PELLENAARS REKENT NERGENS MEER OP Londen wacht op genadeloze tennisfinale NIET SPELERS, MAAR TRAINERS STALEN DE „TRANSFERSHOW Na vijf weinig succesvolle Tourdagen VRIJDAG 2 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGliL. LONDEN Geen zingende snaren in de finale van Wimbledon. Maar het doffe, droge geluid van service-aces en inslaande smashes. Stan Smith, de bijna twee meter lange dienstplichtige soldaat uit Pasadena en de nauwe lijks minder lange John Newcombe bezitter van een tennisranch in Texas gaan morgen in een genadeloze finale uitmaken, wie van hen tweeën de bal het hardste kan raken. Geen van beiden had gister enig begrip voor de artistieke neigingen van hun tegenstanders in de halve finalee. „Hard is mooi en mooi is kort", was hun devies. Voor hun twee partijen gebruikten ze tezamen nog geen drie uur: Stan SmithTom Gorman 63, 86, 62 en John NewcombeKen Rosewall 61, 61, 63. KEES PELLENAARS moed verloren Tom Gorman, de man die in de eer ste ronde een matchpoint overleefde tegen Cliff Drysdale en in de kwartfi nales niemand minder dan Rod Laver uitschakelde, werd ernstig gehinderd door zijn rugblessure. Na de partij te gen Laver was hij niet meer in staat geweest zelf zijn sokken uit te trekken en daarna had hij twee dagen niet kunnen trainen. „Je kunt nu eenmaal in de halve finales van Wimbledon niet verstek laten gaan, maar anders zou ik het doen", had hij vooraf verklaard. Stan Smith had de blessure van zijn opponent eveneens hinderlijk gevonden, zij het om andere redenen. „Soms scheen hij last van zijn rug te hebben en dan ineens weer niet. Het was moei lijk om mij daar op in te stellen" Ken Rosewall achtte de nederlaag te gen Newcombe sprekend genoeg om er verder geen commentaar aan te wijden. 36-jarige kleine meester deed er r aan dan in de vijf sets-marathon tegen Cliff Richey, maar het resultaat i nihil. Newcombe was in een su- Zelfvertrouwen In 1967 en 1970 toen hij ook Wimble don won, kon men hem er een verwijt van maken, dat hij aangeleerd tennis speelde. Zonder brille. Zonder finesses. Stug oefenend heeft hij zijn zwakheden weggewerkt en zijn overweldigend zelf vertrouwen deed de rest. Rosewall veroverde de openingsgame »n kreeg zijn tweede game pas weel bij 03 in de tweede. In de derde demarreerde Newcombe van 33 naar 63. Het was een demonstratie van superieur tennis, die door het publiek echter weinig op prijs werd gesteld. Daarvoor deed hij zijn tegenstander te veel leed aan. Gorman heeft onder de gegeven omstandigheden er het beste van gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat hij zonder geblesseerde rug wel van Smith zou hebben gewonnen. De score van hun onderlinge ontmoetingen is 7 1 in het voordeel van Smith. Maar hij zou beter partij hebben kunnen ge- Op een vleug van inspiratie (smash, forehandreturn en een prachtige lob), doorbrak hij de opslag van Smith voor 5—5. Maar de tol voor zijn inspannin gen betaalde hij ogenblikkelijk. In de derde set was er nog één man, die speelde: Stan Smith. John Newcombe en Stan Smith heb ben veertien dagen geleden ook reeds tegenover elkaar gestaan. In de finale van Queens. Toen won Smith vrij ge makkelijk. „Ik ben nu eenmaal een speler voor de echte grote gebeurtenis- I sen", merkte Newcombe bij die gele- I genheid laconiek op. Betty Stöve is met haar Zuidafri- kaanse partner Bob Maud gisteravond uitgeschakeld in de kwartfinales ge mengd dubbelspel. Het paar verloor met 8—9 7—9 van Billie Jean King (VS) en Owen Davidson (Aus). Betty Stöve kwam wel verderin het troosttoernooi. Zij versloeg de nummer twee van Indo- Lita Liem met 57, 61, 61. In de halve finales komt ze uit tegen de zevende speelster van Amerika: Ja- net Newberry. ROUBAIX Kees Pellenaars heeft het nou zegt hij wel helemaal bekeken. De Leeuw van het Liesbos legde zich naer bij de feiten, die tegen hét eind van de eerste Tourweek voor hem glashelder werden. „Ik hoef", sprak hij in Roubaix (waar Pietro Guerra de vijfde etappe won) over