Leiden gaat schoorvoetend zijn wandelgebied op poten zetten Op zondag hebben vis en visser beiden vrije dag Witjes voelt zich happy tussen zijn roodbonten Automobilist vindt straks menig omleidingsbord Resultaten door zeer ingrijpende wijzigingen nogal vaag Alles g( geschiedt machinaal op zeer moderne Leiderdorpse veehouderij Vetmester kent veestapel op z'n duimpje ZATERDAG 26 JUNI 1971 LEIDSE COURANT Bericht van de visgronden (3-slot) KATWIJK Het is alles bij elkaar eigenlijk een nogal neer- slachtig weekje geworden op Ie „Jacob" Het was vaak som- weer en dan lijkt het net of iet schip in een enorme melk- 'fles vaart. Onafzienbare hoé veelheden grijs: de hemel, de zee, de horizon. De stemming was ook grijs. Dat kwam door de vangst die de hele week slecht bleef. Het valt niet mee om uit je kooi te kruipen en dan in het holst van de nacht te moeten constateren dat 'èèr niks is. Dan gaan ze terug beneden. Eerst naar de kom buis. Een beetje als geslagen hon- beetje klam, en in de vochtige duisternis schuiven ze aan de hermetisch vastgeklonken tafels, In de kombuis overheerst het don kerbruin. Het is een laag vertrek het nooit stil is omdat de dreu nende geluiden uit de machinekamer gemakkelijk binnen kunnen drin- In de woeste mengeling van ge luiden en geuren drinken ze hun kof fie op. Vrij vlug, want de kooi wacht. de wand ingebouwd roefje, met schuifdeurtjes.Een'soort bedstee. Het wekt even de indruk doodkist. Ongeveer de vorm, allemaal houten plankjes van binnen tamelijk donker. Maar je slaapt lekker in. Er wordt in vol ornaat geslapen. Geen flauwekul van pyja- Daar is geen tijd voor. Als je anderhalf uur ligt, davert toch ■veer een rauwe kreet door het schip: ,Halèèèèèn!" Dan krabbelen ze over eind en begint de hele procedure voren af aan. ANDERE KOERS Toen het zo slecht bleef .gaan met werd een paar keer van koers gewijzigd. Dat gebeurde meest al op instignatie van andere schepen,- die elders soms op de verheugende aanblik van een forse hoeveelheid tong vergast waren. En dan kan het gebeuren dat er plotseling een hele club schepen bij elkaar ligt. Gezellig. Een beetje zwaaien, af en toe een Sfn'g.' ^reet als de afstand haalbaar is. En ïzie intensief contact tussen de schippers natuurlijk. Het is dan intussen vrij dagmiddag geworden en dat is het tijdstip geworden waarop de schepen, die hun ruimen redelijk hebben vol kladen, zo zoetjes aan de steven eens n de richting van IJmuiden gaan wenden. Wij waren toen nog niet zo i. Niet alleen was er in het ruim nog plaats genoeg. Bovendien was de plan geweest zijn naar nos: Denemarken te varen. De andere vissers weten daar niets van. De be- Gissing ligt bij Krijgsman. Hij zal p-N zaterdagavond wel vertellen wat er gaat gebeuren. Wal de schipper doet, welgedaan. Hij zegt er voorlopig gevajiiets over. ïidsvoc kind 55 De andere schepen varen inderdaad af- De „Jacob" blijft achter als een ónd dat moet schoolblijven. Zater- 'agmorgen is het doodstil om ons 'een. Zijn wij nog alleen over van legioen dat aan het begin hel popmi ruime sop heeft gekozen? Nee. Er ^ijkt zowaar een lotgenoot te zijn. De radio begint te kraken en even ater blijkt dat er nog een Kal- rijker zijn weekend nuttig maakt s( Iet is het schip van ene Siem. Dat tegt Arie Krijgsman tenminste de -di ^ele tiid te6en de andere schipper >ur de ^em en zÜn mannen zitten een fiks :n lantal mijlen ten zuiden van ons en |.n zoelen er best wat voor om het eens iamen te gaan proberen. Krijgsman ook niet afkerig van deze van collaboratie en zo stomen wij even later welgemoed zuidwaarts. Anderhalf uur lang, dan zijn we bij Siem zijn schip. Er wordt even be sproken hoe er gevaren zal worden en dan: hup: netten naar beneden en daar gaat-ie weer. Lekker slapen zonder flauwekul van pyjama's en zo Er wordt warempel nog aardig ge vangen. De eerste trekjes tenminste. Later op de dag wordt het minder. Dan zitten er vaak een soort van eiéx-en in het