Levenslang achter fornuis voor koning en badgast Kritiekloos Tonkinincident „SWEETHEARTS'' AMERIKA EN HET DRAMA VIETNAM Jan Zwart herdacht in Antonius Abbaskerk Aandacht voor de wolf T RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JULI 1971 Zodra het bronzende bad- broek- en bikinivolk aanstal- te maakt om zich te nestelen in zo'n kleurige llg-lang-uit- stoel van het Scheveningse strandpaviljoen „Margot", kan men er donder op zeg gen dat de 76-jarige Frans Koningsbruggen in de hou ding gaat staan achter de gaspitten van het overjarige keukentje. Paraat, om met een actie te kunnen nemen wanneer de op de zon ver zotte gasten een uitsmijter, een slaatje of een andere snack bestellen. Al hebben deze warme of koude kauwsels niet de allure van een dam pende kreeft of een aromarijke ree rug, Frans Koningsbruggen tot zijn 71ste jaar rechterhand van de chef kok van het peperdure Amstel-Hotel werkt er met evenveel plezier aan. „Of ik nu drie uur moet zwoegen aan een zalmschotel of vijf minuten aan een koteletje of een eenvoudige kip- pesoep, in alles bak of braad ik een stukje overtuiging mee", laat deze meesterkok graag en trots weten. Frans is niet groot. Als het moet is hij nog steeds dagelijks achttien uur in touw. Hjj werkt op zijn sloffen, want zo zegt Koningsbruggen; „Slof fen zijn soepeler. Ik moet wel eens snel wegspringen, als ik belaagd wordt door een stroom vetspetters. Met schoenen lukt dat altijd niet zo Terwijl hij zijn lippen vastzet op een ongematteerd sigaartje, bereikt hem de order: ,Een dubbele uitsmij ter". De sigaar wijkt een paar mi- „Morgen is een andere dag' De A. V. R. O. - televisie presenteert de kijkers een door Gerrit Pleiter geschreven spel, getiteld „Morgen is een andere dag". Het is een eigentijds werk, waarin Heere (gespeeld door Jules. Hamel), een jonge ex-boer, na lange tijd terug komt in het ouderlijk huis, waar zijn halfzusje Dee (ge speeld door Marja Habraken) en half broer Ris (gespeeld door Paul Bran- Tienburg) wonen, maar waar de boer- "cïerij is omgezet in een auto-dump. Heere is vroeger weggegaan omdat *Deë en hij van elkaar hielden, maar vonden „dat het niet kon". De hercon frontatie loopt op niets uit. Samen met zijn vriendin Jole (Ingeborg Elze vier) die het tijdens het bezoek met Ris aanlegt, gaat Heere weg. De regie van dit spel heeft Barbro (Nederland II 21.10 uur) Robert Stack (Eliot Ness) wil „duif" heten LOS ANGELES (Reuter) De Ameri kaanse acteur Robert Stack (Eliot Ness) in „The Untouchables" heeft tegen ..Columbia Broadcasting System" een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 25 miljoen dollar ingediend. Vol gens Stack heeft dit station hem in de T.V.-documentaire „The selling of the Pentagon" ten onrechte als een voor sander van de oorlog in Vietnam voor gesteld. CBS had een deel gebruikt van een film die hij voor de Amerikaanse luchtmacht had vervaardigd. Doordat dit uit het verband was gelicht, was hij ofgebeeld als een „havik" terwijl hij zichzelf als een „duif" beschouwde. nuten en Frans zegt dan tegen zijn bazin Margot: „Laat me nou even uitspraten. Vraag of Herman me even vervangt. Die jongen weet toch ook wel hoe met eieren om te gaan. Ei leeft Kijk meneer, als ik zo'n ei in een mager laagje vet laat dansen, leeft dat ding voor me. Daarom zorg ik ook dat ze van mij een uitsmijter krijgen waaraan met fantasie is ge werkt. En dat tomaatje waarmee ik die uitsmijter garneer, vergt ook een creatieve behandeling. Dan moet je die mensen zien happen. Soms gelo ven ze gewoon niet dat het een uit smijter is. Hetzelfde heb je met soep. In mijn keuken komt geen blikkie. terwijl de meesten dat wel gewend zijn. Ze kunnen van mij alleen dat pure krijgen, dat echte, waarin je de natuur proeft. En als kok vind ik het onder de maat om met al die pappies te werken. Prins Hendrik kreeg dat ook niet van mij toen hij in het Am- stel Hotel logeerde. En Wilhelmina evenmin. Laat staan de buitenlandse vorsten, die van mijn werk hebben gesmikkeld. Ik draai nergens mijn hand voor om. Die keuken is altijd mijn hobby geweest. En stilzitten kan ik niet. Als ze nu in nood zitten in het Amstel Hotel, is een telefoontje genoeg om me straks nog op de trein te krijgen. Zo'n