SMERIG SPELLETJE" III f INDONESIË Victor Louis: VERKIEZINGEN MET HET MES OP DE KEEL 1 LEGER HELPT DEMOCRATIE OM ZEEP INTIMIDATIE, AFPERSING EN MOORD 971 ZATERDAG 3 JULI 1971 PAGINA 5 11 Indonesië's minister van binnen iandse zaken, It-gen. Amir Mach- moed, heeft een „smerig spelle tje" in de campagne voor de algemene verkiezingen van zater dag beloofd, als dit noodzakelijk zou zijn „om de stabiliteit in het land te handhaven". Hij is een man van zijn woord geweest. Om steun af te dwingen voor zijn politieke schepping, de Golkargroep van technocraten en ambtenaren, heeft het leger zijn tegenstanders geterroriseerd op een schaal die zonder weerga is sinds de kolo niale tijd. door nog voor het begin campagne op 27 april 1.900.000 kiezers van hun stemrecht te ontheffen omdat zij op enige wijze betrokken zouden zijn geweest bij de putsch tegen de generaals op 30 september 1965. In de voorafgaande twaalf maanden liepen de officieel aangekondigde politieke slachtoffers voegden zich bij de 70.000 die zonder proces sinds de putsch wer den vastgehouden, onder wie commu- 'reden overheidsperso- meldden nieuwe arrestaties, waaron der die van als gematigd bekend staande figuren uit Djakarta en in de provincies. Er zijn veel gevallen aan getoond van marteling en zelfs van de orde van de dag in de hele archi pel. Moorden en martelingen zijn onge twijfeld individuele sadistische daden. Maar zegslieden, van de regering ge- yen in privé-gesprekken toe en laten in het openbaar doorschemeren, dat iring rechtvaardigt dit met de alleen het leger de stabiliteit kan lev. i de aankondiging van het resultaat op 8 augustus. Terwijl er sinds de stichting van de republiek in 1945 tal van politieke onenigheden en opstanden zijn ge weest. is de voornaamste machtsstrijd die van het leger tegen alle andere groepen geworden. En de voornaamste doelwitten van het leger zijn de isla mitische partijen en de PNI, de natio nalistische partij. Deze werden, samen sident Soekarno onder Nasakom (nationalis- immunisme), door Soe- het vaandi me, religie dagen ontworpen als de leidende kracht in de onafhankelijkheidsbewe ging. Nu ongeveer 400.000 communisten en volgelingen na de putsch zijn ver- i de ische partij Vrees en haat De reactie van de bevolking op deze niet bijzonder welwillende tirannie is vrees vermengd met haat, die zeker een zware nederlaag voor Golkar tot gevolg zou hebben als de verkiezingen betrouwbaar zouden zijn. Maar poli tieke en religieuze leiders, zowel van islamitische als van christelijke huize, hebben hun twijfel geuit of de verkie- verboden, hebben de islamieten t nationalisten samengewerkt met het leger in de Nieuwe Orde, die de Oude Orde van dr. Soekarno heeft vervan gen. Maar het is een ongemakkelijk verbond gebleken. Het leger vreest en benijdt de moslimmacht in de dorpen, waar de islamitische cultuur, religie en maatschappelijke tradities een on uitwisbaar stempel hebben gedrukt op het volkskarakter. In talloze dorpen vurigste leden nog steeds Soekarno's overtuiging uitdragen dat ontwikke ling die ten koste gaat van politiek bewustzijn alleen kan leiden tot neo- alles in het 1 Het leger van Soeharto: omkoperij, corruptie en geweld. kondiging van de verkiezingen, de eerste sinds 1955, bruikbare argumen ten voor westelijke regeringen tegen de kritiek dat hun hulp een despoti sche militaire junta ondersteunde. Te gelijkertijd stelde de wetgeving van november 1969 de president in staat honderd van de 460 leden van het parlement te benoemen. Dit betekent dat de regering de steun van slechts 34 procent van de gekozen leden no dig heeft voor een meerderheid in het huis. Een dergelijk principe is van toepassing op het in naam almachtige volkscongres dat in maart 1973 een nieuwe president moet kiezen. De 920 leden van het congres bestaan uit de 460 van het parlement, 207 benoemd door de president, 131 waaronder de gouverneurs gekozen door de 26 provinciale parlementen, 112 geselec teerd in verhouding tot de verkie zingsresultaten van de partijen, en tenslotte tien zetels die worden toege kend aan de minst succesvolle partij - dat het leger het in deze omstandigheden vei lig kan klaarspelen controle over bei en wel dat het volk, en in het bijzon der de steeds militantere jeugd, de werkloze afgestudeerden van de uni versiteiten en andere werklozen, de ondervoede plattelandsbevolking van midden-Java, plaatselijke geestelijke leiders, overtuigde Soekarno-aanhan- gers en potentiële separatisten in al- partijleiders in Djakarta. Dit is