Paus Joannes zou het niet zo bedoeld hebben Kijkdat weet je natuurlijk nooit zei men. Pater dr. Fidentius v. d. Borne scheidt historie en legende in leven van Franciscus Over drie jaar moet levens werk van dertig jaar af zijn Oecumenische toerusting op de toekomst in Zoeterwoude Provincie kan binnen twee maanden in beroep gaan Circus Althoff naar Leiden ,Marga Klompe-roos tweede op internat, rozenconcours DONDERDAG 8 JULI 1971 KATWIJK Een kamer op de twee de verdieping van een bejaardentehuis. Rustig, diepe fauteuils, ontzettend veel boeken. Overal. Royaal opgetast tegen de muur. op aparte tafeltjes, op het bu reau. Het is warm. Buiten het brakke water van de Oude Rijn. Aan het bureau pater Fidentius van den Borne, doc tor in de kerkhistorie. Klein, vrij gezet, gemoedelijk. Franciscaan. Toonaange vend geschiedschrijver en theoloog. i Schreef talloze artikelen in kerkelijke tijdschriften. Gaf les in kerkhistorie aan aankomende paters. Pater Van den Borne is nu 81 jaar. Zit wel in 'n bejaardentehuis, maar rust niet. Hij is bezig aan zijn levens werk. Al dertig jaar lang. Vijf uur per dag. Hij schrijft een heiligeleven, over Franciscus van Assisi. „Ik ben altijd met het leven van Fran- ciscus bezig geweest. Het was mijn ide aal een werkelijk verantwoord werk over hem te schrijven". Hij praat snel en ge varieerd. Voor hem op het bureau liggen j zijn rookwaren. Hij stopt een pijp. „Er is natuurlijk al veel geschreven over Franciscus, dat weet ik. Hier (hij wijst achter hem) staat een Italiaans werk. In vijf delen. Erg goed. Maar ik vind het specialistisch. Op sommige punten uit stekend. andere facetten worden te op pervlakkig behandeld. De moeilijkheid is. dat de legende en de werkelijkheid nogal door elkaar lopen. Dat is het breek punt voor vele werken geweest. Daarom is het zo'n tijdrovende zaak geworden. Ik probeer de legende te weren, de his torie te laten spreken. Daarom splits ik mijn boek in twee delen. In het eerste neem ik het gewone verhaal. Daar han del ik de feiten af. Geboorte, jeugd, etc. Laten we zeggen dat dat 100 punten zijn. Het zijn er meer. maar goed. Dat wordt het verhaal, over die punten zoek ik alles op. Daarnaast probeer ik via de punten de psychologische lijn die door het leven loopt te volgen. Zo krijg je deel één. In het tweede deel komt de do cumentatie aan de orde. Het is een be wijs van het eerste. Ik ga in dat gedeel te in op de kwesties die er rond de juist heid van die punten gerezen zijn. Dan kun je dus nagaan wat de legende ervan I gemaakt heeft. Vandaar ook de titel van l het boek: „Franciscus in historie en le gende". Over drie jaar klaar Hij leunt een beetje achterover en Dr. Fidentius schrapt zijn pijp leeg. „Tsja, dertig jaar. Over drie jaar hoop ik de drukproef klaar te hebben. In het Duits dan. De Neder landse uitvoering moet volgend jaar klaar zijn. Het wordt hier niet uitgegeven. Voor een dergelijke uitgave is het afzetgebied te klein. Er zou niet zo gemakkelijk een uitgever voor te vinden zijn. In Duits land ligt dat anders. Daar kan de opla ge groter zijn. bereikt het ook gemakke lijker andere landen". „Hier is het". Hij schuift een la open en haalt een zorgvuldig bijgehouden kar- thoteek te voorschijn. „Dat zijn al de punten waar ik het net over had. Als die allemaal uitgewerkt zijn, kun je het het bejaardentehuis. de problemen die gerezen zijn na het concilie. Punten waarover nogal veel te doen is geweest de laatste jaren. Ik heb de hele ontwikkeling vrij nauwgezet ge volgd. Ik heb honderden kranteknipsels liggen van de laatste tien jaar. Een in teressante tijd. Er is een gistingsproces bezig. Een warreling van ideeën, aller hande redeneringen. Daar zit veel posi tiefs in. Dat er dingen veranderen is op zichzelf natuurlijk een goede zaak. Paus Joannes heeft tenslotte niet voor niets het concilie