Ben Jurriaans bescheiden wielrenner Bezorgd over uitdaging gezag westerse wereld SCHOLEN HEBBEN GEEN TREK GRATIS DOORGEDRAAID FRUIT W ijziging verwacht monetair stelsel Nieuwbouw SER vandaag geopend Arrestaties in Rhodesië IN Informatrice mishandeld LUNS IN THE TIMES: Mgr. Simonis in Rome met conservatieve bisschopskandidaat Minimum dagloon werklozen oogd Nederlandse geestelijke beschuldigd MARKTEN VRIJDAG 2 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM „Voor de aanvang van de race liet ik Jurriaans nog de overwinningsbeker zien. Ik zei: die wordt voor jou, Ben. Hij glim lachte en zei, dat hij daar nog niet zo zeker van was." Aan het woord is Joop van Riethoven, sportorganisator uit Leiden en de man achter de schermen bij de wielervereniging Swift, waarvoor de 19-jarige Amster dammer vaak reed. Hij is diep onder de indruk van het tragisch ongeluk in Leidschendam. „Hij was een echte vechter", vervolgt Van Riethoven. „Hij haalde iedereen terug in de koers. Daarbij nam hij nogal eens risico's. Buiten de wedstrijd was Ben altijd een stille, bescheiden jongen. Zijn dood betekent een groot verlies voor de wielersport." Het vorige seizoen, toen Jurriaans in Leiden de internationale avondzesdaagse won, was voor de meeste insiders al duidelijk dat een doorbraak naar de top niet lang op zich zou laten wachten. Drie kernachtige uitspraken van mensen, die al jarenlang in de wielersport meelopen, drukten hun bewondering uit voor de grootste prestatie van de Amsterdammer. Joop in 't Veld. voorzitter van de zes- daagse-organisatie, concludeerde lovend: „Hij was de sterkste rijder uit de ge schiedenis van dit evenement." Piet Lie- bregts, Acifits big-boss en als zodanig ploegleider van de nog onervaren Jur- rians: „Hij is de meest lovende renner uit mijn hsele ploeg." Zelfs Piet Ket- tenis. zijn grootste rivaal in de avond- zesdaagse, vergat even zijn teleurstelling en complimenteerde simpel: „Je reed de afgelopen dagen gewoon sterker dan leder ander." Ben Jurriaans onderscheidde zich die zaterdag, de vierde juli, nog het meest door deze indrukwekkende „feestrede" gelaten langs zich heen te laten gaan. Later, bij wielerfanaat Cock van Leeu wen in Zoeterwoude, relativeerde Ben Jurriaans zijn succes en legde hij spon taan, maar zonder een moment de al om dit resultaat voor hem meer bete- lures van een vedette te tonen, uit waar- kende dan werd verwacht. „Deze uitslag (Van onze correspondent) SALISBURY De Rliodesische vei ligheidspolitie heeft sedert het weekein de twintig Afrikanen gearresteerd, na dat in een warenhuis in Salisbury een voorraad wapens was gevonden. Bij toeval werden in liet warenhuis machinegeweren, munitie, explosieven, vergif, handgranaten, medische hulp middelen en guerrilla-uniformen van communistische makelij aangetroffen. Het materiaal zou zijn geleverd door de verboden Afrikaanse Nationale Unie en bestemd zijn geweest voor leden van ondergronds guerrillacellen in de hoofd- brengt me hopelijk dichter bij de ama- teurtop van Nederland. Ik voel zelf beter dan wie ook dat ik nog niet rijp ben voor het grote werk, In klassiekers bij voorbeeld ben ik tot nu toe in de finale nog altijd tekortgeschoten. Dé grote kracht daarvoor mis ik nog." Deze nuchtere analyse van zijn capa citeiten typeerde Ben Jurriaans. Hij was geen coureur, die zichzelf overschatte. Goed voorbereid door Piet Liebregts aanvaarddee hij gewoon dat zijn talt zich langzaam en met inzet van veel ijver zou ontwikkelen. Deze overtuiging gaf hem dit seizoen ook de verrassende zekerheid, waarmee hij een aanbod om prof te worden, afsloeg. Eerst nog een seizoen ervaring opdoen bij de amateurs, leek hem voornamer voor zijn