Evonne Goolagong sloot in één uur het tijdperk Court-King af Vs-* GERBEN KARSTENS WFER TERUG BIJ SPRINTERSTOP course-agenda: Tips Duindigt Polozevental -Wf de Robben prolongeerde landslitel Zesde etappe bracht Pellenaars succes ZATERDAG 3 JULI 1971 PAGINA 7 LONDEN Geen tranen voor Margaret Court op de warmste dag van Wimbledon. Zelfs geen medeleven. Haar leed werd overschaduwd door de uitbundige vreugde en de natuurlijke spontaniteit van de negen jaar jon gere Evonne Goolagong, die bij haar tweede bezoek aan Wimbledon de titel greep met de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende cijfers 64, 61. In nauwelijks één uur was de met vuurwerk gelardeerde afsluiting van het achtjarige tijdperk Court-King een feit. Toen mocht Margaret Court met een verstarde glimlach terzijde van de scheidsrechtersstoel toekijken hoe Evonne Goolagong stralend en wel de gouden schaal uit handen van prinses Alexandra ontving en hem ten gerieve van de fotograven boven het hoofd hield. Hetzelfde gebaar dat Margaret Court in de loop van haar carrière driemaal heeft mogen maken. Court kon geen eerste service in het vak krijgen, wist niet wat ze moest doen en kreeg zichzelf eigenlijk alleen onder controle op de momenten toen er wei nig meer te verliezen was: bij 04 en 1540 in de eerste set en bij 040 in de laatste game van de tweede set, toen ze drie matchpoints ongedaan maakte om op het vierde een dubbele fout te ser veren. Dat was één aspect van de finale, het onbevredigende. Het andere was het flamboyante optreden van Goolagong. ,.U kunt het geloven of niet", vertelt ze na aflQop „maar ik was toch wel een beetje nerveus, toen ik de baan opstap te". Tijdens de wedsctrijd was er niets van te zien. Met vloeiend gemak perste ze haar eerste service tegen de lijnen, snelde naar het net en volleerde met on navolgbare gratie de punten bijeen. Al leen als ze de eerste opslag miste en ze terug moest vallen op de tweede Veel zwakkere stokte haar ritme enigszins, maar ook dan bleef ze gevaarlijk. Initiatief Margaret Court wist nooit of ze naar het net moest komen of achterin blijven. Deed ze het eerste dan dreigde een scherpe passeerslag van de backhand zijde of werd ze overlobd. Bleef ze ach terin dan was ze te laat om haar raket op de juiste wijze onder de nauwelijks opkomende dropshots van de forehand zijde te plaatsen. Bijna instinctief vond Goolagong de niet beschermende plek ken op de helft van haar tegenstandster. „Toch heeft meneer Edwards daar van- tevoren niet met me over gepraat. Hij is van mening dat ik dat voor mezelf moe» uitvinden. Dat doe ik meestal tijdens de wedstrijd zelf", aldus Goolagong. Vic Edwards, de grote promotor achter het jonge talent: „Dat is één van haar sterkste punten. Je kunt iemand niet bij brengen hoe hij een wedstrijd moet spelen. Dat maakt juist het verschil uit tussen een kampioene en een gewone speelster. Evonne heeft dat van nature". Margaret Court heeft na de eerste game, toen zij zich versloeg op twee slap ge slagen forehands van Goolagong niet veel kansen meer gehad. Ze speelde de belangrijke punten zwak, bleef achterin hangen als initiatief vereist was of ver gat door de knieën te gaan bij <ie lage volleys. Bij 04 en 1540 herstelde ze zich met enkele goede opslagen. Ze door brak de opslag van Goolagong en liet dat volgen met een sterke servicegame: 