THEO KLEY Spannendste duel bij lichte skiffeurs Tostao kostte twee miljoen grootste plannenmaker van het ondermaanse 1971, 3,000 meter: Ard Schenk .12.6, Davos 15 januari 1971, 5000 me- ^^er: Ard Schenk 7.12.0, Inzeil 13 maart 55 971, 10.000 meter: Ard Schenk 14.55.9, :ell 14 maart 1971. Puntentotaal: Ard jJchenk 168,248 punten, Inzeil 13-14 g qj naart '71. VRIJDAG 16 JULI 1971 LEIDSE COURANT Schaatsrecords erkend MüNCHEN De Internationale :haats Unie heeft gisteren een aantal ereldrecords erkend, die in het vori- seizoen werden gereden. Het zijn de volgende records: Heren 10 meter: Erhard Keiler, 38.42 sec., 1971, 100 meter: Ard chenk 500 me B.8, Inzeil 26 februai Ard 1971, 1.58.7 500 Hei 2.75 sec., Inzeil 21 februari 1 aeter: Loedmilla Titova (I ,27.7, Inzeil 21 februari 1971, 1500 en Kaiser 2.15.8, Davos 15 je 71, 3000 meter: Stien Kr Davos 16 januari 1971. Punte: -llaalStien Kaiser 182.817 punten, D; in. '71. )ELO HORIZONTE De voetbalclub Paulo heeft drie niljoen cruzeiros (2.160.000) gulden be- 1 an Cruzeiro uit Belo Horizonte uu. o-wStao. Deze voetballer, die tijdens iet wei-eldkampioenschap in Mexico in- rwierf, wordt in als de opvolger Groenewoud titel ploeg achtervolging AMSTERDAM De Nijmeegse wie lervereniging Groenewoud heeft met de renners Cornelissen, Geurts en De Vlam het Nederlands Kampioenschap ploeg achtervolging voor clubs veroverd. De Nijmegenaars versloegen gistera vond in het Olympisch Stadion in Amsterdam de slecht draaiende ploeg van Alcmaria Victrix uit Alkmaar met bijna 5 sec. verschil. Groenewoud liet in de fina le een tijd van 4.56.2 afdrukken, de Alk- maarders noteerden 5.01.1. In de halve finales had Groenewoud met 4.56,1 De Zwaluwen uit Almelo (5.07,5) uitgescha keld. Alcmaria had maar juist (4,55,9 4.56,9) van De Bataaf uit Halfweg ge wonnen. In de strijd om de derde plaats zegevierde De Bataaf. De overwinningenreeks bij de ama teurstayers van Cor Groenewegen is gestuit. Gisteravond verloor hij een recht streeks duel met de oud-wereldkampi oen Bert Boom, die in zestig kilometer koers liefst vier aanvallen van de Am sterdammer resoluut afwees. Door de harde wind staakten niet minder dan vier deelnemers onderweg de strijd. CHAAM De Acht van Chaam die op woensdag 21 juli zal worden verre den, heeft weer een bijzonder sterk veld: o.a. de Nederlanders Joop Zoete melk, Rini Wagtmans, Peter Post, Re- né Pijnen, Jan Jansen, de Fransen Thevenet. Laboudette en kampioen Hezard, de Belg Rogiers, de Deen Mor- tensen, de Portugees Agostinho en de Italiaan Bitossi. Met tal van andere renners, die momenteel nog in de Ron de van Frankrijk rijden zijn de onder handelingen nog gaande. bedreigd te zijn, heeft Zonder een moment ft de Nereus-RIC- gisteravond op de Amster damse Bosbaan de nationale rocititel vier met stuurvrouw veroverd. Al in de start namen de Amsterdam sen een voorsprong van een taflengte op de ploegen van Orca-Opopor. Het verschil groeide uit tot bijna twee leng den. Wel nam Orca-Opopor 1 in de slotfaze nog een lengte terug, maar in gevaar kwam Neureus-RIC niet. Mede door de steun van de krachtige westen wind in de rug wonnen de Amsterdam se dames in de nieuwe nationale re cordtijd van 3.27,91 min. Het oude re- NOG BETER In de series van de dubbelvieren stel de RIC het nationale baanrecord scher per en bracht het op 3.23,01. RIC was al recordhouder met een tijd van 3.25,69. Later op de avond bracht de Amsterdamse dubbelvier, roeiend in een baantempo van 34 slagen per minuut, het record opnieuw omlaag door de eindstrijd van de quadruples in 3 min. 22,34 seconden te winnen. De Vliet, winnaar van de tweede voorwédstrijd, poogde haar tegenstander in de start te verrassen. Dat gelukte echter niet. Na vijftig meter moesten de Leidse dames