TENNESSEE WILLIAMS: Ceiclae Qowuvnt Ik geloof dat alle artiesten onder de oppervlakte abnormaal zijn JAN BORKUS MET VRIENDELIJKE GROETEN „Mijn programma vraagt meer dan praten en plaatjes zoeken" Tele-archief Het was toch zinvol Arts als drummer op de televisie Knokkefestival VAGINA 2 LEIDSE COURANT Gemeenten nemen handschoen op tegen het rijk IN processen die tegen de staat waren aangegaan hebben de vertegenwoor digers van die staat de laatste weken nogal eens veren moeten laten. Ministers en staatssecretarissen mogen zich wel gaan bedenken alvorens ze een onderdeel van hun beleid nog eens door de rechter laten toetsen. Een Damocleszwaard boven hun hoofd weten met name de ministers die in het nieuwe kabinet de portefeuilles van Financiën en Binnenlandse Zaken moe ten beheren. Want via hun eigen organi satie de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben enige gemeente besturen laten doorschemeren dat ze tegen de staat een civiele procedure overwegen wegens „een onrechtmatige De betreffende gemeentebesturen erge ren zich over de manier waarop het rijk de uitkeringen voor buitengewoon onder wijs afwikkelt, juister gezegd: niet af wikkelt. Er zijn gemeenten die al tien jaar op hun geld wachten omdat men in Den Haag het niet eens kan worden over het verschil tussen „kosten van onderwijs" en „kosten van de school' Waaraan de lagere bestuursorganen zich ergeren is, dat het rijk langs wette lijke wegen de gemeenten verplicht om voor het buitengewoon onderwijs uit gaven te doen en dan later overgaat tot een potje touwtrekken om „wie wat betalen" moet., /AVER de aanwezigheid van een goede controle op de uitgaven van lagere bestuursorganen, behoort niet te worden geklaagd. Plaatselijk wordt over de ur gentie, doelmatigheid en billijkheid van bepaalde uitgaven soms geoordeeld op een manier die strijdt met wat nationaal wenselijk, noodzakelijk en mogelijk is. Wanneer de gemeenten en provincies dan, direct of indirect, proberen de reke ning van hun bestellingen door de minis ter van Financiën te laten betalen, lok ken ze vraagtekens uit. Het is deze ma nier van optreden die de lagere organen kwetsbaar maakt in hun kritiek op het rijk. omdat ministers meermalen beleids maatregelen nemen waarvoor provincie en gemeenten kunnen opdraaien. Iets meer zelfkritiek en de gemeenten zouden oersterk staan bij hun klacht dat. wan neer voor de staat het sein op zuinigheid wordt gezet. Den Haag liever de lagere publiekrechtelijke organen dan zichzelf op een droogje zet. Het zal helemaal spannend worden, nu Nederland op de drempel staat van een regeringsbeleid dat om macro-eco nomische redenen de remmen al stevig moet aantrekken, maar dat bovendien nog eens super-kritisch dient te zijn geld vrij te maken voor taken die bij de verkiezingen door een ruime n derheid van de burgers als „urgent" gewezen zijn. Bij standspij n FEN enkele opmerking nog over ningsverschillen tussen rijk en ge meenten inzake de uitkeringsnormen van de Algemene Bijstandswet. De rege ring wil de Bijstandswet structureel wijzigen, omdat divergentie in uitkerin gen al op verschillende fronten spanning heeft veroorzaakt. In zijn commentaar op het vóór- ontwerp tot bijstandswijziging stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat de gemeenten ook bij een meer even wichtig bijstandsbeleid ruimte moeten houden en bij kwesties als de onderlinge harmonisatie van dit bijstandsbeleid pri mair zelf verantwoordelijk zijn. Een goed geluid, mits de gemeenten dan ook meer dan ze nu vaak doen, tot uitdrukking brengen dat ze in hun totale uitgavenbeleid hier willen bezuinigen om daar royaler uit de bus te kunnen komen. Het leuke blijkt dan te zijn, dat ter zake van het trekken van consequenties uit erkenning van urgenties rijk en ge meente beide boter op het hoofd hebben. Langzamerhand bekend IN het aantal voor de regering-Bies