Britten vrezen achter het net te vissen DE ,ZES' PLUNDEREN DE ZEE LEEG EXECUTIES DOOR RADIO-MAROKKO UITGEZONDEN Lissese jongelui door Noordwijkse politie na serie wandaden gepakt Grondruil en sanering Haarnetje voor langharige militairen Bouwfonds bouwt flats SJZ-jeugd presteert nog niet veel in Weert LEIDSE COURANT Onvolwassen vis wordt door treilers uit zee weggepluki 4 MOORDWIJK Een 18-jarige ban- htbakker uit Lisse, die met enkele «rimden in Noordwijk op stap was, kracht in de omgeving van de Prins Hendrikweg heel wat opschudding te weeg. De jongelui, die in een etablisse- van de badplaats flink wat bier kadden gedronken, misten de laatste is en besloten toen een auto te „le is" om naar huis te rijden. Op de Prins Hendrikweg troffen zij n geparkeerde wagen aan, welke niet vu afgesloten. Terwijl een van hen, 19-jarige bankwerker, de auto Wfhte te starten, wilde de banketbak- k tonen over hoeveel lef hij beschik- Hij sloop een nabijgelegen pension ten en nam uit de vestibule een i assen mee. Een paar gasten kten de indringer op en sloegen urn. Daarop kozen de jongelui het ad. De banketbakker, die de jas- op zijn vlucht had weggegooid, hoop weg in de bosjes van een villa- terrein. De bewoner, die hem in het bos wg verdwijnen, vatte post in de nabij- keid totdat de inmiddels gewaarschuw- LEIDEN De heer R. Groenen, ei genaar van een fabrieksgebouwtje aan de Langestraat te Leiden, wil zijn ei gendom met de ondergrond met de ge meente Leiden ruilen tegen een perceel bouwterrein aan dezelfde straat. Het fabriekspand]e is 66 m2 groot: het bouwterrein ongeveer 160 ca. Toch be taalt de gemeente graag een toegift op de ruil omdat het pand van de heer Groenen onmisbaar is voor de sanering van de omgeving. De commissie voor de Openbare Wer ken geeft de gemeenteraad daarom ia overweging, accoord te gaan met de voorgestelde ruil. /an onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan het geharrewar fond de haardracht van de Nederlandse militair is door de nieuwe defensie-mi nister De Koster een einde gemaakt door het treffen van duidelijke maatregelen. Die maatregelen houden in dat voor mi litairen van land- en luchtmacht het haarnetje thaus definitief is toegestaan. Het is zelfs gratis verkrijgbaar. Voor de langharigen bij de Marina liggen de zaken iets anders. Zij moeten rich op eigen kosten voor tien gulden een rubber „vliegdekkapje" aanschaffen dat veel op een badmuts lijkt en reeds door landingleiders aan boord van vliegdekschepen wordt gedragen. Vol gens de bevelhebber der zeestrijdkrach- ton biedt een haarnetje in de meestal kleine ruimten aan boord van marine- «hepen te weinig bescherming. Ventila toren zouden het netje en de daaronder «chuilgaande lange haren kunnen af- nikken. nieuwe regelingen zijn een uit vloeisel van de befaamde affaire rond de langharige soldaat Rinus Wehrmann. Het haarnetje heeft ten doel om be drijfsongevallen, die uit het dragen van lang haar zouden kunnen voortvloeien, to vooekomen. Het haarnetje dient ook onder de vechtpet of baret gedragen te worden Als haarnetjes zullen worden gebruikt de al bestaande helmnetten voor camou flagedoeleinden. Iedere militair die er voor in aanmerking komt zal er twee kunnen krijgen. de politie arriveerde. Deze rekende jon geman in en korte tijd later liep ook de bankwerker in de armen van de poli tiemannen. Beide jongelui moesten in de cel het verdere onderzoek afwachten Daarbij bleek dat de banketbakker za terdag jl. te Noordwijk een zo goed als nieuwe bromfiets had weggehaald en daarop naar huis was gereden. De brommer liet hij langs de weg achter. Omwonenden vonden het voertuig en meldden de vondst aan de politie. De eigenaar, een 18-jarige scholier uit Hoofddorp, kon dolgelukkig zijn brom fiets weer in ontvangst nemen. De jeugdige Lissenaar en een paar van zijn vrienden bleken zich te Noordwijk LONDEN De Britse kustvis- sers vrezen voor hun toekomst. Zij menen, dat de „gulzige" EEG belust is op Groot-Brittannië rijke visgronden. Zij zijn boos op hun