VRIJBLIJVENDHEID Hulp van alle kantei voor familie v. Nierol „Paarse mensen deurenplan" haalt uit hun isolement Spelers van Golfbrekers al opgenomen VEILINGEN Jeugdwandelvierdaagse Alkemade groot succes Roberti liet plezier achter Tweede brug naar Merenwijï r-.rt.vjlNA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1971 LEIDEN Het stond zwart op wit in de krant: het gemeentebestuur voelt er niets voor om een meldingsplicht voor concerten in te stellen, zoals het ge meenteraadslid Jonker had gevraagd en waarop ik in de recensie van het con cert, dat het Leids Kamerkoor in mei j.l. gaf op dezelfde avond als het alter natieve muziekgebeuren van Aafje Heynis en Albert de Klerk in de Mare- kerk, sterk had aangedrongen. Ik kan niet anders zeggen dan dat het het zoveelste stukje ondoorzichtige cultuur beleid is, dat we in de laatste jaren in Leiden gemanifesteerd zien. Deze kant tekeningen ontstaan niet uit teleur stelling, maar omdat het genomen besluit getuigt van weinig terzake vol doende kennis. Er komt nu een schrift, waarin men naar eigen believen kan aantekenen of er een cultureel gebeuren gaat plaats vinden en zo ja. waar. Nu heeft de jongste geschiedenis geleerd, dat dit „naar believen" een vervelend Leids accentje heeft. In de contactgroep Leid- se koren poogt men al jaren tot een vooraf te maken temporisering van concerten te komen; maar tot op de dag van vandaag is het nog nooit gelukt om de gemaakte afspraken ook waar te maken. Er bestaan koren, die over een merkwaardig ingebouwd radium be schikken en het schema in de war te sturen. Ik noem geen namen, maar iedereen kan het beamen, die terzake weet waar de schoen wringt. Nu is die contactgroep al een vrijblijvendheid, die ten onrechte al jaren bestaat; en nu komt er een schrift bij. waar men „vrijblijvend" in kan aantekenen wat dan ook wel weer gewijzigd zal wor den. Ik heb de eer gehad de contact groepvergaderingen een paar jaar gele- St.-Bernardus terug van NKS-sportkamp HAZERSWOUDE De jeugdleden van de S.V. St. Bernardus, die onder leiding van Jan de Groot en Adri Pie- terse een week doorbrachten op het NKS-sportkamp te Leusden, zijn zater dagmorgen weer in Hazerswoude gear- De laatste dagen stonden in het teken van een levend ganzebordspel, waarbij Hans Engel een nat pak op liep; een handbalwedstrijd en waarbij St. Ber nardus de eerste zege haalde; een atle- tiektienkamp, met Ludo Straver, Peter de Groot en Hans Straver als de grote den regelmatig bij te mogen wonen als toenmalig voorzitter van het Alma Ma terkoor; ik heb ook de eer gehad om nu vijf jaar geleden de knuppel in het hoenderhok te gooien en te protesteren tegen de traditie van de Hohe Messe. Dat heeft een moeilijke vergadering van dezelfde contactgroep tot gevolg gehad, maar de waarheid heeft over wonnen en Leiden is van een twijfe- achtige traditie verlost. Zou het ge meentebestuur wel beseffen, dat de aanmeldingsplicht voor culturele mani festaties een aangelegenheid is, die in wezen niets met vrij beslissingsrecht te maken heeft? Zou men zich nog kun nen herinneren, wat een vertegenwoor diger van datzelfde gemeentebestuur vijf jaar geleden heeft gezegd: „Ama teuristische cultuurbeoefening staat in Leiden op een hoog peil en de overheid dient deze zaak met veel zorg te vol gen"? Zou men mogelijk kunnen inzien, dat de accentverschillen eerder naar het tweede dan naar het eerste aspect verschoven dienen te worden? Zou men daarbij ook bedacht hebben, dat de eigen koren, toneelgezelschappen, har monieën en fanfares en