zijn Oranje-zwarte brigade, „nergens meer op te rekenen. Vandaag zag ik wat ze tekort komen: macht. Gewoon macht". In het lastige stuk (bochtig par cours, op- en afgaande wegen, vele tempoversnellingen) tussen Dinant en Roubaix schitterden de Goudsmit-Hoffs andermaal door afwezigheid. Of schoon hun goede wil tot uiting kwam in een aantal vertegenwoordigingen bij het vormen van kopgroepjes, grepen ze weer volledig naast de beslissen- warrig beeld bood tot Portugals wieler- troeteikind Joaquim Agostinho aan de haal ging met Jos Huysmans aan zijn Het wilde koersbeeld kreeg een kalme periode, waarin Agostinho zich zonder enige bedenkingen 75 km. lang voor niets uitsloofde Daarna volgde dan, 20 km achter de Muur van Geraardsber- gen, de vorming van de kopgroep waar uit de winnaar zou komen. Pietro Guerra zette het offensief ir,. Bouloux, Vanneste, Stevens, Var. Vlierberghe, Catieau en Riotte sloten zich aan. Op de baan van Roubaix toen, onderdrukte Pietro Guerra (28 jaar en afkomstig uit het Italiaanse dorpje San Pietro di Mo- nubio Verona) de Molteni-drang om te winnen door Julien Stevens te verslaan. Toen die viel (na 170 km. koers, waar Stevens, Vanneste, Van Vlierberghe, Catieau, Riotte, Guerra en Bouloux een kopgroep vormden, waar het peloton geen vat meer op kreeg) ontbraken ze en de verontschuldigingen bleven niet uit. Gerben Karstens: „Ik zat wel voor aan, maar die mannen sprongen weg voor ik er erg in had en toen er in de groep niet meer werd gereden, wist ik dat het gebeurd was". Jan Krekels: „De hele dag fietste ik bij de eersten. Altijd. Op de muur van Geraardsbergen kwam ik pal achter Merckx door. Ik ver wachtte daar de beslissende ontsnap ping. Maar niks hoor. Toen die wel kwam zat ik net in het midden van het peloton. De eerste keer vandaag". Jan van Katwijk: „De grote fout ligt bij ons zelf. Eerlijk is eerlijk, wij wach ten te veel af en het komt volgens mij omdat er zoveel sprinters in onze ploeg zitten". Als Kees Pellenaars van die theorie hoort, haalt hij breed de schou ders op en zegt: „Ach, wat. Maak me nou niks wijs. Ik ben vandaag drie keer naar voren geweest toen ik aan voelde komen dat het belangrijk werd. Ze konden gewoon niet. Echt, ze konden niet. Gebrek aan macht. Ja, en wat moet ik dan nog roepen of dirigeren?. Ik mag niet eens kwaad op ze zijn. Dat kun je alleen als je weet dat ze tot beter in staat zijn. En dit stel is dat niet. Helemaal niet. Geen mens. Ook Karstens niet. Wat er voor mij in deze Tour overblijft is alleen hoop. Alles wat ze nog presteren beschouw ik als een meevaller". Treuzelen Jan van Katwijk bleef er echter bij, dat er in de Goudsmit-Hoff ploeg meer uitkomt als de sprinters hun afwachten de houding laten varen. „Waarom", oreerde de blonde Oost-Brabander na de finish in Roubaix, „moet iedereen zo treuzelen? Er is toch zeker niemand die een Godefroot, Leman of Roger de Vlaeminck aan kan. Zo goed sprinten we nou ook weer niet". In de eerste kilometers, die bedrijvige maar achteraf weinig op- winnende dag inluidden, waren de Goudsmit-Hoffs overigens wel te vinden waar men ze mocht verwachten. Nadat Rini Wagtmans tot twee keer toe (eerst alleen, daarna met Raymond) probeerde een gat te slaan („ik had echt het idee dat een vroege ontsnapping kon sla gen"), brandden de demarages los en de Goudsmit-Hoffs reageerden goed. Kar stens, Benjamins en Van Katwijk mengden zich in de drukte die een Naar huis 's Ochtends bij de start in Marche-en- Famenne lachte Tino Tabak nog breed uit tegen de fotografen die hem een pijp in de mond stopten om aldus het synoniem van zijn naam uit te beelden. Tabak grapte, toonde zich tevreden met zijn lot als Zoetemelks luitenant en hij stapte temidden van een enthousiaste schare Belgen onder een stralend zon netje op de fiets. In Roubaix, 213 kilo meter verder, liep hij rood aan van kwaadheid. „Als het zo moet, ga ik net zo lief naar huis", riep hij in zijn eerste emotie uit. „Ik sta vijfde in het alge meen klassement en