34. Maar voordat ze echt gevaarlijk werd, was Goolagong de situatie weer meester. Ze gebruikte het hele veld voor haar slagen en de heen en weer gejaag de Court vond geen tijd haar krachtiger groundstrokes de nodige precisie mee te geven. „Ik veronderstel dat mijn slagen te kort waren om Goolagong in verlegenheid te brengen", aldus Court. De smash waarmee Goolagong de eer ste set afsloot, knakte Court niet. De Australische heeft wel meer een set af gegeven. De grote ineenstorting kwam toen ze in de derde game van de tweede set er niet in slaagde een achterstand van 040 weg te werken. De backhand, die toen het net inging, betekende het begin van het einde. Het was niet zo dat Goolagong van 21 doorholde naar 61. In elke game die volgde had Court haar kansen. Maar ze benutte ze niet. Alsof zij haar innerlijke ontreddering nog niet duidelijk genoeg had gedemonstreerd, serveerde ze op het vierde matchpoint een dubbele fout. Aan Goolagongs banksaldo dat Vic Edwards dit seizoen tot tachtigduizend guden heeft laten aangroeien, kon vijftienduizend gulden voor het winnen van Wimbledon worden bijgeschreven. Daar zal nog wel wat bijkomen. Evonne Goolagong speelt in Dublin. Hoylake, Leicester en Hil versum alvorens via Parijs en Rome terug te reizen naar Australië. Ze zal niet deelnemen aan de Amerikaanse kampioenschappen in Forest Hills. „Mis schien het volgend jaar", aldus Edwards. „Dan zal ik er zelf wel bij zijn. Oor spronkelijk was ik van plan niet meer mee te gaan, maar deze overwinning heeft ons op andere gedachten gebracht". Betrouwbaar In de nadagen van zijn carrière heeft Rod Laver zijn eerste Wimbledontitel in het herendubbelspel gewonnen. Samen met Roy Emerson versloeg hij in de finale de Amerikaanse combinatie Arthur Ashe/Dennis Ralston met 46, 97, 68, 64, 64. Beide dubbels waren niet geplaatst, omdat Wimbledon die eer om de één of andere reden had voorbehouden aan niet ingespeelde, dub bels, of aan dubbels waarvan één speler was geblesseerd. In de Australische combinatie was Roy Emerson de minst betrouwbare partner. Een enkele maal retourneerde nij de moeilijkste slagen,- een andere keer faalde hij bij eenvoudige kansen. Zijn service werd tweemaal doorbroken en dat betekende verlies van de eerste en derde set. Later hield zijn service gedurende de gehele wedstrijd in tact. Bij de Amerikanen was Dennis Ralston minder sterk dan Arthur Ashe. Zijn service werd doorbroken in de tweede en vierde set. Bij 45 in de laatste set, was het Ashe, die zijn opslag verloor. Na 0—40 gaf hij nog twee match points weg om op het derde te capitu- In de halve finales van het troosttoer- nooi heeft Betty Stöve gisteren met 6—0, 36 en 63 gewonnen van de Austra lische Newberry. Uitslagen: Damésenkelspel finale: Evonne Goo lagong (Austr.)—Margaret Court (Austr.) 6—4, 6—1. Herendubbelspel finale: Rod Laver/Roy Emerson (Austr.); Arthur Ashe/Denis Ralston (V.S.) 4—6, 9—7, 6—8, 6—4, 6—4 Gemengd dubbelspel, halve finales: Owen Davidson (Austr./Billie Jean King (V.S.)Ilie Nastase (Roem)/Rosemary Cassals (V.S) 6—4, 6—1; Marty Riessen (V.S.)/Margaret Court (Austr.)—Frew McMillan (Z.A*.)/Judy Dalton (Austr.) 