Lucien van Impe mist durf voor grote sprong ÏÏ«STMg* TINO TABAK: „NIEMAND KEEK MEER NAAR ME OM" RONDE- CIJFERS sro Ree zag fout van Keres niet )cana thuis Renners worden te duur sstf"1- rrèr ssk Merckx in drie truien fOENSDAG 14 JULI 1971 LUIS OCANA SUPERBAGNèRES De verwondin- i Luis Ocana blijken, zo heeft uw medisch onderzoek in het tkenhuis van Saint Gaudens uitgewe- slechts te bestaan uit een hoofd- 1 en kneuzingen. Ocana werd gister- htend, luid toegejuicht door een hare supporters, per brancard naar de Marsan gebracht, een interview zie hij tegen sup- ■s: „Als Merckx straks in Mont de in komt (start van de 17e etappe) itvangt hem dan vriendelijk. Hij is tn faire tegenstander in de Tour ge- verwacht dat Luis Ocana aan tijg zal zijn bij de binnenkomst van Tour op de wielerbaan van Vincen- i, en dat Eddy Merckx hem zijn gele ai zal overhandigen, indien hij win- SUPERBAGNèRES Wie Lucien van Impe kent, weet dat zijn zelfvertrouwen het moet afleggen tegen zijn klimcapaciteiten. Moeiteloos erkent de kleine Belg dat gebrek: „Ja, ik ben een afwachter. Ik mis de durf". Het kostte hem gisteren de ritoverwinning op de bijna twin tig kilometer lange col van Superbagnères waar rij bewees sterk genoeg te zijn om Merckx op deze dag op achterstand te fietsen, omdat hij hem met gemak loste. net als Joop Zoetemelk. Zoals Lucien van Impe van zijn concurrenten wegreed om tenslotte met zoveel voorsprong aan de top te komen dat hij Joop Zoetemelk van zijn tweede plaats in het algemeen klassement ver dreef, is hij in staat de gele trui te pakken. Wat hem ervan kan weerhouden, is zijn gebrek aan lef, wat hij gisteren eveneens bewees. SUPERBAGNèRES Opnieuw zal na deze Tour de France het voortbe staan van de Mars Flandriaploeg ter discussie worden gesteld. In Super bagnères toonde de public relations officer van Mars in België, Verbrug- ge, zich wel optimistisch maar an dermaal gaf hij toch ook blijk ver ontrust te zijn over de toenemende druk die vooral vanuit Italië op de renners wordt uitgeoefend. Zoetemelk en Roger de Vlaeminck. Als een firma ook maar even denkt dat het een renner is die Eddy Merckx kan bedreigen, is het hek van de dam. De rivaliteit tussen bijvoorbeeld drie Italiaanse firma's in keukenapparatuur heeft ertoe ge leid dat aan renners salarissen wor den betaald die ik persoonlijk immo- reel vind. Begrijp me goed, ik gun de renners hun voorspoed maar ik ben van mening dat zelfs een cou reur als Merckx reclametechnisch geen anderhalve ton waard is. Van daag de dag worden aan tweede rangsrenners sommen uitgekeerd die een directeur van Unilever of Phi lips niet zouden misstaan. Dat vind ik onverantwoord". Dit jaar diende Mars-Slandria zijn budget voor de rennersstal met maar liefst vijftig percent te verhogen, wilde het de ploeg van 1970 in stand kunnen houden. Verbrugge: „Dit heeft toen al bij ons geleid tot een discussie over de vraag: moeten wij nog doorgaan? Ergens is vanzelf sprekend een grens. Je kunt nu een maal niet van jaar tot jaar blijven toegeven aan een waanzinnige stij ging van de kosten in de reclame sector. Naar mijn mening hangt het dan ook van de eisen van de renners af of wij ook in 1972 weer in de wielersport tegenwoordig zullen JEAN NELISSEN Drie kilometers onder het hoogste punt van de Superbagnèrespas waagde Van Impe die de beste indruk maakte van allen die de kopgroep vormden (Merckx, Zoetemelk, Fuente, Thevenet, Genty, Delisle en Agostinho) een beslis sende demarrage. Te laat. Spanjes nieuwe hoop in de bergen, Jose Manuel Fuente was toen al zo ver weg dat hij zijn tweede achtereenvolgende ritzege in de cols veilig wist. Die beslissing for ceerde de KAS-renner (24 jaar, voor het tweede seizoen prof) op