gaat u zo nog maar een tijdje door. met ruimer hand beschermd dienen te worden dan de gezelschappen van buiten, die toevallig eens iets in Leiden willen doen? Zou men wel terdege hebben overwo gen, dat susidie aan eigen manifestaties in eigen stad wel degelijk beschermd dienen te worden, aangezien men toch subsidieert in de tekorteh en iedere protectie van die tekorten een eigen bescherming in zal gaan houden? Of zou het te veel gevraagd zijn om van overheidswege te verzoeken om contact op te nemen met kerkelijke autoriteiten, die tegenwoordig zeker in Leiden een alternatief cultureel zaalcentrum in handen h'ebben? Zou het teveel ge vraagd zijn om te voorkomen, dat men elkaar op ongezonde manier beconcur reert? Zou het echt onmogelijk zijn om die meldings-„plicht" in algemeen in termenselijk beschermend overleg te ontdoen van de dwang, maar te beladen met een lading van intermenselijke verantwoordelijkheid voor eikaars cul turele moeilijkheden? Zou het echt on mogelijk zijn om (woorden van ex- burgemeester Van Kinschot) „als het gemeen u roept, bezorgt het als uw ei gen" beter te beschermen dan met een vrijblijvend schriftje, dat ter invulling ligt als de Waag ooit eens centrum van de Culturele Raad zal zijn? JAN DOOVE LEIDEN Het jeugdteam van de Zijl heeft gisteren met verbluffend ge mak het toch vrij sterk bezette toernooi gewonnen, dat gisteren onder de vlag van De Zijl en de Leidse Golfbrekers in het oude zwembad in Leiden-Noord werd gehouden. In de finale versloegen de pupillen van Hans van der Moolen AZPC uit Amersfoort met maar liefst 83 en sleepten daarmee de Klaver bladtrofee in de wacht. Het team uit de keistad had vrijwel dezelfde formatie als het team dat af gelopen competitie degradeerde uit de hoofdklasse. De samenstelling van het jeugdteam van De Zijl was vrijwel i- denthiek aan het eerste zevental dat de afgelopen competitie de promotie naar de hoofdklasse net niet kon bewerkstelli gen. Het publiek dat een gelijk opgaan de strijd had verwacht, kreeg met na me in de tweede helft van de finale een goed spelend Zijlteam te zien, waarin niet alleen de jeugdinternationals Jacob Spijker en doelman Theo Uittenhout op dreef waren, maar waarin met name ook de Leiderdorper Bert Zaagman verrassend sterk speelde. De Zijl bereikte de eindstrijd door in poule A 't IJ uit Amsterdam (60), de Robben uit Hilversum (41) en DVZ uit Den Haag 160!) te verslaan. De zwaarste tegenstander van AZPC in poule B was De Meeuwen uit Amster dam, waarin jeugdinternational Ron Koster een weinig opvallende partij speelde. In poule B draaide de b- formatie van De Zijl niet onverdienste lijk mee. In dat team waren onder andere opgenomen de LGB'ers Sjaak Plouvier, Kees Beukering, Gerard Krol, Bert de Hosson en Peter Wolters. Dit als „voorproefje" op de aanstaande fusie tussen De Zijl en de LGB, welke waar schijnlijk dit najaar zijn definitieve be slag krijgt. De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen De Robben en De Meeuwen. Na een vrij matte wedstrijd kwam De Meeuwen als overwinnaar uit het water. Twee spelers van De Zijl gaan dins dag met het nationale jeugdteam op toernee door Bulgarije. Het zijn Jacob Spijker en Theo Uittenhout. Mogelijk gaat ook Albert Spijker mee. Hij wordt waarschijnlijk de vervanger van Gijs Stroboer van De Robben, die vorige week ziek is geworden. Bewoner treft inbreker onder zijn bed aan LEIDEN Door de naderende vakan ties schijnen heel wat mensen in geld nood te komen, daarom eigenen zij zich de eigendommen van anderen toe. Zij