fieldae Qoma/nt Stakingsactie leidt tot storingen op radio en tv rastiR mau>m Moordaanslag in New Yorks park op „mafialeider" OOK OUDEREN KUNNEN KORT RIJBEWIJS KRIJGEN Ellsberg onthulde documenten vrij op borgtocht Ontevredenheid hij omroep over nieuwe CAO „Luisteraars en kijkers zullen het merken DREIGBRIEVEN AAN RINUS WEHRMANN Géén subsidie Gewestelijk Orkést Z.-H. Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B-T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes I L25. Klachten bezorging te lef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41. maand f 6,95. kwartaal 20.68, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.425 Nederland I: 18.25 uur Tour de Fran se; 1.0'5 uur Daktari; 21.10 uur Wie lerronde; 22.10 uur eD rode kamer. DINSDAG .9 JUNI 1971 WESTENWIND Half- tot zwaarbewolkt, maar geen regen van betekenis. Overwegend matige westelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 10 graden, maxima morgen rond 19 graden. BovenDaniel Ellsberg mi vrouw Patricia bij het gebouw federale justitie in Boston i vrijlating op borgtocht Onder: senator Allen ontvangt van het m Defensie 'n zeer geheim van het begir oorlog, met direct gevaar ei me geschiedenis i de Vi mededel WASHINGTON Daniel Ellsberg, een van de opstellers van het Penta- gonrapport over Vietnam, heeft gis teren in het openbaar toegegeven dat de New York Times een exem plaar van de studie heeft toegespeeld. Ellsberg onthulde dit vlak voordat hij zich aanmeldde by de federale auto- Boston. Afgelopen vrijdag werd hij ervan beschuldigd, buiten de wet om. geheime dokumenten in bezit te hebben gehad, en werd een ebevel tegen hem uitgevaar digd. Hij hield zich echter toch gis teren schuil. Hij is na het verhoor op borgsom vrijgelaten, tot hij op 15 'juli opnieuw moet voorkomen. Tegenover verslaggevers, die wacht ten op zijn aankomst bij het gerechts hof in Boston, verklaarde hij: „Ik had het gevoel, dat ik als Amcri- sburger niet langer kon het wijgei deze informatie voor het publiek. Ik heb dit duidelijk op mijn eigen risico gedaan en ik ben bereid om alle con sequenties te aanvaarden". Ellsberg gaf ook toe. dal hij in de herfst van 1969 een exemplaar van het rapport had overhandigd aan de Senaats commissie voor buitenlandse betrek- Een voormalig verslaggever van de New York Times is de eerste geweest die Ellsberg heeft genoemd als de bron van wie de krant het rapport ontving. Elsberg werkte vroeger op de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie. (Van onze correspondent) HILVERSUM Onderbroken radioprogramma's gedurende de gehele dag en misschien vanavond t.v.-storingen. Dit tekent de onrust, die is ontstaan rond de nieuwe omroep- C.A.O., waarmee de bedrijfsgroep radio en televisie van de algemene bond Mercurius, aangesloten bij het N.V.V., het niet eens is. Die onrust heeft een uitlaatklep gevonden in kleine prikacties in de programma's van vandaag. iVan een onzer verslaggevers) BREDA Rinus Wehrmann, met zijn geslaagde lange-haar-actie de meest be- sproken soldaat in Nederland. ontvaAgt de laatste tijd geregeld dreigbrieven. Ze i zjjn onder meer afkomstig van de zogenaamde „Molenaarsgroep". In de dreigbrie ven staan opmerkingen als „wij zullen je wel weten te vinden" en ,.je komt nog I eenmaal in de publiciteit, maar dan lig je niet een kaal geschoren hoofd in een „Het zullen wel maniakken zijn", aldus Rinus Wehrmann, vlak voor hij zich weer bij zijn onderdeel in de Cort Heyligerskazerne in Bergen op Zoom meldde, ..maar I intussen loop je niet rustig meer op straat en geeft het ook je ouders een onrustig gevoel", zo voegde hij eraan toe. Rinus Wehrmann meldde zich gistermiddag om twaalf uur bij de wachtcomman- I dant van de Cort Heyligerskazerne waar een deel van het artillerie opleidingscen- j trum is gevestigd. Hij kreeg in Bergen op Zoom al gauw te