hotel kun je toch niet laten zak ken. Daar weten ze ook dat ik kijk op de keuken heb. Ik heb altijd voor goed publiek willen werken; voor rustige mensen die nog een beetje bij kas zitten." ser," mompelt Frans. Hij loopt rood aan, wanneer de sigarenrook zijn luchtkanaal blokkeert en hij, als ieder ander oud baasje, karakteristiek naar verse lucht kucht. Frans Koningsbruggen wrijft nu toppen van wijsvinger en duim ov elkaar. Op zijn brilmontuur bov dit een indicatie kunnen zijn dat hij ook met het schuim van de afwas- tobbe stoeit? „Nee, dat laat ik aan gaan. En dat weten nou niet. Ik heb er jaren om dat moment te leren, uitsmijter er absoluut u hangt ook van het vuur af. In het Amstel Hotel had ik 32'vuren, die ik moest temmen. Hier werk ik met twee van die dingen. Dat is genoeg voor die badgasten. Het liefst laat ik de vlammen continue brommen. Als het maar even regent en ik eigenlijk heb ik nooit stilgezeten. Dat wil ik ook niet. Ook niet op mijn leeftijd. Al ben ik 76, ik wil blijven werken voor de maatschappij. Bedrij vig zijn. Bewaar me ik moet niks van een rusthuis hebben Laat mij nou maar werken, voor die mensen die hier hun huidje willen laten verkleu ren dan ben ik gelukkig. Dan voel ik me tof. Want wie moet anders van die snacks klaarmaken. :r gedaan Herman? Dat is in wezen een jonge aarop_die jongen. Die braadt echt niet dat stuk je overtuiging mee, hoor. Herman is niet slecht, begrijp me goed, maar die jongen is nog pas op dreef. En ik Chef-kok Kon: nog steeds met de pollepel. het liefst pruts l knutsel ik. Maai i mijn hele leven al achter het for nuis. Dan weet je er wel wat vai En laat niemand me wijs probere pan krijgen," aldus deze kranige linair expert, die dan opnieuw ge troffen wordt door een onverhoedse hoestaanval. „Zo'n sigaartje is na tuurlijk wel lekker, maar ik krijg het er wel eens benauwd van. Dat puffen leer je zomaar niet af," plakt li ij erachter aan. Margot Dan komt mollige Margot met han den in de zij op ons af: „Frans is een buitengewoon goed chef-kokkie. Al les wat hij maakt is goed. Vergeet niet, dat hij voor alle koningen in de weer is geweest. Ik heb hier zowat allemaal vaste klanten. Dacht u dat die niet wisten dat Frans de beste kok van het strand is? Iemand die nog vol overgave aan een opdracht begint. Het is voor ons een eer dat hij hier op het Scheveningse strand zijn lust en zijn leven heeft gevon den". „Een biefstuk brood" wordt er over het terras geroepen. Frans Konings bruggen bedenkt zich geen zegt goeiendag en verdwijnt J alle spijskokerij. FRED VAN BUNGE WASHINGTON (AFP) Het dubieuze Tonkinincident in tus 1964 stelde president Johnson in staat zich inten- net de oorlog in Vietnam te bemoeien, zij het nog n het kader van „hulpverlening" aan het Zuidvietna- volk. Tot hoever deze hulpverlening liep blijkt uit een rapport van de toenmalige minister van Defensie. McNama- deze meedeelde dat tegen het einde van 1966 400.000 man Amerikaanse troepen in Vietnam zouden zijn it dit aantal tegen eind 1967 tot ruim 600.000 man zou en zijn gestegen. Dit betekende een belangrijke wijzi- in de Amerikaanse denkwijze: de VS konden het niet redden met versterkingen voor het Zuidvietnamese maar zou een aanmerkelijk deel van de strijd te velde moeten overnemen. begon Johnson vanaf 1966 steeds somberder apporten over de voortgang van de oorlog te geven. Hij zei teleurgesteld te zijn over de pacificatie en geen redelijke methode te zien om spoedig een einde aan de oorlog te maken. In het openbaar spraken beide mannen toen vol •ertrouwen over de vorderingen die werden gemaakt door de vergroting van de Amerikaanse oorlogsinspanning. McNamara was in 1967 zó teleurg krachtsinspanning, dat hij Johnsor telde Saigon te overreden te s met de Vietkong, om te zoek stand en om te onderhandelen met steld liepen. Zo nodig moest hun individuele deelneming aan de regering aanvaard worden. McNamara streed vanaf 1966 voortdu rend met zijn generaals over de oorlogsinspanningen. De laatste belangrijke beslissing bij de snelle versterking van de Amerikaanse strijdkrachten werd in juli 1967 genomen met „Program V", dat voorzag in een uiteindelijke troepenmacht van 515.000 man. Op dat tijdstip hoopte het