Hassan aan dood ontsnapt bij mislukte coup £ekk>e QowumiI SNELHEID EN SNELHEID Man slaat echtgenote blind met asbak MAROKKO WEER TOT RUST Moskou bevestigt wegvallen druk in cabine Sojoez-11 Tenminste elf mensen verdronken in weekend Kaping van vliegtuig bleek grap Meisje in kofferruimte toch ontdekt Abortuskliniek in Beverwijk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11- telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank NV.. Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F- J. Plug Chef-redacteur- H. P- M- Heruer Advertenties (exc. B-T.VV.) 0.24 ;j mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6.95, kwartaal 20-65. jaar 80,15. Per post: per kwartaal 23.95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.436 Nederland II: 20.21 uur Met de r ziek mee: 21.45 uur De wereld i Somerset Maugham. MAANDAG 12 JULI 1971 Zonnig en vrijwel overal droog. Ma tige, maar morgenmiddag aan zee tijdelijk vrij krachtige noordooste lijke wind. Minimumtemperatuur Er gaat, helaas, geen week voorbfj of uit de wereld van de befaamide racerfj moet een drama worden gemeld. Ditmaal is het de betaamde coureur Pedro Rodriguez, gehard en gestaald in een langdurige carrière, die de dood vond op een circuit. De lijst van na de tweede wereldoorlog omgekomen coureurs is opgelopen tot 39 namen, bij wie vele „groten", coureurs die het vak tot en met beheer sten. Niettemin vielen zij ten offer aan de snelheid, aan een fout van zich zelf of anderen of aan mechanische gebreken. De lijst is niet alle entriest, hij wordt langzamerhand ook onaanvaardbaar. Deze foto toOnd het afschuwe lijke drama in volle omvang. Snelheid kan ook tot vreugde leiden, zoals op Duindigt waar de vrouwe- was en de eerste vrouw in de geschiedenis wei d die ooit een Derby won. Snelheid die een aparte schoonheid afstraalt, is ook op de atletiekbaan te bewonderen. Daar verloren de Nederlandse dames met gering verschil van Roemenië maar wonnen van Frankrijk in een drielandenwedstrijd. Op het paradepaardje „Papendal" verbeterde Miep van Beek het Nederlands record vijfkamp en zij haalde tevens de limiet voor de Europese kampioenschap pen in Helsinki. Dat deden ook Ed de Noorlander en Frank Nusse. beiden op de tienkamp. In de zwemsport viel een verlies te noteren doordat Linda de Boer een pas veroverd Europees record kwijl raakte maar de snelheid wordt ook daar. zij het zonder schadelijke gevolgen, opgevoerd, wat resulteerde in enige Nederlandse records. Generaal Oefkir, die door kot Hassan is belast met het bevel het leger. De broer van koning Hassan, prins Moelay Abdallah, die tijdens de mislukte staatsgreep werd gewond. AMSTERDAM (ANP) In Amster dam is zaterdag de 44-jarige uit Curacao afkomstige schilder S. C. gearresteerd, die zijn vrouw bij een echtelijke ruzie zo erg heeft ver wond dat zij blijvend blind zal zijn aan beide ogen. De vrouw die vrij dagavond werd opgenomen in het Wilhclmina-gasthuis, zei pas zater dag dat het haar man was, die haar had mishandeld. De politie verklaarde dat het echt paar, wonende in de Jordaan. ruzie had gekregen over een kleinigheid, terwijl ze beiden flink wat hadden gedronken. De man greep een asbak en bracht de vrouw daarmee talrijke verwondingen toe. Met een schedel breuk, een gebroken neus en met ernstig letsel aan beide ogen is zij opgenomen in het ziekenhuis, waar bleek dat de ogen definitief blind blijven. Zaterdagavond, nadat de vrouw over de gebeurtenissen een verklaring had afgelegd, is de man aangehou- (Van onze correspondent) SHANNON (AP) Een Boeing 707 van Trans World Airlines met 135 pas sagiers op weg naar Washington heeft zondag op het Ierse vliegveld Shannon een noodlanding gemaakt, nadat 'de pi loot een brief was overhandigd waarin stond dat het vliegtuig opgeblazen zon worden door kapers aan boord. Nadat de politie en de veiligheids dienst van Shannon het hele vliegtuig en de passagiers hadden doorzocht en geen wapenen of bommen had gevon den. verklaarde een woordvoerder van TWA dat het hele incident een grap was. Men zoekt nog naar de persoon die achter de brief zit. De brief werd enkele minuten na het vertrek van Londen Airport in een toilet gevonden door een jongetje, die hem direct doorgaf aan een stewardess De boodschap zei dat het vliegtuig zou worden opgeblazen, tenzij direct koers werd gezet naar Algiers. Caïro en