UITSCHEUREN, INPAKKEN, WEGWEZEN WAT DENKT DE FAMILIE VAN HARDGEKOOKTE EIEREN? 'i UW MOGELIJKE VAKANTIEZORGEN NU REEDS IN KAART GEBRACHT Tweeslachtigheid van VS-politiek AMERIKA EN HET DRAMA VIETNAM ]97 DONDERDAG 1 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DOOR LEO THURING Het gegeven is dóódsimpel. Het gegeven is een grote volksverhuizing van moegestreden loontrekkers, af gebeulde moeders en door de mammoet gekneusd kroost. Het gegeven,is een Europees wegennet, dat niet berekend is op een springvloed van honderd duizenden rust- en zonzoe'kers, die in hun welvaarts- blikken de jaarlijkse dodenrit naar het zuiden maken. Gevolg: kilometerslange files, overkokende radia- teuren, kettingbotsingen, radeloze families. Het gevolg is, dat duizenden na hun vakantie bek-af zijn en geen pap meer kunnen zeggen. Die moesten zo nodig in één grandioze ruk naar de Spaanse kust, de boorden van de Adria of de toppen van de Oosten rijkse bergen. Daartoe dreven ze hun gezinsleden in het holst van de nacht de auto in en sjeesden ze achter elkaar naar het zomerhuisje, de camping of het hotel. Daartoe gunnen ze zich de tijd niet voor een ordentelijke hap eten en rantsoeneren ze de plas pauzes. Ze weten nauwelijks, waar ze aan beginnen, waar de knelpunten in het Europese verkeer liggen, waar ze gegarandeerd zullen stoten op een stalen mierenhoop. Het enige wat ze kennen is de kortste verbinding tussen twee punten: huis en vakantiestek. En met die karige wetenschap beginnen ze aan hun jaarlijks roekeloos avontuur. VERKLARING VAN DE KAART Tenzij. Met het Lger des Hei Is jubelen wij vandaag: er is nog redding voor u. dolende broeders en zusters. Er is nog een kleine kans, dat uw vakantie-reis dit maal niet ontaardt in een prema ture hellevaart. U behoeft daar voor alleen deze pagina met vlijt te bestuderen. U kunt hem ook uitknippen en een ere-plaats ge ven in uw auto. Waarachtig u lult er geen spijt van hebben, want Weg Wezen heeft alle mo gelijke vakantiezorgen, die u kunnen kwellen, bij voorbaat in kaart gebracht. Weg Wezen geeft aan, waar u pijnlijke verrassin gen kunt verwachten en hoe u deze eenvoudig kunt vermijden. Weg Wezen hoopt vurig, dat alle clientèle er dit jaar hun voordeel mee zullen doen. Om uw weg te effenen volgt hierbij een verkla ring van de ingenieuze toeristen- kaait, die door de experts van de Cartografische Pers Dienst met monnikenvlijt vei-vaardigd is. Voor u is een stralende vakantie nu nog slechts een kwestie van wikken en wegen kiezen. NAAR FRANKRIJK EN SPANJE De vertrouwde, versleten route naar en door Frankrijk loopt via Laon, Soissons en Parijs. U kunt deze weg dit jaar rustig vergeten, want juist voor Nedei'landers is er een nieuwe route, die aanzien lijk gunstiger perspectieven biedt. Dit is een rechtstreeks gevolg van het gereedkomen van de autoweg Antwerpen-Gent. De Belgen heb ben er lang over gedaan dat moet de buren worden nagegeven maar nu is het dan eindelijk zo vei'. Helaas is de verbinding tussen Gent en Lille nog huilen met de geruite autopet op, maar dat fraaie ongerief moet u dan maar op de koop toe nemen. Dit traject .is bezaaid -met stoplichten en kindei'hoofden, waar de Bel gen 'patent op hébben. Even door bijten dus. Bij 'Lille (of -Rijssel, als u dat vertrouwder, in. de oren klinkt) is het leed geleden. Daar begint de grote Franse autosnel weg naar Marseille, een pronk stuk, waar jaren aan gewerkt is. Houdt er wel rekening meë, 'dat er wat