Seidac Sou/tont Stella Maris vol chemisch afval overal geboycot c 2 TREINONGELUKKEN IN BADEN EN SIMPLON droogte voorbij Nergens rust voor spookschip legen oorzaak van f Soedans leider El-Noer in Libië gearresteerd nu stagnatie in verkeer Beperking eerstejaars in Leiden JONGETJE (2) VERDRONKEN IN DE ZIJL Zes doden door verkeersfouten 30 doden, ruim 100 gewonden A' V.>'. >-^5^' GRRhS J Wehrmann „wil niet meer en kan niet meer... ALS EEN VIS IN DE LUCHT DUBBELE BANKROOF leogracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V-. Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F- J- Plug- Chef-redacteur: H. P M- Heruer. yertenties (exc. B-T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25- Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar ƒ80,15- Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.445 Nederland I: 21.45 uur: Jan-Man show van Jan Blaaser in „De Speel doos" te Zaandam. Nederland II: 21.50 uur De Vampier, een van de bekende „Horrorproduk- ties" van de BBC, samengesteld uit een aantal huiververhalen die in En geland nogal geliefd zijn. DONDERDAG 22 JULI 1971 PLAATSELIJK ONWEER Flinke zonnige perioden maar latei- van het zuiden uit enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 13 gra den, maxima van 21 tot 26 graden. OTTERDAM (ANP) De regen is gisteren oorzaak geweest van ernstige ver- ersstreinmingen op het drukke verkeersknooppunt van het Kleinpoldercomplex i Rotterdam. Vooral het verkeer Hoek van HollandUtrecht had hiervan te den. De onderste rijbaan van het complex kwam namelijk geheel onder water te ian. De brandweer moest er zelfs aan te pas komen om liet overtollige water tg te zuigen. Volgens het KNMI is vrij plotseling een einde gekomen aan de oogle van de afgelopen drie weken. In Rotterdam viel gisteren 10 mm regen, Brabant 5 mm, maar in het noorden hier en daar zelfs 45 mm. Dit betrof oornameljjk Noordoost-Groningen. Het KNMI verwacht, dat ook elders in West- nropa de repenkansen toenemen. Maar in Zuidoost-Europa blijft het nog warm. Russen stijgen ook hier de temperaturen iets. Voor de rest is het volgens het NMI afwachten, omdat de regenzone nogal grillig schijnt te zijn. Een stukje strand met alles erop en parasols, eten en drinken, en jn bord waarop in vier talen staat ingegeven, dat het allemaal en leen voor jou en je soortgenoten Wat ruil je meer als hond die op zijn rechten staat? Het is werkelijk heid geioorden aan de Adriatische Zee bij Ravenna waar een hotel eigenaar zijn idee uitwerkte. Een poot als dank. Psychologie en pedagogie LEIDEN (ANP) Curatoren van de rijksuniversiteit te Leiden zien zich vol gens hun bekendmaking gisteren genood zaakt in samenwerking met de faculteit der sociale wetenschappen maatregelen te treffen om het aantal eerstejaars studenten in de pesychologie en pedago gie tot respectievelijk 140 en 90 te be merken. De toeloop van studenten in de jsociale wetenschappen, mét name in de [psychologie, is de laatste jaren telkens groter geweest dan euraoren en de fa- 'culeit hebben voorzien. werki De beschikbare middelen waren on voldoende om deze grote aantallenstu denten op te vangen. Curatoren hebben de minister bij her haling op deze situatie gewezen. In fe bruari van dit jaar hebben zij zich tot hebb hem gericht in een uitgebreid betoog waarin zij onder meer wezen op de slechte personele en ruimtelijke voorzie ningen in de faculteit der sociale weten schappen en in het bijzonder in de sub faculteit der psychologie, die las gevolg' deze toeloop waren ontstaan. Zij [hebben hem dringend vereocht extra middelen op korte termijn toe te wijzen. Onlangs hebben curatoren een laatste toewijzing voor 1971 van twaalf infor matieplaatsen geki-egen binnen het kader van het algemeen financieel schema. Deze middelen hebben curatoren geheel bestemd voor de faculteit der sociale wetenschappen. De toewijzingen zijn echter onvoldoen de geweest om de nood op het personele