Wagtmans kreeg, waar hij allang recht op had ROSEWALL LACHTE NA GRUWELIJKE MARATHON Voor Kronshorst is transfer NEC grote ommekeer RONDECIJFERS Pellenaars ontevreden Wimbledon beleefde weer sensatie NAC TROK POOL AAN i; WOENSDAG 30 JUNI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) NANCY Rini Wagtmans is gekomen waar hij wilde: op het erepodium van de Tour. „Als ik in de Ronde van Frankrijk een rit kan winnen", redeneerde hij na het kampioenschap van Nederland, „dan is voor mij het seizoen geslaagd." Aan het vertrek van de derde etappe, op een immens groot plein aan de rand van Straatsburg, was hij gisterochtend zelf verzekerd. „Ik grijp mijn kans", kondigde hij daar aan. Het was de vinnige reactie op de les van de tweede dag, toen hij tot de groep behoorde die op negen minuten achterstand kwam. „Nee" .hoonde Wagtmans in Straatsburg, „dat was geen onkunde. Ik deed gewoon mijn werk als knecht voor Merckx." en felle uitval: „Van mij zul je nog horen". Precies vier uur, veertien minuten en eenentwintig seconden la- gebeurde dat. Rini Wagtmans liet i negen renners stilstaan. Hij was oop Zoetemelk heeft zich ontwikkeld ils dé klimspecialist in de Tour. s hij op de beide cols onverslaanbaar. waar hij wilde: naast de Rondemiss, met bloemen en een beker. Op het podium. Eric de Vlaeminck verloor er een weddenschap (zonder inzet overi gens) mee van Eddy Merckx, want die profeteerde de avond tevoren in hotel Carlton. - waarin - de Molteni' s en de Mars-Flandria's samen zijn onder gebracht, dat Rini Wagtmans ging winnen. Toen de wedstrijd naar Nancy - een uiterst monotone rit, zonder noemenswaardige ontsnappin gen - 135 kilometer oud was en 30 km verwijderd van de finishplaats) dirigeerde Eddy Merckx hoogst per soonlijk Rini Wagtmans naar voren. „Hij zei: vooruit Rinus, je eigen kans grijpen nou". Zo hard als hij kon, en dat bleek ontzettend snel, sprong Rini Wagtmans naar het wiel van de gede- mareerde Wilfried David. Achter Wagtmans gingen Jimenez en Genet mee in de aanval. De beslissing was gevallen. „Ik heb toen" vertelde Rini Wagtmans. „zitten wachten op steun, want die kon ik natuurlijk best ge bruiken" De hulp daagde op in de persoon van Vic van Schil in wiens gezelschap Vanneste Genty, Simonetti, Hoban en Guerra meekwamen. Opvallende af wezige in de kopgroep: de Goudsmit hoff renners. De mannen die Kees Pellenaars een rebellenrol had toebe dacht - want - avonturieren is zijn kracht. Bij slag ontbraken alle tien renners. „Ze missen de lef. Er is niemand ie initiatief durft te nemen" veroordeelde Pellenaars zijn discipe len. Gerben Karstens viel hem bij: „In de koers ben ik verschillende keren naar ze toegereden om ze op te pep pen, maar op Wim Prinsen en Mat- thijs de Koning na, reageerde nie mand" .De vrijbuiters van Kees Pelle naars faalden op het moment dat hun landgenoot Rini Wagtmans naar een voor hem belangrijk succes op weg was. „Het hele jaar"klaagde Wagt mans in de dagen die aan de tour vooraf gingen, „rijd ik goed. De vorm is beter dan die ooit was. Maar ik maak geen grote uitslag. Als die nou maar eens wilde komen" Vreugdevol Op de sintelbaan van Nancy, waar hij zich taktisch als eerste aandiende, brak dat vreugdevolle moment aan. Nadat een eerdere poging van Vic van Schil mislukt was (Wagtmans: „Ik zei in de laatste kilometers tegen Vic dat hij het maar moest proberen, dan zou ik met tevreden stellen met een twee de plaats"), moest Rini Wagtmans zijn eer en die van Molteni veilig stellen. Hij deed het indrukwekkend. Zijn de- marage waarmee hij zijn naaste con current Barry Hoban losschudde, was zo fel dat zijn bandjes sporen trokken in het zwart van de baan. Enkele seconden later stond hij, gulzig mine raalwater drinkend, te genieten van het fijnste wat een coureur kan mee maken. „Vandaag" stelde Rini Wagt mans dankbaar vast, „kreeg ik waar ik al het hele seizoen recht op heb". In