FEEST 50CC EINDIGDE IN ANTI-CLIMAX... Vreugdesprong voor Bult record van race Rod zondei Milburi: MARSEILLE KAMPIOEN Nieto: „Toen ik en nu jij" Succes Hezemans in 1000 kilometer flopt I Annemieke Bouman naar record hoogspringen: 1,76 DUITSE LOTTO T Damesvoet^ nu in KNV» SPORTBIJLAGE MAANDAG 28 JUNI 1971 B ASSEN Pilsje drinken in de caravan van Theo Bult. Er wordt gelachen om de herinnering, die toch weer even terug flitst naar Tubbergen. Daar al waren twee superbe races (hij glorieerde op twee afstanden: 250 cc en 350 cc) een toekomstvoorspeller. Met eigenschap pen, die hem misschien wel tot de sympathiekste coureur maakten, trachtte hij toen het eigen succes te ondermijnen met: „Ik ken dit circuit natuurlijk op mijn duimpje", en „die anderen hadden veel pech". Toch schreef een landelijk ochtendblad in een kop over zeven kolom dat Theo Bult nu bij de wereldtop behoorde". En dat was de aanleiding van de pret. Theo Bult: „Vorig jaar had die journalist lelijk over me gesproken, dat wilde hij nu goed maken". De 350 cc. Theo Bult start mee met de besten. Als half koers Giacomo Agostini en Phil Head samen om de 15 punten voor het wereldkampioen schap lijken te gaan rijden „worstelt" een trio energiek om de derde positie de Fin Jarno Saarinen, de Brit Paul Smart en.... Theo Bult. Vier toeren hangt Theo Bult aan de staart van het drietal, dan springen zijn vrienden en helpers in de pits een gat in de (bewolkte) lucht. Nummer 27 komt als derde dooi'. Bij de volgende door komst echter weer kleeft de blauwe Yamsel (een combinatie van Yamaha en Seeley) aan de achterwielen van Smart en Saarinen. En tot ronde 11 had Theo Bult slechts uitzicht op een vijfde plaats. Hersens Noem het geluk: Theo Bult kan een stukje opschuiven, als Paul Smart, pas uit het ziekenhuis ontslagen waar twee gebroken polsen operatief be handeld werden, onderuit is gegaan. Ver vooruit laat „Ago" Phil Read stil staan, ver daar achter rijdt Jarno Saarinen, op de voet gevolgd door Theo Bult. Dat duurt bijna 50 kilo meter en dan lacht het geluk Theo Bult andermaal toe, als ook de Fin niet meer verder kan: „Een vastloper. Zei Phil Read, die op de allerslechtste priveé-Yamaha rijdt, die de motor sport kent: „Een beetje geluk speelt wel mee, zeker, maar je moet ook je machine heel houden. Smart en Saa rinen hebben voortdurend geprobeerd mij te pakken te krijgen, Bult heeft niet geforceerd, de jongen gebruikt zijn 'hersens". Een derde plaats, in een race die topzwaar was van de klasse. Een der de plaats: in Assen. Bult: „Assen is een supercircuit, net als Francor- champs (waar overigens zondag om punten wordt gestreden), dat ligt me niet, er zitten bijna geen rechte stuk ken in. Je moet je iedere keer weer anders concentreren". De 250 cc. Zonder Agostini, maar met Read, die van de eerste tot de laatste ronde in zijn gele pak steeds als eerste vooraan reed. En weer knokken ach ter die leider drie coureurs: een magistraal duel tussen Jarno Saa rinen, de Duitser Dieter Braun. en. Theo Bult. Heel even maar bemoeit Gyula Marsovszky zich ermee, maar de drie lossen hem al snel af. Theo Bult komt negen ronden op een rijtje als derde door; vóór hem rijden slechts Phil Read en (weer) Jarno Saarinen. Om even over één uur heeft de Fin zijn „fiets" weer stuk gedraaid en treft Theo Bult een stugge