RODRIGUEZ OOK PEDRO Peloton ,flikt' Eddy Merckx „GEVONNISTEN" BIJ AMATEURS INGEDEELD Winst van Merckx te weinig om nog hoop te koesteren WIM PRINSEN TE NERVEUS cpP Gehoord Op Duindigt: Dolle Ina lijk stond geparkeerd. Enige politie agenten werden bij het reddingswerk gewond en een van hen moest even eens naar het ziekenhuis worden ver voerd. De Finse coureur Kinnunen. die het ongeluk van zeer dichtbij zag gebeuren, liep een shock op en nam niet meer deel aan de tweede manche De Engelsman Chris Craft won met een McLaren deze vierde race in de Pedro Rodriguez was de tweede zoon van het gezin die in de autosport om het leven kwam. Op 2 november 1962 verongelukte Ricardo Rodri guez, 20 jaar oud, met 'n Lotus tij dens de training voor de Grand Prix formule-1 van Mexico. Na de dood van zijn broer besloot Pedro te stop pen met racen, maar een jaar latei- verscheen hij. ondanks het verbod van zijn vader, toch weer op dc De carrières van Pedro en Ricardo waren zeer nauw met elkaar verwe ven Deze twee ..wonderkinderen van het stuurwiel zoals hun bij naam luidde, waren opgegroeid in een lucht van benzine en olie. Vader Rodriguez had, voordat hij een van de rijkste grootgrondbezitters van Mexico werd, het beroep uitgeoefend van automonteur. Met speciale dis pensatie van de Mexicaanse presi dent namen Pedro en Ricardo. resp. 17 en 15 jaar oud, in 1957 deel aan Op de regenachtige dag van de Zandvoortse Grand Prix stak Pedro Rodriguez een paraplu op- Later leverde hy een schiterend gevecht met Ickx- Foto MILAN KONVALINKA hun eerste officiële autorace. Na een groot aantal successen te hebben be haald in Zuid-Amerika zochten zij het verderop. In 1961 werden zij, onstuimig rijdend, tweede in de 1000-kilometer op de Nürburgring, derde in de 12 uur van Sebring ei. eerste in de 1000 kilometer van Pa rijs. In datzelfde jaar en in 1962 was het broederpaar de grote sensatie in de 24 uur van Le Mans en won het nogmaals de 1000 kilometer van Pa rijs. Toch weer In 1963 besloot Pedro, ondanks de dood van Ricardo toch weer gegre pen door de „racedemon", een solo carrière op te bouwen. Een loopbaan die na Grand Prix-overwinningen in 1967 (Zuid-Afrika) en 1970 (België) eigenlijk pas dit jaar opzienbarend werd. Met Jackie Olivier won hij de 24 uur van Daytona, de duizend kilometer van Monza en de duizend kilometer van Francorchamps. Als formule 1-rijder werd hij in 1971 vierde in de Grand Prix van Spanje, vierde op Silvertone, negende in Mo naco en tweede op het circuit van Zandvoort. Zijn laatste triomf be haalde hij, samen met Richard Att- wood, in de 1000 kilometer van Oos- Pedro Rodriguez was de 39e formule 1-coureur, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog verongelukte. Eddy Merckx was boos over het uit de wind zetten van Ocana door een motorordonnans- De Belg liet dat duidelijk blijken. ALBl- Eddy Merckx voelt er niets voor om volgend jaar de Tour de France te ryden als de houding in het peloton niet verandert. Hij heeft dat tijdens een maaltijd van de Molteni's gezegd en volgens enkele van zijn ploeggenoten, zeer positief. Ze kunnen best begrip opbrengen voor de wrevel van hun kopman- ..Want", vinden ze. ..zoals de rest tegen Merckx rijdt, is niet normaal meer. Dat er een massale sportieve tegenstand bestaat, is logisch, maar dat ze hem op alle mogelijke linke manieren proberen te flikken en dat gebeurt kan natuurlijk niet door de beugel". ALBl. Wimke Prinsen beschouwt zich als klimmer mislukt- Het manneke uit Hank, volgeps Bellenaars de opvolger van Kees Haast, blijkt bergop niet met de groten mee te kunnen, terwijl hij ook de tweede garnituur niet kan volgen- Hij is daar zelf nogal verbeten over: ,.lk weet niet wat dat is- Ik geloof dat ik voor de bergen te veel krachten verlies". Prinsen rijdt veel te nerveus en dat sloopt zyn krachten. Ook heeft hij geen gelukkige