Beulswerk Ocana bracht Zoetemelk in de gele trui CIJFERS 1 Bluf van postbode wordt waarheid in Tour Het onaantastbare van Eddy Merckx is verdwenen Tennisprofs verbannen DONDERDAG 8 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 HOJULI-12!ptf2S1lm ban ,7) GRENOBLE De koning is dood, leve de koning. Gejoel voor Eddy Merckx, daverend applaus in Grenoble voor Joop Zoetemelk. Zo is het wielervolk. Het vergat een staande ovatie te brengen voor Louis Ocana, de man die onweerlegbaar verantwoordelijk was voor de dreun die Op deze historische wielerdag die van Merckx' eerste duidelijke aftakeling in een grote ronde en de opmars van de jeugd die ook Zoetemelk vertegen woordigt veranderde Luis Ocana het gezicht van de tour en Joop Zoetemelk was eerlijk genoeg om dat toe te geven. „Ik reed niet best vandaag. Ocana was formidabel". Joop Zoetemelk was ook zo nuchter om vast te stellen: „Ik ben nog niet klaar met Merckx. Hij komt terug, dac weet ik zeker". En Luis Ocana: „Mensen, laten we nog geen hosanna roepen". Beslissend Joop Zoetemelk had bij het veroveren van de gele trui veel te danken aan Luis Ocana. Want die reageerde als eerste („En ontzettend", vond Zoete melk) toen Eddy Merckx een halve kilometer na de top van de Col de Cucheron lekviel. Het beslissende mo ment. De grote klap voor Merckx, die tegen zijn gewoonte in niet hyperner veus op het materiaalherstel stond te wachten. Meestal trilt hij dan van op gekropte spanning, maar nu was hij de kalmte zelve. De reparatie kostte hem 25 seconden, meer niet. Voor een klassecoureur als Eddy Merckx van geen betekenis. Maar achteraf ging toen voor hem de noodklok luiden. Uit een kopgroep die in eerste instantie zijn beslag kreeg bij de beklimming van de Col de Croix Bayard (ongeveer 30 renners) en daarna uitdunde tot een club van acht. Letort, Zoetemelk, Oca na, Merckx. Thevenet, Gösta Pettersson en Van Impe, demarreerde Luis Ocana op het moment dat Merckx platviel. „Volgens mij", zei Joop Zoetemelk, „kreeg hij die lekke band toen hij in een bocht van de weg geraakt en in de berm terechtkwam". Meteen sprong Luis Ocana als een tijger weg. Hij greep als eerste de kans om Eddy Merckx tot een krachtsinspanning te dwingen. De rest ging dankbaar in zijn wiel mee. Met duivelse snelheid vlogen ze de berg af, een korte pauze en dan de beklim ming van de Col de Porte waarop Eddy Merckx zo in moeilijkheden zou ko men, dat hij met twee minuten achter stand de top bereikte. Die inzinking tekende zich af in de eerste kilometers van de beklimming, toen Eddy Merckx tot op ruim honderd meter van de kopgroep was gekomen. Hij leek moeiteloos de aansluiting te volbrengen. De afstand tussen hem en ben die een vernietigende slag wilden maken kon de veel geroemde wieier- meester niet te veel zijn. Ze was het wel. Vooral dank zij Luis Ocana wiens beulswerk aan de kop, een onophoude- lijk dicteren van het ritme, Guimard en Danguillaume te veel werd. Ze losten. Achter Franlkrijks meest populaire ren ner (al is hij dan Spanjaard) wiegden Joop Zoetemelk, Gösta Pettersson, Lu- oien van Impe en Bernard Thevenet mee naar boven. Zoetemelk was on machtig om over te nemen. „Ik weet niet wat het is", zei Zoetemelk, „maar op de Col de Porte kom ik nooit goed vooruit. Dit was de derde keer dat ik Eddy Merckx in de tiende etappe (een achterstand van 1.36 op de kopgroep met Zoetemelk, Ocana, Gösta, Pettersson en Bernard Thevenet) opliep en die daardoor indirect