bijeen geroepen. Dat is een historisch feit van de allergrootste waar de. Hij heeft zich afgevaagd: hoe staan we tegenover het heden? Een pas uit gaan typen. Daar ben ik nu een tijdje mee bezig. Als ik het nu eens niet af zou kunnen maken". Hij staart naar buiten. Zwijgt. Dan: „Het werk zelf zouden ze moeilijk over kunnen nemen. Al die aantekeningen, erg moeilijk te volgen. Ik heb overigens heb nog iets anders bedacht. Een sterk verkorte Nederlandse uitgave. Dat is het exemplaar wat over een jaar af moet zijn. Een gedeelte is al klaar. Daar heb ik een lezing over gehouden voor het werkgenootschap van kerkhis torici. Eq. bovendien, er zijn nog meer dingen die de aandacht vragen. De kerk iemand gevonden die het overneemt". Hij haalt de schouders op. „Maar ik in deze tijd is ook erg boeiend". Concilie Hij reikt mij een periodiekje aan. Er staat een artikel van hem in „Historicus in overgangstijd". „Hier, dat gaat over vraag die altijd gesteld met worden. Hij heeft de fouten ingezien, het concilie bijeen geroepen. Hij plaatste het in het middelpunt, vandaaruit moest er ver nieuwd worden. Op dat moment kreeg de volgende paus, Paulus de zesde, de leiding. Hij volgde de richtlijnen en de kritiek barstte los. Paus Joannes zou het zo niet bedoeld hebben, zei men. Kijk, dat weet je natuurlijk nooit. Ze zeggen wel eens er zijn drie mensen precies op tijd gestorven: paus Joannes, presi dent Kennedy en mgr. Bekkers. Ze heb ben het karwei voorbereid, maar hoef den er nooit aan te beginnen. Er zit wel iets waars in die redenering. Als zij hadden blijven leven had hun imago bij verschillende mensen wel eens danig kun nen veranderen. Volgens mij is het alle maal een beetje te snel gegaan. De theo logie is gemeengoed geworden, iedereen houdt zich er mee bezig. Dat is prachtig. Maar er kleeft een ge vaar aan. Kan men het aan, is men er rijp voor? Men is vooruit gerend. Steeds vernieuwend. En wat gebeurt er dan? De cultuur verdiept zich niet, maar nivel leert. In zekere zin is dat hier gebeurt. Dat is jammer. Er is nu een brede laag die mee wil denken en dan moet er veel van te maken zijn. En dat is nu het grote verschil met vroeger. Toen was er veel te veel afstand tussen de priester en de gewone man. Ze zeggen dan altijd: de mensen werden vroeger bedonderd. Ik zie dal niet zo. De pro blematiek moest wel eenvoudig gebracht worden. Zo niet, dan kon niemand er meer een touw aan vast knopen. Nu trekt iedere stroming voortdurend zelf aan de bel. Ik lees veel van die boeken en tijdschriften. Van de Bazuin en Kruis punt tot Confrontatie. Persoonlijk heb ik het niet zo erg op die hokjesgeest. Pro gressief. conservatief, ach. Dat is de ma nier niet. Voor de kerk is het gewenst dat de tegenstellingen zich niet toespit sen. Het Michaellegioen slaat volgens mij door. Confrontatie soms ook, hoewel daar ook goede dingen in staan. Aan de andere kant een man als Van Kilsdonk. Ik heb hem laatst op televisie gezien. Hij schudt z'n hood. „Nee. Dat is toch een bestudeerd man, zegt men dan. Een uur theologie per dag. heeft hij eens ge zegd in een interview. Is dat nou voldoen de om een geleerde te zijn? Belache lijk. De betweters staan te dringen om hun visie te geven. We zijn bezig 't ge loof in de richting van een gewone we tenschap te stuwen. En dat moet op een bepaald moment wel spaaklopen. Kijk, ideaal wordt het nooit. En dan kan er wel rücksichtlos veranderdworden. maar er moet een keer rust komen. Anders hou je niets meer over. En je maakt mij niet wijs dat er niets goed was in het verleden". Reactie Het blijft even stil. „Nee, daar ben ik teveel historicus voor. De kloosters ja. Je zegt het nu. Ze verdwijnen, althans daar lijkt het op. Ik zou het doodjam mer vinden. Maar ik ben niet zonder hoop. Of dit proces zich door zal zet ten is een open vraag. De mogelijkheid bestaat