regering, die concessies doet zonder de vissers te raadplegen. Zij stellen eisen. Zij onderte kenen petities en nemen politici in de arm. En zij spuwen hun gal uit op buitenlandse collega's. Volgens de Britse kustvissers hebben de „plunderaars" van de Zes het helemaal verknoeid. De grootste schuldigen zijn de Ne derlanders, de Belgen en de Fransen, die opereren met zwaar materiaal en conservering van de vis gewoon aan hun laars lappen. Precies zeven jaar geleden verdreef een conservatieve regering de meeste buitenlandse vissers uit Groot-Brit- tanniës kustwateren door de visgrens van 3 naar 12 mijl te verleggen. Deze internationale maatregel, die de Britse kustvissers meer armslag gaf, had tot gevolg dat de kustvisserij van dit land flink kon uitbreiden. Vandaag de dag acht de industrie zich opnieuw be dreigd door het vaste voornemen van Edward Heaths conservatieve regering om Groot-Brittannië lid te doen wor den van de EEG. In de herfst van vorig jaar keurden de Zes een nieuwe reglementering goed, die de visgren- zen zou afschaffen voor de kustvissers van al de lidstaten. „Daar zitten de Belgen en de Neder landers op te wachten", zegt Ernie Hamley heftig. Hij legt het ons alle maal haarfijn uit in zijn kantoor te genover Londens Victoria Station. Hamley is de ijverige secretaris-gene raal van de Britse Vereniging van Visserij-Organisaties, waarbij talrijke coöperatieve verenigingen van kust vissers uit Wales, Cornwall, Engeland en Schotland aangesloten zijn. Volgens deze zegsman zou Britse aanvaarding van wat hij „de Europese visserij poli tiek" noemt, de toekomst van de Brit se kustvissers bijzonder donker ma- „De broodwinning van onze mensen staat op het spel", gaat Ernie Hamley somber verder. Hij meent, dat op dit moment het visserij probleem het grootste struikelblok is, dat Groot- Brittanniës toetreding tot de EEG in de weg staat. Hij voegt er met type rende Britse trots aan toe: „Onze vis gronden zijn altijd veel rijker geweest dan die van de Zes. Het is dan ook geen wonder, dat de vissers van de EEG erop azen". Hamley verklaart, dat de Zes hun eigen visgronden uitgeput hebben door ze ongebreideld leeg te scheppen. „Ne derlandse treilerkapiteins hebben het me hier zelf verteld", praat hij. „Ze zeiden: we hebben onze eigen gronden leeggevist. Is het dan niet redelijk, dat we op jouw gronden toegelaten worden?". „Als dat gebeurt", zegt Hamley. „ha len ze er bij ons ook alles uit. Ze willen in korte tijd veel geld verdie nen en denken niet aan de toekomst. Het is een zeer kortzichtige en egoïs tische poitiek. Zij kan enkel leiden tot de vernietiging van de Britse kustvis serij en de economische ondergang van de maatschappijen, die afhanke lijk zijn van deze boeiende traditione le industrie. Een ander, meer alge meen gevolg zou zijn, dat niet alleen in Groot-Brittannië maar ook op het vasteland de vis uiterst schaars en zeer duuajpordt." Groot-BrljSannië telt zowat 20.000 kustvissef4 Zij makeii gebruik van ruim 2000 boten, die 12 tot 24 meter lang zijn. Volgens betrouwbare cijfers bstaat het meest actieve deel van de kustvissersvloot uit 1.495 treilers en 717 „seiners" (boten die vissen met de zegen of sein). 675 vaartuigen opere ren langs de kust van Engeland en Wales: de overige zijn bedrijvig in Schotland. De meeste kustvissersboten horen toe aan hun kapiteins of aan kleine coöperatieve verenigingen. Het totale aantal personen dat leeft van de Britse kustvisserij wordt op 100.000 geschat. In sommige afgelegen delen van het land, vooral op Schotse en Welse eilandjes, is kustvisserij het enige bestaansmiddel. Te veel vissers De opbrengst van de Britse kustvis- j serij is sinds 1964, toen de visgrens verlegd werd, gestegen van 17V« mil joen pond tot meer dan 30 miljoen pond in 1970. De kustvissers vangen ongeveer 47% van de vis die in Groot- Brittannië geconsumeerd wordt. Tus sen 1964 en 1970 heeft de staat fond sen ten bedrage van 58 miljoen pond sterling toegekend aan kustvissers, die met dit geld hun vloot