ontwikke ling. Zoveel voorzichtigheid had een gunstige ir.vloed op hem. Hij reed dit seizoen in bijna alle klassiekers „a aan" en won onder andere de vijfde etappe van Olympia's Tour door Neder land en de ronde van Maasdijk. Ook ditmaal zag het er naar uit dan Ben Jurriaans in 1970 winnaar van totaal twintig criteria weer een goede zou doen naar de wisselbeker van de avondzesdaagse. die eerder bijvoorbeeld een erkende vedette als Harm Ottenbros in zijn bezit had. Hij voerde na twee „sprintzege" het algemeen klassement. De sterkste punten in het rijden var Ben Jurriaans waren zijn bekeken koers, inzicht en zijn sprintvermogen. Zwak was hij in alleen koersen voor het pelo ton uit. Zijn verklaring daarvoor was: „Als ik met twee of meer man- naar voren rijd heb ik nergens last van. Maar alleen lukt het me nooit. Ik mis daar voor nog de juiste mentaliteit." Zijn voorgevoel, in de sprint toch meestal de concurrentie de baas te kunnen, was daarop van invloed. „Ik geef zo'n poging dan te snel. op, omdat ik ergens erop reken in de finale mijn prijs te rijden." Het waren eerlijke bekentenissen van een serieuze sportman, die ondanks zijn betrekkelijke onervarenheid de indruk wekte wielrennen al helemaal als zijn vak te beschouwen. De goede instelling voor een rijder, die hogerop wilde komen. „Een fijn leven", besloot Ben Jucriaans dat gesprek thuis bij Cock van Leeuwen in Zoeterwoude. „Ik hou Ben Jurriaans met de bloemen nog In de hand. die h« het vorige sei zoen na z\jn huldiging in de avond zesdaagse ontving. DEN' HAAG Een recent EEG- besluit om uit de markt genomen fruit gratis uit te reiken aan school kinderen lijkt het ministerie van Landbouw, het Produktschap voor Groenten en Fruit en het Centraal Bureau van Veilingen zwaar op de maag te liggen. Zo zwaar dat geen van deze instanties het initiatief zal nemen om het EEG-besluit uit te voeren. Wanneer scholen om dit gra tis fruit gaan vragen zal het minis terie van Landbouw echter toch door de zure appel heenbijten. De ver voerskosten zullen dan waarschijn lijk door de overheid gedragen wor den, aldus het ministerie van Land- Het is enkele maanden geleden alle maal begonnen met een door de Europese commissie aanvaarde aan vulling op de EEG-verordening over het uit de markt nemen van fruit. Die aanvulling houdt in dat doorge draaid fruit, wanneer het niet naar instellingen voor maatschappelijke zorg gaat of als veevoeder wordt gebruikt, gratis moet worden uitge reikt aan schoolkinderen. De Euro pese commissie voegt aan deze bepa ling nog toe: „De lidstaten dragen er zorg voor dat de uit dezen hoofde uitgereikte hoeveelheden komen bij de hoeveelheden die door de school kantines plegen te worden gekocht". Deze toevoeging heeft voor Neder land geen enkele betekenis, omdat er (heel weinig) of „waarschijnlijk helemaal geen" schoolkantines zijn waarvoor fruit gekocht wordt. Het ministerie van Landbouw, het Produktschap en het Centraal Bu reau van Veilingen zijn eensgezind in hun afkeer van het EEG-besluit. De bezwaren die worden opgestapeld liggen op organisatorisch financieel en psychologisch terrein. Verder speelt de kwaliteit van het doorge draaide fruit een grote rol. Men betoogt dat weinig overtollig fruit voor consumptie in scholen in aanmerking komt. „Doorgedraaid fruit is vaak onrijp, overrijp, onder maats of op andere manier van slechte kwaliteit". Behalve dit min derwaardig fruit wordt ook het fruit van kwaliteit 2 onvoldoende geacht voor het uitdelen op scholen. Appels en peren van betere kwaliteit wor den niet zo gemakkelijk doorge draaid. (zo verzekerde men ons). Ge noemde instanties zijn er vewolgens niet erg zeker van hoe de distributie