7—5, 6—3. Nacional wil in Londen spelen MONTEVIDEO. Nacional uit Montevideo, kampioen van Zuid- Amerika, wil zijn thuiswedstrijd om de (officieuze) wereldbeker tegen Europa Cuphouder Ajax spelen in het Londense Wembley- stadion. Dit heeft Miguel Restuc- cia, voorzitter van Nacional, giste ren verklaard nadat hij had ver nomen dat Ajax onder geen beding naar Zuid-Amerika zou komen. Miguel Resjuccia vond de houding van Ajax, dat hem via een brief van voor zitter Jaap van Praag had laten weten wegens een overvol programma af te zien van de reis naar Uruguay, zeer logisch en zei verder: „Ik ben daar ove rigens wel blij om, want het is ook in ons voordeel wanneer er in het Wem- bleystadion wordt gespeeld. Een „Lon dense" recette, die wij zeer goed kunnen gebruiken, zou ons veel meer opleveren dan een wedstrijd in Montevideo". Waalsdorperlaan - Wassenaar ZONDAG 4 JULI Aanvang half twee WOENSDAG 7 JULI Aanvang half drie ZONDAG 11 JULI Berby volbloeds Aanvang half twee WOENSDAG 14 JULI Aanvang half drie ZATERDAG 17 JULI Aanvang half drie WOENSDAG 21 JULI Dag van het paard Aanvang één uur Nieuwe verharde parkeerterreinen Dames en kinderen onder ge lelde gratis toegang op zaterdag. WASSENAAR Ondanks de concur rentie van Groningen valt het program ma van Duindigt voor morgen bijzonder mee. Vooral de internationale draverij, waarin o.a. Florissant, de oud-derbywin naars Gallant Way en Fernandel aan de start zullen komen van zeer goed gehalte. Gallant Way, die de vorige week de beste Nederlandse vertegenwoordiger was in de Grote Prijs der Lage Landen moet hier ver kunnen komen. Ook Anton zal hierin starten, maar hij lijkt over zijn grote vorm heen te zijn. De eerste start is om 1.30 uur. Onze prognoses zijn: 1. Groningenprijs trio: Jury, Junior, Judit Buitenzorg. 2. Jolly Espresso S-prijs (ren): Golden Star S, Parkia, Astrologer. 3. Assenprijs trio: Ido van Alkestis, Golden Wish, Irma Espoir P. 4. Criterium der Amateurrijders III: Granda, Frickson R, Funny Guy. 5. Arnhemprijs trio: Fleche, Fletcher D, Fleetwood. 6. Kinczemprijs (ren): Forest Star, Cleopatra. Jolly Espresso S. 7. Utrechtprijs trio: Gallant Way. Flo rissant, Anton. 8. Zwolleprijs: Ireland, Grietje, Holly wood A. 9. Mistralprijs (ren) trio: Phoenix, Sans Souci, Precieuse. 10. Leeuwardenprijs: Jefferson, Jupiter P, Jonas. Evonne Goolagong sloeg met haar jjzersterke soms verkeerde Margaret Court zoek. De jonge Australische spotte met reputaties: r 61 luidde zjj een nieuw tijdperk in op Wimbledon. NSF vermindert bijdragen aan de gemeenten (Van onze correspondent) MAASTRICHT Zestig Nederlandse gemeenten hebben een brief ontvangen van de Nederlandse Sport Federatie, waarin de N.S.F. meedeelt ondanks eerder gedane toezeggingen geen bij dragen meer te verlenen aan geplande stedelijke sportaccommodaties. De brief zal diverse gemeenten voor problemen zetten, omdat bij de opzet van nieuwe accommodaties op grond van de eer der gedane toezeggingen ernstig re kening is gehouden met de N.S.F.-bij- dragen, die in het verleden maximaal een contant bedrag van 50.000 gulden en een renteloze lening van 25.000 gul den bedroeg. De N.S.F. heeft deze beslissing geno men, omdat de totale toto-inleg, waaruit de Nederlandse Sport Federatie haar in komsten put, steeds meer daalt. In het afgelopen seizoen alleen al daalde de toto-inleg met 10 miljoen gulden naar 63 miljoen. Een woordvoerder van de N.S.F., de heer P. van Haaien: „Over deze kwestie is al op 12 maart j.l. tijdens een bui tengewone ledenvergadering een prin cipebesluit