Ceidóe (Sowva/ni 2,5 miljoen vakantiegangers gaan schitterende zomerdagen tegemoet Kwallen blijven ook in weekend kwellen IN ONS LAND GEEN OPSTOPPINGEN Smakelijk eten met gemarineerde leeuw en gesuikerde bijen Chili door aardbeving getroffen AAN ONZE LEZERS Aanleg Leidse Baan gaat door ter DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P M- Heruer. Advertenties (exc. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1.63, maand 6.95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80.15. Per post: per kwartaal 23.95, per jaar 94.55- 62e jaargang, no. 18.434 Nederland I: 20.45 operetteprogramma landwaterland. Achter het nieuws. VRIJDAG 9 JULI 1971 DROOG EN ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond, luidt droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden, maxima morgen van 22 gra den aan zee tot rond 26 graden in het binnenland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kwallen van on gekende afmetingen, die op bet ogenblik het strandple/.ier van tienduizenden badgasten langs de Middennederlandse kust vergal len zulen ook het komende week einde als een dreigend onheil voor de kust blijven liggen. De weers verwachting van het KNMI in De Bilt vermeldt, dat de wind mo menteel draait van noord naar noordoost. De wind zal verder krimpen naar zuidoostelijke rich ting. Het is te verwachten dat de kwallen hierdoor het komende weekemde nog aanwezig zullen zijn, zij hel in wat mindere mate dan wanneer de wind puur oos telijk had blijven waaien. De normale strandploeg van de Gemeente Reinigingsdienst van Den Haag belast zich met het ver wijderen van de aangespoelde kwallen. Het verloop van de kwallcnplaag wordt door de reini ging nauwlettend in hel oog ge houden en indien zich de noodzaak soneel voor het verwijderen van de kadavers worden ingeschakeld. De monsterachtig grote kwallen bestaan in hoofdzaak uit twee rassen, namelijk de blauwe „haarkwal" en het zogenaamde „Portugese oorlogsschipdat een wit-gele kleur heeft. Deze beesten komen normaal in de Noordzee voor, maar zijn gewoonlijk niet groter dan respectievelijk dertig en vijftig centimeter Dat de kwallen nu zo groot zijn gewor den vindt zijn oorsprong in het feil dat er thans enorme hoeveel heden plankton in de zee rond drijven. Door hel aanhoudende i de la. heeft zich een ware vermenigvul digingsexplosie voorgedaan. De kwallen hebben zich aan het plankton ruimschoots te goed kun nen doen en zijn als gevolg hier van min of meer uit hun krach ten gegloeid. Het ..Portugese oor logsschip is de grootste vijand voor de badgast Het zuur dat dit dier afscheidt is sterker dan dat van de andere kwallen. Er is ove rigens tegen een kwallebeet niet veel te doen. Het beste middel tegen de beten is „Azaron zalf' In bijna alle Haagse ziekenhuizen zijn gisteravond mensen behan deld die het slachtoffer waren geworden van de kwallenplaag. Vooral bij het Bronovoziekenhuis aan de Bronovolaan en bij het Rode-Kruisziekenhuis aan de Sportlaan te Den Haag beleefde men daardoor een topdrukte. Men sen die allergisch zijn voor het zuur van de kwallen krijgen een „multegan-injectie" die de uitslag van het zuur tegengaat. De overige gevallen worden met Azaronzalf behandeld. Een van de schepen voor de kust heeft beet. In het anker is een monsterachtige kwal blijven hangen. Goed zichtbaar zijn de tentakels, die soms één meter lang SANTIAGO DE CHILE (AP) Een zware aardbeving heeft vannacht het midden van Chili geteisterd. Volgens de seismografen was de kracht 7 tot 10 volgens de schaal van Richter. Voor zover bekend zijn 32 personen om het leven gekomen en 160 gewond. In grote delen van Argentinië wer den eveneens zware schokken ge voeld. Uit dat land zijn geen berich ten over doden en gewonden of zware materiële schade ontvangen. De verbinndingen van Chili met de rest van de wereld waren anderhalf uur lang verbroken. De kathedraal van Valparaiso is naar verluidt verwoest. President Allende heeft de vier pro vincies ih centraal Chili waar de aardbeving het krachtigst was tot noodgebied verklaard. De militairen hebben opdracht gekregen hun kazer nes niet te verlaten. Vrouw die kind achterliet. vrijgelaten op last justitie DEN HAAG (ANP) De 24-jarige ongehuwde moeder R. M. V.. die dindagavond haar tweejarig dochter tje Monica in het Zuiderpark in Den Haag achterliet, is gistermiddag op last van de officier van justitie vrij houden. nadat de politie een dag naar de identiteit van Monica en de ver blijfplaats van de vrouw had gezocht. De vrouw heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. In Den Haag huisde zij in een onderkomen, dat volgens de politie voor een moeder en een kind nauwelijks als woonruimte kan worden aangemerkt. De officier van justitie heeft bepaald dat Monica nog in het tehuis van het Leger des Heis in Voorburg zal blij ven en dat in overleg met de raad vuor de kinderbescherming een on derkomen voor het kind zal worden gezocht. Rome is een van die steden waar oud en nieuw niet alleen in de bouwkunst samengaan. In de bekende Frattinastraat schoot een fotograaf deze gave tegenstelling die geheel voor zichzelf spreekt. Ook vele bezorgers v 2 krant gaan in de komende weken met vakantie. Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren. Maar mochten er zich af en toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door haperingen in de verspreiding te laten bedreigen. AFD. BEZORGING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland zal de voor bereidingen tot de aanleg van secun daire weg ,.16-bis" (de Leidse baan) van Den Haag naar Leiden via Leidschen- dam en Voorschoten krachtig voort zetten ondanks pogingen onder meer van de Werkgroep Milieubeheer der Rijks universiteit Leiden. Dit blijkt uit het antwoord van G.S. op een open brief van deze werkgroep. De aanleg van deze weg is dringend noodzakelijk en het is ontoelaatbaar om rijksweg 44 (weg door Wassenaar naar Amsterdam) nog méér te belasten. moet komen aan enige wensen van de Wél wil het Provinciaal Bestuur tege moet komen aan enige wensen van de Werkgroep Milieubeheer, onder meer die betrekking hebben op het weren van geluidshinder. Zonodig wordt overge gaan tot geluidswerende wallen naast het wegtracé. De wens van de wergroep om de Leid- sebaan niet op het uitvoeringsschema van het wegenplan te plaatseni is duide lijk in strijd met eerder ingenomen standpunten in de Provinciale Staten. G.S. wijzen voorts op het vorig jaar in genomen (herziene) standpunt om „pro vinciale weg" (door de duinen van Den Haag en Wassenaar) voorlopig achter wege te laten in afwachting van de aan leg van de wegen 11 en 16. De aanleg van weg 16 kreeg toen een hoge priori teit! j SCHIEDAM (ANP) De 23-jarige j operator H. van T. uit Den Helder, is in Schiedam aangehouden, verdacht van aggressief optreden tegen vrouwen. Hij heelt een bekentenis afgelegd. (Advertentie) MEUBEL DISCOUNT NV. 'ïizA-LÉlDEN ihdc amsuncHmim immui iso HET BETERE MEUBEL VOOH EEN LAGERE PRIJS (Van een onzer DEN HAAG De twee-en-een-half miljoen Nederlanders die dit weekeinde met vakan tie gaan. zijn verzekerd van een schitteren de start. Zij zullen er warmpjes bijzitten. Het zonnige zomerweer blijft voorlopig zoals 't is. Ook in landen als België, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk zijn gunstige weers voorspellingen gedaan. N ual is er nauwe lijks meer siaapruimte te krijgen. Zeker in België en Duitsland, die als „transitolanden" verslaggevers) een belangrijke rol spelen, in ons land doen de hotels eveneens goede zaken. Ook de campings zijn zeer best bezet. Alleen Den Haag en Scheveningen zijn tot nu toe niet erg getapt bij de toeristen. Wellicht dat daar dit weekeinde verandering in komt. De tem- peratuur voor de komende dagen wordt ge schat op minimaal 22 graden, zodat het kwik binnen 48 uur weer opgeschroefd zal wor- den tot boven de 25 graden. Volgens de rijkspolitie in Driebergen zullen zich door de vakantiespreiding nauwelijks of geen opstoppingen voor doen op de Nederlandse wegen. ,,We zien het nog niet", zei opperwachtmeester Van Beusekom, „In voor- en najaar is de drukte voor ons een veel groter pro bleem". Dit komt hoofdzakelijk doordat de automobilisten steeds meer de B- routes nemen om hun vakantiebestem ming te bereiken. „Althans", zo zegt de rijkspolitie, „als men in de gaten krijgt dat er sprake is van filevorming. De mensen kijken daar wel voor uit". Ook de oost-westtoeristen kunnen re kenen op een vlotte doorstroming. Zeker bij Oudenrijn, waar dit weekeinde de helft van de nieuwe Galecopperbrug wordt opengesteld. Hierdoor gelooft men dat filevorming tot het verleden behoort. Op de wegen mag zich een immense ko- lonne voertuigen verplaatsen, ook het luchtverkeer komt vleugels te kort. De complete vloot van Martinair bijvoor beeld hangt vrijwel constant in de lucht. In totaal zal deze maatschappij in een week tijd 35.000 passagiers vervoeren naar Spanje. Italië en Joego-Slavië, de Verenigde Staten en Canada om maar wat landen te noemen. Ook andere lucht vaartmaatschappijen werken in toptempo. Wat het verkeer in de verschillende