dan moet ik achter Agostinho gaan rijden om de eerste plaats in het ploegenklassement te be houden. Alsof er niemand anders van de ploeg is om dit te doen. Zoetemelk wil ik best helpen, maar voor dit werk sta ik te goed in het klassement". Mars' ploegleider Brick Schotte, de laatste dei- oude Flandriens, had echter anders be slist. „De gele petjes voor de leidende ploeg brengen ons elke dag 100 franc op. En dat is een hoop geld". In een keurig zomerkostuum met fel paarse daè, heeft Jan Janssen als toe rist de Topr de France aangedaan. „Een 'wonderlijkte diVaringSé, vond hij die an- dere kant van de Tour, het spektakel voor het publiek, zoals hij dat zelf nooit kon meemaken. Dit keer, zonder afgezien te hebben, becommentarieerde hij het Tour-verloop, „een ontwikkeling", aldus Jan Janssen, „die Eddy Merckx al weer op rozen gezet heeft. Ik vind het logisch dat mannen als Zoetemelk en Ocana wachten tot aan de bergen, maar dat de anderen in deze vlakke ritjes zo kalm blijven, dat snap ik niet". PETER HEERKENS DEN HAAG De afgesloten transferperiode van 1971 zal de geschiedenis van het Nederlandse voetbal ingaan als de minst schokkende van de laatste jaren. Het spektakelstuk van PSV in 1970 (aankopen tot 2Yz miljoen gulden) en van Ajax in 1969 (ruim één miljoen gulden, toen nog verfoeilijk veel geld) is de afgelopen weken zonder een opwindend vervolg gebleven. Goed, de hiaten b(j Ajax na het vertrek van Velibor Vasovic en Nico Renders en de leemte b(j Feijen- oord na het afscheid van Ove Kindvall, zijn opgevuld, maar niet op een manier waarvan men zegt „Tsjonge, wat krijgen we nou Van ausputzer Heinz Schilcher de onbetwiste kandidaat voor het Oostenrijkse elftal en van het Volendamse talent Arnold Mührcn kan nog beter worden dan zijn broer Gerrit, zeggen insiders moet worden afgewacht of zij de steile sprong naar Ajax in een zo kort mogelijke tijd kunnen halen. De Amsterdamse club heeft wel het voordeel dat het Johan Cruyff ondanks zijn praats voor zeven jaar vastbond. Minder onzeker, hoewel vooral het mentaliteitsverschil niet FC Den Haag niet onderschat mag worden, kan Feijcnoord vooruit blikken. Lex Schoenmaker zal in de „kritische" Kuip moeten opboksen tegen de herinnering aan Ove Kindvall. Een verre van eenvoudige opdracht voor de 25-jarige Hagenaar, maar hij staat in een goed boekje bij trainer Ernst Happel en dat kan hem veel vertrouwen geven. In de geledingen achter Feijenoord en Ajax was de stilte groot. Wel een verrassing voor diegenen, die de eerste transferlijst in Neerlands Voetbal opensloegen. Er werden - waarschijn lijk beïnvloed door de saneringsdrift van de KNVB - vanaf het begin zoveel spelers te koop aangeboden, dat vele mutaties in de lijn der verwachtingen lagen. Achteraf is het allemaal erg meegevallen. In schril contrast tot de gematigdheid op de spelersmarkt stond de spectaculaire opleving onder de Ne derlandse trainers. Het buitenland was sterk geïnteres seerd in de Nederlandse „magiërs" die in een paar jaar tijds de voetbalwereld versteld deden staan. Ajax' trainer Ri- nus Michels nam wel de meest opzien barende beslissing. Amper enkele dagen na het veroveren van de Europa Cup in het Londense Wembleystadion zei de nuchtere Amsterdammer, dat het zo mooi genoeg was geweest wat hij bij Ajax had meegemaakt. De komende seizoenen voelde Michels meer voor wat pionieren bij FC Barcelona. De Roe meen Stephan Kovacs neemt zijn taak voor twee jaar over. Hij heeft als trai ner van Steaua Boekarest de laatste seizoenen veel ervaring met Europese topploegen opgedaan. Niet alleen Michels pakte zijn reis- spullen bij elkaar. Ook oud-bondscoach Georg Kessler die zijn werk bij Sparta in de nieuwe competitie zou afmaken vertrok zonder afscheid van de spelers te nemen. Hij streek in België neer, waar het gedevalueerde Anderlecht zijn bankrekening spekt. Leo Canjels, de dynamische man achter NAC, liet zijn bar in Breda in de steek en reisde zijn vroegere leermeester achterna om bij