Ceidae (Sowwnt Kabinet moet meer snoeien Soldaat JMP Wehrmann wil smartegeld Moordenaar van Franse toeristen dood aangetroffen PROTESTERENDE SOLDATEN HËÊÊÊÊÈtJïÉÊ Klimaat tussen werknemers stuk verbeterd Jordaniërs vallen Palestijnen aan dierenpark wassenaar 20-50% korting VLUCHTELINGEN PALEIS Onderzoek classificatie campings Meesterbrein van maffia: een vrouw Verdiensten van Luns groter dan zijn land... fi2e jaargang, no. 18.438 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.VLeiden Directeur: drs. I. H. M- Biadei. Hoofdredacteur: F J. Plug. Chef-redacteuiH. P M. Heruer Advertenties (exc B.T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar ƒ80.15- Per post per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Nederland I: 20.40 uur Speelfilm WOENSDAG 14 JULI 1971 i het KNMI tot WOLKENVELDEN Wolkenvelden met voornamelijk in het noorden van het land enige regen of motregen In het zuiden echter ook zonnige perioden. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Minimum tempa- raturen omstreeks 13 graden. Maxima in het zuiden en zuidoosten 20 tot 24, elders rond 19 graden. UTRECTH (A.N.F.) Rinus Wehrmann, de dieustplicb lige soldaat die niet van /.(ju lange haar wilde scheiden cu toen door de krijgsraad tut twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en die in hoger beroep voor hel hoog militair gerechtshof slechts een week militaire detentie kreeg, gaal bij de minister De Koster van Defensie sehadevcr goeding vragen voor de drie maanden, die hij in voor arrest heelt gezeten. Dit komt neer op 750 gulden. Verder wil hü bijna drie maanden buitengewoon verlor hebben (voorarrest min de week detentie). Ook raagt bij dr minister de week militaire detentie niet tc boevcu na dienen. „Dat request U volkomen terecht. Want ik ben onschuldig veroordeeld aldus Wehrmann, wiens advueaat mr. R. M. Schutte, achter het verzoekschrift staal. De vereniging voor de dienstplichtige militairen vintjt het hoogst onbil- heeft zoveel narigheid gehad, dit komt hem volkomen toe. Overigens heeft hij er volgens het boeltje geen recht op, maar juist dat boekje is nodig aan een totale herzie ning toe", aldus een woordvoerder van de VVDM Rinus Wehrmann die destijds verklaarde graag zijn dienstplicht te vervullen liet desgevraagd weten, dat hij zich momen- mijn meerderen, de goeden niet te na ges-proken, kan ik liet niet best vinden". Hij krijgt ook regelmatig dreigbrieven met om. als tekst „Je zal nog één keer in de publiciteit komen, maar dan als een kaalgeschoren lijk". „Het is mij allemaal wat rauw op mijn dak gevallen, lk RINUS WEHRMANN buitengewoon verlof en 750 gulden en hard aan een lang verlof toe zo zei Rinus. Hij slikt agelijks zenuwtabletten en heeft inmiddels contact op enomen met een psychiater. (Va verslaggevers) Egypte te hulp geroepen Helft „oud- i invaliden" krijgt hogere uitkering (Van ndent) BEIROETH De Palestijnse gueril la's hebben het Jordaanse regiem er van beschuldigd, een massaal offensief ui te voeren tegen, hun overgebleven stellingen in Jordanië. De Palestijnse nationale raad, die bjjeen is in Caïro, heeft een beroep gedaan op president Sadat, koning Feisal en president Ga- daffi namens de guerillastrijders. die met vernietiging worden bedreigd". Volgens de guerilla's zijn verscheidene Jordaanse brigades tanks, gemotori seerde infanterie en artillerie gister morgen begonnen met een serie geza menlijke aanvallen in de wouden nabij Jerash en Ajloun en In Karmeh in de Jordaanvallc-i. In deze bossen hebben de guerrilla's, die sinds de burgeroorlog van september vorig jaar steeds meer veld hebben verloren, zich in de hoop op een come back verschanst. Dat de aanval een algehele liquidatie rijksstraatweg 667 wassenaar het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! 10 dagen OPRUIMING Exclusieve meubelen Fauteuils - Banken Kasten - Secretaires TOONKAMERMODELLEN SMYRNA KARPETTEN 200x300 van 335,-239.- 225x325 van 395,-289.- Extra grote maten 369.