£eldóe Qowixmt Si EMS neemt gerechtelijke stappen tegen Den Haag Kind gestikt bij vlucht uit O.-Duitsland B EN W KAPPEN ONDERHANDELINGEN OVER AANKOOP CIRCUSGEBOUW Oogarts maakt van twee beschadigde ogen één nieuw Nieuwe kabinet beëdigd Onderministers kabinet-De Jong keren niet terug Let op de coloradokever Potvis op Westerse helde Zakkenroller op Schiphol gearresteerd Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank. Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heiuer. Advertenties (exc. B.T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes l 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63. maand ƒ6,95, kwartaal ƒ20.65, jaar ƒ80.15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.431 Nederland 1: Andy Williams; 22.05 Nederland 2: 20.21 uur: Peyton Place; 21.10 uur Show Dionne Warwick; 22.00 uur Televizier. DINSDAG 6 JULI 1971 AANHOUDEND WARM tot morgen avond luidt Droog, vrij warm en zonnig weer, maar in de kustgebieden mogelijk nu en dan mist of laaghangende bewol king. Overwegend matige wind uit noord to'. noordoost. Minimumtempe raturen cngeveer 15 graden, maxim.i morgen rond 26 graden, maar aan zee bij landelijke wind omstreeks 20 gra- WENEN (D.P.A.) Via Tsjecho-Slowakije en Hongarije was de vlucht uit Oost-Duitsland van dc 27-jarige vrachtrijder Hartmuth Wilbach en zijn 26-jarige Vriendin Ileidi Wilhelm vlekkeloos verlopen. Verborgen in de laadruimte van een vrachtcombinatie bereikte het paar met hun zoontje van drie jaar zaterdag de Hongaars-Oostenrijkse grens. Toen de vrachtwagen daar voor de Hongaarse grensbewaking moest stoppen begon het kindje te huilen. De moeder gaf het een slaaptablet doch het jongetje bleef huilen. Terwijl de Hongaarse grenspolitie om de wagen liep drukte de vader, verstijfd van angst, zijn hand op de mond van het kind. De politie merkte niets en liet de auto doorrijden. Eenmaal de grens gepasseerd bemerkten de luchtelingen tot hun grote schrik dat hun kind was gestikt Medische hulp baatte niet meer. Het paa rheeft in Oosten- rijk om een verblijfsvergunning gevraagd. parlementaire redactie) DEN HAAG Alle 12 staatssecretarissen van het kabinet-Dc Jong nemen ontslag. Zeker is al dat van lien cr 11 niet als staatssecretaris van het kabinet-Biesheuvel zullen terugkomen. Er is een kleine mogelijkheid dat staatssecretaris Van Es (Marine) bij het ministerie van Defensie zal aanblijven, maar daar moet minister De Koster nog een beslissing over nemen. Het kabinet-Biesheuvel zal het aantal staatssecretarissen ongeveer handhaven. In ieder geval krijgen de ministers van Financiën, Defensie. Economische Zaken en CRM een onderminister. Dat heeft minister-president Biesheuvel gisteren meegedeeld na afloop van de oprichtings vergadering van het nieuwe kabinet. Vandaag om tien uur heelt mr. Biesheuvel eindverslag van de formatie aan de koningin uitgebracht. Daarna heeft de koningin ie nieuwe ministers beëdigd. De constituerende vergadering van het nieuwe kabinet duurde gisteren langer dan weid verwacht. De oorzaak lag vol gens mr. Biesheuvel in de vele proce durekwesties die moesten worden door gepraat. „De oprichtingsvergadering was in ieder geval succesvol". Het nieuwe kabinet ge at ermee akkoord dat er 3 augustus in de Tweede Kamer een re geringsverklaring wordt afgelegd. Vrijdag zal het kabinet verder verga deren over de benoeming van staats secretarissen. In de komende vergaderin gen zal voorts worden gesproken over de rijksbegroting 1972 en de regerings verklaring Voor vrijdag heeft het kabi net-Blesheuvel ook het loonmatigings- besluit van het kabinet-De Jong, alsmede de prijsmaatregelen op de agenda staan. Een intrekking van de loonmaatregel wordt overwogen. Alvorens hiertoe wordt rgegaau, zal op korte termijn infor meel overleg worden geopend met de besturen van de organisaties van werk gevers en werknemers, de middenstand en de landbouw. Ook zal vrijdag verder worden gepraat over