Aanzet voor een „ecologisch parkje" in Leidse Meren wijk Élk Piet Groene veld (255 kg) kan van G.A.K. weer aan de slag TEGENWOORDIG LIJKT HET SOMS OP EEN DANSTENT" Leiden zendt de minister klacht over geluidshinder Op zoek naar meer plaatsen in de gemeente Ruime overwinning zeskampploeg in l\CRV's Spel zonder Grenzen ^UHDERDAG 8 JULI 1971 LEIDSE COUHANi Jumbojet bij Oostenwind „Ernstige vorm van milieu- verontreiniging'' LEIDEN „In het hele gebied zui delijk van de Kaag wordt geklaagd over de toename van geluidshinder door vlieg- tuigen". En „De recente ontwikkeling heeft ons aanleiding gegeven om aan de minister van Verkeer en Waterstaat aandacht te vragen voor het vraagstuk van de toename van geluidshinder door vliegtuigen", aldus antwoorden B. en W. is van Leiden op vragen over geluidshin- der die ir. W. Kuyper hun stelde. ta Sinds enige tijd, schrijven zij, wordt op Schiphol bij bepaalde windrichting i (oostenwind) bij voorkeur en in het bij zonder ook gedurende de nacht gebruik 'gemaakt van baan 0624 als landings- 3jj| baan. Door het gebruik van deze baan iS: wordt beperking van de geluidshinder .03 verkregen voor plaatsen als Zwanenburg en Halfweg. en Op 27 mei hebben B. en W. van Leiden het dagelijks bestuur van het gewest 00 (gevraagd om in de gewestraad op de problematiek aan de orde te stellen van een eventuele vijfde baan op Schiphol. e" In een aanvullend schrijven hebben zij k inmiddels het dagelijks bestuur van het u- gewest nader bepaald bij de ontwikkeling de laatste tijd met betrekking tot vliegverkeer waarbij zij het verzoek gedaan hebben om deze aangelegenheid op korte termijn in de gewestraad aan de orde te stellen. Mr. F. Portheine (WD), die de ge luidshinder door vliegtuigen „niet zo belangrijk" achtte als de geluidshinder, die het wegverkeer veroorzaakt, krijgt in antwoord op zijn vragen te verstaan dat het lawaai op de weg inderdaad een vorm van zeer ernstige milieuveront reiniging is maar dat de woorden „niet zo belangrijke" in verband met de hinder door het vliegverkeer geheel voor zijn rekening komen. B. en W. zijn het met de heer Port heine eens dat geluidshinder door mo torvoertuigen die niet aan de eisen vol doen, op effectieve wijze dient te wor den bestreden. Zo werden in het kwar taal van dit jaar 90 processen verbaal opgemaakt; in 1970 waren dit er totaal 461. B. en W. doceren: „Volgens de lan delijke verkeersvoorschriften mogen mo torvoertuigen geen geluid voortbrengen dat eer\. bepaalde sterkte te tmven gaat. De meting van het geluid moet gebeuren op een door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgestelde wijze. De betref fende bepalingen zijn in de praktijk ech ter heel moeilijk te hanteren". B. en W. merken tenslotte op dat bij de ministeries van Verkeer en Water staat en Justitie naar moseli.ikheden wordt gezocht oin de meting van ge luidssterkte te vereenvoudigen. Daarom zeggen ze: „Het lijkt ons daarom niet nodig terzake activiteiten te ontwikke- kelen, zoals door vragensteller bedoeld". Boomgaard en erf van de vroegere boerderij in de Merenwijk: trooste loos en verlaten. Maar de natuur krijgt er kans, zijn gang te gaan. Lastige Leidenaar bekogelt politie LEIDEN De Leidse politie heeft dinsdag een 29-jarige inwoner van Lei den ingesloten. De man had op de Lange- brug tot driemaal toe geprobeerd een agent aan te rijden. Deze kon de man wel onderscheiden, maar was niet in staat hem aan te houden. Later op de dag trapte de man de deur van de Soci ale dienst in. De politie zette met ver schillende patrouilles de achtervolging in. Men. trof de man aan op een dak van een grachtenhuis, waarvan hij de politie met keien bekogelde. Na veel moeizame pogingen slaagde men er tenslotte in deze man te overmeesteren. Chauffeur gaf na aanrijding onjuist adres op NOORDWIJK Vorige week donder dagmiddag, om kwart voor zes, had op de Heilige Geestweg te Noordwijk- Binneu