ook Joop Zoetemelk in de gele trui hielp. De grote twee in de etappe van gisteren: Joop Zoetemelk (links) en Luis Ocana. De Spanjaard, die verantwoordelijk was voor de geslaagde aanval op de positie van Merckx, heeft de taak van de cameraman overgenomen en neemt de nieuwe leider in het algemeen klassement in de zoeker. De komende dagen zal Zoetemelk zijn concurrenten op een heel wat andere manier in de zoeker moeten houden. tegs tias ;nie' RIJPWETERING Sinds Joop Zoetemelk in de Tour de France volli grijnslachend achterom kijkt en ntoa Eddy Merckx mist staat er in zijn geboortedorp Rijpwetering een man zich op de borst te slaan van trots, om» Hij weet dat hij eerst blufte, maar "kini nu niet meer. „Toen Joop de Tour hem beklom en heit ging geen haar beter dan de voorgaande keren. Ge woon slecht". Beukend op de pedalen wrong Luis Ocana de topgroep in haastige spoed naar het hoogste punt van de Col de Porte. Alleen, helemaal alleen knapte hU het zware werk op. „Hadden Zoete melk en Pettersson maar gereden", foeterde Ocana in Grenoble, „dan zou den we Merckx op minuten en minuten gezet hebben". Hun winst en de schande van Eddy Merckx, die voor zijn doen zwaar tob bend tegen de Porte omhoog kroop, bleef nu beperkt tot alles bij elkaar 1.36. Slechts 24 seconden minder dan op de top, waar Merckx zo'n onwaar schijnlijk grote achterstand opliep en waar Joop Zoetemelk iets later door kwam dan Luis Ocana. Enkele seconden maan.- Op vijfhonderd meter voor de top, loste Ocana hem. „Omdat" veront schuldigde Zoetemelk zich —„Pettersson een gat liet vallen. Bang ben ik noodt geweest toen dat gebeurde. Wordt het teveel, dacht ik, dan maak ik het in de afdaling wel weer goed. Jazeker, Dan had ik laten zien hoeveel ik durf". Geen eind Pettersson en hij kwamen zonder noe menswaardige inspanning terug bij Luis Ocana aan wiens krachten geen eind leek te komen. „Hij was", sprak Joop Zoetemelk gemeend, „de sterkste van ons allemaal. Ongelooflijk, zoals hij reed". En Luis Ocana zelf: „Toch vind ik dit een mindere prestatie van me zelf dan op de Puy de Dome. Daar deed ik als eerste wat men in deze tour van niemand had verwacht: Merckx aan- Wie er ook onder de indruk mag zjjn van de gele trui verwisseling in de tour en de manier waarop dat gebeurde, niet Eddy Merckx. Die maakte een indruk alsof h(j zojuist de basis had gelegd voor zijn derde overwinning. Lachend en vlot pratend verwerkte hjj die klap die Joop Zoetemelk uitdeelde door lei der te worden in het algemeen klasse ment. Op de massagetafel in Hotel Alpotel maakte hij een ontspannen in druk. Alsof de dag niet vernietigend was geweest. „Voor het eerst in mijn wielerleven", redeneerde Merckx, „Ben ik een man die zijn koers kan afstemmen op de anderen. Nog nooit maakte ik dat mee. Het was steeds zo dat ik alle coureurs op mijn wiel had. nu kan ik het hunne nemen. De anderen moeten er nu voor gaan vechten. En ik zal ervan kunnen profiteren". Slecht Bij dit alles wilde Eddy Merckx best vaststellen, dat hij niet in beste doen is. „Het ging niet makkelijk vandaag. Ik reed trouwens gisteren al slecht. Maar toch ben ik ervan overtuigd dat ik die achterstand niet had opgelopen als ik niet was platgevallen en wanneer Lomme Driessens niet zo ver achter had gereden toen het gebeurde. Het was een slecht moment. Lomme moest eerst Rini Wagtmans helpen bij een bandbreuk en daarna Van Springel drinken geven". Driessens: „Normaal is het geen drama dat