zes kilometer van de top nadat Lucien van Impe te vergeefs wat aanvallen waagde. Toen Fuente sprong, reageerde de ie* 15JULI-17eeM88km AMSTERDAM Toen gisteren in de eerste ronde van hel IBM- schaaktoernooi in Amsterdam van de veertien partijen in de groot meester- en meestergroepen niet minder dan negen werden af- 'broken, wreef het toernooicomité zich in de handen. Vechtlust aller- K'eje, en dus een onderstreping van een geslaagd uitnodigingsbeleid. Allengs kwamen nog wat uitslagen op de scoreborden, daar analyses leerden, dat enige hangpartijen geJ voeglijk tot historie konden worden verklaard. Wat de laatste betreft, was de 10 bij UhlmannTimman werkelijk spijtig. De jonge Nederlander had zich met zwart uitstekend geweerd tegen de geroutineerde Dresdener grootmeester. Even voor de tijdcon- trole greep hij evenwel mis en besloot na ampele analyse met bondscoach Bouwmeester tot ca pitulatie. Een zelfde lot trof Rob Hartoch. met zwart tegen Browne. Hier dient evenwel te worden ge zegd. dat de gastgrootmeester de gehele partij de leiding heeft ge had. Blunder Sensatie verwekte de uitslag Don- nerScholl 01. De grootmeester stond alleszins redelijk toen hij ontstellend blunderde. Scholl bracht hem daarna technisch-pre- cies om het leven. De remise Evans- Ivkov was correct, maar niet al te veeleisend. GligoricSmyslov was in de voortzetting niet te hou- Adorjan, de jonge Hongaar, liep te glimmen. Hij speelde voor het eerst in zijn leven tegen een grootmees ter. de Bulgaar Bobotsov. en wist het volle pond binnen te halen. Niet gering ReeKeres werd remise. Even voor de tijdcontrole vergiste de grote Keres zich overigens op ver schrikkelijke manier maar Ree zag het niet Langeweg won van niemand min der dan Portisch.Voor het IBM schaaktoernooi in Amsterdam. De uitslagen waren Grootmeestergroep Browne (Aus) Hartoch (ned) 1 0. Evans (VS) Ivkov (JS1) Vi— Adorjan (Hong) Bobotsov (Buig) 10, Langeweg (Ned) Portisch (Hong) 10, Donner (Ned) Scholl (Ned) 0—1, Ree (Ned) Keres (Rsu) Uhlmann (O DLD) Timman (Ned) gligoric (J SI) Smyslov (Rus) 01 Meestergroepen Zuidema (Ned) Medina (Sp) Vs. Hecht (W Did) Minic (J SI) V2Vs. Malich (O Did) Klurajica (J SI) 10, Van Geet (Ned) Van der Weide (Ned) afgebr., Smejkal (Tsj SI) Kort (Ned) 10, En klaar (Ned) Ghitescu (Roem) ADVERTENTIE EGEN \,mPtsparteW.)ver campifS duinreN'- mini-""*» minï-sc° PopPerika9t VOORAS'- 2 1,01 9 au9»s",s) <e. pbOSPEP'US camptag danCiogC (QA75f) 5482 Belg echter niet. In tweede positie, ach ter Eddy Merckx, bleef hij zitten waar hij zat. Waarom? „Ik dacht: de hele tijd heb ik het moeten doen, nu zal er wel een ander komen. Daarbij rekende ik op Merckx. Van hem verwachtte ik de tegenstoot, maar Merckx kon niet. Hij reed voor zijn doen zwak, vond ik. Dat zag ik de hele rit al". En toch nestelde Lucien van Impe zich aan dat wiel. „Achteraf snap ik het zelf niet, want ik ben zo sterk als een paard op dit moment. Ik heb het gevoel dat ik alles Kortaf „Nee" Het duurde nog drie kilometers voor Lucien van Impe zoveel moed verzameld had dat hij wel achter Fuente aanging. Bernard Thevenet volgde hem, als een blok aan het been. Hij weigerde elke meter kopwerk en plakte zijn kansen vast aan de energie van Van Impe. „Zou Thevenet niet bij me gezeten hebben, dan was ik Fuente zeker nog voorbij gegaan. Nu moest ik me inhouden om dat Thevenet een concurrent is die ik niet zelf op de troon mag helpen. Ik heb hem gevraagd zijn werk te doen, maar hij wilde niet. Nee, zei hij kortaf. Daar na stelde ik voor dat ik me voluit zou geven en dat hij niks hoefde te doen als hij me in de finale niet zou becon curreren. Het was weer nee. Zodoende kreeg ik dat gat tussen ons en Fuente niet dicht". Daarmee