Yard ga sau to te duur voor privé-gebruik Jo Colombo nog bewusteloos SENATOR GRAVEL LE EST VIETNAMRAPPORT VOOR FORMATEUR HEEFT VEEL ALTERNATIEVE MINISTERS Explosieprobleem nog niet opgelost Mariner-9 is te snel over hoge Nog geen besluit ere schooi en collegegelden Nixon wil economie niet stimuleren Applaus van toehoorders Regering op hoogte van commerciële hulpdiensten LEIDSE COURAN'l PAGINA NHAAG (ANP) Minister Nelissen zal het ge- jc van aardgas als motorbrandstof bevorderen als verdere experimenten blijkt dat dit economisch >t onaantrekkelijk en milieuhygiënisch aanvaardbaar In dit stadium is echter nog niet te voorzien hoe t zal gebeuren. De demissionaire minister van onomische Zaken zegt dit in antwoord op vragen n het socialistische Kamerlid Wierenga. Tegenover oordelen van aardgas schonere verbranding. Ónder vuile uitlaatgassen, minder motorslijtage en PASADENA (AP) Als gevolg van ontwerpfout gaat de Mariner 9, die mei te Cape Kennedy werd gelan- Mariner-9 is op weg naar Mars de bedoeling is dat de satellier daar maanden omheen gaat draaien 's maken, die dan naar de aarde den geseind. Door de fout in het Ironische systeem, gebruikt het iteschip te veel stikstofgas. Dit kan n betekenen dat de Mariner-9 wel Ie plaats van bestemming zal komen r ongeveer drie maanden korter om zal heendraaien. Men tracht nu voer van stikstofgas te gaan ver deren. Gisteravond acht uur had de iner-9 een afstand afgelegd van 1.400 kilometer en raasde toen voort snelheid van haast 11.500 kra.- een zuiniger brandstofverbruik staat als belangrijk n adeel dat bij vloeibaar aardgas een klein percen tage van de voorraad moet verdampen om de tempe ratuur laag te houden als de motor niet wordt ge bruikt. Dit werkt explosiegevaar in parkeergarages in de hand. Met de verdamping, het vervoer en het be waren van aardgas zijn nog te weinig proeven ge nomen om iets te kunnen zeggen over een rendabele en voor de volksgezondheid verantwoorde toepassing, aldus de minister. Voor zover nu bekend, is aardgas het aantrekkelijkst voor voertuigen met een hoge rijtijd, dat wil zeggen in een vrijwel continu bedrijf in een bepaald rayon. Minister Nelissen zegt dat voor dat soort voertuigen de fiscale lasten bij het gebruik van aardgas lichter zullen zijn in vergelijking met voertui gen die benzine als brandstof gebrui ken. Het is overigens bijzonder moeilijk om zo'n vergelijking van de fiscale lasten op te stellen, omdat motorrijtui gen die een andere brandstof dan ben zine gebruiken een dieseltoeslag moeten betalen, in plaats van benzlne-accijns. Deze toeslag is nu 230 procent van de motorrijtuigenbelasting, ongeacht of er dieselolie, lpg of aardgas wordt ge- Het geschikt maken van een motor voor aardgas als brandstof, waarbij de motor in staat blijft afwisselend op aardgas of benzine te lopen, is op het ogenblik nog vrij kostbaar. Het kost baarste element van deze ombouw is de voertuigrank voor vloeibaar aardgas, die. omdat zij nog niet in serieproduktie wordt vervaardigd, voor 50 liter thans (Van onze parlementaire redactie) HAAG Door de finaniciële experts van de Tweede-Kamerfracties door ambtenaren van het ministerie van Onderwijs wordt ijverig ge- nd hoe door verhoging van school- en collegegelden de te bezuinigen agen kunnen worden opgebracht. Van de 900 miljoen gulden die volgens regeerakkoord-Steenkamp aver f1972 moeten worden bezuinigd, zou het sterie van Onderwijs en Wetenschappen 150 miljoen gulden voor zijn ning moeten nemen. Er schijnen drie concrete voorstellen in studie te F. verdubbeling