losse frankskes- in -uw knipbeurs zitten, want op deze route moet u zes maal tolgeld betalen. Voor een middenklasse wagen komt dat neer op zo'n krappe veertig gulden voor een enkele reis naar de zon. Een wegvlo slipt voor tien gulden, minder langs de tolgaarders, ter wijl - bezitters van een auto met caravan rekening moeten houden met een financiële aderlating van zo'n 70 gulden. Alleen een weg gedeelte van circa 80 kilometer bij Parijs, 90 kilometer bij Lyon en 65 kilometer bij Marseille is Alarmtip I: als u niet met open ogen wil belanden in. de. ver- keershcl van Marseille en wijde omgeving moet u de autosnelweg verlaten bij de afrit Salon cm vervolgens via Aix en Fréjus (waar weer een andere snelweg begint) naar Nice te rijden. Hier vindt men de aangewezen aan sluiting op de autosnelweg naar de Italiaanse Rivièra. Wie Spanje als reisdoel heeft kan gebruik maken van dezelfde au tosnelweg naar Marseille, maar Hoedt u voor een premature hellevaart er is ook een tweede en eergelijk gezegd aantrekkelijker route via Lomoges en Toulouse. Ook voor caravans is dit een gunstige rou te, die door één van de fraaiste gedeelten van Frankrijk leidt. Als u het doodverveldn vindt om tolgeld te betalen en de centjes liever verpiêrt aan een karaf je beaujolais of een straf pernodje dan is er voor u, begenadigde innemer, een alternatieve route, die met eeix dikke zwarte lijn op de kaart is ingetekend. In kilo meters is deze route langer, maar achteraf zal in de meeste geval len blijken, dat men tijdwinst heeft geboekt. Nu de autosnelweg van Basel naar Bern gereed is gekomen biedt deze route ook gunstige mogelijkheden voor rei zigers met bestemming Italiaanse meren. Ze hoeven niet langer ge bruik te rnaken van de overvolle route via Airoio, maar kunnen nu via Bern naar de grote, nieuwe tunnel van de St.-Bernhard rij den om vervolgens via Aosta te koersen in de richting van de voortreffelijke Italiaanse snelwe- Alarmtip 2: Kenners van de hals brekende St.-Gotthardtoute moe ten bovenstaande alternatieve route eens ernstig in overweging nemen. U kunt zich daardoor een hoop ellende besparen. Prefereert u de Franse binnen wegen, houdt er dan wel reke ning mee. dat deze smal en boch tig zijn en op werkdagen over spoeld worden door vrachtwa gens. Op de Franse autosnelwegen geldt geen snelheidsbeperking. Buiten deze wegen zijn er echter beperkingen op de meeste andere Franse routes. Daar mag dan niet harder worden gereden dan 110 kilometer per uur. .Alleen bij het inhalen mag tijdelijk de snelheid worden opgevoerd tot 130 kilome ter per uur. Op de kaart staat duidelijk aangegeven op welke trajecten deze snelheidsbeperking geldt. Duitsland fungeert in deze zo merweken als overvolle schutsluis voor honderdduizenden vakantie gangers. Dit jaar verwachten de kenners, dat 25 miljoen toeristen gebruik zullen maken van de Au tobahnen. Reizigers van het type Robinson Crusoë kunnen dan ook beter thuis blijven. Door de duit- se automobielclub is reeds uitge pluisd, op welke dagen een gega randeerde topdrukte zal ontstaan. Deze data zijn in de kaart opge nomen bij de stippellifoen in Duitsland. De stippellijnen zelf geven aan voor welke trajecten deze dagen met topdrukte gel- Alarmtip 3: Rijd in de komende weken als het even kan niet door München. want daarmee manoeu vreert u zich gegarandeerd in een listige verkeersfuik. Kies een route om deze miljoenenstad been. Deze is dan uiteraard lan- - levert beslist f t