Dieter Braun. Bult. „Ik geloof dat er nog drie ronden te gaan waren. Toen zag ik ineens Phil Read voor me. Ik heb later nog met hem gesproken, hij zei dat hij zich met opzet wat had laten afzakken. Daar heeft hij groot gelijk in, het zou stom zijn je machine stuk te draaien om zo hard mogelijk te gaan". Vriendelijk En na die twee opzienbarende ritten van Theo Bult, zit er weer een Grand Prix voor hem op. Zijn terugblik: „Ik had er tegenop gezien. Ze ligt me nu eenmaal niet. Ik dacht: als je twee keer bij de eerste tien kunt komen heb je het lekker gedaan. De mensen verwachten veel van me en daar doen jullie ook aan mee". En omdat het erg fijn is gegaan en er niets ver anderd is in de stelling van Theo Bult. Wat hij na Tubbergen al ver kondigde handhaaft hy nu nog immer: „Ik vind plezier veel belangrijker dan prestaties". Dat maakt hem niet alleen een ontzettend vriendelijk mens, maar tevens erg voorzichtig. Bult: „Het begon te regenen tijdens de kwartliters. Ik kneep hem als een ouwe dief, want ik ben als de dood voor regen, dan kan ik absoluut niet rijden". Pas toen Theo Bult door het glas van zijn masker zag dat de bui van voorbijgaande aard was, klemde hij het stuur weer wat moediger in zijn knuisten. „Je gaat erg fijn, je voelt eigenlijk ook niet dat je moe bent. Toen ik begon dacht ik: dat houd je nooit, weet je, dan krijg Je overal pijn. Maar toen ik lekker bleef zitten voelde ik dat niet meer". De tweede en de derde plaats van Assen hebben hem, zegt hij, geen ver plichtingen opgedrongen. Na Tubber gen werd Theo Bult de anti-vedette genoemd en dat is hij nog steeds. „Het is zo vaak een kwestie van geluk. Ik heb geluk. Vroeger toen ik pas begon, reed ik op een Bultaki, dat ding is nooit stuk geweest. Dit jaar heb ik alleen in kleine rennen wat pech gehad, maar dat is niet belang rijk. In grote races blijf ik altijd heel" En de grootheid van Theo Bult kan niet beter worden onderstreept dan met 't beeld dat na de 350 cc-race •erd geprojecteerd. Giacoma Agostini n Theo Bult samen op een platform... ASSEN Na de meest dramatische race in een gespannen Assen, liet Angel Nieto zich knuffelen, bleef Jan de Vries urenlang zoek, kon Aalt Toersen niet meer lopen, zat Jos Schurgers in zijn tent, keek Leo Commu apatisch voor zich uit, lag Nico Polane uitgestrekt op de voorbank van zijn auto en zweef den er vraagtekens overal boven het rennerskwartier. Het ging om de 50 cc fietsjes, die iedereen het recht hadden verschaft te veronderstellen dat zij voor het grootste feest zouden zorgen. Het ging om de Derbi's, Kreidlers en Jamathi's. Het ging om het wereldkampioenschap en om het prestige, hei ging om geld en om snelheid. En hoe hoog niet stonden de papieren van de Nederlandse delegatie? Was Jan de Vries niet ongenaakbaar, was zijn stal- genoot Josje Schurgers niet eveneens een gevaar voor alle rappe concurren ten? Zou Aalt Toersen niet nu juist een imponerende come-back maken? Hadden de Kreidlers niet nog meer achter de hand? En daarom de aanschouwde dramatiek eveneens een anti-climax. Omdat de vragen on beantwoord waren gebleven, maar vooral toch omdat én Jan de Vries én Aalt Toersen én Leo Commu én Nico Polane waren neergegaan op het mo ment dat zij bezig waren het een en ander te bewijzen. Daarin schuilde wel licht al die dramatiek die