CULTURELE REVOLUTIONAIRE? u IN CHINA OP EEN ZIJSPOOR rgj Elizabeth onder zware bewaking naar stad York NS in 1970 verder in de rode cijfers Nazi-moordenaa Stangl overlede Verdeeld SER-rapport over toestand economie Tsjoe heeft touwtjes vast in handen reis naar lune Winnaars zah hebben kam BOZE BRIGADE DREIGT In Sahara verdwaald en overleden Verlies van 80,3 naar 142 miljoen Beul van Treblinka LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JUNI li IIONG KONG (Rtr-DPA) Nauwe lijks twee jaar na het einde van de door voorzitter Mao zo vurig geleide campagne tegen de „reactionaire en bourgeois-ideologie". die onder dt naam ..grote proletarische culture1 revolutie" sinds de zomer van 1' een golf >chijnt i atie te i Chin het die teel fende gelijkenissen vertoont r periode van voor 1966. Het rode gardisten zo geschond zicht van China is weer gel scheidenc vooraanstaande i tijdens de culturele revolu verguisd, zijn gerehabiliteerd kleden weer belangrijke fur kele hoge legerleiders die hebben verzet tegen de ch anarchistische toestanden va' jaar of drie. vier geleden, schiji ichtigste mensen in hi e behi Nde culturele revolutie en 'e-sien, de man die tij- van de chaos in het ministerie onder beheer zaakge in Dja- anti-Chinese ij keerde als ^Peking, maar jaar gearres- htigheid haar hij tijdens de deelgenomen het Britse zich te buiten Jj bouunvedstrifi «*-htii NOORDWIJK Dit jaar zal voor ^oma. dertiende keer het toernooi voor zanf-Kong bouwkunstenaars, in La Baule leiders Frankrijk worden gehouden. Aan ,ter IS?a0 .et verlie- 'oernooi, doen behalve drie Nederig leiders de revolutie zou kunnen zijn d.?uwers ook kunstenaars uit Freger in ge niet president Lioe Tsjao-tsji.xnje, Roemenië, Brazilië macht geconso- L enige verschil met de periode Vanaf morgen zal paus Paulus pelgrims en toeristen ontvangen in een nieuwe hal naast de Sint-Pieter. De hal kan dertigduizend mensen bevatten. Ontwerper is de architect Pierluigi Nervi. Drugvoorlichting DEN HAAG (ANP) De minister van Defensie is van plan voor soldaten drugvoorlichting als verplicht lesuur te laten opnemen. De voorlichting zal vooral gericht worden op de medische en sociale achtergronden van de mens in de krijgsmacht. Tsjoe En-lai de leiden de kracht in Peking is geworden. En al blijft voorzitter Mao dan de onbe twiste leider van het Chinese volk, en al worden zijn werken dan ieaere dag door miljoenen bestudeerd, er gaan geruchten dat zijn rol toch enigszins is beperkt. De voornaamste aanwij zing dat zich een bepaalde wijziging voltrekt is misschien wel de heftige reactie in Peking tegen de excessen van de culturele revolutie, die naast Mao werd geleid door zijn vertrouwe lingen Tsjen Po-ta en Kang Sjeng en door zijn vrouw Tsjiang Tsjing. Tsjen heeft men al bijna een jaar niet meer gezien en Kang en mevrouw Mao verschijnen zelden of nooit in het openbaar. Daarnaast heeft de regering een propagandacampagne opgezet te- onlangs ingestelde provinciale commu nistische partijen. En, wat even be langrijk is. vier van de tien burger eerste secretarissen zijn politieke ve teranen die tijdens de culturele revo lutie werden veroordeeld en sindsdien zijn gerehabiliteerd. Daarnaast zijn drie van dé hoogste legerofficieren, generaal Hoeang Yoeng-sjeng (chef staf) en zijn collega's Hsoe Sjih-yoe en Tsjen Hsi-lien (divisie-comman danten) zodanig tot de top doorge drongen dat ze tot de machtigste mannen in China worden gerekend. Volgens betrouwbare diplomatieke kringen in Hong-Kong hebben de drie generaals alles gedaan wat ze konden om de door rode gardisten en revolu- TSJOE EN-LAI rebellen geschapen wanorde tegen te gaan. Premier Tsjoe En-lai, die de laatste tijd duidelijk in Peking voorop loopt met zijn spectaculaire ping-pong-di- plomatie, schijnt aan het. hoofd te staan van een vrij losse coalitie van voornamelijk militaire leiders die de hoogste prioriteit willen geven aan stabiliteit en economische ontwikke ling. Men meent te weten dat deze leiders elke verdere verstoring van het leven in China