materiële vlak te verlichten. Het sombere perspectief voor het komende studiejaar, zowel met betrekking tot het opnieuw te verwachten zeer grote studentenaantal in het komende begro tingsjaar, hebben curatoren doen beslui- ten. om in overeenstemming met de faculteit der sociale wetenschappen een aantal maatregel te treffen ter beper- hing van het aantal tot het onderwijs toe te laten eerstejaarsstudenten in de I psychologie en pedagogiek. H UTRECHT (ANP Wagons-Lits gaan °P 1 augustus in de Nederlandse Inter- i city-treinen de minibar invoeren, een I wagentje op 4 wielen waarop het ge- j hele assortiment consumpties aan de rei- j zagers kan worden gepresenteerd. in LEIDEN Voor de familie Voorber- i gen uit Leidschendam vond de vakantie j gisteravond een droevig einde. Onge- i veer half zes raakte het bijna twee- jarig zoontje in een onbewaakt ogen- j blik te water bij de boerderij „de Een- zaamheid" aan de Zijl. Nadat het kereltje door z'n vader uit het water was gehaald, nadat hij enige tijd was vermist, werd door de veehou der Van Schie mond-op-mond beade ming toegepast, evenwel zonder resul taat. Ook dokter v. d. Werf uit Rijpwe- tering vermocht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten niet n op te wekken. OOST-FLEVOLAND (ANP) A'ier mensen, één uit Meppcl en drie uit Nieuwerkcrk aan de IJssel zijn gister middag om het leven gekomen bij een ad'tobotsing in Biddingbuizen (Oost-Fle voland). Een persomenJHite afkomstig uit Meppel kwam in een bocht op de lin kerhelft van de weg frontaal in botsing met een tegemoetkomend personenbusje. Van de eerste auto kwam hierbij een 58-jarige inzittende uit Meppel om het leven. Diens vrouw werd levensgevaar lijk gewond. Van het personenbusje ver loren een echtpaar het leven, terwijl hun gehuwde dochter later in een ziekenhuis in Zwolle overleed. Haar man en haar twee jonge kinderen liepen slechts lichte verwondingen op. In het Limburgse Wittem verongelukte gisteren een bejaard echtpaar uit Spij- kenisse, dat in Limburg op vakantie was met hun DAF. De bestuurder hiervan gaf geen voorrang, toen hij de voorrangs- weg overstak. De DAF werd gegrepen door een vrachtauto, die de DAF vol komen vernielde Reddingsploegen zoeken tussen di wrakstukken naar overlevenden vai de treinramp by Rheinweiler. c,en veertienjarig Amerikaans jongetje. Richard Crowell. voorat nier aoor zijn broer William begroet na zijn poging het Kanaal over te zwemmen. Het was er bijna van gekomen, maar op een kilometer van de Britse kust bij Dover en na bijna achttien uur zwemmen, moest Richard opgeven. Zijn vijftienjarige broer gaathet vandaag proberem LONDEN (Reuter-A.P.) De leider vande Soedanese staatsgreep, kolonel Babikr el-Noer, is vanmorgen met twee van zijn voornaamste medewerkers by de terugkeer naar zyn land tijdens een tussenlanding in de Libische stad Bg- hasi uit het vliegtuig gehaald en gearres teerd. BU hem waren major Osman Hamdallah en majooor Mohammed Ah med Mahgoub. leden van de nieuwe Soedanese revolutionaire raad. El-Noer verbleef tijdens de staatsgreep in Lon den voor een medische behandeling. De drie mannen vlogen met een VC-10 van BOAC terug naar hun land, toen op last van de Libische autoriteiten een noodlanding werd gemaakt. De mannen stapten uit en hun bagage volgde. Ver volgens vloog het toestel terug naar Lon den. aldus een woordvoerde van BOAC. Volgens de correspondent van hel Iraak- se persbureau INA zijn de mannen ge arresteerd. Dit is bevestigd door hoge Soedanise officieren die op het vlieg veld van Khartoem op de aankomst van El-Noer stonden te wachten. Het nieuwe bewind in Soedan is maandag aan de macht gekomen, na dat president El-Numeiry bij een twin tig minuten durende staatsgreep was afgezet. De staatsgreep was gedurende zeven acht weken voorbereid, z heeft El-Noer in Londen verklaard. Het nieuwe bewind heeft verklaard een meer linksgerichte koers te volgen dan het vorige, dat in het