ontging Van Impe een bijna zekere zege. De teleurstelling daarover was groot, maar het gevoel dat hij met zijn tweede plaats zoveel winst had ver zameld dat Joop Zoetemelk thans in totaal twaalf punten achterstaat in het bergklassement, overheerste. „Die prijs", glunderde Lucien van Impe, „kan me bijna niet meer ontgaan". Joop Zoetemelk denkt er precies zo over. Hij geeft zich gewonnen. „Van Impe rijdt beter 'dan ik. Hij heeft me totaal verrast want in de Midi Libre fietste ik hem nog zonder moeite los. Ik ken hem gewoon niet terug, zo sterk is hij nu". Vandaag zou Lucien van Impe proberen om de kracht die in hem groeide naarma te Tour vorderde („Ik voel me elke dag beter worden") aan te wenden voor een aanval op de gele trui van zijn beroem de landgenoot Eddy Merckx. Hij geeft zichzelf een goede kans („Nu weet ik dat ik Eddy kan lossen. Die zekerheid heb ik op de Superbagnères gekregen"), maar gelooft niet in een huldiging bij de afsluiting van de Ronde. „Om de Tour te winnen, moet' ik op de Tourmalet en de Aubisque tenminste vijf minuten pakken. Dan lukt het mis schien. Met minder ben ik altijd ver loren omdat zowel Merckx als Zoete melk veel betere tijdrijders zijn. Zij winnen in Vincennes allebei zeker twee of drie minuten op me. Natuurlijk ga ik proberen het verschil zo groot mogelijk te houden, maar vijf minuten is veel. Ik geloof niet dat me dat lukt". In elk geval kan Lucien van Impe tussen Luchon en Gourette een rit met vier cols de Tour zijn laatste op winding geven. Als hij maar durft. PETER HEERKENS. Steevens geopereerd EINDHOVEN De Nederlandse wielrenner Harry Steevens, die op 2 juli wegens tijdsoverschrijding niet langer aan de Ronde van Frankrijk mocht deelnemen, is gisteren door professor Tiel in het Eindhovense Binnenzieken- huis aan zijn linkerknie geopereerd. Doel van de operatie was de bovenma tig grote slijmafscheiding in dit wricht te verhelpen. SUPERBAGNèRES Hoewel Eddy Merckx gisteren in de klim naar Su perbagnères niet zo'n beste dag had, heeft hij toch in zoverre alles bereikt dat hij recht heeft op het dragen van drie truien: de gele, de witte en de groene. Een situatie die Merckx ook al in 1970 schiep. Vandaag is hij weer voor het eerst in de gele trui gestart die hij uit medeleven met Luis Ocana weigerde te dragen. Pcllenaars" ploeg op negen mille SUPERBAGNèRES Het geldklasse- ment van de Tour wordt nog steeds aangevoerd door Molteni, dat tot giste ren f23.670,- bij elkaar fietste. Gouds- mit-Hoff bezet de zesde plaats en is met f 8.950.- terecht gekomen in de middenmoot De verdiensten van de ploegen zijn als volgt: 1. Molteni f23.670,-. 2. Mars-Flandria f 19.060,-; 3 Bic f 13.170.-; 4. Peugeot f 11.260.-; 5. Mercier f 10.150,-; 6. Goudsmit-Hoff f8.915,-; 7. Sonolor f7.480,-; 8. Salvarani f 6.820,-; 9. Fer- retti f 6.789,-; 10. Kas f 3.705.-; 11. Hoover f 3.195,-; 12. Werner f2.970,-; 13. Scic f 2.750,-;. OOST-BERLIJN Tijdens internationale zwemwedstrijden in Oost Berlijn ls Ton van Klooster (Naarden) op de 400 meter vrije slag als tweede geëindigd in 4 minuten en 17,6 seconden. De Oost duitser Hartung won in 4.16.4. Etappeuitslag Stablinski) 48.08; 3. Thevenet (Fr. Plaud) 48.10; 4. Merckx (Bel. Drlessens) 48.42; 5. Zoetemelk (Ned. Schotte) z.t.; 6. Galdos (Sp. Langarica) 48.44; 7. Van Schil (Bel. Dries- 48.48; 9. Guimard (Fr. Caput) 48.51; 10. Delis le (Fr. Plaud) z.t.; Genty (Fr. de Muer) 48.55; 12. Huvsmans (Bel. Driessens) 49.03; 13. 