebben over de opleiding tot radiolo gisch laborant(e), die in het acade misch ziekenhuis te Leiden wordt gegeven. Voor dit para-medisch beroep dient men zich eerst in verbinding te stel len met de afdeling Radiologie in het academisch ziekenhuis, waar men een proeftijd van twee weken moet doorbrengen. Na een medisch onderzoek moet de leerling-radiolo gisch laborant(e) zich inschrijven bij het LOI, waarbij zij-hij het theore tisch gedeelte van de opleiding via een schriftelijke cursus kan volgen. Het praktische gedeelte van deze opleiding wordt tijdens de drie jaar durende opleiding in het academisch ziekenhuis opgedaan. Met de mam moetwet zijn ook deze vooroplei dingseisen aan veranderingen onder hevig, maar een ding is zeker; het keuzepakket blijft uit natuurkunde en wiskunde of chemie bestaan. De leeftijdsgrens is 18 jaar. Tijdens de opleiding leert men diagnostisch en therapeutisch onderzoek in te stel len. In de radiologische diagnostiek houdt men zich voornamelijk bezig met onderzoekingen naar het ziekte beeld. Het is daarom nodig dat men goed op de hoogte is van de bouw en het functioneren van het menselijk lichaam alsmede van de verschillen de ziekteprocessen. De leerling labo- rant(e) wordt hierin dan ook onder wezen. In de radio-therapie gaat het meer om de behandeling en gene zing, d.m.v. bestraling, van de pa tiënten. Docente is mej. H. Kovel. Zij vertelt: „Met de steeds moderner wordende technieken zie ik echt wel mogelijkheden met toekomstmuziek voor mannen in deze opleiding. Een eerstejaars leering verdient ongeveer 500 gulden. Een hoofdlaborant(e) verdient Ongeveer 1300 gulden". Tij dens de werkzaamheden waarbij io niserende ionen zijn (elektrisch ge laden atoomdeeltjes) straling te pas komt, moet men een „veiligheids speldje" dragen. Hierin zit een mi crofilmpje, dat om de veertien dagen wordt gecontroleerd. Hiervan kan men aflezen of de draagster van het speldje niet een te grote dosis stra ling heeft gekregen. Men is ver plicht. zo de leerling(e) nog niet in het bezit van een EHBO-diploma is, deze gedurende de cursus te beha- Trudie van Nieuwenhuijzen, 19 jaar en tweedejaars, doet dit jaar diag nostische ervaringen op. Volgend jaar zal ze zich meer een de thera pie wijden. „Van het begin af aan moet je meedoen en de hele dag meelopen. De onderzoekingen wor den steeds moeilijker, maar ook in teressanter. De belangrijkste vakken zijn fysica (natuurwetenschap), pa thologie (ziektenleer), anatomie en natuurlijk de biologische werking van de verschillende soorten stra- Met behulp van zeer modern uitgeruste radiologische apparatuur ei helpende hand van de laborante wordt van de patiënt een röntgenfoto gemaakt, die voor het onderzoek en het stellen van een diagnose wezenlijk belang is. ling. Enig technisch inzicht komt ook van pas. Het is een opleiding die men niet moet onderschatten, maar daar kom je vanzelf wel achter". Het diagnQstisch onderzoek beperkt zich niet alleen tot de röntgenafde- ling. In operatiekamers, poliklinie ken en ziekenzalen moeten Vaak stralingsondèrzoekingen worden ver- Als Trudie haar examen met goed gevolg heeft afgelegd krijgt zij be halve haar diploma ook nog eci speldje. Het insigne van de Nedff- landse Vereniging voor radlolegje (opgericht in 1944) vormt het bewtfc dat zij in staat wordt geacht haar werkzaamheden gedeeltelijk zelf standig te kunnen doen en dat zijde pl; een radioloog kan assisteren, Ervaren broer en zus geven hem weinig kans NOORDWIJK Per slot van reke ning heeft Frank Putman aan buur