Ha noi. De Boeing was op dat moment nog boven Engels grondgebied de kust van Wales. Er waren twee anlikapings veiligheidsagenten aan boord Terwijl ledn van de bemanning de passagiers controleerden om de mogelijke kapers te identificeren, beslpot gezagvoerder Roland Smith de brief op te vatten als e$n bedreiging met een bomaanslag als koers te zetten naar Shannon voor een noodlanding, waarop het toestel kon worden doorzocht. Het is daarna door gevlogen naar Washington. Geen beschadiging MOSKOU (Reuter) De drie ruimtevaarders van de Sojoez 11 zijn bjj hun terug keer naar de aarde op slag gedood doordat de luchtdruk in hun cabine plotseling wegviel, zo heeft radio Moskou gisteravond bekend gemaakt. In de verklaring die door de regeringscommissie van onderzoek is uitgegeven, staat dat tot 30 minuten voor de landing de ruimtevaarders volgens hun programma hadden gehan deld en dat de vlucht normaal verliep. Op dat tijdstip viel de druk snel weg waar dóór de dood onmiddellijk intrad. Uitstapje Duits paar verijdeld VAALS Een amorcus uitstapje naar de Nederlandse kust van een jong Duits paartje uit het Schwarzwald is het afgelopen weekend verijdeld door dc marechaussee in Vaals. De jonge Duitsers (18) wilde zijn vriendin in dc kofferruimte van zijn auto het land binnensmokkelen. Het meisje beschikte niet over geldi ge grensocumenten en de jongeman zag aldus de enige mogelijkheid het meisje over de grens te krijgen. Enkele hon derden meters voor de grens had zij haar zitplaats in de auto verwisseld voor de nauwe kofferruimte. Het mocht niet baten. Een controle van de wagen betekende rechtsomkeert waarbij het duo tevens een flinke bekeuring meek- Uit Sovjetkringen was al eerder ver nomen dat de mannen door embolie wa ren overleden in dit geval vormfng van gasbellen in het bloed door wegval len van de druk op het lichaam, i De oorzaak van het wegvallen van de druk is nog niet vastgesteld. De tucht- dichte afsluiting was verbroken maar de cabine bleek na de zachte landing on- beschadigd. Het technisch onderzoek duurt voort. Wereldkampioenschap waterpaalzitten in Roelof arendsveen ROELOFARENDSVEEN Louis van der Meer gaat op zaterdag 7 en zondag 8 augustus het wereldkampioenschap waterpaalzitten organiseren. Het is geen nieuwtje voor hem want Van der Meer was ook de man die vorig jaar tijdens de oranjefeesten een waterpaal- zitwedstri.jd op de Braassemermeer or- Na het ongeluk zijn in Moskou als waarschijnlijkste oorzaken genoemd on voldoende vergrendeling van het luik door de kosmonauten bij de scheiding van de Sojoez-11 van het Saljoet- station en een technische fout die fataal werd bij het afstoten van het comparti ment met de remraketten. Volgens de bekendmaking ten tijde van het ongeluk bleef de radioverbinding met het trio intact tot zij de remraketten uitschakel den als voorbereiding op hun aërody namische afremming in de bovenlagen van de dampkring. De gisteren uitgegeven verklaring over de dood van Dobrovolsky, Volkov en Patsajev sterkt waarnemers in hun mening dat het ongeluk niet zo'n ernsti ge tegenslag voor het Russische ruim tevaartprogram vormt als sommigen aanvankelijk dachten. Een mankement ergens in de cabine is bij toekomstige vluchten veel gemakkelijker te voorko men dan het eerst gevreesde onvermo gen van het menselijk organisme, 24 da gen gewichtloosheid te verdragen. RABAT Na zaterdag op het nippertje aan de dood te zijn ontsnapt bij een poging tot een staatsgreep, waarbij meer dan 100 mensen werden gedood en ruim 160 ge wond, heeft koning Hassan van Marokko de situatie in zijn land weer onder controle. Hij heeft zijn minister van Binnenlandse Zaken, generaal Mohammed Oefkir, onbe- In een radio-uitzending heeft koning I Hassen. die drieënhalf uur door de op- roerlingen gevangen is gehouden, de coup „een van de ergste catastrofesin de ge schiedenis van Marokko" genoemd. De coup werd gedaan op aanwijzingen van generaal Medbiuh, de bevelhebber van de koninklijke troepen en een van Hassans naste medewerkers, on werd ge leid. zoals dekon ing zei, „door ongeveer 10 officiële .en. .en. .en.en. .en en 10 officieren in een staat van hysterie, die schoten op ieder, die ze maar zagen I rondlopen of reptwi'l» Naar mijil mening was het oen staatsgreep up zijn Libisch, met fouten, onvolmaaktheden en het kin derlijke ervan", aldus de koning. Gedood