Gratis edife schelpen uitdewereMzeeën Verzamel echte schelpen. Tank bij Shell. INVASIE VAN MUSKUSRATTEN Seminarie Milaan protesteert tegen ontslag professor Vooral in Oost-Nederland Felle aanval van Ky op pres. Thieu Machtspolitiek mgr. Colombo Riante uitkering voor werkeloze schilders In Israël te veel toeristen Prinsje sloeg erop los GEEN NAAKTSTRAND OP TERSCHELLING Ceausescu maakt ernst met culturele revolutie 971 oDAG 14 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Honderden muskusratten dringen op het ogenblik Overijssel kinnen. Er wordt van een invasie gesproken, en alle instanties die te maken lebben met de bestrijding van dit zich bijzonder snel uitbreidende knaag- lierengeslacht maken zich ernstige zorgen. Wanneer de rattenplaag geen lalt wordt toegeroepen, kunnen de gevolgen voor wegen en waterwerken vel eens rampzalig worden. De ratten die oorspronkelijk afkomstig zijn uit twekerijen in West-Rusland, en die vanuit haarden in Duitsland nu ons and beginnen binnen te dringen, zijn niet direct gevaarlijk voor mensen, naar als ze in grote getale voorkomen, kunnen ze dijken en wegen op jrote schaol ondergraven De ratten komen Overijssel binnen drie routes: het dal van de Dinkel, iet dal van de Veght en via het gebied ussen Bergentheim en Kloosterhaar, ïovinciale Staten van Overijssel heb- de waterschappen verzocht aan- acht te besteden aan de bestrijding i de ratten, en ook heeft het college waterschappen gevraagd alle mede- lerking te geven aan de binnenkort in verijssel aan te stellen „rijksmuskus- SAIGON (AP) Vice-president joeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam lan president Ngoeyen Van Thieu vernietigende brief gezonden, hij Thieu beschuldigt van exces- hang naar macht, dictatoriale «ktijken en onbekwaamheid in het ven naar beëindiging van de oorlog, brief, die op 13 juli is verzonden, erd vandaag door het perssecretariaat Ky gepubliceerd. Thieu en Ky zijn iden kandidaat voor de presidentsver- ezingen op 3 oktober. Ky schrijft dat hij vier jaar geleden et Thieu in zee is gegaan, omdat hij enste „dat het volk en leger zouden orden geïnspireerd door dit bewijs eenheid onder de leiders. Ik hoopte echts dat u de nationale doelstellingen mdt verwezenlijke die u zelf had ge- Maar geen van deze doelstellin- op dit ogenblik verwezenlijkt. U loofde een einde te zullen maken aan oorlog, maar meer dan ooit zitten vast in een oorlogssituatie met geen nd in zicht. U beloofde sociale hervor- ingen, maar onze maatschappij is vol onrechtvaardigheid en corruptie mder weerga, terwijl de soldaten, de mbtenaren en de gewone burgers zijn eroordeeld tot een leven van armoe en ttaide zoals nog nooit gekend". Vervanging van Bruce als Dnderhandelaar? IRIJS (Rtr) De Amerikaanse on- irhandelingsdelegatie in Parijs gaf kteren geen commentaar op berichten t onderhandelingsleider David Bruce »edig zou worden vervangen. „We ge in geen commentaar tot het Witte Huis deze berichten heeft gereageerd."Hij |ng ook niet in op berichten als zou- in er grote verschillen van inzicht ktaan tussen de 73-jarige Bruce en |t Witte Huis over de vraag hoe de pnmunistische tegenpartij moet wor- ffi behandeld. De huidige Amerikaanse pbassadeur in Zuid-Korea. William >rter is genoemd als mogelijke ver- Inger van Bruce. Zware straffen voor Arabische commando GAZA (Rtr.) Een Israëlitische mi- rechtbank heeft in Gaza zware affen opgelegd aan Mohammed Aboe Jassir, plaatsvervangend an het Volksfront voor de be- ijding van Palestina in de strook van Aboe Jassir kreeg zeven maal levens- ige zware dwangarbeid envier maal rtig jaar gevangenisstraf wegens het a van zeven Arabieren die volgens met Israël collaboreerden, In één val was hij een ziekenhuis binnenge togen om „af te rekenen" met een abische vrouw, die hij bij een vorige ging tot „executie" was gewond. rattenvanger" die ressorteert onder de commissie