je ever, moet wachten, maar soms kunnen ICO meter belangrijk zijn. Dat was vandaag. Ik heb het nog eens mee gemaakt. In een Parijs-Nice met Van Looy. Die verloor op die manier de ronde. Door 100 meter". Over zijn mislukte poging om terug bij de kopgroep te komen, vertelde Eddy Merckx de grote inspanning niet aan gedurfd te hebben toen hij merkte dat dat moeilijk ging. „De wind stond on gunstig, ik wilde niet tot het uiterste gaan, want dat had ik moeten doen om die kopgroep te achterhalen". Losjes, zonder een spoor van de slag die hem halfweg de ronde van Frankrijk trof liet Eddy Merckx zijn gedachte gaan over deze voor de wielersport ge denkwaardige zevende juli. Een dag, waarop hij het slachtoffer de minst geëmotioneerde was. PETER HEERKENS Etappe-uitslag 2. Goesta Petterson (Zwe. Martini) Van Impe (Belg.-Stabllnski) Merckx (Bel.-Driessens) op 1.38; 8. Zubero (Spa.-Langarica) z.t.; 9. Danguillaume (Fra.- Plaud) op 1.52; 10. Lopez Carril (Spa.-Lan- garica) z.t.- 11. Tamames (Spa.-De Muer) z.t 12. Mortensen (Den.-De Muer) z.t.; 13. Agos- tlnho (Port.-Geminlanl) z.t.; 14. Labourdette (Fra.-de Muer) op 3.17; 15. Van Springel (Bel.- Drlessens) op 3.48; 16 Mascaro (Spa.-Langa rica) z.t.- 17. Galdos (Spa.-Langarica) z.t.; 18. Paolinl (Ita.-Giganti) z.t.; 19. Motta (Ita.- Adornl) z.t. ;20. Aimar (Fra.-Stabllnskl) z.t.; 25 Prinsen (Ned.-Peilenaars) op 5.44. Algemeen klassement is: 1. Zoetemelk (Ned.-Schotte) 54 uur 3i 15 sec.; 2. Ocana (Spa.-de Muer) op 1 3. Goesta Petterson (Zwe.-Martini) op 4 Merckx (Bel.-Driessens) c 8. Motta (Iti o.-Glgantl) oi -Martini) l. Van Impe (Bel.- Springel (Bel.-Driessens) op 8. (Fra.-Sablinski) op 10.25; 13. Lopez Carril (Spa.-Langarica) op 11.05: 14. Agostlnho fPort.-Gemirüani) op 11.38; 15. Genry (Fra.-de Muer) op 12.19: 16. Guimard (Fra.-Caput) op 18. Danguillaume (Fra.-Plaud) op 13.33; 19. Zubero (Spa.-Langarica) op 13.36 20. Ray mond (Fra.-Plaud) op 13.37; 23. Wagtmans (Ned.-Driessens )op 14.29 33. Prinsen (Ned.- Pellenaars) op 19.16: 53. Van der Vleuten (Ned -Pellenaars) op 27.30 61. Karstens (Ncd.- Pellenaars) op 31.05: 80. Krakels (Ned.-Pel lenaars) op 34.17; 95. De Koning (Ned.-Pel lenaars) op 39.38 98. Van Katwijk (Ned.-Pel- lenaare) op 49.47 99. Benjamins (Ned.-Pel- Harings (Ned.-Pelle- Bergklassement De doorkomsten op de vijf cols en cötes in de 10e etappe waren: Col du grand Bois (3e categorie): 1 Guimard 10 p.: 2. Merckx 8 p.: 3. Motto 6 p.; 4. Van Impe 4 p.; 5. Zoe temelk 3 puntenCroix Bayard (vierde cat.): 1. Letort 5 p. 2. Wagtmans 3 p.: 3. Merckx 2 p.: 4. David 1 p.: Cote de Berland (4e cat.); 1. Letort 5 p.; 2. Van Impe 3 p 3. Zoetemelk 2 p.; 4. Merckx 1 p.; Col' du Cucheron (le cat): 1. Letort 15 p.; 2. Van Impe 12 p.; 3. Merckx 10 p.; 4. Zoetemelk 18 p.; 5. Ocana 6 p.; Col de Porte (le cat.); 1. Ocana 15 p.; 2 Thevenet 12 p.: 3. Goesta Pettersson 10 p.; 4. Zoetemelk 8 p.: 5. Van Impe 6 p. Puntenklassement Ï7; 5. Leman 72; bergkl assement jetemelk 115 p.; 2. 