van het kleuterschoolgeld van 48 naar 96 gulden per verhoging van het schoolgeld voor de niet-leerplichtige leerlingen van voortgezet onderwijs van maximaal 200 naar 400 gulden per jaar en K>ging van het collegegeld van 200 naar 1000 gulden per jaar ,zyn echter tussen formateur Bies- ïl en de vijf fractieleiders nog geen Üeve bedragen afgesproken. Tijdens actievergaderingen van gisteren is ook niet over gesproken. Veel iwens ook afhangen van de eigen n van de nog niet gevonden man portefeuille van onderwijs moet beheren. de KVP zal verhoging van kleuter- >n schoolgeld zwaar vallen. Daarop gewezen in het gepubliceerde ant- van de KVP-fractie op het ont- regeerakkoord van Steenkamp. In VP-program wordt kosteloos onder- 18 jaar bepleit. Het kleutergeld rn vast bedrag van 48 gulden, uders, voor wie dit bedrag dui- moci'nk op te brengen" is, krijgen of gedeeltelijk vrijstelling van tgeld Wanneer het verhoogd wordt gulden, zal dat het maximumbe- noeten zijn, vindt KVP-ondenvijs- ïdig - Ter Woorst. Het feitelijk te bïdrag zal moeten afhangen van »mcn van de ouders, systeem met een glijdende schaal al bij het voortgezet onderwijs, hoeft overigens alleen voor niet leerplichtige kinderen schoolgeld te worden. Ook met verhoging maximumbedrag voor schoolgeld KVP-fractie veel moeite, aldus Ter Woorst. De school geldver- vindt hij pas aanvaardbaar als list geen andere mogelijkheden djn c m het te bezuinigen bedrag ■onderwijsspeoialist Vonhoff gaf persoonlijke mening dat een geld. en een schoolgeldverhoging ;m niet onacceptabel zijn, hoe on- i aam ook. Ook zal hij dan echter ^Tisatie bepleiten voor minder draag- ouders van kleuters. Een ver- n het collegegeld tot 1000 gul le heer Vonhoff aanvaardbaar its er geen financiële drempels mor het beginnen van een uni- studie. Er zou compensatie ge moeten worden in de vorm van lelagcn. Dat zouden rentedragen- ngen moeten zijn. De WD heeft arvoor al eerder uitgesproken, de heer Vonhoff moeten de en bij O. en W. vooral ge worden in de sector van het weten- ïlijk onderwijs. Daar komen, vindt ..ernstigste financiële ontsporin- (joor. Hij wijt die aan een gebrek ca f 1000.kost. Met inbegrip hiervan en van de verder benodigde apparatuur zijn de totale kosten van ombouw van een personenauto met benzinemotor ca f 1300.f 1500,De motorombouw voor gebruik van alleen aardgas vergt een grotere ingreep, en is dus duurder. Bij serieombouw en -produktie worden deze kosten uiteraard lager. Volgens een door Philips gemaakte berekening kunnen de kosten van een produktiecapaciteit van 530 liter vloei baar aardgas per uur en kan enkele honderden auto's per dag van brandstof voorzien. Het is echter denkbaar, en bij werkelijke toepassing erg voor de hand liggend, dat de distributie vanuit ver schillende tankstations plaatsvindt die door een grotere produktie-eenheid worden bediend en daardoor tegen la gere prijs kunnen leveren. Hoewel geen exacte gegevens bekend zijn kan worden aangenomen dat het gewicht van een bus of taxi welke aardgas als -brandstof gebruikt, hoger zal zijn dan van en vergelijkbare bus of taxi welke benzine als brandstof bezigt. Een dergelijke situatie doet zich namelijk ook voor bij motorvoertuigen met als brandstof dieselolie of lpg (li quefied petroleumgas) en wordt veroor zaakt door de zwaardere uitvoering en constructie van de motor en de brand- Reeds 33 doden bij brand in raffinaderij WARSCHAU (AP) De brand die dit weekeinde op een Poolse raffinade rij in Czechowice is uitgebroken in vier olietanks en die pas dinsdag kon wor den