De kop van Laura is er af Commissie zoekt snelle oplossing woonvraagstuk buitenl. werknemers ort in Leiden maakt stormachtige ontwikkeling door EXAMENS Noordwijk en Katwijk zijn bang weer toeristenstroom op tater dat slecht geeft EERSTE DAG TELDE GEEN UITVALLERS ,3 Vooral aan hl zwemwater is groot tekort M. Ravenhorst commandant kokschool WOENSDAG 30 JUNI 1971 LEIDEN LEIDSE COURANT LEIDEN Volgens de laatste gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden werken hier zo'n duizend buitenlandse werknemers, voornamelijk Turken (418) en Marokkanen (368). Deze zjjn voor het merendeel gehuisvest in contractpensions en particuliere pensions alsmede in het woonoord te Leiderdorp. Slechts enkelen hebben een eigen woning. Omdat met name In de particuliere pensions nogal wat mankeert aan de huisvesting van de buitenlandse werknemers hebben de betrokken werkgevers besloten te gaan samenwerken op dit gebied; de gemeente is in dit overleg betrokken. Daden noodzakelijk op korte termijn De stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers Rijn en Lek is al enige tijd werkzaam op het gebied van de huisvesting. Op haar initiatief werd eind vorig jaar de stichting Migranten Centra opgericht, die zich als doel stelt te voorzien in aangepaste woongelegen heid en dienstverlenende ruimten voor migranten. De activiteiten van de Werkgroep Bui tenlandse Arbeiders en de stichting Rijn en Lek leidden ertoe, dat de ge meente begin maart het initiatief nam tot een bespreking over deze kwestie. Hierbij waren vertegenwoordigers van de gemeente, de werknemers, de werk gevers, de Werkgroep en de stichting Rijn en Lek aanwezig. Deze besprekingen hebben voorlopig geresulteerd in de benoeming van een commissie ad hoe, waarin onder voor zitterschap van de Leidse wethouder van CRM. mevrouw Den Haan, alle betrokkenen zitting hebben. Uit deze commissie tenslotte is de Werkgroep Huisvesting Buitenlandse Werknemers gevormd. Deze houdt zich bezig met het zoeken naar een zeer snelle oplossing van de bestaande nood situatie. Daarbij tracht men een beleid uit te stippelen, waardoor grotere pro blemen in de toekomst vermeden kun nen v/orden. Gemeentegarantie De stichting Migranten Centra, die een scheiding van woon- en werkmilieu vooropstelt, heeft als mogelijke oplossing onlangs het volgende voorgesteld: Zij koopt, huurt of bouwt geschikte huisvestingsprojecten en leent daartoe geld met gemeentegarantie. De geïnte resseerde werkgevers kunnen dan met de stichting een tweejarig contract af sluiten voor een x-aantal bedden. Per bed moeten zij gedurende de contract periode een éénmalig bedrag van onge veer f 1000,— fourneren. Dat bedrag wordt tijdelijk bij het stichtingskapitaal gevoegd. De Werkgroep Huisvesting Buiten landse Werknemers heeft dit voorstel reeds aan verschillende bedrijven in Leiden en omgeving voorgelegd en door middel van een enquête de belangstel ling en de toekomstige behoefte trachten te peilen. Men is van mening dat, ondanks de bemoeiingen van goedwillenden, ten aanzien van de huisvesting van buiten landse werknemers zo langzamerhand een onaanvaardbare situatie is ont staan. Aangezien in de komende jaren een grote stijging van het aantal gast arbeiders wordt verwacht zijn daden op korte termijn beslist noodzakelijk, aldus deze werkgroep. Eenjarig contraot Bij de wettelijk geregelde werving van buitenlandse werknemers wordt een meestal