moderniseerden en uitbreidden. Als ze vissen op ver- boden terrein, blijven de „stropers" dank zij hun radar op de hoogte van de bewegingen van de kanonneerbo ten, die patrouilleren om de Britse visserij te beschermen en vreemde indringers te arresteren. Deze oorlogs- Hoewel de kabeljauw, die in Scar borough aan de wal gebracht werd. niet bijzonder groot uias, waren de meeste vissers tevreden over hun vangst. bodems moeten er tevens voor zorgen, dat ook van Britse zijde niet illegaal gevist wordt. Behalve het probleem van de stro pers is er de erkenning door Groot- Brittannië in 1964 van het historische visrecht van talrijke Europese landen zodat vreemde vissers op bepaalde tij den van het jaar en op hepaalde plaatsen hun netten mogen uitwerpen in een strook op minimaal 6 en maxi maal 12 mijl afstand van de Britse kust. Er komen voortdurend meer bui tenlandse vissers op af. Hun aanwe zigheid leidt volgens de Britten tot „overfishing", dat wil zeggen, dat er te veel onvolwassen vis gevangen en de voortplanting ernstig in gevaar ge bracht wordt. „Binnen de territoriale grens van 12 mijl is Groot-Brittannië gezegend met enkele van de beste broedplaatsen ter wereld van kreeften, krabben, gar naal, kammosselen, haring, markeel en de fijnste tong, pladijs, heilbot en tar bot", zegt Ernie Hamley. „De rijkse visgrond van Groot-Brittannië is het Minchkanaal, tussen Noordwest-Schot land en de Hebriden. Als we onze genres moeten openstellen, zullen deze visgronden vlug leeggeplunderd wór den door.de Belgen, Nederlanders, LEIDEN De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft de gemeente Leiden verzocht, haar ca. 11.825 m2 grond aan de Boerhavelaan te ver kopen. Het Bouwfonds wil op dit terrein een plan realiseren voor de bouw van 105 flatwoningen, bestemd voor de verhuur in de premiesector. De com missie voor de Openbare Werken adviseert de gemeenteraad het verzoek van het Bouwfonds in te willigen. RABAT (AFP) De Marokkaanse autoriteiten hebben de executie van de tien rebellerende officieren met veel publiicteit omgeven. Alle Marokkaanse radiostations hebben op de plaats van de executie opnamen gemaakt waarin de laatste ogenblikken van de officieren werden vastgelegd. Alle radiostations zonden het geluids bandje uit. Achtereenvolgens hoorden de luisteraars bevelen in het Arabisch, geroep van officieren, het „Leve koning Hassan", dat de geëxecuteerde officieren zouden hebben geroepen, daarna het salvo van het vuurpeloton, en dan tegen een achtergrond van kreten de genade schoten. De macabere opname werd met de nieuwsberichten uitgezonden, en in een totale stilte beluisterd. De Marokkaanse televisie heeft de televisieopnamen, die tijdens de executie zijn gemaakt, niet uitgezonden. De uit zending was ook niet aangekondigd, maar werd in radio- en televisiekringen wel verwacht. Regeringswoordvoerders wilden niet meedelen of de uitzending op bevel van i" -• regering is afgelast of uitgesteld. Waarnemers menen dat de regering heeft besloten de beelden niet te vertonen, omdat de radio-uitzendin gen van de terechtstelling in het buiten land nogal opschudding hebben veroor- Bij de aanval van muitende militairen op hte zomerpaleis van koning Hassan in Skhirate zijn 92 mensen om het leven gekomen, zo heeft het Marokkaanse ministerie van Voorlichting officieel bekendgemaakt. Het ministerie heeft een lijst met de namen van 67 slachtoffers gepubliceerd. 