horen, dat hij onmid- I dellijk zou worden overgeplaatst naar een school batterij in 't Harde, waar solda- t ten worden opgeleid tot kanonnier. De voornaamste reden van deze overplaatsing 8 dat de lichting waartoe hij behoorde de chauffeursopleiding in Bergen op Zoom I reeds heeft afgesloten. Zijn lichting is intussen parate troep geworden. Luchtvervuiling in New York: 10.000 doden ATLANTIC CITY (AFP) Jaarlijki overlijden in New York 10.000 menser als gevolg van luchtverontreiniging. Di is twaalf procent van het aantal men sen dat in die periode in de stad sterft Dit blijkt uit een onderzoek dat leder van het medisch instituut ..Albert Ein- Gisteravond heelt Mercurius zijn leden in een motie opgeroepen tot doeltref fende acties. Dat zouden stakingen, stiptheidsacties of prikacties kunnen zijn. Bestuursleden van Mercurius zeiden gisteravond, dat het ..kijkers en luister aars niet zal ontgaan, dat Mercurius niet accoord is met de nieuwe om roep-CAO". Vanochtend gingen enkele programma onderdelen zoals het nieuws, reclame en ochtendgymnastiek de mist in. Het meest gedupeerd is de AVRO. Deze omroep zendt door verbouwingswerk zaamheden in de eigen studio uit vanuit de VARA-studio. Vanmorgen moest her haaldelijk geïmproviseerd worden met banden en platen om het gevaar van een ..dode" zender te vermijden. Mercurius had een technicus er.toe weten te be wegen het werk neer te leggen. Het VARA-radioprogramma „Een op vallend vrolijke visite'' is vanochtend een half uur uitgesteld in verband met de acties. Na de aankondiging om 11 uur werd het programma onderbroken door een roededeling, dat het pas om half 12 zou beginnen. De stilte, die toen intrad, werd na korte tijd gevuld met een Duits muziekprogramma. De AVRO: „Het valt voorlopig nogal mee. maar het Jfcu wil eens mogelijk kunnen zijn dat we met montagewerk in de knoei komen, omdat dat in de VARA- studio moet gebeuren". De acties van het bij Mercurius aan gesloten omroeppereoneel zouden voor vandaag, morgen en overmorgen gelden. De actie moet rond zijn vóór de 2e juli, omdat op die datum de nieuwe omroep- C.A.O. ter goedkeuring naar Den Haag Met de Unie BHP (NKV) en de chris telijke bedrijfsbond HBV (CNV) heeft de omroepleiding wel overeenstemming be- reikt, inhoudende een loonsverhoging van 6 en een uitkering ineens van 1 alsmede een verhog rig van de •eslag tot S.8 0 (Advertentie) TONG TONG 29 juni t/m 3 juli HOUTRUST DEN HAAG NS-JAARVERSLAG Automobilist moet tekort helpen aanvullen I (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Volgens de N.S. moeten er een aantal heffingen komen die ten gunste van het met verlies werkende openbare vervoer worden besteed. Het particuliere vervoer zou daarvoor een goede basis zijn. aldus het jaarverslag, waarin ook melding gemaakt wordt van een verliesstijging van 80 procent. „De totale vraag naar vervoer vna personen is zo omvangrijk, expanderend en koopkrachtig dat het mogelijk lijkt door een samenhangend stelsel van hef- j fingen (bestaande uit de door de ge- bruiker van openbaar vervoer te bela- I len erprijï lasso Arrestanten ontsnapt uit jaar i 1 1 politiebureau MEER 1 park GOUDA Uit het hoofdbureau van politie te Gouda zijn gisteravond twee 17.30 i^westanten van 17 en 19 jaar ontsnapt. Zij sprongen uit het raam van een kamer op de eerste verdieping, waar zij verhoord werden en enkele ogenblikken ma, BeAlleen waren gelaten. Via het dak van een laag gebouwtje st het tweetal op straat te komen en verdwijnen. De jongemannen waren aterdagavond aangehouden, verdacht an diefstal met inbraak. Een speur- ht in de omgeving van het politiebu- eau had geen succes. het gebruik van particuliere vervoer middelen) bet totaal der budgettaire lasten van verkeer en vervoer te dek ken. Verdere offers in de toekomst zou den door hogere heffingen bestreden kunnen worden" aldus