zich ontlaad de tegelijkertijd met de vochtigheid. Zei Jos Schurgers: „Ik heb de indruk dat we ons allemaal hebben geforceerd. Het ging gewoon veel te snel" Zo was het. Want na die vreselijke start van de Kreidlers had Angel Nieto halverwege de eerste ronde al gezel schap van Jan de Vries en Jos Schur gers. Aalt Toersen zat er vlak achter. De Vries: „Ik ging afschuwelijk slecht weg, toch zat ik direkt bij hem, die Derbi is wel sneller geworden, maar ik blijf er bij, dat mijn machine sneller is"Zo snel ging De Vries, dat hij in een poging Nieto te lossen zo diep dooi de bocht ging, dat zijn voet bekneld raakte tussen zijn voetsteun en de weg. Hij ging plat en de zaak was beke- ONDERUIT Na zes rondjes had Aalt Toersen een plaats gevonden achter de verrassend sterk rijdende Nico Polane, Jos Schur gers, Theunis Ramakers en zelfs Her man Myer. Toen was het ook met hem gebeurd. Onderuit. Paniek was er ech ter niet in Jamathi-kringen. Toersen: „Ik heb maar even op de nieuwe gere den, ik ben er al tevreden over. Dat ding stuurt prima. Ik pas er alleen nog niet op. De machine is nog geen hon derd procent. Maar iedereen vond dat het nu maar eens moest gebeuren, dat is vreselijk zwaar,, Een druk die ook op de schouders russte van Angelo Nieto, die twee Grands Prix al was gekonfrohfeerd met de snelheid van de Kreidlers. Nie to: „We hebben dat niet geweten van die Kreidlers. Ik ben echt geschrokken op Hockenheim en Salzburg. Maar wat we in het begin van het seizoen hebben verloren, is nu wel terug gewonnen" Maar heeft Nieto dan niet het gevoel een onbevredigende overwinning te hebben geboekt?" Nieto: „Ik viel in Hockenheim. Toen heeft Jan de Vries de achtste ronde toch ook niet gezegd dat hij het jam- keer ik, de andere Robbie Bron,26, is het tegenoverge stelde van Theo Bult. Bron. die ooit steile-wandryder was op de kermis, in skelterraces zulke risico's nam men hem nu nog een zelfmoorde- durft te noemen, die een tweede werd in een race met een gebroken stuur, die zijn hele hebben en houden erkocht om onderdelen te kunnen ko- ien voor zijn machine („ik had dat kreng in de prak gereden en toen ben laar de eigenaar gegaan en heb gevraagd of ik hem kon kopen, dat ond hij zo brutaal, dat hij prompt ja zei,,) is een sportieve streber van het ergste soort. Hij leeft om te racen en hij racet om te leven. j is nog steeds de dwaas van vroe ger. Bron„Als ik geen risico' s neem kom ik niet vooraan en als ik als een de eersten wil eindigen krijg ik geld, dat is voor mij het belangrijkste" Zaterdag werd Robbie Bron -als hij praat heeft zijn gezicht een clowneske uitdrukking- eerste. „Want"zegt hij, „Ik begin pas te tellen na Agostini" Als Bron vertelt, dan doet hij dat zo boeiend en grappig, dat je er uren naar kunt luisteren. Voorbeeld: in de tweede ronde zat ik met een stopi speed-bob- beltje. dat gevaarte maakte een lucht sprong, aardig link. ik schakel terug met mijn volle vermogen, ik moest daarna wel Rob Bran, een huldiging nog niet zo gewoon, kijkt lachend met de onverstoorbare Giacomo Agostini (rechts) naast hem- keel steken om mijn hart terug te duwen". Om eerste te worden moet Robbie Bron eerst de vliegende Italiaan Agos tini voorbij rijden. „Dat kon ik niet doen. hij speelde wat met me en ook met Dave Simmonds. Ik baalde als een stier. Op een