genomen. We hadden aanvra gen liggen van 60 gemeenten, die wij stuk voor stuk hebben bekeken en af gewezen. Onze middelen zijn eenvoudig weg niet toereikend meer voor het ver lenen van deze bijdragen. Misschien dat in de toekomst de toto-inleg weer stijgt en dat wij dus weer door kunnen gaan met deze bijdragen, maar voorlopig is daar geen kijk op". De vereniging van Nederlandse ge meenten in Den Haag: „Wij zouden zeer teleurgesteld zijn, wanneer de N.S.F. geen enkele bijdragen meer verstrekt. Wij hebben van de N.S.F. de toezegging gekregen, dat men de in ieder geval schriftelijk gedane toezeggingen zou na komen. De heer Van Haaien over het niet nakomen van de schriftelijk gedane beloften: „Het spijt ons zeer, maar er is eenvoudig geen geld voor". HANS HOOGVELD gelijkmaker (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG HZC-de Robben is er gisteravond in geslaagd om voor de een enerverende en door ruim 700 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd spelde de Ililversumse combinatie in het Socsternatuurbad met 44 gelijk tegen naaste concurrent Neptunus Amersfoort. Het beslissende verschil op de ranglijst bleef hierdoor precies één punt. Het was vooral intcrnational^Mart stand 44 faalde hij in de laatste faze van de strijd alleen voor Robben- met een prachtige redding de titel in Hilversum. Reeds in de eerste periode, toen Rob- benspeler Evertse op de kant moest, miste Mart Bras al verschillende kan uit Amsterdam hebben voor ae taai ste maal nog eens alle zeilen bijge zet. Met de 6—4-zege op nummer drie, sen. Direct na het begin van de tweede speeltijd werd het door André Hermsen 10 voor de HZC-de Rob- Neptunus Arnhem, zetten de Amster dammers de slechte resultaten van de laatste ontmoetingen weer wat in de Lamme kon Hans Hoogveld de gelijk maker laten aantekenen. Wim Herm- steklasser, moest toezien hoe DJK de laatste hoofdklassewedstrijd van de zelfdc periode toch nog aan de voor- winning omzette. Geutjes produceerde in de derde pe- speeld: 1. en kampioen: HZC-de Rob- foortse gelijkmaker (22). Nadat scheidsrechter Van Dorp Harry Lam- 3. Neptnunus Arnhem 34; 4. de Meeu wen 33; 5. ZIAN 30; 6. DZV 24; 7. stuurd had. kwam Neptunus door Bras voor het eerst aan de leiding: AZC Alphen 12; 11. AZPC 7; 12. Polar Bears 0. het door André Hermsen spoedig weer de competitie die waarschijnlijk geheel zonden, waarvan Bras profiteerde: 43. Ook de laatste treffer, inmid dels in de vierde speeltijd, ontstond door een numerieke meerderheid. in de periode oktober '71 tot mei '72 i.v.m. de voorbereidingen van bonds coach Harry Vriend voor München, twee hoofdklassers binnen de muren. Boosdoener Geutjes moest toekijken hoe André Hermsen zijn derde doel punt maakte en de Robben daarmee het kampioenschap bezorgde. ZIAN verloor voor het eerst sinds UZSC mag dank zij de 42-overwin- ning op het Y met Zwemlust een stap 'ooruit doen. Kampioen Zwemlust won zelf met 6—1 van GZC. De Zijl uit Leiden faalde. De thuiswedstrijd te weken. In Zaandijk bleef Nereus met een krappe overwinning (43) maar net overeind. DZV rekende in Delft gen ZCG ging met 52 verloren. Ove rige uitslagen: RotterdamSVH 04; ESCAPSV 4—2; BZRB—VZC Rit- Het werd 100. waarmee de ploeg uit Ede in 22 wedstrijden 204 tegen treffers moest incasseren. HZPC was in de laatste wedstrijd met 51 ster- DVZ heeft de promotie