muskusrattenbestrijding. Ook in Gelderland zijn deze ratten aange troffen. Ir. P. Winsemius van Rijkswaterstaat te Zwolle zegt hierover: „De muskusrat of ook wel bisonrat werd omstreeks 1900 ingevoerd in Europa, vanuit Nooi-d-Amerika. Er moet een kwekerij van deze pelsdieren geweest zijn in België en door een of andere oorzaak zijn deze beesten losgebroken en ver oorzaken nu veel last in Zuid-Neder land, vooral in Brabant, Zeeland en Limburg. Men is daar ook al lange tijd bezig met de bestrijding van deze rat ten. De laatste tijd dringen ze ook in grote getale oost-Nederland binnen. De bestrijding van de muskusrat is wettelijk geregeld. Er zijn zo'n stuk of tien rijksmuskusrattenvangers in ons land. Vorig jaar werden de eerste rat ten gevangen in Overijssel, en het ver velende is dat deze dieren in het voor jaar gaan trekken en zich dan over een grote afstand kunnen verplaatsen. Daarbij komt, dat ze zo'n twee tot drie keer per jaar jongen krijgen, dus de verspreiding gaat erg snel". „De eerste rat werd in 1941 gevan gen, en in 1969 was dit aantal al opgelopen tot 15000. Belangrijkste piint bij de bestrijding van deze rattensoort is het bestaan van een meldingsplicht. Wie zo'n beest vangt of schiet, moet dit aangeven bij de burgemeester van de gemeente, waar het dier gevangen is, die het dan weer door zal geven aan het Rivon. De vanger krijgt voor ieder beest dat hij te pakken krijgt een premie van vijf gulden. Op die manier krijgt men enig in zicht in het verplaatsingsgedrag van de dieren. De bestrijding van de ratten gebeurt meestal met klemmen of net- ten, ook is het wel geprobeerd om met gif het aantal terug te dringen maar dit schijnt geen effect te hebben". De muskusrat of bisonrat is een knaagdier dat in volwassen toestand 50 tot 60 cm. lang is, en één tot anderhalve kilo weegt. De muskusrat bewoont bij voorkeur de oevers van stilstaand wa ter, zoals kanalen, sloten, dode rivierar men, moerassen en plassen, hoewel men ze ook in snelstromende beken kan aantreffen. Ze zijn voornamelijk te vin den op plaatsen die sterk met riet of biezen begroeid zijn. In tegenstelling tot de bruine of zwarte rat houdt de mus kusrat zich niet op vlakbij de huizen van mensen, maar hoewel het dier nog al schuw is, ziet hij er niet tegenop in de buurt van woonconcentraties te le ven. Het dier is niet gevaarlijk voor ondermijnend werk aan wegen en dij- MILAAN (K.N.P.) Studenten van de theologische faculteit van de univer siteit van Milaan verwijten hun deken, mgr. Carlo Colombo, vertrouwens- theoloog van de paus, dat hij eigengereid en ondemocratisch is. Herhaalde nfalen hebben de studenten reeds gestaakt. Op het ogenblik is het conflict tot een hoogtepunt gestegen, omdat mgr. Colombo de herbenoeming heeft belet van een der meest geziene hoogleraren, de langharige prof. Angelo Gramiglia (31 jaar), die kerkvaders doceert. Familiehoofd Thurn und Taxis overleden REGENSBURG (AP) Na een lang durige ziekte is op 77-jarige leeftijd prins Franz Joseph von Thurn und Taxis, het hoofd van één van Europa's oudste adellijke families, overleden. Hij stief in zijn kasteel te Regensburg, de residenteie van het geslacht sedert 1748. De prijs zal dinsdag worden begra- Als hoofd van de familie wordt hij opgevolgd door zijn 73-jarige broeder Karl August. Prins Franz Joseph was op 21 december 1893 te Regensburg geboren als zoon van aartshertogin Margarete van Oostenrijk en prins Al- bert von Thurn und Taxis. (ARBEIDSBUREAU MACHTELOOS (Vai e correspondent) JERUZALEM (AFP) 10.000 toeris ten uit Europa en de VS hebben hun vakantie in Israël moeten annuleren. Het hood van het regeringsbureau voor toerisme, Hanokh Givton, heeft meege deeld, dat er geen hotelkamer meer beschikbaar is. Alle grote hotels zijn overvol. In Tel Aviv, Haifa, Eilath en Jeruzalem is geen hotelbed meer over. In alle andere plaatsen zijn alle hotels praktisch vol en de