heuvel niet zo stralende commenta ren valt op. hoe steeds gehamerd wordt op het aambeeld, dat de winnaars bij de kabinetsformatie de partijen zijn, die bij de verkiezingen verloren hebben. Langzamerhand zal dit bij alle Neder landse burgers wel zo bekend zijn, dat ze het geheugensteuntje van oppositio nele politici en hun tolken kunnen mis sen: de meeste van die burgers weten bovendien, dat het debet van dit ver schijnsel allerminst exclusief te wijten is aan partijen, die bij de verkiezingen verloren hebben. Ook sommige winnaars hebben terzake bij een politiek gewe tensonderzoek te ontdekken, dat hun eigen bonte koe vlekjes heeft. Na 29 april en de verwachte herhaalde weigering van drs. Den Uyl om met de informatie-Steenkamp actief mee te werken, stond vast, dat er of een minderheidskabinet zou komen, waarbij de verliezers ook op de bok zouden zit ten, of een vijf-partijen-kabinet, dat nu aan kritische blikken is onderworpen. Wanneer we niet beter wisten, zouden we gaan geloven, dat de Partij van de Arbeid met haar sympathie voor par tijen die stembuswinst boekten, feitelijk van mening is. dat DS '70 de kern van het nieuwe kabinet had moeten vormen. met daarom heen dan wat christen democratische en liberale omlijsting. Op die manier zou de grootste win naar inderdaad aan zijn trekken geko men zijn, maar met Drees jr. weet ook drs. Den Uyl, dat dan de politieke spel regels wel op een heel zonderlinge ma nier zouden zijn toegepast. DEN HAAG Jan Borkus. Rijzige gestalte. Grijzend haar. Smal ge zicht. Bruinhoornen bril. Een man, die een vriendelijke, ongedwongen Tot hij begint te praten. Dan is er de klik van herkenning. Want zijn indruk maakta Ogenschijnlijk gaan er van hem dertien in een dozijn, stem behoort radiolievend Nederland, als gewaardeerd lid van de NOS- hoorspelkern en als presentator van het verzoekplatenprogramma „Met vriendelijke groeten", dat zondagsmiddags tussen half en één uur uit de luidsprekers schalt. Een programma, dat, getuige de luisterdichtheids- cijfers, een constante populariteit geniet. „Kunst", zegt Jan Borkus be scheiden. „Kunst, als je na „Muziekmozaïek" van Willem Duys en vóór „Nar" van Coen Serré zit. Kunst, om dan een goede luisterdichtheid te hebben. De radio staat toch al aan hoorspelacteur uit. We kregen ruim 1000 aanbiedingen. Er zijn en tenslot te maar negen overgebleven, waarvan er inmiddels al weer drie of vier vertrokken zijn. Van vergrijzing is dus geen sprake, want zes jongeren op een totaal van twaalf is nog altijd vijftig procent. Ik geloof ook, dat we over ons dieptepunt heen zijn. Het hoorspel wordt weer populair. Dat is vooral een verdienste van de TROS. Die realiseerde zich, dat hoorspelen buiten de geldende televisietijden moeten worden uitgezonden. Dus vroeg in de middag of heel laat in de avond. Het gelijkhebben werd geïllu streerd met het waanzinnig populaire Apollo XIII, voortreffelijk geregis seerd door Harry Bronk. Evenals vorig jaar heeft producer Flip van der Schalie een drietal program ma's samengesteld uit AVRO's „Tele- Archief, waarbij fragmenten zullen worden getoond van amusementspro gramma's en oude films, die tien jaar of langer geleden op de buis werden gebracht. In het programma van van avond zijn dat opnamen van Gilbert Bécaud, Eve Boswell, Anny Cordy, Johnny Kraaykamp, Peter Kreuder, Rita Reys, The Skymasters onder lei ding van Pi Scheffer, Conny Stuart, Willy Walden en Piet Muyselaar, Mie- ke Telkamp, Frits Thors, Pieter Lutz en Willem Nijholt. Voor de presentatie zorgt Flip van der Schalie. De regie heeft Mathieu Rogmans. AVRO Ned. II 20.21 uur. Jan Borkus is bescheiden. Maar dat weerhoudt hem er niet van een ander facet van zijn populair-zijn uit de doeken te doen. „Ik geloof, dat de hele opbouw van zo'n programma ook be langrijk is. Je moet het niet alleen laten aankomen op je luisteraars. Na tuurlijk, hun