Reclame? Uitgelezen reistips voor legioen kroostrijke kilometervreters GEEN VERBORGEN VERLEIDER GEEN HOCUS-POCUS NUCHTER EN ZAKELIJK IN VEELHEID VAN PRODUKTEN Oh Sint-Antonius ik ben mijn paspoort kwijt ZATERDAG 3 JULI 1971 De t.v.-studio voor het testen van de reclame-ontwerpen Zelfs geluidstechnici zijn in reclamebureaus meer weg te denken. reclamebureau bijna onmisbaar. ROTTERDAM „Zie ik eruit als een verborgen verleider? Of als een man die zich met mysterieuze hocus- pocus bezighoudt? Of als een bedrie ger, die ten koste van wat ook zijn i probeert te bren- In Mr. F. Kragt lacht een daverende lach, onderstreept door brede armge baren, waarmee hij de gang voor zijn bureau omspant. „Ik een ver borgen verleider". Zijn naamkaartje noemt hem „contact-director", zoals zijn collega J. de Jonge zich even tater meldt als de man van „client- service" en nog later hun collega M. Walda, als de leider van de „multi media band". Het is alles Engels wat de klok slaat in dit bureau van „Lintas: world-wide advertising". En niet omdat het allemaal zo duur staat, maar louter en alleen om de zakelijkheid, de contacten met der den ook in het buitenland, de moge lijkheden om kort en zakelijk te formuleren. „Iedereen van ons weet, dat rond de reclame altijd nog dat merk waardig waas hangt, dat de mensen vaak nogal huiverig zijn, als ze zo- Kragt. „De onbekendheid met ons doen en laten houdt een aantal mystificaties in stand, waartegen nauwelijks te vechten is. Zelfs niet, geloof ik, wanneer we Open Deur zouden houden". Hij en zijn collega's laten er geen misverstand over bestaan: zij willen eindelijk eens af van het stempel, als zouden zij de verborgen verlei- illustratie. „Er blijft merkwaardiger wijze nog altijd een soort drempel vrees over bij heel wat mensen, ook heel wat zakenmensen. En wat zijn we eigenlijk? De zin van ons be staan hier is louter en alleen het leveren van diensten. Natuurlijk te gen betaling". Zo zijn de reclamebureaus nu een maal ook weer. Per slot van zaken heeft een instituut als Lintas alleen al in Nederland 129 mensen in dienst eri „world-wide" zo'n 3000 medewerkers. Die leven ook niet van de lucht... „Natuurlijk: wij werven naar de gunst van de gebruiker. Dat ligt gewoon voor de hand,, want dat is onze opdracht. Het zou een mooie zaak zijn, als we ons alleen maar vrijblijvend tegenover onze opdracht gever de fabrikant, de ver koper zouden opstellen...", aldus de heer De Jonge, die de directe contacten onderhoudt met de cliën ten, de opdrachtgevers dus. „Maar op de eerste plaats moeten we aan de mensen denken: wat zij vinden van een bepaald produkt, wat ze er niet van vinden. Want je bereikt niet alle consumenten met de reclame boodschappen, alleen een groep con sumenten, die toevallig directe be langstelling hebben voor het pro dukt. Vergeet bijvoorbeeld vooral niet, dat de primaire behoeften van de consument in onze maatschappij opgelost zijn. Het gaat nu bij de consument om, wat wij noemen, ver fijningen. Het gaat dus om uitbrei ding van keuzemogelijkheden..." Ontwerpers: belangrijke schakels in het reclamegeheel. clame maakt gebruik van een aantal hulpwetenschappen. Dat doen wij dan ook driftig", zegt mr. F. Kragt. „Psychologen en sociologen onder zoeken het consumentengedrag, de marktmogeUjkhcden. computers staan de reclame- en adviesbureaus precies de lezersdichtheid van een bepaald gebied te bepalen... Maar het idee wordt altijd nog door de mens geproduceerd. De reclame heeft in de loop de laatste jaren een duidelijke andering ondergaan. Zeker in maatschappij met de vrije eten deze producenten reclame maken, zodat je op een ge geven ogenblik terecht gekomen kunt zijn in een „soort kakofonie" Kragt dit omschrijft. En daarmee raakt hij de kern van het probleem waarmee de reclame- en adviesdeskundige onmiddellijk te maken heeft. „Want in deze kakofo nie dreigt de producent de consu ment te verliezen. Hij zal daarom selectiever moeten opereren. Maar. het is ook weer waar, dat de markt zichzelf telkens weer voor een deel zuivert. De consument is per slot van zaken ook niet meer van giste- Feit is, dat de reclame weg te denken is in de maatschappij. „Er ontstaat een be hoefte en de reclame sluit daarop aan... Overigens ook in oosterse lan den begint het langzaam maar zeker anders te worden. Los dan nog van onze contacten met Joego-Slavië. We zijn de eersten, die deze contacten tot stand hebben kunnen brengen". Volgt de reclamewereld dan' blin delings alle opdrachten? „In geen geval, want