een verkeersongeval plaats, waarbij een 60-jarige wielrijdster werd aangereden door een haar achterop ko mende grijze bestelauto. De vrouw kwam te vallen en brak een bovenarm. De chauffeur, aan wie het ongeval te wijten was, zei haast te heb ben omdat hij diepvriesprodukten moest bezorgen. Hij gaf een adres op te Slo- terdijk en een telefoonnummer, opdat later de schade geregeld zou kunnen worden. Achteraf bleken zowel het adres als het telefoonnummer vals te zijn. De verkeerspolitie (tel. 4646) roept ge tuigen op, die het ongeval hebben ge zien en vraagt inlichtingen om de iden titeit van de onsportieve automobilist te kunnen vaststellen. LEIDEN Op een stukje grond bij de vroegere boerderij in de Merenwijk doet de plantsoenendienst van de ge meente Leiden een proefneming met de aanleg van een „ecologisch parkje". Aan de hand van de daarmee opgedane ervaringen zal worden bezien, of meer plaatsen in de gemeente voor dit doel gebruikt kunnen worden. Dat zeggen B. en W. in hun ant woord op vragen van het raadslid L. Jonker, inzake het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen bij het onder houd van plantsoenen. De heer Jonker had namelijk vastge steld. dat het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de landbouw maar ook bij onderhoud van parken en plantsoenen tot allerlei nare bijverschijn selen leiden kan, die men bij de ont wikkeling van die middelen niet ver moedde. Tot die bijverschijnselen kun nen waterverontreiniging horen (denk aan de Bollenstreek) maar ook het rechtstreekse gevaar voor vergiftiging Dan is er het indirecte gevaar dat door het uitroeien van méér „ongedier te" (zoals vlindertjes, vliegen, kevers, torretjes, spinnen, mijten en wormen) dan eigenlijk noodzakelijk is, zowel als door het uitlokken van Insektenplagen door het aanleggen van eenzijdige be planting („mono-culturen") er méér gespoten moet worden, wat het hele effect weer versterkt. De ecologie de leer van de betrek kingen tussen dieren en planten in de omgeving waarin ze leven en ook van de relatie tussen dieren en planten onderling heeft geleerd, dat bij een zo groot mogelijke variatie van beplan ting een zo groot mogelijke kans van overleven bestaat voor elk van de soor- B. en W. stellen de heer Jonker nu gerust met de mededeling dat de plant soenendienst van Leiden slechts op zeer beperkte schaal „spuit" en dat insec ticiden en fungiclden niet worden ge bruikt. Ook de chemische bestrijding van onkruid tussen de straatstenen wordt slechts sporadisch toegepast. Daarvoor wordt steeds nauw overleg gepleegd met de Dienst voor Reiniging Havens en Warenmarkten. Het gras van het merendeel van de groenstroken in de stad wordt op dus danige hoogte gemaald dat de veldbloe men zoals madeliefjes en paardebloe men de gelegenheid krijgen, in bloei te komen. Tn een deel van „de Waard" en op gronden in het saneringsgebied, die door afbraak vrij kwamen, zijn de laat ste tijd z.g. „plukmengsels" uitgezaaid en op andere plaatsen, o.a. aan de oost zijde van de Wassenaarseweg worden de mogelijkheden voor het ontstaan van een gevarieerde begroeiing .benut. Kortom: B. en W. verzekeren de in- terpellant, dat de ontwikkeling op het gebied van het gebruik van bestrijdings middelen en de bevordering van meer variatie in de groenvoorzieningen steeds hun aandacht heeft. ALPHEN AAN DEN RIJN De Zeskampploeg van Alphen aan den Rijn heeft gisteravond in het „Spel zonder Grenzen van de NCRV-t.v. weer een forse overwinning geboekt. In Rotterdam hielden zij de eer van ons land zo hoog als mogelijk was: de pupil len van captain Ad van Ommen werden eerste, en lieten de ploegen van an dere Europese landen ver achter zich. Bijna alle on derdelen waren voor de Alphenaren, die zich op hun sterkst toonden in het „komkommerkistjes dra- jen". Met deze overwin- vvinning maakt de ploeg Alphen een grote kti in de finale op 15 septem ber in Essen (Did.) te •men, mits de ploegen r Doetinchem, Winschoten en Rolde hen niet deze eer ontnemen. Met een gran dioze prestatie als die va gisteren lijkt' echter niets Alphen meer onmogelijk. De uitslag van gisteravond luidde: 1. Nederland (Al- ahen) 44 pnt.; 2. Engeland 17 pnt.; 3. Frankrijk 3G pnt.; 4. Italië 35 pnt.; 5. Zwitserland 32 pnt.; 6. België 31 pnt.; 7. Duitsland 28 pnt. LEIDEN. De Utrechtse bouw vakker J. C. de Boer stond van morgen wel even verbaasd te kijken toen hij tijdens een vrij viskwar- tiertje een jonge brasem met twee bekken aan de haak sloeg. Deze extreme vis werd gevangen in een voormalige en thans ondergelopen tankval aan 't eind van de Diamanl- laan. De brasem hapte met zijn bovenste bek. Nat. Jeugdwaterpolo- loernooiin De Zijl LEIDEN De Leidse zwem- en water- I poloverenigingen De Zijl en LGB organi seren zondag in het gelijknamige bad in I stadswijk De Kooi een nationaal water- polotoernooi voor spelers tot en met 20 jaar. Aan dit toernooi nemen vrijwel al- B? prominenten jeugdteams van Nederland deel. Dat zijn: DVZ (Den Haag), DWR I 'Haarlem), De Robben-HZC (Hilversum), I 't IJ (Amsterdam), AZPC (Amersfoort). I Neureu (Zaandijk), De Meeuwen (Am- I sterdam), PSV (Eindhoven) en De Zijl I (Leiden). Het toernooi begint om 12.30 Gebroeders Van der Velde in zestig jaar bij één koor van sopraan naar bas J. L. VAN DER VELDE J. W. VAN DER VELDE (Van e r verslaggevers) Al WASSENAAR leeftijd lang zingen de broers Van der Velde in het zangkoor St. Caeci- lea van de Wassenaarse St. Willi- brordusparochie. Reeds op elf- en twaalfjarige leeftijd verlevendigden zij met de prille jongenssopranen de hoogmissen, trouwpartijen en begra fenissen en volgden hiermee hun va der, die als bas het nodige gewicht in de muzikale activiteiten van liet koor legde. Toen bloeide de belang stelling voor het koor nog; St. Caeci- lea telde 34 mannelijke leden, thans zijn er nog dertien mannen naast een vrouwelijke vertegenwoordiging, de alten en sopranen ..soepha nen", zo stelt J. L. van der Velde. „Toen we nog erg jong waren, mochten we met vader mee om te luisteren. Vader was vice-president. We begonnen in het jongenskoor toen we elf en twaalf jaar waren. Een paar jaar later werden we ad- spirant lid en op achttienjarige leef tijd volgde het examen, waarna we in het „echte" koor mochten zingen". Aan het woord is de 76-jarige J. W. Van der Velde, die met trots terug blikt op al die jaren van Wassenaar- se kerktoonkunst. ..De dirigent was toen meneer J. C. Beuk, een enorme musicus. We zon gen toen nog Gregoriaans vier stemmige missen. Alles was latijn. Tegenwoordig wordt veel meer op Nederlandse teksten gezongen." Voor de heer J. W. van der Velde is de verandering van de latijnse gezan gen in de Nederlandse teksten een van de redenen waarom het kerkbe zoek is teruggelopen. Overigens is hij het helemaal niet eens met de muziek die thans in de kerk ten gehore wordt gebracht. „Ik ben niet tegen de veranderingen, maar wel tegen de uitbundigheid die soms in de kerk is. Vroeger diende de mu ziek tot stichting van de mens, te genwoordig lijkt het soms op een danstent." Buitengewone Hij licht dit standpunt nader toe: „Vroeger gingen wij naar de negers om ze te bekeren. Nu worden zij een beetje christelijk. Hun ritme en mu ziek komen echter hierheen. Han dengeklap in de kerk en zo. Ik ben legen dat buitengewone. Wij als zangers hadden het liever gehouden bij de Gergoriaanse liederen. Dat was klasse. Overal in ieder land deed men het op dezelfde manier. Thans is het overal verschillend." Na de tweede wereldoorlog waren er in het mannenkoor stemmen te wei nig om alle meerstemmige muziek te kunnen uitvoeren. Toen veranderde men in een gemengd koor. Al die jaren hebben de gebroeders Van der Velde zonder onderbreking hun toontje meegezongen. De nu 75-jari- ge J. L. van der Velde was van 1960 lot 1969 zelfs vice-president. Verle den