KAPITALE WANDELING UNE DE MA! HONKBALLERS NOG NIET AAN EEN REVANCHE TOE Verschil met Nederlandse dravers zit in bloed Gougeon klokt in Grote Prijs zelf km-tijd l Bosveld in Oostenrijk gearresteerd MmÊm m SPORTBIJLAGE MAANDAG 28 JUNI 1971 KLAGENFURT De Sparta- voetballer Henk ..Charly" Bosveld is in Oostenrijk gearresteerd. Bosveld was per auto onderweg naar Nederland. na met zijn vrouw en schoonmoeder op va kantie te zijn geweest. Hij werd vlak bij de Oostenrijkse stad Klagenfurt gevaarlijk ingehaald door de Duitser L. Bucher. De Spartaan haalde de man in. dwong hem tot stoppen en raakte met de Duitser in een handge meen. op de brug over de Drau. Ook beide echtgenotes lieten zich niet onbetuigd en Bosvelds vrouw werd licht gewond Even later werd zij zelfs door de Duitsers met de dood bedreigd Bosveld zou hebben geprobeerd de heer Bucher over de breugleuning te werken, maar een passerende Ro- SERENDE Rode Kruischauffeur kon dit verhinderen. Toen Bosveld de politie zag nade ren. stapte hij in zijn auto en reed weg. Hij werd echter tot stilstand gebracht en gearres teerd. Hij werd op bevel van de officier van justitie ingesloten in WASSENAAR Later werd de bloemenkrans op de sulky gelegd en de onbewogen staljongens trokken het ere- plateau voort alsof ze nauwelijks bewondering konden op brengen voor Une de Mai, het miljoenenidool van de Franse vleesfabrikant graaf Pierre de Montesson. Maar zij, die achterbleven bij de boxen, waren in opperste verrukking en enthousiasme omdat zoveel klasse en zoveel speed maar zelden op Duindigt te zien zijn. Wat een genadeloze draver is die Une de Mai. In de herinnering van bijna iedereen dook steeds de laatste bocht van de Grote Prijs der Lage Landen op, toen Jean René Gougeon zich kromde om aan te slaan. Wat kwam er toen, even maar, een snelheid te voorschijn. Amper honderd meter verder lag het totale deelnemersveld in geslagen po sitie en Jean Rene Gougeon kon zich zelfs de weelde veroorloven zijn paai-d in de slotfase zoveel mogelijk te spa ren." Aan een. al maanden met span ning tegemoet geziene koers, kwam een simpel einde. Het was daarom niet vreemd, dat Alex Ignatieff. de Russische graaf, die in Parijs woont en tussen de Stichting van de Neder landse Draf- en Rensport en de Fran se topeigenaar bemiddelt, maar èèn conclusie uitsprak: „Voor Une de Mai was deze koers een wandeling. Een trainingsrit. Meer niet Toch aardig als na zo n oefening een beloning van zeventigduizend gulden klaar ligt. wat als eerste prijs was uitgeloot. Viel van Une de Mai alleen maar te genieten, omdat zij zo heerlijk ge makkelijk haar geld kwam ophalen, de Grote Prijs der Lage Landen kreeg een uitermate boeiend karakter, om- dal zich op het tweede plan een da verende verrassing aandiende De Franse voshengst Vaisonnais B en de Franse in Duits bezit zijnde Un Coeur B werden op het laatste rechte stuk totaal overrompeld door de zwarte Belgische hengst Busiris. Dit ..sprint je"' bracht hij zo gracieus op. dat een tweede plaats (nog (altijd f 35.000,-1 zijn verdiende beloning was. Sinds trainer-pikeur Remi Bals dit paard het vorige seizoen onder zijn hoede nam. ontpopte het zich verrassend snel tot een ..topper" op de Belgische hitparade. Maar dat Busiris zover zou reiken, werd van te voren algemeen ontkend, omdat andere ..buitenlan ders" meer resultaten hadden geboekt De enige, die bleef geloven in een goudmijntje voor Busiris, was Rcmi Bals, de blozende zestiger, zelf. „Toen ik het paard kreeg zei iedereen: elke minuut, die je aan hem besteed, is verloren moeite. Het wordt nooit meei wat. Hoe gemakkelijk men zich kan vergissen, is met Busiris wel bewe- Ervaring ie. die Behalve de klasse en t aan de Grote Pri.is der Lage Landen meer cachet gaven dan men de laatste jaren gewend was. was er nog èèn opvallend aspect: de Nederlandse top- dravers waren totaal kansloos. Toch anders over dacht. Met name van Henri Buitenzorg werd veel meer ver wacht. Voor zijn teleurstellende acht ste plaats moet echter als excuus wor den aangevoerd, dat Wagenaar Jr. in de laatste bocht