hun geringe voorsprong afstaan. Zeer regelmatig roeiend vergrootte RIC het verschil, dat aan de finish anderhalve lengte bedroeg. Een duel dat op de streep werd be slist was de race van de lichte skif feurs. Op de 1500 meterlijn leidde Reu- an RIC nog met drie lengten. Een felle eindsprint bracht Punt van De Laak echter nog juist naast zijn rivaal. vrijwel uitgeputte Reuser won met op het oog nauwelijks zichtbare voor sprong. De jeugdige Hagenaar, die zijn krachten niet geheel juist had verdéeld olkomen fit de finish passeerde, ging 0,18 seconder! later over de streep. H Suske en Wiske: HET nf ht.ctm rnel itih W"** vtrtil tin vmhrlijk vir- l Uil tnjullii littn irtvjihy. ui tl virrvuti slicht jiprt- \hrmmtrii mpiittrhppiiil'jey^ HM -W A i, -/.AA „Robber" voor drie ton naar Duitsland Van onze sportredactie) GRATHEM Het fenomenale pringpaard „Robber", waarmee Frans ampioen werd. heeft bij de verkoop an de Duitser Schockenmöhle 300.000,opgebracht. „Robber" was eigendom van een drie- ïanschap, bestaande uit de vleesgros- ier C. Pauli uit Linne, de paardenhan- elaar A. Hendrix uit Heel en Frans an Herten, die het pa :et tegen de verkoop van „Robber" naar het bui tenland, daarbij gesteund door hippi sche sportkringen die de verkoop zeer betreuren. Een poging om een aantal paarden liefhebbers te interesseren voor de vor ming van een fonds, waarmee„Robber" kon worden aangekocht met het doel dit uitzonderlijke paard in Nederland te houden is op niets uitgelopen. Schockenmöhle is van plan met „Rob ber" deel te nemen aan de Olympische spelen in München. Nog vijf amateurs naar FC Twente doelverdedigersBennie Nijhuis (20 jaar, van Achilles '12) en Dick Smink (26 jaar, van DOS'19) in de spelers Gerrit Westerhof (19 jaar, SC Enschede), René Busscher (17 jaar, Quick '20) en Uefa-jeugdinternational Roeli Brinks (17 jaar, SC Drente). Met de eerder overgenomen Lempers (Heer len Sport) en Hoogmoedt (SC Baronie) heeft FC Twente nu zeven amateur voetballers aangetrokken. Meisjes golf te am in Europese finale VENETIë golfteam h geplaatst Het Nederlandse ich gis onde ndrondi kampioenscha bracht het in de voor slagen en bereikte daai plaats achter Zweden 319 slagen nodig hadden. SCHEEPVAART AMSTELVELD (Van een onzer verslaggevers) Amsterdammer Theo Kley, de grootste plannen maker van dit ondermaanse, wil naar Limburg toe. Om te wonen wel te verstaan. Kley is momenteel nog driftig op zoek naar een boerderij met lapje grond, maar heeft hij dat eenmaal gevonden, dan kan Limburg zich opmaken om een van de kleurrijkste Amsterdamse figuren te ontvangen. „Welkom" staat symbolisch in koeien van letters boven de deur van zijn bescheiden benedenetage. De lezer moet dan ook niet vreemd opkijken, dat ik ten huize van Theo ene Ome Louis (ergens in de zeventig) aantrof, die zo maar even kwam aanwaaien. Want zo gaat dat bij Theo- met-de-droevige-hangsnor. Altijd welkom en de koffie is warm. Ome Louis zat diep, verschrikkelijk diep, wegge zakt in een grote fauteuil. In zijn rimpelige handen het boekwerk „Moeder wat is er mis?", waarin Theo's succes volste en bekendste projecten (o.a. de weggooi-automobiel en het Eksooties Kietsj Konservaatooriejum) vermeld ERG DOOF „Mooi, hè?" Ja Ome Louis, erg goed. „Wablief?" (C Louis is doof, erg doof.) Ja, ja erg goed. „Jazeker, wat u zegt, meneer. Dit is heel goed. Met Theo kejje minste nog 's lache." En zo raakt Ome Louis onge\ 'ild Want met Theo kun je inder daad lachen, al zijn er mensen die hem dat kwalijk nemen. Want wat Theo doet, is altijd goed, maar erg speels. Hij voert actie tegen de grote en kleine kwalen van deze tijd. Maar dan wel op zijn eigen, zeer speciale manier. Neem nu een van zijn recente projecten: het fruitorgel. In het kader van de ingewikkelde