het openbaar maken van een aantal stukken uit de periode van de informatie- Steenkamp en uit de formatie, om welke stukken oppositieleider Den Uyl ge steund duo,- de hele Tweede Kamer 'iantal mode makers. Een bekende Parijse op ticien weet er echter ook weg mee en leefde zijn hobby uit in deze brillen voor tennis- en wielersport- enthousw-'. dingen- heeft gevraagd. Minister-president Bies heuvel hoopt dit snel te regelen. De heer Biesheuvel blijft voorlopig in Aerdenhout wonen. Hij zal wel geregeld gebruik maken van het Catshuis, de offi ciële ambtswoning van de minister-pre- sident. Met name wil hij het Catshuis ge- bruiken vcor informele ontmoetingen. niet alleen met politici, maar ook met I bijvoorbeeld vertegenwoordigers van so- ciale organisaties. Het nieuwe kabinet heeft besloten en- kele onderraden van de ministerraad te handhaven, namelijk die voor economi sche aangelegenheden, de algemene ver- dedigingsraad, de raad voor de rijks dienst. de raad voor de ruimtelijke orde ning en de raad voor Europese zaken. Een nieuwigheid bij de beëdiging van de nieuwe ministers door de koningin was, dat z'j niet in jacquet gekleed gin- j gen, maar in donker pak. „Wij dachten dat het meer in deze tijd past om als gewone mensen naar de koningin te gaan", aldus minister-president Biesheu- Ontvoering van gevluchte Rus voorkomen STOCKHOLM (Reuter) Een jonge Rus heeft gisteren in Stockholm om politiek asiel gevraagd nadat hij kort tevoren was ontsnapt aan functionaris sen van de Russische ambassade die probeerden hem te ontvoeren. (Van een onzer verslaggever) DEN HAAG De Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) heeft haar raadsman opdracht gegeven de nu noodzakelijk gebleken gerechtelijke stappen" te on dernemen tegen het gemeentebestuur van Den Haag, dat zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie hebben gemeld geen heil meer ziet in verdere onder handelingen met de EMS over de aankoop van het Circusgebouw in Scheveningen. In de raadsvergadering legde burgemeester Marijnen gisteren een verklaring af, waarin hij zei dat geen overeenstemming bereikt was over de overname van het Scheveningse complex door de gemeente (of een speciaal daartoe op te richten N.V.). Persoonlijk, aldus de burgemeester tijdens een perscon ferentie na afloop van de vergadering, sta ik open voor iedere Haagse burger, inclusief de heer Zwolsman van de EMS. Maar dat heeft niets te maken met deze zaak, waarin B. en W. tot het uiterste zijn gegaan. Op vier essentiële punten zijn de onderhandeling afgebroken. Volgens burgemeester Marijnen speelde ook een rol, dat door de heer Zwolsman telkens nieuwe aspecten ter tafel gebracht werden. De heer Marijnen betreurde het dat het Circusge bouw nu verleden tijd was: „Maar het is nu eenmaal niet an ders. We waren met onze biedprijs eigenlijk ook al veel te Door bemiddeling van burgemeester Boogaardt van Rijswijk was ruim een half jaar geleden een brug geslagen om de EMS van de Circusmisére af te helpen. Een gesprek met EMS-kopstukken was op gang gekomen met als inzet: ver koop aan de gemeente of aan een door de gemeente te stich ten N.V. en een koopprijs (in principe) van acht miljoen gul den. Het bod van acht miljoen gulden dateerde van 11 no vember 1970. Een eerste breekpunt was de rentevergoeding. De heer Zwolsman president-directeur van de EMS wilde vanaf ;A| elf november een rentevergoeding van elf procent, terwijl hij A A, de beschikking hield over de provenuen van het Circusge bouw. Mr. Marijnen zegt hiervan dat een dergelijke rentever goeding altijd door B. en W. afgewezen is. De randbebouwlng (die eigenlijk nog komen moet) rond het Circusgebouw vormde het tweede breekpunt. Voor dez< bebouwing wilde de gemeente uiteinde lijk nog de gemaalde architectenkosten betalen, maar de heer Zwolsman kwam toen aandragen met een heel lijstje on kosten, verzekering tegen risico's, leges- kosten (25.000 gulden) enz. Ook