in aanraking kwam met Vaisonnais D. De klap. die daarop volgde, wierp Henri Buitenzorg ver terug in de achterhoede. Gallant Way. de oud-derbywinnaar, met Harrie van Ooj'en als rijder, kwam nu als eerste Nederlander binnen. Een tot op zekere hoogte verrassende uitslag. De vreugde daarover viel ech ter weg in de mineurstemming, die het gevolg was van de slechte resulta ten van de andere deelnemers Weer Revanche voor Duitse ruiters AKEN De sterke Duitse afvaar jing op het 35e internationale con cours hippique heelt zich gisterq voor de zwakke eerste dag gerevan cheerd. Gingen zaterdag de hoofdprij zen naar de Italiaan Graziano Mand nelli cn de Fran^aise Janou Lefèbvrt die sterke ruiters als de Italiaan Or landi. de Fransman Jonqueres d'Oriol en dc Ier Brcnnan achter zich lid gisteren waren alle eerste prijze Onverstoorbaar slapt Une de Mai op de bleek overtuigend dat de buitenlan ders zodra zij zich interesseren voor Nederlandse koersen een dominerende rol spelen. Alex Ignatieff. de bemidde laar van de NDR. heeft daarover zijn eigen zienswijze. Hij verwijt de Ne derlanders dat zij met Amerikaanse dravers fokken. „Je krijgt dan paar den. die tot hun vierde jaar vooruit- i op Duindigt- Henri Gougeon op de gaan, maar daarna niet meer Neem zo'n Henri Buitenzorg maar. Hij heeft verschrikkelijke vorderingen gemaakt, maar hij staat nu stil. En het is de vraag of hij nog verder komt" De Franse paarden behoeven daarvoor niet bang te zijn. „Zij onderscheiden zich van de anderen, omdat ze ook na hun vierde jaar vooruit blijven gaan. Het meest kenmerkende bewijs is Une de Mai zelf wel. Zij liep 1.24, toen ze vier jaar was". De opzienbarende op mars van de Franse dravers in de laatste jaren heeft de rest van Europa er steeds meer van overtuigd, dat er iets moet veranderen. En dat ingrij pende proces komt langzaam op gang West-Duitsland importeert al steeds meer Frans bloed en ook Italië wil eraan beginnen. Het wachten is nu op Nederland, dat ver achterop raakt. HANS DE BRUYN Gongec jsiris (Belg. Rem HAARLEM Het Nederlandse honk balteam heeft de revanche op zichzelf niet gekregen. Hoewel gebrand op een succesvol resultaat na het debacle in het toernooi om het wereldkampioen schap, vorig jaar in Colombia, slaagde het nationale negental er niet in het eerste optreden in de Haarlemse Honkbalweek met een zege af te ron den. Daarvoor was de tegenstand van het Amerikaanse Detroit ITM, vorig jaar kampioen van de United Baseball League, gistermiddag te sterk. Het fa- brieksteam uit Detroit sloeg met 62 de illusies van Nederland de bodem In. Detroit ITM. met de Sullivans kandi daat voor de titel in Haarlem, begon de zaken pas in de vierde innings serieus aan te pakken. Chet Kapla en James Oberliesen hadden moeten toestaan dat Jan Kramer Freher (met een solo home-run) en Hamilton Ri chardson de thuisplaat hadden kun nen bereiken. Oberliesen moest zijn plaats op de heuvel afstaan aan Ryan Lieckfelt. Tegen deze rechtshandige werper kreeg de Nederlandse slag- ploeg vrijwel geen kans meer. Met de indrukwekkende cijfers van elf keer slag. geen keer vier wijd en slechts twee honkslagen tegen illustreerde Lieckfelt zijn capaciteiten. In de tweede innings was Nederland al dicht bij een achterstand. Met drie honken bezet mocht Kapla proberen zijn ploeggenoten „binnen te slaan" Met een schitterende vang van Bou- dewijn Maat werd echter de derde nul gerealiseerd en was het gevaar afgewend. Het bleek echter uitstel van executie. Nadat beide ploegen elkaar vijf innings in evenwicht (22) had den gehouden, waarvoor van Neder landse zijde Richardson met drie schitterende vangballen in het verre veld voor een groot deel verantwoor delijk was, moest pitcher Jan Dik Leurs in de zesde slagbeurt John Kraft een home-run toestaan Dit be tekende de genadeslag voor de ploeg van Hal Smeltzly. Niet meer aan bod Kraft herhaalde een slagbeurt later zijn prestatie door de bal opnieuw over de hekken te meppen. Leurs, die Zbercot door „schijn" eveneens naar huis had laten lopen, werd vervangen door Adc Fjjth', een linkshandige