hebben het vooral voorzien op auto's. Uit de Herenstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag een zilvergrijze Opel Rekord 1700 weggehaald. De kentekens van de auto zijn 34-39-EE. Voor de derde maal heeft men gepro beerd in te breken in de Liangarage aan de Vondellaan. Deze keer is het echter niet gelukt. Daarna zijn de inbrekers naar het Motorhuis aan de Morssingel gegaan en hebben daar een Opel Com modore van 11.000,weggehaald. De auto was beige met een zwartdak. Ken teken 50-72-HL. Ook sieraden schijnen een aanlokke lijke buit te zijn. Tenminste voor een 35- jarige loswerkman uit Leiden. Hij werd door de bewoner van een pand aan de Rijnburgerv/eg onder zijn bed gevonden De man had voor f 600,aan sieraden op zak. De bewoner van het huis belde de politie en liet de man. die geen on bekende bleek te zijn, ophalen. LEIDEN Een driejarig jongetje uit de Richard Hollstraat kreeg zaterdag morgen een gebroken linkerbeen, toen hü plotseling tussen twee geparkeerd- staande auto's de weg overstak. Het jongetje werd per eerste hulp dienst naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Op de kruising Plantsoen—Kraaien- straat had zondag een aanrijding plaats tussen een 29-jarige bromfietsbestuurder uit Leiden en een 31-jarige automobilist eveneens uit Leiden. De bromfietser verleende geen voor rang. De man moest met een hersen schudding naar het Academisch Zieken huis gebracht worden. Na een aanrijding op de Voorschoter- weg kreeg een 13-jarige inwoonster van Leiden een gebroken pols. Het meisje kwam doordat zij zonder uit te kijken naar links afsloeg, in botsing met een 19- jarige bromfieter uit Honselersdi.ik. Zij werd door de eerste hulpdienst naar het academisch ziekenhuis gebracht. RIJNSBURG 10 juli, bloemen: Anjer: Witte sim 3—6. rode 3—7, roze 4—7. crowl ♦—8. dustv 5—10, arthur 3—6, gij 3—7. kevc 4—9, la rève S—11. freesia: golden yello' :obvillei 18Ö—470, gladiolen 470—1320, Na brand in Zoeterwouda ZOETERWOUDE De familie H. v. Nierop-Paardekooper, wier boerderij in de vroege .zaterdagmorgen door brand grotendeels is verwoest, heeft na het rampzalig gebeuren van vele kanten hulp ontvangen. Het meest in het oog springend is het resolute werk van vele vrijwilligers, die zaterdag kans zagen om binnen twaalf uur de enorme chaos Wie gisteren een kijkje kwam nemen, en dat waren er zeer velen, kon zich niet voorstelen dat maar zo kort tevo ren er brand was geweest. De alarme ring door de vroege hengelaar, 's mor gens om drie uur. was juist op tijd, omdat de vlammen toen bijna de slaap kamer hadden bereikt van een van de kinderen. Van die kamer bleef niets over. Vijf koeien die op stal stonden konden door de eigenaar tijdig worden Aanrijding in smalle Hoofdstraat SASSENHEIM Zaterdag kwart over twaalf reed D. Sluymer met zijn 6-jarig nichtje op zijn bromfiets door de Hoofdstraat. Doordat hij even naar links moest uitwijken werd hij door een achterop komende auto geschept. Met diverse verwondingen aan hand, schouder en rug moest S. naar het A.Z. worden vervoerd. Zijn nichtje kwam er beter af, maar kreeg toch hoofd- en schaafwonden. Jeugd gaat hutten bouwen in Alkemade ALKEMADE Vandaag is de jeugd op het prachtig gelegen bouwterrein aan de Mr. Peeklaan, Meerkreuk en Roelofstraat begonnen aan een geheel ander aspekt van de vakantiespelen n.l. de huttenbouw. Als de vaders van de kinderen in deze dagen zoeken naar de hamer, nijptang of ander gereedschap dan kun nen zij er wel zeker van zijn dat zoonlief zich hierover heeft ontfermd. Met deze