25 lijken zijn nog niet ge- identificeerd. omdat ze zwaar verminkt zijn of omdat er geen identiteitspapieren op zijn aangetroffen. Het ministerie ver strekte geen definitieve opgave van het aantal gedode muiters. De laatste offi ciële mededeling hierover dateert van zondag. Toen werd bekendgemaakt dat 168 muitende militairen waren gedaad en ?50 gevangengenomen. Een tikfoulje op een militaire marsorder heeft in Nieuw Schoonebeek in Drente paniek gezaaid in een militaire colonne en bij vele militaire autoriteiten- Als gevolg van dit Santje sloegen dc uit Duitsland komende mili taire chauffeurs van vijf leger trucks een verkeerde weg in en zakten met hun wagens prompt weg. Een te hulp schietende AMX- tank liep eveneens vast en ten slotte ook nog een kraanwagen Boven: enkele weggezakte trucks Onder: de vastgelopen AMX-tank Vuurwerk in Noordwijk ontlokt veel ,ohs en „ahs NOORDWIJK De Evenementcom missie Noordwijk, altijd bereid om eventueel in samenwerking met de VVV en Mdtrt ïnxtxntiM »l«uu» ZOETERWOUDE De b-junioren van S.J.Z. die momenteel op kamp zijn in Weert hebben in de eerste dagen nog niet veel gepresteerd op het voetbalveld. Tegen Ven lose Boys ver loren ze met 80. Ook De Bataven bleken sterker (40), tegen Lenig en Snel bleef het verlies tot 32 beperkt. Door twee overwinningen werd bij het waterpolo de finalepoule bereikt. Twee teams van S.J.Z. namen deel aan het volleyballen. Het eerste team won één maal, voor de reserves was er geen succes weggelegd. Vrijdag wordt er een atletiektournooi gehouden waaraan de sterksten van elke vereniging mogen deelnemen. Vanaf maandag worden de selectiewedstrijden hiervoor gehou den. Bij S.J.Z. waren de uitslagen van de selectiewedstrijden tot nu toe: Kogelstoten 1. Cees Berg. 2. Guus de Koning, 3. Ted Romijn. Hoogspringen 1. Cees Berg 1.50 m, 2. Ted Romijn, 3. Paul Beerefenger. Verspringen 1. Ted Romijn, 2. Paul Beerefenger, 3. Guus de Koning. Cross 1. Guus de Koning, 2. Ted. Ro mijn, 3. Paul Beerefenger. Hinkstapsprong 1. Paul Beerefenger, 2. Cees Berg, 3. Guus de Koning. Er werd ook voor het eerst aan handballen gedaan. Twee nederlagen waren het resultaat. In de afgelopen nacht werd de groep gedropt even over de Belgische grens. Men had de opdracht voor vanmorgen 8 uur weer in Weert terug te zijn. Daarom stond er voor vandaag maar weinig op het programma. activiteiten te ontplooien tot recreatief heil van de badplaats, weigert toch af te stappen van het traditionele vuur- En gezien het aantal toeschouwers terecht, al dient aan de andere kant gezegd te worden, dat de Noordwijkers en de regelmatige Noordwijkbezoekers onder dc toeristen het allemaal wel gezien hebben. Maar al met al stonden weer vele honderden belangstellenden dc gebruikelijke „oh's" en „ah's" te debiteren toen de Leidse Kunstvuur werkfabriek A. J. Kat gisteren voor de eerste maal dit seizoen de donkere lucht boven de badplaats opsierde met kleurige sterren, kanonslagen, fontei- telefoonleidingen. watervallen, Fra: die Duitsers jaren benijden". De vissers van het vasteland gebrui ken andere en meer doeltreffende me thoden dan hun Britse collega's. „Zij maken gebruik van netten met kleine mazen (50 mm in plaats van Groot- Brittannics 70 mm maximaal)", aegt Hamley. „Dit betekent, dat zij al de onvolgroeide vis kunnen ophalen, waarvan de voortplanting afhangt. Aan land wordt alle vis, die te klein is voor consumptie, gebruikt om mest te maken. Zo verrijkt men het land ten koste van de zee". Sterke continentale vissersboten vegen de zeebodem schoon met speciale trei len, verzwaard door middel van ket tingen, die de vis opjagen en in de netten drijven. Dit doeltreffende systeem heeft tot gevolg, dat geen enkele vis ontsnapt. Zo hebben de „continentals" hun rijke visgronden leeggemaakt ter hoogte van Oostende en Dieppe, verklaart onze Britse zegs man. Vóór de kust van het Engelse graafschap Yorkshire duikt al geen haring meer op. „Als Groot-Brittannië de visserijreglementen van de EEG aanvaardt, wordt het een zware ramp voor de gebieden, die van kustvisserij leven. Wie de bestaande visgrens prijsgeeft, veroorzaakt hongersnood", meent Ernie Hamley. Sterk anti Dit harde oordeel hoorden we later met nadruk bevestigen in twee van Engelands belangrijkste vissershavens: Scarborough en Whitby, op de kust van het graafschap Yorkshire. Iedere visser, die we ontmoetten in deze af gelegen oorden, voelde zijn toekomst ernstig bedreigd door de EEG in het algemeen en zijn „gulzige" Belgische, Nederlandse, Franse en Duitse colle ga's in het bijzonder. Vooral in Whitby hebben ze een grondige hekel aan de efficiënte