pit cher. Fijth behoefde nog slechts een honkslag toe te slaan, maar omdat de Nederlandse slagploeg, waarin Van der Vaart en De Jager door resp. Van Breda en Beckers nog werden ver vangen, niet meer aan bod kwam tegen Lieckfelt, bleef de score verder ongewijzigd. Jan Kramer Freher kreeg met twee nullen en twee honken bezet nog een kleine kans de stand een iets dragelij ker aanzien te geven, maar werd door een verraderlijke curve van Lieckfelt verrast. Om zijn superieure kwalitei ten nng eens duidelijk te onderschrij- Zege Knetemann in Kersenronde HELMOND De jonge Amsterdam mer Gerrie Knetemann, die in Olym- pia's ronde verrassend de etappe naar de Cauberg won, heeft zaterdag zijn eerste klassieker gewonnen. Knetemann zegevierde in de Kersenronde, die hij in de eindspurt voor de Nijmegenaar John Cornelissen won. De uitslag: 1. Gerrie Knetemann (Am sterdam) 182 km. in 4 uur 18 min. 29 sec., 2. John Corneltesèn •(NijiWien) z.t.3. Peter van den Donk (Rosmalen) op 53 sec.; 4. Nanno Bakker "rierin- gerwerf) z.t.; 5. Anne Huls.ebos (Nije- veen) z.t. Amateurs verloH TEHERAN Het Nederlands teurelftal heeft gisteren met 11 lijk gespeeld tegen Tsjecho-Slow In de veertiende minuut namei Tsjechen een voorsprong door Kuti welke in de 66e minuut door midden' der Verheuvel werd geneutraliseerd, j was een wedstrijd in groep A. In des de groep won Perzië met 10 In een wolk van stof bereikt Harrie v. d. Vaart tussen de benen van derde honkm had de bal uit zijn handschoen laten vallen, waardoor hij de Nederlander niet ka duel tussen Nederland en Detroit ITM. ven, schakelde de Detroitwei per de laatste drie Nederlandse slagmensen, Beckers. Fijth en Van den Dungen Gronovius op drie slag uit. Door het zaterdag wegens regen uit vallen van het openingsduel tegen het Amerikaanse luchtmacht-team USAFE. waartegen Nederland mogelijk winst kansen heeft, bleef het eerste week einde van de Haarlemse Honkbal- week voor de Nederlandse ploeg zon der winst. Home-runs Twee home-runs bepaalden zaterdag avond de uitslag op 31 in de eerste ontmoeting tussen de door Bill Arcc getrainde California Stags en de Grand Rapid Sullivans. Nadat de Stags het eerst in het slagperk waren getreden en hieruit geen punten had den gesc-oord, verschenen twee ..Sulli vans" in gelijkmakende slagbeurt op de honken. De home-run die Bailey Oliver toen op werper Adrian Witt plaatste, betekende dan ook een roya le voorsprong van 30. Iedereen ging er eens goed voor zit ten, maar de Amerikanen hadden met deze produktie hun kruit vrijwel ver schoten Bill Joost zorgde met een solohome-run in de tweede innings nog wel voor een tegenpunt, maar meer wenste pitcher Kirk Maas van de Sullivans niet toe te staan. De strijd vervolgde weinig spectaculair. Hoewel nog enige lopers op de honken kwamen, konden geen van beide teams nog enige verandering in de sco re brengen. In de negende gelijkma kende slagbeurt voor de Stags was ei nog een kleine kans voor een formatie van Bill Arce om tenminste nog een paar innings te forceren. Twee slag mensen, Joost en Lindsay, waren op drie slag al naar de dug-out terugge stuurd. Greg Hayes bereikte echter met een honkslag het eerste kussen Een home-run zou de Stags nog naast de Sullivans kunnen brengen en hier toe werd een pinchhitter ingezet. Bin nen de kortst mogelijke keren mocht deze kon evenmin het gevaar van de sterke wedstrijd speelde en slechts vijf honkslagen tegen kreeg, op drie slag de knuppel opbergen. Vrijwel onaantastbaar Slechts zeven slagbeurten gunden de Sullivans zich gisteravond om het „karwei USAFE" af te maken. AI na vijf innings had de ploeg van Bob Sullivan een vrijwel onaantastbare slaggeweld de Sullivans in deze tot nog toe meest spectaculaire ontmoeting, barstte al in de tweede slagbeurt los. Pitcher Pacella bleek niet in staat de slagmensen van de Sullivans in bedwang te houden. Vier maal liet een van de Sullivans de bal van zijn knuppel vertrekken, waaron der een home-run van Jerry Terpstra /net twee man aan boord. Pacella werd vervangen door Daney, maar deze kon evenmvin het gevaar