start gehad. ,,Ik was naar de Tour gekomen om een goede plaats in het algemeen klassement te bereiken, maar toen ik na twee dagen al tegen een achterstand van tien minuten aankeek, had ik het gevoel dat deze Tour voor mij was afgelopen". DEN HAAG De clubs die volgens het saneringsbesluit het betaalde voetbal van de KNVB moeien verlaten zijn ingedeeld in het zondagamateurvoetbal. EDO, dat vrijwillig het profvoetbal verlaat, zal volgend seizoen in de tweede klasse spelen, evenals RBC, RCH. Limburgia, NOAD en Hermes DVS. In de derde klasse zijn ingedeeld AGOVV en ZFC, alsmede De Baronie. Ten aan zien van deze Brabantse vereniging, die als eerste vrijwillig terugkeerde naar de amateurs, is nog overleg gaande tussen de sectiebesturen betaald en zondagamateurvoetbal. Of de clubs werkelijk in die klasse zullen uitkomen blijft een vraag. De verenigingen hebben tegen de KNVB een kort geding aangespannen waarin op 4 augustus uitspraak wordt gedaan. Voorts delen de „gevonnisten" de mening van de leiding van het betaalde voetbal niet, dat zij zich uiterlijk 15 juli bij het zondagamateurvoetbal moeten hebben aangemeld. Een voor waarde die aanvankelijk in de laatste buitengewone algemene vergadering van het betaalde voetbal werd gesteld. De mogelijkheid beslaat dat het amateurvoetbal terugkomt op dc toezeggingen die zijn gedaan indien pas na een eventuele ongunstige uitspraak voor de gesaneerde clubs deze besluiten in het zondagamateurvoetbal uit de komen. Het bestuur van deze sectie heeft besloten de ex-semiprofclubs een klasse hoger in te delen dan in het zgn. uitvoeringsbesluit waarin deze materie is vastgelegd. ALBl Het weekend waarin Eddy Merckx hoopte de Tour alsnog naar zijn hand te zetten, ging voorbij zonder dat het doel bereikt werd. Twee enorme krachtsinspanningen in de hitte leverden slechts een winst van 2 min. en 23 sec. op. Te weinig om nog hoop te koesteren. Ocana gaat met 7 min. en 22 sec. voorsprong de Pyreneeën in. Dit weekend heeft Merckx ervaren dat de Tour voor hem verloren is. Hij heeft zich als een geweldig sportman gedragen, de nederlaag niet geaccepteerd en gevochten als een leeuw. Maar toen gisteren op het autocircuit van Albi de chronometers aanwezen dat Ocana in de tijdrit slechts 11 seconden op hem verloren had. toen zocht zijn teleurstelling een uitweg. Eddy was woedend over het onrecht dat men hem had aangedaan. „De Fran sen hebben Ocana volledig uil de wind gezet", riep hij boos, „er reden zeker vijf auto's voor hem en naast hem filmde de cameraman van de Franse televisie. Deze reed aan de zijde vanwaar de wind woei. En wie was er bij mij? Niemand. Dit is on eerlijk, dit is gemeen". Ocana haalde de schouders op. „Wat kan ik eraan dóen als ze mij komen filmen? Toen Merckx in de gele trui reed was de meeste belangstelling voor hem. Het getij is gekeerd". De Spanjaard ging rustig naar het erepo dium voor nieuwe gele trui. De koers loopt goed voor hem. Ook zaterdag, toen hij in het geheel niet werd ver ontrust door de verrassingsaanval van Marckx, en drie van zijn knechten, die. volgens planning, al in de eerste kilometer er van door gingen. Ocana nam 20 km. verder, aan het eind van de lange afdaling vanuit het hoog gelegen Merlette, de schade op. De winst van Merckx bedroeg toen rond 1 minuut. Vragend keek Ocana naar zijn ploegleider De Muer, die naast hem in het peloton kwam rijden. ..Rustig aan", zei De Muer. „Groepeer de ploeg op kop van het peloton en laat ze het tempo strak houden, zodat Merckx niet meer dan l'/s minuut neemt. Hij moet de last van de koers dragen, we moeten hem ertoe verlei den een zware inspanning te doen". Aldus begon een van de meest gigan tische gevechten uit de geschiedenjs van de wielersport. Bijna 250 km. lang duurde de slag tussen de Molte ni's en de BIC's. Merckx verrichtte zwaar werk in de kopgroep, Ocana reed meestal