efficiënt, snel en zonder veel kosten moet worden georganiseerd. Het transport zal erg duur zijn. Een ander argument om het EEG-besluit diep in de bureaula te stoppen is dat de scholen hoegenaamd geen belang stelling zouden hebben voor gratis fruit. De Landbouwvoorlichtingsdienst zegt zelfs: „Verschrikkelijk weinig scho len voelen er voor". Scholen zouden geen vergaarbak willen zijn voor overtollige landbouwprodukten. Veel schooldirecteuren zouden reageren in de trant van: „Wij hebben jullie melk al, laat die appelen maar zit ten". Men zou bovendien opzien te gen het gehannes van het wassen en schillen van appels en peren. De ministetr van Landbouw heeft thans een onderzoek laten instellen naar de belangstelling voor de distributie van fruit tegen lagere prijzen op scholen. Die proef is volgens een woordvoerder van het produktschap mislukt. Voor .wie in geval van overpro- duktie toch appeltjes of peren op school wil hebben: De aanvragen moeten worden gericht aan het Pro duktschap voor Groenten en Fruit. Tot gisteren was nog geen enkele aanvraag binnengekomen. BRUSSEL (ANP) Op grond van wat er na het eerste gedeelte van de te Brussel gehouden vergadering van de ministers van Financiën der zes EEG- landen is meegedeeld, is de kans groot te achten, dat er tot een ingrijpende wij ziging van het gehele internationale mo netaire stelsel zal worden overgegaan. Die wijziging zal hierin bestaan dat de marge waarbinnen de wisselkoersen van de valuta's van de .El?G-landen tegen over de rest van de wereld mogen schommelen aanzienlijk wordt vergroot. Die marge bedraagt thans 0,75 procent naar boven en beneden. Thans wordt gedacht aan een marge, die ligt tussen 3 pet (het Duitse stand punt) en 2 pet (het Nederlandse stand punt). Dit zal gebeuren zonder dat de marges in het betalingsverkeer tussen de EEG-landen onderling worden ver groot. Gedacht wordt eerder aan een verkleining van deze marge. Nederland en West-Duitsland hebben in de ministersconferentie verklaard in te zien dat zij moeten terugkeren tot vaste wisselkoersen. Beide landen heb ben echter te kennen gegeven van me ning te zijn, dat zij dit gemakkelijker zullen kunnen doen als in het interna tionale betalingsverkeer tussen de EEG- landen enerzijds en de rest van de we reld anderzijds de wisselkoersmarges aanzienlijk worden vergroot. Nederland is tot de opvatting geko men, dat een grotere wisselkoersmarge nuttig is voor het weren van specula tieve kapitaalbewegingen. Deze opvat ting is gebaseerd op de ervaring, die met het zweven van de gulden is opge daan. Gebleken is nl., dat een heel be scheiden appreciatie van de gulden de kapitaalstroom reeds tot rust heeft ge bracht. Bij een voldoende grotere wissel koersmarge kan dus hetzelfde effect worden verwacht, aldus het Nederlandse standpunt. De Duitse minister van Financiën en Economische Zaken, prof. Karl Schiller, heeft volgens een Duitse woordvoerder gezegd, dat terugkeer tot een vaste pari teit voor de mark alleen mogelijk zal zijn, als er maatregelen tot afremmen van de kapitaalstroom worden gevon den. Van die maatregelen is een grotere wisselkoersmarge de belangrijkste. jaar werd opgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 19-jarige Maria TwaaJfhoven uit Arnhem, die werkzaam is als informatrice bij de expositie „Sonsbeek Buiten de Perken", is ernstig mishandeld door een groep van onge veer 15 woedende meisjes en jongens. De groep, in de leeftijd van 13 ei jaar, was kwaad op Maria geworden omdat zij een 8-jarig jongetje, dat fol ders uit de stand verscheurde, op de vingers had getikt. Haar vriendin, de 18-jarige Aleida Schenk, moest ook een aantal klappen incasseren. Maria, die in