Terra Hortus: ontmoeting van vele mysterieuze schepselen Burgerij spreekt zich uit over voetgangersgebied Tentoonstelling tot 2 aiigustus in Leiden Van smakelijke hapjes en giftige beten Voordat gemeenteraad besliste: Lachen om generatiekloof vrijdag 16 juli 1971 leidse Courant PAGINA 3 LEIDEN De uit de zestiende eeuw daterend Orangerie van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg te Leiden is twee weken lang bevolkt door reptielen en amphibieën; slangen, schildpadden, hagedissen, krokodillen en. kikkers. Met een toespraak door dr. E. F. Jacobi, directeur van het Konink lijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra, werd de tweede internationale reptielen- en amfibieëntentoonstelling „Terra Hortus" gister middags geopend. De eerste „Terra Hortus", evenals nu met de ondertitel „Uit het mysterieuze leven der reptielen", trok in 1967 in twee weken tijd meer dan 25.000 bezoekers. Het grote bezoekersaantal en het snel afnemen de reptielen- en amfibieënbestand zijn de voornaamste redenen geweest om opnieuw een tentoonstelling aan deze dieren te wijden. Nadat hij in de collegezaal de opening Culturele agenda Leiden dgeleid door leden TENTOONSTELLINGEN Hsmuseum van Volkenkunde: <1 faonste'lling over het leven en Deariji ajieen Oost-Groenlandsg samenleving ge turnde 5 eeuwen tot op de dag van. augustus met diaprojectie een nieuwe zaal geopend iëderne grafiek. ct'ef. 22044) 15 juli tot «instelling over reptielen en amflbiën. 1IVERSEN: Rederij Avifauna Leiden: aart over de Kagerplas: tur en 14.00 uur. Kot Dagtochten naar de Br: hezoek aan^ Avifauna. Donderdagavond tot ïoordhal: Iedere v ten: Wo. 8—17 uur. nmarkt, Nieuwe B ïandse Kerkgracht en Niet M. Montagne directeur HBG LISSE De heer M. Montagne. sinds '63 adjunct-directeur, is benoemd tot directeur van de HBG. Hij is de eerste directeur van de HBG, die uit de eigen voortgekomen en zal zich vooral gaan bezighouden in de financieel-eco- nomische sector. Katwijk# mannenkoor in Noordwijks Oude Kerk NOORDWIJK Vanavond zal het Kattvijkse Christelijk Mannenkoor Jubi late optreden in dc Oude Kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Het koor zal een uitvoering geven van Mozarts Zau- berflöte. waarvan kenners zeggen dat de grote componist dit werk als zijn beste beschouwde. Niet alleen dit werk staat op het programma. Pianosoli (waaronder een prachtige koraalimprovisatie van Jo- hanq Sebastiaan Bach) uitgevoerd door Kees Bons, negrospirituals zowel door het koor als door solist Aad Hasenoot zullen elkaar afwisselen. Eén en ander staat onder leiding van Sander van Marion, die als organist cn componist en componist zijn sporen in het vader landse muziekwereldje wel verdiend heeft. De Stichting ter Bevordering van de Herpetologie. die deze tentoonstelling heeft georganiseerd in samenwerking met het World Wildlife Fund wil een zo groot mogelijk publiek in nauwer con tact brengen met die dieren, die mo menteel zeer zwaar te lijden hebben. Veel reptielen zijn objecten geworden van massale economische uitbuiting of behoren tot het schamele voedselpakket van arme bevolkingsgroepen. Verscheide ne belangwekkende diersoorten zijn daardoor tot nu al uitgeroeid MONSTER Wat er zoal op de tweede „Terra Hortus" te zien is? Een groene leguaan, bijvoorbeeld. Een uitstekend smakend bijtschildpad toont zich niet van de vriendelijke kant. Hij is een van d wondermooie mysterieuze dieren", die tot 2 augustus in de Hortus i zien zijn. (Foto Van den Nieuwenhuizen, Heemstede)- LEIDEN Het laatste woord over het vestigen van een wandelgebied in de Leidse binnenstad is nog niet gespro ken. De