COUREURS DREIGEN MET BOYCOT OOSTDUITSE G.P. AUTOMOBIELVERKOPER AANK. AUTOMOBIELVERKOPERS Alweer succes ZIAN-poloërs Koninklijke belangstelling voor Olivier Messiaen Grandioos afscheid Gré Brouwenstijn Al 18 miljoen op giro 999 Belachelijke vergoeding voor motortop Weills theatermuziek kwijnt buiten het sociale toneel »r HAGEVELD INTERNAAT ZATERDAG 26 JUNI 1971 LEIDSE COURANT DEN HAAG Dankzij het Haagse ZIAN heft landskampioen HZCDe Robben weer een goede kans op prolongatie van de landstitel waterpolo. In een sterk gespeelde en door internationaal scheidsrechter George Geurtsen geleide wedstrijd wist ZIAN gisteravond in het Zuiderparkbad leider fcptunus Amersfoort met 4—2 te verslaan. De Robben zelf had in Bussum liet de minste moeite met de Meeuwen, eens de gevaarlijkste concurrent. Iet werd 82. De succesreeks sinds de komst ■ainer Van Huls enwerd door ZIAN ok tegen Neptunes op waardige wijze oortgezet. Jan Evert Veer bracht in de ;n tweede periode de stand op •r ZIAN. Nadat de uitstekend èepende Wim van der Schilde een mersfoortsc- strafworp had gestopt, laakte Meenk er in de derde periode Pas toen kwamen de drietan- ers enigszins in hun spel. Geutjes kon un eerste treffer laten aantekenen. Jan vert Veer maakte met zijn derde doel- unt de Haagse triomf kompleet, waar- Geutjes nog eenmaal raak schoot: De Amersfoortse supporters die met lussen naar Den Haag waren gekomen, dien pas na de wedstrijd van volgende eek tussen de Robben en Neptunus :en of de kampioenschapsreeks van Hilversummers onderbroken is. AZPC gaat Polar Bears dat nog steeds Ben winstpunten heeft, vergezellen naar eerste klasse. De eens zo roemruch- Amersfoortse formatie moest met de meerdere erkennen in HZPC. De ?enaars speelden zich via tussenstan- van 2-0, 3-1 en 4-2 regelmatig naar eindzege. DZV verloor in Arnhem et 7-3 van het aldaar gevestigde Nep tunus. Pas bij een achterstand var kon Helder voor DZV een numerieke meerderheid uitbuiten. Door Durieux Selbeck kwam de Delftse ploeg nog even op 4-3, maar daarna was het ge beurd. Jansen, Minderman en Jansie velden het vonnis: 7-3. Debutanten AZC en Nereus hebben zich weten te hand haven. AZC blijft echter derde van on deren, ondanks de overwinning van 4-i op Nereus. Polar Bears verloor ook de voorlaatste hoofdklassewedstrijd. DJK was in Bennekom met 6-3 sterker. Stand met nog één wedstrijd te spelen 1. HZC-de Robben 37; 2. Neptunus Amersfoort 36; 3. Neptunus Arnhem 34; 4. De Meeuwen 31; 5. ZIAN 30; 6 DZV 22; 7. HZPC 14; 8. DJK 14; 9. Nereus 13; 10. AZC 12; 11. AZPC 7; 12. Polar Bears 0. Zwemlustkon, na promotie naar de hoofdklasse, door een 6-3 zege op het Y ook het kampioenschap van de eerste klasse binnenhalen. Wie met Zwemlust volgerid seizoen een klasse hoger speelt is nog niet bekend. UZSC verloor met 5-4 van VZC-Veenendaal, terwijl de Zijl nog steeds kans heeft via een 4-3 over winning op GZC. De ploeg uit Gouda eens nog landskampioen, verdwijnt hier door naar de tweede klasse. In die twee de klasse zit DZV, dat met 10-1 van leer trok tegen het Gooi. nog steeds op de laatste misstap van leider HPC te wachten. Het verschil tussen beide kop lopers bedraagt slechts 1 punt Swift boekte bij „mede-middenmoter" Rijn mond een fraaie zege met de cijfers 7-2. ZIOS had het moeilijk tegen het gede gradeerde Wilskracht maar de Hage- gingen