Vele raadsleden in het Hollands Midden voelen voor Groen Hart Gewest Feest in Nieuwveens jeugdland VEEL PRET IN WARMOND Jeugd Altior Gem. Ter Aar in proces met leveranciers Turkse gast arbeiders bij vechtpartij gewond Verhoging krediet voor slopen nodig - rrr rn irrr 'n rnniin ■r'rbFifr!ninn|i 1 PAGINA HAZERSWOUDE/NIEUWKOOP I De politici uit de Rijnstreek houden I zich op het ogenblik intensief bezig met het streven naar gewestvorming, j De pogingen om te komen tot een ge- west met Alphen als centrum zijn al j geruime tijd bezig. Een aantal gemeen- j ten heeft toegezegd mee te zullen doen. j Zij leggen echter nog niet genoeg ge wicht in de schaal om het gewest Al phen van de grond te krijgen. Daar voor is een inwonersaantal van 75.000 100.000 vereist. Om deze limiet te halen zullen er nog enkele plaatsen zich bij Alphen moeten scharen. Hazerwsoude bijvoorbeeld en Nieuwkoop. Beide ge meenten komen qua ligging in aan merking voor het gewest Alphen, maar tijdens de laatste raadsvergadering be sloot men zowel in Hazerswoude als in Nieuwkoop de beslissing enige tijd aan te houden. Dit houdt verband met het feit dat er naast Alphen nog enige ge westen in het leven geroepen worden. Er komt ook een gewest Gouda en een gewest Abcoude. In Hazerswoude zit men nog met de keus tussen Alphen en Gouda. Burge meester Ten Heuvelhof toonde zich voorstander van Alphen, maar slaagde er niet in de rest van de raad mee te krijgen omdat er van de zijde van Bos koop nogal wat aandrang werd uitge oefend tot het Goudse gewest toe te treden in verband met de gemeen schappelijke belangen in de sierteelt. In Nieuwkoop spannen vooral de so cialist Battjes en het D'66 raadslid me vrouw Van Mierop-Kaaijk zich in voor de gewestvorming. Zij hebben B en W een brief gestuurd met een groot aan tal vragen over dit onderwerp. Battjes wil nadere informatie omtrent de ge sprekken die er gaande zijn tussen Al phen en Gouda om de overlegorganen samen te voegen. Hij is vooral ge ïnteresseerd in het Goudse plan om bij na alle gemeenten in het groene hart van Holland samen te voegen. Een voordeel acht hij de mogelijkheid ge zamenlijk weerstand te kunnen bieden aan de druk van de grote steden. Een nadeel vindt Battjes dat aan een van de belangrijkste voorwaarden van ge westvorming sociaal-economische en culturele samenhang binnen een geo grafisch geheel nauwelijks kan worden voldaan. Afgezien van deze problematiek kan men zich afvragen waarom Nieuwkoop zich bij het overlegorgaan Alphen moet aansluiten. Battjes stelt dat er drie keuzemogelijkheden zijn. Alphen, Gou da en Abcoude. Aansluiting bij Gouda zou slechts uit tactische overwegingen begrijpelijk zijn. Daardoor zou Alphen St.-Bernardus laat r.-k. „vallen' HAZERSWOUDE Sinds kort voert de voetbalvereniging ,,St. Bernardus" op haar briefpapier en op de kleedkamers op het sportterrein tegenover ..Nieuw Werklust", aan de Rijndijk, niet meer het predikaat „R.K.". Voor zitter Jacques Straver hierover desgevraagd: „Men moet hieraan niet zó zwaar tillen. Wij hebben het predikaat „R.K." niet laten vallen. We zijn bij voorbeeld gewoon nog lid van de Nederlandse Katholieke Sport Fe deratie." Anderzijds wil hij dui delijk stellen, dat de vereniging openstaat voor iedereen.Iedereen die daarvoor de leeftijd heeft, heeft bij „St Bernardus" actief én passief kiesrecht.Overigens: in feite kan „St Bernardus" dat „R.K." gemakkelijk achterwege laten, op briefpapier en clubhuis bijvoorbeeld. Want dat Rooms Katholieke Sport Vereniging Sint (Heilige Bernardus" is wel heel erg veel van het (oude roomseï goede.... nl. niet aan het vereiste inwonersaan- j tal kunnen voldoen. Abcoude biedt echter geheel andere mogelijkheden. De groep Abcoude, die toenadering gezocht heeft met Nieuwkoop en Zevenhoven, acht zijn bestaan gerechtvaardigd dooi de