op. Alarmtip 4: Als u van plan bent vandaag nog weg te gaan of morgen, kies dan uw makkelijk ste leunstoel uit en spreek uzelf vermanend toe. Vandaag en mor gen zijn namelijk uitgerekend de absolute zenuwslopende topdagen voqr het verkeer door Duitsland. Onze Oostei'buren in de meest volkrijke streken van Duitsland gaan vandaag massaal op vakan tie en men verwacht een gordi aanse knoop, die pas in de loop van de volgende week ontward zal zijn. 3f zeven uur 's morgens het Ruhr- gebied achter de rug hebt. Dit gebied kent alleen maar topda- Via Karlsruhe en Ulin naar München is een redelijk goede verbinding, maar er is een gun stiger verbinding vla Frankfurt en Nürnberg. Denk in de buurt van Frankfurt ook eens aan de mogelijkheid om de drukte te ontwijken door gebruik te maken van de tweede paralelautobahn via Darmstadt en Heidelberg. De kaart geeft nauwkeurig aan, welke wegen over de Alphen ge schikt zijn voor caravans en wel ke bei'gpassen beslist af te raden zijn voor mensen, die hun huis op wielen achter zich aan trekken. Als u Basel passeert is het ver standig om een kleine grensover gang buiten deze Zwitserse inval spoort te kiezen. Dit geldt ook voor het Oostenrijkse Salzburg. Op topdagen kunnen zowel bij de grensovergang Basel als bij die in Salzburg eindeloze opstoppin gen ontstaan, die danig op het humeur werken. Alarmtip 6: Als u niet om de Brenwerpas heen kunt, kunt u nu alvast de marmerbleke borst nat maken, want wachttijden tot maximaal 4 uur zijn hier dood normaal. Een dikke ipl uit ccn vaderlandse succcsserie mag dan in geen geval in dc bagage ont breken. Bij dc grensovergang tussen Lienz in Oostenrijk en Udine in Italië kunnen bij dc Plöckenpas wachttijdcns ontstaan tot zo'n twee uur. Ook niet mis selijk, als je haast hebt. De kaart geeft een aantal belan grijke au to veerdiensten aan en een indicatie van de vaartijden. Vanuit Genua is een dagelijkse autoveerdienst, die in twintig uur naar Palermo op Sicilië vaart. Aanraadtip: Als u een bijzondere reiservaring wilt hebben, maak dan eens een tripje per razends nelle luchtkussenboot van Calais naar Dover. Als n toevallig naar Spanje moet schiet u er geen bliksem mee op, maar u heeft dan in elk geval weer wat aan de buren te vertellen. OCTAANGEHALTE Wie niet van pingelen houdt, zal ook blij zijn, dat de kaart exact vermeldt, hoe het zit met de oc taangehalten van de benzinesoor ten in de diverse landen. JAKKEREN OF RIJDEN Tenslotte geeft de kaart exact aan, tot hoever men vanuit Ne derland in één dag in een plezie rig tempo en met redelijke rust pauzes kan rijden. De rcisdrijt jaagt weer door het vaderlandse bloed, de pappenheimers hebben hun plannen op schep gezet en wachten alleen nog op het uur-U om daarna in ordeloze draaikolken over onze grenzen te spoelen. De camisooltjes zijn gewassen, vaders sportieve blokhemd is weer in het bezit van al zijn knoopjes. En als moeder niet angstig had geïnformeerd of de paspoorten nog geldig waren („dat is Truus weer", had pa honend geroepen, „die denkt, dat ze met een imbeciel is getrouwd") hadden ze straks toch mooi bij de grenspost Wuustwézel gestaan. „Als we moeder niet hadden", zegt vader stralend, „dan waren we nergens". Waarop kleine Jantje antwoordt: „Nou nergens Wunstwezel had den we in ieder geval gehaald." De kleine Rest de vraag, wat we mee zullen nemen. Als nu iedereen, die in de Ardennen een hardgekookt ei wil, even zijn hand opsteekt. Als vader het goed ziet. is