toch nog met een 4-2 over winning naar huis. AMSTERDAM (K.N.P.) Op giro 999, Vluchtelingenhulp Amsterdam is thans büna achttien miljoen gulden binnen van de inzamelingsactie op zondagavond 13 juni ten bate van de Oostpakistaan- se vluchtelingen in India. Zoals bekend wordt een opbrengst van 20 miljoen ver- Het Nederlandse Rode Kruis heeft na zijn eerste scheeps- en vliegtuigzendin gen voedsel en medicamenten de af gelopen week twee chartervluchten laten uitvoeren. De lading van het tweede toestel had een recordwaarde van meer dan een half miljoen gulden, waarvan ruim vierhonderd duizend gulden aan Antibiotica. Als volgende week nog eens twee chartertoestellen met o.m. aan hangwagens, hospitaatenten en multi- vitaminetabletten naar Calcutta zullen zijn vertrokken zal het Rode Kruis meer dan twee miljoen gulden voor de Oost- pakistaanse vluchtelingen hebben be- Markten i 270—310; krulpet indijvie 2540; petei i (p. bak 5 kg.) RIJNSBURG - inhopig reikt de doelman van bal. Tevergeefs. Na \iederlaag tegen HZPC van gis- ^mond is de Amersfortse formatie r de eerste klasse gedegradeerd. ZC-zwemmers onden sponsor EENENDAAL De zwemvereniging uit Veenendaal zal per 1 juli de wijzigen in VZC/Ritmeester. Dit if ten na overleg met de directie van itmeester sigarenfabrieken in Vee- daal, die de club financieel gaat In de crisistyd tus sen de beide wereld oorlogen heeft Kurt Weill zyn sociaal engagement beleden in toneelmuziek met moedwillig triviale effecten, waarin by- voorbeeld de amuse mentsmuziek van zijn tijd zoals tango, shimmy, foxtrot, charleston werden gechargeerd omwille van de ironie en het sarcasme. Natuur lijk begreep het Residentie-Orkest dat van Der Silbersee, een toneelstuk-met- muziek, onmogelijk alleen de muziek kon worden uitgevoerd, maar meende dat die muziek erbij zou nen als het dramatisch kader werd tepuggedrongen en de handeling sum mier werd aangeduid. Dat is gistera vond een misverstand gebleken. Koninklijke Nederlandse Zwem- heeft toestemming gegeven voor wijziging, onder voorwaarde dat de i niet op wedstrijdkleding voorkomt. ENZB wenst hierover eerst met de nationale zwemfederatie te over- n. Het is voor de eerste maal, dat twemclub in Nederland een sponsor- t in de naam gaat voeren. Het veel te groot bezette Symfonieor kest,' dat een banaal theaterorkestje had moeten zijn, speelde veel te be schaafd en te glad gepolijst, en het Rotterdams Conservatoriumkoor zong te en te weinig rauw. Een keur van zangsolisten schnabbelde van het blad, uiteraard zonder dramatisch effect. Ge volg: Wèills muziek ging pompeus en daardoor leeg aandoen. Tijdens de spaarzame scènes waarin echt toneel werd gespeeld uit het hoofd, niet uit het boekje kreeg de muziek ii een andere zeggingskracht. Men had Weill zijn toneelschrijver Kaiser niet mogen ontnemen. Dat gold evenzeer voor de opera Roy al Palace die door een uitvoering in eer starre oratoriumstijl volledig werd ge denatureerd. Hoewel we geloven dat het werkje muzikaal verbleekt naast een onvoltooid meesterwerk als Alban Bergs Lulu dat ook over een vrijge maakte vrouwelijke sexualiteit handelt, valt een gegrond oordeel niet te vellen nu gisteravond wezenlijke theatrale elementen als film, ballet, mime, panto mime ontbraken, een tekort dat met wat kinderlijke lichteffectjes niet kon worden goedgemaakt. Voor de