wij hebben bepaalde 180 erkende derland zijn gebonden aan n code voor het reclamewezen, waaraan zij zich nauwkeurig houden. Van blindelings volgen is geen sprake. Ook dat „ver borgen verleidertje" moet de wereld uit...", aldus mr. Kragt. Er is heel wat veranderd in de wereld. Daarmee is ook heel wat in de reclame veranderd. „Vroeger had je de opdrachtgever, die met zijn produkt bij je kwam en dan zei: zie het voor me te verkopen. Nu i> er een toenemende samenwerking. Vroeger was je het ping-pongballetje tussen producent en consument. Nu is het samenspel noodzakelijk: het samen uitzoeken van mogelijkheden. Want slot de bepaald merkenpakket ui. Je kunt dus alleen nog gradaties uitdenken, verbete ringen. aanvullingen, verfijningen Of dat wilt. Vooral het produkt consument gelooft niet meer, hij wil waarborgen. Een producent, die dit vergeet, een reclamebureau, dat dit psychologisch gedrag verwaarloost, verzaakt in wezen zijn opdracht..." Geen verborgen verleider dus. geen hocus-pocus, wel een zakelijke benadering van de koopmarkt en de koopkracht. een keer bedriegen, dan lig je er uit..." aldus mr. F, Kragt. Daarom werkt zün bureau met eigen ontwerpers, ook verpakkings ontwerpers, met een eigen t.v. en radiostudio, met een veelheid van technische mogelijkheden die in een moderne (reclame) wereld onmisbaar geworden zijn. T. v. d. HOUTEN Jaarlijks terugkerend spookbeeld voor vermoeide, totocht naar de vakantie- stek. Voor een diep bruin de Ncder- ondernemen. wijlen de heer Odysseus graag had willen kerreis over honderden ki lometers grauwe Autobahn, voor tienduizenden anderen bestaat de ouverture van het jaarlijkse buitengebeu- Belgische kinder hoofden en Franse wegen, die als kromme ellepijpen in een eindeloos landschap liggen. Voor geheide lcilo- not betekenen, maar voor de huis-tuin-en-keuken- reiziger is het een opgaaf, die bij voorbaat het klam me zweet uit de poriën trekt. Dat geldt met name de hele reis intje^jjiotregcp het grote stuurwiel draai en. Dat begint al onder Woerden met de premature vraag van kleine Wimpie „of we er bijna zijn" en bereikt vervolgens na en kele uren zijn eerste cli max. als de hevig krijtende kinderschare jammerend onthult, dat een snel opko mende misselijkheid de klaarop-drop en de kauw gum weer naar het punt van uitgang dreigt te boe- het droomhuisje vlak 1 de volgende hoek ligt. zult dan bemerken, dat I uitstel van algehele a afschuwelijke z grondig derf 1 om een antal noodmaatre gelen moeten nemen. De meest afdoende is, dat u de kindermagen volpropt met snelwerkende slaapmidde len en zo de familie volle dig uitgeteld naar uw va kantiebestemming depor teert. Toegegeven, hei is een oplossing, maar in deze eeuw komt het in feite neer op beulswerk. In dat geval kunt u de kleinen bij het instappen krachtig op de slaan. Dat spaart d; een doktersreceptje. kunt handhaven door re gelmatig een vernietigende blik via de achteruitkijk- daarbij hard te schreeu wen: „Smoelen houwen". Dat helpt misschien voor even, maar de stoorzenders komen daarna gegaran deerd op krachtiger fre quenties terug. Flinke vent Nee. u zult echt naar ande re middelen moeten grij- zetten in uw eigen driftig verlangen om maar door te rijden, de kosten van een hotelletje onderweg uit te sparen en zo gauw moge lijk op uw bestemming te arriveren. Ja, we weten, dat u het hijst. U bent een uitzonderlijk flinke vent. die een geweldige veer kan wegblazen. Maar helaas is niemand gebaat bij uw au- tomarathon. Vergeet het spelletje, duikel een verras sing op uit de grote knap zak. Zorg voor wat variatie in de foeragering en stouw de badtas niet alleen vol met boterhammen, belegd met zwetende plokworst. Lectuur vergeten: neem royaal lec tuur mee. Voor onderweg allereerst, maar ook voor dc vakantiedagen erna. Uw Nederlandse krantje kunt u misschien nog krijgen in uw pittoreske buitenplaats, doende buitenlander, die er aan heeft gedacht om wat kinderboeken in de schu rende taal der jongens van Stavast in te slaan. Mogen wij u daarom uit pure menslievenheid een paar voorstellen doen. Daar gaat ie dan. Allereerst een aantal boe ken. die de kop niet kosten Die zelfs uit een beperkt budget nog kunnen worden gefinancierd: „Speel je r Gloi Een naslagwerk boordevol spel letjes. die u onderweg met kinderen van zeg vier tot twaalf jaar kunt doen. Prijs f3.25. uitgever Cante- cleer. In diezelfde hoek overborrelende bron van spelletjes, aangevuld met tips voor handenarbeid. Prijs f 5,90. Uitgever Leo- ,Dan „Piekertjes". Een