3. Merckx 5tt; Ploegenklassement Plaud op l.30; 3. Langar tin! op 4.13; S. Driessens op S op 1HJ19; 12. Pellenaars op 27 Driessens op 7.19- 3. de Muer op 10.58; 4. tartini op 14.23; 5. Schotte op 31.31; 13. Pelle- 1 M inging, zei het me zelf. Wacht -503 maar met huldigen voor het Neder- lands kampioenschap. Anders moet ebet het zo weer". obe!, Laaiend-enthousiaste Dries v. Leeuwen heeft het niet meer. De knotsgekke ebet postbode, zoals het dorp hem noemt, te! springt voor de zoveelste keer vanuit R' zijn stoel op om de radio harder te vofl zetten, maar daarna glundert hij nog nu tot beide oren, omdat zijn kansen om met dé wielerprofeet van Nederland te ersti worden sterk zijn gestegen. Als enige Col in heel Rijpwetering heeft hij er weken blijf voor de start van de Tour al mee te koop gelopen, dat Joop Zoetemelk zou lor» gaan winnen. „Duizend, nee tienduizend keer heb ik het iedereen wel verteld, 5011 maar niemand wilde me geloven- Nou, 1 je ziet het". Hij zakt diep in zijn stoel atieweg met de grijns op zijn gezicht van daf iemand, die zojuist de hoofdprijs in aJer' de staatsloterij heeft gewonnen. 1 7j Natuurlijk weet postbode Van Leeuwen wel dat hij nog steeds blufpoker kad' speelt. De Tour duurt immers nog zo I lang en er kan nog van alles gebeuren. <otjl toen hij met Rijps pastoor Van Diepen 0p| geestdriftig achter de Tourdebutant ging staan, en die „image" als de b*. bezetene supporter van Joop wil hij 5nj|. behouden. Je moet je ergens in kunnen uitleven- En dat moet eigenlijk t„,j| iedereen doen- Dat is goed. Wat hebben estl we hier nou? Het is dan toch enorm wat hij in Frankrijk presteert". Van Leeuwen voelt zich in zijn element, uw want zijn spraakwaterval is nauwelijks lerf meer te stoppen: „Joop komt de 0.8,i volgende week met vier minuten voorsprong op Merckx uit de bergen. n- Let maar eens op- Toen hij hier een paar dagen voor de start van de Tour af' was, heb ik dat samen met hem zitten uitrekenen. Als hem dat niet zou 'JT* lukken, redt hij het niet meer. Anc*erhalf a twee seconden verliest hij in de laatste tijdrit zomaar op Merckx". oor A's hij het volgende moment „dubbel" in- s'aat van Plezier en zijn handen luid ok* op de dijen kletsen, zegt hij: „Man, ier. Weet je, nu ik gelijk ga krijgen, sterf ik het af van de zenuwen. Gek hè". De rest in Rijpwetering kennelijk ook. Wie gistermiddag met een kapotte knalpijp een aanslag dorst te doen op de serene rust werd weggekeken. Het dorp zat zo in spanning, dat het zijn adem inhield, toen Merckx „plat" reed bij de afdaling van de Cucheronpas. Sprokkelwerk Het is natuurlijk nog sprokkelwerk wat Joop Zoetemelk in de Alpen ophaalt, maar dat zegt Dries van Leeuwen nog weinig. „Kijk, Joop is een slimme renner. Hij weet dat hij opbokst tegen een Molteniploeg, die hem helemaal kan vermoorden als hij nu zou aanvallen. Want, wat heeft hij achter zich staan? Niemand toch? Daarom heb ik van het begin af aan volgehouden: wie Joop diep in zijn hart zou kunnen kijken, kan wel eens tot de ontdekking komen, dat hij liever niet in de gele trui zou willen rijden. Het is waar: hij is het laatste jaar volwassen geworden, maar zo'n trui schept verplichtingen. En al ben je een grote dan kan je nog niet met je krachten spotten. Echt, ik bekijk het spel zo: Joop laat Merckx momenteel gewoon het vuile werk opknappen. Ach, en dat van gisteren stelt nog niet veel voor. Straks, als vooral in de zestiende etappe de Tourmalet, de Aubisque. de Aspin en de Peynesourde in zicht komen, let dan maar eens op". Aanvaardbaar Onmiddellijk als Dries van Leeuwen inziet, dat hij de expert uithangt, wat hij niet wil, verontschuldigt hij zich- Geen verstand van wielrennen hebben, vindt hij zelfs in zijn positie een heel aanvaardbare zaak. Hij wil de mens achter het fenomeen zijn, dat er plezier in heeft om mee te leven. „Weet je. als ik 's middags de post rondbreng, heb ik de muziek zachtjes aanstaan. Als zo'n