gereedschappen, verzameld hout, en de onmisbare fantasie zullen zij in enkele dagen tijd een nieuw dorp aan de gemeente Alkemade toevoegen. Gezien de ervaringen van vorig jaar zal ook dit onderdeel wel weer ten volle slagen. ALKEMADE De Jeugdwandel vierdaagse, die de inzet vormde van VAK '71, is een groot succes gewor den. Ruim duizend kinderen hebben niet alleen een prettige ontspanning gehad, zij hebben ook kunnen genie ten van het schitterende natuur schoon rondom Alkemade. Zaterdagmiddag kwam de vierdaag se tot een fraai sluitstuk. Nadat de verschillende groepen zich bij de Meerkreuk verzameld hadden trok men gezamenlijk langs het gemeen tehuis waar de stoet werd gadege slagen door de beide wethouders J. Wagenaar en N. Rietbroek, de heer Drescher en mevr. Stork van het comité vakantiespelen. Het schouw spel werd opgeluisterd door 'de dui- zenden bossen bloemen die door-de veiling „EMM-Roelofarendsveen" be schikbaar waren gesteld en door de muzikale medewerking3 van de mu ziekverenigingen „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuwe Wetering, „No- mero" uit Rijpwetering en „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarends- Serie inbraken duurt nog voort in Alphen ALPHEN De reeks inbraakjes van de laatste tijd heeft een vervolg gekre gen met een inbraak in de stationsres tauratie van de Nederlandse Spoorwe gen. De kassa werd opengebroken en •en bedrag van f250,dat daarin aan wezig was werd meegenomen. Een op 26 juni in de Ambonstraat gepleegde inbraak waarbij een aantal munten werd ontvreemd, is opgelost. De Rottterdamse en Haarlsemse politie hebben een tweetal jongens van 17 jaar aangehouden, afkomstig uit genoemde steden. De jongens bekenden een reeks inbraken waaronder die in Alphen. losgemaakt. Meer moeite had men een aantal varkens, maar ook konden voor het vuur gespaard den. Het gezin, vader, moeder en zei deren, was in het weekeinde vers; ondergebracht bij familie en kenni Men heeft echter nu dankbaar het bod aanvaard van de alleenwon heer A. v. d. Salm in de Zuidhof, or hem te komen Vandaag is rr voor de woning Wagen van Hagenaa brandde totaal uit SASSENHEIM Zaterdagmorgen gen 12 uur zag een automobilist achter een volkswagen reed nabij Sassenheims Viaduct, dat er vl achter uit de voor hem rijdende wagen kwamen. Met claxon en li nalen kon de bestuurder worden waarschuwd. De heer en n uit Den Haag met hun klein konden op tijd de wagen verlaten Sassenheimse brandweer kwam met schuimblussers maar er wat houden aan. De wagen brandde uit. De heer v. d. R. is all-risk kerd. Dames slaan hei wat aan de haa in Bodegraven BODEGRAVEN De jaarlijkse gelwedstrijd voor dames op karper de Goudse Vaart is een bijzonder trekkelijke wedstrijd geworden, vangst was niet overweldigend, door de warmte was de karper bijl der lui en beet slecht. Het wat heel gezellig langs de boordeit Goudse Vaart, waar zelden zoveel langstellenden waren bij wedstrijd. Ook het gezellige uurtjr hotel van Rossum waar wedstrijdle C. H. van Velsen de prijzen droeg mee aan het slagen De heren die voor deze ene kee nonactief waren, hadden deels slechte avond, daar de wijze van gelen van sommige dames tegen regels indruiste, terwijl andereni bekwaamheid toonden die er nie loog. In totaal werden door de 38 nemende dames acht karpers gev« Mej. P. J. Touw veroverde de pioensbeker door drie karpers te schalken met een totaallengte var liefst 130 centimeter. Mevrouw Heyden-Nagel veroverde de wissel voor grootste vis, een karper van 52] lengte, die bijna acht pond