het jaarver- Het Ver) terstaat liet weten, dat het jaarverslag geheel voor rekening van de N.S. komt. Zeker nu er een allossing van de wacht op stapel staat is niet te zeggen of en in hoeverre een soort gelijke gedachte bij de regering leeft. Overigens wordt in het regeerakkoord wel gesproken over een integrale aan pak van de totale verkeers- en ver- vo er sproblema ti ek Het komt er duidelijker gezegd op neer dat in de toekomst het spoorkaartje duurder gaat worden. De N.S. stellen tevens voor dat de particuliere vervoer der degene die een auto voor zijn beroep of voor zijn plezier rijdt de kosten die het openbaar vervoer altijd met zich meebrengt, gaat dekken. (Zie voor meer nieuws uit het jaarverslag elders in ons blad). Zoals ieder jaar weer met de vakanties worden talloze voor het moment ongewenste honden buiten de auto van vakantiegangers gezet. Asiels en hondenpensions zijn bij de hondenbezitters kennelijk niet bekend of, waarschijnlijker, te duur. In Apeldoorn werden het afgelopen weekeinde alleen al zeventien uitgestotenen gevonden. Deze hond werd door zijn „baas" aan ecu hoorn vastgebónden om te voorkomen, dat hij hem achterna zou lopen. De hond was deze dierenbeschermer zielsdankbaar dat hij hem kwam verlossen. een betere regeling van het zgn. schnabbel- en interviewartikel in de C.A.O., een extra vakantiedag voor het lager gesalarieerde personeel, een betere regeling voor de arbeidsonaangename tijden, een hogere uitkering ineens en een andere arbeidstijdenregeling voor de radiotechnici. Deze arbeidstijd zal in de komende drie jaar worden teruggebracht op 39 uur per week, behalve voor degenen, die reeds korter werken. Mer curius acht het onaanvaardbaar, dat degenen, die thans in dienst zijn voor een deel 36 uur per week blijven wer ken. terwijl nieuw aangetrokken perso neel een 39-urige werkweek krijgt. Eerste succes van staking bij omroep HILVERSUM (A.N.PDe vak groep radio en televisie van de Algemene Bond Mercurius heeft naar wy later vernamen met de prikactie vanochtend bij de radio bereikt, dat de NOS en de onderhandelingsdelegatie van het omroeppersoneel zich over de situatie heeft beraden. Na afloop van dit beraad werd een commu niqué verwacht. principiële punten wenste de omroep- j leiding (NOS en Wereldomroep) echter j I niet tegemoet te komen. Mercurius wenst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Klompé hand haaft haar standpunt dat het niet moge lijk is het Gewestelijk Orkest van Zuid- Holland te subsidiëren. Dit ondanks een 'notie in dc Staten van Znid-Holland. waarin met klem aangedrongen werd de minister te bewegen alsnog subsidie te doen verlenen. j De beperking van de uitgaven van haar departement noemt de minister dc voornaamste oorzaak van de weigering. I Zij is enigermate ontstemd over de op- merkingen in de Staten van Zuid-Hol land als zou de provincie Zuid-Holland achtergesteld worden ten opzichte van j andere provincies. Tè verschillend zijn de situaties in de diverse provincies om daaruit algemene conclusies af te leiden, aldus de minister. Zij stelt dat er in Zuid-Holland twee orkesten in de (rijksl- subsldieregeling betrokken zijn. Sigarettensmokkel De Italiaanse schatkist heeft vorig jaar 2000 miljard lire (ruim één miljard gulden) gederfd door sigarettensmokkel, aldus minister van Financiën Luigi Preti in antwoord op een vraag in het parlement. De meeste contrabande was afkomstig uit Zwitserland. De ernstig getoonde Joseph Colombo na de aanslag. l Van c correspondent) NEW YORK Na verscheidene malen in het hoold geschoten te zjjn Is een vermoedelijke mafialeider, Joe Colombo, in kritieke toestand in een New Yorks ziekenhuis opgenomen. Bjj het Incident Is een man gedood, die naar de politie gelooft, de dader van de aanslag is. Het is niet bekend wie hem heeft gedood. Een uur na de aanslag ontving het