erfpacht, kostenover-jchrij ving van zo n 90.000 gul den kwam boven tafel alsmede een lo: bedrag van bijna 19.000 gulden. Voorts nog een bedrag aan algemene kosten (52.000 gulden) en een bedrag van 25.000 gulden aan rentekosten. In principe was de gemeente bereid om ook het personeel van de EMS over te nemen. Maar gegevens ontbraken ovi personeelsleden, welk salaris zij verdien den, hoe de pensioenrechten lagen en wel- loe secundaire arbeidsbepalingen golden. Mr. Marijnen zegt van dit derde breek punt, dat de gemeente toch moet weten op welke arbeidsvoorwaarden dat perso neel overgenomen dient te worden, welke Eerste oogst uit nieuwe polder DRONTEN (ANP) De rijksdienst oor de IJsselmeerpolders de groot ste landbouwer van Nederland zal dit jaar voor het eerst gaan oogsten ln Zui delijk Flevoland. In totaal zal op 1.520 ha grond koolzaad, gerst en tarwe wor den geoogst. In Oostelijk Flevoland wordt geoogBt op 12.250 ha. Het is de veertiende oogst in dit gebied. Als het meevalt, levert de bijna veertienduizend ha in de beide Flevolanden zo'n zestigduizend ton graan en koolzaad op. ZWOLSMAN functies dat personeel bekleedde, enz. Het vierde breekpunt was de onbe kendheid van B. en W. welke verplich tingen de EMS nog (voor de komende jaren) heeft. Een opgave kwam niet. Uit de krant kon men vernemen, dat Circus directeur Van Dusseldorp ontslagen was, maar onder welke voorwaarde is niet bekend. Ook het exploitatieoverzicht over 1970 bleef uit. Tenslotte ging de heer Zwolsman nog praten over een overnameprijs van elf miljoen gulden. Hij had kennelijk de verliezen van de afgelopen jaren ver disconteerd. Volgens burgemeester Marijnen wilde het college van B. en W. uiteindelijk nog tot 8.3 miljoen gulden gaan. waarbij nog de werkelijke architectenkosten gerekend mochten worden. „Eigenlijk zaten we al veel te hoog. want een jaar geleden von den we een totale prijs van 6 miljoen gulden welletjes. Dat de architectenkos ten 556.000 gulden zouden hebben be dragen, liet mr. Marijnen maar in 't mid den. Eigenlijk niet meer interessant 0»n- dat deze zaak nu teneinde is. REACTIE EMS De EMS blijkt het niet eens te zijn met de houding van het Haagse gemeentebe stuur inzake het Circustheater. In een communiqué zegt de EMS dat het stand punt van het gemeentebestuur volstrekt in strijd is met de tussen de EMS en B. en W. gemaakte afspraken. Een ver zoek van de EMS om een waarnemer naar de pci-sconferentie te mogen zen den. werd door de burgemeester afgewe zen. Burgemeester Marijnen zou volgens de EMS tijdens deze bijeenkomst mede delingen hebben gedaan, die hij niet voor publikaitie vrijgaf. Voor zover deze „onder de roos" gedane mededelingen de EMS hebben bereikt, zijn zij volgens de EMS op vele punten onjuist. Op Huis ten Bosch in DenHaag zijn vanmorgen de ministers van het kabinet-Biesheuvel beëdigd. Daarna poseerden de ministers, zoals ge bruikelijk, met de koningin op de trappen van het paleis. Niet ge bruikelijk was de kleding van de nieuwe ministersIn plaats van jacquet droegen zij gewoon een donker kostuum. (Van verslaggevers) WAGENINGEN De Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen heeft aardappeltelers in Zuid-Holland. Noord- Brabant, Zeeland, Zuid-Limburg( op de Veluwe, in Overijssel, Groningen en Drenthe gewaarschuwd vor dc colorado- Larven van dit insect zijn door de controleurs van de dienst gesignaleerd op aardappelvelden in deze gebieden. Hun aanwezigheid heeft nog niet het ka- rakter van een plaag, mar wel wordt gewezen op de wettelijke verplichte be strijding en op de middelen die daarbij wel en niet mogen worden gebruikt. MOSKOU (AP) De Russische oogheelkundige dr. .Miehall Krasnov is erin geslaagd een man wiens ogen door chemicaliën onherstelbaar wa ren beschadigd het licht in één terug te geven door de onbeschadigde delen van belde ogen samen te voegen tot één goed oog. Volgens het persbureau Tass is een dergelijke operatie nog nooit