Formatie kwestie was schuiven van Aanbevelingen voor goed sociaal beleid Ministers passen bij recht karakter regeerakkoord van Liefst jonge Kamerleden als staatssecretaris New York Times mag publicatie rapport Vietnam voortzetten Elf nieuwe Kamerleden RAPPORT VAN WERKGEVERSBONDEN: DRS. DEN UYL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Formateur Biesheuvel heeft tijdens zijn for- matiewerk nogal wat verschuivingen moeten aanbrengen. Deze verschuivingen waren onder meer nodig, omdat van confessionele kant bezwaren waren gerezen tegen de ministersposten die mogelijk door DS '70 bezet zouden worden. Vooral bij de K.V.P. zag men liever niet dat dr. Drees op Volkshuisvesting of Onderwijs zou komen. DS '70 wenste echter twee volwaardige departementen, een prijs die confessionelen en liberalen moesten betalen om aan het bewind te blijven. Na lang zoeken is de oplossing gevonden in de verzwaring van de post wetenschapsbeleid. Het gaat hier weliswaar om een minister zonder portefeuille, maar deze post is tenslotte uitgebreid met het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs (behalve land bouwhogeschool). (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De samenstelling van het kabinet-Biesheuvel heeft tot gevolg, dat elf thans zittende Kamerleden waaronder vier frac- tievoorzitters, hun functie verlie zen. Het zijn de ARP, de CHU, de VVD en DS '70. die hun fractie voorzitters minister zagen wor den. Voorts zullen zeven nieuwe ministers hun Kamerlidmaatschap moeten opgeven. Bij de VVD wordt fractievoorzit ter Geertsema vermoédelijk opge volgd door de huidige fractiese cretaris Th. Joekes, maar ook de heren Vonhoff en Wiegel zijn kanshebbers. Bij de CHU is de kans groot, dat de heer Mellema drs. Udink opvolgt. Bij de ARP wordt mr. Aantjes nu definitief fractievooritter. terwijl het vrij wel zeker is dat de heer J. Ber ger, tot voor kort burgemeester van Groningen, dr. W. Drees jr. bij DS '70 als fractievoorzitter op- De plaatsen van de KVP-Kamer- leden Nelissen, Lardinois en En gels zullen worden ingenomen door W. du Chatinier (Den Haag), B. J. Hermsen (Emmen), en W. van Amelsvoort (Veldhoven). De nieuwe VVD-ministers Geertsema en De Koster worden in de Ka mer opgevolgd door drs. G. M. van Ardenne (Dordrecht) en de heer Keja (Amsterdam). De plaatsen van de CHU-ministers Udink en Van Veen worden inge nomen door drs. D. F. v. d. Mei (De Meern) en drs. A. M. de Boo (Rijswijk). In plaats van de AR- ministers Biesheuvel, Boersma en Boertien komen nu mr. J. N. Scholten (Andel-NB), dr. A. J. Vermaat (Amsterdam) en A. van Es (Wassenaar) in de Kamer. Mi nister Drees van DS 'Y0 wordt in de Kamer vervangen door dr. J. Baruch (Amsterdam). De kans is groot, dat er straks nog meer nieuwe Kamerleden zullen komen, daar premier Bies heuvel er de voorkeur aan geeft, dat zijn ministers jonge Kamerle- denn vrage om staatssecretaris te WASHINGTON (Reuter) Het op perste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft besloten dat de New York Times en de Washington Post het recht hebben om de publicatie van de geheime Vietnam-documenten van het Pentagon voort te zetten zonder inmenging van de regering. Het negen leden tellende hof kwam tot deze uitspraak met zes stemmen voor en drie stemmen tegen. De rege ring is er niet in geslaagd het hof te overtuigen van de noodzaak om publi catie van de documenten te verbieden, aldus de. uitspraak. De regering heeft bij alle rechtszaken, die op de publikaties zijn gevolgd, steeds verklaard, dat verdere onthullingen over de Amerikaanse Vietnam-politiek het land onherstelbare schade zouden toe brengen. Daartegenover stellen de ad vocaten van de twee befaamde liberale dagbladen de grondwettelijk vastgelegde persvrijheid en het recht van