Amerikaanse opperbevel in Saigon opnieuw dat het Zuid vietnamese leger het instrument zou kunnen zijn om de oorlog te winnen. Eerdere pogingen om de Vietnamezen te adviseren waren mislukt, maar nu het maximale niveau voor de Amerikaanse strijdmacht al was vastgesteld, had den de generaals geen keus meer. President Johnson wees verzoeken van het Pentagon om meer troepen af, nadat bij het Tet-offensief van 1968 een twintig Vietnamese steden waren aangevallen. Hij kondigde een gedeeltelijke beëindiging van de bombardementspauze aan, een maatregel die voor het ministerie van Buitenland se Zaken aanleiding was de bondgenoten te berichten dat de bombardementsstop waarschijnlijk geheel zou worden opgeschort en dat op korte termijn de bombardementen mogelijk volledig zouden worden hervat. Deze maatregel had succes. Johnson besliste de politiek van Vietnamisering voort te ze beeld zou later door Nixon gevolgd worden. De organist Jan Zwart, die van 1877 tot 1937 leefde hij wenste altijd orgelistgenoemd te worden heeft in de renaissance van de belangstelling voor de orgelkunst in de Protestantse Kerken tijdens die eerste helft van deze tw een zéér importante plaats inge- men. De betekenis hiervan werd gis- •avond in de kerk van Sint Antonius Abbas aan de Oude Scheveningseweg eens geaccentueerd door Feike As- Overleg blinde leraren De TROS-televisie heeft gisteren op namen gemaakt van de bekende zanger Gilbert O'Sullivan. Een dezer dagen zal het programma op de beeldbuis te zien zpn. inister Van Veen zal antwoord gev» ie vraag, of hij discriminaties ten :ien van blinde leraren wil beëindi- wanneer het overleg daarover is af- ind. De nieuwe minister van Onder en Wetenschappen zegt dit in voord op vragen van het socialistische ïde-kamerlid Dolman. berei dend wetenschappelijk onderwijs zijn verbonden, maar geen vaste aanstelling kunnen krijgen. Ook bevestigt hij dat de universiteit niet, maar de pedagogische academie wel voor blinden gesloten is. Op den duur kan daardoor aan blinde kinderen geen les worden gegeven door mensen die hun handicap het best be grijpen. I Er is over deze materi pleegd met de betrokki het voormalige ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en met de Rijksgeneeskundige Dienst. Als het over leg is afgerond zal dat zijn prominente leerlingen. De naam Jan Zwart appelleert steeds aan de verbeelding van bepaalde orgelminnenden. De belangstelling Asma's orgelrecital was dan ook weldigend te noemen. Wat die honderden bezoekers geboden werd?Feike Asma begon zijn concert met „Sombere Muziek" over Psalm 103, vers 8, „Gelijk het gras is ons kortston dig leven". Nu viel die somberheid nogal mee: veeleer sprak hieruit het gevoel kenmerkend voor de principiële chris ten, dat het „kortstondig leven" voor hem gedrenkt is in een diepe wat voor dit stuk gold, gold voor de vier psalmbewerkingen, daar op volgend: de vreugde kreeg hii Uitdrukkingen als „eten als een wolf", „huilen met de wolven in het bos", „een wolf in schaapskleren" worden dagelijks gebruikt. In sprookjes als „Roodkapje" en „De wolf en de zeven geitjes" wordt de wolf afge Canis Lupus besteed. Voor de produ cers Irwin Rosten en Nicolas L. Noxon van de AKMERIKAANSE M. G. M. Do- cumentary-afdeling, een reden om aan de hand van feiten, foto's, verhalen, tekenfilms en studies een zo compleet mogelijk (film)dossier aan te leggen, waarvan men vanavond op de A.V.R.O. televisie het resultaat kan zien. De studie van de wolf en zijn gedrag in vrijheid en gevangenschap heeft veel naar voren gebracht. Het blijkt, dat dit dier veel overeenkomsten heeft en rovers; ook zij kunnen zich aan passen aan verschillende omgevingen; ook zij zijn loyaal ten opzichte van hun familieleden; ook zij zijn soci aal - voelend. En in tegenstelling tot de meeste dieren laat de mannetjes- wolf zijn vrouw niet alleen opdraaien voor de opvoeding van hun wolf- spruiten. Misschien, zo is het oordeel van de producers, hebben we onszelf wat beter leren kennen. (Nederland II 2021 uur) zich hierin buitenstaander acht, minder goed aanvaardbaar: Wij althans h moeite. Het meest getroffen heeft Asma ons met de bewerking van Psalm 102, vers 7: Gij zult opstaan, schermen". Hieruit sprak een zi