woog groot vakmanschap kreeg zij de - vis op het droge. De prijswin- zijn: 1. Mej. P. J. Pauw 3 stuks 2. Mevr. v. d. Heyden-Nagel 1 cm.; 3. Mevr. Beijeman-Kooistra 51 cm.; 4. Mevr. Heemskerk-Boot 38 cm.; 5. Rineke van Soest 1 cm.; 6. Mevr. van Beek-van Veis stuk 33 cm. OEGSTGEEST „We zijn met het paarse deurenplan in contact gekomen door een artikel in de Leidse Courant. Daarin vertelde Ton Kcmme en Anja van Leeuwen, de Utrechtse initiatiefne mers, over het doel van die paarse deur. Dat vonden we zo'n geweldig goed plan dat we meteen naar Utrecht gestapt zijn om Anja en Ton op te zoeken". We zijn Annelies van Duinen en Dick Juffermans, de mensen die in Oegstgeest het paarse deurenplan erin proberen te krijgen. „Dat in Utrecht was nog een heel gedoe" vertelt Annelies. „We hadden wel de straat opgekregen' waar we hen konden vinden maar niet precies het nummer. We dachten slim te zijn door te zoeken naar een paarse deur met een groot geel sleutelgat. Maar nee hoor, geen stippeltje paars op de deuren in die straat te vinden. Achteraf bleek dat die paarse deur een sticker was, die zagen we natuurlijk wel". We praten nu de hele tijd al over het paarse deurenplan, wat is het eigenlijk? Het houdt in. dat je je deur openzet voor iedereen die bij op bezoek wil komen. En dat als je hem binnenlaat je ook echt meent vriendelijk te zijn. Je kunt vriendelijkheid niet huichelen en dus is iedereen die een paarse deur heeft vrij om ook te weigeren mensen binnen te laten. „Gehuichelde vriendelijkheid is geen vriendelijkheid dat staat ook op de stikker". „Het plan is eigenlijk bedoeld om de mensen uit hun isolement te halen. En dan niet alleen de eenzamen maar alle mensen, die steeds meer de bescher ming van hun eigen knusse huisje zoe ken, in een wereld die zo onpersoonlijk en keihard is. Daar willen we met dit plan iets aan veranderen. We hopen echt dat het een beetje lukt. Vorige week zaterdag hebben we een actie gevoerd op de Lange Voort. De meeste LEIDEN Het mini-circus „Roberti" doet op zijn tournee door vakantievie rend Nederland ook de omgeving van Leiden aan. Vrijdag was het circusje in Oegstgeest, zaterdag en zondag stond het in Voorhout en overal waar het passeerde liet het enthousiast mini-pu bliek achter. Het optreden van de troep hondjes, de zotte streken van de clown en het „kneden" van kleurige ballons tot allerlei vrolijke beesten vormden wel het hoogtepunt van het program- Boze tongen beweerden, dat „Roberti" zijn tent opzettelijk opslaat in de scha duw van Boltini om profijt te trekken van de goodwill voor het circus die „grote broer" maakt. En wat dan nog: zelfs Boltini weet, wat voor stuntwerk je allemaal moet doen om een gezellig circus levend te houden. Z'woudse jeugd massaal op kamp ZOETERWOUDE In het afgelopen weekeinde is een groot deel van de Zoeterwoudse jeugd op zomerkamp ge gaan. Zaterdagmorgen vertrokken de Gidsen en Kabouters van de Maria Gorettigroep en de Verkenners en Wel pen van de St. Christoffelgroep naar Bakel. Zondagmorgen werden de meisjes en jongens van de Vrije Klubs na de Hoogmis in de Christus Dienaarkerk door velen uitgewuifd toen zij op weg gingen naar een kampeerboerderij in Loon op Zand. Een uur later vertrok vanaf het Don Boscohuis een groep B- junioren naar het N.K.S.-kamp in Weert. Daar arriveerden zij om 4 uur waarna direct een bezoek werd ge bracht aan het -zwembad wat vlak naast het kamp is gelegen. Om 7 uur vond de officiële opening van de kamp- week plaats waarna nog een wandeling werd gebracht. Overigens zullen over veertien dagen nog twee groepen S.J.Z.