59. Ka Wagtm; Krekels (N< 'U's (Ned. 1 -ijk (Ni mms (Ned. nlng (Ned. Peilt Algemeen klassement Ploegenklassement Bergklassement Puntenklassement Combinatieklassement zijn paarse coltrui de Tourverslagen op radio zit te luisteren, r met mijn gedachten hij. Het lijkt net en vreemde bent nu mag je alleen weggedoken aandachtig n zijn draagbai „Toch ben ik er niet helemaal mee een beetje of je geworden. Eerst stuk van .ie leven luisteren". Tino Tabak zegt het wat triest. Hij lijkt nog steeds onder de indruk van zijn uitvallen in het grootste wieler spektakel dat de wereld kent. De eer ste week was hij een van de grootste sensaties. Een debutant die in een knechtenrol opklom naar de vijfde plaats in de algemene rangschikking is waard een ontdekking genoemd te worden. Maar juist toen de eerste jaarsprof volop in het licht van de schijnwerpers der publieke belangstel ling stond, begon een venijnige ziekte zijn reserves te slopen. „Wat het precies geweest is, weet ik zelf nog niet. Ook de dokter wist er geen raad mee. Of het een kou was, griep of alleen maar iets verkeerd gegeten, is nog onbekend, maar ik weet wel dat ik het in de zevende etappe, direct na de rustdag, bijzonder moeilijk kreeg. Ik had toen koorts en mijn hele lijf deed pijn. Dankzij mijn ploegmakker Eddy Schutz, die me ze ker twintig kilomter heeft geduwd, ben ik toch niet te ver achter geraakt En ik had nog geluk bij die massale valpartij. Daardoor viel het niet op dat ik bijna een minuut later binnen kwam dan de rest". Koorts De dag erop, in de slopende rit tegen de Puy de Dome, bleek echter dal Tino Tabak een geweldige klap had gekregen na zijn inspanningen van de vorige dag. De injecties, pillen en poeders bleken slechts lapmiddeltjes. De superknecht van Joop Zoetemelk startte zelfs met koorts. „Ik was voor de start nog naar de dokter geweest omdat ik met beroerd voelde, hij stel de me gerust en zei zelfs dat ik geen koorts had. Na die verschrikkelijke etappe, waarvan ik gewoon niet meer weet hoe ik aan de finish ben geko men, verklaarde hij dat ik begonnen was met bijna 38 graden. Ik moest toen wel een half uur opgeknapt wor den in de ambulance voor ik naar mijn hotel kon vertrekken. Daar bleek dat ik 39.8 graden koorts had". Met een paardemiddel en een spuilbe- handeling werd Tino Tabak nog vooi een volgende etappe opgeknapt. Dooi die tijdelijke opleving kon hij de ne gende etappe met slechts een kleine achterstand uitrijden. „Ik zal Parijs halen", verklaarde hij toen optimis tisch. Maar in de tiende etappe viel het doek voor de wilskrachtige cou reur. „Al in de eerste kilometers moest ik lossen. Ik reed nog op mijn „moraal" door. maar het ging niet meer. Ik was helemaal week. En dal had ook de medische dienst wel in de Eddy Schutz voorgrondsteunde zijn ploegmakker Tino Tabak zoveel mogelijk Afgelopen Nog wist Tino Tabak niet van opge ven. Maar met elke trap verloor hij op het jagende peloton. De beklim ming van een col van de derde cate gorie kostte hem zoveel moeite, dat hij op de top zwabberend het publiek inreed. „Ik had geen macht meer. Ik wilde nog wel maar het ging gewoon niet meer", bekent Tino Tabak. Zijn eerste Tour was op dat moment afge lopen. Juist in de rit waarin Joop Zoetemelk de gele trui veroverde, kreeg Tino Tabak de grootste afknap per van zijn nog jonge profcarrière. Terwijl zijn ploeggenoten de cham pagneglazen hieven op het succes, lag Tino Tabak moederziel alleen in zijn hotelkamer. „Ik was werkelijk dood ziek, maar niemand keek naar me om, ook de ploegleider niet. Mijn soigneur die, toen ik nog goed reed, niet wist hoe hard hij moest lopen, bleef weg. De mecaniciens draaiden hun hoofd om toen ik werd binnengedragen en mijn ploeggenoten zagen me ook al niet meer. Het was net alsof ik een vreemde was geworden. Maar onder beroerde omstandigheden leer je ook je echte vrienden kennen. Eddy Schutz. mijn Luxemburgse ploegmaat, was de eerste die naar me kwam informeren. Daarna kwam Joop