Tom Okker redde status, maar niet zoals het moest HEINZ SCHILCHER WEET WAT AJAX VERWACHT Sijbrands maakt geen fout OOK MARIJKE SCHAAR BIJ LAATSTE ZESTIEN De Vries en Schurgers favorieten in TT-Assen Mulhouse liep nog niet „warm voor de Tourkaravaan UITSLAGEN WIMBLEDON NI l! VRIJDAG 25 JUNI 1971 MARIJKE SCHAAR LONDEN Tom Okker heeft gisteren zijn status in het profgezelschap waargemaakt. Als vijfde op de loonlijst van Lamar Hunt versloeg hij de nummer tien Nicky Pilic en plaatste zich bij de laatste zestien van Wimbledon.Maar tussen de eerste en laatste slag van de partij, die zich in de ondergaande zon op het centrecourt afspeelde, lagen wel twee volle uren en een serie verbazingwekkende gebeurtenissen, die in de score van 36, 63f 6l g6, niet tot uitdrukking komen. Daar blijkt bijvoorbeeld niet uit dat de ïange 31-jarige lefthander uit Split na de met buitengewoon sterk spel gewonnen eerste set met een vroege doorbraak in de tweede een uitstekende kans had de partij in zijn voordeel te beslissen en dat hij bij 42 in de vierde uitzichten had op een vijfde set. Daar blijkt ook niet uit dat beide spelers hun meestal gezonde eerste opslag bij tijd en wijle volkomen kwijt waren, hetgeen onder meer resulteerde in drie achter eenvolgende doorbraken aan het eind van de vierde set. En dat zulks gepaard ging met miraculeuze slagenwisselingen en clowneske situaties is ook van de uitslag niet af te lezen. OKKER won, niet omdat hij zoveel sterker was, maar omdat Pilic niet ge noeg van zichzelf overtuigd was. De man uit Split maakte zich boos in de tweede set, omdat de lange schadu wen, die over het centrecourt vielen, hem het uitzicht benamen. Hij argu menteerde met de ballenjongens, on derhield zich met de volgepakte tri bunes en riep voortdurend de goden aan, als hij in kansrijke positie weer niet had gescoord. Wimbledon bezag het deels geamuseerd, deels geërgerd en demonstreerde dat met langzaam handgeklap. Maar tussen al die fratsen in stond Pilic bij tijd en wijle als een begena digde te tennissen. Zijn lange armen schenen dan van zijlijn tot zijlijn te rei ken en Okker geen enkele kans te bie den de bal ergens neer te leggen. De Nederlander had net zoals in de voor gaande partij tegen Ruffels moeite de tweede service voldoende lengte mee te geven. Als gevolg daarvan stond hij te ver naar achteren bij het nemen van de eerste volley. Piïic passeerde hem op beide vleugels en de 20 voor sprong van Okker. was in een ogenblik omgezet in een achterstand van 25. In de tweede leek het precies zo te gaan. Vooral omdat Pilic zijn opslagen begon te larderen met aces. Hij zou er in totaal elf slaan tegen Okker niet één. Als de ernst voorbij is hebben de coureurs tijd voor een grapje. Jan de Vries (links) en Jos Schurgers demonstreren op een miniatuur- motortje van Kreidler hoe het zaterdag moet. (Van c sportredactie) ASSEN De ruim 100.000 mo torsportliefhebbers, die morgen naar de TT van Assen trekken, rekenen weer op een overwinning van een Nederlander. Jan de Vries bleek met zijn Van Veen-Kreidler in de eerste twee Grand Prix- raees van dit jaar (Oostenrijk en West-Duitsland) niet te stuiten. Deze overwinningen vormen de basis voor een grenzenloos opti misme. Maar al eerder hebben de TT-gangers bij een dergelijke ge legenheid de deksel op de neus ge kregen. In 1969 rekende iedereen op een herhaling van de triomf, die Paul Lodewijkx een seizoen tevoren na een grandioos duel met Hans Georg Anscheidt had geboekt. De nieuwe overwinning moest op naam komen van Aalt Toersen. De Kreidler-coureur zegevierde in de drie voorafgaande races voor de wereldtitel met grote over macht. Uitgerekend in Assen ble ken de Derbi-macliines echter sneller en toen de onstuimige Angel Nieto zijn motor in de ver nieling had gedraaid, nam zijn teamgenoot Barry Smith de hoofdrol over. De zege van de Australiër betekende een grote ontgoocheling voor de toeschou wers. Of het morgen weer zo gaat? De Vries en ook