verzoekjes vormen de hoofdnoot. Maar daarnaast moet je er als presentator en samensteller voor zorgen, dat het verteerbaar blijft. Als je vijf smartlappen achter elkaar hebt gehad, wordt het gewoon tijd voor een vrolijke, ongecompliceerde meestam- per. Dat is een ongeschreven wet. Je ziet, dat mijn werk niet aalleen be staat uit het voorlezen van wat kaart jes en het bijeenzoeken van de ge zaagde plaatjes." Jan Borkus is van huis uit een toneel man. „Nou ja, toneelman. Schrijf maar. dat ik een poging in die rich ting heb gedaan. Voor de oorlog heb ik korte tijd les gehad bij het toen malige Haags conservatorium. Een geëigende beroepsopleiding was er toen nog niet. Na de oorlog kwam ik bij het gezelschap van Siem Nieuwenhui- zen, de vroegere partner van Buziau. We speelden alleen kinderkluchten, maar toch heb ik er ontzettend veel geleerd. In '48 wilde ik wat anders. Toevallig kende ik Herbert Perquin, die bij de KRO-radio zat. Hij bezorgde me een auditie en voor ik het besefte, zat ik bij de hoorspelkern van de KRO. Mijn eerste programma was „De klok heit negen". Die uitzending was waanzinnig populair. Mensen als Ger de Roos en zijn Orkest Zonder Naam. de musketiers, de marketent ster, Alexander Pola, Jan de Cler, enfin noem maar op, zaten er ook nog in. Het was heerlijk werken." VASTE KERN In '49 verhuisde Jan Borkus van de KRO naar de VARA. „Ja. en dat is eigenlijk altijd zo gebleven, al zit ik in de hoorspelkern van de NOS. Dat komt zo. In hetzelfde jaar als mijn verhuizing '49 dus deed ik een auditie voor de toenmalige NRU-hoor- spelkern. Ik kwam door de zeef en werd lid. Dat was in 1950. Ik zit er nu dus ruim 21 jaar in. Alleen zijn de omstandigheden wat veranderd. Vroe ger werkten we met een kern van zo'n veertig man. Tegenwoordig heb ben we er nog maar twaalf. U vx-aagt, of er vergrijzing is? Ik dacht het niet. Een paar jaar geleden schreef de NRU een opleiding voor Om nog even terug te komen op die jongeren, je moet natuurlijk niet gaan zoeken naar mensen met een toneel opleiding. Die gaan direct naar een gezelschap, dat staat voor hun eind examen al vast. En gelijk hebben ze Want wij hebben een vak, waar je echt niet vet van wordt. Bovendien moet je kunnen werken in een klini sche ruimte. Persoonlijk heb ik er nooit veel moeite mee gehad. Ik kan me er gewoon beter concentreren. To neel op zich ambiëer ik niet. Zeker niet, nu men het ene experiment na het andere afwerkt. Ik kreeg van de week toevallig een plaatje gestuurd, dat hier goed bij aansluit. Fie Carel- sen spreekt het en ze geeft een soort uitleg, satirisch, over het moderne to neel. Televisie intersseert me hogelijk. En ik besef terdege, dat als ik ooit wat voor de televisie zou willen doen ik me dan eerst moet omschakelen. Bij de radio kun je namelijk improvi seren. Bij de televisie is dat onmoge lijk. Ieder woordje, ieder zin van je tekst, hoort bij een bepaalde came ra-instelling. Als je uit eigen beweging gaat veranderen, loopt de hele boel in de soep. Ik spreek ook wel eens tek sten bij reclamefilm, of gewone film. Bovendien doe ik samen met Corrie van der Linden de stemmen van ..Gompie en zijn vrienden". Je ziet, dat ik behoorlijk wat omhanden heb. PRESENTATIE In januari '66 begonnen we met ons verzoekplatenprogramma. Ik had al een paar keer laten vallen, dat ik graag een dergelijk programma wou doen. En de VARA vroeg me. Ik geef eerlijk toe, dat ik even met de ogen stond te knipperen. Het is net, of je voor de eerste keer in het koude water wordt gegooid om zwemmen te leren. Maar dan wel zonder reddings gordel. Ga maar na. je moet een naam voor het programma verzinnen (het werd „Met vriendelijk groeten"), je moet je programma een eigen ge zicht geven en een vaste draad in je presentatievorm brengen. Zonder mezelf op de borst te willen kloppen, geloof ik, dat Met de muziek mee aardig geslaagd is. We hebben een