feitelijke gegevens over deze manifestatie, die vanavond in het Con gresgebouw wordt herhaald, moeten wij verwijzen naar onze uitvoerige voorbe schouwing. Vijf, zeshonderd belangstel lenden hebben gisteravond de kennelij ke zorg, aan de presentatie besteed, ruiterlijk gehonoreerd. Toch konden slechts weinigen tevreden zijn, want door de principieel foutieve opzet ging rudimentair toneel een muziek over heersen die juist helemaal niet wi overheersen maar juist samen met dra matische actie wil overtuigen. (Van onze sportredactie) ASSEN Fred Hanks, voorzitter van de prille Grand Prix Association cn Ben Pinners, functieloos maar door zijn vriendschap met de internationale motorsportgemeenschap de aangewezen boodschappenjongen liep gisteren met een stapeltje gele enveloppen in de zak, die hij met een begeleidend praatje overhandigde aan alle in het rennerskwartier verblijvende coureurs. In die brief vernemen zij de startgelden die ze midden juli in Oost-Duitsland kunnen incasseren. Het schrijven bevatte tevens een uitnodiging om (ergens in Assen) een vergadering bij te wonen waar de Grand Prix van Oost- Duitsland (Sachsenring) het onderwerp van gesprek is. De belachelijke betaling voor de Grote Prijs van Oost-Duitsland wekte grote wrevel in de motorsporiwereld. Een staking dreigt. Rob Bron is. ondanks dat hij ook wel meer startgeld wil ontvangen, verplicht naar de Sachsenring te gaan. Elk punt is vor hem Jjelangrijk. Als de zaken zo verlopen zoals alge meen wordt verwacht in Assen, zal de internationale motortop niet rijden ir Oost-Duitsland en een boycot procla meren. De Oostduitse Grand Prix name lijk is bereid 125 gulden uit te tellen voor de rijders. Een belachelijk bedrag Assen bedragen tussen de 800 2000 gulden. (Agostini en Phil Read krijgen daar nog eens 500 gulden boven op.) De Grand Prix Assocation, opge richt door de vrouw van Jack Findea,, wil een staking uitschrijven, om de ganisatoren het mes op de eel te ten. Maar daarvoor zal het eerst in eigen gelederen orde moeten scheppen. Rob Bron bijvoorbeeld zal wel graag meer startgeld willen hebben, maar kan zich een staking allesbehalve permitteren. Bron staat momenteel derde in het wereldkampioenschap in de 500 cc- klasse. Elk punt kan hem een plaatsje hoger brengen en hoger betekent 1} startgeld en met dat geld kan hij beter materiaal kopen. Een vicieuze cirkel die •hij niet graag wil doorbreken. Nattigheid Er zijn ook andere redenen waarom een rijder wel naar Oost-Duitsland zal reizen. Theo Bult bijvoorbeeld heeft in de periode dat bijna alle Grand Prixs gereden worden een maand vakantie, die hij gaat gebruiken om iets van de wereld te zien. („Voor het geld en de punten doe ik het niet"). De organisatoren voelen waarschijn lijk nattigheid, want in Assen loopt een directeur rond die ontzaglijk veel moeite doet de renners om te praten. Zegt Jack Findleay: „Maar hij liegt. Ik heb een telegram waarin staat dat ik zeven honderd Marken zal krijgen. Daar wil len ze nu ineens 300 Mark vanaf halen. Dat is tegen alle afspraken in." En Bor ne Jansson, de Zweedse Maicospecialist: „Hartmann is een gangster." Hartman, die op kamer 32 in hotel Oversingel logeert, is voorzitter van de Duitse motorsportbond en tevens staats secretaris. Hij heeft tot taak een fameus veld mee te brengen omdat op de Sach senring 