£oidóc (2owtwnt Achttien Portugezen moeten het land uit Stierenfeest in Pamplona: 15 gewonden Moeder verlaten kind gevonden WERKTEN HIF.R TTJ.FGAAT, Man gooide hond in water wegens uitslag Guerrilla's beschieten voorstad Tel Aviv Scheel niet in kibboets van Tigal Allon Twee doden bij frontale botsing DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1.63, maand 6,95, kwartaal ƒ20.65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.433 Nederland I: 19.05 uur Wat een familie; 20.21 uur Mission impossible; 21.10 uur Zie zo zomer; 22.05 uur Liefde op zijn Amerikaans. Nederland II: 20.21 uur Berichten uit de zomer; 20.45 uur Laurel en Hardy; 21.05 uur 20-er en 30-er jaren; 21.50 uur De doodskus. DONDERDAG 8 JULI 1971 LATER ZEEWIND Droog en vrij zonnig weer met wei nig wind. Min. temperaturen onge veer 15 graden, maxima morgen van 23 graden in het noordwesten tot rond 29 graden in het zuidoosten van het land, maar later vooral in het westen en noorden verkoeling bij 'n matige wind van zee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De achttien il legaal in ons land werkende Por tugezen, die op 29 juni samen met een lid van de ondernemingsraad van Verolme naar 'n Rotterdams politiebureau gingen om daar over een verblijfsvergunning te praten en tot hun verrassing aan gehouden werden, zijn gisteren uitgewezen. Het is een van de eerste beleidsdaden van de nieuwe ministers Van Agt (Justitie) en Boersma (Sociale Zaken), die ove rigens ook hebben bepaald, dat de Portugezen mogen terugkomen, wanneer zij in Portugal een voor lopige machtiging tot verblijf in ons land hebben gekregen. De Portugezen werkten vla een koppelbaas bij Verolme. Toen dit bedrijf half juni besloot alle koppelbazen te weren, kwamen de Portugezen zonder werk te zitten. Verolme was echter tevreden over hun werk en probeerde de Portugezen alsnog aan een verblijfs vergunning te helpen. Een vertegen woordiger van Verolme zal nu maandag naar Portugal gaan om de achttien Por tugezen opnieuw te werven. Het geval van deze groep Portugezen staat niet op zichzelf. Door de strijd tegen de koppelbazen hebben zeer veel andere illegaal in ons land verblijvende buitenlanders hun werk verloren. Vol gens de vakbonden werken er in het Waterweggebied alleen al tweeëneen half- tot drieduizend buitenlanders *>nder vergunning. De Metaalbedrijfsbond van het NW noemt het ministeriële besluit voor dit een oplossing, maar niet voor de vele andere illegale werknemers. ,,Het ls te hopen,, dat het ministerie voor de andere gevallen een minder omslachtige manier zal weten te vinden. Verolme kan zich deze kostbare procedure veroor loven, maar veel kleinere bedrijven De beide ministers motiveren hun be sluit door te stellen, dat er geen argu menten zijn de achttien Portugezen an ders te behandelen dan gebruikelijk. Evenals de afgetreden minister van So ciale Zaken Roolvink zien de ministers Van Agt en Boersma geen uitkomst in algemene kwijtschelding voor de illegale arbeiders, die door het verbod van de koppelbazen niet meer kunnen werken. ..Een generaal pardon zou slechts de ge dachte in de hand werken, dat de Neder landse regering haar beleid niet ernstig Nu de overvloedige zonnegloren het blijkbaar vertikken om zich door een grauwe wolkenbrij te laten verdrijven, zal menigeen op het zandtapijt van Scheveningen er even uitgestrekt bijliggen als deze elegante uiteinders van de haven. Alleen zullen de bruin- bakkers, die vastgeplakt liggen op onze aardse bodem, die haven hoofden niet zo gracieus onder ogen krijgen als de fotograaf van Aerocarto, die de blanke benen" van