geblust, heeft aan 33 personen het leven gekost, zo is fa Warschau bekend gemaakt. Alle slachtoffers behoorden tot de militairen, brandweerlieden en het prsoneel van de raffinaderij dat de brand bestreed. Meer dan 50 personen zijn bij de brand gewond. Over de oorzaak van de brand verkeert men nog in onzekerheidvermoed wordt blikseminslag Met een blijde lach en een arm vol speelgoedbeesten nam de jarige prins Bemhard gisteren zijn verjaardagsgeschenk t achthonderdduizend gulden in ontvangst. Hij stelde het bedrag onmiddellijk ter beschikking voor de bouw van i apenhuis in Artis. De speelgoedolifantjes waren voor zjjn kleinzoons WASHINTON - President Nixon is var mening dat de Amerikaanse economic niet gestimuleerd behoeft te worden er is daarom tegenstander van belasting verlaging, verhoging van overheidsuit gaven (tenzij om rechtstreeks een ver mindering van de werkloosheid te be werkstelligen), wettelijk toezicht op lo nen en prijzen en een raad voor lonen i en prijzen. Dit heeft minister var nancien John Connally tegenover de pers 1 verklaard. Hij deelde mee dat de regering haar veto zal uitspieken over voorstellen van het Congres voor extra geld ten behoe ve van openbare werken met het oog merk de uitgaven van de staten en de gemeenten te verhogen. Hij zei ook dat het tekort op de nationale begroting voor het lopende belastingjaar veel gro ter zal uitvallen dan de officiële raming van 18.6 miljard dollar. President Nixon is er volgens Connal ly van overtuigd dat -het met de Ameri kaanse economie de-goede kant op gaat en dat de expansie mogelijk een sneller verloop zal krijgen. De hoop van de regering dat de werkloosheid, die nu 6,2 procent bedraagt, halverwege het ko mende jaar zal zijn verminderd tot 4,5 procent is nu minder groot dan enige tijd geleden, aldus Connally. WASHINGTON Joseph Colombo, de vermoedelijke maffialeider, die gisteren in New York door een neger is neergeschoten, is nog steeds buiten bewustzijn. Eén kogel is operatief uit het centrum van zijn hersenen ver wijderd. E enwoordvoerder van het Roosevelt ziekenhuis, waarin Colombo onder zware bewaking vertoeft, zei dat zijn toestand kritiek was en nog niet was vastgesteld hoe ernstig de schade aan de hersenen is. Fikse buit bij politie-inval in woonwagenkamp (Van onze correspondent) WAALRE-EINDHOVEN Bij een grootscheepse en goed georganiseerde inval in het woonwagenkamp te Waalre heft een 76-koppig politielegertje gis termorgen een grote hoeveelheid wa pens en munitie, gestolen goed en ver vallen kentekenbewijzen en platen ont dekt. Van de 56 aanwezige kampbewoners 12 aangehouden. Dat hoofdzakelijk Hi stal lede j, gezinshoofden, 11 ien na verhoor weer in ld Alleen de 18-jarige A. 1 in voorlopige hechtenis dacht van dief- De volgende zaken gevonden in het woonwagenkamp werden onder meer: 2 pistolen, een revolver, een alarmpistool, twee luchtdrukpistolen, 291 patronen, 1 knevelketting, 2 boksbeu gels. 1 ploertendoder, een zwart-wit te levisie, 3 kleurentelevisies, 67 kenteken bewijzen en een aantal platen (kente kenplaten) 8 suede jassen, drie heren- costuums, sieraden en twee jonge rans- Amerika voor conferentie van kern mogend- beden GENEVE De Verenigde Staten hebben dinsdag verklaard, dat zij de deelneming van alle kernmogendheden. met inbegrip van China, op ontwape- ningsoverleg zouden toejuichen. De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Genève, Ja mes Leonard, gaf ook te kennen, dat Amerika niet de deur had gesloten voor een recent Sovjet-voorstel voor het houden van een