250.000 mensen worden ver wacht. „Stel je voor", zegt Charles Mor timer, die dieven worden schatrijk." Het gaat de rijders niet zozeer om de lage startgelden, maar ook om de bij komende verschynselen. Rob Bron: „Je moet daar alles opmaken. Wat koop je Een staking heeft de motorsportwereld trouwens al eerder ontwricht. Enige jaren terug zag Salzburg (geen vang rails en slechte startgelden) alleen de „kleintjes" verschijnen. Stukje Theo Bult heeft na twee dagen Assen al een paar laarzen versletten. Door de haarscherpe stijl van de vedette brok kelde stukje voor stukje van hak en zool. Een schoenmaker uit Assen heeft nu plechtig beloofd het schoeisel voor vandaag weer gereed te hebben. Dean Rowe, een 22-jarige Engelse, is de enige vrouwelijke deelneemster in Assen. Ze is de bijrijdster van Rudolf Kurth, met wie ze binnenkort ook hoopt te trouwen. Dean Rowe schrüft gedich ten voor buitenlandse motorsportblad- den. De opbrengst is voor een baby: de zijspan. Giacomo Agostini doet n.ee met de mode. De beangstigende zwarte over alls hebben plaats moeten maken voor een wat kleuriger geheel. Bij Dewis Leathers liet de Italiaan zich een rood- •art pak aanmeteen. Dunlop betaalde. Erasmusprijs '71 uitgereikt door prins Bernhard Wat wij zoeken is beslist niet zomaar een verkoper, maar een allround vak man. Zó iemand heet bij ons Onze gedachten gaan uit naar iemand met ervaring die plm. 30 jaar is. Die intelligent is en representatief, goed met onze cliënten kan omgaan. Voor de juiste man is dit een levens positie in een 1e klas rayon. Wij zoeken tevens enige die willen opgenomen worden in ons team enthousiaste verkopers. Heeft u interesse voor deze goed- gehonoreerde funkties, schrijft u dan aan de direktie van Morssingel 1b Leiden Tel. 24741 Dealer van OPEL - CHEVROLET OLDSMOBILE Gisteravond is in het Amsterdamse Con certgebouw. onder auspiciën van het Erasmi- se componist Olivier Messiaen de Eras- musprüs 1971 uitge reikt, zulks onder zeer grote belangstel koningin Juliana. Prin- ur. P. van Vollenhoven ses Margriet t aanwezig. Het is de eerste maal, dat deze onder scheiding aan een toonkunstenaar werd verleend. In 1960 kwamen Marc Cha gall en Oskar Kokoscha in aanmerking voor hun bijdragen aan de Europese schilderkunst, in 1963 waren het de cine asten Charley Chaplin en Ingmar Berg man, in 1968 de beeldhouwer Henry Moore. Waarom thans Olivier Messiaen? De Jeterlijke motivering luidt: „Omdat hij, geïnspireerd door muziekculturen uit an dere continenten en door de klanken de natuur, de Europese muziek zowel ritmisch als melodisch verrijkt heeft met nieuwe elementen; omdat hij met name door zijn orgelcomposities een be langrijk aandeel heeft gehad in het ré veil op het gebied van de religieuze mu ziek; omdat hij door zijn muzikale con cepties in het algemeen, door de brede horizon, die door hem wordt bestreken en door zijneminente pedagogiek, een grote invloed heeft uitgeoefend op vele jonge componisten en hun in staat heeft gesteld hun persoonlijkheid volledig te ontplooien; omdat zijn muziek tot de meest authentieke uitingen van de men selijke creativiteit in de 20e eeuw behoort die zowel binnen Europa als daarbuiten t was prins Bernhard, die als re gent de Stichting, in het bijzijn van zijn echtgenote Yvonne Lofiod, de prijs erhandigde, na een toespraak, uiting gevend