eigen image, en we hebben een herkenbare presentatievorm en we zijn populair. Wat wil je nog meer? Trouwens, de luiserdichtheidscijfers wijzen het wel uit. Die liggen tussen de veertien komma zoveel en de ze ventien komma acht. Dat is in verge lijking met andere programma's aan de zeer hoge kant. In oktober j.l. hebben de feestelijke tweehonderd- vrijfde uitzending gehad. We gaan nu op naar de 500. Tenminste, als de VARA het programma handhaaft. Maar ik zie niet in, waarom ik uit de ether zou moeten. Het klinkt misschien gek. maar het presenteren van een verzoekplaten- porgramma is heerlijk. Je kunt er namelijk een ander enige ogenblikekn echt gelukkig door maken. Niet op de sentimentele toer, maar gewoon man nelijk. Kijk, die manier van Frans Nieuwenhuis van radio Veronica zie ik niet zo zitten. Met alle waardering voor zijn vakmanschap geloof ik na melijk, dat hij iets te ver gaat. Zieke omaatje, op sterven liggende opaatje en verlamde kindertjes z'n natuurlijk verschrikkelijk, maar ik geloof niet, dat een verzoekplatenprogramma ge- eigend is voor dit soort werk. Ik begin er in principe in ieder geval niet 'aan. Ik wil best een plaatje draaien voor die mensen. Daar gaat het helemaal niet om. Maar ze moeten niet ver wachten, dat ik uitgebreid op hun ziektegevallen inga. De wereld kent al ellende genoeg. Ik heb al eerder gezegd, dat een verzoekplatenprogramma meer vergt dan alleen presenteren en plaatjes op zoeken. Je bent er gewoon dagen mee bezig. Je moet al die post doornemen, je moet verzoekjes gaan combineren, omdat je anders in tijdnood komt. Je krijgt ook verzoekjes van gedetineer den of mensen met persoonlijke moei lijkheden. Dat kun je moeilijk uitge breid voor de radio vertellen. Dus moet je het zo inkleden, dat je woor den alleen voor die mensen begrijpe lijk zijn. Ga er maar aanstaan. Het is lang niet eenvoudig. Een goed voorbeeld van mogelijke moeilijkheden. Laatst kreeg ik van een oude man een verzoekje. Ik had hem in mijn programma zitten. Maar voordat ik kon uitzenden werden we opgebeld met de mededeling, dat de man inmiddels overleden was. Zijn naam moest er dus uit. Gelukkig zat hij voorin het programma en kon dus gemakkelijk geknipt worden. Voor hetzelfde geld zit hij echter midden- of achterin. En dan zit je niet prettig. Dat kan ik je verzekeren." Gesprek met stervende pater: 55 55 Vanavond zendt de KRO-televisie onder de titel ,,Het was toch zinvol" een documentaire uit van Willebrord Frequin, waarin de op 7 juni jongstleden overleden pater Jan de Bakker vertelt over zijn leven en het afscheid daarvan. Pater Jan de Bakker, die tweeënvijftig jaar oud werd, was in eerste instantie voorbestemd om als missionaris naar China te gaan. De revolutie daar boog de plannen van pater De Bakker om: hij werd zielzorger in Nederland en bleek langzamerhand een man met heimwee naar de kerkelijke tradities en een argwaan ten opzichte van de nieuwe ontwikkelingen in de Katholieke Kerk. In augustus van het vorig jaar werd hij ziek. Het werd hem al gauw duidelijk, dat hij nog maar kort te leven zou hebben. In dit enkele maanden voor zijn dood gemaakte programma vertelt hij Willebrord Frequin, hoe hij het bericht van zijn dokter heeft verwerkt, wat voor moeilijke ogenblikken hij heeft doorgemaakt en hoe hij. door een groot Godsvertrouwen, erin geslaagd is de schok van de dot-dstijding te verwerken. De laatste jaren van zijn leven oefende pater Jan de Bakker de functie van bedrijfsaalmoezenier in Vlissingen uit en was hij rector van het plaatselijk ziekenhuis. Ondanks zijn ziekte kreeg hij nog de gelegenheid afscheid te nemen van zijn familie, die hij ter plaatse bezocht. Bij zijn afscheidsbezoek aan zijn zuster in Haarlem sprak hij met Willebrord Frequin over de zin van het leven. KRO, Nederland I, 22.31 uur. HEERLEN Vrouwenarts dr. A. Schellen uit Sittard zal in de sporthal