overeenkomsten die er tussen deze gemeenten bestaan op het gebied van landschapskarakteristiek, zoals de plas sen en de recreatie. Het gemeentebe stuur van Nieuwkoop staat afwijzend tegenover de plannen van Abcoude. Battjes vraagt in zijn brief naar het waarom van deze afwijzing en voorts wil hij weten waarom de raad geen af schrift van het Abcoudse verzoek heeft gehad. De Hazerswoudse socialist Oosterhoff heeft ook zijn gedachten over de sa menwerking laten gaan. Hij is voor stander van een groot samenwerkings verband. Het Groene Hart Gewest, dat hij voorstaat moet in secties worden onderverdeeld met Alphen, Gouda en Woerden. Hij heeft steun gevonden bij het Goudse raadslid Verhoef, die van mening is dat zowel het gewest Alphen als dat van Gouda te klein zijn. Eén groot gewest zou volgens hem dé op lossing zijn voor Hollands Midden. Jeugd Nieuwkoop bouwt „huizen' NIEUWKOOP Het Jeugddorp Nieuwkoop schiet uit de grond. Maan dagmorgen begonnen zestig jongens in de tuin van Heilig Hartstichting aan het karwei, nu staan er al 16 huizen. De toeloop werd steeds groter, en teren stonden er 125 jongens naar i telust te timmeren. Naast dit jeugdige enthousiasme steekt de lauwe houding van de oude ren schril af. Slechts twee personen zijn tot nu toe bereid gevonden hun onontbeerlijke hulp te verstrekken. Reeds in het voorjaar zijn huis-aan-huis circulaires verspreid met aansporingen NIÈUWVEEN- Burgemeester Bruin heeft van de week het Jeugdland geopend. Hij deed dat door aan een koord te trekken, waardoor de naam Jeugdland versierd met kleurige ballonnetjes midden in de zaal werd gehesen. Het was toen al bijzonder druk in gebouw „Kwiek". Ruim honderd kinderen stortten zich joelend in het speel- en knutselgewoel. Onder leiding van vele vrijwilligers werd er getimmerd, gezaagd, geschilderd, getekend of met verf aan de fantasie uiting gegeven. Het vakantiefeest van „Jeugdland" in Nieuw veen zal tot en met 23 juli duren, elke dag van maandag tot en met vrijdag. Lissese jeugd neemt massaal deel aan activiteiten „V akantievreugd" LISSE Het ..Comité Vakantie vreugd voor de jeugd" slaagt dit jaar wel bijzonder goed met de geprojec teerde jeugdactiviteiten. Voor alle on derdelen van het progamma blijkt veel belangstelling te bestaan. Zo ook gister middag toen de oude openbare school aan de Heereweg door de jeugd bezet werd om van hun kunnen op het gebied van de schilderkunst getuigenis af te leggen. Alle lokalen waren nodig om de bijna honderd jonge kunstschilders en kunstschilderesjes een plaats te geven. Op grote vellen tekenpapier hadden zij gelegenheid om hun fantasie de vrije loop te laten. Alle tekeningen werden onder nummer aan een jury afgegeven die de tekeningen op juiste waarde zal beoor delen. Van de uitslag zal later medede ling worden gedaan. Door het Comité zijn voor de mooiste tekeningen extra prijzen beschikbaar gesteld. Morgenmiddag wordt de jeugd onthaald op een filmmiddag in het Gastenhuis ..Welkom" aan de Bondstraat. De voor stellingen beginnen om 2 uur en 4 uur. Zaterdag kan men de Lisser jeugd al vroeg an de waterkant van de Ring vaart vinden bij het gebouw van Open bare Werken, waar om 8 uur een vis wedstrijd begint, waaraan eveneens mooie prijzen zijn verbonden. Dinsdag gaat de jeugd tekenen op het asfalt de Stationweg in het verlengde van de Veldhorststraat. t dan misstekenbrrr. WARMOND In de Warmondse Dorpsstraat hebben vele honderden gisteravond onbedaarlijk "veel plezier beleefd aan het tobbetje steken. Dat was een van de spelen die in het kader van de Kaagweek werden gehou den. Winnaar van 74 deelnemers werd Willem Zilver- tand, die voor hij de hoofdprijs van 75 gulden in zijn zak mocht steken grote strijd moest leveren met Jan van Grieken. Herhaaldelijk haalden ze een nat pak. Niet alleen in de Warmondse Dorpsstraat