Scheveningen op zijn manier in het vizier kreeg. Die zullen overigens ook nog wel een bruin kleurtje krijgen; laat dat maar aan de tand des tijds over. (Van onze correspondent) MADRID Het beroemde stierengevechtenfestival in het Noordspaanse Pamplona heeft een sensationele start gehad, waarbij 15 jongelieden in het ziekenhuis zijn opgeno men, na door de stieren op de hoorns te zijn genomen. Ieder jaar barst in Pamplona een fiësta los met wijn en stieren, dat duizenden toeristen aantrekt, 's Morgens ga lopperen de stieren, die 's avonds worden afgemaakt, door de versperde straten. Honderden jongelieden, amateur-helden, moedig geworden door een nacht van drinken en dansen, rennen met de drieste dieren mee of proberen hen zelfs vóór te blijven. Veel van de „jonge helden" zijn tegenwoordig buiten landers. PARIJS (AP) De Ver. Staten heb ben verklaard dat het nieuwe Vietkong plan voor onvoorwaardelijke terugtrek king der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam voor het einde van dit jaar onaanvaardbaar is. Scholier dood door hard drugs ENSCHEDE (ANP) Hard drugs zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest van de dood van de 19-jarige middelbare ^scholier A. M. te Enschede. Dit heeft de politie van Enschede thans kunnen mee delen. De jongen werd begin deze week dood in bed gevonden. Hij was al geruime tijd verslaafd aan verdovende middelen. De politie wil niet zeggen welk verdovend middel de jon geman gebruikte. Alleen werd onthuld dat hij het zich met een injectiespuit toediende. BEDUM (A.N.P.) De eigenaar van de herdershond, die dinsdag door de rijks politie in Bedum met een jutezak met 20 kilo stenen om de nek werd gevonden in een onderwal van het riviertje de St.-Annermaar, is opgespoord. De man, de 26-jarige J. van den B. uit Bedum, verklaarde gisteren bij zijn aan houding door de Bedumse rijkspolitie, dat hij het dier kwijt wilde omdat hij er huiduitslag van kreeg. Hij bleek de hónd maandagavond in het riviertje te hebben gedeponeerd. PET AH TIKVA, (A.P.) Arabische guerillastrijders zijn op twee fronten slaags geraakt met Israëlische eenheden, terwijl de Israëlische politie en militairen de dorpen rond Pet ah Tikva doorzochten naar terroristen die verantwoordelijk zouden kunnen zijn voor de beschieting van deze voorstad van Tel Aviv. Van Syrië uit werd vandaag met Ba zooka's geschoten op een Israëlische pa trouille en de Golan-heuvels. In de ge vechten die daarop volgden werd een guerrillastrijder gedood, en een Israëli sche militair gewond. Ook bij Zarit in de centrale sector van de grens met Jordanië i6 een Israëlische patrouille aangevallen met bazooka's en lichte wapenen. De patrouille bestookte de bazooka stellingen met artillerievuur. In Arabi sche dorpen in Midden-Israël en op de bezette westelijke oever van de Jordaan was vandaag een uitgaansverbod van kracht terwijl het zoeken doorging naar de guerilla's die woensdagavond raketten afvuurden op Petah Tikvi, waarbij twee personen werden gedood en twintig ge- Het was de zwaarste guerilla-aanval van dit jaar Men vreest in Israël dat de Palestijnen. na zich tien maanden betrek kelijk rustig te hebben gehouden, de ter reuracties tegen Israël weer zulen gaan opvoeren. TEL AVIV (AP) De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, is gisteren in Israël aangekomen waar hij zal gaan praten met die lei dende figuren die ongerust zijn over de ontwikkeling der Westduitse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Scheel is de eerste minister van Bui tenlandse Zaken van de Bondsrepubliek die Israël bezoekt sinds het vestigen van de