grote vent met zo'n ding loopt, vind ik dat gek. maar zodra ik wat over de Tour hoor, schaam ik me nergens meer voor. Dat wil toch zeker iedereen horen". In dat opzicht snelt ook pastoor Van Diepen hem achterna. Sinds Joop Zoetemelk z'n dorpsparochie in het middelpunt van de belangstelling plaatste, wil hij erbij betrokken blijven. De vorige week vrijdag voegde hij de daad bij het woord, nodigde zijn huishoudster en de koster met zijn vrouw uit en reed in één dag heen en weer naar Roubaix. Ruim zeshonderd kilometer ver. Pastoor Van Diepen kwam toen met de herinnering terug, dat het heel iets anders is om Joop mee te maken in de Tour dan als hij naar de kerk gaat. „Wat een beulswerk moet je in zo'n etappewedstrijd kunnen verrichten". Opmerkelijk Nóg meer opmerkelijke trekken die Van Leeuwen uit zijn geheugen opdiept, zijn er genoeg. ,,Hij wist allang dat hij tot deze prestaties in staat was. Toen Joop uit de Ronde van Spanje terugkwam maar daar loopt hij dan nooit mee te koop wist hij zeker dat hij de beste klimmer van dit moment was. In de Midi Libre liep hij op Merckx toch steeds twee- a driehonderd meter in. Dat heeft hij nooit willen uitkramen, omdat het hem niet interesseerde, maar het zei hem wel genoeg. „Door dat kampioenschap op de Cauberg werd z'n zelfvertrouwen bovendien nog vergroot. Als iemand zei, dat hij altijd een slecht voorseizoen had, dan kreeg hij er de pee in, omdat hij maar al te goed wist, dat het zo was. Maar op de Cauberg bewees Joop Zoetemelk voor zijn gevoel, dat hij meer was dan een van de meest talentvolle etappecoureurs. Hij kon ook eendagswedstrijden winnen. Natuurlijk was die ervaring belangrijk voor zijn rijden in de Tour, maar daarbij zal het waarschijnlijk blijvem Zijn grote kracht ligt ook in de toekomst nu eenmaal niet in de klassiekers. En die wetenschap aanvaardt hij volledig. In het voorseizoen stelt hij zich daarom meestal in op een knechtenrol. Als Eric Leman of Roger de Vlaeminck plat rijden, vindt hij het doodeenvoudig een vanzelfsprekende zaak om zijn wiel af te staan", aldus Van Leeuwen. Geheim Dal aspect van de doodgewone, losse jongen, die weet wat hij kan en wat hij wil, noemt postbode Van Leeuwen zijn best bewaarde geheim. Maar het is wel een geheim waar iedereen achter kan komen. „Hij is zichzelf het laatste iaar helemaal gaan zien als de renner in dienst van de firma. Als er iemand komt om foto's te maken, trekt hij ook al is het speciaal daarvoor nog steeds zijn fabrieksshirt aan. Dan zei ik wel eens: je lijkt wel gek om zoveel voor die gasten te doen, maar dan haalde Joop zijn schouders op en zei hij: publiciteit is een bewijs van klasse. Als je dat niet krijgt, heb je het andere ook niet". Andere instelling Puur commercieel! Dat is een heel andere instelling dan zijn jongere broer Frans erop na houdt. Deze staat op het punt om nieuweling te worden. Vader Zoetemelk heeft het hem niet verboden, maar hij heeft er wél bijgezegd: „Ik heb geen zin om je naar alle wedstrijden te brengen als je na twintig ronden al gedubbeld wordt. Dan stop ik ermee. Onherroepelijk". Dat, als Joop de Tour zou winnen, het voor Frans nog veel moeilijker zal worden om de tevredenheid over zijn prestaties in huize Zoetemelk te laten prevaleren, staat vast. Het goede en serieuze voorbeeld van zijn oudere broer zal hem steeds als herinnering blijven achtervolgen. Van hem hoeft Joop de Tour dan ook niet te winnen. HANS DE BRUYN GRENOBLE. Vandaag