burgerij als voornaamste be langhebbende heeft er zelfs nog niets over gezegd. Om toch de verschillende belangeji en zienswijzen te leren ken nen organiseert het gemeentebestuur van Leiden drie openbare hoorzittingen, voorafgaande aan de vergadering, waarin de gemeenteraad zich over het onderwerp zal uitspreken. Voor degenen die inspraak wensen, kanttekeningen willen plaatsen of aan merkingen maken, is het belangrijk zich een exemplaar aan te schaffen van de nota over „de vorming van een voetgangersgebied in de binnenstad", die ten stadhuize te koop is. ving een „hearing" belegd. Op dinsdag 7 september wordt eenzelfde bijeen- j komst gehouden voor bewoners van de Haarlemmerstraat en de wijk rondom i de Hooglandse kerk. De bewoners van Breestraat en het gebied rondom de Pieterskerk kunnen op woensdag 8 sep tember vrijuit hun mening over de plannen geven. Het is de bedoeling dat de nota op maandag 20 september door de gemeen teraad besproken zal worden. Opmer kingen die tijdens de hoorzittingen ge maakt worden en die wezenlijk geacht worden voor de ontwikkeling van de plannen, zullen tevoren aan de gemeen teraad worden toegespeeld. En wanneer er uit de hoorzittingen j onoverkomelijke bezwaren naar voren komen tegen het scheppen van een voetgangersgebied, of wanneer er een „alternatief plan" met totaal nieuwe j is wethouder A. J. Kret bereid daaraan suggesties gelanceerd zou worden, dan het oor te lenen. Het gaat per slot, van rekening om het gebruik van de Leidse binnenstad door het (winkelend) publiek. Het spreekt dus vanzelf, dat ook de bewo ners van de buitenwijken en zelfs van de buitengemeenten, die zich lot de vaste bezoekers van de binnenstad rekenen, in de hoorzittingen welkom zijn. diertje, dat op de menulijst van de Zuid-Amerikanen hoog genoteerd staat. De jonge dieren zijn erg in trek bij lerranumhouueis. iJaaroin wordt groene leguaan, die bijna twee rr lang kan worden, op sommige plaatsen beureigd met uitroeiing. Mocnt u op wandeling door de Hortus door worden gebeten dan komt ichijnlijk niet meer thuis. Hel de twee soorten nagedissen, waarvan het gif mens dodelijk is. Uw bezoek aan de Hortus wordt nog griezeliger als u onverhoopt een netpy thon tegen het lijf loopt. Van deze reusachtige slang, die twaalf metei lang kan woruen, is bekend, aat hij we. eens ménsen heeft gegeten. Zijn norma le voedsel bestaat uit varkens en aller lei andere zoogdieren. Overigens, d( netpython in de Hortus zit goed opge sloten- Hij wordt omdat nij in ge vangenschap verkeert niet zo groot beweegt weinig. NIET ALLES GIFTIG Ook de uit Joego-Slavië afkomstige hoornaouer is giftig, de meest giftige slang in Europa zelfs. Hij voedt zich met muizen en is op die manier nuttig voor de landbouw. Het dier dankt zijn naam aan het hoorntje op zijn neus. Toch is het niet alles giftig wat de klok Er zijn ook lieve diertjes op de „Ter ra riorius te zien. i\ou ja, de rei lamander is misschien wel lief, beslist geen „diertje" meer. Deze bewo ner van bergbeken in Oost-Azië is di grootste salapiander. die er op onz< aaSe rondkruipt.Ook groot en lief i cje .scheltopoqsjk. eep enorme pootlozi hagedis, die bijna een meter lang en vier centimeter dik wordt. Hoewel de scheltopoesik er gevaarlijk uitziet, hij lijkt veel op een slang, doet hij geen mens kwaad- Niet minder dan zes soor ten ratelslangen leveren een muzikale bijdrage aan de tentoonselling. Met de ratels aan het eind van de staart trillen ze als ze opgewonden zijn. SERUM Ze gebruiken dit geluid als w< schuwingsteken. 