diplomatieke betrekkingen met dat Hij blijft vier dagen en zal onder meer besprekingen voeren met premier Meïr, zijn ambtgenoot Eban en met de oud-pre mier Ben-Goerion. Minister Scheel zal de komende vrijdagavond niet doorbrengen op de kibboets van Yigal Allon. de plaatsvervangende Israëlische premier, waar bezoekende staatslieden altijd wor den uitgenodigd voor een informeel ge sprek op de avond voor sabbath. Allon is namelijk niet op Duitsers gesteld. Luchtvaartstaking in Frankrijk PARIJS (Reuter) Het vliegend per soneel van de drie grote Franse lucht vaartmaatschappijen Air France, Union des Transports Aeriens (UTA) en Air Inter zullen te middernacht het werk neerleggen. Men wil op deze wijze pro testeren tegen een verhoging door de re gering van het aantal vlieguren en ver lenging van de werktijd. Dit voorjaar staakte het vliegend personeel in verband met een loongeschil. De toestellen van de drie maatschappijen moesten foen drie weken aan de grond blijven. (Van e verslaggevers) DEN HAAG Ruim vierentwintig uur lang heeft in het tehuis van het Leger des Heils in Voorburg een 23 maanden oud meisje moeten wachten op haar moeder. Het kind was dinsdagavond in het Zuiderpark aangetroffen door de beheerder van de rolschaatsbaan en bleek zelf niet in staat te vertellen, wie ze was en waar ze woonde. Een aantal anonieme tips aan de Haagse politie na de publikatie van de foto's van het meisje in de avondbladen leidde gisteravond tenslotte tot de aanhouding van dc moeder in het wijkcentrum aan de Tenierzstraat. De vrouw, een 24-jarige verpleeghulp, rklaarde tegenover de politie dat de zor gelijke omstandigheden waarin ze ver keerde, aan'eiding waren geweest om het kind in de steek te laten. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt we gens moedwillige verlating. De officier er niet in voor haar en het kind een be slissing nemen over een mogelijke ver volging. De vrouw was dinsdagavond met het kind gaan wandelen in het Zuiderpark. Op de speelweide was het kind gaan spelen met andere kinderen en toen het in het spel verdiept was, is de moeder weggelopen. De vtouw verblijft sinds 1966 in Den Haag en heeft sindsdien ge werkt als verpleeghulp, maar slaagde er niet in voor har en het kind een be hoorlijk onderkomen te vinden. Het on derkomen, waarin de vrouw de laatste tijd woonde, was een klein zolderkamer- Lockheed hoopt 400 Tristars te verkopen BURBANK Lockheed Aircraft Cor poration voorspelt dat zij ten minste vierhonderd vliegtuigen van het type L-101I zal verkopen of ongeveer zestig procent meer dan nodig om uit de kos- ten van het Tristar-project te komen. De maatschappij heeft gisteren de re sultaten bekendgemaakt van een veel omvattend onderzoek naar de groei var het luchtverkeer, bedoeld om meer t< weten te komen over de omvang en d< aard van de markt voor de L-1011. Ge bleken is dat luchtvaartmaatschappijen over de hele wereld tegen 1980 ongeveer 775 vliegtuigen voor korte en middelgro te afstanden nodig zullen hebben. Dat is ongeveer de helft van de markt luchtbustypen met drie motoren met in begrip van de toestellen voor lange af standen die zowel Lockheed als haar voornaamste concurrent, McDonnell- Douglas, ontworpen hebben. vluchtelingetje vindt de massale inenting tegen cholera bepaald geen plezierige belevenis. Spanje erkent bezwaren tegen dienstplicht MADRID Het Spaanse parlement beeft twee vitale artikelen aangenomen van een wet, die de rechten van gewe tensbezwaarden erkent. De nieuwe wet, die op hevig verzet is gestoten bij oude generaals, kent echter beperkte rechten toe aan degenen die op religieuze