ging het er gister avond plezierig aan toe, in het hele Kaagdorp hing er een uitermate fijne sfeer. In „Ut Sloepie" vermaakte zich de oudere jeugd met de popgroep Livin' Blues. En op de kermis werd er naar hartelust gegokt. Gisteren werden diverse spelen gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Ringsteken per fiets voor jongens en meisjes van 12 t/m 14 jaar: 1. Joke v. d. Geest; 2. Edward Komen; 3. Thea v. d. Spek; 4. Robbie Plug. Sjoelen: 1. Mevrouw J. Heemskerk; 2. Mevrouw Ver geer; 3. R. v. Rijn; 4. J. v. Leeuwen; 5. Mevrouw de Louw; 6. Mevrouw Spruncken en Mevrouw Vergeer. Klaverjassen: 1. M. Zwelsloot; 2. Mevrouw Sikking; 3. M. Mulder; 4. J. Roest; 5. Jan Hulst: 6. Bart Beugelsdijk; 7. J. Verseveld; 8. Mevrouw de Werter. Ringsteken voor dames en heren van 17 jaar en ouder: 1. A. Roest; 2. Mevr. v. Tongeren-Huiten; 3. Th. Vergeer; 4. Mevr. B. Heemskerk; 5. Mevr. van Stijn. Tobbetje steken voor dames en heren van 17 jaar en ouder: 1. W. Zilvertand; 2. J. v. Grieken: 3. G. Rijnbeek; 4. J. v. d. Meer; 5. Fr. van Stijn; 6. J. Stijnman. Niet zq spectaculair als het tobbetjesteken, eilijk is het ringsteken. WASSENAAR/TER AAR De jeugd van Altior heeft in het kamp te Wassenaar een groot aantal wedstrij den gespeeld, waarvan de uitslagen voetbal: AchatesAltior 02, Altior Herta 30, AltiorVios 03, Altior 2Des 02, RodaAltior 2 30, R.K.H.V.V.—Altior 2 4—0. Handbal: AchatesAltior 37, Al tior—Herta 9—2, Vios—Altior 13, Altior 2Des 33, Altior 2Roda 2—1, Atior 2—R.K.H.V.V. 0—6. Bij de wedstrijden om de vijfkamp werden de volgende prestaties gele verd: Wim van Egmond bij balwerpen 18.95 meter en Jan Otto 18.10 meter. Hardlopen over zestig meter: Joop van Egmond en Jaap v. d. Pijl beiden in 9,2 seconde. Bij de 80 meter hardlopen maakte Ton v. d. Hoorn een tijd van 12.6 seconde. Kees Bader deed het bal dribbelen in 17,5 seconden en Cock v. d. Pijl wist met het korfgooien vier maal te scoren. Inbrekers op heterdaad betrapt LEIDEN De 21-jarige Leidenaar zonder beroep is in de nacht van maan dag op disndag door de politie op heter daad bij een inbraak betrapt. De man die een sportwinkel aan de Haarlemmer straat binnendrong was in het bezit van een gestolen windbuks. Later werden in de buurt van de Heerensingel vier buk sen gevonden, die door drie handlangers daar neergelegd waren. De inbreker was ook betrokken bij de diefstal van de Opel Commondore uit het motorhuis. Op de Morsstraat werden dezelfde avond twee jongens op heterdaad be trapt bij het kraken van een sigaretten automaat. De politie die door de eige naar was gewaarschuwd, arresteerde een 17-jarige Fransman en een 20-jarige in woner van Leiden. De krakers waren in het bezit van een tas met gereed schap en een lege zak om de buit in te Bij een inbraak in het „Sportpark de Leidse Hout' hebben inbrekers 33 ere penningen van de atletiek vereniging „Holland" gestolen. Ze nuttigden daarbij enige flesjes pils. Zij kwamen binnen door een ruit in te drukken. Aan de Vestéstraat werd vannacht een antieke koperen deurknop gestolen. Legendarisch redershuis wordt geveld KATWIJK. Een mooi huis, niet waar? Het staat aan de Tramstraat in Katwijk. En het is een historisch huis ook. Een flink aantal jaren werd het gebouwd door de legen darische reder Meerburg. Later was het politiebureau er gevestigd. Nu moet het weg. Het staat namelijk in de weg. De Tramstraat wordt rechtdoor getrokken en daarvoor moet dit stulpje wijken. Dat is dood jammer. Dat vinden ook ver schillende raadsleden. Zij poogden tijdens de laatste raadsvergadering het huis alsnog te redden. Tever geefs. De sloophamer wacht. TER AAR Bij dc bouw van het nieuwe gemeentehuis is destijds een geschil ontstaan over de. geleverde lig gers en vloerplaten die voor de bouw nodig waren. I)ez2 waren gemaakt door de Groat's Houtbouw NV. te