Schurgers heb ben desondanks goede hoop op een succesvolle wedstryd. Derbi moet zyn aandacht namelijk ook richten op de succesvolle 125 cc'er en de nieuwe kwart-liter-motor, die bijzonder snel zyn, maar nog niet optimaal functioneren. Of de Jamathi-ploeg een, concurrent van betekenis is, hangt af van de nieuwe, speciaal voor Assen, ont wikkelde racers. Giacomo Agostini gaat op de Drentse hei weer een dubbele zege tegemoet. Een herhaling van de TT op Man, waar de titelverdedi ger in de 350 cc-klasse door ma chine-moeilijkheden moest, opge ven, lykt niet erg waarschijnlijk. i Dongen (Ned.) lichaam en vooral voor de vertraagde return, die Okker er soms tussendoor gooide. Dat bracht de Nederlander na een achterstand van 12 in de tweede set twee achtereenvolgende doorbra ken en winst van de set. Met een door braak in de vijfde game nam hij zelfs een voorsprong van twee sets tegen Rod Laver, die zich met zijn vrouw op de spelerstribune koesterde in de ondergaande zon, hield het wel voor gezien en verdween. Okker zou wel winnen. Dat dacht Pilic kennelijk ook. Maar Okker zelf begon het zich moei lijk te maken. Hij sloeg een volley uit en een korte bal in het net. Onder een smash liep hij door en dat alles resul teerde erin dat Pilic in de zesde game op het vierde punt een doorbraak for ceerde en met 42 voorkwam. De Ne derlander corrigeerde dat onmiddelijk. AMSTERDAM. Na het tram melant 'om' Johan Cruyff heeft Ajax nog een ander belangrijk spelersprobleem opgelost. De zorgwekkende vervanging van Velibor Vasovic lijkt geregeld te zijn door de komst van Heinz Schilcher. Deze 24-jarige Oosten rijker, van wie men nauwelijks iets weet, staat in zijn land be kend als de potentiële libero van de nationale ploeg. Maar zoals zo vaak óók Schilcher zette zijn nationale ambities opzij voor zijn zakelijke belangen. „Ik kan bij Ajax een bankrekening openen en in Oostenrijk was er alleen maar de eer legde hij bescheiden uit, zonder de na druk te leggen op zijn voldoening, dat een Europese topclub hem bij Sturm Graz weghaalde. Een zekere reserve is ook begrijpelijk. „Ik weet nog niet wat Ajax van me wil, maar als ik ausputzer moet gaan spelen, dan wacht me een zware tijd. Vasovic doen vergeten is een zeer moeilijke opgave". Zijn nuch terheid en zijn aanleg staan borg voor veel vertrouwen in de toekomst. Ajax heeft hem daarbij een handje geholpen door een tweejarig, in plaats van een éénjarig contract aan te bieden, wat hij grif tekende. De transfer van Heinz Schilcher kwam in een recordtijd tot stand. Zijn per soonlijke eisen, waaronder een hand geld van veertig mille waren voor de Ajaxleiders geen struikelblok van be tekenis en drie dagen na het eerste contact, vrijdag jongstleden, was de transactie voor het grootste deel al in kannen en kruiken. Vanaf dat moment voelde Schilcher zich Ajacied, want hij kon zich niet voorstellen, dat zijn werk gever Sturm Graz bezwaren tegen een verkoop zou inbrengen. De situatie in het Oostenrijkse voetbal is namelijk al jaren zo bedroevend slecht, dat wie weg lean meestal weg mag. De transfer som van Schilcher (bijna twee ton) was ernaar. Waar een club in Nederland een goede eerste-divisiespeler voor koopt, wordt in Oostenrijk gezien als een bedrag van recordhoogte. Hoewel het voetbal natuurlijk wel in kwaliteit verschilt zijn de normen van het trans fersysteem daar wel beter. Heinz Schilcher, die het afgelopen sei zoen de achterhoede van Sturm vrij wel op zijn eentje organiseerde, is niet aan de plaats van ausputzer gebonden. Het is even goed denkbaar, zeggen deskundigen in Oostenrijk, dat hij zich bij Ajax zal ontwikkelen tot een zeer bekwame middenvelder. Hij heeft er de specifieke eigenschappen voor (hard voor zichzelf en onderen, een goede tot knappe tackle en zeer sterk in de lucht). Zijn voorkeur is moeilijk te peilen, omdat hij zich verschuilt achtei de uitspraak: „Het maakt me totaal niets uit". Hij prefereert wel ausputzei boven centrale verdediger in de man dekking. Ajax kan nu gerust zijn. 