gronden bezwaar heb- sn om gedurende vredestijd in de ge- rapende macht te dienen. De wet voorziet in een vervangende I dienstplicht bij het Rode Kruis of soort gelijke organisaties, die drie jaar duurt, is ongeveer tweemaal zoveel als de duur van de normale dienstplicht. Van gewetensbezwaarden zal verder geëist worden, dat zij trouw zweren aan de Spaanse vlag. tje. De 23 maanden oude Monica Yvonne Ragnilda was in een kinderchrèche als haar moeder werkte. Dit was een van de omstandigheden, die mede haar iden tificatie mogelijk maakten. De vrouw wordt omschreven als een labiele figuur. Het kind blijft voorlopig in het Voor- burgse tehuis. Bejaarde, die na ongeluk boot miste, overleden ROTTERDAM-ALPHEN Woensdag is in een Rotterdams ziekenhuis overle den de 84-jarige heer H. Jaarsveld, in woner van de Maasstad, die op 6 mei j.I. toen hij met een gezelschap bejaar den op bezoek was in „Avifauna", bij het oversteken van de rijksweg, om zich naar de boot te begeven voor een rondvaart over de meren, door een veeuato uit Benthuizen werd aange reden. Het gezelschap waar de man bijhoorde merkte dat niet en voer zon der hem af. De heer Jaarsveld is dit jaar het tien de slachtoffer, dat als gevolg van een verkeersongeval te Alphen aan den Rijn overlijdt. Dit is bij voorgaande ja ren vergeleken voor Alphen een vrij hoog aantaL Vorig jaar b.v. bedroeg het aantal ongevallen met dodelijke afloop over het gehele jaar drie. (Van e r verslaggevers) ETTEN-LEUR De 21-jarige Gro ningse student A. J. Buining en het 10- jarige meisje R. van Riemsdijk uit Lel den zijn gistermorgen om het leven ge komen bij een ongeluk op rijksweg 58 onder het Brabantse Etten-Leur. Boven dien moesten de 9-jarige D. van Riems dijk (een broertje van het overleden meisje) en de 28-jarige mejuffrouw R. M. uit Leiden in zorgwekkende toestand worden opgenomen in een ziekenhuis te Breda. Ze zaten alle vier in een „lelijke eend", die frontaal werd aangereden door een zware zandwagen. De vrachtwagen reed met de linkervoorkant compleet over de personenauto heen. De bestuurder van de eend, de heer Buining was op slag dood. Het meisje overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het negenjarige meisje Sylvia Wilbers is gisteren te Rhodes-Beverce om het leven gekomen en haar 13-jarige zusje Elke werd zwaar gewond toen beide meisjes die samen op een step reden door een auto werden gegrepen. De 13-jarige Elke is opgenomen in een ziekenhuis in Malmedy. De kinderen verbleven met hun moe der en elf broertjes en zusjes (in totaal telt het gezin 18 kinderen) in een aantal caravans nabij Beverce. Het gezin Wil bers woont in Megchelen ten zuid-oosten van Doetinchem. VATIKAANSTAD (KNP) Per „Motu Proprio" heeft paus Paulus aan de pau selijke bijbelcommissie, waarvan ook kardinaal Alfrink Lid is, haar zelfstandig heid ontnomen en haar met ingang van heden aansloten bij de congregatie voor de geloofsleer. Een geweldige ivolkbreuk stortte zonder aanziens des persoons neer op de plechtigheid van de installatie van nieuwe Ridders van Distel in Edinburgh. Koningin Elizabeth, in ceremonieel kostuum, liet de bui niet helemaal gelaten over zich heen gaan. Prinses Anne geopereerd LONDEN (Reuter) Prinses An ne, de 20-jarige dochter van ko ningin Elizabeth, heeft in 'n zieken huis in Londen een spoedoperatie ondergaan ter verwijdering van een ontstoken cyste in de eierstok die een bloeding had veroorzaakt. De operatie werd verricht door de gy- ïaecoloog van de koningin. Sir John Peel. De toestand van de prinses is bevredigend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1