naar de eer ste klasse niet kunnen vieren. In Leidschendam wonnen de Hagenaars weliswaar met 4I van Swift, maar punten kwamen van Bartelds (nume rieke meerderheid), Mudde (2 x), Ou- werkerk en Langerhorst. De Meeuwen DAW kampioen van de tweede klas se B. Ook hier is het verschil tussen de koplopers miniem: één punt. Etappeuitslag ïrghe (Belg-Mar (Spa-Momne); 15 LE TOUQUET. Aan het eind van de eerste Tourweek een dag die in twee wedstrijden verdeeld was be leden de Goudsmit-Hoffs hun gedrag, waarover Kees Pellenaars (en niet ten onrechte) zo ontstemd was. Met een uitstekende tweede plaats van Gerbcn Karstens op de paardenrenbaan van Amiens en een vierde van Jos van der Vleuten in de badplaats Le Touquet mochten zy en hun ploegbaas zeker niet ontevreden zijn. Vooral, om dat beiden de koers verlevendigden op een dag die anders nog saaier zou zijn geweest, want het peleton voelde er weinig voor al te grote inspanningen te leveren bü het ingaan van de rust dag aan de Franse kust. Zowel in de etappe naar Amiens (ge wonnen door Eric Leman) als naar Le Touquet (eerste plaats voor Mauro Simonetti), hielden de coureurs elkaar in bedwang om op elke ontsnapping resoluut te reageren. Die kleurloosheid kreeg franje, dank zij Gerben Karstens, die in het eerste deel niet te lui was om wat ontsnappingen op touw tc „Als ik vroeger zo was geweest", mij merde Gerben Karstens in Amiens, waar hij er een rit vol actie had op zitten, „zou ik veel meer gewonnen hebben, absoluut". Zijn aggressiviteit die hem nu, op zijn 29ste jaar, naar voren jaagt, komt tot uiting in het puntenklassement (groene trui) waarin Gerben Karstens de derde plaats be zet. Hij is de meest regelmatige Goud- smit-Hoffrenner, de enige bovendien die tot op heden een rit won (het tweede deel van de eerste etappe) en gisteren dat succes bijna prolongeerde Enkele centimeters maar kwam Gerben Karstens in Amiens te kort tegen de snelste man van het peleton, Eric Leman. „Als die bochten niet zo groot waren geweest", mopperde Karstens over de aankomst op de renbaan van Amiens waar vorig jaar Leo Duuyndam tweede werd achter Jos Spruyt, „zou ik mis schien gewonnen hebben. Nu moest ik samen met Guimard, helemaal buiten om komen". Gerben Karstens is weer terug in di top van de sprintersrij, waaruit hij dooi ziekte was verdwenen. Zelfverzekerd („dat moet je als sprinter nu eenmaal zijn, anders ben je nergens") als altijd, zegt hij daarover: „Ik heb er nooit aan getwijfeld. Ik wist dat ik terug zou komen". Behalve zijn opmerkelijk her stel als sprinter, valt bij Gerben Kar stens zijn aggressiviteit op. Hij rijdt vinniger, attenter en aanvallender dan in zijn eerste profjaren. „Na mijn ziek te". constateerde Gerben Karstens als het daarover gaat, „heb ik mijn vak serieuzer opgevat. Ik kreeg een betere instelling. Zou ik die vroeger gehad hebben, dan was mijn erelijst groter geweest. Ofschoon: dat afwachtende rijden wat ik toen deed, lag niet hele- s Eric Leman gaat als maal aan mezelf. Ook aan de opbouw van de Televizierploeg. Daarin zaten mannen die grote winstkansen hadden als ze eenmaal weg waren. Nijdam en Zilverberg bijvoorbeeld. Zodoende moest ik nogal eens blijven zitten". De tijd dat Gerben Karstens zich in verhouding tot zijn klasse weinig liet zien, is voorbij. Hij durft tegenwoordig te gaan. „Ik weer me in deze Tour meer dan