vrouw Alkemade een reisje naar het Franse La Baule te danken. Want wie weet was hij afgelopen zaterdag hele maal niet in Scheveningen verdaagd om daar aan de traditionele zandbouwwed- strijden deel te nemen, als de buur vrouw zijn vader 's morgens vroeg niet uit zijn bed had gebeld met het verzoek haar drie kindertjes 's middags mee te nemen naar wat „Neerlands schoonste badplaats" heet. Enfin, niet alleen aan de buurvrouw natuurlijk. Ook aan zijn moeder, die zijn vader van zijn oorspronkelijke weigering deed terugkomen, van zijn broer Kees de onovertroffen zand- bouwprofessor die maar bleef vol houden, dat hij beter naar huis kon gaan en aan de heren Uderzo en Go- scinny, die ooit een Asterix creëerden en daaraan ter verhoging van de lees- vreugde een Obelix toevoegden, welke Obelix nou juist Frank ten voorbeeld stond. „Ach", zegt hij, 12 jaar oud en klaar om het eerste leerjaar van het Leidse Stedelijk Gymnasium te gaan volgen, „Ik had eerst helemaal geen zin", het geen zus Anneke fors knikkend beves tigt. De voorbereidingen waren, althans naar Putman-gewoonte, nou niet al te best (slechts drie dagen was er geoe fend. maar Obelix stond nog nooit op zijn benen) en broer Kees, de man die het weten kan, had hem vele malen meewarig meegedeeld, dat hij maar wat zat te klunzen. Maar er waren een paar factoren, die toch een redelijke kans op succes bo den. Ten eerste was daar de ervaring, die Anneke eerder een reis naar de Franse badplaats als winnares van een voorgaande VaderlandFigaro-zand- bouwwedstrijd had opgeleverd; een er varing, die leerde, dat je vooral hoog moest bouwen. Dat gebeurde in La Baule allemaal en daar zou de jury wel rekening mee houden. Ten tweede was daar het feit, dat Frankie toch wel wat van zandbouwen afwist en dat ook zijn grote broer, die immers had gezegd, dat het toch geen zin had mee te doen omdat het „naar niks" leek, wilde tonen. En ten derde lukte het opeens allemaal erg goed. De neus bijvoorbeeld, die met een forse boog op het gezicht gesmeten werd en daar wonder boven wonder bleef zitten. Maar dat zal dan aan de schietgebedjes van vader Putman hebben gelegen. Zelfvertrouwen En rondkijkend groeide het zelfver trouwen. Voorzover er tijd was om naar de concurrentie te kijken natuur lijk, want Frank had wel met vader Tijd te kampen. Obelix bleek namelijk HAZERSWOUDE De Blauwe Wip, een wip- watermolen in de Oost en Westgeerpolder te Ha- zerswoude, verkeert al meer dan vijftien jaar in ernstige staat van verval. Deze uit de zeventiende eeuw daterende molen staat op de nominatie om gerestaureerd te worden Provinciale Staten van Zuid-Holland bijvoor beeld hebben al vijftien procent van de te maken restauratiekosten (zo'n 75.000.-) als subsidie toegezegd. Bij de monumentenafdeling van het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland is het overigens ook een bekend feit, dat de Blauwe Wip in een desolate toestand verkeert. Molenliefhebbers uit Hazerswoude en wijde omgeving vragen zich echter af: Wanneer wordt deze wipwatermolen dan in haar oorspronkelijke staat teruggebracht? nogal bewerkelijk, maar ook met niet al te veel tijd bleek hij goed voor de legpenning, het zakdoekje met het roos je, veel krantenfoto's en een uitnodiging het wereldkampioenschap in La Baule. Daar zal hij dan naar toe gaan in gezelschap van de nummers twee en drie van Scheveningen, Huibert Maat Kees Barnhoorn (de laatste komt ook uit Noordwijk) Of niet. Want het hangt een beetje af van de coulance de rector van het Stedelijk „Dat is ;er