de bur gers op informatie. Het vonnis van het Hof zal naai' alle waarschijnlijkheid ook van invloed zijn op de zaken van de Boston Globe en de St. Louis Post-Dispatch, die door lagere rechtbanken een voorlopig publikatie- verbod kregen opgelegd. Na de New York Times en de Washington post pu bliceerden in totaal zestien dagbladen en de persbureaus UPI en AP uit de ge heime Vietnam-documenten, waarin wordt beschreven hoe da V.S. steeds verder in Indo-China verwikkeld raak ten. De documenten bestrijken de Ame rikaanse politiek van Truman tot en met de regering Johnson. Jenny Simonis naar Australië DEN HAAG De in Scheveningen wonende en werkende balletpedagoge Jenny Simonis emigreert per 1 juli naar Australië. Zij voegt zich bij de voormalig balletmeester van het Scapi- no Ballet, Jan Rebel, die al enkele jaren in Sydney werkzaam is. Jenny het staatsexamen voor toneeldanseres en balletpedagoge aflegden, studeerde hier ter stede o.a. bij Peter Leonef. Zij werkte ook veelvuldig in kleinkunst en cabai-et en juist daarom is haar choreo grafische visie zo breed. Haar vertrek berust ten dele op teleurstelling. De meeste leerlingen werken niet hard ge noeg en brengen de voor het zware balletvak vereiste mentale en artistieke discipline niet op. In vijf Franse rivieren zijn vijf entwintig gemerkte vissen gegooid. Wie zo'n gemerkte vis vangt, kan tweeduizend franc winnen. De idee is afkomstig van de vereniging van fabrikanten van visbenodigdheden. Een van de gemerkte vissen wordt hier in de Seine te water gelaten. Vietkong dient nieuw plan voor vrede in PARIJS (A.P.). De Vietkong heeft op de Vietnamconferentie in Parijs een nieuw zeven punten omvattend vredes plan ingediend. Het plan behelst onder meer de gelijk tijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en de vrijlating van alle krijgsgevangenen uit de oorlog. Een verrassing is dat drs. Boersma van de ARP op Sociale Zaken zal komen. Daarmee komt de ARP, die ook de minister-president en de minister voor Ontwikkelingshulp levert, zeer royaal aan haar trekken. Lange tijd is aange nomen, dat mr. C. van Veen, nu staats secretaris van Binnenlandse Zaken, op Sociale Zaken zou komen. De formateur had daartoe zelf een suggestie gedaan. Het bezwaar van mr. Van Veen was dat hij onvoldoende sociaal-economische achtergrond had. De ARP had als eerste kandidaat voor Sociale Zaken de huidige minister Rool- vink, maar deze liet weten niet beschik baar te zijn en stemde graag in met de kandidatuur van drs. Boersma. Deze is behalve Kamerlid ook economisch ad- ur van het CNV. In Politieke kringen wordt verwacht dat hij het er in het sociaal-economisch overleg vooral met het NVV niet gemakkelijk zal krijgen. Mr. Nelissen wordt als eerste vice- premier belast met de zaken van de West. In Suriname en de Antillen heeft er geen bezwaar tegen als de be langen van de West bij de minister van Financiën wordt gelegd. Pas gisteren is de KVP-kandidaat voor Onderwijs, prof. Kremers, gepolst. Toen deze niet beschikbaar was, werd de CH-kandidaat Van Veen tweede na dr. Kruisinga gekomen. De VVD had het Kamerlid mr. Rietkerk voor Sociale Zaken naar voren geschoven. Mr. Geert sema liet weten dat het over vier jaar misschien zo ver zal zijn dat een VVD'er op sociale zaken wordt aanvaard. Bij zonder tevreden is de VVD. met mr. drs. Langman op Economisch^ Zaken, op wie gisteren wat extra-druk moest worden uitgeoefend. Op de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet zal maandag worden gesproken over het aantrekken van staatssecretarissen. Formateur Bies- heuveltoeeft de vijf fractievoorzitters ge vraagd namen van jonge mensen uit het parlement voor te dragen. Mr. Biesheu vel zou graag zien dat er een tweetal vrouwelijke staatssecretarissen komt, nu