- ers er voor *n week op uit trekken. reacties waren positief, maar sommige mensen vonden het gek. We hadden een paarse deur uit onze koffiebar gehaald, en die in het winkelcentrum gezet. Soms zag je dat de mensen niet durf den vragen wat het nou eigenlijk te betekenen had. Daarom hebben we ook bij de stikkers stencils uitgedeeld waar op het plan uitgelegd wordt. Toen za gen de mensen dat het niet zoiets als het witte fietsenplan want dat werd ook vaak gedacht. Ook werd vaak de opmerking gemaakt het is erg goed voor bejaarden Natuurlijk is het ook voor beiaarden, maar juist jonge sen hebben ook te kampen met de eenzaamheid. Denk alleen maar aan de kamerbewoners. We Willen gewoon met dit plan weer een stukje ouderwetse gastvrijheid terugbrengen". Hoe loopt de actie töt nu toe in Oegstgeest? „Niet helemaal zin. We moeten veel meer aanhangers krijgen. Hét zou geweldig zijn als we opgebeld werden door mensen uit ande re dorpen die mee willen helpen de actie uit te breiden. Want dat is het streven. In elk dorp en in elke stad moeten de deuren vol komen te zitten met de stikkers. Misschien kunnen we na de vakanties de boel wat steviger aan gaan pakken. Tot nu toe zijn we nog maar dertig stikkers kwijtgeraakt. Niet veel, zeker niet als je bedenkt dat een groot gedeelte van de m van nog bekenden van ons mer want zo denken de men gauw aan clan-vorming en juist het tegenovergestelde, open zijn". Het moet Annelies I I Dick by de paarse deur met het grote gele sleutelgat, op de Lange Voort hebben gestaan. Een geestdriftig relaas, om beurten j afgestoken door Annelies en Dick. Een kan meer inlichtingen krijgen bij An-1 de deur. Op die stikker kun je dani plan wat op zijn minst het overwegen nelies van Duinen, Vincent van Gogh- naam vermelden en hoeveel je nnj waard is, maar zeker ook het navolgen, laan 52 Oegstgeest. Tel. 54523. Bij haar i bellen om de vermelde figuur te spij Iedereen die iets voor het plan voelt j kun je ook de stikkers krijgen voor op ken te krijgen. Jongeman gewond in Hazerswoude HAZERSWOUDE De Hazerswoud- se jongeman Clemens Timmermans is zaterdagmiddag met zijn bromfiets op de Sportlaan boven op een personenwa gen gebotst. Gevolg was, dat hij met verwondingen aan been en arm en een lichte hersenschudding ter observatie moest worden opgenomen in een Leidse ziekenhuis, voordat hij zondagmorgen huiswaarts kon keren. LEIDEN Dezer dagen werd in opdracht van dc directeur Gemeente werken begonnen met het grondwerk voor de bouw van de tweede toegangs- brug naar dc Merenwijk over de Slaaghsloot. De brug wordt 13.25 meter lang, 33.36 m. breed (tussen dc leunin gen) en krijgt een doorvaartwijdte van 4.30 meter. Tussen water en brugdek blijft een ruimte vrij van 0.60 meter hoogte. Met de bouw denkt men ca. 85 werkbare dagen ofwel vier tot vijf maanden nodig te hebben. De brug ligt in het verlengde van de Marnixstraat. De aansluitingsweg tus sen Merenwijk en Willem de Zwijger laan over deze brug zal pas later wor den gemaakt. Na de zomer krijgt de gemeenteraad een beslissing te nemen over het tracé hiervoor. Met deze werken moest snel wore# begonnen omdat grond- en heiwerkf in verband met de geringe werkhoofl van de ter plaatse aanwezige hoogsjxl ningslijn slechts in een stroomloze p4 ode kunnen worden uitgevoerd. Die hoogspanningslijn is in een lal delijk koppelnet opgenomen, tot 4 eerste week na de bouwvakantie zalt geen spanning op de leiding staan. I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4