Vrooms- hoop en werden door architect Van Stigt afgekeurd; de liggers omdat geen goede lijm was gebruikt en de vloer platen omdat ze niet aan de gestelde eisen voldeden. De aannemer L. v. d. Vliet te Am sterdam noch de fabrikant van de lig gers en platen accepteerden deze af keuring en het bleek al spoedig dat een -geschil hierover onvermijdelijk was. De Groot vorderde de rekening voor de afgekeurde onderdelen van de aannemer, die deze eis doorstuurde naar de gemeente. De gemeente wei gerde deze rekening te betalen, waar nog bijkwam dat de aannemer een be drag van 49.000,in rekening bracht voor de stagnatie op het werk veroor zaakt door deze afkeuring. De N.V. De Groot Houtbouw diende toen haar re kening in bij de gemeente, omdat de aannemer niet wenste te betalen, maar ook de gemeente wenste niet te beta len. Over dit geschi.l moet nu een ar bitrale uitspraak worden gedaan, waar voor de arbiters reeds zijn benoemd. Beide partijen hebben een rechtskun dige in de arm genomen. Voor de ge- neente is dat mr. R. A. N. Theunissen e Den Haag. De gemeente heeft het vertrouwen -•ze zaak te zullen winnen, omdat de ggers en vloerplaten ondeugdelijk wa rn, Fotomateriaal is voorhanden. De Groot's Houtbouw heeft bij d« gemeente haar vordering ingediend, erwijl aannemer v. d. Vliet de schade wegens stagnatie van het werk zal vor deren van de partij die in het ongelijk zal worden gesteld. De vordering van De Groot bedraagt 67.000,i an de aannemer 49.000,gezamen lijk een bedrag uitmakende van 117.893,—. NOORDWIJK In de bar-danetng „het Zeepaardje" te Noordwijk vond een vechtpartij plaats, waarbij twee Turkse gastarbeiders zodanig werden gewond, dat zij naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden moesten worden overgebracht. Een van de Turken kreeg ruzie met een Surinaamse bezoeker van de dan cing. Toen de andere gastarbeider de zaak trachttè te sussen, ging een bezoe ker hem met een bierglas te lijf. De man liep een gapende hoofdwonde op, terwijl de andere Turk vrij ernstige verwondingen aan de arm bekwam. Hij werd voor behandeling opgenomen. De zoon van de exploitant, die tussenbeide trachtte te komen, ljep letsel aan de handen op. De recherche heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN Voor sloopwerkzaamhe den buiten het saneringsgebied Heren- gracht-Zijlsingel kon de gemeente Lei den tot dusver slechts beschikken over een crediet van 25.000,per jaar. Dat was te weinig om er een slagvaardig saneringsbeleid mee te voeren. De commissie voor de Openbar* Werken heeft nu een plan in behan deling gehad om dit crediet te verho gen tot 200.000,per jaar. Het spreekt vanzelf dat de commissie de gemeenteraad verzoekt, zijn goedkeu ring te hechten aan de verhoging van dit crediet. rrrff- ;;.T: fut. KATWIJK- De felle brand, die de rederij van Niek Parlevliet jr. op 21 mei van dit jaar trof, heeft zijn sporen duidelijk nagelaten. Pas vorige week kwam men klaar met het puin ruimen, waardoor de im mense ruimte weer enigszins benut kon worden. Intussen zijn, zoals wij vorig eweek berichtten, de plannen voor een nieuw gebouw al rond. BENZINEDIEVEN OP PAD NOORDWIJK Een bewoner De la Bassecour Caanslraat te Nood- wijk zag tijdens een avondwandeling, dat een paar jongelui zich op verdachte wijze ophielden bij een op straat gepar keerd staand volkswagenbusje van een familielid. Bij zijn komst namen zij de vlucht, doch het gelukte hem ene van de jon gelui te grijpen. Er ontstond een wor stelpartij, waarbij de jongeman uitein delijk wist te ontkomen. Achteraf bleek, dat de late wandelaar een paar benzi- nedieven had overlopen. Bij het volks wagenbusje trof men namelijk een bus met plm. 35 liter benzine aan, die uit de tank van de wagen waren geheveld. Aangifte bij de politie volgde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3