landen betreft, de nationale verkeers bureaus gaven ons vanmorgen de volgen de informatie dan langs München heen te rijden en ver volgens ten zuiden van deze plaats weer de autobaan te bereiken. Speciaal voor de toeristen is er op de Duitse auto banen een rijverbod ingesteld voor het vrachtverkeer op zaterdag en zondag 3 juli tot en met 4 september. Om nu nog aan een slaapplaats te komen zal niet meevallen. In een straal van ongeveer tien kilometer rond de autobanen zijn hotels en campings nagenoeg vol. Zwitserland Hier worden forse opstoppingen ver wacht in de passen naar Italië. Bezoe kersconcentraties liggen in Zuid-Zwitser land en in de meergebieden. Overnach tingen zijn nog wel te vinden, maar men zal hiernaar wel 's middags al op zoek moeten gaan. want 's avonds hoeft men nergens meer op te rekenen. Ondanks het drukke toeristische wegverkeer ziet Eén van de vele slachtoffers t kwallenplaag. Schaduw en koelend water verzachten een de jeuk die de kwallebeet v Oostenrijk Evenals Zwitserland en Italië ziet men vertragingen opdoemen bij de grensover gangen Kufstein en Salzburg. Ook bij Lent en Taxenbach gelooft men niet dat het allemaal op rolletjes zal gaan. De toeristen zullen bij deze plaatsen reke ning moeten houden met oponthoud. Dat geldt trouwens ook bij de passen in de richting Joego-Slavië. Hier is men er van overtuigd, dat het spaak loopt. De mensen die met de caravan naar Oost- Tirol (traject Mittersill - Malrei) willen wordt aangeraden om gebruik te maken van de zogeheten Feldertauernstrasse Daarvoor kan men ter plaatse kaartjes koopen. De wachttijd ls te verkorten door bij het kantoor van de ANWB in Den Haag die kaartjes al bij voorbaat te kopen. Vandaag werd dat door velen gedaan met het gevolg dat zich in en voor- het gebouw een enorme rij „liefhebbers" opstelde. Zie verder pagina 5, laatste kolom Duitsland Stewardessen van TWA mogen voor laan hot-pants als uniform gaan dragen. Het is echter geen ver plichting want ontwerper Valentino uit Rome heeft voor de gastvrouwen op hoog niveau voor een bijpassende lange broek gezorgd. Voor de meisjes is ook een safari-achtige japon ge maakt, die ze naar keuze mogen Men verwacht hier grote drukte vanuit Nederland. Oberhausen en Frankfurt worden knelpunten genoemd, waar dus vertraging te verwachten is. De toeristen richting Oostenrijk wordt geadvise.rd de route Frankfurt - Würstburg - Neuren berg te nemen. Een stuk weg dat in ver gelijking met het traject Frankfurt - Karlsruhe als zeer druk werd aange merkt. He: verkeer richting München doet er verstandig aan om een alterna tieve route te nemen door vóór München oostelijk van de autobaan af te gaan om lust klanten even uitheems uitgezochte spijzen voor te I zetten. Bijvoorbeeld jonge leeuw. Het moet wel een erg I jonge zijn, zo van om en nabij de zestig kilo. Hij marineert i ze. in rode wijn en serveert ze i „au.v fines herbes". Het kan ook in de vorm „lion printa- nier" gegarneerd met erwtjes, worteltjes en stukjes spek.-Er is nog een bijzonderheid aan de leeuwen die hij bereidtze moeten in staat zijn gebleken „Python provengale" is voor Corcelet bijna een routine kwestie geworden. Hij krijgt iedere week vijf pythons. Ze worden gedrenkt in azijn en water, met meel bestoven en gesauteerd met sjalotjes, uien, tomaten en witte wijn plus een paor pimento's om het aroma beter te laten uitko men. „Python lijkt veel op krokodillenstaart", roept Cor celet. Ieder jaar flamboyeeert hij honderd van deze staarten. Walvis en schildpad serveert hij „a la Napolitane". Nijl paardenbout komt het best tot zijn recht met druivenpad destoelen of groene pepers, hoe wel nijlpaardenvlees gedrenkt in sherry, subtieler van smaak is. Olifant smaakt het lekkerst met radijsjes. Maar of Corcelet nu de bult van een kameel onderhanden neemt, rendiertong roostert, aap marineert of in de kan goeroesoep (geroosterde kan goeroe is beter) roerthij houdt altijd rekening met de Franse smaak. Als dessert geeft Corcelet bij voorkeur termieten. overtrokken met chocolade. Termieten zijn be ter dan andere mieren, omdat ze minder steri. rieken. Voor liefhebbers van zoet heeft h\j altijd gesuikerde bijen in ho ning. Hij is er overigens van overtuigd dal de insecten een wereld van culinaire genoe gens kunnen opleveren zoals geroosterde sprinkhanen en rupsen. Corcelet (61 mét em- bonpont) voelt zich dienaar van zijn klanten; sterker nog. een slaaf en hij zal de eerste zijn om n welgemeend een „bon appetit" toe tc wensen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1