eerder in de wereld verricht. De patiënt ver loor drie jaar geleden het licht in beide ogen omdat deze in aanraking waren gekomen met de bijtende stof kaliumhydroxide. De voorkant van de ogen, met inbegrip van het hoorn vlies eD de lens, waren onherstelbaar beschadigd en alleen de achterzijden waren niet aangetast. Dr. Krasnov sneed de voorkant van beide zieke ogen af en hechtte het gezonde deel van het Imkeroog aan j het rechteroog dat zijn plaats b°- hield. „De twee helften groeiden normaal samen tot één oogbal", zegt Tass „Van tevoren was er een kunstmatige miniatuurlens aangebracht". Terwijl het oog aaneengroeide, bleef de pa tiënt nog twee maanden blind, om dat de achterzijde van de oogbal on doorzichtig is. Toen de achterzijde getransformeerd was in een nieuwe voorzijde, was het nodig een opening te maken een soort nieuwe pupil op de plaats waar vroeger de uiteinden van de oogze- „Het vergde slechts twee minuten een venster te snijden in het getrans planteerde weefsel en dc man be leefde opnieuw de wereld van kleur en licht. Vijf dagen later was het ge zichtsvermogen in het oog van de I patiënt 100 procent", aldus Tass. (Van onze correspondent) KRUININGEN Werknemers die bezig zijn met het verbreden en het aan leggen van nieuwe steigers aan de veer haven te Kruiningen, hebben gisteren op de Westerschelde een potvis met een jong gezien. Zij hebben direkt rijks waterstaat hiervan in kennis gesteld. Ot» dit bericht is een boot van rijkswa terstaat uitgevaren. Men heeft echter zonder resultaat gespeurd. Tuniekpak voor verpleegsters AMSTERDAM (ANP) De verpleeg- I stera en ziekenverzorgsters in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk zullen thans als uniform kunnen kiezen uit 'n I witte japon met een lengte tot op de knie of een tuniekpak. Zowel bij de japon als bij het tuniekpak behoren „ge- ruisloze" schoenen. Het haar moet kort zijn danwel worden opgestoken. De muts is facultatief gesteld; model en snit wor den binnen ruime grenzen aan de keuze i van de verplegenden overgelaten. KRISHNA- KLEUTER Deze kleine Krishnapelgrim bleef onverstoorbaar doorspelen op zijn trommeltje, toen tijdens het derde internationale Krishnafestival Europa gehouden het handgeklap, fluitspel en helletjesgetinkel werd onderbroken door de gebedshouding. De bijeenkomst vond in Londen SCHIPHOL (ANP) Mede dank zij de oplettendheid van -nkele El Al-employees is za terdagmiddag op Schiphol een internationale zakken roller aangehouden, die vol gens dc rijkspolitie van de vakantiedrukte in de ver trekhal gebruik poogde te maken om zijn slag te slaan. Hij is een 35-jarige Italiaan afkomstig uit Napels, voor wie Interpol in het opspo- ringsregister een waarschu wing bleek te hebben uitge geven. Terwijl een Noorse passa gier bij de rijkspolitie op j Schiphol aangifte deed van hot verlies van zijn portemon- I nee met 300 kronen, die hem 1 uit de achterzak was gerold, stonden de twee El Al-em ployees in de vertrekhal de passagiers te observeren, die met hun vliegtuig naar Is raël zouden vertrekken. De beide employees ontwaar den de Italiaan, wiens ner veuze ronddrentelen hun de indruk gaf, dat zij mogelijk met een kaper te maken konden hebben, Uit voorzorg haalden ze er enkele recher cheurs in burger bij. De Italiaan zette zijn zak kenrollerij voort. Met een opgerold tijdschrift ter ca mouflage in de hand, liet hij zijn vingers in de achterzak ken glijden, maar tot twee maal toe had bij pech, omdat zijn slachtoffers zich juist naar een koffer bukten. De derde maal werd hij op he terdaad in de kraag gegre pen, feitelijk nog iets te vlug, want bij fouillering trof de politie geen vreemde portemonnee op hem aan. Wel had hij in totaal f 600,— aan Italiaans en Nederlands geld op zak, doch geen 300 kronen. Volgens een medede ling van de cassière van het wisselkantoor was er echter juist 300 kronen omgewis seld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1