Varenbeuk te Heerlerheide zijn tele visiedebuut als drummer maken. Dit tijdens de opname van het VARA- programma Met de muziek mee, dat maandag 9 augustus wordt uitgezon- Men heeft dr. Schellen hiervoor uit genodigd als „bekende Limburger". De Sittardse arts, die in zijn jeugdjaren reeds de drumstokken heeft gehan teerd, zal voor die gelegenheid deel uitmaken van het orkest Dolf van der Linden. Het optreden van dr. Schellen vindt plaats tijdens het programma onderdeel „herinneringsmelodie". Om dat de heer Schellen bijzondere be langstelling heeft voor het medische werk in Malawi gaan orkest en (gele- genheids)solist op de Afrikaanse tour. Dr. Schellen wil deze kans aangrijpen om financiële steun te krijgen, voor het Mlambe-hospitaal, waar hij reeds enkele keren naar toe is geweest en waar hij begin 1972 opnieuw naar toe zal gaan. VPRO-campus, waarvan gisteren de eerste aflevering op het scherm kwam, steunt op het idee van het vodderige Piknik van het vorige sei zoen, zij het dat in de uitvoering wat meer lijn wordt gebracht. Die lijn bestaat vooral uit een regionale ge richtheid en uit het feit dat het infor matieve gedeelte beperkt wordt tot één onderwerp dat dan een breder aanpak kan krijgen. Gebleven zijn de filmpjes, de onver teerbare stokoude western en de pop muziek die gisteren rauw en vooral hard gebracht werd door The Brain- box (Nederlands) en The Slade (Brits). De regionale instelling zal wel een idee van de VPRO-penningmeestcr zijn. Deze omroep maakt gemeenlijk programma's die op een stedelijke minderheid gericht zijn. Het kan der halve geen kwaad te trachten zich vrienden te verwerven op het plattere land. Gisteren resulteerde het in landelijk ponyrijden, een zeer ongekunsteld landelijk koor en het ruim aan de orde stellen van een landelijk pro bleem: de ruilverkaveling. Op een of andere manier werd de behandeling van dat onderwerp nog redelijk goed gedaan ook afgezien dan van het gehannes met video-recorders maar het was wel een onderwerp dat toch maar voor weinigen echt interessant De Campusformule directe uitzen ding van een terrein waar ook nog de bezoekers moesten worden bezig ge houden stond ons niet aan. Er was bijvoorbeeld een orkestje dat voor die bezoekers speelde in het genre dat in onze jeugd „salonmuziek" heette. Een ijverig orkest. Want het was te horen, dwars door koor, door pop, door aller lei sprekers heen. Prijzenswaardig vonden we het dat voor achten vooral aan de jeugd ge dacht was. Maar omdat een landelijke dressuurproef te lang duurde ging het aardigste onderdeel een heel op merkelijke poppenkastvertoning de mist in omdat de STER niet toeliet dat die vertoning uitliep en ze derhal ve vóór het einde afgebroken .moest worden. Onze kinderen waren KWAAD! Vg. Jan Borkus dagen bezig voor programma NEDERLAND I NOS: 18.00 uur: Tennis Wimbledon 18.25 uur: Tour de France •18.45 uur: Pip en Zip E.O. 19.05 uur: Wie is mijn profeet? •19.35 uur: Schevenings Vissers Vrouwenkoon» •20.00 uur: Journaal KRO: •20.21 uur: De wrekers •21.11 uur: De gulden zeezwaluv Knokkeshow 22.01 uur: Brandpunt 22.31 uur: Gesprek met een stervende pater •22.51 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: •18.45 uur: •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie AVRO: 19.30 uur: Verkeersbeeld •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Tele-archief 21.20 uur: Babeck •22.25 uur: Ding Dong, muziek •22.50 uur: Journaal NEDERLAND I VARA 16.00 uur Journaal 16.02 urn- Dagje ouder 17.00 uur Prof. Balthasar 17.15 uur Op expeditie in Noord-Amerika 19.30 uur Koning klant 20.00 uur Journaal 20 21 uur Zomaar een zomeravond 21.50 uur McCloud 22.40 uur Achter het nieuws 23.05 uur Journaal NEDERLAND II NOS 14.00'uur Tennis Wimbledon en zwemreportages 19.05 uur Dier en vriend 19.30 uur Mijn idee 20.00 uur Journaal 21.21 uur Kapers in de lucht, film 21.50 uur Eenmaal andermaal 22.35 uur Dagsluiting 22.40 uur Journaal euws; 19.00-19.10 Wereldpanoi 20 Nabeschouwing Ronde van F U en reportage Wimbledon 1071). 