toeristen blijven binnenstromen. In de afgelopen tien dagen zijn er 35.000 naar Israël gekomen om het geschattea antal toeristen voor de gehe le maand juli is 100.000, dat is dertig procent meer dan in juli vorig jaar. MSREDAM. „Het zijn mensen die hun eigen baas gechanteerd hebben door te dreigen de zaak plat te gooien wanneer hun looneisen niet ingewilligd zouden worden. Zoiets gebeurt alleen maar in Amsterdam." Dit is de mening van een woordvoerder van het Bedrijf schap Schildersbedrijf in Rijswijk over 131 hoofdstedelijke huischilders, die een werkloosheidsuitkering van rond de 230 gulden schoon per week krijgen. Deze schilders hegben enige tijd i nieuwbouw voor netto weeklonen meer dan F 300 gulden gewerkt. Ver moedelijk hebben ze dit zelfs voor Am sterdam exorbitante loon kunnen bedin gen door te dreien met staken. De hoge lonen werden geëist door een Schilderscommissie, een instelling die niet officieel erkend is.De 131, van wie er 50 al meer dan een jaar werkloos zijn, leiden een herenleventje: het ar- beidsbureua kan hen voor de uitkering die zij krijgen nergens plaatsen. Voor minder dan een uitkering hoeven zij wettelijk niet aan de slag, want dan is er geen sprake van "passende arbeid". Zij krijgen het eerste half jaar 80 procent van het laatste loon, en dan - wanneer ze nog geen "werk" hebben- via de wet werkloosheidsvoorziening twee jaar lang driekwart daarvan. Na V* jaar pas komen ze in de bij standswet, die veel minder uitkeert. Ondertussen kunnen ze echter nog een jaar salaris bijverdienen met allerlei klusjes. De controle daarop zou kapita- Grumman heeft van het Amerikaanse ministerie van Verkeer opdracht gekregen een project voor een luchtkussentrein uit te werken. De trein, die 480 km per uur gaat rijden, is bedoeld voor het vervoer tussen steden, die ongeveer 400 km uit elkaar liggen. Nu al wordt de trein een grote toekomst voorspeld als concurrent voor de luchtvaart. Grumman Company bouwt overigens ook telf vliegtuigen. Nu maar afwachten of de trein over de rails gaat vliegen. len kosten. De 131 kosten de belasting betaler elke week 25000 gulden. De P.V.D.A.-kamerleden Van Lier Schaefer hebbenm inister Roolvink i vragen gesteld over deze zaak. Volgens de letter van de wet, antwoorde de minister, kan men niets tegen hem overnemen. Maar hij vond het wel ongewenste situatie. Het Amsterdamse arbeidsbureau overweegt de 131 in de onderhoudssec- tor werk aan te bieden, in welke sector in de hoofdstad meer dan 100 vacatures zijn. Ze verdienen dan minder dan hun uitkering, en kunnen daartegen in be roep gaan. In de nieuwbouwsector, die beter betaalt, is er momenteel voor schilders weinig werk. Opnieuw Britse militair gedood in Belfast BELFAST (Reuter) In de afgelo pen nacht is in de Noordierse hoofdstad Belfast opnieuw een Britse militair doodgeschoten. Hij bevond zich in een patrouillewagen die op een kruising door sluipschutters mt een automatisch wapen onder vuur wrerd genomen. De wagen werd getroffen door twintig tot dertig kogels. De drie andere inzitten den bleven ongedeerd. Het was de tiende Britse militair die dit jaar in Noord-Ierland is gedood. Maandag was in het district Falls Road een wachtpost door een sluipschutteer doodgeschoten. Het ondergrondse Ierse republikeinse leger (IRA) verklaarden zich daarvoor verantwoordelijk. Ze dat de militair De studenten en hoogleraren van de faculteit verwijten Mgr. Colombo, dat hij een machtspolitiek volgt. Als bewijs daarvoor voeren zij aan, dat vier jaar na de stichting der faculteit nog niet één der professoren een vaste aanstel ling heeft gekregen. Hun leeropdracht dient elk jaar opnieuw bevestigd te worden. Mgr. Colombo is als deken de enige, die over hun aanblijven of ont slag beslist. De democratische instanties voor medezeggenschap, zoals de acade mische senaat, het college van professo ren en de studentenvergadering hebben aldus de