net. Geen echte natuur lijk, ze zijn van zand. Men noemt ze koeteieren. Omdat het gewicht ervan aanzienlijk is en de marktwaarde KW 55 pas een dag of vier buiten gaats. Vandaar dat schipper Arie Krijgsman er nog best een dagje tegenaan wilde gooien. Het gerucht waarde zelfs rond, dat de reis vier dagen verlengd zou worden. Krijgs- nihil schuiven de vissers, die het zaakje net moeizaam aan bord ge tild hebben, ze foeterend terug in >rdt het zaterdagavond. Nog steeds geen rijke vangsten, maar wel een vrij dagje in zicht. Want mor gen is het zondag. En dan, vrienden, dan niets. Want zondag is de dag des Heren. Ook op zee. Siem zegt door de radio dat hij er genoeg van heeft. Hij gaat naar huis. Dat ontneemt ook Arie Krijgsman zijn eventuele voornemens om door te gaan. Hij geeft het sein er mee op te houden. Met vissen wel te verstaan. Er ontstaat' een koorts achtige activiteit op het dek. slapen Alles wordt aan kant gemaakt, de net ten gedroogd,, de gieken binnenge haald. Het gaat razendsnel en uiter mate vakkundig. En ja hoor, het lukt. Twee minuten voor twaalf is het klaar. De zondagsheiliging hoeft niet met voeten te worden getreden. Er wordt enthousiast een borreltje ge dronken waar minister Witteveen nog net geen slok van kan nemen. En dan eindelijk kunnen ze eens on gestoord gaan slapen. Er wordt on danks het feit dat het toch echt zon dag is, in hoog tempo naar IJmuiden gevaren. Het regent in IJmuiden zondagoch tend. De mannen laten zich er niet door ontmoedigen. Snel het zondagse pak aan, het zooitje vis inpakken en dan in het al gereed staande busje. Terug naar Katwijk. Dat was een weekje vissen. Leuk hoor. NIEKJAN VAN RESTEREN LEIDEN Het plan voor het voetgangersgebied, dat met ingang van 4 oktober a.s. in het centrum moet worden ingevoerd, gaat heel wat „overhoop' gooien" in de binnenstad. Momenteel is nog niet bij benadering te voorspellen of de ontworpen maatregel eneen succes zullen worden of niet, daarvoor, zijn ze tè ingrijpend. Het zal om te beginnen een kwestie van wennen worden. Waar men als automobilist nu nog wel kan rijden, vindt men straks een omleidingsbord op zijn weg omdat een van de uitgangspunten van het plan is: geen doorgaand verkeer in de binnenstad. En als men dan toch iin die binnenstad moet zijn grootwinkelbedrijven en alle andere zaken kijken tenslotte reikhalzend naar uw komst uit dan kan, als alles meezit, tegen betaling dicht bij het centrum veel ge makkelijker een parkeerplaatsje gewonden worden dan nu. oZdra men dan het autoportier achter zich dichtslaat, is men voetganger geworden, net als de mensen die per bus naar de stad zijn gegaan. tijdstip, van de Papengracht tot het Gangetje. Een uitzondering geldt dan weer voor openbaar vervoer en fiet- In verband hiermee zal op de Papen gracht eenrichtingverkeer moeten wor den ingevoerd zodat een vlotte door stroming van het doelverkeer in de richting van de Langebrug (waarop de rijrichting dan wordt omgekeerd) en het Pieterskerkplein om omliggen de parkeerterreinen mogelijk is. Uitgangspunten voor de plannen in zake de Breestraat zijn: absolute voor rang voor het openbaar vervoer: het is onaanvaardbaar de Breestraat nog langer als doorgaande route te laten functioneren; winkelfunctie van deze straat handhaven en verstevigen. Wandelend door autoloze (en mis schien terras-rijke) straten gaat men dan winkelen en misschien wordt dan gezegd: wat een weldaad, die rust. In tussen zullen de winkeliers nauwlet tend hun kascijfers in de gaten gaan houden. Stijgen die, of blijven de ver wachte omzctverhogingen uit? Of gaan de cijfers zelfs dalen? Dat zijn zomaar een paar bespiege lingen over de aan raad en burgerij aangeboden nota „Voetgangersgebied", waarin omstandig wordt ingegaan op het gedachte voetgangersgebied zelf, het openbaar vervoer en de met de realisering van het wandelgebied sa menhangende parkeervoorzieningen en verkeersmaatregelen. De dit en volgend