rijdt Eddy Merckx in een witte trui. Het geel siert nu de schouders van Joop Zoetemelk. Het geel, dat hij, Merckx, tot rü" umpenkleur had verheven. In de drie laatste Tours de France zag men hem achtenvijftig dagen in die gele trui, over de Tourradio klonk elke dag: „Le maillot jaune", en dan volgde de naam Merckx". Maar vandaag dan rijdt hij in een witte trui, die van de leider van het combinatieklassement. Wit is een moderne rouwkleur, passend bij de situatie, want hij, Merckx. is van zijn voetstuk gevallen. Het onaantastbare is verdwenen. Eerst de Puy de Döme en dan nu de Col de Porte. Tivee nederlagen waaraan het excuus van die ene lekke band niets kan veranderen. Zoetemelk, Ocana en Pettersson hadden het voor die lekke band al gezien. Merckx is de Merckx van het vorig jaar niet meer. Hij klom moeilijk, beantwoordde geen enkele demarrage en kon slechts volgen". Merckx zelf zei bij aankomst in het door hoge Alpencols ingesloten olympisch stadion van Grenoble: „Ik kon niet meer, ik durfde ook niet te forceren, want ik was er te zwak voor". Op dat moment moest men terugdenken aan de woorden van Merckx' ploegleider Driessens, die slechts drie dagen geleden hooghartig uitriep: „Zoetemelk, wie is dat?" Nee, dan was Tourdirecteur Jacques Goddet, dertig jaar In de schaduw van het peloton rijdend, eerlijker: „Ik heb altijd geweten dat Zoete melk het in zijn benen heeft. En ik heb steeds gedacht: op de dag dat hij het ook in zijn hoofd krijgt, wordt hij een hele grote. En dat is dan vandaag gebeurt". Toch was de vreugde over deze grote omwente ling in de Tour niet algemeen. Het publiek applaudisseerde weliswaar voor Zoetemelk, de journalisten wreven zich eveneens in de handen, maar Tourdirecteur Levitan (de grote baas) zei misprijzend: „Zoete melk heeft de gele trui gepakt door weer gewoon mee te gaan. Hij had evenals Ocana moeten aanvallen". Maar Zoetemelk verklaarde, dat hij een minder goede dag had gehad en dat hij vandaag in de rit naar Merlette, die op de top van een col van de eerste categorie eindigt, wel zal aanvallen. „Dat heeft hij al drie keer tegen mij gezegd", antwoordde Levitan, „hij zegt steeds: morgen, morgen". Je zou met recht kunnen vaststellen dat de man de situatie nog niet helemaal duidelijk is of dat hij moeite heeft de evolutie in zijn eigen Tour te volgen. Want ge durende tweeëneenhalf jaar heeft Merckx zwaar op die Tour geleund en nu dan eindelijk, in dit klimmer- loze tijdperk er een Zoetemelk en Ocana in deze ronde rondrijden, nu de Fransen zelf een Thevenet en een Guimard hebben, nu er ook nog een Petterson of een Van Impe achter de hand zijn, allemaal cou reurs die eindelijk zijn opgestaan om aan de alleenheerschappij een eind te maken, nu kankert Levitan over een gebrek aan aanvalslust. Weet hij dan niet dat de tijd van de grote klimmers, de Gauls, de Bahamontessen en de Jiminessen voorbij is? De renners van vandaag rijden in zo'n hoog tempo en met zo'n grote versnelling de cols op. dat er van demarreren met een kleine versnelling geen sprake meer is. Daarom zag men ook de aller beste op de col de Porte, Luis Ocana geen enkele poging doen via een tempoversnelling zijn drie concur- teleurstelling op renten te lossen. Ocana deed het geen alle niet-klimmers in deze dagen doen, zo hard mogelijk die immense Alpenbuit oprijden om de concurrenten langzaam uit te putten. Zo heeft Merckx het immers ook gedaan. In een paar dagen is de Tour weer