- BULTHUIS Verkoop BOTERMARKT 23 - LEIDEN NIEUWE RIJN 25. van de guerilla s in Jordanië tot doel heeft, valt te betwijfelen. Waarschijnlijk gaat het om een korte, felle aanval, zo als er meer zijn geweest in koning Hoes seins uitputtingsoorlog van na septem ber Als dal zo is, dan weet de koning, dat de Arabische regiems deze aanval evenmin kunnen tegenhouden als de voorgaande. De guerilla's hebben er bij de Syrische Baathistenop aangedrongen om op nieuw hun „eervolle positie" in te ne men van vorig jaar september, toen zij tanks over de grens zonden. Die kans is echter nihil. De Syrische bevelhebber heeft ermee volstaan om contact op te nemen met zijn Joudaanse collega en er bij deze op aan te dringen om de ge schillen op broerdelijke wijze op te los-. Na de mislukte staatsgreep in Marok ko en de dwaze provocaties van haar Libische bondgenoot, wordt Cairo nu weer in verlegenheid gebracht door de Jordaanse ontwikkelingen. Kortgeleden kwam er enige verbetering in de verhou ding tussen Hoessein en Egypte als ge volg ran een gezamenlijk bemiddelings initiatief van Saoedd Arabië. Sadat pro beert een minimaal Arabisch samenspel te herstellen tegenover Israël. Maar de konng is vastbesloten om, als hij deel neemt aan een gezamenlijke inspanning, dat te doen vanuit de machtspositie in zijn eigen land. Hij loopt hiermee het risico om Egypte opnieuw tegen zich in het harnas te jagen, maar hij heeft waarschijnlijk gelijk als hij overweegt, dat Sadat hem nu harder nodig heeft dan hij Sadat. Ook Luxemburg naar 90 km BRUSSEL (ANP) Nadat per 1 juli in België een algemene snelheidsbeper king tot 90 km per uur op alle wegen die geen vier rijstroken tellen, was uitgevaardigd, gaat ook liet Groother togdom Luxemburg tot deze maatregel De Luxemburgse minister van Ver voer, Marcel Mart, heeft een ontwerp besluit bekend gemaakt, waarin be paald wordt dat op alle wegen van het Groothertogdom die minder dan drie rijstroken tellen, een snelheidbeperking tot 90 km per uur gaat gelden. Op alle wegen met drie rijstroken zal de snel heid beperkt zijn tot 110 km per uur. Alleen op autosnelwegen blijft de. snel heid onbeperkt. De minister heeft tot deze maatrege len besloten na een proefperiode van zes maanden, waarin tijdens de kends de snelheid tot 90 km per uur beperkt was. Uit verkeersstatistieken over deze periode blijkt dat vergeleken met de overenkomstige periode van vorig jaar. het aantal doden bij onge vallen verminderde met 46 procent en het aantal gewonden met 10 procent. Het totale aantal ongevallen daarente gen vermeerderde met drie procent het geen toegeschreven wordt aan de uit- I breiding van het Luxemburgse auto- i UTRECHT (ANP) De invaliden" zullen in de 1< maand bericht ontvangen passing van de daglonen i W.A.O.-uitkering wordt t deelt het Voorlichtingsceti DEN HAAG Het klimaat tussen werkgevers- cn werkgeversorganisaties is opgeklaard. Dit kan geconcludeerd worden na de gesprekken, die vertegen woordigers van heide groepen gisteren op het ('atshuis hebben gevoerd met een ilelegattie van het kabinet-Biesheuvel. De werknemers drongen aan op intrek ken van de loonmaatregel en de werk gevers op intrekken van de prjjscalcula- tiebeschikking. De regering staat hier positief tegenover. Premier Biesheuvel verklaarde nog dat hij er rekening mee houdt dat in de overheidsuittgaven meer gesnoeid zal moeten worden, dan de 900 miljoen gulden die in het regeerakkoord zijn vastgelegd. Na afloop van hetet gesprek met de voorzitters van de drie vakcentrales, de heren Ter Heide (NW|, Mertens (NKV) en Lanser (CNV), wees premier Biesheu vel erop. dat in de nieuwe rijksbegroting de overheidsuitgaven fors zullen stij gen. Hij noemde daarbij een percentage van 6 procent (circa 1600 miljoen gul den) „De begroting voor 1972 wordt een heel moeilijke operatie' voorspelde de premier, die bij het gesprek werd bijgestaan door minister Nelissen van j Financiën, minister Boersma van Sociale j Zaken, minister Langman van Eeono- j mische Zaken en minister Lardionis van j Landbouw en Visserij Een