willen vermijden, zodat de door Mao gepropageerde „grote stap voorwaarts" in 1958 en de culturele revolutie. Mao Tse-toeng zelf blijft de onbetwiste gids van de Chi nezen. Zijn werken worden voortdu rend bestudeerd op scholen, in ken en communes en geciteer de nieuwsmedia, en het sloten geacht dat hij zal worde gradeerd. Maar genoemde dipli ke kringen in Hong-Kong gelen hij Tsjoe En-lai toestemming gegeven de directe zaken t tieke beleid in het land men. Men betwijfelt het of M volledig tevreden is met de o] tenlandse politiek van Tsjoe, duidelijk botst met China's radicale beleid van het actii spreiden van de wereldrevolut schijnt ook vurig voorstander I geweest van volledige staatse!) van de landbouw, maar tegen* hebben de Chinese boeren kej| toestemming hun grond i inzicht te bebouwen en houden. In enkele delen bestaat zelfs een bescheiden De Hong-Kong-Star meldde S dat Tsioe En-lai de feitelijk van China" is en dat hij minister van Defensie Lin v chef-staf generaal Hoeang de uitmaakt. .Voorzitter Mao i getrapt naar eep scherts! schreef het blad en het citeerd bij Chinese kringen. De „macl name" zou volgens de Star zijn gevloeid uit de moordpogingen dens de culturele revolutie Tsjoe en Lin zouden zijn bt „Met de steun van 20 provincia tijcomité's hebben Tsjoe, Lin e ang van Mao Tse-toeng geda kregen dat Tsjoe het interne terne beleid van de partij u: dat degenen die betrokken weest bij „onvergeeflijke ir tijdens de culturele revolutie het mom van „arbeidshervon nooit meer terug aan de mach: komen", aldus de Hong-Kong-f (Van nze correspondent) LONDEN Onder uitzonderlijke Teiligheidsmaatregelen hebben koningin Elizabeth en haar gemaal gisteren een bezoek gebracht aan de stad York. die haar 1900-jarig bestaan herdenkt. De maatregelen waren nodig om de vorstin ea prins Philip te beschermen tegen een moordaanslag. Meer dan zeshon derd politiemannen, waarvan velen ge wapend, bewaakten strategische punten, hielden daken bezet, en mengden zich onder de toeschouwers, terwijl het ko ninklijk rijtuig werd omringd door de „Household Cavalry", gewapend met sa bels en pistolen. Op de renbaan van York, waar het koninklijk paar een historisch schouwspel bijwoonde, werd gepatrouilleerd door soldaten met ma chinegeweren. ■s Middags woonden de vorstin en de hertog van Edinburgh een tuinfeest bij, araarop 2000 personen uitgenodigd wa ren. De taak van de politie, om hen tegen moord te beschermen, was toen nog minder gemakkelijk dan tijdens de koninklijke optocht. Op de redactie van een plaatselijke krant, de „Yorkshire Evening Press", was een tweede brief aangekomen, waarin de zogenaamde „Boze Brigade" dreigde dat koningin Elizabeth tijdens het tuinfeest door het hoofd geschoten zou worden. Net zoals de eerste brief, die vrijdag kwam, stond dit schrijven vol fouten. De strenge veiligheidsmaatregelen betekenden evenwel niet, dat de politie geloof hechtte aan de voorgewende oor sprong van beide brieven. De beruchte „Boze Brigade" heeft in Engeland al ze ven bomaanslagen gepleegd en zorgde toen telkens voor communiqués zonder fouten. Vorige week nam de „Boze Bri gade" een bomaanslag op het huis van William Batty, de 58-jarige directeur- generaal van Ford in Groot-Brittannië, op haar rekening. Sindsdien heeft Scot land Yard de dure eed gezworen, dat hij deze anarchistenbende zal oprol len. Handleiding De „Boze Brigade" probeert het kapi talistische „establishment" op zijn zwakste punten te treffen. Volgens •ympathlsanten van deze ondergrondse vereniging komen haar leden in op stand tegen het feit dat in Groot Brit- tannië voortdurend meer mensen arm en dakloos zijn en versloft worden. Scotland Yard vreest, dat de „Boze Bri gade" zich zal ontwikkelen tot een be weging van stedelijke guerrilla's, die de Britse staat en gemeenschap probeert te ondermijnen door middel van bomaan slagen, gewapende overvallen en mis schien ook kidnappingen, naar het voorbeeld van de „Tupamaros" van Uruguay. Tips Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR Duindigt