persbureau Associated Pres» een telefoontje van een groepering, die zichzelf „hel zwarte, revolu tionaire aanvalsteam" noemde en beweerde Colombo gedood te hebben. De man aan de telefoon zei: „We hebben zojuist Joe Colombo vermoord, dit Is slechts het begin, vandaag hebben ze één van onze broeders vermoord. De racistische samenleving zal betalen voor wat het onze zwarte broeders aandoet". Colombo heeft drie schotwonden in het hoofd en heeft een operatie onder gaan. De chirurgen staan verbaasd, dat hij nog leeft. Duizenden mensen waren verzameld voor een bijeenkomst van de Ameri kaans-Italiaanse liga voor burgerrechten in het New Yorkse Central Park, die Colombo had helpen organiseren. Op een gegeven moment zag één van de byna duizend aanwezige politieagenten een hand met een pistool boven de menigte uitsteken. De agent en anderen probeerden de hand te grijpen, maar het pistool ging af. Colombo werd getroffen terwijl hij zich in de rich ting van het podium begaf. Er volgde een korte uitwisseling van schoten tussen de politie en de aanvaller,' die bloedend uit zijn rug tegen het trot toir viel. Joe Colombo is door FBI-functionarissen beschreven als de leider van één van de vijf mafiafamilies in het gebied van New York. Als reactie daarop heeft hij de FBI ervan beschuldigd een campagne tegen de Italiaanse Amerikanen te voeren. Hij heeft altijd ontkend iets met gangsters te maken te hebben, maar de politie beschuldigde hem ervan de controle uit te oefe nen over een groot net van speelholen en gokbedrijven in New York. Na wetswijziging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In een wetswijziging, c' waarschijnlijk eind dit jaar bij het parlement zal worden ingediend, zal de mogelijkheid worden geopend 'n rijbewijs van een kortere looptijd dan vijf jaar tc verstiekken aan automobilisten en motorrijders als de gezondheidstoestand van de betrokkenen daartoe aanleiding geeft. Deze maatregel zal in de eerste plaats gelden voor personen van 60 jaar en ouder, die bij het behalen of ver lengen van een rijbewijs toch reeds, ook onder de huidige regeling, onderworpen vi orden aan een medisch onderzoek. Ook jóngeren met een „kwaal" kunnen echter een rijbewijs met een beperktere looptijd krijgen. Ook nu reeds is hel zo. dal iemand van 60 jaar of ouder, die een rijbewijs behaalt of wil 'verlengen, zich moet laten keuren door een medicus, die niet zijn huisarts mag zijn. Die medicus acht hem geschikt voor het besturen van een motorvoertuig, in welk geval een rij bewijs voor vijf jaar wordt verleend (verlengd), dan wel de betrokkene wordt medisch ongeschikt geacht en krijgt dan geen rijbewijs. Via de komende regeling kan de medi cus de betrokkene beperkt geschikt ver klaren en het Centraal Bureau voor af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen advi seren een rijbewijs met een kortere loop tijd te verstrekken. Dat kan variëren van één tot en met vier jaar. Na afloop van die termijn kan opnieuw verlenging volgen voor een beperktere periode van de normale lijdsduur van vijf jaar Door deze maatregel wil men voor komen, dat personen van wie te vrezen valt dat ze fysiek niet in staat zullen blijven een motorrijtuig te besturen, toch hun volle vijf jaren kunnen „uitdienen". Anc^rzijds is het denkbaar, dat iemand van boven de zestig, die thans op medi sche gronden geen rijbewijs kan krijgen, omdat men aan een periode van vijf jaar vast zit, straks wel in aanmerking komt, omdat men een rijbewijs met kortere looptijd kan geven en de betrokkene dus vaker aan een controle kan onderwerpen. Exploderende fles De 29-jarige ge meente-ambtenaar H. Bolk uit Dor drecht is aan zijn linkerbeen gewond geraakt bij het exploderen van een fles limonadegazeuse. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stel-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1