gegeven moment in de vijfde ronde geloof ik. zit ik vlak naast hem, ik dacht: „Loeder nou druk ik je het gras in. zou dat even een stunt zijn geweest? Naast zijn zege in de kleinste klasse, zegevierde de Spanjaard Angel Nieto ook in de 125cc. Op de tweede plaats legden de Brit Barry Sheene beslag voor de Zweed Borje Jansson. De beste Nederlander was Aart Valster, die op zijn MZ finishte met een ronde achter stand op Nieto. Aalt Toersen eindigde op de dertiende plaats. Het Westduitse koppel Owesle- Kramer met een Münch zegevierde in de race voor zijspanmotoren. Tweede werden Butscher en Huber met BMW, terwijl de gemengde Brits-Duitse com binatie Matthewes-Maier op de derde plaats beslag legde. De beste Neder landse combinatie- vormden Oosterloo de Geus, die met hun BMW op een mijn vinger in mijn ronde als negende finishten. ZELTWEG Toine Hezemans is gisteren met dc Italiaan Nino Vac- met Porsc: carella tweede geworden in de 1000 met a kilometerracc van Oostenrijk, die op het vliegveldcircuit van Zeltweg is gehouden. De Alfa Romeo 303 van de Nederlands-Italiaanse combinatie moest in deze tiende en voorlaatste wedstrijd voor de wereldkampioen schappen merken de zege aan de Porsche 917 van de Mexicaan Rodri guez en de Brit Attwood laten. Het was de achtste zege van Porsche in deze competitie. De Alfa van de Duitser Stommelen en de Italiaan Galli werd derde. twood (Mex.-Gr. ROUEN. De Zw< icky Lot t Europese kampioenschap Oostenrijker Dieter^ Quests i 55.36.3; 2. Di» HAARLEM De 15-jarige Annemie ke Bouma (Atmodes) heeft gisteren tij dens jeugdatletiekwedstrijden op het Pim Mullersportpark in Haarlem het Nederlandse record hoogspringen verbe terd en gebracht op 1.76 m. Het oude record stond met 1.74 m. op naam van Mieke van Doorn (De Spar taan) en Marjan Ackermans (DEM). Annemieke Bouma. die met de fosburv- flop springt, verbeterde uiteraard ook het Nederlandse jeugdrecord, dat met 1.74 meter sedert 12 september van het vorig jaar op naam van Mieke van Doorn stond. Met haar prestatie heeft Annemieke Bouma, die dit seizoen reeds 1,71 m. sprong, voor de eerste maal voldaan aan de limiet voor de Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki, welke door de KNAU op 1.75 meter is bepaald. De winnende cijfers in de Duitse Lotto zijn: 13 - 16 - 19 - 30 - 45 - 46. Reservegetal: 25. Olympianummer: 2446. EUGENE Rod Milburn heeft op de Amerikaanse atletiekkampioenseha die in Eugene (Oregon) werden gehouden op de 120 yards horden een tyd gen] van 18.0 seconden. Het is de eerste keer dat een hordenloper op dit n snellere tijd maakt dan 13.2, een bijna historische prestatie, die voor de werd geleverd door de Westduitser Martin Lauer op 7 juli 1959 in Zurich, dien liepen ook de Amerikanen Davenport en Hill de 120 yards horden in" De 20-jarige John Smith verbeterde het wereldrecord op de 440 yards tot^g seconden. Het oude record i Curtis Mills (V.S.) niet 44.7. .MARSEILLE Het Franse voetbal kampioenschap is gewonnen door Olyni- pique de Marseille. De club won de laat ste wedstryd tegen Straatsburg met 63. Olympique behaalde 55 punten uit 88 wedstrijden. Tweede werd St. Etienne met 51 punten. Het was voor het eerst sinds 23 jaar, dat de Zuidfranse club de titel verover de. De laatste jaren was het kampioen schap steeds naar St. Etienne gegaan, St. Etienne