't Is jammer dat giftig zijn. Zonder tijdige behandeling is de beet vaak'dodelijk. Maar troost u. Op de tentoonstelling is serum voor de behandeling eventuele beet aanwezig. Kikkers, die u nog maar zo zelden in een slootje te genkomt, zijn er ook. Alleen hebben ze op de „Terra Hortus" mooiere kleurtjes. Ze komen dan ook uit Zuid-Amerika, waar Indianen met uittreksels uit de huiden van deze kikkers hun pijlgiffen Dan kunt u nog zeeslangen tegenko men. olmen (geen bomen, maar sala manders). warancn. een Moorse land schildpad, een boa constrictor en eet zandadder uit Soedan. U kunt al deze dieren tot 2 augustus iedere dag 's ochtends tot "s avonds tien uur gaan bekijken. NOTARIAAT Tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, tei standplaats de gemeente Leiderdorp ii benoemd: mr. J. M. M. Koeken, kandi daat-notaris, wonende te Leiderdorp ir de plaats van J. A. Dil, eervol ontsla- 1 gen. (ADVERTENTIE) De 16 geheimen van 17 juli (Elk half uur een ander 'geheim' koopje) 317 juli in de Bijenkorf een 'ding-dong' hoort via de huisomroep, wordt er na 5 minuten t een echt sensatiekoopje bekendgemaakt. rH Daarvan kunt u dan precies V$> uur profiteren. Dat gaat de hele dag door -16 keer totaal. pÖj! Een voorbeeld? Die groen, rood of wit gelakte stoelen van 29.95 zullen zaterdagmorgen van 9-9.30 uur maar lU." kosten. KATWIJK. De psychiatrische inrichting Overduin in Katwijk gaat uitbreiden. Daar is ruimte genoeg voor. Aan de achterzijde van het complex ontvouwt zich een uitgestrekt duinlandschap, dat binnen met ol te lange tijd voor een gedeelte opgeofferd zal moeten worden voor enkele nieuwe paviljoenen. Het echtpaar Tyne maakt zich .bezorgd' weggelopen dochter. Tsjech Milos For man maakte in Amerika pure bioscooppret De Tsjechische filmer Milos Forman kreeg tijdens de inmiddels voorbije periode van ..dooi" in zijn land uitgebreid de kans zijn landgenoten en ook ons te laten lachen om zijn medeburgers. Dat deed hij met films als „De liefde van een blondje". „Peter en Pavla" en Het brandt m'n liefje". Hoofdpersonen in zijn films waren steeds de man en de vrouw ..van de straat". Geivone mensen, met hun gebreken en eigenaardigheden, die Forman komisch of satirisch, maar zonder bitterheid en met gevoel voor zijn personages neerzette. Na het jaar 1968 moest de zelfkritische lach om ambtenarij, de generatiekloof tussen jóng en oud blijkbaar besterven op het gezicht van de Tsjechische film en dat betekende dat Milos Forman de kans aangreep om in Amerika te gaan werken. Zijn eerste „Amerikaanse" film, met nogal veel moeite wat betreft de ..Taking Off", is weer een komedie financiering tot stand gekomen, is en nauwelijks anders dan de „Tsjechische" films van Forman- Want ook in „Taking Off" is de kloof tussen ouders en kinderen het onderwerp- Een Amerikaans ouder dat hun dochter weggelopen is- paar in New York merkt plotseling Forman vertelt ons niet waarom, maar je kan het zo vermoeden als kennissen vragen of het meisje rookt- waarop pa en ma heftig ..nee" schudden, maar waarna weer wel blijkt dat er diverse sigarettepeuken onder het bed van de dochter liggen. De ouders schijnen het kind in elk geval niet érg goed te kennen. Hoofd zaak van wat volgt is de tocht van de ouders op zoek naar dochterlief. Een werkelijke tocht, langs de hippie tenten van New York, waar pa een andere moeder tegenkomt, wanhopig op zoek naar haar zoon en een ..gees telijke" tocht. Want pa en ma plus de tegen het lijf gelopen andere ouders worden lid van de S P F-C- en dat is dan. vrij vertaald, de „Vereniging voor Ouders van Weggelopen Kin deren". Pas waar die vereniging in het spel komt. wordt Formans film constante bioscooppret. Daarvóór heeft hij via een wat