kennelijk een van de v naamste redenen waarom het 1 besloten heeft de verkiezingen te bruiken om zijn greep op de situ functionele groeperingen), dat lt.gen. Soekowati als voorzitter en dere opperofficieren in het best 538 burgerlijke kandidaten in strijd heeft geworpen, de groc groep onder de 3020 kandidaten door Golkar en de negen polit partijen zijn aangewezen. Lt. gen. Machmoed, een van het drie tal dat op 11 maart 1966, de macht ontwrong aan Soekarno ten gunste van generaal Soeharto lanceerde de aanval met een operatie: een serie aankondigingen en besluiten om Gol kar in een winnende positie te bren gen. De functionele groepen van de partijen, afgestudeerden, handel, industrie e.d., werden ontbonden. Alleen Golkar bleef bestaan, met zijn slogan „Ontwikkeling, Ja. Politiek, nee", die een jonge moslimleider het wijze antwoord ontlokte: „Dit is zelf een politieke uitspraak". Burgerambtenaren den van Golkar, wilden zij niet wor den ontslagen. Sommigen, waaronder enkele leraren, betaalden de prijs voor hun principes en gaven hun baan op. Met de beschikking over enorme fondsen lt. gen.-Machmoed bepaal de het verkiezingsbudget op 50 mil joen dollar, waarvan het grootste ge- door het land. Zij deelde gratis fietsen uit aan gedweeë dorpshoofden, uitte dreigementen jegens de bevolking van hele streken, en liet veel mensen ar- De taktiek varieerde naar gelang de situatie. In sommige gebieden werden dorpshoofden voorgehouden dat als zij hun volgelingen niet achter Golkar zouden verenigen, zij hun baan zou den verliezen en zouden worden be- landeld als gevaar voor de veiligheid. Golkar. Tegenstribbelende boeren, die in groepen van 16 bijeen werden ge bracht, werden bedreigd i tholiek en een protestant. Men denkt dat de regering dit aantal zal terug brengen tot één moslimpartij, één nati onalistische en één christelijke, die De macht achter de Golkar-groep is de alomtegenwoordige Opsus, de Indo nesische inlichtingendienst die lijkt op behalve dan dat zij gewoon- Djakarta stromen over van bewonde ring voor de manier waarop Opsus zijn taak heeft volbracht. Zij geloven dat Opsus op de lange duur erin zal slagen elke politieke partij van binnenuit te controleren, inclusief de oppositionete Nahdatoel Oelama. Waa tellen Op- hun goederen op d In ieder geval vertoont de Golkar- campagne Amerikaanse trekken. Vro lijke leiders, een „Golkar Safari-team" an langharige gitaarspelers, en een Ma; dat og meer druk van bov< ft. Machmoed heeft bekend gemaa rkiezingen de negen pa ijen die zaterdag de Golkar-groi nogen bestrijden, zullen worden t uggebracht tot vijf, misschien t Irie. Van de negen zijn vier Moslin artijen, drie nationalistisch, een ka •an Opsi moesten betalen, c club die eigendom den in de Verenigde Stal plaatst zijn. Maar dit alles hei veel Indonesiërs tegen de hare Maai delijk mogelijk is. Dit moet immers gunstig zijn voor de stabiliteit in een gebied dat in beider visie wordt be dreigd door een door China geïnspi reerd communisme. Maar men ziet kennelijk over het hoofd dat op lan gere termijn de veronderstelde stabili teit die door onderdrukking wordt be reikt, mogelijk explosiever zou kun nen zijn dan de relatief geringere ongemakken van een normale politie ke situatie. Tenslotte vragen de partijen momen teel niet veel meer dan medezeggen schap in de wijze waarop de nationale inkomsten, d.w.z. de hulp van buiten af, worden besteed en parlementaire controle om misbruik te voorkomen In een door armoede getroffen maat schappij van 114 miljoen mensen is het onvoorstelbaar dat voldoende ka pitaal wordt gevonden om het lot van de meerderheid duidelijk te verbete- Het is duidelijk dat geen enkele eco nomische vooruitgang voldoende zal zijn om op niet al te lange termijn de kan nooit gelijk zijn aan de i haat en frustratie. De Golkar-operatie heeft een gevaar geschapen door de band tussen het leger en de huidige leiding van de Nahdatoel Oelama te verbreken. De voorzitter van deze partij, Soebkhan Zainoeri Ekhsan, tevens vice-voorzit- ter van het volkscongres, is de bitter ste tegenstander van de regering ge worden. Terwijl hij Golkar en zijn militaire volgelingen beschuldigt van moord en verkrachting van de rechten van de mens, beloofde hij namen van 17 moslims te zullen onthullen die stierven onder de hand van hun folte raars in West-Java, indien een open baar onderzoek zou worden ingesteld met garanties voor de veiligheid van de getuigen. Ondertussen, verklaarde hij, waren de familieleden van de vermoorden gevlucht, en