de mallemolen van de ceremonies draaide hij toen een kwartier lang rond als een intens gelukkig man. Hij was gekomen waar hij wilde. Aan het eind van de derde etappe, toen zijn renners zich moesten schamen over hun achterblijven in een rit, die hun op het lijf was geschreven, oordeelde Kees Pellenaars hard. „Met deze ploeg" viel hij bits uit, „kan ik niet aanvallen. Daarvoor zitten er teveel slomen in". Op de rand van zijn bed in hotel Excelsior aan de drukke rue Maza- gran, zat „de Pel" die zo onwankel baar kan doen, droef voor zich uit te staren. „Je mag hel gerust weten", sprak hij mat, „dat ik er down van ben. Mensen nog aan toe, hoe is dit mogelijk". Hoe bestaat het dat ze twee dagen zo de slag missen". Zijn houding en woorden verraden heim wee naar vroeger dagen en het was ook zo. „Toen", zei hij over zijn gou den tijd van de jaren vijftig „kon je met een donderspeech het hele spul in beweging zetten, maar dat is er te- genwoorig niet meer bij. Het heeft geen effect meer. Ik weet niet wat het is. Daarom ben ik hier maar op bed gaan zitten. Ik zoek naar de manier, waarop ik ze straks aan tafel moet aanpakken". Ineens vlamde weer het felle in Pellenaars en het zou tijdens de maaltijd "het onderste uit de kan" worden, dat stond vast. „Na tuurlijk pak ik ze goed aan. Wat denk je! Dit kan toch zeker niet. In die twee etappes hadden er mannen van ons bij moeten zitten. In de etappe naar Straatsburg misschien miner dan nu naar Nancy, maar ze mochten die slagen nooit zó missen". Zoekend naar de oorzaken, komt Kees Pellenaars dan tot het vonnis: „Ze zijn te sloom, verdomme. Ze hebben geen lef in d'r donder" Aanvullend: „en ik denk dal ze teveel tegen Karstens opkijken. Volgens mij wachten ze tol hij wat doet en blijven ze zitten als hij niet gaat. Dat idee heb ik. Ze gaan er misschien vanuit, dat hij kopman is en dat ze hun koers naar hem moeten regelen, maar dat zal ik ze een effe uit hun hoofd gaan praten". Hartsgrondig Gerben Karstens valt zijn ploegleider hartsgrondig bij, maar waagt zich niet aan vernietigende oordelen ofschoon hij eerder aan de finish het woord „luilakken" had laten vallen. „Ik heb er geen behoefte aan om op anderen te schelden. Straks ben ik weer de gebeten hond. Maar Pellenaars heeft gelijk. Absoluut. Het ontbreekt aan - moed -. Ik ben wel tienkeer naar die mannen van ons toegegaan om ze naar voren te jagen en ik heb het voorbeeld gegeven door enkele keren te springen". Pellenaars echter: „Kar stens had er vandaag zonder meer moeten bij zitten". Tegenwerping van Gerben Karstens: „Dat is makkelijker Rini Wagtmans juichend over de finish. De knecht van Merckx kreeg eindelijk z'n verdiende overwinning. gezegd dan gedaan, want mij laten ze zo maar niet ontsnappen als tweede in het klassement voor de groene trui. Ik heb het genoeg geprobeerd, maar ik kwam niet weg. Hoe dan ook, er hadden renners van ons bij moeten zitten en dat het niet gebeurde, valt op geen enkele manier goed te praten. De wil om af te zien zal groter moeten worden. Zelf heb ik daar niet zo'n moeite mee, maar er zijn er die zo'n medelijden krijgen met zich zelf" PETER HEERKENS KEN ROSEWALL koele rekenaar. LONDEN Wie zal het zeggen of het Ken Rosewalls eigen vil was om de gruwelijke marathon tegen de bonkige Cliff lichey meer dan vier uur vol te houden en uiteindelijk (innend af te sluiten: 68 57 64 97 75. Misschien (as het Richeys onmacht een vrijwel beslissende voor- prong in de derde set vast te houden en werd Rosewall an dat kritieke moment op golven van sympathie gedragen aar prestaties, die de koele rekenaar, die hij van nature j, op zijn 36ste jaar niet voor mogelijk had gehouden. CN JBS die het vorig jaar na een erbreking van zeventien jaar een de vergeefse poging deed de finale Wimbledon te winnen en, de lalf jaar jongere vechter uit Dallas, hun ontmoeting voor de irtfinales iets heel bijzonders ge- ikt. Een