FC Brugge met op het middenveld: Houwaart, Veenstra en Rijnders - de scepter van Frans de Munck over te nemen. De Limburgse kapper Jan No- termans profiteerde ook van de „haus se", want hij trok de Duitse grens over, waar Harminia Hannover hem verwel komde. Mutaties in eigen land waren er ook bij de vleet. Joop Brand zag de toe komst van DWS te somber in en hoopt zich te kunnen uitleven bij het gede gradeerde Haarlem. Pim van der Meent, zijn van PEC afkomstige collega, die op het allerlaatste moment nog van SC Gooiland losgemaakt kon worden, zet zijn arbeid in het stadion voort. De onherroepelijke attractie van Sparta wordt de terugkeer van oud-bondscoach Elek Schwartz. Verder: Joop Castenmil- ler verkaste van Hermes DWS naar Excelsior en Cor van der Hart stapte al maanden geleden over naar AZ'67, dat hij weer in de ere-divisie moet probe ren te brengen. Feijenoord en Ajax hebben wel meer zekerheid gezocht in de breedteontwik- De overgang van Lex Schoenmaker van FC Den Haag naar Feijenoord was één van de uitschieters in de weinig schokkende transferperiode. keling van het spelersbestand. De jonge middenvelder Wim Rijsbergen van PEC krijgt dit seizoen van de stadionclub de kans zich in het B-elftal op te werken en Matti van Toorn, die aan Excelsior was uitgeleend, moest terugkomen om in een jaar te laten zien wat hij nu heeft bijgeleerd. Ajax volgde dezelfde weg. Het bood Gerard Schonewille (Blauw Wit) een contract aan, niet met de bedoeling om hem meteen in te zetten in het eerste elftal, maar meer met het oog op een geleidelijke ontwik keling naar de top, ingewijden beweren dat zo'n hoog niveau haalbaar voor hem moet zijn. Achter het onverslaanbare „duo" in de Nederlandse voetbalwereld zorgde alleen Sparta voor een knappe verras sing. Het haalde Willy Kreuz, de popu laire vedette van Admira Wien, aan de Donau weg. Hoewel in Nederland daar over nog weinig doorsijpelde, staat vast dat deze transactie niet goedkoop is geweest. Oostenrijkse bestuursleden van 55 Admira Wien, die in hun gedachten een transfersom hadden, waarvan zij dach ten dat Sparta wel de schrik te pakken zou krijgen, beweren momenteel, dat zij 900.080 gulden rijker zijn geworden.... om wat contactgeld bij de hand te hebben, deed Sparta toen Harrie Oos terhout. de reservedoelman, aan de Graafschap over en bereikte Hennie Wijs een akkoord met DFC. PSV volstond met de aankoop van de Go Ahead-spits Oekie Hoekema en DWS-verdedigingsinspirator Jos Dijk stra. Het Eindhovense miljoenenpaleis is door deze ontwikkeling nog attractiever geworden. Dat vergt nog meer van trainer Kurt Linder, die het afgelopen seizoen teleurgesteld was. maar nu het volste vertrouwen heeft eindelijk het maximum aan mogelijkheden uit het elftal te kunnen halen. Munk Jensen (FC Antwerpen), Wietse Veenstra (FC Brugge) en Sjef Blatter (FC VVV) wa ren daarom niet meer nodig. Interes sant is verder nog de vraag wat doet Harry Vos de nieuwe competitie? Hij is de afgelopen maand zijn sigarenzaak in Den Haag binnengewandeld met de la- konieke mededeling: mij zien ze nooit meer terug in Eindhoven. De daad bij het woord voegend, besloot hij daarop een brief naar PSV te schrijven, waarin hij zijn besluit motiveerde en zegde hij zijn flat in de Philipsstad alvast op. Zondag jongstleden hield de Hagenaar nog voet bij stuk op de renbaan Duin- digt: „Ik ga dit seizoen als er hele- maaal niets anders opzit als amateur spelen". Oorzaak van zijn vastberaden heid is zijn teleurstelling over het feit, dat PSV zijn medewerking weigerde aan een transfer naar Feijenoord. Men vroeg teveel voor hemnaar verluidt FC Den Haag is de grote onbekende in het spel achter de titelkanshebbers. Het kocht alleen de betwistbare vleu gelverdediger Thijs van Wijngaarde van Telstar en stelde zich verder tevre den met een minieme selectie uit de inboedel van Holland Sport. Sjaak Rog geveen moet op de plaats van Schoen maker bewijzen, dat hij beter is en Paul Roodnat zal vermoedelijk een vast