jaar te maken kosten wor den bij elkaar op een kleine 1,5 mil joen geraamd. Terrasjes Hieronder wat nadere informatie over de plannen De Steenstraat wordt als een „natuurlijk" wandelgebied ge zien. Als maatregelen worden ge noemd. afsluiting voor alle verkeer (behalve openbaar vervoer, taxi's en (brom-)fietsers), verbreding van de trottoirs, het maken van voetgangers oversteekplaatsen en het scheppen van gelegenheid om terrasjes aan te leg gen. Vervangende route: 2de Binnen vestgracht, Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt langs het water naar de Blauwpoortsbrug. Het huidige par keerterrein omvormen tot een afge sloten" terrein waarop men tegen be taling kan parkeren. Van het midden vak op de Nieuwe Beestenmarkt nu in gebruik bij langparkeerders wordt een plantsoen gemaakt. De kosten van een en ander worden op 161.400,ge raamd terwijl de reconstructie van het wegdek van de Steenstraat en de aan leg van een riolering is begroot op een kleine half miljoen gulden. Voetgangersbrug B. en W. zien nu definitief af van de gedachte om naast de Bostelbrug een speciale voetgangersbrug te maken. De kosten hiervan worden te hoog ge acht. Bovendien is het in de toekomst mogelijk het Galgewater te gaan ge bruiken als vervangende route van een van de beide rijrichtingen van het Noordeinde het Zeevaai'tcomplex is al aangekocht door de gemeente. Wat de Haarlemmerstraat betreft, gaan de gedachten uit naar een defini tieve afsluiting voor alle verkeer, be halve taxi's en het toestaan van laden eh lossen gedurende bepaalde tijden. Ook de Hoogstraat wordt volgens het plan voetgangersgebied, wat on- meer tot consequentie heeft, dat de hierop uitmondende Oude Rijn (noord- en zuidzijde) en de Nieuwe Rijn moeten worden afgesloten voor alle (behalve bedienend) verkeer. De noordzijde van de Oude Rijn, gelegen tussen de Donkersteeg en de Pelikaan straat en de zuidzijde tussen de Hoog straat en de Hooglandse Kerkgracht alsmede de Nieuwe Rijn tussen de Vis- brug en de Burgsteeg worden dan bij het voetgangersgebied betrokken. Pauweringbrug Met eventuele afsluiting van de Bo termarkt en Vismarkt wordt gewacht totdat de nieuwe Pauwbrug, de dam in de Korte Mare en de tweede Valk- brug gereed zijn. Op de hoek Boom- markt-Korte Rapenbrug komt een ver bod om linksaf te slaan, behalve voor (brom-) fietsers. Wat tenslotte de Breestraat betref, wordt gedacht aan een semi-voetgan- gersgebied, dus een dagelijkse afslui ting van de straat vanaf een bepaald DE KAAG Evenals andere jaren is er ook deze zomer op elke zondag morgen een H. Mis voor de mensen, die vakantie houden aan de zuidelijke oevers van de Kagerplassen. De misviering, die ook bijgewoond kan worden door de inwoners van het gebied, is weer op zolder van boerde rij Van Schie, naast de Kaagsocieteit. Zondag komt het jeugdkoor van de Meerbrugkerk met volledig orkest de dienst opluisteren. Aanvang 8.30 uur. De op 19 juni 1971 te Alphen aan den i Rijn gehouden straatcollecte ten bate j van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en andere verslavingen heeft f 144,78 opgeleverd. De heer Witjes LEIDERDORP De heer J. Witjes (27) is er trots op bedrijfs leider te zijn van een van de modernste veehouderijen in ons land. Aan de Achterhovenerweg zwaait hij de scepter over de huis boerderij van het Van der Valk concern. Een naam bekend van meerdere veel bezochte Horeca- instellingcn .n deze omgeving. „Ik begon in Stompwijk. maar het be drijf moest weg om plaats te maken voor een groot recreatie- Het. gezin Witjes woont sinds maart naast het bedrijf; de stallen, zijn al ongeveer zes maanden in gebruik. Er zijn 76 melkkoeien, dat zullen er bin nenkort 100 worden. Verder vindt men er 35 pinken, 30 kalveren, 15 stieren, 60 schapen en 350 varkens. De ongeveer 40 paarden hebben een onderdak in de nog niet zo lang gele den in gebruik genomen manege in Alphen. Behalve de gebouwen heeft het bedrijf ook nog