éénjarig arbeidscon tract opgesteld, waarin o.m. wordt be paald, dat de werkgever voor huisves ting moet zorgen. Een verplichting voor de werkgevers om na het contractjaar voor huisvesting zorg te dragen is er echter niet. De gastarbeider valt na een jaar meestal onder een gewone Neder landse CAO, waarin met geen woord over huisvesting wordt gerept. In het algemeen moet hij het dan zelf uitzoe- Elke man spaart bijna vijf mille Op het ogenblik zijn er 65.000 buitenlandse werknemers in ons land, plm 20.000 Turken en evenveel Marokkanen. Volgens Prognoses van het Centraal Plan bureau zullen er in. 1980 zelfs c.a. 160.000 gastarbeiders, afkomstig uit alle landen rond de Middel landse Zee, - in ons land verblij- De vraag waarom deze mensen hier naar toe komen is niet zo erg moeilijk. In de landen van herkomst is 't inkomenspeil veel lager dan in Nederland en de werkloosheid vaak zeer groot. Een buitenlandse werknemer spaart hier per jaar ongeveer f5000,.Niet alleen kan hij zijn gezin (en verdere familie) hier door nu reeds een beter bestaan bieden, maar het stelt ook vélen in staat om bij terugkomst zelf iets op te bouwen. De heer Yusuf Kiicilksen, beheer der-tolk va Leiderdorp „Door hier i het komen werkent le veren wij een bijdrage aan de welvaart van ons land. Dat zeg ik niet zomaar. De meeste Turken, die met vakantie of voorgoed naar Turkije teruggaan, nemen Nederlands geld mee om hun land zoveel mogelijk de beschik king te geven over buitenlandse deviezen. En dat terwijl de koers in Nederland viermaal zo hoog als in Turkije!" ALPHEN De kop van de 24e Lau ra is er af; de eerste dagtocht in de richting Leiden is goed verlopen; zijn nog geen uitvallers. Het tal deelnemers is precies 621; voorts hebben drie personen ingeschreven voor 1 dag. Er zijn 17 groepen, grotendeels uit Alphen, onder de deelnemers. Men had buitengewoon goed weer. Ernstige klachten van lichamelijke ongemakken deden zich niet voor; wel had een aantal wat last van spierkrampen, als gevolg van de sterke overgang van warmte naar koude temperatuur; hier door is men b.v. overvallen op weg van gesloten - naar open gebieden, waar de wind een beetje „dun" was. De Laura-arts, dr. M. E. v.d. Steen, die elke dag per auto meerijdt, had het erigens niet druk, evenmin de EHBO- dienst. Ook de reparatiedienst kwam niet in tijdnood. Algemene indruk is men van redelijk goed f ietsmateri aal gebruik maakt. Toch zakte een vijftal tandemdeelnemers uit Aarlan- derveen door de as. Zij zaten met z'n allen op een enigermate verouderde, felkleurige tandem. Veel oponthoud had of v ei uitze iet jaarverslag van de Leidse Sport- lichting blijkt namelijk dat bijna drie- luizend sportenthousiasten zich in lie- chtvaien schrijven bij een sportvereniging, /oer vRet totaal aantal sportbeoefenaars liep t mal p van 18951 in 1969 tot 21712 in derde 970. n buil id. Z< De ledenstijging concentreert zich het dond enkele populaire takken van sport, onderi en grote ledenimpuls kreeg bijvoor van leeld het judo. In vergelijking met 1969 te kiieeg het ledenaantal in deze kracht- tentiel )ort van 938 tot 1451. Een zeer belan- strafb rijke groei is ook te constateren bij et roeien. Daar liep het ledental op an 902 tot 1141. De sporten die de ima ootste ledensprong maakten zijn on- %N 1 'twijfeld voetbal en zwemmen. Aan de K >39 leden die reeds de voetbalvelden «peelden zijn er nog 756 bijgevoegd, ie kroon