begin van het jaar allerlei communistische instellingen had verbden. Het nieuwe bewind schijnt zich vooral te richten op de ultra-links-natio- nalistische koers van het Iraakse Baath- regime. RHEINWEILER - BRIG (DPA-AFP- ANP) By twee treinongelukken zyn gistermiddag en vanmorgen 30 mensen om het leven gekomen. Gisteren ver ongelukte by Rheinwheiler in Baden- Würtenberg de sneltrein BazelKopen hagen. waarbij 25 mensen het leven lie ten. Vanmorgen deed zich het eerste treinongeluk voor in de Simplontunnel in diens bijna vijftigjarig bestaan. Een rjjtuig raakte uit de rails, waardoor het tegen de tunneiwand werd gedrukt. Vyf Italiaanse arbeiders, op weg naar hun werk in Zwitserland, kwamen hierby om het leven. In totaal ruim honderd men sen raakten gewond, ruim 80 by Rhein weiler en 24 in de Simplontunnel. Van hen zyn velen nog in levensgevaar. De politie vermoedt dat de sneltrein BaselKopenhagen met te hoge snelheid door de scherpe bocht vlak voor het station van Rheinweiler raasde, waar door de locomotief en alle negen wagons uit de rails liepen. Voor dit stuk geldt een maximumsnelheid van vijfenzeventig kilometer per uur. Bijna het gehele treinstel, op twee wagons na, stortte vervolgens van een vijf meter hoge helling. Een van de wagons verpletterde een woonhuis, waaruit men later een zwaar gewond echtpaar en een dood kind van zes jaar haalde. Enkele honderden helpers zijn tot in de nacht koortsachtig bezig geweest doden en gewonden uit de vernielde wagons te halen. Helikopters van het Franse leger vlogen de ruim tachtig ge wonden naar ziekenhuizen in de om geving. Volgens de Duitse spoorwegen bevonden zich onder de omgekomen pas sagiers voor het merendeel vakantie gangers behalve Duitsers ook Zwit sers, Engelsen en Fransen. Voor zover men bij de Nederlandse Spoorwegen heeft kunnen nagaan zijn er bij de slachtoffers geen Nederlanders. D< treinbestuurder is bij het ongeluk om- gekomen. Een ander lid van het trein personeel wordt vermist. Vertragingen De opruimingswerkzaamheden warei vanmorgen zover gevorderd, dat het treinverkeer om kwart over negen van één spoor gebruik kon maken. Twee internationale treinen op weg naar land hebben vanmorgen ten gevolge dit ongeluk nog vertragingen opgelopen Milaan en de ItaliëRiviera-Express van twee uur: de autoslaaptrein uit Gisteren hadden de Lorelei en de Rhein- gold ernstige vertraging. Het ongeluk in de Simplontunnel heeft voor Neder- gevolg. DEN HAAG De Stella Maris, het Nederlandse afvalschip, dat een ver geefse kruistocht maakt, om ergens op zee 600 ton Akzo-afval te lozen, kan tot nu toe in geen enkele haven bunke ren. Gisteren werden schip en beman ning op de Farocreilanden weggehoond door een groot aantal demonstranten. De arbeiders in de havenstad Thors- havn van deze eilanden weigerden het schip te bevoorraden. Andere scheeps bemanningen legden hun schepen als een blokkade langs de kaden. De Stella Maris moest, zonder te hebben gebun kerd, zee kiezen. Het zou vandaag pro beren op de Hebriden nieuwe voorraden n te slaan. Lukt dit niet, dan moet het ichip volgens de Noorse radio naar Rotterdam terug. De officiële protesten tegen de lozing m 600 ton chemische afval door de Nederlandse kustvaarder Stella Maris ■n toe. Tot nu toe hebben Noorwe gen, Denemarken. IJsland en Ierland officieel in Den Haag tegen dit voorne protest aangetekend. Ook Engeland schijnt er zich tegen te verzetten. Als gevolg van dit alles koerst de Stella Maris als een modern spookschip „Vlie gende Hollander" rond, op zoek naar •n veilige bunkerhaven. De plannen van Akzo hebben inter- tionaal de volle aandacht gevestigd op de enorme problemen van het indus trieafval, waarmee een aantal landen te kampen hebben. Lozing in zee, zelfs in kilometers diepe zee, kunnen volgens deskundigen, rote gevaren oproepen jor de visstand, ander levende materie zee en daardoor voor de mensheid. De plaats, die. de Stella Maris thans uitgekozen