dat er een sterke reactie komt. Feit is echter dat er weinig nieuwe pa ters komen. Er zijn op het ogenblik nog zo'n 1100 Franciscanen in Neder land. Daar komen dan nog de Kapucijnen bij en ruim de helft van de Konventue- len. Er zijn er de laatste jaren ruim veertig uitgetreden. DEr heerst 'n ideeën- verwarring. Ze zoeken het in commu nes. Helemaal zo gek nog niet. In prin cipe zelfs erg aardig. Maar, er is een maar. Als je met een man of tien bij elkaar zit, zonder leiding, dan vereist dat veel zelfdicipline. De eerste tijd gaat dat goed. Daarna komen er onge twijfeld wrijvingen. En dan? Dan is er niets om op terug te vallen. En dat had je nu juist in de kloosters wel". Er komt een kraakheldere zuster binnen in een bruine, gesteven pij. Hij glimlacht. „Ik heb het hier best naar m'n zin. Lekker rustig. Of ik bang ben voor de dood? Nee. Een paar jaar geleden ben ik bediend ge weest. En toen dacht ik: och. ik heb m'n best gedaan voor het geloof en voor de wetenschap, dus Hij haalt de schouders op. „Ik was niet bang". Het blijft even stil. „Nu zou het me wel tegenvallen. Ik zou het graag afmaken". Laatste bedrijf a Pinksterpuzzel LEIDEN Na een pauze door het op vakantie-zijn geweest van enkele winnaars heeft deze weck het laatste bedrijf gespeeld in de Pinksterpuzzel. De laatste van de 10 hoofdprijzen wer den door de deelnemende zakenmensen ter hand gesteld aan de gelukkigen. Mevrouw Ruygrok-van Doorn uit Was senaar haalde bij Van der Goes en Zn. in het rustieke plaatsje Nootdorp een waardebon weg van f 100,Op ieder gewenst moment kan zij haar prijs in natura omzetten bij Van der Goes, die een bijzonder uitgebreid assortiment vloerbedekking heeft. Mevrouw Van Diemen, een van de vele honderden die de puzzel goed oplosten, en uiteindelijk bij de 10 hoofdprijswinnaars kwam, werd ontvangen door de heer Van Heukelom van Radio Plein 16. Een portable radio ter waarde van f 179,werd zij daar rijker (foto boven). Mevrouw Watrin tenslotte (foto links) was de gelukkige winnares van een polyether matras (waarde f 135,die EDEK Matrassen- fabriek beschikbaar had gesteld. De heer De Klerk droeg de prijs aan haar Burgerlijke stand Gehuwd: L. J. C. M. ten Holder en C. M. van der Tuin, Th. Arends en J. Zand\ J. van Es en D. J. E. Niekjan van Resteren. LEIDSCHENDAM Enige tijd gele den sprak wethouder Van Dongen zijn spüt uit over het verdwijnen van het sluizencomplex in zijn gemeente. Nu lijken er echter zich ontwikkelin gen voor te doen waardoor de sluizen behouden moeten worden. Op de de finitief goedgekeurde lijst van Monu mentenzorg is dit oude complex ge plaatst, waardoor de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland in hun plannen voor een doorgaande scheepvaartver binding via De Vliet gedwarsboomd kunnen worden. Binnen twee maan den na de goedkeuring door de mi nister van CRM (dat gebeurde op 21 juni, moet door de Provinciale Staten beroep zijn aangetekend bij de Kroon, die hierin een beslissing moet nemen. Het oude sluizencomplex bij Leid- schendam vormt volgens de Provin ciale Waterstaat een niet geringe hin dernis voor een goede waterverbin ding. De bedoeling was daarom meer in de richting van Voorburg in de Vliet een aantal sluizen te plaatsen van een dergelijke grootte, dat zelfs schepen tot 1000 ton hier konden pas seren en tegelijk de sluizen te Leid- schendam te slopen. Deze plannen hebben in de gemeenteraad van Leid- sehendam enige tijd geleden wel wat stof doen opwaaien, maar gezien het belang van een goede scheepvaartweg stemde men in met de zienswijze van de Provinciale Staten. Hoewel destijds de sluizen wel op de voorlopige lijst van Monumentenzorg waren geplaatst heeft men bij de provincie niet stil gestaan bij een definitieve plaatsing. Wat nu door de Provinciale Staten zal worden gedaan, is nog niet duide lijk. Binnen twee