aan de grote bewondering door hem voor deze artistieke persoonlijk heid gekoesterd: twee echte dieren vrienden ontmoetten hier elkander, de „en gros", de ander „en detail" voelden zij zich niet verbonden door eenzelfde affectie, de een voor de oli fanten, de ander voor de vogels? Messiaen antwoordde, herinnerend m de vele muzikale contacten met de Lage Landen aan de Zee. De belijdenis, daarop volgend, had een levensbeschou welijk en artistiek karakter, waarin hij, op zéér persoonlijke wijze, zijn op- Bewondering en aanhankelijkheid 'tOLUW© TSTTNJU T In de geheel uitver kochte grote -zaal van 't RAI-gebouw te Amsterdam heb ben gisteravond dui zenden belangstel lenden voor het laatst de inogeiyk- benut om heid „hun' Gr* S wol-Brouwenstijn te beluisteren in aria's uit die opera's, waarin zy jaren lang haar grote triomfen vierde. Om er een paar te noemen: Puccini's „Tosca". „Un Ballo in Maschera". van Verdi en en Pietro Mascagni's „Cavalleria Rus- Met dit afscheid heeft zij een onver getelijke indruk gemaakt op haar audi torium, dat zij lot een onstuimige demon stratie bracht van bewondering en aan hankelijkheid. Wat een morele moed een zó geslaagde carrière vrüwillig te beëindigen, als men nog zóveel kan presteren. Zij werd met merkbare toewijding en zorgvuldigheid door het Concert gebouworkest onder directie van Bernard Haitink begeleid. Dit ensemble had ook een deel van het programma gevuld met opera-ouvertures, tussenspelen, Tsjai- kovski's „Romeo en Julia" en Berlioz' „Mars uit de Damnation de Faust". Voor welke prestaties het door het publiek eveneens met enthousiast applaus werd beloon. Voor de aanvang had de Amsterdam se wethouder van kunstzaken Han Lammers, de dirigent en het orkest, dat na zijn tournee door Noord- en Zuid- Amerika voor het eerst weer op eigen bodem optrad, hartelijk welkom ge- Namens de gemeente deelde hy mede. dat een opdracht zou worden verstrekt tot het maken van een compositie, speciaal voor het Concertgebouworkest, aan een nog in nader overleg met het orkest te bepalen kunstenaar, zulks om de band tussen stad cn musici hiermede te versterken. Bernard Haitink sprak zijn hartelijke dank uit voor deze zo welgemeende geste. Hij vreesde alleen, dat een overleg met een zoveelkoppig apparaat wel niet zo gemakkelijk zou zijn. gezien de moeilijk heden, die zoiets al in kleine kring op- Waarna het concert een aanvang nam. J.W. vattingen omtrent ritme en melodie, zijn liefde voor de natuur in het alge meen en de vogels manifesteerde. Hij beëindigde zijn toespraak, die het ka rakter van een inauurele rede had met een definitie van het begripvrijheid: „Er rest mij nog het woord vrijheid in de ruimste betekenis te nemen. De vrijheid waar ik over spreek, heeft niets te maken met het bizarre, de wanorde, de opstandigheid of de onver schilligheid. Het gaat hier om een op bouwende vrijheid, die men verwerft door zelfbeheersing, eerbied voor ande- iensen, het zich verbazen over alles wat geschapen is. de overdenking van nysterie, het zoeken naar de waar heid. Deze bewonderenswaardige vrij heid is een voorproef van de hemelse vrijheid. Christus heeft zijn discipelen die vrijheid beloofd, toen hij sprak (hoofdstuk acht van het Evangelie van Johannes): „Indien gij in mijn woord blijft, zult ge de waarheid kennen, en de waarheid zal u vrij