duel waar nog jaren over >roken zal worden. Het feit dat de de" Rosewall won en dus nog ds een kans maakt op de enige die nog in zijn verzameling ont- ikt, geeft het nog een extra-ro- tisch trekje en zal de prijzen op zwarte markt van Wimbledon de ende dagen tot ongehoorde hoogte ven. In de halve finalen moet rall morgen tegen Wimbledonti- ouder John Newcombe, die van de trekt ongevaarlijke John Dibley voldoende tegenstand onder- ingespeeld te raken, van nature meer thuis op banen, heeft de neiging kritieke momenten achterin het te blijven. Bij een achterstand twee sets en 21 in de derde ateerde Rosewall verrast, dat ere pressie uitbleef. Wat aarze- aanvankelijk nam hij het initia- over en aldra bleek, dat zijn emde vlijmscherpe backhanddri- hij de hele partij niét binnen i had kunnen houden, effectief nnen te worden. Met een bal, die viel vanaf de netband kwam hij r naar 44 en toen Richey door ,jvoetfout even uit zijn concentratie dubbele fout sloeg, pakte ,;P0l 1 Luitf karat damefv ijlessei olg- ei lutorij vechtlust en uithoudingsvermogen. Maar eenmaal zover wist hij van geen ophouden. In de zevende en ne gende game werkte hij de door min der sterk serveren ontstane achter stand van 1540 weg, alsof het de normaalste zaak van de wereld was. Prompt viel de druk op Richey. De Amerikaan kreeg wat om tegen te vechten: vier matchpoint tegen in de tiende game. Morele steun Het derde werkte hij weg met een volley naar de lijn, het vierde met een smash. Twee snoeiende opslagen rondden het werk af: 55. Nu was de druk weer op Rosewall. De kleine meester leek te bezwijken, maar bij 1540 legde hij dezelfde vastberaden heid aan de dag als Richey even tevoren. Dit waren Wimbledons beste momenten en het was eigenlijk jam mer, dat het in de volgende game ineens uit was. toen Richey bij 3040 zijn tweede service te zacht in het spel bracht en rechtdoor werd gepas seerd. Rosewall stak de handen in de lucht en dankte het publiek met een kórte knik voor de morele steun, die hem in zo grote mate ten deel was gevallen. De Australiër heeft zich de finitief bij de „onstefelijken geschaard. DELFT Chris Kronshorst is de enige speler van de ex-eredivisie club Holland Sport die goed is weggekomen bij F.C. Den Haag. Terwijl anderen misschien wel te gemakzuchtig neerstreken bij werkgevers als Excelsior en Fortuna Vlaardingen, bleef hij niet bij de pakken neerzitten. Zijn aard om te willen weten waar hij aan toe is, had hij als woordvoerder van de spelers in de schemerige nadagen van de Houtrustclub al meer dan eens laten blijken en dat deed hij uiteindelijk gisteren weer. Maar toen stond er meer op het spel dan alleen maar een onzekeré situatie. Voor hem brak de dag van de beslissing aan waarvoor hij maandenlang de vinger op de pols had gehouden. Het resultaat: hij tekende een tweejarig contract als full-prof bij het Nijmeegse N.E.C. „Dit besluit is voor mij de grote ommekeer", aldus Chris Kronshorst, amper een paar uur na het zetten van zijn ver lossende handtekening in Nijmegen. „Ik moet nu van het voetbal gaan leven. En daar zal ik eerst echt aan moeten wennen. Maar wat is een mens die geen risico's neemt?" Misschien wekt deze laatste opmer king de indruk van een gemakkelij ke beslissing? Zo is het echter niet. Chris Kronshorst, 25 jaar, in Delft woonachtig, heeft erg lang en vooral erg goed over de stap naar het full- professionalisme nagedacht. Hij was daarom wellicht zo attent in de na dagen van Holland Sport, omdat zijn kans om de sprong naar de top te wagen niet door de fusieproblema- tiek in Den Haag verstoord mocht worden. Hoewel de buitenwacht naar aanleiding van eerste medede lingen van FC Den Haag de indruk kreeg, dat Chris Kronshorst nergens bang voor behoefde te' zijn, omdat zijn naam op de verlanglijst van FC Den Haag voorkwam, dreigden er toch moeilijkheden te ontstaan. De financiële voorstellen van de