spant wel de zwemsport. Daar jasf L< eldden zich niet minder dan 887 nieu- el® leden aan. Uit deze cijfers blijkt C*>g eens duidelijk wat voor stormachti- bïues ontw*kkeling de sport in Leiden eftl) 'ormaakt. Vooral de zwemsport ver- swin ert op het ogenblik in een niet te groeiPeri°de' vooral nu op vele cob, Fiolen het zwemonderricht verplicht is revi'n, steld. Helaas 1 oopt de ontwikkeling m (Blj in de zwemsport niet gelijk met de tbreiding van de zwemaccomodaties. (Mai ;iden is wat dat betreft zeer karig a ïdeeld. Wellicht valt er dit jaar hier- 'joUy. itrent nog een belangrijke beslissing, nd dit jaar is in de raad de behande- ng te verwachten van de zwembadno- Hierin wordt de noodzaak van uit- Het is zonder meer duidelijk dat Lei den met zijn bijna 100.000 inwoners qua aantal meters beschikbaar zwem water te kort komt. Voor de aanleg van zwembaden zijn er enkele mogelijkhe den. Of een 50-meterbad of twee 25- meterbaden. Een belangrijk punt van discussie zal ook worden de eventuele spreiding van de baden. Op 1 augustus komt de visie van B. en W. over toekomstige zwembeleid op tafel. Clubs krijgen uit NSF-pot LEIDEN—DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft voor de bouw en aanleg van 165 verenigingsaccomodaties gelden uit de sporttoto beschikbaar gesteld. VVSB uit Noordwijkerhout investeerde 174.000 gulden en kreeg van de NSF 20.000 gulden toegewezen. De roei- en zeilver eniging Die Leyte investeerde 160.000 gulden en kreeg 18.500 gulden. SJZ uit Zoeterwoude speelt op een complex dat 160.000 gulden koste, de club kreeg van de Sportfederatie 18.000 gulden. Het Wassenaarse Blauw Zwart bouwde een nieuwe kleedaccomodatie voor een be drag van 74.600 gulden, het kreeg 10.000 gulden. ZLC tenslotte, verbouwde de kantine en moet daarvoor 18.000 gulden betalen, de toewijzing bedraagt voor deze club 4000 gulden. KATWIJK Vrijdag zal dc com mandant van de Marine Luchtvaart Dienst in Nederland, kapitein ter zee vlieger L. C. Kuiken zijn functie over dragen aan kapitein ter zee vlieger R. J. Idzerda. Kapitein ter zee vlieger L. C. Kuiken zal per 1 september de zeedienst met eervol ontslag verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De bevelsoverdracht zal plaatsvinden tijdens een ceremoniële plechtigheid bij het Msrine Vliegkamp Valkenburg om 10.00 uur. dit voor de jongelui niet; een telefoont je en garagehouder-fietshandelaar Van Egmond was snel in Zoeterwoude met voor elk een goed bruikbare één-per- soons fiets. Algemene indruk van de wegcontroleurs was, dat men zich in het verkeer erg slordig gedroeg. Over moedig alsof het geen gevaar kon, ver onachtzaamde men de verkeersbepalin- gen. Veel plezier beleefden de organisa toren o. m. van de mobilofoonwagens welke in de stoet meereden en over en weer contact onderhielden in de gehele karavaan en met het thuisfront, via de mobilofooninstallatie van de B.B. Nu reeds houdt het bestuur zich bezig met :en groots opgezet plan voor de zilve- en Laura, volgend jaar. Direct na vrij- lag a.s. gaat het tamboereren voor de !5ste Laura. Fietsen is gezond; maar fataal als men langdurig niet op een fiets heeft gezeten en dan plotseling achter het schrijfbureau op de tweewieler springt achterelkaar 100 ki lometer gaat rijden. Het is verstandig dergelijke afstand successievelijk te bereiden en dan regelmatig te fietsen, is het advies van de Laura-arts, M E. v.d. Steen. De