er geen vrouwelijke minister meer is. De formateur deelde mee dat in de komen de periode de coördinatie van de buiten landse economische betrekkingen teer punt in de verhouding van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken zal wor den verbeterd. De coördinerende taak van de minister van Buitenlandse Zaken zal meer gewicht worden gegeven. De formateur ziet drs. Schmelzer vooral graag op Buitenlandse Zaken om diens gedachten over de Europese politiek. Van een voortzetting van de Lunspolitiek zou mr. Biesheuvel niet willen spreken. „Men moet dat niet zo aan personen koppelen". Voor de 17de zomeracademie voor Or ganisten, die 11 juli te Haarlem zal worden geopend en tot 30 juli duurt, hebben zich 76 deelnemers uit veer tien landen gemeld. Hiermee Drs. J. den Uyl (PvdA) „Het is goed, dat er een kabinet is. De ploeg is niet zonder conservatieve kwaliteit", aldus drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, in een commentaar op de totstandkoming van het nieuwe kabinet. Het kabinet krijgt zijn politieke signatuur van Biesheu vel, Schmelzer, Udink, Geertsema en Drees. Dat zijn de eerste mensen van hun partijen. Het is goed dat die in het kabinet zijn gaan zitten. Die na men passen bij het rechtse karakter van het regeer-akkoord. Er zijn ook een paar namen bij, die op meer voor uitstrevende gezindheid wijzen, zoals die van prof. Van Agt, verbonden aan het echte program-Steenkamp en die van Boersma. De naam Boerspm'wekt verwachtingen pp, maar ik betwijfel of het regeerakkoord hem ruimte zal laten om op het terrein van de inko mensverdeling, loonpolitiek en mede zeggenschap zijn vroegere uitspraken waar te maken. Doet hij dit wél, dan leidt dat zonder twijfel tot spanningen. Een vrouw ontbreekt. Marga Klompé zal ook om haar mentaliteit gemist worden. Er zijn verscheidene gelegen heidsoplossingen bij. Weinigen zullen met Udink op Volkshuisvesting de ge dachte hebben, dat het einde van de woningnood in zicht komt. Met Schmelzer op Buitenlandse Zaken is voortzetting van het beleid-Luns ge waarborgd en het karakter van het kabinet bepaald, zo meent de heer Den Uyl. Mr. H. van Mierlo (D'66) „Een eerste blik op het zojuist ge vormde kabinet bevestigt tot welke merkwaardige en onverantwoordelijke situaties ons staatsrechtelijk systeem van regeringsvorming leidt", aldus mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractie voorzitter van D '66. „Wie had kunnen denken dat de grootste verliezer bin nen de confessionele partijen in de af gelopen verkiezingscampagne, de heer j Udink, zou worden belast met de record bereikt. Amerika is het best j antwoordelijkheid voor di e staatszorg, vertegenwoordigd met 26, daarna is gesteld: namelijk de woningbouw. Het valt trouwens op, dat de twee de partementen, die respectievelijk voor de korte en lange termijn tot de al lerbelangrijkste mogen worden gere kend. namelijk woningbouw en onder wijs, beide sluitposten zyn geworden in de kabinetsformatie en derhalve beide zijn toegevallen aan de CHU". Wat de partij van de minister-presi dent zelf betreft, merkt de heer Van Mierlo op, dat met de toetreding van de heren Boersma en Boertien uit de AR-fractie, het overgrote deel van een mogelijke oppositie tegen dit kabi net is verdwenen. Hanny van Leeuwen blijft alleen over. De premier heeft zijn progressieve alibi, de fractie is die kwijt, wat wil je nog meer?, aldus de heer Van Mierlo. De voorzitter van het Ned. Chr. Werk geversverbond (N.C.W.), mr. P. M. H. van Boven, gaf als commentaar, dat hij blij is dat de kabinetsformatie rond is. „We voelen ons verwant met drie van de groepen, waaruit het kabinet is samengesteld. Vele leden van het nieu we kabinet hebben zich in de afgelopen jaren van hun loopbaan naar buiten doen kennen