in het zog van zijn knechten, die het peloton op sleeptouw namen. Aan de zijde van Merckx streden twee Nederlanders behalve Wagtmans ook Jos van der Vleuten, welke laatste de avond ervoor was ingelicht en dapper meehielp de voorsprong te verdedigen. Van der iani mocht gisteren ook etappe winnen. Zijn over- ngstriomf was er niet minder Vleuten onderweg: „Als we 8 minuten pakken mag ik van Merckx de etappe winnen". Voort ging het, in een ra zend tempo op weg naar Marseille. De zon brandde, het asfalt smolt, de tem peratuur steeg tot boven de 30 graden Celcius. Wielerslag In die zeldzame wielerslag bedroeg de gemiddelde snelheid in de eerste drie uren meer dan 50 km. De karavaan raasde een uur eerder dan verwacht werd door de dorpjes en steden, over al paniek zaaiend omdat de wegen nog niet volledig waren afgezet. Maar Merckx bleek opnieuw tijdens deze door PETER HEERKENS en JEAN NELISSEN barbaarse tocht niet de oude Merckx te zijn. In de afdalingen en op de vlakke wegen ging het wel. Maar tijdens de beklimming van het enige colletje van de vierde categorie stokte zijn tempo en brek dv bloeiende ca dans van zijn pedaalslag. En het ver schil van anderhalve minuut werd ditmaal niet groter. Elke keer als men het bordje: „Peloton op 1.30" voor hield. moet Merckx geweten hebben dat er achter hem een spel werd gespeeld. Toch zette hij door en zorg de ervoor dat de wielersport een van de grootste momenten uit de geschie denis beleefde. Zei de oude Briek Schotte: „Zo'n courage hadden zelfs de Flandriens van vroeger niet". De telegrammen, brieven en kreten van aanmoedigingen mogen zich de laatste dagen voor Merckx hebben op gestapeld. al de goede bedoelingen van de Belgische supporters ten spijt, blijft Louis Öcana de man die de Tour zeer waarschijnlijk gaat winnen. Merckx moet dit gisteren na de tijdrit ten volle beseft hebben en zijn gevoel van onmacht maakte hem plotseling weer prikkelbaar. Wie zich 'de laatste dagen verwonderd had over de ommekeer in het gedrag van de Belg, werd ditmaal weer geconfronteerd met een furieuze kampioen, die zich hevig opwond over futiliteiten. Het is ook niet eenvoudig de last van de koers te dragen om tenslotte „slechts" tweede te worden. Meende Lomme Driessens veront waardigd: „De hele ronde is tegen Eddv. Ze hebben die acht renners van KAS weer in de ronde toegelaten om dat zij Ocana gaan helpen". Zo heeft iedereen in de ronde zijn pro's en contra's Eddv Merckx. van wie ook al een keer gezegd werd dat het halve Deloton voor hem fietste, weet nu dat het ene jaar het andere niet is. Historie Zo'n wielerhistorie als de beklimming van dc Merlette werd dank zij Louis Ceana. die zich onvergetelijk maakte tijdens de afdaling van diezelfde berg in de Hautes Alpes waar Frankrijks elite zich legen niet geringe betaling kan ontspannen. Het dankwoord richtte zich tot Rini Wagtmans in wiens ge dachten een plan rijpte, dat voor zijn kopman Eddy Merckx de sleutel moest zijn naar betere Tourtijden. Op de avond van de rustdag, stelde Rini Wagtmans voor om meteen na het vertrek een slag te slaan. Bij het vallen van het startsignaal stortte Wagtmans zich vol overgave in de afdaling van de Merlette. Precies vol gens schema dook Eddy Merckx hem achterna. „Ik was totaal verrast", be kende gele-truidrager Louis Ocana. Alleen: met de rentabiliteit van de vlucht viel het tegen: geen etappe overwinning (die ging naar Luciano Armani) en „maar" 2.12 winst (inclu sief bonificaties). Het was een bijna uniek gevecht, „waarin Merckx". redeneerde plan nenmaker Rini Wagtmans. „misschien wel 10 minuten had kunnen pakken. Gisteravond zei ik tegen hem Eddy, ik denk dat we het spul flink op zijn kop zetten als we direct demarreren. Hij keek me aan en vroeg wat ik precies bedoelde. Luister, zei ik, wan neer ik als eerste ga en jij komt me achterna verrassen we ze allemaal. Dan