goede samenwerking tussen het kabinet en de sociale partners zal van belang zijn nu het kabinet voor een aantal minder prettige maatregelen staat. Hoewel de regering openlijk heefl ver klaard bereid te zijn de loon- en de prijsmaatregel in te trekken, is een be slissing nog niet gevallen. Het kabinet wil eerst nog praten met vertegenwoor digers van middenstand, landbouw en consumentenorganisaties Wat de werknemers betref; wordt de loonmaatregel meteen ingetrokken. Wel licht gebeur; dat op 3 augustus als de regeringsverklaring wordt afgelegd. Wordt het eerder gedaan don zou het kte het nodig, i pariemem zich el eens gepasseerd kunnen nwelen. Er zijn twee mogelijkhe den. waarbij dan een loonplafbnd aan gegeven dient te worden; een andere mogelijk is intrekking met terugwer kende kracht. Voor dit. laatste voelt de regering het meesl. De vakcentrales hebben nog aandacht gevraagd voor de laagstbetaalden en de middengroepen, voor het "noorden en zuiden van het land. Minister Boersma zei dat het kabinet streeft naar verdere verbetering van een aantal sociale voor zieningen, zoals optrekken van het mi nimumloon, verhoging van de aow tot het minimumloon, invoering arbeidson geschiktheidsverzekering voor zelfstan- digen, terwijl nader overleg over de De aanpassingswet voor circa honderdduizend „oud-invali den" (dat zijn zij die vroeger een uitke ring hadden van de interimwet invali- diteitsrentetrekkers) individuele bereke ningen uit te voeren. Zoals gemeld, is de wettelijke regeling van belang voor hen die toen zij invalide werden een loon verdienden dat omgerekend naar het huidige loonpeil thans meer zou bedragen dan f 207,50 per week Vliegtuig op huis zeven doden CARACAS (AFP) Bij het vliegveld loonwet noodzakelijk is van de Venezolaanse hoofdstad Caracas is een toeristenvliegtuig neergestort en op een huis terechtgekomen. De twee passagiers van het toestel en de vijf bewoners van het huis zijn omgeko- Noodtoestand De regering van de Australische staat Queensland heeft in verband met het bezoek van het Zuid- afrikaanse rugbyteam „de Springboks" de noodtoestand afgekondigd. De Springboks zuilen op 22 juli in Queens land aankomen en 10 dagen in deze staat blijven. Vluchtelingen uit Oost-Pakistan hebben in de Indiase stad Agartala de grootste moeite een dak boven het hoofd te vinden. De stad is zo overstroomd van vluchtelingen, dat deze hun heil hebben gezocht in het paleis en de stallen van maharadja Kirit Bikram- DEN HAAG (ANP) Het Nationaal Bureau voor Toerisme zal in samenwer king met andere organisaties de moge lijkheden onderzoeken om te komen tot "n classificatie van de kampeerbedrijven. Hierbij zal ook het Ministerie van Eco nomische Zaken worden betrokken. Door de indeling in klassen zullen kwa litatieve verschillen in accommodatie tot uitdrukking kunnen worden ge bracht. Hierdoor zullen prijsverschillen beter tot hun recht komen. Dit antwoordt de staatssecretaris van Economische Zaken op vragen van de Tweede-Kamerleden Schaefer en Lems (beiden P.v.d.A.) De indeling in klassen zal teven6 een stimulans zijn voor het verbeteren van sanitaire voorzieningen en de bedrijfs- uitrusting, aldus de staatssecretaris. MET GEWEER tN AUTO (Advertentie) Jong Vrij? Dans Bij Evert Castelein dtam 1IAVELTE. - I Johan Postka: te maken a militairen ra? verricht- De erne te Havelte aan te pas komen om e< n een demonstratie van enkele honderdi de parate troepenEr werden geen arreslati narechaussee zal wel een onderzoek instelh r de identiteit van de aanstichtei i deze demonstratie De militaire demonstratie tegen de groetplicht en het parate weekeinde, waaraan zeshonderd soldaten deelnamen had aanvankelijk een rustig verloop. Een delegatie van deze demonstranten bood een petitie aan oyer hun antipathie tegen de groetplicht Deze petitie was bestemd voor de kazernecommandant, die niet aanwezig bleek te zijn. Toen ran de stafcompagnie van de Johan Post- kazerne in Havelte. majoor Reesink, omringd door demon stranten, die hein de toegang tot de kazerne beletten. kïit daarop de commandant van de staf compagnie, majoor Reesink, bij de kazerne arriveerde, beletten ongeveer 200 militairen hem de toegang tot het terrein. Hij wist echter via een andere ingang binnen te komen en alarmeerde de mare chaussee- Op haar bevel ontruimden de demonstrerende sol daten daarna het terrein- Een van de grieven van de demon stranten richt zich ook tegen het parate weekeinde, waarbij een bepaald aantal militairen van de parate troepen in de kazerne moet blijven. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN De opsporing van de moordenaar van de drie Franse kam peerders is gisteravond kennelijk stop gezet, nadat men op ongeveer 60 km van Cheshire een man dood had aange troffen in een wagen. Hij was ongeveer 25 jaar en zat in een gehuurde Cortina, geparkeerd te Downbank, bij Barlaston. Aan de uitlaatpijp van de wagen was een rubber slang bevestigd, waarvan het andere uiteinde door een nauwe lijks geopend raampje stak. De doodsoorzaak was verstikking. De politie vond naar verluidt een geweer in de wagen. Zij schijnt aan te nemen, dat de dode man. die afkomstig was uit Barlaston, een dorpje tussen Stoke- on-Trent en Stone, de 3 jonge Noord fransen vermoord had in Cheshire. Hij woonde in Rhyl, een badplaats op de kust van Noord-Wales. De slachtoffers, student Daniël Bèr- land (20), zijn verloofde Claudine Lie- bert (20), en haar zuster Monique (22), werden maandagmorgen doodgeschoten terwijl zij sliepen in hun tent aan de rand van het Delamere-bos nabij de stad Chester. De moordenaar had 20 schoten gevuurd in hun naakte licha men. Hel wapen van de misdaad yas vermoedelijk een half-automatiseh ge weer, gestolen uit een schiettent in het lunapark van Rhyl. De politie spoorde gisteren een zwartgroene gestolen Morris 1000 op, die sinds zaterdagavond vermist werd in Rhyl. Detectives meenden, dat de moordenaar deze wagen gebruikt had. De Morris werd gisteravond verlaten aangetroffen te Ashton-under-Lyne, in het graafschap Lancashire. Sinds van morgen is de politie kennelijk van oor deel. dat tussen de gestolen wagen en de drievoudige moord in Cheshire geen verband staal. De vaders van de vermoorde kam peerders. André Liebert en Michel Berland. reisden gisteravond via Lon den per vliegtuig naar Manchester. Daar werden zij opgewacht door de politie, die hen naar Cheshire bracht, waar zij de lijken van hun kinderen moesten indentificeren. PALERMO (Reuter) De Siciliaanse politie meent een 27-jarige vrouw An- tonietta Bagarella, als een „meester brein" van de. Mafia te hebben geïden tificeerd. Zij is een voormalig gymnas tiekleraren van een zusterschool en lid van een familie van bekende Maffia figuren. De politie zegt voldoende be wijsmateriaal te hebben verzameld om haar verbanning naar een afgelegen Siciliaans dorp te kunnen bewerkstelli- New York Time8: (Van verslaggevers) DEN HAAG Niet het debuut van mr. B. Biesheuvel als minis ter-president, maar de afwezig heid na 19 jaar van mr. J. Luns op de ministcrslijst is volgens de New York Times het opvallendste van het nieuwe Nederlandse ka binet. 's Werelds oudste minister van Buitenlandse Zaken in dienstja ren behoorde, aldus de befaamde New York Times tot die opval lende groep van na-oorlogse staatslieden met onder meer Spaak van België, Lange van Noorwegen, Pearson van Canada wier verdiensten door hun vi sie, hun intelligentie en hun on onderbroken werken ver gestegen zijn boven de betekenis en de omvang van hun land „Het zou overigens voor mr. Luns ondenkbaar zijn zich nu al uit het openbareleven terug te trek ken", aldus de New York Times. Hij verlaat de dienst van zijn land slechts om zich voor te be reiden op zijn taak bij de NAVO. Wij hebben, aldus het New Yorks dagblad, nogal eens van mening verschild met mr. Luns en wij zul len dat in de toekomst ook blijven doen, maar duidelijk is wel, dat de NAVO nauwelijks een bekwamere secretaris-generaal zou kunnen vinden

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1