en hebben hun waarde bewezen. Mede door de zorgvuldige voorbereiding van de formatie zal het nieuwe kabinet heel goed weten, waar in 's lands zaken de schoen wringt. Wij verwachten dat de leden van het kabi net ongeacht de kring waaruit ze voortkomen onder leiding van een ervaren bestuurder en parlementariër als de heer Biesheuvel, zich zullen in spannen het nationale belang te die- Benoeming De dirigerend officier der rijkspolitie le klasse T. J. Canter Visscher heeft gisteren wegens het be reiken van de 60-jarige leeftijd, afscheid genomen als plaatsvervangend algemeen Inspecteur van het korps rijkspolitie. Hij is opgevolgd door de dirigerend officier der rijkspolitie le klas J. R Hoogkamer, tot dusverre hoofd van de stafafdeling beleid en beheer van het korps. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Het voeren va beleid in een onderneming is ee» lijke eis. Ondernemers die zich beleid economisch uit de markt kunnen prijzen, zullen zich te eniger tijd door een gebrekkig sociaal beleid ook uit de arbeidsmarkt kunnen prijzen. Mede tegen deze achtergrond heeft een werkgroep uit de samenwerkende werkgever sbonden in een vandaag verschenen brochure aangegeven, hoe naar haar mening een sociaal beleid er zou moeten uitzien, mede nu het nieuwe ondernemingsrecht nieuwe mogelijkhe den en verplichtingen schept. Kan men het loonbeleid tamelijk helder regelen en in een breed vlak plaatsen, aldus de werk groep, modern sociaal beleid is voor zijn concre tisering meer afhankelijk van de afzonderlijke onder-nemingen. En daarmee van de positieve instelling en visie van de topleiding van onder nemingen. Vandaar dat de werkgroep in het begin van haar rapport reeds aanbeveelt meer te investeren in sociaal-deskundige mankracht. „Om de leiding te aanvaarden is nu eenmaal een vertrouwensbasis nodig. Immers, die qanvaarding berust meer op vertrouwen in het deskundig inzicht van die leiding dan op inzicht in die ieskundigheid.. Welnu, onze stelling is, dal het oehoud van die vertrouwensbasis, die op dit nomenl hoewel aanwezig, toch wankel schijnt, slechts door een aangepast sociaal beleid behou den kan blijven." Die aanpassing, zo wordt hier aan toegevoegd, moet verder reiken dan het formele doen, omdat het moet of niet anders kan. Er is ook een positieve instelling nodig, waarbij het experiment niet kan worden gemist. Maar ondernemers behoeven zich volgens de werk groep ook weer niet bij voortduring het hoofd te breken „over alle naeïve idealen die in het ritueel rondom de maatschappelijke en politieke tschappe- besluitvorming hardnekkig opdoemen." Onder druk De ondernemers staan aan twee zijden onder druk: enerzijds moet de organisatie van de ar beid worden aangepast aan technologische ver nieuwingenanderzijds moet de arbeid worden aangepast aan mondige en ontwikkelde mensen. Maar het blijft nu eenmaal zo, dal een onderne ming winst moet maken om te blijven voortbe staan, Daarom lijkt een relativering van bepaal de sociale verlangens geboden, aldus de werk- Ook wordt een beschouwing gewijs aan de rela tie tot de vakbeweging. De wekgroep vindt bepaald ..niet, dat de vakbeweging haar histori sche taak heeft volbracht en zichzelf overbodig heeft gemaakt. Juist gelet op de immateriële behoeften van de werknemers is er eerder spra ke van functieverruiming dan functieverlies „Het is meer de wijze waarop de functies moeter worden vervuld dan de functies zelf waarvoo< aanpassingen voor de vakbeweing nodig zijn.' Opmerkelijk wordt het genoemd, dat de overgro. te meerderheid van de werknemers overtuigd i- van de nuttigheid van een vakbond, maar dal die overtuiging niet zo ver reikt, dat men er zich ook voor wil inzetten, al was het alleen maai door lid te worden en contributie te betalen. De