00 en 18.30 uur: onderbreking ïish-reportage van de Ronde var rijk 1971. 19.30 (S) Veel gevraagde gewijde idedelingen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 (S) esportberichten. 18.30 1 nken. 19.00 Niei NEW YORK (AP) Tennessee Williams zegt dat zijn nieuwe toneelstuk zijn beste had kunnen zijn als hij het had geschreven toen hij nog jonger was. „Als je 60 bent, ben je geen 33 of 34 meer. Dat is van heel veel belang. Als ik dit stuk had kunnen schrijven met de kracht die ik had toen ik „Glazen speelgoed" schreef, zou dit mijn beste stuk kunnen zijn. Met het vorderen van de jaren verlies je kracht, fysieke kracht. Het is niet dat je niet veel meer te zeggen hebt. Dat heb je wel, maar schrijven is fysieke inspan ning. Ik snak nu werkelijk naar adem als ik hard werk, als ik er helemaal in ben". „The two character play", dat op 8 juli in Chicago in première gaat, zal worden geregis seerd door George Keathley, welbekend als Wil- fiamsvertolker. De sterren van het stuk zullen Eileen Herlie en Donald Madden zijn. Keathley heeft in 1956 de wereldpremière van „Zoete vogel van de jeugd" geregisseerd, in 1965 de produktie van „Glazen speelgoed" ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van het stuk verzorgd en verder „De getatoeëerde roos" en „Kat op een heet zinken dak" geregisseerd. Het nieuwe stuk gaat over een acteurspaar broer en zuster dat door hun reizend toneel gezelschap ergens in een barre uithoek in de steek is gelaten. „Het is een allegorie over het iorgelijk bestaan van de mens. Zij praten erover met zijn tweeën een stuk op te voeren. Hij houdt staande dat dit noodzakelijk en zij dat het onmogelijk is. Dit geeft", zegt de auteur, „aanlei ding tot een gespannen verhouding. „Zij moeten zelf voor de belichting en de geluidseffecten voor hun stuk zorgen. Het schakelbord en de machi nerie voor de geluidseffecten bevinden zich op net toneel en zij moeten ze zelf bedienen. Het wordt een soort technische nieuwigheid. Mis schien een noodlottige", zegt Williams met een lach. „Zij houden geweldig veel van elkaar maar het stuk zegt niet dat zij met elkaar naar bed zijn geweest. Ik had het gevoel van wel. De verhouding tussen broer en zuster verschilt van elke andere. In „Glazen speelgoed", neemt Amanda het in zekere zin over van de broer en de zuster. Dat was niet wat ik bedoelde. „Glazen speelgoed" is een gemakkelijker toegan kelijk stuk, het zal meer reacties bij het publiek Ie voorschijn roepen dan dit". Williams schrijft dikwijls zijn stukken opnieuw. Toen „De melk- trein stopt hier niet meer" na een korte kooptijd op Broadway niet meer werd opgevoerd, he- schreef hij het en werd het opnieuw opge- „The two character play" werd in 1967 voor het eerst opgevoerd in een theater bij Londen. Wil liams zegt: „Ik heb het geschreven toen ik aan de rand van een geestelijke ineenstorting stond en herschreef het nadat ik zogenaamd hersteld was. Het is geschreven aan beide zijden van de Apocalypse". Williams werd na een langdurig verblijf in november 1969 uit het ziekenhuis ontslagen. was door en door abnormaal. Ik geloof dat alle artiesten onder de oppervlakte abnormaal zijn. Sommige schijnen een heel normaal uiterlijk voorkomen te hebben. Ik ben altijd gek geweest. Dit stuk is erg persoonlijk. Het gaat over ineenstorting. In een tranteartikel werd beweerd dat het een bood schap bevatte. Het bevat geen enkele boodschap behalve die van moed in het gezicht van een nederlaag. Dat is naar mijn mening niet zonder betekenis in de schaduw van het Pentagon. Ik houd niet van boodschappen". „Ik wil altijd behagen", vervolgt Williams. „Daarom geloof ik dat ik in werkelijkheid een laag-bij-de-gronds kunstenaar ben. Ik geloof dat deze wens te behagen mij