maanden, dus voor 21 augustus, zal men in beroep kun nen gaan bij de Kroon. Ondanks de plaatsing van de sluizen op de lijst van beschermde monumenten, kan een vergunning aan de minister van CRM worden gevraagd, waarbij de noodzakelijkheid van een eventuele afbraak moet worden aangetoond. Na kennisgeving van ontvangst aan Ge deputeerde Staten (in dit geval een belanghebbende) en aan het college van B. en W. van Leidschendam zal binnen res maanden na ontvangst een uitspraak over de verlening van de vergunning dienen te worden gedaan. Als dit niet binnen deze wettelijke termijn geschiedt kan de verzoeker zijn aanvraag om een vergunning be schouwen als zijnde verleend. Wel kan de minister de termijn van zes maan den met eenzelfde periode verlengen. Voorwaarden Bij het verlenen van een vergunning tot sloop of verplaatsing van een onder Monumentenzorg vallend object kan door de minister een aantal voor waarden bedongen worden. Indien echter dit laatste het geval is of indien de vergunning is geweigerd en de be langhebbende schade daardoor zou lijden, die redelijkerwijze niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blij ven heeft de minister de vrijheid om een schadevergoeding toe te kennen. Wanneer het in dit geval zover zou komen i« dat een uniek geval in Ne derland, aangezien tot nu toe men steeds tot een overeenstemming kon komen. Een woordvoerder van Monu mentenzorg deelde desgevraagd mee, dat er in de praktijk zelden een ver gunning wordt geweigerd en men onderling de zaak wel kon regelen. Provinciale Staten zouden bij een wei gering kunnen aanvoeren, dat de rea lisering van de plannen voor een goede scheepvaartverbinding opge houden wordt met alle financiële ge volgen van dien. Daarnaast is het niet ondenkbaar dat de Staten een nieuw of gewijzigd plan moeten opstellen, wal een groot geldelijk nadeel bete kent. Zou het ministerie de vergun ning weigeren dan komt het provin ciale plan op losse schroeven te staan. Want blijven de oude sluizen gehand haafd, dan is dit struikelblok voor hel scheepvaartverkeer niet te omzeilen, tenzij men via een parallelkanaal de sluizen links of rechts kan laten lig- ïiü s.--?:», w Tit'"-" ■- 'r -1 In Noordwijk praktisch man. Toen hij enige tijd geleden een huis liet bouwen, op enkele tientallen meters van de weg. gaf hij opdracht het huisnummer enkele malen te vergroten .Handig voor de postbode, moet de man gedacht hebben. KPJ Zoeterwoude roeit zondag in pekelbakken ZOETERWOUDE De Katholieke I Plattelands Jongeren gaan a.s. zondag het zomerprogramma vervolgen met 'n roeiwedstrijd op de Noor Aa welke om half twee aanvangt. Vormde andere jaren een kaastobbe het vaartuig waarmede geroeid moest worden, nu zal dit geschieden met z.g. pekelbakken. Dat deze bijzonder labiel zijn kan de pret bij dit waterfestijn al leen maar verhogen Aan het ook voor het publiek zo aantrekkelijke spektakel stuk zal tevens worden deelgenomen door leden van de K.P.J.-afdelingen Alphen a d. Rijn en Hazerswoude die door hun Zoeterwoudse collega's zijn uitgenodigd. ZOETERWOUDE Op initiatief van de pastores van de Nederlands Hervorm de en Rooms-Katholieke Kerk en met instemming van de kerkeraad en de pa rochieraad is voor het komende winter seizoen een serie avonden gepland on der het motto „Toerusting." De bedoe ling hiervan is christenen toe te rusten voor de toekomst door samen te denken en te spreken over het christen-zijn in deze en de komende tijd, om daardoor de persoonlijke verantwoordelijkheid be ter te ontdekken en te wekken. De begeleidingscommissie meent dat men als christenen van helaas nog ge- scheiden Kerken niettemin dezelfde ver antwoordelijkheid draagt voor de we reld en de problematiek dezelfde is zo dat deze Toerusting niet anders kan ge beuren dan samen d.w.z. oecumenisch. De begeleidingscommissie is door de