verloor de laatste wedstrijd van het seizoen tegen Nantes, dat met 46 punten als derde eindigde, met 21. De Joegoslavische Olympique-speler Josip Skoblar werd met 44 doelpunten topscorer, Straatsburg, Valenciennes en Sedan degraderen. De uitslagen: NantesSt. Etienne 21; SochauxBordeaux 13; Bas- tiaMetz 20; NancyAjaccio 31; AngersSedan 13; AngoulèmeNi- mes 02; ValenciennesRed Star 12; LyonNice 21; ReimsRennes 11: Olympique MarseilleStraatsburg 63. De Spaanse kampioen Valencia en Barcelona, -de nieuwe club van Rinus Michels, hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Spaanse voetbalheker. Valencia versloeg zater dag op eigen terrein Scvilla met 20. De eerste ontmoeting in de. halve finale was door Valencia met dezelfde cijfers gewonnen. Barcelona speelde zaterdag tegen Atletico Madrid gelijk met 11. Bar celona had de eerste wedstrijd met 10 gewonnen. De finale wordt gespeeld op 4 juli in het Bernabeu-stadion in Ma drid. Gornik Zabrze, de Poolse voetbalkam pioen, heeft gisteren r'e Poolse beker gewonnen, door in de finale Zaglebie uit Sosnowiec met 31 te verslaan. Deze stand was al bij de rust bereikt. De Portugese beker ging gisteren naar Sporting Lissabon, dat in de fi nale met 41 zegevierde over aarts rivaal Benfica. De ruststand was 30. Hajduk is gisteren met 49 punten kampioen geworden van Joego-Slavië. Zeleznicar eindigde op 4 punten op de tweede plaats, terwyl Dinamo met 43 punten derde werd. De Italiaanse voetbalbeker is gewon nen door Torino, dat AC Milan gister avond in Genua overwon. De wedstr(jd bleef ook na verlenging onbeslist. Torino benutte de strafschoppen het beste. Ofschoon het gisteren tegen Vasas met 21 verloor, is Dozja Ujpest kam pioen geworden van Hongarije, met 51 punten. Tweede werd FTC op twee pun ten. Vasas werd derde op vier punten. Dynamo Boekarest is gisteren kam pioen van Roemenië geworden. De ploeg eindigde met 36 punten één punt voor Rapid Boekarest. In de laatste wed strijd speelde Dynamo gelijk tegen Brassov (44) en won Rapid met 41 van Constanza. Het Zweedse nationale voetbalelftal heeft gisteren in het Ullevi-stadion in Gothenburg voor ruim 43.000 toeschou wers met 10 gewonnen van West- Duitsland. Het enige doelpunt werd in de 17e minuut van de tweede helft ge scoord door ex-Feijenoorder Ove Kind- vall. Milburn, een 21-jarige student uit Pelousas, vestigde het record in de eer ste halve finale bij een windvoordeel van 1,9 meter per seconde, juist binnen de limiet van 2 meter per seconde. De tijd van 13.0 seconden zal niet kunnen worden erkend als wereldrecord op de officiële en Olympische afstand van 110 meter horden, omdat 120 yards slechts een afstand is van 109,73 meter. Het wereldrecord 110 meter horden blijft staan op 13.2 seconden. Deze tijd is in de loop der laatste twaalf jaar ge maakt door Martin Lauer, Lee Calhoun (VS), Earl McCullough (VS), Ervin Hall (VS) en Willie Davenport (VS). In de finale om de Amerikaanse titel liep Milburn een tyd van 13.1 seconden, zy het nu met meer dan toelaatbare rugwind. Opvallend was de breedte van 7.1"?': 'fff11 de Amerikaanse top. Zo werd Ervin Hall winnaar van het zilver bij de Olym pische Spelen in Mexico, met zijn tijd van 13.6 seconden in de halve finales uitgeschakeld. Een andere uitzonderlijke prestatie werd geleverd door de excentrieke