heeft op de Atlantische Oce- zuidelijk van IJsland en Westelijk Ierland wordt, aldus Nederland mededelingen door de Amerikanen r eenzelfde doel gebruikt. Daarom zal, aldus de woordvoex-ders van Akzo, het lozen op zee doorgaan. „Zolang niemand ons met redelijke ai-gumenten overtuigt, dat wij fout zijn, zien we geen reden om van deze lozing af te zien, ook al zouden er commerciële belangen op het spel staan", aldus deze mededelingen. Hoe de Stella .Maris echter moet doorvaren, wanneer de olie op is, blijft bij dit alles nog een raadsel, tenzij in volle zee gebunkerd kan worden. De kapitein van het schip wil in ieder geval zondag op de stortplaats aanko men. De raad voor milieudefensie heeft de Nederlandse regering echter ge vraagd geen slecht voorbeeld aan het buitenland te geven, ook al verbiedt geen enkele volkerenovereenkomst de lozing van afvalstoffen in volle zee. ADVERTENTIE OOK OUDERS HEBBEN HUN HUIS VERLATEN (Van verslaggevers) DE NHAAG De vader en moe der van de 20-jarige soldaat Rinus Wehrmann, die zich sinds maan dag inet meer heeft gemeld in z(jn legerplaats 't Harde, hebben zich het lot van hun zoon zo aan- getroken, dat zy nu ook in enigs zins overspannen toestand hun huis aan de Haagse Wolmaran- straat hebben verlaten. Het is niet onwaarschynlyk dat zy met hun zoon ergens tot rust proberen te komen. Rinus Wehrmann, de jongeman die in het nieuws kwam door het vonnis van de Krijgsraad in ver band met zijn lange haren, liet zijn ouders zondag in een brief weten het dienstleven inet meer aan te kunnen. Ook de comman dant van de afdeling Veldartille rie in de legerplaats 't Harde heeft van Wehrmann een brief gekregen, waarin hij schreef niet naar zijn onderdeel terug te willen keren. De marechaussee zoekt Rinus nu. Gistermiddag was hij in de buurt van zijn ouderlijk huis. Zijn vader zei toen onder meer, dat de dienst voor Rinus een kwel ling is en dat hij door militairen wordt getreiterd. Volgens de com mandant van dit onderdeel is daar niets van gebleken. Mocht Rinus langer wegblijven dan ongeveer een maand, dan kan hem desertie ten laste worden ge- elgd. De straf die hij nu krijgt door zijn ontvluchting hangt af van de situatie en de omstandig heden waaronder een en ander zich heeft voltrokken. De mili taire arts wil geen mededelingen doen of hij Rinus wel of niet ge adviseerd Iieeft naar een psychia ter te gaan. Daarom zou hij vol gens zijn vader gevraagd hebben. In een brief die via de post zyn commandant bereikte, schreef Rinus onder meer: „Ik wil niet mree. Ik kan niet meer." Achter gronden werden er volgens de legervoorlichtingsdienst niet in vermeld. De afgelopen twee we ken heeft de dienstpsychiater geen contact gehad met Wehrmann. Zijn vader heeft getracht het via zijn huisarts te spelen, maar die wilde zich er niet mee bemoeien. BUNCRANA (Ierland) (AP) Giste ren betraden gewapende bandieten het filiaal van de Hibernian Bank in Bun- crana en spraken de gevreesde woorden: „Geld of wij schieten". Maar terwijl zij hun zakken spekten gelukte het de kassier. Rafferty, met doodsverachting en een tikje geluk hel pa:.d te verlaten. Hij snelde naar dc overkant waar zich het filiaal van de Royal Bank bevond om daar alarm tc gaan slaan en om hulp te roepen. De kreten beslierven hem op de lip pen toen hij er binnen ging. want d voor zijn ogen waren ook een paar gemaskerde en gewapende bandieten aan het werk. De kas was half leeg. De overvallers van zowel de Hibernian als de Royal Bank konden ontkomen met in totaal ongeveer 2000 pond (4800 dollar). op het gebied van tcoterskie.,: een eigen motortje ,'oor de voorUtuigtng. Het goot «el niet 20 «nel nl« achter speedboot, moer de ce.entu'intig kilometer per uur itfn eoor Margorel Potter hier in het Engelse Torquay voldoende vis in de lucht" en ,,als een vogel in het water". 1 gevoel te krijgen, dat het midden houdt tussen „als

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1