heeft mor gen een niet al te sterk programma. De eerste start van de acht draverijen en twee rennen is om half vijf. De tips zijn: Un Irus B-prijs: 1 Inca, 2 Ih You Baker en 3 Ina Brewer. Mast- Prijs: 1 Jacojoke N, 2 Jerolime en 3 Jack Buitenzorg. Voltigeur-Prijs: 1 Cornet Volann, 2 Gehade Hollandia en 3 Hoot Song. Talie-Prijs: 1 Iris B, 2 Irma Hollan dia en 3 Jello. Ullygouli-Prijs: 1 Hilda O, 2 Hielke D en 3 Hea Alkestis VE. Treize F-Prijs: 1 Gay, 2 Hermance en 3 Fantast CH. Sissieport- Prijs: 1 Import N, 2 Idylle Miss en 3 Ilona Hanover. Vieuwpoint-Prijs: 1 Ivanovna Hea ther, 2 Icecream en 3 Grappenmaker. Feuerglut-Prijs (eerste afdeling): 1 Sir Warlock, 2 Bleu Britten en 3 New bury. Tweede afdeling: 1 Artois, 2 Rose of Roasëllon en 3 Max. In bepaalde Londense boekhandels wordt openlijk een „handleiding voor stedelijke guerrilla's" verkocht. Zij bevat een bijdrage van Carlos Marighella, een Braziliaanse guerrilla met 40 jaar erva ring. die 48 jaar was toen hij in no- vember 1969 vermoord werd in Sao Paulo. Dit boek is de bijbel van vele Londense hippies, druggebruikers, uit gevers en medewerkers van onder grondse kranten, en kleurlingen. De po litie is ervan overtuigd, dat de leden van de „Boze Brigade" geen marxisten of internationale socialisten, maar wel zogenaamde „freaks" zijn, een uitschot dat in communes leeft en onder sterke Amerikaanse invloed staat. RABAT (RTR) Een Amerikaanse diplomaat is in de Sahara, vermoedelijk aan een zonnesteek, overleden, nadat zijn auto het had begeven. Zijn vrouw, zijn 15-jarige zoon en een Amerikaanse journalist, die met hem reisden, werden na acht dagen gered door een woestijn- wacht. Zij zijn in een ziekenhuis in Mauretamé opgenomen Hun toestand ls bevredigend. Het gezelschap was op 14 juni uit Rabat vertrokken voor een tocht van ruim 4.100 km door de wetselijke Saha ra naar Dakar in Senegal, waar de diplomaat, Earle Russell jr., een nieuwe functie zou aanvaarden. Op elf kilometer u.t de kust bij het Engelse Eastbourne rijst, vierendertig meter hoog. een nieuwe vuurtoren uit de zee op. De toren gaat in september het oude lichtschip vervangen. Sinds 1875 hebben lichtschepen de weg gewezen op deze plaats. Vier man zullen de toren bemannen in plaats van de elf op het schip. Bij helder weer kan men de lichten van de vuurtoren zien op een afstand van drieënzeventig kilometer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakcentrales en werkgeversorganisaties zijn het volslagen oneens over de wijze, waarop de overheidsuitgaven zich het volgend jaar zullen moeten ontwikkelen. Die verdeeldheid van opvatting zal zeer duidelijk tot uitdrukking komen in het halfjaarlijkse rapport over de economische toestand, dat de Sociaal-Economische Raad op juli zal vast stellen. Uiterste pogingen tijdens de voorbereiding om de standpunten tot elkaar te brengen, zijn mislukt en geen der partijen heeft de illusie, dat men tijdens de behandeling van het rapport in de voltallige SER de tegenstel lingen zal kunnen overbruggen. Kamerlid komt op voor weduwe vermoorde man (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben in 1970 een verlies gele den dat bijna het dubbele is van het verlies in de voorgaande jaren. Was het verlies in 1969 en 1968 te beperken tot 80,3 miljoen en wie herinnert zich niet de juichkreten over de reorganisa tie Spoorslag '70, aaardoor de verliezen zeker voor het komende jaar beperkt zouden blijven in 1970 is het 142 miljoen gulden: bijna 80 procent meer. De Nederlandse Spoorwegen alaagde erin om voor 1969 bet verliessaldo ge lijk te houden aan dat van 1968. Het. lijkt erop. alsof het krampachtige vas thouden aan dit saldo hoe negatief dan ook met opzet voor het jaar 1970 vergeten is. Hoe groter het verlies, hoe meer kans er is politiek gezien oin tot een ontwikkeling te komen van een vereeers- en vervoersbeleid, waarin particulier en openbaar vervoer, in samenwerhang met elkaar worden beoordeeld en bekostigt. Naast het verlies av 142 miljoen gulden, zoals dat op de bedrijfseconomi