jaar september werd de vice- president tot erelid aangesteld, om dat zijn gezondheid het innemen van een vaste plaats in het koor verhin derde. Broer J. W. heeft die vaste plaats echter nog steeds. Ter gelegenheid van hun jubileum werden beiden vorige week onder scheiden met Pro Ecclesia. (Van e r verslaggevers) WASSENAAR Voor bet G.A.K. in Den Haag kan Piet Groeneveld best wel aan de slag gaan. Met ingang van 1 juni krijgt deze meest omvangrijke man van Nederland geen invaliditeitsuitkering meer. Voor werken werd hij, in verband met zijn enorme lichaamsgewicht van circa 200 kilo en op medische gronden in 1969 ongeschikt verklaard. De dok toren van het G.A.B. zijn nu een andere mening toegedaan, hoewel zijn gewicht sinds zijn ongeschiktverklaring met maar liefst vijftig kilo is toegenomen. Voor 85 procent werd hU arbeidsgeschikt verklaard en zal daarom zelf zijn brood moeten verdienen. Voor Piet Groeneveld is dat een on doenlijke zaak. „Vanaf mijn zesde of zevende maand ben ik al ongewoon dik. Commentaar van G.A.K. Mr. G. J. Oosterhuis. directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor, verklaarde dehgevraagd het volgende: „De heer Groeneveld heeft een jaar ziekengeld gekregen en in 1968 i* hij in het kader van de WAO- uitkering' arbeidsongeschikt ver klaard. Een jaar later kwam de ingetrokken omdat de heer Groe neveld daarna een half jaar in het ziekenhuis heeft gelegen. In mei van het vorig jaar kwam hij daar uit en ook toen is de uitke ring gehandhaafd gebleven. In ja nuari is de heer Groeneveld weer onderzocht. Hij is ook toen weer grondig bekeken en op grond van medische dienst echter tot de con clusies is besloten de uitkering per 1 juni te beëindigen". Inmiddels heeft de heer Groeneveld beroep aangetekend bij de Raad van Be- Toen ik dertien was woog ik al 156 kilo. Veel opleiding heb ik niet kunnen genie ten. Ik paste niet in de schoolbanken en ik werd van klas tot klas verplaatst. Werken kan ik eigenlijk niet. Ik kan niet bukken en staan kan ik evenmin. Wel eventjes, maar dan kunne mijn benen het gewicht van de 255 kilogrammen niet meer verwerken. Ik heb ook geen enkel vooruitzicht, dat mijn gewicht zal terug- Eind mei kreeg Piet Groeneweg een brief van het G.A.K. waarin vermeld stond, dat zijn maandelijkse uitkering van 550 gulden per maand werd stopge zet. Men vond hem arbeidsgeschikt. Nu vangt hij 75 gulden in de week van de gemeente. „Van die 550 gulden in de maand kon ik eigenlijk al niet rondko men. Omdat ik niet kan werken zou ik eigenlijk de gehele dag thuis moeten blij- venz itten. Dat kan natuurlijk niet. Zo gaat iedere dag voorbij met een zeer frequent bezoek aan een koffietent waar altijd een fijne sfeer heerst. Ook ga ik wel naar mijn zus in Beverwijk of naar mijn broer. Auto Om me te kunnen verplaatsen heb ik van mijn zwager een oude bestelwagen gekregen, maar benzine is ontzettend duur. Daar komt ook bij, dat de wagen nou niet zo heel erg best is. Ik krijg regelmatig bekeuringen omdat er weer een lampje kapot is of de remmen weer niet zo goed zijn. Dat moet allemaal be taald worden en dat gaat nogal moeilijk van die 550 gulden. Dat is wel te begrij- Nu miet ik leven van 75 gulden bij stand per week. Dat betaalt de gemeente, die ontzettend veel voor me doet. Samen met iemand van de gemeente heb ik ook die bezwaarbrief tegen de beslissing van het G.A.K. opgesteld. Voorlopig heb ik daar nog niets van gehoord. Ik zit sinds 1 juni vrijwel zonder geld. Ik moet toch ook kunnen leven. Als dikke man sta je in Nederland vrij wel alleen. Waren er nu een paar duizend dikke mensen met hetzelfde probleem, dan oknden we met zijn allen eens met een spandoek gaan lopen. Alleen sta je machteloos en kan je dat niet doen". Overigens zal aanstaande maandag de gemeente een beslissing nemen over de aanschaf van een auto voor Plet Groene-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3