vijfmoendhedenconfe- rentie van staten die kernwapens heb ben. Leonard was de eerste spreker op de conferentie die dinsdag na een eces van zes weken werd hervat. Hij ver wees naar de verklaring van president Nixon in 1970 over de buitenlandse politiek, waarin hij als doel stelde dat alle landen een inzet bij de vrede zouden hebben en partners zouden bii het behouwen van de vrede. e ^ïagement, met name op het de- ent zelf. KVP stuit een collegegeldverho- neens op minder weerstand dan eldverhoging. Ook de heer Ter .enst echter compensatie waarbij eveneens gedacht wordt ichiing van rentedragende lenin- 'igens zullen de komende verho- van school- en collegegelden pas •tandig jaar jannen ingaan. Er zijn Eunctio wetswijzigingen voor nodig. De politie helt over naar de mening dat Colombo is neergeschoten door een consurrerende Maffiabende, of door een zwarte revolutionaire groepering. Van de 25-jarig neger, Jerome Johnson, die werd doodgeschoten nadat hij op Co lombo had gevuurd, gelooft men niet, dat hij tot enige militante groepering heeft behoord, hoewel hij wel een groot aantal misdaden op zijn naam had Met het oog op de eerste opvatting heeft de politie voor ondervraging Jo seph en Albert Gallo naar het bureau genomen. Zij staan waarschijnlijk aan het hoofd van een maffiabende, die' Colombo vijandig gezind is, vooral om de zwierige manier waarop Jo Colombo met zijn Italiaans-Amerikaanse liga de publiciteit heeft gehaald. Buiten het ziekenhuis liep gisternacht een groep kinderen langzaam in een cirkel rond. terwijl zij met kaarsen in de hand wees-gegroetjes en onze vaders opzeg den. Verder zongen ze „heilige Juds help Jo Colombo. Heilige Jozef, be scherm hem". (Van c s parlementaire redactie) Carla Margaretha Koerts (rechts) uit Leidschendam veroverde de derde plaats in de schoonheids wedstrijd die in Aggiero (Sardinië) gehouden is. Zij staat hier met, van links naar rechts. Diana Scapolan (Italië), winnares Ethel Donskoj Finlanden Helena Ribeiro (Portugal), die tweede werd Hoatli doet mee aan race om Admiral's Cup LONDEN (AP) Premier Edward Heath heeft zo ongeveer het hoogste bereikt wat een Britse zeezeiler kan bereiken: hij is gevraagd deel uit e maken van de Britse ploeg die. in augustus, gaat deelnemen aan de „Ad miral's Cup". Hierom zal worden gstre- den door schepen uit 15 landen. De wedstrijden worden om de twee jaar gehouden Amerika heeft thans de veelbegeerde trofee in zijn bezit. De wedstrijden vormen een serie die begint met een ace om het eiland Wight heen naar de Franse kust. en terug en terug De afstand bedraagt 225 mijlen. Het hoogtepunt is de klssieke Fastnet-race van Cowes naar Zuid-Ierland en erug, een afstand van 605 mijlen. Edward I Heath heeft gedurende het afgelopen weekeind de wedstrijd van Le Havre I naar Sothsea gewonnen in zijn Morning Coud-2. DEN HAAG Formateur Biesheuvel is gisteren voor hindernissen komen te staan bij de vorming van zijn kabinet. Het gisteravond begonnen overleg met de fractievoorzitters duurde tot drie uur vannacht. De grootste knel- punen werden gevormd door de bezetting van de ministersposten op Econo mische Zaken en Onderwijs. De VVD-kandidaten voor Economische Zaken hadden het laten afweten en geen enkele partij voelde veel voor het leveren van een kandidaat voor Onderwijs. Na het nachtelijke beraad werd duidelijk dat op moeizame wijze verschuivingen zijn aangebracht om het met de fractieleiders niet alleen eens te worden over de zetelverdeling, maar ook om voor de formateurs aanvaardbare figuren op de verschillende ministers