discussies over milieuveront reiniging heeft Theo de insektensekte opgericht, die aan dacht schenkt aan alles wat nog leeft. Om nu het jachtige wezen, dat mens heet, weer te attenderen op de schoon heid van de vrucht heeft Theo het fruitorgel ontworpen. Het idee daarvoor deed hij op tijdens een open dag op het Kernfysisch laboratorium van professor Kistemaker, waar drie tomaten op een bordje hem mateloos inspireer den. Luister mee met de fruitschaal is sinds die onver getelijke dag zijn devies. Hoe zit dat nou precies, Theo? Theo Kley (32) en natuurlijk staat in zijn paspoort kun stenaar en allicht leeft hij van de contraprestatie: „Dat fruitorgel is nog niet helemaal wat het worden moet, maar het gaat de goede kant op. Tot nu toe zijn we erin geslaagd om twee vruchten tegelijk te laten horen, maar hef, moeten hele fruitschalen worden. Hele fruitladders zullen weerklinken. Het apparaat zit eigenlijk erg eenvou dig in elkaar. Jehebt een appeltje, peertje of kruisbes. De appel, de peer en de kruisbes hebben elk een aparte energie. Via versterkers zet ik die energie om in geluid. Een tijdje geleden ben ik in dat programma van Pim Jacobs geweest „Muziek is troef". Toen heb ik o.a. een banaan laten horen. Maar in de zaal zaten allemaal Zeeuwse dagjesmensen, die dachten dat het een truc was. Die zitten er natuurlijk helemaal naast, want het is hele maal geen truc. Ik wil nog veel verder gaan. In de toe komst ga ik hele concerten geven. Dan zet ik een heel podium vol fruitschalen. Bij elke fruitschaal een schemer lampje, zodat de mensen in de zaal precies kunnen zien, welke banaan of sinaasappel ze horen. Hele muziekstuk ken kunnen zo ontstaan: ritmisch, zacht, hard. Maar het moet wel zuiver zijn. Mijn streven is om het geluid van de vrucht zo zuiver en onverkracht mogelijk te laten klinken. Leer uw eigen banaantje kennen. Dat is het eigenlijk". RETRAITE Wai The retraite. Ik ben hier in Amsterdam een beetje uitgekekei Het blijft hetzelfde nauwe kringetje, Dat is niet goed voo je inspiratie. Daarom wil ik er nu uit. Met een paar ar deren terugtrekken op het Limburgse platteland. Voort omdat ik op het ogenblik nogal intensief bezig ben mt de insektensekte. Ik wil in Limburg vlinders gaan kw< de vorm van een koffer. THEO KLEY ingsmiddelen te vinden zijn. Hel net DDT. Ik heb sluipwespen ge koolwitjes op. Koolwitjes eten de Als je nu zorgt dat je bij je landbouwveld met kool maar voldoende kastjes met sluipwespen hebt staan, is er niets aan de hand. Dan heb je al die spultmlddelen niet nodig". D'r zal natuurlijk geen landbouwer zijn, die de methode Kley serieus neemt. Kley: „Nee allicht niet. Maar daar gaat het ook niet om. Kijk, er zijn rapporten verschenen waarin staat dat in de afgelopen eeuw 700 diersoorten zijn uitgestorven en dat er een hele lijst beesten op uitsterven staan. Daar kun je oeverloos over gaan zitten praten en zeggen dat het zo jammer is, maar omdat dat geklets zeer geleerd is, met veel wetenschappelijke termen, begrijpt geen hond er wat van. Het afschuwelijke is, dat wij bezig zijn met het uit roeien van beesten. Neem de ijsbeer. Je kunt een raket bouwen en er overal mee naar toe vliegen. Niets is te moeilijk. Niets is te gek. Maar geen mens die met al zijn vernuft in staat is om een vlinder of een ijsbeer te maken. Op het platteland wil ik verder gaan denken over allerlei projecten. Hier in de stad ben je constant bezig met problematiek rond land- i gebrek i niet e Jinbouw. Maar je loopt vast schone lucht", vlindertjes. VERVUILING Met de vervuiling is hij nogal intensief bezig? Hij: „Ja nou. En met de verveling. D'r is erg veel verveling onder de mensen. Daarvoor hebben we de milieuvervellngsindi- cator ontworpen. We willen daarmee avonden over