minder zuiver „De vraag is of het al dan niet een fout is van artiesten als zij verlangen een publiek te beha gen. Ik lees wat ik geschreven heb hardop aan mijzelf voor om vast te stellen of er al dan niet >p zal worden gereageerd. Dat zou men niet moeten doen. Soms schrap ik een regel en als ik die de volgende dag opnieuw lees klinkt hij me goed in de oren...". ,Jk heb geen publiek, ziet u. Vroeger wel maar in de zestiger jaren heb ik het verloren". Van 1947 met „Tramlijn Begeerte" tot en met de vijftiger jaren werd Williams door velen be schouwd als de grootste levende toneelschrijver, •naar sinds „Nacht van de leguaan" in 1961 zijn de stukken van Williams geen successen geweest. Hij zegt: „Ik was in de zestiger jaren diep ellendig en prijs mij gelukkig omdat ik nu veel Oeter ben". Behalve het nieuwe stuk, dat op Broadway zal komen als het in Chicago goed wordt ontvangen heeft Williams een eenacter in het tijdschrift „Esquire" gepubliceerd, zijn „Sum mer and smoke" wordt omgewerkt tot een opera die op 19 juni in première gaat in St.-Paul en hij werkt aan een project dat een hele afwijking van zijn gewone werkt betekent, een roek-opera, getiteld: „Urban problems confronting". „Ik heb zo vaak over acteurs geschreven. Mijn moeder zegt: „Schrijf nooit meer iets over een ouder wordende actrice. Dat zou je dood zijn". HILVERSUM i NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klas- geestelijke liedei 8.32 Tourlngclub: informatief programma roor de vakantie. 9.00 (S) Voor de huis- -rouw. 9.25 Theologische kroniek, 9.35 Bym- sieke muziek. 11.00 Nieuws. 11.03 Het geloof zijn moeilijkheden, lezing. 11.15 Solarl- een hoogtezonprogramma voor ieder- 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Zonder izen: rubriek over missie en zending. Exportiviteitennieuws, wenken en iezen op exportgebied. KRO: 12.26 Mede- ngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 aws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenlands Christiaan Science: 13.00 Waar zoekt u veiligheid?, lezing. NOS: 13.15 Vlie gende schijven: verzoekplatenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 (S) P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00-10.02 Nieuws.) NOS: 1G.30 Inzet: een programma over amateuristische muziekbeoefening. HI- RO: 1.700 Hiro-Magazine. KRO: 1.730 (S) Echolood: licht platenprogramma. HILVERSUM II VARA; 7.00 Nies. 7.11 Ochtendgymnas tiek. Aansluitend: Postduivenberlchten. 7.20 (S) Z.O.: gevarieerd programma met om: 7.33 Van de voorpagina; 7.54 VPRO: Deze how. (11.00 Niet 9.55 Reiswijzer. lO^fS^Za- Nieuws. 13.11 VA- ten. 13.23 (S) DU Js NOS (S) NOS-Jazz. 15.00 Gevolmachtigd: Een konlnk te rijk voor de door U gevraagde Nieuws. 16.03 (S) Hobbyscoop: ngelen Show. KRO: 10.00 Nieuws. 10.02 programma met Evenals voorgaande jaren werkt de KRO-televisie ook dit jaar mee aan het door de BRT georganiseerde Fes tival de Gulden Zeezwaluw, dat in de maanden juni en juli wordt gehouden in de Belgische badplaats Knokke. In dit festival wordt gestreden om een prijs voor het beste amusementspro gramma. Aan het festival nemen deel De BRT (Vlaams-Belgische televisie), de RTB (Frans-Belgische Televisie), Frankrijk, Finland, Zwitserland, En geland en de KRO-televisie. Vanavond zendt de KRO-televisie de Franse bij drage aan dit Festival van de Gulden Zeezwaluw uit. Dit programma kreeg de titel Des voilles de vent. Medewer kenden zijn: Le Quartet de Lyon, Danyel Gerard, Esther Galil, Serge Prisset, Marene Berg, Danielle Licari, Jacques Debronckart. Pascale Concor de en Maurice Bacquet. Regie: Geor ges Barrior. De Nederlandse bijdrage aan dit festival wordt door de KRO-televisie op vrijdagavond 27 juli uitgezonden. Medewerkenden aan dit programma zullen zijn Les Humphrey Singers, Rob Hoeke en Hein van der Gaag. KRO Ned. I 21.11 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2