Zoe temelk. Hij zegt wel niet veel, maar je voelt wel dat zijn belangstelling gemeend is. Van heb ik trouwens ook die transistorradio meegekregen, waar ik nu de Tourvcrslagen op beluister. Als dank voor de hulp, zei hij". Alleen Het was een van de weinige menselij ke gebaren die Tino Tabak juist die moeilijke momenten ontving. Voor het overige moest hij de keiharde zijde ervaren van een profploeg, waarin geen plaats meer is voor sentimenten en aandacht voor de kneusjes. De zieke Tino Tabak ging moederziel al leen met zware koffer en tas naar de trein die hem naar het vliegveld in Genève bracht. Vier kilo lichter maar met een schat aan, soms bittere, erva ringen rijker, stapte hij vorige week donderdagavond zijn huis in Egmond binnen. Nog steeds uitziekend, „de dokter heeft me een week absolute rust voorgeschreven" zit hij daar nog. Nu zit ik me af te vragen wat ik fout deed. Of ik misschien iets ver keerd heb gegeten. Of ik me mis schien 'warmer had moeten aankleden Of ik misschien met dat laatste beetje nog had moeten doorgaan". Wat hij („het is gewoon pech later toegeeft. Hij herhaalt het als Theo Koomen op de radio bekend maakt dat gele truidrager Ocana per ambu lance naar het ziekenhuis is vervoerd. Juist daarvoor had Tino Tabak nog Eddy Merckx vanwege zijn karakter als Tourwinnaar getipt. Vóór Ocana en ook voor Joop Zoetemelk. „Joop Zoetemelk heeft te weinig mannen waarop hij werkelijk kan rekenen in zijn ploeg. Ik reed honderd procpnt voor Joop Zoetemelk en dat doet nu alleen Eddy Schutz nog maar. Op die Belgen kan hij toch niet helemaal rekenen. Ik geloof ook dat het juist is geweest dat ik Joop zo heb geholpen. Ik was er tenslotte voor aangenomen bij Mars-Flandria en Zoetemelk wilde me ook daarvoor juist bij de Tour hebben. Bovendien heb ik door die steun aan Zoetemelk veel publiciteit gekregen in die eerste week. Dat is een goede reclame, voor later mis schien. Want ik droom er nog altijd van om eens zelf kopman te zijn van een wielerploeg" Doel Dat blijft voorlopig nog een toekomst visioen. Realist Tino Tabak, die mor gen zijn training weer hervat, wil voorlopig het wielerseizoen goed af maken. „Ik heb mezelf als doel gesteld drie of vier profkoersen te winnen. Gebeurt het dit jaar niet. dan mis schien het volgende seizoen", zegt hij vastberaden. Bovendien wil de eer zuchtige renner deelnemen aan de baankampioenschappen voor profs. „De vijftig kilometer tijdrit en de achtervolging liggen me wel". Als hij ook op dit gebied resultaten behaalt, is het eerste prof seizoen van Tino Tabak, sterk ingezet met de Ronde van Andalusie, de Ronde van Spanje, Parijs-Nice en de Midi Libre, hele maal goed. Want ook in de Tour de France heeft Tino Tabak getoond over karakter te beschikken. En dat is. ook volgens Pellenaars, een eigenschap die nog maar zelden voorkomt bij de Ne derlandse profrenners. Geleerd Daarom ook heeft De Pel al geïnfor meerd naar Tabak, en om dezelfde reden heeft ook de Italiaanse firma Salvarani interesse getoond. Zegt Tino Tabak: „Ik moet natuurlijk om de centen denken, dat is logisch. Ik moet tenslotte voor mijn gezin zorgen. Maar ik dacht wel dat ik naar dezell- de ploeg ga waar Zoetemelk heengaat. Dat is al voor 75 procent zeker". Dan stokt het gesprek voor de zoveel ste keer wegens een directe uitzen ding van de Tour. Tino Tabak beluis tert het verslag met een sombei ge zicht en besluit wat bitter: „Ik heb in deze Tour gemerkt dat je. als jc aan de top staat, ontzettend veel vrienden hebt. Maar o wee als je slecht gaat rijden. Dan blijft er bijna niemand over. Dat is een van de voornaamste dingen die ik in deze Tour heb ge leerd". BERT VOSKUII

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13