klacht slechts zo lang kunnen bestaan totdat zij tot besluiten kwamen, die de deken niet bevielen. De eerste tekenen van een crisis de den zich op 26 november vorig jaar voor tijdens een vergadering van de studenten. Uit protest tegen het feit, dat hun medezeggenschap in de faculteit slechts een papieren aangelegenheid was. besloten zij tot een staking op 9 december. Op een buitengewone zitting hp'd v: de academische senaat op 5 april I oudere weest, dal mgr. Colombo schriftelijk aan de bisschop van prof Gramiglia, kardinaal Pellegrino van Turijn, heeft meegedeeld, dat hij de benoeming van Gramiglia aan de faculteit niet had ver lengd. Als redenen voerde Colombo niet meer de lange haren van de hoogleraar aan, maar Gramglia's „ideologische ten densen". De studenten hebben 14 dagen gestaakt uit protest. LONDEN (RTR< Prins Andrew, het 11-jarige zoontje van koningin Eli sabeth van Engeland, was gisteren de in klas, nadat hij twee die hem en zijn klasge- dit jaar verklaarde mgr. Colombo. n°ten probeerden geld afhandig te i dat zowel de academische professorenvertegenwoordiging als de studentenvergadering opgehouden had den te bestaan. Hun termijn van een jaar was afgelopen. Dc leden waren namelijk op 3 maart 1970 gekozen. In de daarop volgende discussies maakte zelfs deken mgr. C. Vagaggini ernstige bezwaren tegen deze gang van zaken. Mgr. Colombo weigerde echter het mandaat der drie raden te verlengen of nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Tijdens de daarop volgende discussie met prof. Gramiglia verklaarde een woedende Colombo: „Prof. Gramiglia. ik herinner u eraan, dat u op grond van uw lange haren, uw baard en om uw gedrag in het algemeen niet het ver trouwen van de bisschoppen geniet". De discussie leidde tot heftige pro testbrieven van studenten en hooglera ren aan de bisschoppelijke commissie en uiteindelijk tot kardinaal Garronc als hoofd van de Congregatie voor het Onderwijs. Het resultaat is slechts ge- Linkse regering in IJsland geducht pak slaag had gege- Voigens het Engelse dagblad Evening News, die het verhaal gisteren publi ceerde, bezocht de klas van de prins het museum voor natuurhistorie, toen twee oudere jongens hem en een paar van zijn vriendjes tegen een muur drukten en hun geld eisten. Zo niet dan zouden ze ervan lusten. De gedachte aan een vechtpartijtje sprak de jonge Andrew wel aan. Hij rukte zich los en begon er vervolgens flink op los te slaan. Het verhaal is door Buckingham Palace en door de schoolmeester tegengesproken. ..Er was wel een vechtpartijtje in het museum", aldus de secretaris van de koningin, „maar de prins bevond zich toen in een ander gedeelte van het gebouw". REVKJAVIK (DPA) De nieuwe drie-pariijen-regering van IJsland is in Reykjavik aan president Eldjarn voor gesteld. Premier is de voorzitter van de (centrum) partij voor de vooruitgang, Johannesson. Hij is tevens minister van justitie. De ministers van buitenlandse zaken (Augusson) cn landbouw komen ook uit zijn partij voort. Beide andere „geëxecuteerd" als I coalitiepartijen hebben elk twee vergelding voor ded ood van twee bur- ters financiën en industrie gaan gers, die vorige week in Londonderry het (communistische) volksverbond en door Britse soldatenw aren neergescho- verkeer en onderwijs naar de links ten- liberale partij. TERSCHELLING (A.N.P.) Terschelling krijgt althans voorlopig zeker geen slaand voor naaktlopers. Slechts één van de elf raads leden verklaarde gisteravond in de gemeenteraadsvergadering geen bezwaar tegen het naakt te hebben. De anderen stonden min of meer afwijzend tegen het verzoek van de Federatie van Naturisten-Verenigingen om een gedeelte van het strand voor ongeklede recreatie vrij te geven. Eén van de belangrijkste motieven voor het afwijzende besluit was, dat de vrijheid van de blote badgasten een be perking zou inhouden voor de anderen. „Fatsoenlijke