gezondheidstoestand de deelnemers is in het algemeen goed. Een achttiental deelnemers kam peert gedurende de nacht op het voor malige „A.phia" - terrein. Mevrouw Verkade-Verkerk verzorgt hen en de tenten. In de Haarlemmermeer zijn de Laura-deelnemers door „De Landbouw" uit Leiden op ijsjes e.d. getracteerd. LEIDEN Majoor M. A. Ravenhorst zal uitenant-kolobel W. Broodkoorn op- volgen als commandant van de eidse Kokschool. De heer Broodkoorn, die in december kolonel Wessels opvolg de, is overgeplaatst naar de Arrondisse- ments Krijgsraad in Den Bosch. Majoor Ravenhorst ws tot voor kort plaatsvervangend bataljonscommandant bij het 103de intendance bataljon in Ermelo, met standplaats Apeldoorn. De nieuwe commandant die reeds van 1965 tot 1968 was belast met de opleidingen in de Koksschool en voorlopig in Apel doorn blijft wonen, trad in 1945 als oorlogsvrijwilliger in militaire dienst en verbleef toen negen jaar in het voor malige Nederlands Oost Indië en Nieuw Guinea. Bij zijn terugkeer in het va derland werd hij geplaatst bij de parate troepen van het eerste legerkorps. liM DE KAAGOp het Kaageiland is ongerustheid ontstaan na 't bericht, dat de gebroeders Zwetsloot ernstig overwegen per 1 september de exploitatie van het pontje naar het eiland te staken. In de raad van Alkemade zijn hierover maandag avond al vragen gesteld. Het pontje is volgens de gebroeders Zwetsloot hard aan vernieuwing toe. Zij kunnen het niet betalen. De be woners van het Kaageiland hopen, dat de gemeente tegemoet komt aan de wensen van de gebroeders Zwetsloot, of althans, dat de ge meente na 1 september het over varen niet overlaat aan een amb tenaar. Ze zijn bang, dat deze niet dag en nacht bereid zal zijn klaar te staan voor degenen, die naar de overkant willen. Voor duizenden guldens textiel gestolen in Sassenheim SASSENHEIM Gisternacht werd voor de tweede maal in korte tijd ingebroken in het herenmodemagazijn- Bemelman aan de Hoofdstraat. Via een uitzetraam boven een deur aan de ach terzijde werd binnengedrongen, terwijl uit een kantoorraam het bedrijf werd verlaten. De buit bestond uit suède kleding, jacks, herenkostuums en over hemden, waarvan de waarde nog niet precies was vastgesteld, maar die wel weer enkele duizenden gulden bedroeg. Het bedrijf is verzekerd tegen in- inklijke Genoot- G. Barkema, C. Th. G. v. d. Berg, Noordwljk, H. H. A. B. Bergman, Sassenheim; H. J. v. d. Burg. Voorschoten; J. Cederhout, Rijnsburg; N. J. H. Driehuis, Bodegraven; R. C. N. Groen, Noordwljk; J. H. de Haan, Alphen a.d. Rijn; A. M. Ter Haar, Voorschoten; W. Haasbeek, Alphen a.d. Rijn; R. F. M. HeiJ. Alphen a.d. Rijn; P. J. M. Hofwegen, Zoeterwoude; A. H. Jans; D. Kinkel, Wasse naar; B. H. J. Kluts; F. J. M. Kortekaas, Leiderdorp; G. J. Lagas; H. Nobel. Bodegra ven; K. Pasp. Katwijk; W. L. Rotteveel; W. RIJkeliJkhuizen, Hillegom: j. j. M. Schef- fers; F. H. Slngerllng; M. G. Ubink, Ter Aar; C. W. G. Wledeman Kenbeek; f J. Kalmeljer. Gouc J. Laman; J. van Leeuw Th. M. van Leeuwen, 1 irijt; D. I. Ch. van der Rcljder wijk; J. K. Romboui :chanische techniek: D. Haag; Ch. N. Horstlnk; Bergambacht; F. M. Jansen, Rotterdam; F. E. Kappelh Schiedam; R. Kamerling; G. W. P. v. Ki Noordwljk; J. H. KolIJn, Haarlem; J. LodewiJk, Doettchem; S. Maasland. Wa( dè3lBock, Oude Wetering; F w! Hoek, Voorhout; J. Ho; J. Hutchison, Voorschoten; H. Ossevoort; J. J. v. d. Pa: Rijn; Th. J. L. Remmers» R. M. Roggev^^MÉMM lalberg; P. /eld, n; C. H. Scha ven; N. A. A, isse; Th. ZIJl- Roelofarendsv NOORDWIJK Tienduizenden bui tenlanders maken zich op het ogen blik startklaar voor de vakantietocht naar Noordwijk en Katwijk. Nog even snel een nieuwe tandenborstel kopen of een fleurige zwemshort en dan kan men er op los. De beide badplaatsen hebben de mouwen in middels opgestroopt en zijn bereid de „vijand" in de ogen te kijken. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan ziet het er naar uit dat de toeristenstroom zonder al te veel moeilijkheden binnen geloosd kan worden. In Noordwijk is voor wat betreft de hotels het maximum aan tal aanvragen bereikt tenminste bij de goedkopere accommodaties. In de duurdere hotels zijn er nog voldoen de plaatsingsmogelijkheden. In de pensionsector is het nu reeds moei lijk om aan reserveringen te komen. Bekijkt men de particuliere sector in Noordwijk aan Zee dan is er, vol gens het VVV-Noordwijk moeilijk meer een gaatje te vinden. Voor dezelfde sector bestaan er wel moge lijkheden in Noordwijk-Binnen. Over deze tegenstelling tussen beide plaatsen zegt de heer Rovers, direc teur van het VV in Noordwijk „Noordwijk-Binnen is niet zo in de picture. Men betaalt qua kosten we liswaar een gulden minder dan in Noordwijk aan eZe maar dat heeft de badgast er graag voor over. Ze nemen die gulden op de koop toe." De VVV-directeur vindt deze gang van zaken niet zo verwonderlijk. Hij vindt dat de toerist voor die gulden extra ook een stuk meer aan zijn trekken komt. Voor wat betreft de toekomst ziet de heer Rovers- een nog grotere uitbreiding in de toeris tische faciliteiten. Vooral het recent besluit van de raad van Noordwijk over de aanleg van een overdekt zwembad in Noordwijk vindt de heer Rovers een 'prachtig initiatief om het de toerist nog beter naar dc zin te maken. „Met het zwembad er bij zijn we weer een heel stuk verder," zegt hij. „Dit jaar is er ook nog een sauna bijgekomen dat maakt voor de toekomst het totale pakket aan toeristische attracties al leen maar groter." De komst van een zwembad is voorlopig een plan ning op lange termijn, want het zal uiterlijk over vijf jaar zijn dienst kunnen gaan bewijzen. Voor het hoofd van het toeristenwezen in Noordwijk is die vastgestelde lange termijn geen reden om dan maar met de handen over elkaar te gaan zitten. Zelf bruist hij op het ogenblik van kersverse ideeën om Noordwijk nog meer allure te geven. Zo is hij bijvoorbeeld groot voorstander van een kuuroord in deze badplaats. Pa tiënten zouden bij verwezelijking van zo'n oord het gehele jaar in Noordwijk terecht kunnen. „Dat moet toch kunnen," zegt de heer Rovers. Langs de Duitse kust doen ze dat op het ogenblik ook. Er zijn daar volop sauna's en zwembaden." Waarom de Duitse patiënt dan niet in eigen land weer kracht op doet, vindt volgens de heer Rovers zijn oorzaak in de bijzondere lucht die er boven de Nederlandse kust, en speciaal boren Noordwijk, hangt. Een soort natuur lijke verleider waar moeilijk aan te ontkomen is. Ook het water hoeft geen spelbreker meer te zijn voor een bezoek aan de Nederlandse kust. Weliswaar kwamen uit vele officiële en onofficiële hoeken pessimistische geluiden over de verontreiniging van het zeewater, voor de heer Rovers is het een tendens geweest die het toerisme niet omlaag heeft kunnen halen. „De mensen blijven komen. Zwemmen is voor de meesten niet het