dat dus niemand. De dames en heren voelen zich zeker te groot voor een hardgekookt ei. Die denken, dat pa een rijdend cafetaria meesleept, tvaar a lq carte geserveerd wordt. Die denken, dal de gebraden coteletten en de kippepoten tot Barcelona Nou. dan kan pa wel vertellen, dat de heren en dames het goed bij het verkeerde eind hebben. Als dat de zegeningen van de welvaart zijn. dan kan die hele welvaart mooi pa's neusgaten uit. Vroeger was je blij met een wormstekig sterappeltje en een dubbeltje voor een zure bom .En dan werd er niet gedreind en gezeurd om ijs en petat. Je was tevreden, je zoog je longen vol en je ging bijtijds van het strand weg, omdat je om zeven uur in het lof moest zitten Pa wil die tijden niet mooier maken dan ze waren, maar mijn hemel, waar blijven we, als de dames en heren hun neus hardgekookt ei? Waf zegt kleine Jantje daar? In Wuustwezel? Als Jantje nou eeens begint met een kwartier zijn bek houden. Wat zou Jantje daarvan Dat is dan dat. Moeder kookt veertien eieren en voor de rest wordt er nii meer over eten gesproken Vader gaat nu naar het souterain om de Dat is dan dat. Moeder voor de rest wordt er niet meer over eten gesproken Vader gaat nu naar het tentharingen te tellen en dan kunnen we weg. Dan gaan we veertien dagen met volle teugen genieten. Dan kan vaders kantoor de lucht invliegen en zijn baas barsten. Vrij. zorgeloos door Gods mooie dreven deinen. Dal is wat pa wil. Wat een weelde, wat een rijkdom. Mag vader nog ivel even weten, wie er met zijn poten aan de tentharingen heeft gezeten? Kunnen wc straks lachen, als er aan de Costa Brava een onschuldig strompje opsteekt. Zey dan maar dag met je handje tegen een nagelnieuwe gezinstent met luifel van zeshonderd vier en vijftig gulden en tachtig cent. Die kun je dan mooi van de rotsen van Ibiza afpeu.- teren Als de dames en heren nou denken, dal va der zich kwaad maakt, hebben ze het goed mis. Die tijd is geweest, pa past er wel voor op, dat het schuim op zijn lippen komt. Daarvoor heeft pa het leven net effe te lief Die laat zich voor een paar tentharingen niet het graf inpesten. Hel enige, wat vader zich vredesnaam dat kleine greintje verant woordelijkheids- gevoel?". Dat pa die hele vakantie betaalt, twaalf maanden krom heeft gelegen om. de dames en heren een beetje levensvreugde, een beetje zon te geven, daar praat gewend om zich rot te werken. A la bonheur. Maar mijn hemel, mag ie dan ook niet meer verwachten, dat zc allemaal, zoals ze hier beetje gezellig te Kippepootje Is dat. nou echt te veel gevraagd? Kan ie nou voor die veertien dagen per jaar ook al niet meer rekenen op zijn kinderen. Oké. Hij zal ook door die zure appel heen moeten bijten. Komaan jongens, laten we er in Godsnaam het beste van maken. Wat denken jullie vaneen koudkippepooije onderweg? Metlekker oeelmayonaise.Die hardgekookteeirenvan moederkomenzo langzamerhandookmijn strotuit. De, aanvankelijk door de New York Times, maar later door andere Amerikaanse dagbladen open baar gemaakte Vietnamstudies, hebben in de V.S. niet alleen groot opzien, maar ook consternatie verwekt. Dat laatste vooral in regerings- en ambtelijke kringen. Nu en in de komende dagen publiceren wij een bewerkte samenvatting van deze studies, die met name duidelijk pi-oberen te maken hoe en waarom de VS in het „Indochinese avontuur" verwikkeld is geraakt. WASHINGTON (Al') Er zijn aanzienlijke misvattingen ontstaan over het Amerikaanse beleid ten opzichte