Vakantie en bedrijvigheid in Meren wijk Jeugdig paar na druggebruik in staat van waanzin Operatie-assistente is derde hand van chirurg SStt. ...vagaffi'ff*-?- - I Damsimultaan met Bronstring PARA-MEDISCHE BEROEPEN (2) LEIDSE COURANT LEIDEN Dc bouwvakvakantie is in volle gang, maar dat wil niet zeg gen. dat in de Mercnwijk, Leidens nieuwste stadswijk in aanbouw, al het werk stil ligt. Zo was de technische dienst van de N.V. Elemcntum, de Ylaardingse bouwmaatschappij die het meeste werk in de Merenwijk voor haar re kening neemt, gisteren hard bezig met de demontage van een enkele tiental- 1 WW I ggr -.-«awa«Brawiwaw vai yin ■«inina.^as*! S2 s [ooi len meters hoge kraan, die de seg menten van de eerste flats in elkaar heeft gestapeld. Dezer dagen wordt hö enkele honderden meters verderop weer werkklaar gemaakt, zodat men onmiddellijk na de vakantie weer aan de slag kan. De bedrijvigheid in de voormalige polder is ondanks het ijveren van de technische dienst tot een minimum gedaald. De Merenwijk wordt dezer dagen vooral bevolkt door de jeugd uit Leiden-noord die op het opgespo ten zand een speelterrein heeft gevon den. De jongens zijn met name te vinden op de bouwplaatsen, waar zij elkaar soms met afvalhout belagen. Dat er weinig leven is in de Meren wijk bemerkt men ook aan de hopen huisvuil die her en der liggen ver spreid. Af en tce ziet men een man met een huisvuilzak achter op de ba gagedrager stiekem dc wijk in fietsen. Ik word nu toch niet gezien, denkt werk zit erop. De kraan kan worden weggehaald. Hoog prijzenbedrag s harddraverij in Stompuijk TOMPWUK De Harddra- erijvereniging „Nooit Gedacht" donderdagmiddag weer uitgelezen gezelschap ravers gezorgd. Er doen 21 aarden mee. Zij rijden om een prijzen van f2750, prijs is goed voor 1400 nlden. de tweede voor 700 gul len, de derde voor 390 gulden, de ierde voor 200 gulden, de vijfde foor 100 gulden, de zesde voor 50 lulden. 'itgesproken favorieten zijn er liet onder de deelnemers. Aan- wel de befaamde Jan Wagenaar die met Bretteur aan [Ie start komt. Met dit paard heeft 'ij onlangs in Voors hoten ge- Wonnen. Behalve Bretteur doen lr nog twintig andere paarden ian mee: Jeroen Belwin, Indiana lannover, Hielke D., Goofy Hol- andia,, Graca Again, Guy Han- Hofnar, Gizella Double, lessidor. Ethoile Hollania, Akro- ®at, Excellent Narciso. Edou- i'aisse. EksterS, Florentine. Ba- ero Price, Donald van Hiddum, Sravin Rita W, Boy van Quick, kt Stompwijkse feestprogramma lceft op het laatste moment nog *n wijziging ondergaan. Het ingsteken op de bromfiets voor «ren dat morgenavond om zeven T gehouden zou worden, gaat piet door. Er voor in de plaats ■nt een bromfietswedstrijd voor jeugd. ALETTA (AP) De Britse minister defensie, Lord Carrington, is giste- J"et een fikse staf medewerkers in "ta aangekomen voor besprekingen Premier Dom Mintoff over de Brit- uefensie-faciliteiten op Malta. Lord Nngton heeft gisteravond zijn eerste 'rek met Mintoff gehad. De formele "■handelingen zouden vandaag be- NOORDWIJK Hoe funest de uit werking van verdovende middelen is, ondervond afgelopen weekeinde een jeugdig paartje uit de Bommelervvaard dat in Noordwijk vakantie hield. Het meisje, een 16-jarige scholiere, ging in de badplaats met haar vriend uit en zij kochten toen van een tot nog toe onbe kende Duitser een paar tabletjes. Het vriendje, een 18 jaar oude metaalbe werker uit Zaltbommel, die van huis was weggelopen, maakte het meisje wijs, dat het slechts een licht middeltje was en wist haar tijdens een verblijf in de duinen over te halen een half ta bletje in te nemen. Na korte tijd geraakte het meisje volkomen buiten haar zinnen. Zij ver keerde in de waan, dat haar gezicht verschrompelde en trachtte radeloos het gelaat met een handdoek te bedekken. De jongeman, die een grotere dosis had gebruikt kreeg aanvallen van aggressie en tuigde het meisje af, waarbij zij een bloedneus opliep. Beiden kropen door het zand en sleepten zich door de dui nen voort, waar zij in desolate toestand, zwart en met vuil bedekt, door wande laars werden aangetroffen. Het paar werd naar het politiebureau gebracht, waar de jongen wederom aanvallen van waanzin kreeg en tegen de muren op vloog. Drie agenten waren nodig om hem in bedwang te houden. Nadat het middel was uitgewerkt, zijn de -jongen en het meisje door hun ouders afge haald. Een 15-jarige Leidenaar, die op het Vuurtorenplein te Noordwijk de porte- een Duitse jongeman had gestolen, zette een groot deel van het ontvreemde bedrag van ongeveer f 300,te Amsterdam om in verdoven de middelen. Ook hij kreeg waanideeën en sprong van de hoge terrasmuur van het plein naar beneden. Wonder boven wonder liep hij geen letsel op. Ook wilde de knaap een andere jongen met een mes te lijf gaan. Bij zijn