A. M. Coeberg van den Braak, óf hij titels heeft weet ik niet". De wedstrijden vallen namelijk op 23 au gustus, waaromheen nog acht dagen vakantie worden gebreid, hetgeen alle maal in de eerste weken van het nieu we schooljaar valt. De familie Putman Het had overigens niet veel gescheeld of het was in La Baule een geheel Noordwijkse aangelegenheid geworden. De jury, bestaande uit Ietje Mey van het Haagse Kostuummuseum, kunste- Michael Mastenbroek en de jour nalist Meine Reitsma, vond nl. de Egyp tische kat van Jan Pley goed genoeg voor een vierde plaats zodat Jan net naast de prijzen viel. Bijzonderheid Een opmerkelijke bijzonderheid is, dat zowel Kees Barnhoorn als Frank Putman niet heeft deelgenomen aan de Noordwijkse of Katwijkse (waar ook veel Noordwijkers waren) voorrondes. - gebruik heeft gemaakt van het feit, dat de finale in Scheveningen ge lijk de Scheveningse voorronde was. Dat laatste verklaart het grote aantal deelnemers (maar liefst 56 meisjes en jongens tussen 10 en 15 jaar) en de geringe kwaliteit van sommige deelne- Een Katwijkertje bijvoorbeeld in drie minuten klaar: hoop zand. plat slaan met de schep en er was een piramide. Enfin, het peil was gemiddeld al veel hoger dan in de voorrondes. Kansen Wat zijn nou de kansen in La Baule. „Hij heeft helemaal geen kans", stelt Anneke beslist. Zij is, als gezegd, al eens in Frankrijk geweest. „Wat al die Zuidamerikaantjes presteren. Er was zelfs een Eiffeltoren van meer dan een meter. Dat kan daar allemaal met dat zand; er zit wat klei door, zodat alles beter plakt. Je moet alleen wel de hoogte in bouwen. Liggende figuren vinden ze daar maar niets". Obelix kan staan, en Obelix is een Franse grootheid, hetgeen het superieu re Franse sentiment misschienn zal stre- le, maar voorlopig ziet Frank acht dagen La Boule nog als acht dagen vakantie en niet als een mogelijkheid om een reis naar Nepal, India en Pa kistan te verdienen. Als de heer Coe berg van den Braak mee wil werken natuurlijk. HAZERSWOUDE Het overdekte instructiezwembad „De Dolfijn" aan de Potgieterlaan in de wijk Rhynenburch aanstaande gesloten zijn voor het publiek. In die periode zullen de noodzakelijke onderhoudswerkzaamhe den worden gepleegd. 200 Hernr k< LISSE De aanvoer van bloembol len op de leverbaarveilingen van de Coöperatieve Bloembollenveiling H. B. G. te Lisse is thans alweer zo groot, dat volgende week ook op woensdag (dus driemaal per week) wordt geveild. De aangevoerde tulpen gingen vlot van de hand, tegen betere prijzen dan in de gelijke periode van verleden jaar, met uitzondering voor bollen van min dere kwaliteit (en dat zijn er nog al wat). De krokussen zijn bepaald aan zienlijk duurder dan verleden jaar om dezelfde tijd. De pas uitgekomen gladio- lenstatistiek doet zien dat het beplante areaal is ingekrompen met 12,2 procent en wel 9,4 procent voor de knollen en niet minder dan 22,9 procent voor de kralen. Dit miste zijn invloed op de handel niet. er zijn via het In- en Verkoopbureau H. B. G. vele grote transacties afgesloten. Op de Vrije Bloemenveiling H. B. G. zag het er nu bepaald naar uit, dat de noteringen van de bloemen zo snel weer zouden stijgen. We kunnen spre ken van een ruim aanbod van gladio- lenbloemen. En dat met de dag nog weer meer toeneemt, liggen de prijzen op een redelijk niveau. Dit geldt uiter aard eveneens voor de overige bloemen, o.a. voor de anjers en de rozen die begin vorige week nog voor minimale prijzen werden verkocht, en nu vrijwel allemaal voor prijzen die boven een dubbeltje