het stenen huisje bij de ingang van het park Sonsbeek zit, heeft al sinds de opening de expositie last van buurt jongens die regelmatig papieren en folders bij de stands weghalen. Maria: „Op 'n gege- moment werd het me te bar. Ik trok een jongetje naar binnen en waar schuwde hem het nooit meer te doen. Toen ik hem weer liet gaan ging hij onmiddellijk huilend naar zijn zusje toe die meteen een aantal vriendinnen moet hebben opgetrommeld want voordat ik het wist werd het gebouwtje bestormd". De horde sloeg een ruit stuk en gooide vijf minuten een groot" deel van de inventaris overhoop. Maria: „Ze schop- i me in mijn kruis en buik, spuwden mijn gezicht en krabden en sloegen Het leek wel een stel wilde kat- Haar vriendin wist na een speurtocht een politieauto door de stad de hoofdschuldige, de 15-jarige L. C„ aan te wijzen, die werd aangehouden. Kort daarna zijn de andere schuldigen van huis gehaald voor een onderhoud op het bureau. Ze zullen aan de kinderpolitie worden overgegeven die hen in staat beschuldiging wegens mishandeling zal stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koningin Juliana heeft vanochtend het nieuwe gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag geopend. Het nieuwe pand is in 25 Vi maand opgetrokken aan de Bezuidenhoutseweg, achter het intussen afgebroken „Huis met de zuilen" van de SER, voor de prijs van ruim 12 miljoen gulden, exclusief BTW. Het tegen de rand van het Haagse Bos leunende kantoorgebouw heeft twee vleugels: én voor de vergaderruimten, dat twee lagen telt, en één voor het secretariaatswerk, dat uit zeven ver diepingen bestaat. Hier worden circa 900 vergaderingen per jaar gehouden, hier werken meer dan honderd personeelsleden van het openbaar bedrijfs- lichaam, dat het Nederlandse bedrijfsleven representeert. DEN HAAG (A.NJ\) De scheidende minister Luns heeft opnieuw gezegd het te betreuren dat de laatste tijd in het Westen, en voornamelijk in Amerika, steeds meer de neiging ontstaat het gezag uit te dagen. Even als tijdens de jongste NAVO-conferentie in Lissabon en na zijn terugkeer daarvan op Schiphol wees Luns erop dat deze neiging nog wordt versterkt door een vermindering van morele waarden en zelfdiscipline die in het uiterste geval zou kunnen leiden tot een ondermijnen van het Westerse streven de communistische uitdaging te pareren. Minister Luns sprak over dit alles met de diplomatieke correspondent van het Britse dagblad „The Times". Onder de kop „Luns ziet een alarmerende ten dens in het Westen", schrijft deze cor respondent onder meer: „Voor een man die een zo grote dosis humor en opti misme bezit schijnt minister Luns enigszins verrassend bezorgd te zijn over de verandering die hij de voor bije 20 jaar in de wereldgemeenschap heeft zien plaatsvinden. Hij sprak met enige droefheid over de uitdaging van het gezag, vooi'namelijk in de Ver. Staten, die haar oorsprong vond in het verzet tegen de Vietna mese oorlog en die, naar zijn mening, culmineerde in het uitdagend opstel len van het individueel oordeel tegen over een democratisch gekozen beleid. Als versterking van die neiging zag hij een vermindering van morele waarden en zelfdiscipline die gedeeltelijk te wij ten is aan het kwijnende gezag van ker kelijke leiders en de recente extreme verzachting van censuur. Dit alles zou in het uiterste geval kunnen leiden tot een ondermijning van het Westerse streven de communistische uitdaging te pareren". The Times vervolgt dat „minister Luns in een optimistischer stemming verder zei dat in de afgelopen 20 jaar de gehele sfeer rond internationale betrek kingen gezonder is geworden. Sinds Cuba hebben beide partijen begrepen t het t geva, af