verhoor door de recherche bekende hij de dief stal en verklaarde bovendien te 's-Her- togenbosch een bromfiets te hebben ontvreemd. Tegen overtreding van de bestaande voorschriften op het gebied van de han del en het gebruik van verdovende middelen, zal door de Noordwijkse poli tie streng worden opgetreden. Daarbij heeft zij de medewerking van het pu bliek nodig. Ieder die kennis draagt van het onwettig in voorraad hebben en verhandelen van dergelijke middelen doet er goed aan dit aan de politie te melden. LEIDEN De damsimultaanwed- strijd in het Kreaticf Sentrum aan de Breestraat in Leiden gaat toch door. Donderdagavond 22 juli a.s. om« 20.00 uur neemt de Leidenaar Evert Bronstring de handschoen op tegen ie dereen die de strijd aan het dambord niet schuwt. NOORDWIJK Een tweetal jonge paartjes maakten bij de Noordwijkse recherche melding, dat zij tijdens het verblijf op het strand in de late avond uren van hun tassen waren beroofd. In de nabijheid van het badhokje, waarin de jongelui zich verpoosden, werd een man gezien, die zich nogal verdacht gedroeg. Vermoedelijk betreft het een gastarbeider. Hij sprak gebro ken Nederlands en was in het bezit van een verrekijker. Tot heden ontbreekt van de dader elk spoor. Zij die inlich tingen kunnen verschaffen, worden ver zocht zich met de recherche in verbin ding te stellen. Duitser hestal Noordwijkse pension houder NOORDWIJK Een 36-jarige Noordwijkse bouwvakker maakte bij de politie melding, dat hij in het afgelopen weekend bestolen is door een Duitse gast. De jongeman, ongeveer 25 jaar oud, arriveerde vrijdag jl. en besprak voor enkele dagen logies met ontbijt. Toen de gastheer en diens echtgenote zondagmorgen op visite gingen en dc gast alleen achterbleef, sloeg hij zijn slag. De gast nam een belangrijk bedrag aan geld weg, waaronder al het vakan tiegeld van de bouwvakker, alsmede diens gloednieuwe suède jas. Bij hun thuiskomst kwam de logiesgever tot de ontdekking, dat de Duiterser met de noorderzon was vertrokken. Van de da der is alleen bekend, dat hij reed in een advocaat-gele sportwagen met een zwart dak, waarschijnlijk afkomstig uit Aken. De politie van Noordwijk vestigt er de aandacht op, dat het van groot belang is om bij de aankomst van de gasten hun namen en adressen van geldige identiteitspapieren over te ne men. Dit is veel doeltreffender dan het noteren van autokentekens, daar ook het voertuig in verkeerde handen kan zijn geraakt. LEIDEN De opleiding van operatiekamer-assistente kan omschreven worden als een ..steriel" beroep, waarvoor men aan het Academisch Ziekenhuis gedurende twee jaar kan wor den opgeleid. Het zeer schone en secure werk oefent de ope ratiekamer-assistente uit tijdens het verlenen van assistentie en het instrumenteren bij minder gecompliceerde operaties. Anka de Graaf is in september vorig jaar met deze opleiding begonnen. Zij voldeed aan de toelatingseisen: de minimale leeftijd van 17 jaar en havo of een daarmee gelijkgesteld opleiding. Vorig jaar heeft zij de cursus doktersassistente gevolgd. ..Daarvoor moest je ook stage op de afdeling heelkunde lopen. Dat sprak me direct aan en ik heb me toen meteen voor deze opleiding laten in- Anka de Graaf is niet bang voor bloed verpleegsteropleiding om zodoende een indruk van de verpleging te krijgen. Tijdens de theorielessen wordt met name veel aandacht be steed aan anatomie-fysiologie." Is Anka niet bang voor bloed? „In het begin sta je er wat onwennig tegenover, maar dat went heel gauw. Het doet me nu niets meer. Ik heb al een paar operaties bijge woond.", vertelt Anka.Zij voegt er aan toe: „Er gaat heel wat voorberei dend werk aan vooraf eer je tot de operatiekamer wordt toegelaten. Niet alleen de chirurg, maar ook de assistenten worden voor een opera tieve ingreep als het ware steriel gemaakt. Een bacterievrij schort. ,.o- peratieklompen", operatiemuts (die alle loshangende haarslierten uit het gezicht haalt), het maskertje en handschoenen moeten worden aan getrokken. Men gebruikt veel weg- uerpmateriaal. Deze regels, waar streng de hand aan wordt gehouden, dienen ter voorkoming van infectie. Andere geldende wetten voor Anka zijn: geen opmaak, geen juwelen. De voornaamste taak van operatiekamer- assistente is het aangeven van in strumenten tijdens de operatic. Vindt Anka deze opleiding typisch iets voor meisjes? „Nee hoor, voor jongens lijkt het mc een reuze inte ressante baan, waarin het span ningselement wel degelijk een rol speelt. Het slagen van een operatie geeft je altijd weer een zalig vol daan gevoel, Dat is een fijne mense lijke kant aan deze „operatie zaak" Als laatste nog even dit: na het eerste jaar wordt een overgangsexa- het tweede jaar het eindexamen af-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3