keus worden voor de linksbuitenpositie. Het zo vertroxLWd geworden gezicht op de spelersbank van Ajax is verdwenen. Rinus Michels zal het komend seizoen zijn zorgelijke blikken over Spaanse velden laten dwalen. Of met deze bescheiden aanwinsten het doel van de gemeente Den Haag, het vormen van een Europese topclub op basis waarvan een fusie tussen ADO en Holland Sport tot stand kwam, een haalbare zaak is, valt te betwijfelen. De spelerskern van Holland Sport is sterk verspreid terecht gekomen. De belangrijkste greep daarin deden NEC, dat ausputzer Chris Kronshorst over nam, DWS dat Hans Dorjee voor een jaar leende en FC Den Bosch, dat de Joegoslaaf Mitic dankbaar inlijfde. Verder gingen Joop van Maurik en Ben Roode naar HVC, Bennie Muller naar Blauw-Wit en Frans van der Heide, Coenen, Van der Vaart en Eek- hardt naar Excelsior. lijke voetbalfront. Go Ahead bleef tot de laatste transferdag aarzelen hoe het nou het verlies van Hoekema moest opvangen. Het vond uiteindelijk een oplossing in de persoon van Egbert ter Mors. die na zijn gloriedagen in Rot- Weiss Essen bij De Graafschap beland de, waar hij zich toch te goed voor voelde. Zijn vertrek uit Doetinchem werd gecompenseerd door André van der Ley, de zwarte parel uit Deventer, die voor een attractieve beloning best een stapje terug wilde doen. Eerder was de Graafschap al overeengekomen dat Gerrie Veerman afscheid van Go A- head zou nemen. FC Twente weerde zich wel heel bescheiden, want het nam alleen, HVC's Wilbret als potentiële kandidaat voor het eerste elftal onder contract. Van Jo I.empers, een amateur uit de Limburgse tweede klasser Heer- Van de andere eredivisieclubs kwa men geen schokkende zaken los. NEC was wel erg druk in de weer. Het vertrek vanDavidovic, (België) en de Duitser Kendrossek (Duitsland) moest worden gecompenseerd door twee Joc- goslaven, waarvan de namen nog niet bekend zijn. FC Utrecht schijnt ook gunstig aangekocht te hebben. Finn Seemann en Karei Bonsink, belden van DWS,zijn „pasklare" kandidaten voor de Jacobs-groep, daar tegenover staat al leen de verkoop van Ton Nieuwenhuijs aan Haarlem. Voor DWS zag het er de afgelopen maanden zeer sober uit. Het verkocht maar, zonder dat er een nieuwe in breng tegenover stond. Voorzitter Stoop een zakenman eerste klasse liet zijn hoofd niet op hol brengen door de tijd en sloeg vlak voor het uur „U" toe. DWS kocht op de laatste uvond Karei Vesters (ex-Ajax en ex-NAC) en Cor van Slooten van Haarlem, zorgde dat de Ajax-B-speler Husers zich aansloot, re gelde alles nog met Hans Dorjee en trok de aan ZFC uitgeleende Hans Deen naar zich toe. Met Leo van Straaten, die vroeger bij Telstar vaak excelleerde, en Chris Dekker, de forse uitblinker van NEC en daarvoor AZ'67, was hij reeds eerder tot een akkoord' gekomen. Telstar (DWS'er Bisschot fullprof), NAC (de Pool Aleksander Mandziara) Volendam (doelman Leo van Straaten van FC Den Bosch) en MVV storten zich zelden of niet in het transferge- woel. De debutanten in de ere-divisie waren daarentegen druk doende. Vites se meent in Theo van Toledo (Excelsior) eindelijk de doorzetter te vinden, die het. Clric (SVV), Mitic (Holland Sport), stra als versterking voor zijn verdedi ging over van Go Ahead en palmde ook ae HVC er Veenendaal in. FC den Bosch nam nog meer, veelal middelmatig spelers over. Op rij zijn het Criic (SVV), Mitic (Holland Sport), Schriever (NEC), Jan van der Heuvel en spits Wim de Jong (beiden van Haarlem) en Benno Verschut (De Baro- FC Groningen vond begin deze week een oplossing voor het tragische verics van Tonnie van Leeuwen, die het vori ge seizoen de minst gepasseerde doel man van Nederland was. Het werd de Zweed Jan Nordstrom (IFK Goteborg). Er dreigt nu een moeilijkheid met de tweede keeper Geert Schuurman te ontstaan. Deze is verontwaardigd door de ondankbaarheid van FC Groningen voor zijn zevenjarige staat van dienst en wil met de voetbalsport stoppen. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9