werden, behalve een aantal Marokkaanse ministers, de Belgische am- j bassadeur, Marcel Dupret en twee Franse doktoren, de arts van de koningin, de 80- jarige dr. Henri Dubois Rochefort en prof. Humbert. Twe eAfrikaanse diplomaten, Amadou Thian, de ambassadeur van de Ivoorkust, en Joseph Emmanuel Kwaku- Osofo, die van Ghana, raakten gewond. Onder de slachtoffers zijn geen Neder landers. De putsch had plaats, toen de koning ter gelegenheid van zijn 42-ste verjaar dag bij zijn zomerpaleis te Skhirat een tuinfeest gaf voor het diplomatieke corps. Aan het eind van de lunch, toen de ko ning prijzen uitreikte aan de winnaars van sportevenementen die morgen, ver schenen plotseling dertig legertrucks, ge vuld met militairen, allen in tenue en be wapend met geweren en mortieren. Met geweld reden de wagens langs de schild wachten die probeerden hen tegen te hou- Bij de eerste geweerschoten dachten de gasten voor een moment, dat het bij de gebeurtenis hoorden. De mensén in het paleis meenden vuurwerk te horen. Toen werd echter het geweld van machinege weren en mortieren hoorbaar. In de daarop volgende paniek wierpen een aantal gasten zich tegen de grond, terwijl anderen door de hoofdpoort probeerden weg te vluchten om onmiddellijk te worden neergemaaid. Onder de Marokkaanse slachtoffers wa ren maarschalk Mezziana. generaal Char- baoui, hoofd van de hulptroepen van het koninklijk paleis, kolonel Bouazza Boul- himez, hoofd van de koninklijke gendar merie. generaal Driss N'michi. bevelheb ber van de luchtmacht. Mohamed Laz- rak. minister voor toerisme, die in augus tus zou gaan trouwen, en Ahmed Behnini de president van het hoog gerechtshof. Koning Hassan en leden van het ko ninklijk gevolg waren na hun gasten de laatsten. die na uren het paleis mochten verlaten. Toen zij met de hand op het hoofd naar buiten kwamen, bevond de koning zich temidden van een groep jonge soldaten. Een van de soldaten, zijn vinger aan de trekker van zijn geweer, beval de kening hem te volgen. Onmid dellijk nadat zij uit het zicht waren ver- Aardbeving Het definitieve aantal slachtoffers van de aardbeving in Chili bedraagt 82 doden en ruim 350 gewon den. zo is in Santiago bekendgemaakt. Er zijn volgens een voorlopige raming 13.000 woningen verwoest. KONING HASSAN II iwenen, n-im de soldaat de houding aan n kuste hij de handen van de koning. Hij legd; uit, dat aan hem en de ande- e kadett envan de militaire school in perkte burgerlijke en militaire macht ver schaft. In Rabat is de orde hersteld en uit alle delen van het land komen berichten van indrukwekkende demonstraties, waar bij trouw aan de koning wordt betuigd. Vandaag worden de verantwoordelijke offi cieren, onder wie drie generaals, geëxecu teerd. Ahermouhou was verteld, dat zij aan manouevres deel zouden nemen. Toen zij bij het paleis in Skhirat aankwamen, be weerden hun meerderen, dat er een sa menzwering was tegen de koning, dat 't paleis wa; bezet en dat Hassan's leven in gevaar was. Overeenkomstig de beve len hadden de kadetten het vuur geopend. Pas toen zij de koning na zijn tijdelijke gevangenhouding zagen, realiseerden zij zich dat ze waren bedrogen. ,,Dit", zei de koning tijdens de radio uitzending, „bewees, dot het koninklijke leger een zuivere en gezonde strijdmacht is". Hij vervulgde met te zeggen, dat Ma rokko het onderwerp was van afgunst en hebzucht als gevolg van het geluk en dc welvaart die zij geniet. Hij verwees spe ciaal naar Libië waar de radio had mel ding gemaakt van de steun van het land voor de „zgn. revolutionairen" in Ma rokko. Terwijl de koning in handen was van de oproerlingen, bezetten andere detache menten van het leger het hoofdkwartier van het koninklijk leger, het koninklijk paleis in Rabat en het gebouw van de nationale omroep en zetten het gebied waar de ministeries zijn gevestigd af. Zie verder pag. 5. BEVERWIJK (ANP) De abortuskli niek van de stichting hulpverlening zwangersch ponderbreking Noord-Hol land (STIZO) in Beverwijk is zaterdag- raiddag officieus geopend. Dit gebeurde met een open huis in het voormalige wijkgebouw van het witgele kruis, dat sinds kort als abortuskliniek dienst doet. In de kliniek zijn inmiddels al 53 abortusingrepen verricht. De patiënten waren zowel gehuwde, als ongehuwde De STIZO is enige tijd geleden in het leven geroepen up initiatief van de Alkmaarse arts