De lano Merriweather, een 28-jarige, ruim 1.90 meter lange arts, die zich slechts zelden op sintelbanen vertoont. Hij won de finale 100 yards in 9 seconden rond, met een windvoordeel van 2,9 meter per seconde, dat is 0,9 meter/sec. teveel. Het wereldrecord is met 9.1 seconden in handen van de Amerikanen Hayes, Hines, Carlos, Greene en McGee en de Canadees Jerome. Buitengewoon Rod Milburn was buitengewoon ver rast, toen hij kort na de halve finales 120 yards horden zijn buitengewone verrichting vernam. „Het verbaast me", zei hij, „ik heb alleen maar geprobeerd me voor de finale te plaatsen. Maar ik moet zeggen dat het wel geweldig ging. Ik passeerde de horden viekkeloos, zon der er ook maar één aan te raken". Rod Milburn, die zijn technische training krijgt van wereldrecordhouder Willie Davenpoort, zelf derde, hoopt tijdens de wedstrijd tegen Rusland in Berkeley in juli, het wereldrecord op de meer courante 110 meter horden te breken. „Maar ik weet niet of dat lukt. De maan in Berkeley is duidelijk minder snel dan hier". De baan in Eugene heeft een top laag van een nieuwe kunststof „poly- turf" genaamd. Bij ontstentenis van wereldrecordhou der Jay Silvester, hij is in Europa om zijn gebruikelijke serie duels met de Zweed Richard Bruch uit te vechten, werd het discuswerpen gewonnen door Tim Vollmer met een goede afstand van 63.50 meter. De Olympische kampioen en wereld recordhouder op de 400 meter (43.8) Lee Evans, kreeg kort na de start van de eerste halve finales 440 yards last van een dijbeenblessure en werd uitgeÉ keld. Andere uitstekende prestaties j men op naam van Reynaldo Browij het hoogspringen won met 2.21 i Steve Prefontaine (3 mijl) in d( kaanse recordtijd van 12.58,6, 13.28 over de 5000 meter) en A binson met zijn vertesprong va ter 19. Tijdens internationale atletielèl9 strijden in Grussel heeft Jan Sta AVR) gisteren op de 400 meter hl^ de Nederlandse recordhouder I Braaksma (AAC-51.6) versB Struyk maakte een tijd van 52.1 den, Braaksma noteerde 52.3. E voor Helsinki is 51.5. Egbert Nljstad won de 5000 i 14 min. 01,6 sec. Bij de dames z de Miep van Beek op de 100 metei den in 14.3 seconden. Wilma Berg won de 100 meter dames ii seconden. De Nederlandse lange-afstam Wim Hol heeft gisteren in het sche Wachtebeke een z.g. halve thon gewonnen. Hol liep de 21 1 1 uur 7 min. 50 sec. De Berg H werd met een achterstand i halve minuut tweede. Ben van Sytveld (AV'23) he?" Oss een loop over tien Engelse m n wonnen. Hij liep de ruim zestien meter in 51 minuten en 28.1 sec« De Limburger Wil Kortenray met een achterstand van 3.9 s de tweede plaats. Er kwamen 115 over de eindstreep. De verdere uitslag is: 3 Johan (Shell) 52.22.8; 4 v. d. Hoogen 52.32.0; 5 De Bruin (AVR) 52. Vink (AV'23) 53.12.0; 7 Fritz 53.24.0; T v. d. Rakt (De Keien) he DEN IIAAG De Algemene me landsc Dames Voetbal Bond (J far heeft besloten zich aan te sluiten let KNVB. In een vergadering die lr(j juni in het sportcentrum in Zeisto|c Het is de bedoeling dat in aui september gestart wordt met een I( lijke damesvoetbalcompetitie. Zo, speelde het Nederlandse dameswD* elftal in het Gustav Hoffmannstai h< Kleef een wedstrijd tegen een pan selectie. De ontmoeting eindigde |er\ 33. Bij de rust was de stand 1l|jn

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10