sche verlies- en winstrekening voor komt, is er nog de 100 miljoen gulden verlies, die bestaat uit 70 miljoen gul den voor bedrijfsvreemde laten en 30 miljoen gulden voor rente op leningen, gebruikt voor de financieringen van de verliezen. Het ottale verliessaldo op de balans is daarmee opgelopen tot 514 miljoen gulden. De Spoorwegen vinden dat een ge ïntegreerd verkeers- en vervoersbeleid in een nog weer kroter kader thuishoort: ruimtelijke ordening, ecologie, welstand l en welzijn. Dat is een wel heel andere vervoerspolitiek dan een jaar of tien geleden toen de vervoerondernemer zijn taak kon afleiden uit zijn winststreven. Nu praktisch alle openbare vervoers ondernemingen in een verliessituatie zijn terecht gekomen, zou de oude poli tiek leiden tot afstoting van grote stuk ken vervoervoorziening. en dat zou maatschappelijk onaanvaardbaar zijn Dat stelt de overheid, volgens de NS, voor een Ingewikkelde taak: Zij moet nu j de openbare vervoervoorziening vast stellen in samenhang met die voor het particuliere vervoer, door de baten en j offers van die twee samen tegen elkaar i af te wegen. Niet alleen ontbreekt daar- I voor nog de meetlat om baten en offers te kunnen becijferen, maar naar de mening van de hoofddirectie van de NS i de bestuur- NS acht het opvallend dat in het verkeersplan van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wel een rijks wegenplan is opgenomen, waarin naar het jaar 2000 wordt vooruitgekeken, terwijl een meerjarig openbaar vervoer plan ontbreekt. „Er zal tegen moeten worden gewaakt dat dit tot een oneven wichtig verkeers- en vervoersbeleid leidt". Het bedrijf constateert dat de taak van het openbaar vervoer niet meer door de ondernemer, afgeleid uit zijn winststreven,* moet worden vastgesteld, maar door de overheid. De laatste dient het voorzieningsniveau voor het open baar vervoer vast te stellen met het sociaal-economisch rendement als richt- gedragen, namelijk met 6 miljo' den. De busbedrijven moesten ,s op hun reserves. In 1968 boe H als groep nog een winst van blee miljoen gulden, in 1969 echtei^e» verlies van 0,7 miljoen gul»eÊ£' vooruitzichten voor 1971 zijn heli de hoofddirectie van de Ned Pro Spoorwegen niet rooskleurig ebe hoofddirectie voorspelt toenemi ere de verliezen mede door de aai srul van de lonen in het streekverv ®ke die in het stadsvervoer. De beg G* post van 25 miljoen gulden v ue< streekvervoer is in door de regering verhoogd metf® hands 15 miljoen gulden. Het reizigersvervoer steeg miljoen gulden in 1969 tot 397 gulden in 1970. In dat jaar het aantal reizigerskilometers 0 miljard, een niveau dat pas vo werd voorzien. De-, - rnd or: er irti Het voorjaarsrapport van de SER ver schijnt door die verzieningspogingen al veel later dan gebruikelijk is. Ook SER- voorzitter De Pous is er niet in geslaagd een compromis te bereiken, hoewel het overbruggen van tegenstellingen zijn sterke punt ls. De vakcentrales houden onverkort vast aan de uitvoering van het actieprogram, dat de overheids uitgaven wil doen stijgen ten behoeve van het treffen van collectieve vooreie- ningen. Zij zijn bereid daarvoor genoe gen te nemen met een belastingver hoging. De werkgeversorganisaties willen de overheid niet meer ruimte geven dan die, die wordt geschapen door de pro gressie in de belastingtarieven, liever zou men nog zien, dat de overheidsuit gaven daaronder zouden blijven. Overigens zal de SER waarschijnlijk wel een redelijke eensgezindheid tonen. Dat slaat dan met name op het advies de loon- en prijsmaatregelen in te trekken. Eerder had de raad er al blijk van ge geven, dat lonen en prijzen op dezelfde wijze moeten worden behandeld Overi gens heeft men in kringen van het be drijfsleven de indruk, dal de overheid wel bereid zal zijn de loonmaatregel terug le nemen, maar de prijzenbeschik- king, al dan niet gewijzigd, zal laten voortbestaan. Werkgevers en vakcentrales zijn het trekking van de loonmaatregel de rem men niet losgegooid moeten worden. Loonexplosies moeten worden voor komen, opdat