waren zij bang om de autoriteiten inlichtingen te geven. De volkswoede vlamde op door een krantefoto van een 70-jarig.moslim met een kogelwond in zijn borst. De man was in Oost-Java doodgeschoten omdat hij zich zou hebben verzet te gen Golkar. In een onheilspellende verklaring zei president Soeharto vorige maand dat het leger terug zou slaan tegen iedere groep die de resultaten van de verkie zingen zou verwerpen en een djihad, een heilige oorlog, zou ontketenen. Dit lijkt niet erg op de taal van stabilise ring, noch op lange termijn, noch op REIZEN IS MIJN HOBBY MOSKOU Victor Louis pleegt te zegg „Reizen is mijn hobby. Waarom zou ik i reizen?" In zijn comfortabele dacha in Moskouse voorstad Peredilkino laat L< graag de wereldkaart zien waarop heeft aangetekend welke landen hij in loop der jaren heeft bezocht. Bij elkaar bl hy indrukwekkend veel gereisd te h ben, zeker voor een burger van de Sov. En hoe Louis ook zijn best doet het privé karakter van zijn reizen te benadrukken, elke keer dat hij opduikt in een land dat geen diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie onderhoudt, trekt dat sterk de aan dacht. De oorzaak hiervan is dat Russi sche burgers nu eenmaal niet voor parti culiere bezoeken naar zulke landen gaan. In 1968 bezocht Louis Formosa, en direct begonnen de geruchten. Deze maand was hij een week in Israël en in Tel Aviv werd direct gezegd dat hij op een geheime diplo matieke missie was en moest peilen hoe de Israëlische autoriteiten stonden tegenover herstel van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Louis, 43, is geboren in de Sovjet-Unie. Zijn vader was een Belgische communist die zich in de Sovjet-Unie vestigde en daar met een Russin trouwde. De ouders van Louis zouden volgens berichten beiden na de tweede wereldoorlog in arbeidskampen zijn Louis zelf heeft r arbeidskamp gezeten op beschuldiging var spionage. Na de destalinisatie kwam hij ir 1956 vrij. Sindsdien is het hem bijzonder goed ge in groot appartement ir Moskou, de dacha de 'tennisbaan en zwembad. Hij trouwde een Britse. Zij hebben drie zonen en buitenlandse auto's. Louis is een gezette man van gemiddelde lengte, met scherpe ogen. Er hangt mysterieus om hem. Zijn ontspanner open contacten met personen uit niet munistische landen, de bezittingen die hij heeft verworven, de privileges die hij blijkt te genieten, het zijn unieke zaken voo: burger van de Sovjet-Unie. Hij is de enige Sovjetburger die in kou is geaccrediteerd als correspondent een westers, niet-communistisch dagblad, de, Londense Evening News. Als journalist ves tigde hij zijn naam door als eerste de val van Nikita Kroetsjev te melden in 1964. Louis heeft ook voor andere bladen en tijdschriften dan de Evening News geschre ven. Hij vertaalde „My Fair Lady" in het Russisch: de musical loopt nog steeds in Moskou en waarschijnlijk ontvangt Louis nog altijd royalties. Louis heeft verder boe ver sport en toerisme in de Sovjet- geschreven. Al deze activiteiten, zo zegt hij, stellen hem in staat een comforta bel l Maar hij heeft ook een rol gespeeld bij ander, gebeurtenissen. En over die rol is het fijn. bekend. In 1965 en 1966 heeft hij vooi zeldzame foto's en een televisiefilm over hei en van Kroetsjev na zijn val gezorgd, gneens in 1966 was hij korte tijd in Lon- waar hij als tolk en gids diende voor omstreden schrijver Valery Tarsis, die der dat jaar toestemming had gekregen emigreren. In 1967 bood Louis aan wes- se uitgeverijen en bladen een versie van memoires van Stalins dochter Svetlana alsmede exclusieve foto's uit haar privé um. Louis zei dat hij in opdracht van de ailie handelde, maar volgens waarnemers Moskou handelde hij in opdracht of in iedei toestemmir De autoriteiten zouden de „v< van Svetlana's memoires eerder ten op de markt hebben willen brengen dan Svetlana's eigen versie. Als er geheimzinnige transacties waarbij de Sovjet-Unie is betrokken plaatsvinden, duikt steeds opnieuw, terecht of ten onrechte, de naam Louis op. Of de reizen van Louis werkelijk belangrijk zijn voor het beleid van de Sovjet-Unie valt moeilijk na te gaan. Na zijn bezoek aan Formosa, drie jaar geleden, is er officieel niets veranderd in de verhouding tussen Moskou en Taipei. De Sovjet diplomatie is effenen voor officiële officiële doel kunnen dienen andere naties 'oelige delen van de wereld eraan te beleid van de Sovjet- jegens hen gewijzigd 1 Bajonet op de keel tijdens de afgelopen verkiezingscampagni

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5