glijden naar een kernoorlog. Kleinere conflicten echter zullen zich waar schijnlijk gemakkelijk en veelvuldig blijven voordoenaldus minister Luns in The Times. Met de opening viert de S.E.R. te vens (wat vertraagd) het twintigjarig be staan, dat met zestien personeelsleden in een pand aan het Emmapark begon in 1950. Twee jaar later werden de steeds groeiende activiteiten verplaatst naar enkele panden aan de Bezuidenhoutse weg, de huizen met de zuilen, waarach ter op 1 mei 1969 officieel met de nieuw bouw werd begonnen. Het architecten bureau Westerhout, Smid en Cramer uit Den Haag maakte het ontwerp, dat uit mondde in een sober gehouden, efficiënt pand. dat na de afbraak van het oude kantoorgebouw 'n heel eind van de straat staat, onder meer in verband met de ve rooilijn en de daarmee verband houdende bouwvoorschriften. Voordat men tot nieuwbouw besloot heeft men nog overwogen om zich elders te vestigen gedacht werd aart Utrecht Wassenaar maar men wilde ten slotte zo dicht mogelijk bij het regerings centrum blijven en de Bezuidenhoutse weg werd toen een uitstekende vesti gingsplaats gevonden in verband met de bereikbaarheid per particulier of open baar vervoermiddel. De noodzaak om achter het bestaande gebouw te opere- terwijl het S.E.R.-werk doorging heeft heel wat problemen veroorzaakt as zelfs geen ruimte meer voor een bouwkraan, die dan ook in het bouwske- let moest worden opgetrokken en tenslot te met een andere kraan moest worden verwijderd toen het oude pand was ge- Koningin Juliana werd begroet door de Haagse burgemeester Marijnen en haar Zuidhollandse commissaris Klaaszes. als mede door S.E.R.-voorzitter drs. De Pous en algemeen secretaris drs. Huub Jansen, die als bouwheer is opgetreden en zijn pensionering tot deze dag heeft uitge steld. In de grote vergaderzaal van de raad hield voorzitter De Pous een toespraak, waarin hij erop wees. dal het nieuwe pand helemaal is ingericht voor de S.E.R.. reden waarom een ander instituut er niet in zou passen. Hij liet voorts twintig jaar S.E.R.-werk de revue passeren en con stateerde daarbij niet alleen, dat de raad heel dikwijls zeer nuttig en ook baanbre kend werk heefl verricht, maar ook dat er uit de veelheid van adviezen en andere besluiten eën veel grotere unanimiteit blijkt dan buitenstaanders wel eens sug gereren. Minister B. Roolvink van Sociale Za ken bood in waarschijnlijk zijn laatste speech in die functie de gelukwensen van de regering aan. Hij noemde de nieu- AMSTERDAM -De advieskoersen buitenlands bankpapier luiden: Londen 8,558.75; New York: 3,443,54; Mon treal: 3,44—3,54; Parijs. 63,75—65,75; Brussel: 7,10—7.30; Frankfort: 100,50— 103: Stockholm: 67,5070; Bern: 86,50— 88.50; Kopenhagen: 4749; Wenen: 14 2514.50. Lissabon: 12,3012,90; Madrid: 5,055,30. we behuizing 'n teken en 'n bevestiging van de belangrijke plaats, die de raad in het Nederlandse sociaal-economische en staatkundige leven inneemt. Na de openingsceremonie wandelden de genodigden door de 40.000 kubieke meter van het grote uit 6000 kubieke meter betonmortel en 750.000 kg staal op getrokken gebouw, intussen via 1600 vierkante meter glas genietend van door kijkjes in (beneden) en uitzicht over het Haagse Bos, wier bomen reiken tot lies hoogte van het 37,5 meter hoge pand. Onrust in bisdom Roermond (Van een onzer verslaggevers) ROME Het bezoek dat mgr. Simonis, de bisschop van Rotterdam, momen teel met dr. J. M. Gijsen (39), rector van het rusthuis St.