een vertrouwen dat een i geldend karakter kreeg. Doch wanneer bleek, dat de hoorders zich muzikaal verbonden wisten? Tij dens het spelen van de eerste koraal van César Franck: de weergave van het Maestoso aan het einde had een sponta ne, stormachtige ovatie tot gevolg. Met finale en koraal „Alle roem is I uitgesloten" van Jan Zwart beëindigde j Feike Asma gisteren zijn optreden, al- j len verenigden zich hier in "samen- j zang". Aan de uitgang van de Kerk j werd een grammofoonplaat ter verkoop aangeboden, die onlangs verschenen is: „Jan Zwart 18771937". Ze bevat een j levensbeschrijving, afgewisseld met fragmenten uit diverse van zijn nog niet of reeds uitgegeven werken. t Schiedams Vrouwenkoor heeft r leiding van zijn directrice Ria meijer de tweede prijs gewonnen et Langollan Intern. Musical Festi val (Wales) dat daar van 6 tot 11 juli gehouden is. De eerste prijs was voor het Danby Highschool Girls Plee uit Detroit (V.S.) en de derde prijs kreeg het Mariakoor uit Zweden dat het 1 jaar in Nederland optrad. Ria Borgrr trad met het Schiedams Vrou- koor ook nog in de Nederlandse kei Londen op. Viltstift 17.05 uur: Het wonder der na tuur, programma ove Panama NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal •19.05 uur: De Dubbeldekkertje: jeugdserie 19.30 uur: KRO-IKOR-CVK Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Socutera, 'Werk in een vergeten buurt' 20.26 uur: Uit de wereld der insekten 20.40 uur: Sweethearts, speelfilm 22.30 uur: Studio Sport 22.55 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Tarzan: Een luipaard aan de zwier 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Wolven en dierenfilm 21.20 uur: Morgen is ee dag, t.v.-spel NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.45 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: VPRO-Campus (om 20.00 NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 21.10 uur: Dit is Tom Jones 22.00 uur: Podium: gitarist Stanley Noordpool Amerikanen hebben een typische zegswijze om aan te duiden dat hun iets de keel uit hangt. Ze zijn dan „sick and tired", wat zich laat verta len door „misselijk en het zat". Ons gevoelen t.a.v. de publiciteit die t.v. Maandag werd die vervuiling door de VARA gewatermerkt, gisteren bood AVRO's Televisier (in vervolg) de ern stige toestand in het Waddengebied Dat Waddengebied krijgt a.s. vrijdag De film van vanavond In de jaren dertig, toen de romantiek op het witte doek nog hoogtij vierde, en de filmmusical nog volle zalen trok. ontdekte Hollywood een nieuw zingend liefdes paar in Janette MacDonald en Nelson Eddy. Wijlen Jeanette die al in „Monte j Carlo" met Jack Beichaman en in „The love parade" „One hour with you", „Love me tonight" en „The merry widon' samen met Maurice Chevalier triomfen vierde, j kreeg in 135 een nieuwe partner in „Naughty Marietta". De film had zo'n door- slaand succes succes, dat Nelson Eddy ook nog in „Rose Marie", „Maytlme" en j partner mocht zijn. In 139 maakte het tweetal Sweethearts" 1 Ideeld, aldus r Van Veen. ..Bitter sweet" h; de geschiedenis de kleedkamer e haaltje, dat het sterk verouderde kijkers misschiet wat Hollywood ii en echtpaar, dat op het toneel liefdesduetten zingt, r i thuis heel wat minder aardig voor elkaar is. 7en mager ver- noet hebben van de zang- en shownummers maar toch wel eer indruk achterlaat. Uit sentimentele overwegingen voor oudere nog wel attractief, maar toch wel een zwakke afspiegeling var i die tijd op dit gebied kon presteren. (Nederland I 20.40 uur) Theo Koomen is in KRO's „Studio" nogal furieus uitgevallen op ons com- ste uitzending van „KRO-wielerronde". We blijven bij de mening die we toen gaven. We vonden de aflevering van gisteravond overigens best de moeite waard. Er zaten een paar spectaculai re wedstrijden in, het commentaar was goed en er werd niet druk ge daan over KRO's premies van een paar tientjes. Jan Derksen, die ook na fisteren nog houder is baani Nijmeegse Goffertstadion. betuigde wel zijn dank aan de KRO die mei deze wedstrijden de baansport eer nieuwe injectie gaf. Daarvan acte Waarbij we nadrukkelijk aantekenen dat die injectie leidt tot intere Want KRO-t.v.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2