vissers van de Zes. „Enorme vloten sterke Nederlandse. Belgische en Duitse treilers komen de vis wegkapen voor onze kust", zegt K. Denham, directeur van de Whitby Fish Selling Company. „Wie overdag in hun nabijheid probeert te vissen, tergt het gevaar: wie het 's nachts waagt, riskeert zelfmoord. Er is op dit moment een proces tegen een Belg, die Britse netten beschadigd heeft". Denham snauwt, alsof het allemaal onze schuld is. Hij ziet slechts een oplossing: geen toetreding tot de EEG wanneer buitenlanders hun historische visrechten behouden in de strook van 6 tot 12 mijl en wanneer geen exclu sieve visgrens van 12 mijl opgelegd wordt. Hij spreekt zich ook sterk uit tegen „het hopeloos ingewikkelde sor teringssysteem" dat de EEG heeft uit gekiend. In Groot-Brittannië bestaan slechts twee categorieën: vis die ge schikt is voor menselijke consumptie en vis die daarvoor niet in aanmer king komt. Miggchien is dat de retlen waarom In Engeland zoveel onfrisse vis verkocht wordt? Wij vragen het de heer Denham liever niet, uit vrees dat hij ons door het raam zal smij ten. In de Btise vishavens wordt de groot te van aan land gebrachte vis vrij streng gecontroleerd door staatsin- specteurs, die overtreders een beris ping geven of (licht) beboeten. Dit toezicht belet echter niet, dat talrijke Britse vissers iedere dag met minivis- jes door de mazen van het net glip pen. Denham maakt veel kabaal over tongetjes, „nog geen hand groot en zo dun als papier", die hij op de vis markt van Oostende zag verkopen. „In ons land zou dat niet kunnen", be weert hij. Een vishandelaar van Scar borough spreekt dit echter tegen. Hij heeft gelijk, want in onze eigen Lon- dense voorstad zijn zulke papleren tongetjes ook te koop. In Scarborough staan we om 6 uur 's morgens in plassende regen toe te kijken, terwijl zwijgzame Yorkshire vissers hun ladingen kleine kabeljauw en schelvis (het resultaat van twee dagen en twee nachten hard werk op zee) lossen voor de veiling die om 8 uur zal beginnen. Ze zeggen dat de vangst behoorlijk geweest is. Treiler- kapitein Jack Laighton klaagt echter over de opbrengst. Conservering „Twee jaar geleden brachten we heel wat meer vis aan de wal", zegt hij. „Als Groot-Brittannië lid wordt van de EEG zullen de Belgen, de Neder landers en de Fransen het misschien niet eens de moeite waard vinden om vóór Scarborough te komen vissen. Talrijke kustvissers zien zich zelfs verplicht om zich ver voorbij de grens van 12 mijl te wagen. Soms werpen ze him netten uit onder de kust van Noorwegen". Voor kapitein Laighton. een gewezen IJslandvaarder, die nu een eigen treiler bezit, is dat een kleinigheid. De echte kustvissers vin den het echter een zware dobber. Laighton is niet bepaald gekant tegen de EEG. „Ik ben al te oud om mij er zorgen over te maken", zegt hij. „Voor mij zit er weinig verschil in". Toch zou hij de situatie liever ongewijzigd zien blijven. „Lidmaatschap van de EEG kan een mooi ding zjn voor de komende generaties", meent skipper Laighton, „maar ik geloof niet. dat het voor de Britten van vandaag een voordelige zaak is". Hij blijkt de me ning toegedaan, dat de EEG een com munistische achtergrond heeft. „Het is een zeer zwaar internatio naal probleem", zegt kolonel Dunm. voorzitter van de noordoostelijke groep van kustvissers. „Op het vaste land is naar verluidt kleine vis meer in Irek dan grote, waaraan wij altijd de voorkeur gegeven hebben. Wij zijn van oordeel, dat je kleine vis moei laten ontsnappen, opdat hij groot zou kunnen worden en zieh vermenigvuldi gen. Wie de kleine vis verbruikt, roeit meteen 'n toekomstig generatie uit. Al le vis wordt geboren in kustwater. Pas wanneer hij sterk genoeg is, trekt hij na de diepe zee. Hieruit volgt, dat het de kustwateren zijn, die beschermd moe ten worden. Niemand heeft voordeel bij complete uitroeiing van de vis. Als voor sommige kusten geen vis meer te vinden is, dan is dat louter te wijten aan overexpolltatie" ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11