DUIZENDEN ZIEKEN GENIETEN VAN VAAR VAKANTIE EERSTE FREE LANCE DOMINEE DANK ZIJ DOKTER F. DELHEZ VOOR ONTELBAREN GAAT EINDELIJK DE WERELD OPEN êm IR. TELDER (69) r" HENGELO In mei van het jaar 1951 vertrok vanaf de kade in Deventer het eerste aickcn- vakantieschip met aan boord 62 chronisch zieke mensen en een uitgebreide stal van Rode-Kruis- helpsters en -helpers en verpleegsters. Doel van de reis een week tang vakantie voor mensen, die twintig, dertig jaar lang nooit anders hadden ge zien dan de vier muren van hun ziekenkamer. Het schip, de „Gelderland" was de voorloper van de inmiddels beroemd geworden Henri Dunant 1 en van de nu in aanbouw zunde Henri Dunant 2. beter, nog groter en nog doelmatiger in gericht gaat worden. Nederland is nu langzamerhand ver trouwd geworden met dit werk van medemenselijkheid. In 1951 hadden de sceptici echter nog royaal de over- van ziekenvervoer, hadden bedenke lijk het hoofd geschud toen de initia tiefnemer. tegen heug en meug. zijn zin had weten door te drijven. En op wiens schouders daarom in feite de verantwoordelijkheid drukte van-deze', in veler ogen hachelijke onderneming. hez, destijds praktizerend in Hengelo en nu rustend arts. Een man met een groot hart. Voor hem stond vast dat medische hulp verder moei reiken dan het verzachten van lichamelijke pijn. Hij zag ook de geestelijke nood. de vereenzaming, het zich buiten gesloten voelen. „Het moet mogelijk zijn" hield hij bij herhaling zijn Overijsselse Ro de-Kruismannen voor. daarbij appelle rend aan hun vindingrijkheid waardoor het onmogelijke mogelijk kon wor- Het is mogelijk gebleken, nu al twin tig jaar achtereen Regelmatig tfekl de Henri Dunant over de Nederlandse wateren met aan boord zielsblije men sen. die niet uitgekeken raken op het voorbij glijdende landschap, het vro lijke havengedoe. de koeien in de weiden, de windmolens, de stapelwol ken en de ontspannen bedrijvigheid aan boord zelf. Voor honderden zieken is in de loop van zo'n vakantieweek de wereld open gegaan. Velen hebben voor het eerst van hun leven een muziekkorps zien en ies die indruk maak- dat honderden men- n vrijwillig een week helpers. Dokter Delhez had gelijk ge kregen: een week vakantie voor chro nisch zieken aan boord van een schip was niet alleen mogelijk gebleken. was voordien nog niet eerder ver toond. niet in Nedeiland. maar waar schijnlijk ook niet elders in de wereld. De Henri Dunant 1 jarenlang het schip van vreugdevolle uren een beetje pijn gedaan, dat zij min of meer geruisloos wat opzij geschoven wer 'en toen de zaak goed marcheer de. In de televisieactie onder leiding de werkers van het eerste uur nau welijks gekend. Er zijn Rode-Kruis mannen die zich daar fel over uitla ten. hoewel ze enorm blij zijn dat het door hen begonnen werk zich uit breidt en dat het de belangstelling heeft van het hele Nederlandse de et gevoel dat aorden. Na zo'n week kon hun omgeving niet uitge- toch wel een hachelijke onderneming was. De gehuurde „Gelderland" was slechte improvisorisch tot hospitaal schip omgetoverd. De zieken zelf merkten daar weinig van, want de bedden had men zo gunstig mogelijk opgesteld. Maar van de helpers en helpsters werd het bijna onmogelijke verlangd. Zij moesten zich in de veel te nauwe gangetjes in allerlei bochten te kleine keukentje en als besluit van elke dag slapen op stro in het vooron- Dokter F. Delhez initiatief nemer van de varende vakan tie voor zieken. der, waaruit ze stinkend van stookolie na enkele uren slaap te voorschijn kwamen. De stemming aan boord maakte ter alles goed Ondanks alles were een fantastische vakantie, niet a voor de zieken, maar ook vooi volop, zeker met de „zingende zusters' andere evenementen. i specialisatie. Weer was dokter Delhez de initiatief nemer voor het oprichten van een speciale „raad voor invalidenzore". Het waren in hoofdzaak mensen uit Twente en oostelijk Nederland die in die raad zitting kregen met als verte genwoordiger van het Nederlandse Rode Kruis jhr. Verspijck en baron Van Tuyll van Zutphen. Voor het gemak fungeerde dit gezel schap ook maar als landelijk bestuur, waardoor er meteen een veel breder ar beidsveld ontstond. Na het tweede jaar kwam er een grotere boot. de bleef echter Eigen boot als grote ideaal voor ogen stond was HACHELIJKE ONDERNEMING BLEEK LEVENS VATBAARHEID TE HEBBEN, NU AL TWINTIG JAAR LANG het bouwen van een speciaal voor dit doel ingerichte eigen boot. Wie het versierd heeft is niet bekend, maar er werd contact gelegd met het „Nationa le Rampenfonds" en het bestuur daar van bleek bereid een belangrijk deel van de financiering voor zijn rekening dat de boot bij onvoorziene rampen in Nederland onmiddellijk als drijvend hospitaalschip naar een eventueel ge troffen gebied gedirigeerd zou moeten worden. Daar was geen