geworden, zoals hij vroeger was, spanend, mysterieus en onbereken baar. Merckx kan nog terugkomen, maar ook niet. Ocana kan winnen, maar hij kan ook evenals hij dat zo vaak tevoren heeft gehad, een slechte dag krijgen. Zoetemelk kan winnen en Guimard en ook Petter son. Als het zo warm blijft, zullen er nog vreemde dingen gaan ge beuren in deze ronde, die door de avant-garde van de zo vaak ver nederde naamlozen opnieuw naar hoge toppen wordt verheven. Ais laatste man van de karavaan, op ruim drieëntwintig minuten van winnaar Bernard Thevenet, arri veerde Ger Harings in Grenoble. Ruim honderd kilometer reed hij in solo, sluitpost van een lange kara vaan. „Op de eerste col al. werd ik gelost. Daarna kwam het wel weer bij, maar in de tweede beklimming moest ik er opnieuw af. Toen was ik gezien". Belangstellend informeerde de Limburger of hij op tijd binnen kwam. Het antwoord was positief. De controle liet nog tijd over op deze bloedhete dag, die zeven renners het einde van hun Tourplan kostte. Zij staakten de strijd, dor stig en vooral machteloos in de benen, die niet meer wilden in deze verschrikkelijke temperatuur die het asfalt deed smelten. Een dag bovendien met vier beklimmingen, waarvan twee van de eerste cate gorie. Deze omstandigheden in aan merking genomen, wilde het peloton de kleintjes niet zeer doen en hield er een gezapig tempo in. Het suk kelde traag over de gloeiende wegen en gunde Hoo verknecht Rivoly de lol van een fikse voor sprong: zeven minuten. Toen was het ook meteen uit met de pret en pakte de groep na wat forse pedaalslagen de van het applaus zo genietende Fransman terug. De rustpauze duurde een half uur. Tot Desiré Letort aan zijn stukken trok. Hij maakte uiteindelijk de slag, die in Grenoble zo verwoestend zou blijken. Geen Nederlander kon de slag volgen. Alleen Rini Wagtmans even, maar toen hij kort voor de top een lekke band kreeg, was het met hem gedaan. „Ze zaten zo hard te trekken van voren, dat het gat. steeds groter werd. Daar was geen fietsen tegen". STRESA De algemene vergade ring van de Internationale Tennisfedcra- tie heeft gisteren in Stresa (Italië) met algemene stemmen het besluit genomen de 32 contractprofs .van Lamar Hunt niet toe te laten tot het internationale toemooiencircuit van 1972. Dit betekent dat John Newcombe, Rod Laver, Ken Rosewall, Arthur Ashe, Tom Okker etc. zullen ontbreken bij de grote toernooien, zoals Wimbledon, Forest Hills en Roland Garyos, indien althans de prof- groep en de ILTF in de tussentijd niet tot een compromis geraken. Verder zal het de groep Hunt niet zijn toegestaan ei gen competities te organiseren op accom modaties, die onder auspiciën staan van de aangesloten nationale tennlsbonden. Indien de groep Hunt en het bestuur van de ILTF alsnog tot een akkoord ko men, zal het nodig zijn een buitengewone vergadering van de ILTF bijeen te roe pen. De groep van Hunt had geëist, dat neertellen om de 32 profs van Lamar Hunt prijzengeld nog eens 24.000 dollar moest De oproep van Hunt had geëist, dat iedere nationale organisatie naast het prijzengeld nog eens 24.000 dollar moest neertellen om de 32 prof van Lamar Hunt aan hun toernooien te kunnen laten deel nemen. De enige uitzondering hierop gold voor de toernooien in Wimbledon, Forest Hills en Roland Garros. Hunt zou verder hebben geëist dat hij zou worden betrokken bij de afsluiting van de t.v.- contracten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11