pastores en de niet-pastores van beide Kerken in het leven geroepen. Het is de bedoeling zoveel mogelijk mensen uit het dorp voor de Toerusting te interesseren en erbij te betrekken. Al le mensen zullen dan ook persoonlijk uitgenodigd worden om deel te nemen. De Toerusting zal in het komende sei zoen bestaan uit een serie van 6 avon den te weten de donderdagavonden, 14 oktober, 18 november, 9 december, 13 januari, 10 februari en 9 maart. Daar zeer veel belang wordt gehecht aan een zo groot mogelijke deelname heeft de begeleidingscommissie reeds nu aan al le besturen van instellingen en vereni gingen verzocht bij de samenstelling van de winterprogramma's deze avonden vrij te houden, van vergaderingen, gezel ligheidsbijeenkomsten en dergelijke. LEIDEN Het grootste roofdieren- I circus van de wereld, het circus Carl I Althoff, komt in de derde weck van Juli naar Leiden. In een grote tent, die ge plaatst wordt bij de Groenoordhal, wordt een aantal voor Nederland nieu we attracties en sensaties gepresen teerd onder het motto „Manegenmelo- die in Farbe 1971". Het programma duurt drie uur. De De hele onstuimige circusshow omvat vierentwintig nummers, waaronder waaghalzerige acrobatiek van „Les Saltas" in de hok van de tent, en af wisselend op het toneel en in de piste- uitstekende dressuren van 22 olifanten twintig ijsberen, tachtig paarden, het optreden van een krokcdillenmens en vier roofdiernummers. Er treden ar tiesten van twaalf nationaliteiten op in deze show, die muzikaal begeleid wordt door het orkest Josef Jurczyk, dat de directeuren Margarete en Carl Althoff van Radio Warschau engageerden. Het circus Carl Althoff rekt met on geveer 300 mensen en 300 dieren in 56 vrachtwagens door de wereld. Een we reldje op zichzelf, dat zich eind juni enkele dagen aan Leiden presenteert. Groot succes voor Hazerswoudse kweker DEN HAAG-IIAZERSWOUDE Ex-minister Marga Klompé van URM dijkt enkele weken geleden niet te zijn afgescheept met een naar haar ge noemde roos van slechte kwaliteit! Kwekerij „Rosa Polyantha" C.V. van le Hazerswoudse Voorweg 62 heeft na melijk met deze Marga-Klompé-roos een hoog puntentotaal gescoord op 'l internationale rozenconcours in het Haagse Westbroekpark. Gisteren had daar voor de elfde maal de jurering van dit ieder jaar te houden concours plaats en in eerste in stantie eindigde „Marga Klompé" in het nieuwe gele concours samen met een naamloze roos van de Westduitser Kordes op de eerste plaats. Pas na een ;rd de Ha: gekweekte roos naar de tweede plaats verwezen. Voor de kwekerij „Rosa Polyantha" C.V. was daardoor een certificaat weggelegd. Een certificaat met aanbeveling voor park en tuin werd door de jury, bestaande uil een internationaal gezelschap van rozen liefhebbers en -deskundigen, ook toe gekend aan „Fresco eveneens een produkt van het bedrijf van de firma G. de Ruiter Deze roos werd voor hel derde jaar aan een keuring onder worpen. De deelnemers aan het inter nationale rozenconcours in het Haagse Westbroekpark kwamen, behalve uit Nederland, uit België, Frankrijk, En geland, Duitsland. Noord-Ierland en de Verenigde Stalen De Hazerswoud se kwekerij „Rosa Polyantha" was op deze rozen-strijd met tien soorten vertegenwoordigd. Dit bedrijf kweek te, zoals boven gesteld, ook de roos ..Marga Klompé". Deze zou enkele weken geleden tijdens een tv.-uitzen ding „Dag minister" aan de ex-minis- ter zijn aangeboden bij gelegenheid van haar afscheid als- bewindsvrouwe van CRM. Omdat dit programma toen niet doorging (de kabinetsformatie duurde erg lang en op dat moment kon er van afscheid nemen nog geen spra ke zijn), werd de roos in Den Haag aangeboden aan dr. Klompé. Behalve het echtpaar De Ruiter waren hierbij onder meer NOS „big boss" Carel En kelaar en Erik de Vries present.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5