enkel bezwaar tegen. In mei 1958 werd in Millingen bij Nijmegen de kiel gelegd voor de Henri Dunant" en in maart 1959 vond de officiële tewaterlating plaats. met als eregaste koningin Juliana aan boord en met verder tal van autoriteiten en genodigden. De Henri Dunant beantwoordde aan hankelijk geheel aan de gestelde ei sen. Vergeleken bij de twee vorige schepen was het een enorme vooruit gang. Nu stelt de verpleging hogere voorzieningen, waar revalidatie nu ook aan boord voortgang kan vinden. Het heeft de Twentse initiatiefnemers Bescheiden En de geestelijke vader van boottoch- Grontngen ten voor ziekèh, dokter Delhez? Hij ?n genw'-i heeft deze ontwikkeling wel zien aan- m het Rorle komen en in zijn hart verheugt hij belangstel- zich daarover. De felle vechter van twintig jaar gelegen schuwt publici- het werk tcit rond zijn eigen persoon. Toen hij dat het werk doorgang vond. trok zich langzamerhand terug van de organisatorische rompslomp. En als hij ..Och me- van weten dan ik. Tk heb me al jaren geleden teruggetrokken, omdat het werk in combinatie met mijn huisart senpraktijk te veel werd." Delhez uil Hengelo. het Meer verlangt hij VOERENDAAL Onder de nok van het prachtige kasteel Corten- bach in Voerendaal woont Lim burgs eerste free lanccrdominee: ir. P. Telder, 69 jaar, geboren in Mep- Ir. P. Telder, een bejaarde maar zeer vitale vrijgezel, zal voortaan in de kleine Zuidlimburgse her vormde gemeenten die 's winters een handjevol mensen trekken maar in het toeristenseizoen stamp vol zijn, de diensten voorgaan. Op de eerste dag van deze maand werd de natuurkundeleraar (wa terbouwkundig ingenieur) in Utrecht door een door de synode van de Nedeiiands Hervormde Kerk ingestelde commissie onder leiding van de bekende theo loog prof. Berkhof samen met 7 andere kandidaten geëxamineerd. Van de 8 kandidaten werden er 3 afgewezen. Hobby Ir. Telder hierover: „Ach. eigenlijk niets bijzonders. Theologie is altijd mijn hobby geweest. Al tijdens mijn studentenperiode had ik grote belangstelling voor de theologie. Na het beëindigén van mijn studie wilde ik aanvankelijk verder gaan in de theologie. Het overlijden van mijn vader noodzaakte me echter een baantje als leraar te zoeken. Toch heeft de theologie me niet losgelaten. Voor de oorlog al leidde ik speciale jeugddiensten. Na de oorlog, in Indonesië ik was daar pers- en radiomedewerker breidde ik mijn activiteiten uit tot het wekelijks leiden van diensten voor de autochtone bevolking". Tijdens de politionele acties in In- nesië werd ir. Telder gevraagd diensten voor soldaten te leiden. In 1950 keerde hij terug naar Nederland en werd opnieuw le raar. Nu aan het Grotiuscollege in Heerlen. In de volgende 4 jaren ging ir. Telder herhaalde malen voor in de kleine kerkjes van de Nederlandse hervormde gemeente in Zuid-Limburg. In 1961 trok de vrijgezel Telder opnieuw weg; HOBBY NA VEERTIG JAAR BEKROOND MET BEVESTIGING naar Suriname en werd leraar aan het lyceum in Paramaribo. Ook hier weer sprak hij bijna weke lijks in de kerkjes. „Groen" „Prachtig vind ik het weer terug te zijn in Zuid-Limburg, een der mooiste streken die er waar ook te vinden zijn", zegt de fervente „strijder" voor het behoud van „groen" in Limburg en lid van het Comité Herbeplanting Zuid-Lim- een vurig naluurlief- e zondag wandelt hij door Zuid-Limburg. Telder i hebber, enkele Vaak gaat hij zelfs te voet naar een kerkje toe om daar in de dienst voor te gaan. Het kappen van bomen en het uittrekken van hagen doen hem pijn aan het hart. „We zijn in Limburg hard op weg de tak waarop we zitten door te zagen", zegt hij met weemoed. Zijn kamer (hij spreekt van „mijn kas teelflat") is rijk aan planten en bloemen. Voor het raam staat een luie stoel. Vanuit die stoel heeft hij 'n prachtig gezicht op de boomrijke omgeving van het kasteel. „Hier zit ik dagelijks uren, afwisselend te le zen en te kijken". Prachtjongens2! En over zijn leraarschap: „Ik ben een oude man zult u wel zeggen, maar zolang ik leef hoop ik aan het Veldecollege in Maastricht natuurkunde te kunnen bliiven do- cerërt. Prathtschool, meneerffcracht- 1 jongen- ook! Volgend juarffcl'ijg ik alle eindexamenklasse. Fijn werk". Verder: „Kijk de weienschap gaat snel en dat kost dagelijks studie. Je moet bijblijven. Wij leraren niet alleen, ook de jongens! Van ochtend schreef ik nog een som op het bord; Met welke snelheid moet je een lichaam van de aarde weg schieten zodat hij de maan haalt? Ir. F Telder. natuurkundeleraar, vrijgezel. 69 jaar is blij een hobby van bijna veertig jaar met zijB bevestiging te kunnen afsluitea. Hij voelt zich jong genoeg om de protestanten in Zuid-Limburg nog jaren van dienst te kunnen zijn. Ir. P. Telderjong onder zijn leerlingen..

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7