milieuvervuiling opluisteren. Met de indicator proberen we de verveling in een zaal te meten. Zijn er een paar, die zich stierlijk vervelen, dan demonstreren en bestrijden we dat. Daarvoor hebben we een koffertje voor Eerste Hulp Bij Milieuverveling. Daarin vind je allerlei attri buten die de verveling opheffen. Dingen met behulp waar van iemand weer in contact kan treden met zijn omge ving. D'r zijn erg veel mensen geïsoleerd in deze zijn eentje in een huisje met teevee. Ik zeg: kom eens langs. Zomaar voor de gezelligheid. Effc pra ten met elkaar. Nou, hij heeft een paar keer opgebeld van vanmiddag kom ik, maar hij kwam nooit. Tot vanmiddag. Kijk voor zulke mensen hebben wij allerlei een nieuwe wereld. Ome Louis lacht zich rot om dat soort dingen. Maar dat is het 'm net. Zo ziet-ie de betrekkelijk heid van de dingen. Hij krijgt er weer zin in. D'r zijn ook hopen mensen, die een verkeerd standpunt innemen. Daar doen we ook wat aan. Eerst meten we het standpunt met de standpuntenmeter. Daarna leveren we hem enkele nieuwe, symbolische standpunten. Dat zijn twee metalen platen met voetsteunen. Daar kun je op gaan staan. Dan sta je dus op twee nieuwe standpunten". Wat beoogt Theo Kley met dit soort projecten? De \/eggooi-i biel, de moederpop, het fruitorgel. Verstandelijk Nederland vraagt natuurlijk onherroepelijk naar de zin van dit alles. Of niet? Dus wat wil Theo Kley? Theo Kley: „Het onder de aandacht brengen van ogen schijnlijk onbelangrijke dingen, die in feite erg belang rijk zijn. Alles wat we doen wordt in het absurde getrok ken. Neem nou die verveling. Verveling is absurd. Dus daar gaan wij heel absurd tegenin. We roepen de patiënt bij ons. We hebben witte jassen aan en doen zeer geleerd. We praten over de bestrijding van de verveling door het afbinden van de vervelingsklier, die in de menselijke knie holte gelegen is. We zeggen dat we de overtollige ver velingssekreten verwijderen. Die toer. Blablabla in witte jassen. In het begin hebben we dat gedaan met hele speelse objekten. De weggooi-automobiel bijvoorbeeld. We ontwierpen de meest gekke auto's, die je na gebruik kon opvouwen en weggooien. Auto's, die op zeeppoeder liepen. Dus: geen vervuiling en door het opvouwen geen parkeerproblemen. Nou luister: een Nederlandse burger wordt met dit idee geconfronteerd. Die zegt: Goh, zo zou het eigenlijk moe ten zijn. Jammer dat het niet kan. Op zo'n moment zeg gen we: jawel, dat kan best. Koopt u dan geen auto. Ga lekker fietsen of met de tram mee. Waarom niet? Ik doe het zelf ook. Wat wij eigenlijk doen is deskundologie. Het begrijpelijk maken van de wetenschap. De wetenschap koppelen aan de praktijk. Daarvoor hebben we aan de universiteit van Amsterdam ook onze mobiele leerstoel in de Deskundologie. Dat is een' gewone houten stoel met een onder-boven-twee zij-, een achter- en een voorkant. Blablabla". TE SPEELS aktiegroepen niet de inilleu- oemt het een ernstig pro bleem en past de aktie daaraan aan. Jij doet het speels. Geeft dat wel eens aanleiding tot conflicten? Theo Kley: „Ja, vooral in Amsterdam. Ze verwijten me, dat ik te speels ben. Ik moet harder worden, vinden zc. Natuurlijk moeten die harde aktiegroepen er ook zijn. Ik kan me zelfs voorstellen, dat er problemen zijn die alleen door harde akties opgelost kunnen worden. Neem de toe stand hier in Amsterdam op de Nieuwmarkt, een sane- ringsbuurt. Daar wordt geknokt bij het levi onherroepelijk kapot gaan. Maar de gemeente wil slopen. Nu hebben ze daar van de bewoners uit vier sirenes ge plaatst. Zodra die sirenes loeien betekent dat: de straat op, want de slopers zijn in aantocht. Kijk, bij zo'n aktie hoef ik niet aan te komen met m'n vlindertjes".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11