J. Wiese en de voorzit ter van de afdeling Beverwijk E.O. van de NVSH. de heer F. Kausc. De stichting heeft alle huisartsdn in Noord-Holland een circulaire gestuurd, waarin op het bestaan van de abortus kliniek in Beverwijk werd gewezen. De STIZO wil haar werk in nauwe samen werking met de Noordhollandse hui sartsen verrichten. Steen om nek jongen kwam van puinstortplaats (Van één o •t slaggevers) ROERMOND Na een (ip heeft de rijkspolitie de herkomst ontdekt van de 27 kilo zware steen die om de hals van de 18-jarige Math. Propst te Tegeler was gebonden, toen deze donderdag le venloos uit het kanaal Wessum-Neder- weert werd gedregd. I)e steen is afkom stig van puin dal enkele tientallen me ters van dc vindplaats van het lijk langs het kanaal lag. Een man, die regelmatig langs deze plek kwam, herinnerde zich na het lezen van een krantenbericht een grote steen die hij daar geruime tijd in de berm van het kanaal had zien liggen.- Hij fietse onmiddelijk naar het kanaal en zag dat de zware steen verdwenen was. Een onderzoek van de politie le verde voorts op dat er in de buurt puin was gestort. Ook de herkomst van de waslijn waarmee de jongen aan handen en voeten was gebonden was daarmee opgelost. Het De kranten stonden er vol heinde tn verre kwam men naar Roe- lofarendsveen om dit schouwspel gade te slaan. Vandaar dit wereldkampioen- schap waaraan naar alle waarschijn lijkheid ook enkele buitenlanders zullen deelnemen. (Advertentie) Jong Zijn? Dans (Va ■slagget Bij Evert Castelein it msm DEN HAAG. Het warme weer van 't afgelopen weekeinde heeft duizenden mensen naar het water gelokt Tenminste elf personen is het water noodlottig geworden. In Dalen bü Delfzijl zijn twee jongens van zestien en eenentwintig jaar uit Hardenberg zaterdag gaan varen i:. een plas in het in aanleg zijnde recreatiegebied „dc H-dtenhcugte". Toen de oudste jongen, die wel kon zwemmen, uit het bootje dook. kantelde dit en viel dc jongste, die niet kon zwemmen, eveneens in het water. Onder dc ogen van de ouders van de laatste jongen verdwenen beiden onder water. Men heeft tot nu toe vergeefs gedregd. Het zoeken wordt bemoeilijkt door het vele wier in de nog slechts ten dele voor recreatie geschikt gemaakt plas. Een 21-jarige militair is gisteren in Lobith verdronken daar hij niet kon zwemmen. Een zesjarige jongen uit Lemmer is gisteren in zijn woonplaats verdronken. Het jongetje speelde met een oudere broer op een particulier strandje en raakte op een onbewaakt ogenblik te ver in het water. Zijn broei kon hem niet meer redden. Een dertigjarige Turkse arbeider in Venlo is gisteren in een zwembad in Venlo verdronken. De man was in het diepe bassin, maar kon niet zwemmen. In Gieten is gistermiddag een 14-jarige jongen uit Veendam verdronken. Hij was gaan zwemmen in een zandzuiger gat en verdween plotseling onder Op een wad bij de haven van Den Helder zijn gisteravond twee broers uit die plaats verdronken. De jongens. 24 cn 25 jaar. zijn vermoedelijk door het opkomende tij en de sterke stroom verrast. Hun moeder sloeg, toen zij hen niet meer zag zwemmen, alarm, maar de jongens zijn nog niet gevonden. Een 42-jarige moeder van zeven kinderen uit Alkmaar is gisteren in 'n zwembad in Hensbroek verdronken in "n poging haar zevenjarig dochtertje te redden. Op een gegeven moment zag de moeder, die zelf niet best kon zwemmen, dat het kind op een diepe plek in het water in moeilijkheden verkeerde. Zij sprong ln het water. Het kind werd door andere zwemmers gered. Door de grote drukte werd de vermissing van de vrouw niet onmiddellijk opgemerkt. Urenlang is naar de vrouw gedoken. Tegen het einde van de middag werd "t stoffelijk overschot gevonden De vrouw zat vast in een kuil van bijna vijf meter diep In de Westcrschelde bij Perkpolder zijn gisteren twee Belgische broers verdronken. Zij waren negentien en veertien jaar oud. De jongens kwamen bij het zwemmen te dicht bij een strekdam en werden door de sterke stroom meegesleurd. Op het Zandvoortse strand is gisteren een achtjarig Duits jongetje door verstikking om het leven gekomen Hij was met een vriendje twee kuilen aan het graven met een verbindingsgang. Het vriendje zag op een gegeven moment alleen de benen van de jongen uit het zand steken. Bij het uitgraven bleek dat hij was overleden

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1