van de Sullivans bezweren. Nog zevenmaal kon een speler van de Sullivans, die de honkbalweek al drie keer hebben gewonnen, de thuisplaat bereiken. Gary Boyce en Dave Mackamer deden dat met een welgeplaatste tik over het hek. De Sullivans konden het zich zelfs permitteren in de laatste twee slagbeurten wat te experimenteren Zo kwamen achtereenvolgens nog Hoag en Snoap op de heuvel. Dat de Sullivans wel de beste kans maken om de titel voor de vierde keer te behalen, is na de overtuigende zege op USAFE wel duidelijk. FRANK WERKMAN aarlem onkbal De gedetailleerde uitslagen drie eerste wedstrijden in de Haar lemse honkbalweek zijn: SullivansCalifornia Stags 31. Scoreverloop: Stags 0-1-0-0-0-0-0-0-0 1. Sullivans 3-0-0-0-0-0-0-0-0 3. Winnende werper Kirk Maas 13-2-5; twee veldfouten. Verliezende Wer pers Adrian Witt en Dell Lindsey: 8- 5-8; een veldfout. Homeruns: Bird Oliver (Sullivans) en Bill Joost (Stags). Detroit ITM—Nederland 6—2. Scoreverloop: Detroit ITM: 0-0-1-1-0-1-0-3-0=6 Kraft (ITM) tweemaal. Winnende Detroit ITM: 0-0-1-1-0-1-0-3-0 6. Nederland: 0-1-1-0-0-0-0-0 2. Homeruns: Jan Kramer Freher (Ned) Michael Bowen (ITM) John Kraft (ITM) tweemaal. Winnende werper: Brian Lieckfelt (6 innings) 11-0-2. Staring pitcher Chat Kapla: 1 2/3 innings 3-1-4. Vervangen door Jim Oberliesen: 1/3 innings met 1 man: 1-0-1. Detroit ITM maakte 3 veldfouten. Verliezende werper: Jan- Dik Leurs: 7 innings en 1 man 6-0- 8. Vervangen door: Ade Fijth: 2 innings 0-0-5. Nederland maakte 2 veldfouten. Sullivans—USAFE 11—1 in zeven innings. Scoreverloop: USAFE: 0-0-0-0-1-0-0 1. Sullivans 0-3-2-4-2-0-X 11. Homeruns: voor Sulivans Jerry Terpstra. Gary Boyce. Dave Mack amer. Winnende werper: Dennis Parrish 3-2-1 (4 innings). De Sulli vans maakten vier veldfouten. Ver liezende werper: Bill Pacella 1-1-2 (2 innings). USAFE maakte vier vledfouten. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Jean René Gougeon zat met de chronometer in zijl s hand op de sulky achter Une de Mai. De woorden van zijn eigenaar- kwamen uit. De laatste duizend meters zal Une de Mai onder de l.lr' lopen. Jean drukte zelf 1.16, maar de tijdopnemer van de NDR druktpl 1.15.8 af. Ondanks deze snelle tijd van de laatste 1000 meter kon dLj zevenjarige merrie, die in haar loopbaan bijna vier miljoen gulde|0 .verdiende het koersrecord niet breken Landen. de Grote Prijs der Lagj Dat staat nog steeds op naam van het Franse Paard Jamin met John Riaud gelopen in 1959. De tijd van Une de Mai over de 2140 meter was 1.19.7. De tijd was twee seconden sneller dan dc tweede aankomende Busiris met de veteraan Remi Bals. De Dag van de Grote Prijs der Lage Landen werd een dag met record aan toto-omzet van ruim de dag voor een halve ton. Maar ook dc dag voor Flip Knijnenburg. Zijn paard O. Ma rijke zegevierde in 1956 in de Grote Prijs der Lage Landen in de kilome- tertijd van 1.21.4. En juist gistermid dag schonk. O. Marijke een veulen. Mo< och r Gisteren klonk er vóór het zesde hok van de eerste rij stallen aan de weg van Duindigt uit een draagbare ra dio vrolij,ke Franse muziek. De stal jongens waren al in goede stemming en line de Mai stond er heel rustig bij. Haar kon niets gebeuren: het zou imnicrs een wandeling gaan «orden. De Franse vleeshandelaar Graaf Pierre de Montesson was net naar de merrie wezen kijken, toen pikeur Jean René via Schiphol op Duindigt aankwam. Een man met een zonnebril, hij hoeft geen handte keningen uit te delen aan de jeugd, want een pikeur met Gouden han den spreekt niet zo aan. Vlak voor de koers komt er nog een man met een prachtige rode baard en onge knipte haren op Perschef Berg af met een prachtige paardentekening. „Wjlt u deze aan Jean René geven". En terwijl Nieuwenhuyzcn Kriise- lengek" Dick van Dijk het man van CRM en Harry Vos dank- van dc Dag van Une dc Mai v baar zijn voor een goede tip, verliest een record-aantal toeschouwers i) 3 Dr. Ferry Hoogendijk, telt Aadje Ki- ruim 10 duizend wel in de kr (f la van ADO dc winst en zal „paar- I lezen. er

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12