men in 172 niet voor nog grotere moeilijkheden komt te staan. Het achterblijven van de reële loons verhoging bij de produktiviteitsstijging blijft dan ook het devies. Dit motto zal vooral gelden op wat langere termijn, want voor dit jaar zijn vrijwel alle CAO's al afgesloten, althans de belang rijkste en omvangrijkste, zodat daarin geen wijziging meer komt als de loon- matigingsbesluiten door de nieuwe re gering worden teruggenomen. DEN HAAG (ANP) liet Tweede Kamerlid drs. Th. E. Westerterp (KVP) heeft staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus van Financiën gisteren schriftelijk gevraagd of het juist is dat I mevrouw A. Alewijn-de Bok uit llooge Zwaluwe weduwe van een op 12 september vermoorde lieir/inepompbe- diende met executie van huisraad op 8 juli aanstaande wordt bedreigd als gevolg van een achterstallige premie I j van haar man in verband mei premie- heffing AOW over 1968. Gevraagd wordt of de staatssecretaris in dit geval geen termen aanwezig acht j om in verband met bijzondere omstan- digheden kwijtschelding van de belas- tingschuld te bevorderen. In een toe lichting zegt het kamerlid, dat mevrouw Alewijn een inko- men zou genieten aan weduwenpensi- oen volgens de algemene weduwen- en wezenwet van f 517,29 per maand, kin derbijslag voor een kind en een bedrijfs- j pensioen van f 162,50 per drie maan- den. Dc bedoelde belastingschuld be- I draagt f 429,—. Amerikaans Huis verlengt wet op dienstplicht WASHINGTON (AFP) Het Huis van Afgevaardigden heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een verlenging met twee jaar van de wet op de dienst plicht, die woensdag verloopt. Maar het Huis verwierp, zoals gemeld, het amen- element, dat de senaat er vorige week aan toegevoegd had en dat voorziet in terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam binnen ne gen maanden op voorwaarde, dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam worden vrijgelaten. Een commissie, bestaande uit senato ren en afgevaardigden is thans belast met de opstelling van een wetsontwerp, dat voor beide huizen van het congres aanvaardbaar is. DUESSELDORF (DPA) Dc ex- commandant van het concentratiekamp Treblinka in Polen, Franz Stangl, is gisteren in een gevangenis in Düssel- dorf op 63-jarige leeftijd overleden. In december 1970 werd hij in Düsseldorf wegens moord op zeker 400.000 joden tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Een bewaker vond hem levenloos in zijn cel. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar de gevan genisarts stelde vast, dat hij was over leden. Men vermoedt, dat hij aan een hartinfarct (zijn derde) is overleden. Om alle twijfel uit te sluiten is bepaald dat sectie zal worden verricht. Het vonnis van de ex-concnetratie- kampcommandant was nog niet rechts geldig, daar Stangl tegen zijn veroorde ling beroep had aangetekend. Het hof had daarover nog geen beslissing geno- De in Oostenrijk geboren Stangl was, na zijn vlucht, in 1967 door Simon Wiesenthal opgespoord en korte tijd daarna door Brazilië aan de Bondsre publiek uitgeleverd. Hij had tot zijn aanhouding als technicus bij de Volks wagenfabriek in Brazilië gewerkt. Zijn vrouw en kinderen wonen nog in Bra zilië. De „beul van Treblinka", Franz Paul Stangl. werd een van de „grootste vak lieden" genoemd op het gebied van de methodes tot vernietiging van gevange nen in de nazi-kampen. De op 26 maart 1908 in Almünstor geboren Stangl kwam in 1931 bij de Oostenrijkse poli tie, alvorens na de „Anschluss" lid van de Gestapo te worden in Linz. In 1940 kreeg hij een benoeming op het bureau voor euthanasie in Berlijn. In 1942 werd hij hoofd van het vernietigings kamp van Sobibor in Polen. Het jaar daarop kreeg hij de leiding van het concentratiekamp in Treblinka! augustus 1943 kwamen de gev» daar in verzet, waarbij e er in slaagde te ontsnappn. Sta! in ongenade. Na de oorlog vluel In Oostenrijk liep een aanklacf Stangl in verband met de moorden in het Slot Hartheim

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6