mensen" zouden zich geremd kunnen voelen op het zelfde strand te zitten als de naturisten, aldus de raadsleden. Aan „onnodige sensatie" hadden de raadsleden geen behoefte. Het raadsbesluit maakte een eind aan de gedachten over een proef met het naaktbaden, waarmee het college van B. en W. rondliep. Voor de stemming begon verklaarde burgemeester Hoog land. de naturisten niet te willen be schouwen als een „stel onzedelijke ban jers". Het gemeentebestuur heeft de aanvraag dan ook serieus willen behan delen. Maar het heeft zich wel op het standpunt gesteld, dat men de vrijheid van de één niet wilde beperken door de vrijheid van een ander te verrui aldus de burgemeester. Uit enkele gesprekjes met inwoners van Terschelling bleek dat velen ei zo ver denken als de raad. Veel had- gasten zouden volgens hen niet naar het eiland komen, terwijl juist het „rapalje" zou worden aangetrokken. (ADVERTENTIE) Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. En geett ze u gratis.Bij 20 liter benzine of 2 liter Shelllna Premix krijgt u er één. Bovendien heelt Shell een (raai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verrameldoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent. WENEN-BOEKAREST (DPA) Het schijnt Nicolae Ceausescu ernst te zijn mdt zijn „culturele revolutie". Nadat het Roemeense staatshoofd vorige week mensen, maar doet al knagend zijn reeds een verrassende toespraak had gehouden in dc lijn van het maoïsme. riep hij gisteren opnieuw op tot een scherpe controle van het gehele cultu rele leven en de ideologische vorming in zijn land door de partij en de staat. Ten overstaan van het partij-orgaan voor ideologisch, politieke en culturela ontwikkeling verklaarde hij dat de staat van de arbeidersklasse het recht heeft in literatuur, kunst, muziek, film en theater en op alle gebieden van het I culturele leven „slechts dat toe te laten I wat met het socialisme en ons socialis tische vaderland te verenigingen valt". Ceausescu keerde zich „tegen het oude, tegen restanten van burgerlijke denk trant, tegen elk soort van mystiek en tegen bepaalde invloeden van buitenaf". Aan het binnenbrengen van „decadete films met reactioaire bourgeoise-ten- denzen" moest een eind komen. Ceausescu eiste dat partij- en staat sinstellingen vooraf hun goedkeuring hechten aan alle ingevoerde films, aan alle manuscripten van Roemeense films voordat ze worden vertoond, aan alle plannen voor theatervoorstellingen en aan het produktieprogram van uitge verijen. De „fouten" in de programma's van de Roemeense radio en televisie moeten worden uitgesneden. „Wij mo gen geen kritiek toelaten die gebaseerd is op achterlijke sthetische opvattin gen", zo verklarde de partijleider. „De pers is een instrument van de partij en tnoet de politiek van de partij weerge ven, ook in literatuur en kunst". De campagne van Ceausescu ls be gonnen na zijn terugkeer van een be langwekkende reis naar Azjë, waarop hij ook een bezoek bracht aan de volks republiek China. Alleen Roosa ondervond last van maanvlucht HOUSTON (AFP) De Amerikaanse ruimtevaartarts dr. Charles Berry heeft in een vraaggesprek gezegd dat alleen Stuart Roosa, die tijdens de maanvlucht van de ApolIo-14 rond dc maan bleef draaien, lichamelijke gevolgen hiervan heeft ondervonden. Zijn metgezellen Alan Shepard en Edgar Mitchell, die op dc niaan hadden gelopen waren licha melijk onaangetast gebleven. Uit het medische onderzoek bleek dat Roosa's hartvaten en bloedsomloop wa ren verzwakt en dat hij lichaamsvloei stoffen had verloren. Shepard en Mit chell, die beiden een lange wandeling op de maan hadden gemaakt, vertoon den deze symptomen niet. Berry zei dat nu voor het eerst een spoor is gevonden dat kan leiden naar het vinden van de oorzaak van deze veranderingen. Het onderzoek zal bij de komende Apollo- 15-vlucht worden voortgezet.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5