-Elisabeth te Haelen (bij Roermond) aan Rome brengt, heeft in het bisdom Roermond grote onrust verwekt. Welingelichte kringen in het bisdom Roermond hebben alle reden om aan te nemen, dat het bezoek vooral bedoeld is om dr. Gijsen bij de Vaticaanse autoriteiten te introduceren als de beste kandidaat voor het Roermondse bisschopsambt. Mgr. Simonis, die vanmorgen door de paus in particuliere audiëntie is ontvan gen, zou van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om rector Gijsen als zodanig naar voren te schuiven. Ondanks het feit, dat van verschillende zijden druk op mgr. Simonis zou zijn uit geoefend, zich niet te mengen in de op volging van mgr. Moors, zou de Rotter damse bisschop zijn privé-initiatief heb ben doorgezet. Door behoudende groe peringen in het bisdom Roermond wordt mgr. Gijsen al enige tijd als ideale op volger voor mgr. Moors gezien. Conser vatieve kringen zouden volgens onze woordvoerders niets ongedaan laten om hem als eerste op de door het kathedraal kapittel op te stellen voordracht ge plaatst te krijgen. Alle geruchten omtrent de missie van mgr. Simonis worden overigens in Romè ontkend. Mgr. Daemen verklaarde gis teravond nog nadrukkelijke dat Simonis „gewoon met zijn boezemvriend Gijsen op vakantie is". Volgens hem is de Rotterdamse bisschop naar de eeuwige stad gereisd om aan de Vaticaanse in stanties de bezoeken af te leggen, die voor een pasbenoemde bisschop gebrui kelijk zijn. Toch wordt de kans, dat rector Gijsen de nieuwe bisschop van Roermond wordt door zeer gezaghebbende kringen in f Roermondse diocees op 50 tot 60 geschat. In ons telefonisch gesprek met mgr. Daemen stelde deze overigens met de grootste nadruk dat bisschop Simonis op geen enkel bezoek aan wie dan ook door rector Gijsen vergezeld is. Ook de bezoeken, die voor de komende dagen gepland zijn, zal dr. Simonis alleen afleggen. Voor de kandidatuur van de heer Gijsen is door de behoudende groeperin gen veel aktie gevoerd. Ingewijden heb ben ons verzekerd, dat de naam var rector Gijsen niet op de kandidatenlijst voorkomt, die het kathedraal kapittel heeft opgesteld en naar Rome heeft gestuurd. Op die lijst staan in ieder geval wel de namen van de deken Heerlen P. Jochems, d, deken van Maastricht dr. L. Pelzer en de perso neelschef van het bisdom dr. W. van Kempen. DEN HAAG (ANP) Het minimum dagloon ingevolge de wet werkloosheid- voorziening zal met ingang van 1 juli a s. worden verhoogd van f44,19 tot f 46,88. Minister Roolvink van Sociale Za ken heeft dit de gemeentebesturen meegedeeld. Deze herziening vloeit voort uit het besluit tot aanpassing van het minimumloon aan de algemene loonkosten per 1 Juli a.s. Als gevolg hiervan gaat zoals gemeld het minimumloon per die datum omhoog van f 167,79 tot f 177,90 per week. BRASILIA (AFP) De Nederlandse priester J. A. Rutges is door de militai re justitie in Brasilia bc-schuldigd van collaboratie met de ondermijnende ui terst linkse organ: lie „voorhoede van het revolutionaire leger". Volgens een bekendmaking in de Braziliaanse hoofdstad zou de priester „ondermijnen de vlugschriften" opgesteld en verspreid hebben, waarin martelingen aan de kaak gesteld worden, waaraan politieke gevangenen in de deelstaat -Minas Ge- rais blootgesteld zouden zijn. LEIDEN. 2 JULI - AANVOEII: stieren IS; per kg schoon koeien 750-100- 1 AANVOER: HANDEL: kal ROELOFARENDSVEEN, 1 Juli, bloemen ève 23-34, sim keefer 19—:'?. ju-thur 18—25 -3-1. Min i. 10- jv, 'lm, 10—25, -105, colvllleis 05— ntc - Wnspecn A R I 1400—1880; -14C, II 03, 8 p.b. I Het bureau voor verkeersveiligheid in Wenen heeft een apparaat aangesehalt voor onderzoek naar verkeerspsychologie. Door de optische lens van het appa raat wordt iedere waarneming van de vrachtwagenbestuurder zichbaar. I»ie indrukken worden aan een t.v.-eamera doorgegeven en op de band gelegd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5