belangrijkste. Velen voelen veel meer voor luieren in de zon, wande len in de duinen of lopen langs het strand". Ook in Katwijk schijnt de zon weer hoog boven de toeristische hemel. Donkere wolken zijn er nau welijks. Desondanks is men ervan overtuigd.dat slechts weer de toeris- flinke optater zal ge- Voorlopig blijft men zeer optimis tisch en kijkt men vol verwachting naar zaterdagavond als een vreugde vuurwerk op het Katwijkse strand die invisie met zevenklappers, Ja panse knonkanonslagen en Bengaals vuur begroet. Meijl, Sassenheim; H (Z.H.); J. C. Noomen, Alphen a.d. Rijn; A. A. van Oudgaarden, Noordwljk; P. A. Pe«- len, Leidschendam; C. de Reuver, Deventer) H. Schoneveld, Leiderdorp; A. Versloot! 9% C. M. Warmerdam, Voorschoten. Vervolgcursus elektrotechniek: G. J. An- Lciderdorp; A. de Niekerk; B. ckhoffG. Koning, Zoeterwoude; R. H. v. Lande. Warmond; C. Ovcrweel, Llsse; H. Bouwkunde (na praktijkjaar): M. C. Ad- raal. Noordwljk; T. de Boer; G. v. Dooro- lal. Hoogmadc. F. A. Elstak; L. Goedhart. "jsberts- Heljkoop; H. A wassenaar; C. Koenckoop, Aarlanderveen; G. M. G. Koppert, Hillegom; M. A. Kozel. Wassenaar; W. M. H. Lichtenberg, Llsse; W. L. Llndhout; D. A. P. Woubrugge; Th. A. M. Meijer. Hazerswoude; J. v. d. Niet. Noordwljk-Zee; J. Noorlander. Leiderdorp; N. Noort, Katwijk; B. K. Serné, Hillegom; teulen, Lelmulden; N. J. M. wijk; J. Ver Waals. Voorburg. Elektrotechniek (na praktljkjai Boek, Leiden; L, de Boer; A. Bontekoe. Boskoop; J. H. P. M. DrlessenP. J. Fritz, Leiderdorp: A. J. v. d. Graaf, Alphen a.d. Rijn; J. W. P. Hageman Hillegom; J. v. d. Ham; J L. M. Hoeks, Da Zllk; J. P. v. Hove; A. de Leeuw. Nieuw koop; D. P. Llndhout; J. W. Mesman, Llsse; K. M. J. Modderman; L. v. d. Niet, Noord wijk; J. G. v. Osnabrugge; D. ,T. Schoonwa- ter; H. N. Singeltng; F. H. Somscn, Alphen a.d. Rijn; H. Vogel; M. Wassenburg. M. indbergen. inhelm; M. Zw T. Smits; P. R. Werktuigbouwkunde (na praktijkjaar): P. J. M. Aarts, Leidschendam; H. J, M. Am- merlaanL. F. Boulé, Hillegom; J. Th. Corba; J. Ch. v. Dooremaal, Hoogmada; J. A. Engel, Lisse; J. M. Grotendorst; A. G. R. Hakkeling, Wassenaar; j. C.uldemont, Kou- |ng;_C. J. L. vnn Leeuwen. leiderdorp; A. B. Breebanrt, Oeg Drongclen, 'Uk; L. Graper, Hakkenberg, Oegstgeest; A. J. M. van Hulk. Alphen a.d. Rijn; M. I .Koopsen, Oegst geest; G v. d. Laan, Nieuw-Vennep; P. A. M. Onderwater; D. A. Perfors, Sassenheim! J. L. v. d. Plas. Katwijk; J. R. de Ru; L. Schotmeljer; M. C. v. d. Stelt, Nieuw- Vennep; T. Tates, Nieuw-Vennep; J. H. W. Wlggers. Katwijk; W. Zuidervaart. Leider dorp; E. J. M. Alkemade, Noordwljk; R. A. Bloot. Sassenheim; A. J. Broeders, Noordwljk; G. C. A. Couzljn, Hillegom; A. van DuIJn. Katwijk a. Zee;. Richting Tuinarchitectuur: R. J. M. ven Aalderen, Oosterbeek; N. A. Brink, Amster dam; J. P. F. Claessens, Rotterdam-Alexan- derstad; me]. S. J. M. Hulsman. Vlaardln- K. Hund. Amsterdam) G. Koornneef Ede; mej. M. Den Haag: R. W. J. M. Blcljen- Woensdrecht; H. M. v. d. Steeg, Druten; L. M. K. M. Stevens. Baarlo; J. H. te Velde. Asen; D. Visser. Nljensleck; H. Waalewijn. Amersfoort: E. Winterwerp, Nijmegen; C. M. Zalm. Schiedam. HAZERSWOUDE Te Utrecht slaagde voor het diploma kerkelijk or gelspel A. de heer K. v. d Bosch. Theoretische en praktische opleiding hiertoe ontving hij van de heer Joh. C. de Vries te Sassenheim.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3