zal BIC zich wezenloos moeten fietsen. Met een beetje geluk heb je de gele trui weer bijna terug". Het kwam er niet van en assistent- ploeg leider Giorgio Albani kreeg de ver wijten. Hij namelijk, dirigeerde in de buurt van Gap vier Molteni's naar de achterhoede om er de met materiaal- pech sukkelende Joseph Bruyère bij te staan. De kleine Italiaan lici Mint- jes. Steevens. Spruyt en Swerts afzak ken om Bruyère te steunen op zijn tocht terug. Er dat kreeg catastrofale gevolgen. Louis Ocana's BIC's hielden het tempo hoog (45 km per uur) en die vaart konden de vijf Molteni's in de achterhoede niet bolwerken Ze verdwenen tenslotte in de verre diepte van de volgersstoet, hun ploegmaats Herman van Springel en Vic van Schil alleen latend met de onmogelij ke opgave het ritme van het peloton te breken. De arme Giorgio Albani ontkende, maar niet fel. dat het aan hem had gelegen „Inderdaad", nam hij de be schuldiging gedeeltelijk op zich, „riep ik die vier renners terug. Toen ik echter zag dat Bruyère verder achter zat dan ik dacht, stuurde ik ze meteen terug naar het peloton. Het is niet zo dat ik ze verplicht heb om Bruyère op te wachten". Dankbaar voor de gulle gave van de tactische blunder die zich over de Molteni's voltrok, verzetten Louis Ocana's knechten ongehinderd en on geremd leeuwen werk. Meer dan ruim twee minuten kreeg de kopgroep (Merckx. Wagtmans. Huysmans. Ar mani, Aimar. Van der Vleuten. Paoli- ni. Letort en Bouloux) niet. „In het begin", rapporteerde Rini Wagtmans. „reed Merckx erg nerveus, daarna kwam er een periode dat hij ons maar steeds weer opjoeg om door te zetten en 30 km. voor de finish wilde hij de vlucht opgeven. Jos Huysmans en ik hebben hem toen moed inge sproken en ook Lomme Driessens kwam nog langs om dat te doen Tenslotte zag Eddy ook wel in, dat het op dat moment een prestige geval aan het worden was" Inclusief bonificaties hield Eddy Merckx aan zijn opzienbarende race Ocana bleek daardoor eeenszins geïm poneerd „Ze denken misschien dat ik een morele tik kreeg door wat hij presteerde, maar ik geloof eerder dat het omgekeerd is. Volgens mij leed Merckx meer door het feit. dat de voorcprone m hpperkt hleef" Hoge tol HET is vele jaren geleden dat de motorcoureur Lous van Rijs wijk zei: „Je hebt een stuk ijzer onder je dat rechtdoor wil. Als je een fractie van een seconde te laat bent met sturen, ben je al vele meters verder rechtdoor". Enige weken later kwam hij om, tegen ccn muur gebotst. Thans gaan dc motoren en dc racewagens nog veel sneller. Elke onnauwkeurig heid, elk foutje kan fataal zijn. Bovendien komt daarbij nog de mechanische fout. Hoewel enigs zins afgezwakt, wordt in de race- wereld nog steeds beweerd dat die races er zijn om normale vervoer middelen veiliger te maken. Het kan zijn. Maar zolang tot en met uitgekiende motoren en boliden met mankementen kampen cn de strijd moeten staken, lijkt het erop dat de bestuurders worden geof ferd aan die drang tot perfectie, die op zich natuurlijk goed is maar waarin niet eenieder meer wenst le geloven. Autocoureur Pedro Rodriguez is omgekomen door een klapband, een mechanisch gebrek. HU is de negenendertigste na de tweede wereldoorlog. Vele groten onder dat aantal kwamen niet om door mechanische gebreken maar door andere oorzaken, die dan menselijke fouten worden ge noemd. De snelheid, die nog steeds groter wordt, eist een lang zamerhand te hoge tol. In het raceseizoen gaat geen week voor bij of er moeten verongelukten op de trieste lijst worden bijgeschre ven. Er moet steeds dringender de vraag worden gesteld of de drang naar perfectie dat wel waard is. Er zijn ook proefbanken waarop ge test kan worden. Maar zü onder steunen niet de reclame. Races wel. Bewondering INA Schwarzkachel heeft in tg» Nederlandse rensport een pres tatie geleverd waarvoor men be wondering moet hebben. Het