vastbe raden Delftenaar werden als zijnde onaanvaardbaar terzijde geschoven. Het tegenaanbod dat in dit soort onderhandelingen onverbiddelijk volgt, was voor Kronshorst, die de langzamerhand erkenning krijgende adviseur van de Nederlandse lopspe- lers, Drs. Maryien Snoeck in de arm had genomen, zeer beslist geen haal bare zaak. „De consequentie was, dat de zaak in een impasse zat en bleef", zei hij, „de grote moeilijkheid was het trainen. Ik was gewend overdag bij Holland Sport normaal te werken, dan snel naar Houtrust te rijden om er met de B-selectie te trainen en om een uur of negen kreeg ik pas een hap warm eten in mijn keel". Dat wilde Kronshorst niet meer, omdat hij zelf wel voelde zo niet meer vooruit te gaan. Deze wetenschap schiep voor hem tegelij kertijd hèt grote probleem, waaraan hij aanvankelijk niet zwaar tilde omdat nog een andere kaper op de kust was. PSV wilde hem graag contracteren. Hoewel zijn persoonlij ke eisen voor de Eindhovense club geen struikelblok van betekenis vormden, bleef een definitieve trans actie uit, omdat PSV bij nader in zien de gevraagde transfersom niet op tafel wilde leggen. Deze „strop" heeft Chris Kronshorst aanvankelijk nachtmerries bezorgd. Hij was inmiddels op de transferlijst geplaatst, had de zekerheid, dat FC Den Haag hem niet dringend meer nodig had, omdat het zijn keus had laten vallen op de nieuwe aankoop Thijs Wijngaarde en dreigde daarom dus tussen de wal en het schip roemloos onder te duiken. Het spreekwoord „wanneer de nood het hoogst is, is redding nabij" was ook van toepassing op hem, want vrijdag avond kwam het verlossende tele foontje binen. NEC's manager Jan sen wilde praten, waarna een trans actie binnen een paar uur een be keken zaak was. Chris Kronshorst werd de vijftiende -full-prof in Nij megen, waar hij nu voor twee sei zoenen bestaanszekerheid vond. „Ik wil er nog wat bij gaan studeren, maar dat is van ondergeschikt be lang. Nu wel in ieder geval". NEC had aanvankelijk Holland Spoil's betrouwbare ausputzer liever drie jaar onder contract genomen. Dat wees Kronshorst af. „Kijk ik ben nu 25, als mijn contract afloopt kan ik als 27-jarige waarschijnlijk nog wel ergens terecht, als het full-professio- nalisme me bevalt. Maar als ik dan 28 jaar zou zijn, wordt het al moei lijker". Het is niet waarschijnlijk dat Chris Kronshorst zich het nieuwe seizoen in dezelfde hoedanigheid zal presen teren als bij Holland Sport. Miel Pijs, de laatste man van NEC, heeft weining off-days, zodat het voor de hand lijkt te liggen, dat de Delfte- zich in de mandekking zal moeten gaan bekwamen. „Hoewel het ausputzeren me altijd wel lag, Bij Holland Sport was Kronshorst (rechts) als ausputzer altijd een rots in de brandingHet is niet onioaarschijnlijk, dat liij bij zijn nieuwe werkgever zich in de mandekking zal moeten bekwamen. vond ik zelf, geloof ik niet dat deze verandering veel voor me zal uitma ken. Ik hoop van niet, tenminste. Ik heb vooral in de uitwedstrijden van Holland Sport al meer zo gespeeld. Tegen Dick Beek van Go Ahead en tegen Jan Jeuring van FC Twente bijvoorbeeld. Het maakte me niet veel uit". Chris Kronshorst, de stugge onder handelaar voor FC Den Haag Ls de zelfverzekerde full-prof van NEC geworden. Een status, die hij voorlo pig als ideaal bestempelt, zijn nuch terheid in voetbalzaken heeft hem daartoe gedreven. Dat blijkt ook als hij zegt: „Vandaag ben je de grote man en morgen een vergetene", Chris Kronshorst heeft op een eerlij ke. maar zakelijke manier FC Den Haag laten merken, dat hij van dit uitgangspunt niet wenst af te wij ken.. HANS DE BRUYN leek toch op een simpele over at te gaan. Het voortdurend litlopen om te smashen op hoge ging Rosewall steeds minder goed in de dertiende game brak de ikaan door op zijn opslag, daar- [eholpen door een dubbele» fout "e Australiër. Richey behoefde de slechts uit te serveren. Het was duivel ermee