posten te krijgen. WASHINGTON (A.P.) Mike Gravel, een nieuwe senator uit Alaska, is in een der raadskamers van de Senaat aan de pers uiterst geheime documenten van het Pentagon beginnen voor te lezen. Uit de studie, die door de democraat werd voorgelezen, bleek, dat de Amerikaanse rol in Indo-China begon met een keuze tussen steun aan het Franse kolonialisme of aan het communisme van Ho Tsje Minh. De Verenigde Staten kozen voor de Fransen. Gravel zei. dat het niet gerechtvaardigd was de docu menten aan het Amerikaanse volk te onthouden. Hij had het voornemen gehad de stukken in de vergaderzaal van de Senaat zelf voor te lezen, j Fl maar dat plan moest hij opgeven omdat er geen quorum bleek te zijn. Gravel zei een dusdanig gedeelte van de 47 delen documenten te bezitten, dat hij dertig uur lang zou kunnen voorle zen. Hij verklaarde de stukken sinds donderdag te bezitten en sindsdien niets anders gedaan te hebben dan er in zitten lezen. Gravel zei niet hoe hij aan het mate riaal was gekomen. Wel verklaarde hij gevraagd te hebben. Hij |g I bewind in Vietnam. Ho. aldus de documenten, heeft de Amerikanen in 1945 herhaalde malen i verzocht tegen de Fransen op te treden. De 41 jaar oude senator, een duif, hield de voorlezing drieëneenhalf uur vol en j stopte toen uitgeput met de mededeling dan de Siciliaanse keuterboer, de 35- Antonio Palmri. is dinsdag met en twee kinderen vermi moord verdacht wort een """Ter "el "padNïïSL Te dkt"^ge "blijden o-eesbaar 1 beide boeren. ren en dat andere ontbraken. „Ik heb deze documenten gelezen en ik ben er van overtuigd, dat zij in genen dele *s lands veiligheid in gevaar brengen". zei hij bij het begin wan de voorlezing. Volgens de documenten hadden som mige Amerikaanse functionarissen be zwaar tegen het Amerikaanse beleid ten opzichte van het koloniale bewind, wel beleid werd ondermijnd door de hun oorlog tegt vietnamezen. Gravel onderbrak zo rlu en dan de voorlezing om te zeggen dat hij enkele woorden wegliet om bepaalde militaire feiten niet te behoeven te onthullen, waardoor de nationale veiligheid moge lijkerwijs in gevaar zou kunnen wor den gebracht. De door Gravel voorgelezen stukken omvatten de periode onmiddellijk na de tweede wereldoorlog. Zij gingen over de poging van Ho tsji Minh om een einde te maken aan het Franse koloniale irtzetten. Tegen het slot kon Gravel bijna niet meer. Hij zei: „De grootste representa tieve democratie, die de wereld kent, de natie van eJfferson en Lincoln, heeft op zijn bliksem gekregen van kleine mannetjes, jaloerse Zuidvietna- mese generaals, zwarthandelaren en grossiers in drugs." Gravel zei met de voorlezing een verwijdering uit of een berisping van de senaat te riskeren. „Wat ik thans doe, wat wij hier thans doen", zei hij, „doen wij uit liefde voor ons land." Toen hij de voorlezing staakte klonk uit de raadskamer, waarin de toehoor ders zaten, een daverend applaus op. Vanmiddag om vijf uur zou de for mateur weer met de fractieleiders bijeen- kamen; hij hoopt dan knopen te kunnen doorhakken. Daarna kan de formatie gauw bekeken zijn. Morgen zou hij dan kunnen beginnen met het ontvangen van kandidaat-ministers. De fractieleiders hebben vanmorgen telefonisch contact gehad met partijgenoten, die voor een ministerspost in aanmerking komen. Door de weigeringen van prof. dr. C. Oort en prof. H. Langman kwam de be zetting van Economische Zaken door de WD op losse schroeven te staan. Dit ministerie vormt samen met Financiën en Sociale Zaken de „sociaal-economische driehoek", waarin de VVD in elk geval