feit, dat ze dc geschiedenis zal ingaan als de eerste vrouwelijke jockey, die een Derby op haar naam schreef, valt in het niet bü wat ze er allemaal voor moest doen. Wre vel van collega's, die het maar gek vonden, dat een vrouw zich ermee ging bemoeien, deden haar niet van gedachten veranderen. Ook de schamele beloning, die zij voor haar werk kreeg, mocht de liefde voor het renpaard niet temperen. Voor dat doorzettingsvermogen ontving ze tenslotte een prijs, die niet uit de herinnering is weg te bannen. Bravo. Gehele voetbal CANEREN is niet alleen ccn pijn- lijkc maar bovenal een uiterst delicate en moeilijke kwestie. De rigoureuze maatregel om een aan tal semi-profclubs uit te bannen kwam neer op goedgunstigheid van dc sectie amateurvoetbal, die zich vrij coulant toonde maar vol gens verscheidene ex-semiprof- clubs toch niet scheutig genoeg was met de indeling bü de ama teurs. Er waren echter richtlijnen, die soepel zijn gevolgd. Niettemin zou het niet zo onbillijk zijn ge weest als de ex-semiprofs. mits zü met het merendeel van hun ex-be taalde spelers zouden overgaan, tot de hoogste klasse zouden zyn toe gelaten. Het zou het peil van het amateurvoetbal waarschünlyk ten goede zyn gekomen. Bovendien ging het bü de sanering om het gezond maken, althans ccn ern stige poging daartoe, van het ge hele voetbal. En daartoe behoort ook het amateurvoetbal dat best een flinke injectie kan hebben. Het Oranjeteam is er om dat te staven. Verheuging rjP hel voor publiek vrijwel on- V toegankelijke hoe lang nog? Papendal kwalificeerden Ed ward de Noorlandcr en Frank Nusse zich voor de Europese kam pioenschappen in Helsinki. Met Hans Smeman bestaat de tien kampploeg voor dc strijd in de Finse hoofdstad nu uit drie man. Een weelde waarvan men een half jaar geleden nog nauwelyks durf de dromen. De herenatletiek blükt langzaam maar zeker uit bet slop te geraken, waar men jarenlang vrijwel niet uitkwam. De limiet van 7400 punten voor de tienkam pers scheen veel te zwaar, maar onder ideale omstandigheden, zo als he. afgelopen weekeinde op het NSF-sportcentrum, hebben Nusse. Dc Noorlander en eerder Smeman aangetoond deze barrière met suc- Ook bü de dames valt een verheu gende tendens op de meerkamp te constateren. Nadat Mieke Sterk zich al eerder zeker stelde van een ticket-Helsinki kon Micp van Beek zich ook aansluiten. Met het fraaie record dat zü uiteraard ook op Papendal vestigde, heeft zü zich op de achtste plaats van de wereldranglüst van dit seizoen ge nesteld. Zowel door de prestaties van dc heren als dc dames kunnen voor de toekomst de nodige ver wachtingen worden gekoesterd. NURNBERG Pedro Rodriguez, de eenendertigjarige Mexicaanse coureur en een van 's werelds vooraanstaan de autoracers, is het volgende slachtoffer geworden van de snelheidswedstrijden. Gisteren kwam hij tijdens de 200 mijl van Nürnberg op de Norisring om het leven. In de twaalfde ronde van de eerste manche, toen Rodriguez in leidende positie lag, klapte in een S-bocht de rechtervoor band van zijn Ferrari 512. De bolide schoof dwars over de weg, botste tegen een pijler van een brug .kaatste terug en vloog in brand. Baancommissarissen en politie trok ken de coureur uit het brandende wrak. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis van Nürnberg vervoerd maar bij aan komst was zijn toestand al hopeloos. werd ook in Nürnberg gehanteerd Terwijl het ontstelde publiek de eerste berichten over het ongeval verwerkte, deelde een official mede dat ..Rodriguez ernstig was gewond maar dat zijn toestand niet kritiek mocht warden genoemd". Auto Volgens verklaringen van de politie van Nürnberg schijnt niet alleen de klapband de oorzaak van het dodelijk ongeval te zyn geweest. De Ferrari schijnt eerst tegen een auto te zyn gebotst die langs het circuit gevaar-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6