speelde, weer ver- !i ichey alle lessen over bet spelen 11 ennis op gras. Hij ble'/ achterin ':n Rosewall snelde naar het net •rceerde de „break": 77. Daar inlelfs Richey niet van terug. v vijfde set. Na drieëneenhalf uur Het leek teveel voor Rosewal. grote successen veeleer een ge- zijn geweest van snelvoetigheid, technisch kunnen dan van Toptennis in Scheveningen LONDEN Directeur Hans van Dalsum is erin geslaagd Ken Rosewall te contracteren voor de jaarlijkse Wimbledon - exhibitie, die zondag a.s. op de Metsbancn in Scheveningen plaatsvindt. Naast Rosewall ko men Tom Okker, Fred Stolle en Roy Emerson, die op Wimbledon allen tot de laatste zestien be hoorden. De Roemeen Ilie Nastase stapt weer de baan op, die hij na een snelle buiteling verliet om midden tussen de toeschouwers terecht te komen. De gespannen en plechtige aandacht werd toen even doorbroken door hilariteit, wat een haast zeldzaam gebeuren op Wimbledons centre-court is. Alexander-Dent Aust.—Nartase-Tlrlad Roem. 8—6. 6—3. 3—6. 5—7. 6—2. Damesdubbelspel: Casals-King VS 1—Kali- in-Ziegenfuss VS walk over tegen Cra- ir-Von Brandls Z-Afr. teruggetrokken; .n-King Aust.-VS—3) Howe-W; [rvine-Gourlay Rho- len VS 6—3. 6—3: Pai Keldle-Shaw Aust.-GB— Folke-Sandberg Zwe 3—6, 6—3. 6—4. Vierde ronde: Nastase-Casals Roe-VS 2- Beébië vit.. 1 JULI- 5e etappe 208km Uitslag etappe ■i>; tijd vergoeding 4.14.16); 4. Genet (Fr. Caput) -/ t; 5. Vanneste (Belg. Schotle) 7. t; 6. Guerra (It. Adornl) z t; 7. van Schil (Belg. Dries- sens) 7. t; 8. David (Belg. Plaud) t; 9. Simonetti (II. Martini) z t; 10. Gentv (Fr. Dp Muer 7.1; 11. Karstens (Ned. Pellenaars) op 2.29: 12. Roger de Vlaeminck (Belg. Schotte) z t; 13. Guimard (Fr. Caput) t: n Reybroeck (Belg. Adorni 7.t) 15. Godefroot Wolfshohl (Dis. Caput) (Belg. Schotte), Gene ld (Belg. Plaud); 23. Krekels (Ned. Pellet Algemeen klassement etappe is: 1. Merckx (Belg. Driessens uur 58 min 6 sec; 2. van Springe (I Driessens) op 21 sec; 3. Roger de Viaem (Belg. Schotte) op 32 sec; 4. Goesta pe son (Zw. Martini) op 37 sec; 5. ex aequ< 42 sec: Tabak (Ned. Schotte). Zoeter (Ned Schotte. Paolini at. Giganti); 8 PeUenaa'rs). Prinsen (Ned. van Katwijk (Ned Pellcnaan aequo op" "c Ploegenklassement Caput op 2.29: 3. Adorni z t; 4. Schotte j 5. Slablinski t; 10. Pellenaars op 4.50. tierde etappe is .1 Schotte 40 uur 1 min sec; 2. Plaud op 48 sec; 3. Driessens op 4 4. De Muer op 8.14; 5. Martini op 8.59; Pellenaars op 32.51. Bergklassement Bergklassement na de d erde etappe: Zoetemelk 54 pnt; 2. van Impe 30 pnt: Fuente 19 pnt; 4. Guimard 14 pnt; categorie): 1. Zoete- inZoetèmeei Puntenklasement Het puntenklassement na dc derde etapp is: 1. Roger de Vlaeminck 51 pnt; 2. Kat stens 37 pnt; 3. Merckx en Wagtmans BREDA Dc Bredase eredivisiever eniging NAC heeft de 30-jarige oud international Alexander Mandziara voor een jaar gecontracteerd. Mandzia ra die gewend is op de linksbinnen- plaats te spelen, kwam tot nu toe uit voor Szombirky, een club uit dc Poolse eerste divisie. VVV contracteerden kort voor het sluiten van de transferperiode gisteren de 25-jarige Jef Blatter van PSV voor een jaar. Felix Muller, de aanvaller van Blauw Wit, heeft een tweejarig full-prof con tract geteknd bij de Nijmeegse ere di visieclub NEC. De eredivisieclub DWS heeft twee nieuwe spelers gecontracteerd. Het zijn Theo Husers, die van Ajax is overgeno men, en Leo van Straaten van de For tuna Sittardia combinatie. KEULEN Tijdens de jaarlijkse in ternationale avondatletiekwedstrijden in Keulen heeft de Europese recordhou der op de 800 meter, de Duitser Franz- Josef Kemper de beste wereldseizoen- tijd gelopen op de 1000 meter: 2.18.9 Marti Liquori, de Amerikaanse kampi oen op de mijl, had in de laatste 50 meter geen verweer tegen de eindsprint van Kemper. Hij werd met 0.4 seconden achterstand tweede.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11