vertegenwoordigd wil zijn. Daar mr. Nelissen (KVP) op Financiën zal komen en de CHU de kandidaat voor Sociale Zaken levert (staatssecretaris Van Veen of SER-voorzitter dis. De Pous), blijft voor de VVD slechts Economische Zaken over. De WD hoopt nu maar dat de hui dige staatssecretaris De Koster van Bui tenlandse Zaken bereid is deze post te aanvaarden. Tegen de bezetting van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening door dr. Drees (DS '70) bestaan bezwaren bij de confessionele fracties. De KVP wil op dat ministerie een KVP'er, maar in elk geval door iemand uit de confessionele partijen. De KVP-kandidaat hiervoor, het Kamerlid Andriessen, schijnt dooi de formateur te licht bevonden, vandaar dat nu de naam van mr. Kolfschoten, burgemeester van Leidschendam en oud- Kamerlid, valt. Dr. Drees wil echter beslist een „be hoorlijk zwaar" ministerie bezetten en zal desnoods genoegen nemen met Ver keer en Waterstaat, een post die eerder aan CHU-leider Udink was toebedeeld. Udink heeft geen kans gekregen op Economische Zaken te komen. Mocht Drees Verkeer en Waterstaat krijgen, Udink naar Volkshuisvesting ge schoven kunnen worden. De AR houdt voor Verkeer en Waterstaat nog steeds de huidige minister drs. Bakker achtpr de hand. De KVP heeft desnoods een kandidaat voor Onderwijs (de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. J. Kremers), maar geeft de voorkeur aan het handhaven van de hui dige minister Lardinois op Landbouw, waardoor Onderwijs aan de VVD zou toevallen. DS '70 voelt nog steeds erg weinig voor het leveren van een minister zonder portefuille voor Wetenschappen. Even tueel kan die post ook bezet worden door de ARP, die de huidige staats secretaris van Onderwijs, mr. Grosheide, hiertoe paraat houdt. Wie Defensie gaat bezetten is ook nog onduidelijk. De AR heeft de huidige staatssecretaris aVn Es als kandidaat, maar mocht de WD niet slagen in het vinden van een kandidaat voor Economische Zaken, dan heeft dc AR als alternatieve mogelijkheid, dat de huidige minister Bakker dit gaat doen. De VVD zou dan de heer De Koster in zetten voor Defensie. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Dc regering is op de hoogte van het bestaan niet aileen in Amsterdam van commerciële hulpdiensten voor buitenlandse arbei ders, die voor hun diensten en adviezen bedragen in rekening brengen van min stens 50 tot soms 200 gulden. Minister Klompé (CRM) schrijtt dit mede namen minister Roolvink (Sociale Zaken) in antwoord op vragen van dc P.v.d.A.- kamerleden Oele en Wieldraaijer. Hoewel er in de grote plaatsen in het land stichtingen werkzaam zijn die kos teloos hulp en bijstand verlenen aan buitenlandse arbeiders, slagen de com merciële bureaus er toch in steeds beter zaken te doen. Hieruit mag volgens mevr. Klompé echter nog niet worden afgeleid dat de slichtingen niet goed functioneren. Vol gens de ministers kan meespelen dat buitenlandse arbeiders soms denken dal betaalde hulp wel beter zal zijn dan gratis hulp. VERVIERS (Bclga) In het centrum van Builingen (Bcigic, vlakbij de Bel gisch-Duitse grens, is gisteren rond het middaguur de 66-jarige Adrianus van Roo uit Leidschendam bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hij bestuurde een personenauto, die door nog onbekende oorzaak op een Duitse vrachtauto Inreed. De heer Van Roo was op slag dood. Zijn 64-jarigo vrouw werd ernstig gewond De even eens in de auto zittende vier kleinkin deren van het echtpaar van Roo liepen kneuzingen op.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9