van Indo-China in dc periode van de Tweede Wereldoorlog en zijn nasleep. Sommige geschiedkundigen staan op het standpunt dat het beleid en het optreden van de Ameri kaanse regering tol 1950 geleid werd door anti-kolonialis- me. Daarna maakte deze politiek plaats voor tegenhouden van het communisme. Andere zien in het Amerikaans beleid een constante goedkeuring van en bijstand tot herstel van de Franse koloniale macht in Indo-China. met voorbijgaan aan de nationalistische aspiraties van de Viet- Geen van deze interpretaties komt overeen met de gebeur- tenissen. Hel Amerikaans beleid werd tijdens de Tweede i Wereldoorlog gekenmerkt door tweeslachtigheid en dal is I de oorzaak van veel latere misvattingen. Enerzijds verze- kerden de VS Frankrijk bij voortduring dat het zijn 1 koloniaal bezit na de oorlog zou terugkrijgen. Anderzijds I verplichtten de VS zich in het Atlantisch Handvest tot ondersteuning van nationale zelfbeschikking. President J Roosevelt bovendien ijverde persoonlijk en met grote inzet I voor de onafhankelijkheid van Indo-China, welk gebied i volgens hem nooit meer in de handen van Franse kolonia- j listen mocht terugkeren. Uiteindelijk werd het beleid niel ingegeven door het Atlantisch Handvest of door het anti- I kolonialisme van Roosevelt, maar door de militaire strategie en de Britse hardnekkigheid inzake de koloniale kwestie. Overeenkomstig Roosevelts richtlijnen werd van maart 1945 I af op bescheiden schaal hulp verleend aan de verzelsbewe- 1 gingen van de Fransen en de Vielminh in Vietnam, maar men weigerde schepen te leveren voor vervoer van vrije I Franse troepen naar het gebied. Roosevelt antwoordde op Franse en Britse aandrang op verduidelijking van de Amerikaanse opvattingen over de naoorlogse status van Indo-China, dat dit na de oorlog aan de orde zou komen. Maar op het moment dat hij de gang van zaken had kunnen beïvloeden in de richtiiig van een beheerschap (onder de V.N.) v/eigerde hij die verduidelij king te geven, met gevolg dat Roosevelt indochina eenzelf de status opdrong als Birma, Malakka, Singapore en Indo nesië, namelijk die van vrij gebied dat heroverd en aan de voormalige bezetters teruggegeven diende te worden. De' non-interventie van de VS stond dus gelijk aan aanvaar ding van de terugkeer van de Fransen. Omstreeks juni 1945, nog voor het eind van de oorlog in het Verre Oosten, bleef de stelling onveranderd gehand haafd dat weliswaar bij Frankrijk zou worden aangedron gen op het nemen van „progressieve maatregelen" in - Indo-China, maar dat dit land zelf het tijdstip mocht bepa len waarop de volken van 't gebied rijp werden geacht voor onafhankelijkheid. Zodoende werd de mogelijkheid van instelling van voogdij uitgesloten. Met Britse hulp keerden in september 1945 de Franse stx-ijdkrachten terug in Zuid-Vietnam. Hoewel Amerika uitdrukking gaf aan zoi'g over de guerrilla die daarop uitbrak, maakte het tevens duidelijk dat het niet van plan was zich te venveren tegen dit herstel van Frans gezag: „Het is niet de bedoeling van deze regering de Fransen te helpen om met gebruik van geweld hun gezag in Indo-China te hei-stellen en de bereidheid van de VS om het Frans gezag te laten tei-ugkeren is gevestigd op de veronderstel ling dat de Franse bewering, over do steun van de Indochinese bevolking te beschikken, door dc toekomstige gebeurtenissen wordt bevestigd",*^rd indertijd gesteld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9