te lang uit- gevalen introduktie, door middel van de beelden van z'n vaste (Tsjechische) cameraman Miroslav Ondricek, de vreemde gedragingen van Ameri kaanse jonge meisjes op een auditie vastgelegd en een wat vlak exposé van de situatie gegeven. Maar op de vergadering van de „Vereniging" be gint het: er komt een geleerde heer, die verklaart dat de verzamelde ouders, in groten getale aanwezig, alles moeten doen om de levenswijze van hun weggelopen kinderen te be grijpen. En dat betekent ook: een „stickie" roken. Wat er dan gebeurt, is te gek om na te vertellen, maar d eerst schuchtere ouders maken er eer dolle boel van, die voor de bevriende ouders thuis eindigt in een spelletje zeer vermakelijke „slrippoker". Van de toenadering lol de houding van de jeugd komt niets terecht. Als de ouders verdiept zijn in het spel en zich moeizaam, met veel te over winnen gêne uit de kleren werken, komt de dochter binnen. Ze merken Let u vooral op de vader van het meisje. Zonder de goed getypeerd' andere rollen tc kort te doen. springt hij er door middel van acteur Buck Henry onmiddellijk uit. En dan te bedenken dat Henry, wel ooit zijn carrière als acteur gestart is, sinds hij als scenarioschrijver grote faam behaalde met films als „The Gra duate" en Catch 22" alleen in de laatste film zijn enige (gekke) rol letje speelde. Buck Henry heeft fcet ideale uiterlijk van de wat verlegeTr en verwonderde Amerikaanse intel lectueel. Wat Milos Forman hem la,\ doormaken, is niet zozeer een kri tische visie op de Amerikaanse samenleving, maar had ook hier plaats kunnen vinden. Of in Tsjecho- Slowakije. Het doet er niet toe. Maar al is die ondergrond van onbegrip in wezen tragisch. Forman laat ons er uitgebreid om lachen in een stukje puur bioscoopplezier. En dat is een Bert Jansma. Laat je niet in de boot nemen REX Vroegere Tarzanfilms waren alijtd wel opgebouwd met één of ander spannend avonturenverhaal maar de krachtpatsdaden van deze gevierde filmheld kregen toch door gaans de overhand. Hij was een IN HET KORT Robert Morse als cle jonge luitenant Tom Garland. soort „Elmo de machtige", die het in de twintiger jaren tot 'h bodybuilder- acteur had weten te brengen en die altijd gesecundeerd werd door een aanvallig knaapje om zijn reuzenge stalte beter te laten uitkomen. In de nieuwe Tarzan, lijkt het wel of do regisseur het juiste midden heeft genomen: de rechtschapen borst heeft niets van zijn image ingeboet en het filmstramien geeft het avon tuur in zeer aanvaardbare histo- Tarzan, koning van het oerwoud TRIANON Een film uit Disncy- studio's is een waarborg voor een fijne vakantiefilm voor het hele ge zin. Dat is ook het 'geval met ..Laat je niet in de hoot nemen". Het verhaal is doodeenvoudig. Een jonge luitenant van de kustwacht, Tom Garland wordt uitgestuurd naar zijn eerste basis. Het ongeluk kige is echter, dat hij er feeling voor heeft om alles wat hij doet tc verknoeien. Dat dreigt eerst ook zo te gaan met het achterhalen van een drietal juwelendievcn, die Toms ha ven hebben uitgekozen om vandaar naar Mexico te vluchten. Die vlucht heeft echter heel wat voeten in de aarde maar na enkele gekke achter volgingen weet Tom toch de buit te pakken te krijgen. Op zijn tocht wordt hij steeds terzijde gestaan door de charmante zcillerares, Kate waarmee hij zich aan het eind van de film verlooft. ..Laat je niet in dc boot nemen" is een echte vakantiefilm, die behalve I zotte situaties ook nog prachtige na- j luuropnamen laat zien. De hoofdrol len in de film worden gespeeld door Robert Morse en Stephanie Powersc

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3