ver rukkelijk puzzleboek, speci aal gemaakt voor kinderen prijs f 3,25. Uitgever Cante- cleer. Een geheide topper is „Woordjes bij leuke plaat jes" en „Leuke verhaaltjes" door R. Scarry. Twee series van vier delen voor kinde ren tussen 3 en 8 jaar. Om voor te lezen of stuk te kijken. Prijs per deel f2,95. UitgeverijZuid-Neder landse Uitgeverij. Dan na tuurlijk de onverwoestbare „ABC-poekets voor de jeugd", variërend van Jip Schmidt tot Pipo de Clown en de reuzen Belfloor en Bonnevu van A. D. Hilde- brand. Prijs per deel f 2,50. Uitgeverij De Arbeider- Seriesverslinders kunnen ook terecht bij de „Witte Raven-pockets" (spciaal voor meisjes vanaf een jaar of 11), prijs per deel f2,25, uitgeverij West-Friesland, de „Apollo-serie" (verhalen voor jongens en meisjes vanaf 11 jaar), prijs f2,90. Uitgever Elsevier, de „Karl May"-verhalen. Prijs f 2,50. de „Biggles-serte" voor kinderen vanaf acht jaar. Prijs f 1,50. Uitgever Spectrum. Aanradertjes In de duurdere prijsklas zijn de aanradertjes „De duivel in de toren", zeven sprookjes van Johan Fabri- cius. Prijs f 13,90. Uitgevor Leopold; „Sjakie en de cho coladefabriek" van de be roemde Roals Dahl. Prijs f6,50. Uitgever Fontein; Uitgever Holkema en Wie- rendorf. die ook andere verrukkelijke boeken heeft gelanceerd in dezelfde Re- genboog-serie| „Het vosse- hol" door Ivan Southall. Als u bijtijds zorgt. dat in uw vak&ntiebagagc een aantal van bovenstaande boeken sit, dan blijven heen- en terugreis welis waar nog een afschuwelij ke opgaaf, maar u behoeft uzelf dan tenminste niet te verwijten, dat u er niet let terlijk alles aan gedaan hebt om de bittere pil van de jaarlijkse volksverhui zing feestelijk te verpak ken. Ingenaaid of gebon den. Dat staat n verder LEO THURING EN HAAG Fik jaar opnieuw stranden enige dui- Een zeer bekende maar hoogst onbetrouwbare be waarplaats is het dashboardkastje van een auto, ze ker wanneer men de auto niet afsluit of het dak open laat staan. Bovendien bestaat het gevaar, dat een oneerlijke vinder misbruik van het paspoort maakt. Menig reiziger heeft rekeningen thuis gekregen van hotels waar hij nooit had gelogeerd. dat i Tot nu toe zijn er geen Nederlanders terechtgestel<L maar wel zijn er twee veroordeeld tot 6 maande# gevangenisstraf en tot een boete van rond 1,5 mik joen gulden; bij niet betalen te vervangen door vijf jaar gevangenisstraf. Ook in de Scandinavische lan den vallen veel zwaardere straffen dan in Nederland gebruikelijk is: van anderhalf tot 3 jaar. Autobezitters die lifters meenemen, moeten er reke ning mee houden, dat de eigenaar of bestuurder van een auto in andere landen aansprakelijk kan worden gesteld voor al hetgeen de inzittenden b(J zich heb- voor de Scandinavische landen en landen als Spanje, Portugal, Engeland en Joego-Slavië, een geldig pas poort is vereist. Per jaar wordt vele honderden malen aangifte ge daan van verlies of „diefstal" van een paspoort. Ver missing van een paspoort kan de houder in grote moeilijkheden brengen: De Nederlandse vertegen- de middelen de doodstraf t buitenland verzekert tegen financiële n ziekte, ongevallen, diefstal en andere gebeurtenissen. Meii moet zich tijdens het verblijf in een .inder land houden aan de daar geldende voorschriften en ge bruiken. Een bijzondere waarschuwing geldt In dit opzicht voor het bezit van verdovende middelen: In vrijwel alle landen wordt het bezit van verdovende middelen (en hierbij wordt geen onderscheid ge maakt tussen „sof" en „hard" drugs) als een ern stig misdrijf beschouwd, dat met enige jaren gevan genisstraf kan worden bestraft. In Turkije, Spanje en Griekenland riskeert men gevangenisstraf van 6 jaar. In Iran kan op het bezit van verdoven- ben. Is hierbij i slag worden genomen en verbeurd verklaard. Iedere Nederlander, die in het buitenland in moei lijkheden komt, wordt aangeraden een beroep te doen op de Nederlandse consulaire vertegenwoordi ging ter plaatse. Dit geldt met name voor Neder landera, die in den vreemde worden gearresteerd. Het is van groot belang, dat in geval van arrestatie aan de betrokekn buitenlandse autoriteiten te kennen wordt gegeven, dat contact met de Nederlandse con sulaire vertegenwoordiger wordt verlangd. De con sulaire vertegenwoordiger zal. daar waar nodig en mogelijk, bijstand verlenen en er In het bijzonder nauwkeurig op letten dat de wetten van het land waar de Nederlander in moeilijkheden is gekomen, op de juiste wijze worden toegepast.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13