ik in een Ronde van Frank rijk ooit gedaan heb, ik voel me erg sterk". Zonden Dikke tranen drupten over het bolle gezicht van Jos van der Vleuten toen hij zich op de zonnige Boulevard de la Plage liet uitrijden na een krachts explosie van 50 kilometer. Huilend overdacht hij zijn zonden, die hij een minuut of tien tevoren beging door fel sprintend uit de kopgroep van zeven te komen er. het gebaar van de triom fator te maken. Eén ronde te vroeg, want het wedstrijdschema vermeldde duidelijk drie doorkomsten op het plaatselijke parcours en de speaker schreeuwde zijn stem schor om de aan stormende renners te waarschuwen. „Encore un tour, encore un tour", echode het over de boulevard, maar Jos van der Vleuten hoorde het niet. Met zijn wilde aanvalskracht wierp hij zich naar voren en stak juichend de linkerarm op. „Ik dacht echt", snikte hij onbeheerst eh leunend tegen een door de zon warm gestoofd dranghek, „dat ik won. Ik dacht het echt, want ik was de sterkste". Daaraan kon niet getwijfeld worden, want wat Jos van der Vleuten opknapte toen zich na 86 kilometer op zijn (en Genty's) initiatief een vluchtgroep vormde (met Mintjens. Wolfshohl, Simonetti, Francioni en Ventura Diaz, die snel aanhaakten toen Van der Vleuten en Genty wegspron gen) bleef niet onopgemerkt. Zonder ophouden sleurde Jos van der Vleuten aan het groepje dat steeds dreigde te sneuvelen, omdat de voorsprong nooit verder reikte dan 30 seconden. „Hij deed te veel", vond Pellenaars. „Ik reed berensterk", oordeelde Jos van der Vleuten over zichzelf, „maar toen ik merkte dat ik me vergiste, ver loor ik alle macht. Ik was gewoon lam van teleurstelling". Toch demarreerde Jos van der Vleuten nog eens na dat voor hem dramatische moment. Twee kilometer verder nam hij vijftig meter, een voorsprong waar zijn medevluch ters niet in berustten. Ze pakten hem terug en meteen daarna sprong Mauro Simonetti weg om met royaal verschil le gaan finishen. Toen had Jos van der Vleuten de macht niet meer. Een vierde plaats en tranen, in. plaats van de over winning en een blijde lach. Jos van der Vleuten was er kapot van. Negentien minuten en 40 seconden na dat de kleine Belg Eric Leman in Amiens naai zijn tweede etappezege sprintte, kwam Harry Sleevens met een van pijn vertrokken gezicht over de finish. Zeven minuten eerder hadden de wedstrijdcommissarissen meegedeeld dat de maximum toegestane tijdsover schrijding voor Steevens verstreken was. Harry Steevens reageerde nauwe lijks op de mededeling dat hij naar huis moest. Hij had er vrede mee. „Het ging toch niet langer zo, ik vind de Tour mooi maar als ik moet kiezen tussen mijn gezondheid en deze Ronde dan is de keuze natuurlijk snel ge maakt", zei hij. PETER HEERKENS 5JUll-8eet:221km anrs) op 10.03; 45. 'ellenaars) op 10.22; 40ste ex aec lUNed Peïïe *onlnK <Ned-peUenan Gin Katwijk (Ned-Pellenaars) op 13 lanen (Ned-Caput) op 15.25; 113. ondermeer: Hnrings (Ned-Pellenas ijamins (Ned-Pellenaars) op 17.42. Ploegenklassement 3. Driessens op Bergklassement melk 66 pnt; 2 Van Impe f Puntenklassement Vlaemlnck 87 pnt; 2 Karstens 66 Guimard 63 pnt; 4 Godefroot 49 manst414pn'tnt: 6' Merckx 43 pnt; 1 Het klassement van de comblnat de zesde etappe: 1. Merckx 14 pnt; de Vlaemlnck 18 pnt; 3 Zoetemelk Guimard 43 pnt; 5 Wagtmans 47.5 p

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7