liggen, en voor jong gewas zelfs nog hoger. Ook begint langzaam z.g. buitentros op gang te komen. Het aanbod is nog niet zo erg groot, maar omdat het weer iets nieuws is, althans voor dit moment dan, past dit geweldig goed in het sortiment van bloemen, waarvan dagelijks worden verkocht voor prijzen rond de gulden, en voor betere soorten zelfs tot de twee gulden. Volgens de berichten zullen deze week gladiolen aangevoerd worden uit Zee- NOORDWIJK In de periode van 19 juli tot ongeveer 1 augustus zal in een deel van de bollenstreek een ver keersonderzoek plaatsvinden. Dit onder zoek wordt gehouden door de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland en vormt een onderdeel van een in het komende najaar te houden omvangrijk verkeersonderzoek in de gehele bollen- Het is de bedoeling de samenhangen te onderzoeken tussen het verkeer in de streek en de sociaal-economische ken merken van deze streek. Mede op basis van de uitkomsten van het verkeerson derzoek zullen prognoses worden opge steld over het wegverkeer het open baar vervoer en het goederenvervoer. Deze prognoses zullen worden gebruikt voor de toekomstige planologische ont wikkeling van woonplaatsen, arbeid splaatsen en recreatiegebieden. Het huidige onderzoek is bedoeld om informatie in te winnen over het recre- atieverkeer in het kustgebied van de bollenstreek. Het strekt zich daarom niet alleen uit over de bebouwde kom men doch eveneens over de kampeer terreinen en strandtoegangen, die zich op het grondgebied van Noordwijk en Noordwijkerhout bevinden. Het verkeersonderzoek omvat: a. Tel ling en ondervraging van op straat aankomende en vertrekkende automobi listen, bromfietsers en fietsers; b. Het tellen bij bushalten van in- en uitstap- Scholieren en studenten assisteren bij het verkeersonderzoek in de Bollenstreek. pende reizigers. De instappende re gers zullen worden geënquêteerd: Telling en ondervraging van aan. mende en vertrekkende automobilist» e.d. bij grote bedrijven en andere keer aantrekkende objecten; d. parkeeronderzoek naar opnamecapai teit en bezetting van de op het ogenbl beschikbare parkeergelegenheid. Er is voor deze straatenquete-onde zoekmethode gekozen om het verkf nier onderweg voor ondervraging op houden met alle daaraan verbonden r. delen en ongemak. Verstoppingen t« gevolge van afzettingen worden hie door volledig vermeden. De medewe king van de ondervraagde zal dus p worden ingeroepen op het moment d hij zijn rit begint of beëindigd. Dit heer tevens het voordeel dat er nauwelij sprake is van tijdverlies voor trokkenen. Jongelui uit zeven landen op bezoek bij Rotery-Alphen ALPHEN a. d. RIJN Het bestun van de Alphense Rotaryclub organi seert van 1 tot en met 8 augustus eei internationale uitwisseling van jonge lui. Een dertiental scholieren en studen ten van 1820 jaar, afkomstig uit ven West-Europese landen zal bij di leden in Alphen a.d. Rijn worden g huisvest. De oudere kinderen v gastfamilies zullen de jongelui gen nationaliteiten een belangrijk deel van de Randstad-Holland tonen. Dr. W. J. Huiskamp gewoon hoogleraar LEIDEN Dr. W. J. Huiskamp, ge woon lector in dc experimentele tuurkunde aan de Leidse Universiteit bij K.B. benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Doctor Huiskamp geeft colleges in kernfysica, en is eveneens bestuurslid van de Nederlandse Natuurkundige Vereniging. Ook is hij secretaris van de commissie voor Lage Temperaturen van de Europese Natuurkundige Vereni ging.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4