maken". Dit concert daaropvolgend was een duidelijke verklaring en motivering in klank van de aan Olivier Messiaen (geb. 1907) toegekende prijs. Vier voor hem representatieve werken, instru mentaal en vicaal, kon men hier lo- Natuurlijk klonk er het orgel, dit- aal bediend door de Duitse Almut Röszler, die „Le Combat de la Mortel de la Vie vertolkte: beschrijvende mu ziek, opzienbarend door de hierin gebo den contrasten: node miste meer echter Cavaille'-Collinstrument uit een der Parijse kerken. Volgden Tept Haï-Kaï voor piano solo, xylofoon en marimba, twee klari netten en klein ensemble, gebracht door het Radio Kamerorkest o.l.v. Friedrieh Cerha: Yvonne Louod verleende hier- als pianiste medewerking. Alle Japan i'ogels door de combonist ij het Yamanaka meer roegen er de aandacht inziens hadden ze ietwat te veel Hol landse allures. De Cing Rechants, die daarna klon ken vertolkt door het N.C.R.V. En semble o.l.v. Marinus Voorburg vormden het hoogtepunt van de avond: vormen ze ook niet het hoogtepunt in het omvangrijke oeuvre van de Franse meester? Met de Oiseaux Exotiques (1956) werd de bijeenkomst gesloten, waarin de luisteraar kon kennis nemen van het leven en streven van de Indis che mimak, de kaslijster, de Californi- sche lijster, de Baltimore oriale, de rode kardinaal uit Virginia, het prairie- hoentje uit het Amazonegebied en hoe deze gevederde vrienden verder heten mogen. Alleen zich onderwerpend aan de muzikale wetten hun door „Cher Maitre Messiaen" opgelegd: vrijheid in gebondenheid Reledes. Bonsink naar FC Utrecht DEN HAAG FC Den Haag kan gerust zijn. Korevaar, die voor de militaire Instanties moest verschijnen, zal dc eerste training op 15 juli meemaken. De gewetensbezwaren van de Jeho va-getuige werden volledig door het leger geaccepteerd. Waar schijnlijk krijgt hij binnenkort een administratieve taak toege wezen. Vasstaand is intussen ge worden. dat Bonfrère en Hiddink niet naar Den Haag zullen ko- Zij wensen bij hun club, res pectievelijk MVV en PSV te blij- .<*n. Kronshorst, de ex-Holland Sporter praat nog steeds met het bestuur van PSV, dat belangstel ling voor hem toonde. Van Elles- wijk, de doelman van de Hou- trustclub is nog steeds zoeken de. Karei Bonsink (20), die vorig seizoen voor DWS uitkwam, heeft gisteren een driejarig contract getekend bij FC Utrecht. Hij is na de Noor Finn Seeman de tweede DWS-speler, die de Utrechtse eredivisieclub aantrok. ooVrts gaat de 18-jarige -Henk van Heeckeren. afkomstig van de amateurclub Stichtse Boys, voor FC Utrecht spelen. BISSCHOPPELIJK COLLEGE HEEMSTEDE voor jongens atheneum-gymnasium (eigen school) mavo-havo (scholen in Heemstede) Na de lagere school, wat dan? Ons College, met 150 jaar ervaring en oog voor de toekomst, Is een mogelijkheid om over na te denken. Veel afwisseling door sport, ontspanning, toneel, muziek - binnen en buitenshuis - zonder dat de studie in het gedrang komt. Oriëntatie naar alle kanten. Geen huiswerk problemen. De weekends thuis vrij van huiswerk. Een kleine school: aandacht voor elke leerling, onderwijs naar de eisen van onze tijd. Ook financieel binnen ieders bereik. Stel U vrijblijvend op de hoogte. Misschien Is het wat U zoekt. Inlichtingen bij de Directie ven Hageveld, Cruquiusweg 15. Heemstede. Tel. 023-282350.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9