werkgroep ziet in die situatie niet veel verandering komen. Stroomlijning, schaalvergro ting en interne democratisering zullen hoe nuttig en nodig op zichzelf wellicht ook niet leiden tot een grotere aantrekkingskracht van de vakbeweging, zo voorspelt de werkgroep en de afstand tussen vakbeweging en de werknemers wordt ook niet overbrugd wanneer de vakbewe ging zich te zeer identificeert met bepaalde categoriën werknemers, zoals bijvoorbeeld de traditionele categorie van de handarbeiders. In dit verband staat de werkgroep ook afwijzend ten opzichte van het streven van de erkende vakbeweging om een structureel verankerde po sitie binnen de onderneming te verkrijgen. Onmondig Over de totstandkoming van CAO's zegt de werkgroep, dat het historisch wel verklaarbaar is, dat alleen de erkende bonden en hun leden CAO's afsluiten, maar dit thans in tegenspraak lijkt met nieuwe regelingen. De ondernemingsra den vertegenwoordigers van alle werkne mers worden volgens de nieuwe wet betrok ken bij vrijwel alle min of meer ingrijpende ondernemingsbeslissingen, maar zij worden on mondig geacht als het gaat om wat het personeel in de eerste plaats interesseert, te weten de primaire arbeidsvoorwaarden of monddood ge maakt, zodra de onderdelen van Sociaal beleid in een CAO wordt ger-egeld. ..Wij achten dit op enige duur geen houdbare zaak." Tn de huidige situatie kan wat veranderd worden als men voor bedrijfstakken raam-CAO's zou naken, die door de ondernemingen „ingevuld' wouden moeten worden, terwijl men voor onder- nemings-CAO's de ondernemingsraden meteen al kan inschakelen. Dit alles' behoeft de werfkracht van de erkend? bonden niet te schaden, meent de werkgroep, eerder is er een kans een brug te slaan naar de categorale bonden. De werkgroep is zeer terughoudend waar het gaat om steunverlening aan de vakbeweging Zij erkent het probleem, dal de vakbonden niet uitsluitend voor hun leden werken, maar ook voor het algemeen belang, waarvan dus ook niet-leden profijt trekken. Men zou die twee activiteiten dan ook moeten kunnen scheiden en de leden alleen contributie laten betalen voor dat stuk activiteit, dat hen alleen ten voordeel strekt Dat „algemene" werk zou dan gesubsidieerd kunnen worden. De werkgroep, erkennende dat slechts enkelen offers (contributie) brengen ten bate van allen en dat dit kan worden ezien als discriminatie, willen de oplossing van het pro bleem georganiseerden-ongeorganiseerden niet zoeken in een bevoordeling binnen de onderne ming van de georgaiseerden. want dit betekent weer discriminatie van de ongeorganiseerden. In een onderneming moet geen onderscheid worden gemaakt tussen de twee categoriën. Betwijfeld wordt trouwens of van dit soort „voordeelacties" van de vakbeweging werfkracht uitgaat. Tot de aanbevelingen voor een goed sociaal beleid behoren pleidooien voor grote openheid: in de (financiële) jaarstukken, in het aangeven van de doelstellingen van deat sociale beleid en van hetgeen reeds bereikt ls op dit gebied. De onder nemingsraden moeten alle kansen krijgen cn aanbevolen wordt de groep hoger personeel zeer nadrukkelijk in die raad vertegenwoordigd te doen zijn, om te voorkomen dat die groep toe geeft aan neigingen om zich te isoleren. Interes sant is ook de constatering, dat velen aarzelen om lid van een ondernemingsraad te worden, omdat dit lidmaatschap de persoonlijke carrière zou kunnen schaden. Geadviseerd wordt dan ook een beoordelingssysteem, waarin hel deelnemen aan het overleg binnen een onderneming als een positieve factor wordt gewaardeerd. Sterk wordt voorts de nadruk gelegd op de noodzaak van overleg aan de voel van hel werk en ook overigens op een goede communicatie binnen de onderneming,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5