de beschikking over 46 ha sappig weiland die het complex omringen. SLACHTVEE „Het slachtvee is voor eigen bedrijf. De melk gaat naar s de fabriek van Menken in Wassenaar. Het mag dan misschien geen stamboekvee zijn, maar het is in ieder geval van de allerbeste soort", zegt Witjes. Opvallend is dat het overwegend roodbonte koelen zijn die voor, vlees- zorgen in de Van der Valk restaurants. „Wij willen uitsluitend roodbonte koeien hebben. Roodbonte koeien heb ben namelijk beter vlees. En daar gaat het ons tenslotte om. Al die koeien melken lijkt een heel karwei. Maar dat valt mee. Zij wor den naar de lig-eetstal gedreven en vandaar komen zij in de melkhal. Alles gaat machinaal. Er kunnen acht koeien tegelijk worden bewerkt. Vandaar dat Witjes het met één man personeel af kon. Z'n vaste knecht is ziek en nu heeft de „organisatie" yoor 'n vervanger gezorgd in de persoon van Wijnand den Hollander. STALLEN De koeien lopen nu in de wei, maar van de winter worden ze opgeborgen in de enorm ruime stallen, die hun bewegingsruimte genoeg verschaf fen. Het werkt hier bijzonder goedkoop. Het afval uit de restaurants wordt aan de varkens opgevoerd. Een beetje meel er door en het is voor mekaar. De plaats waar dat gebeurt is 'n kloeke hal van 900 vierkante meter. De var kens liggen „vet te mesten" in aparte boxen. Een aparte hal is er verder voor de stieren.. Vijftien exemplaren staan er dreigend op een rij. De meeste stieren worden twee jaar oud. Dan verdwijnen ze via de slachterij naar de keuken van het restaurant. Er staat nu een stier die niet weet wat hem boven de kop hangt. De heer Witjes lacht een beetje grimmig als hij zegt: Volgende week gaat hij er aan. Omdat hij zo vervelend is. Hij is de enige gevaarlijke stier die we heb ben. Ik ben de enige die zonder risico bij hem in het hok kan komen". Witjes kent zijn hele veestapel op een prik. Hij hoeft maar even zijn ogen over de kudde te laten gaan om pre cies te zien welke koeien geen acte de nrèsence geven bij het melken. In het weiland grazen vier stieren. Een ervan heeft de respectabele leef tijd van drie jaar bereikt. „Ja", zegt de heer Witjes, „dit is een zgn. dikbiL Die deugt niet voor de fok. De slagers hebben ze graag, omdat het echte vleesstieren zijn met lichte botten. Deze hier is zeker 5000 gulden waard. Puur vlees en zo zwaar dat hij bijna door zijn voorpoten zakt. Geslacht en wel zit er zeker 1200 pond vlees aan. Hij heeft", zo vervolgt hij, „zijn langste tijd hier Wtel doorgebracht. Binnenkort gaat hij voor de bijl." Er zijn twee uur nodig om alle koeien te melken. De melk wordt automatisch in een tank met een inhoud van 4000 liter gepompt. Na het melken verla ten de koeien de stal via eer. voetbad met een ontsmettende vloeistof. Witjes is trots op zijn bedrijf. Hij is er zoveel mogelijk op uit om zijn tijdens een langdurige scholing opge dane kennis en ideeën in praktijk te brengen. Uitgestelde finale LEIDEN De districtsfinale van het hcrenenkel-B, die vorige week vanwege de regen moest worden uitgesteld, zal zaterdagmiddag om 2 uur worden ver speeld op het tennispark van de Leidse Hout. De reden, dat deze districtsfinale nu verspeeld wordt is, dat de winnaar van deze finale uit zal mogen komen op bet Nederlands kampioenschap. Voor de finale hebben zich Jan de Groot en Rob Koggink geplaatst Gezien de belangen die op het spel staan, lijkt een boeiende strijd in de lijn der ver wachtingen te liggen. De damesfinale tussen Milou Penseel en Karine Kerssemakers wordt dit weekeinde niet verspeeld, daar laatst genoemde met vakantie is gegaan. Van belang is deze finale echter toch niet meer, daar het bestuur van het district Leiden beslqten heeft Milou Pen seel die er het meeste recht op heeft naar 't Nederlands kampioenschap te De overige districtsfinales zullen op een nog nader te bepalen weekeinde in juli of augustus worden verspeeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3