'Als de ge moedelijke Stefan Kovacs, trainer van Steaua Boekarest en ex-oefenmeesler van het nationale elftal van Roemenië, het Amsterdamse aanbod in de loop van deze week accepteert dan krijgt hij de beschikking over een elftal, waarin het „achter" in ieder geval goed zit. Behalve Heinz Schilcher kan ooi; Horst Blankenburg eventueel de rol „Vreemd genoeg beschouw ik als mijn grootste rivaal voor de plaats van libero, de man, die mij ontzettend bij mijn transfer heeft geholpen. Horst Blankenburg kende ik namelijk nog uit de tijd, dat hij voor Wiener Sportclub speelde'', aldus de Oostenrijker. Zijn entree oij Ajax mag als een volslagen verrassing zijn gekomen, zijn vertrek bij Sturm Graz niet. Ondanks de op slag, die zijn Oostenrijkse werkgever hem beloofde, zag hij geen kans naast zijn studie in de chemie een onbezorgd bestaan erop na te houden. Daarom stopte hij met zijn leeractiviteiten en besloot hij al lang geleden van club te veranderen. Heinz Schilcher had aan biedingen van Torino, FC Zürich en Rapid Wien. Maar toen Ajax de vorige week op de markt verscheen, verdween zijn twijfel. Hij zou full-prof worden, een status, die voor hem van levens belang was. „Ik heb altijd het vermoe den gehad, dat ik in een échte prof club nog veel meer vorderingen zou kunnen maken. In dat opzicht zie ik Ajax als een uitdaging". Heinz Schilcher hoopt in Amsterdam te kunnen waarmaken, wat Sturmber- ger zyn meest geliefd voorbeeld in Oostenrijk altijd heeft voorspeld: dat wordt een hele grote. De kansen om dat eerder te doen zijn gering ge- winst, kwam van Sturm Graz over om in Amsterdam een bankrekening te openen. weest. Hy speelde drie jaar geleden nog in Grazer AK, dat toen tegenstan der van ADO was in de Europa Cup voor bekerwinnaars. Hoewel Sturm Graz met de voldoening achterbleef eindelijk geld beschikbaar Ie hebben voor een hoogst noodzake lijke opknapbeurt van' de accommo datie, zagen de Oostenrijkse voetbal liefhebbers Schilcher met lede ogen vertrekken. De animator van het natio nale elftal onder de 23 jaar, die vijftien maal een uitverkiezing te beurt viel, j leek binnenkort een gegarandeerde plaats in de A-selectie te zullen krij gen. Twee keer viel hem die eer al te beurt. Maar tegen Italië en Joegu- Slavië stond hij er om „onbegrijpelijke' redenen naast. Zijn wrevel daarover houdt hij nu wijselijk voor zich, omdat Het was gisteren voor Tom Okker vallen en opstaan. De beloning voor zijn inzet was uiteindelijk de moeite waard: een triomf op Pilic- zijn eigen service op komst. Maar weer werd Okker aangetast door de centre- court-koorts. Een smash onder in het net en een veel te slappe tweede ser vice en de kansen waren weer gelijk: 66. Opnieuw echter kon Pilic zijn service niet houden. Weer had Tom de kans de partij uit te serveren, bij 1540 leek het er nog niet op, maar toen hielp het geluk een handje. De return van Pilic viel net achter de lijn. Meer had Okker niet nodig. Een smash betekende 4040 en een topspinfo're- hand vlak óver het net gevolgd door •en" running lob bracht hem op match point. Het eerste wedstrijdpunt ging verloren, doordat hy in het net vol leerde, het onmiddellijk daarop vol gende tweede punt was raak. Okker speelde bal in de voeten van Pilic, kreeg hem tweemaal op de één of an dere manier terug en zag hem na de I derde smash door zijn tegenstander naast de lijn geplaatst. Voor de derde I maal had hij zich bij de laatste zestien geschaard. De beide voorgaande ke- ren: In 1968 en 1969 liep hij zelfs door tot de kwartfinales, waarin resp. New- combe en Ashe hem de pas afsneden. Nu moet hij eerst nog langs Rod Laver, de man die dezer dagen de grens van de één miljoen dollarverdiensten zal 1 overschrijden. ELIMINATIE i Er zijn bij de laatste vijftien Kichey j kreeg na de benauwde zege in de af gebroken partij op Roger Taylor een dagje rust slechts zeven man, die onder contract staan bij Lamar Hunt: Laver, Okker, Emerson, Riesen, Stolle, Rosewall en Newcombe. Okker, Riesen en Stolle moesten er een profcollega i voor uitschakelen: resp. Pilic, Arthur Aslie en Owen Davidson. De elimina tie van Ashe reduceerde het aantal ge plaatsten tot rijf. Bij de dames zijn zes van de acht ge plaatste speelsters doorgedrongen tot de laatste zestien. Helga Masthoff- Niessen viel donderdag af door een nederlaag tegen Lesley Bowrey. Bij de laatste zestien plaatste zich ook Ma rijke Schaar-Jansen. de halve finaliste I van Parijs. Het blonde meisje met de dubbele forehand werkte zich langs j Rita Bentley, één van de Britse huisy vrouwen, die tot de inventaris van Wimbledon schijnen te behoren. Ma rijke komt nu tegen titelhoudster Mar garet Court, die in vier sets welgeteld twee games heeft prijsgegeven. Marijke Schaar heeft het geluk be paald niet aan haar zijde. Het vorig jaar tegen Billy Jean King, nu tegen Margaret Court. Hoe het toegaat tegen 1 deze topsport bedrijvende dames heeft Ada Bakker donderdag ervaren. Het Haagse meisje veroverde tegen Fsan- j i;oise Durr precies één game: 0—6, j l 6. Toch waren er in de Nederlandse kolonie van de achterste banen met- sen, die het allemaal wel aardig vor.- den. Zolang- dat koesterende sfeertje blijft bestaan, kan men er zeker van I zijn, dat de prestaties niet beter wor- Zaterdagavond startin Mulhouse de 58ste Ronde van Frankrijk Aan dit grootse sportevenement zal weer uitgebreid aandacht werden besteed. Peter Heerkens (l.)en T.V .-commentator Jean Nelissen zullen de komende weken met pakkende interviews, achtergronden analyses en van de Tour commentaren de belichten. 55 MULHOUSE Het Tourleven is in Frankrijk moeizaam op gang aan het komen. De kranten doen op hun sportpagina's wanhopige pogingen het fietsfeest vrolijk aan te kondigen en in de startplaats Mulhouse trok de weekmarkt gisteren meer belangstelling dan het fantasieloos gemetselde hallencomplex, waar de motor van de Tourorganisatie wordt aangesmeerd. In de Elzas bleken ze nog weinig weet te hebben van de Tour de France. Vandaag zal dat wel anders zijn, want dan moeten binnen twaalf uur om en nabij de 1500 mensen van hun Tourfaciliteiten voorzien zijn cn dienen 130 renners hun voor geschreven bezoek aan de ronde- dokters te brengen. Dan ..racen" er honderden automobielen door Mul house. want dat is altijd zo in een .startplaats. Haast, chaos en paniek horen evenzeer bij een Tour als zij die bereid zijn om in een tijd van vergevorderde mechanisatie en auto matic twintig dagen per fiets door het land te gaan. bij voorkeur zo hard mogelijk. De rust in Mulhouse, die onwezenlijke stilte aan de voor avond van een zo gigantisch en spec taculair gebeuren als een Ronde van Frankrijk, vindt zijn oorsprong in het wedstrijdschema, dat met een tijdrit je op zaterdagmiddag alle ruimte laat pas één dag voor de start te arriveren als men dat wenst. En dat bleken zowat alle ploegen te willen. In de middaguren van don derdag, toen men toch wel enige bedrijvigheid van hel Tourvolk mocht verwachten, dwaalde slechts een zwart-witte ploegleiderswagen van het Italiaanse Scic door Mulhouse en voor de tienduizenden guldens, die de gemeente moest neertellen om startplaats te worden, bleek nog geen vlag uitgestoken. In het hallencomplex markeerden meterslange dranghekken de plaats waar het volk zich vandaag mag ver gapen aan vedetten die hun spullen komen halen, aan de mecaniciens, die er fietsen monteren en waar reclameboodschappers met het achte loos wegwerpen van hun produkt in mini-uitvoering oorlogen achter de afzettingen losslaan. Het tijdelijk kantoor van de heren Goddet en Levitan, zonder wie een Tour de France ondenkbaar is, bleek in middels getimmerd, evenals de bar, waarvan de eigenaar geen al te hoge verwachtingen mag hebben, omdat renners gewend zijn hun drankje aangeboden te krijgen in ruil, waar voor ze best gefotografeerd willen worden met duidelijk zichtbaar etiket. De enige aanwezige official bleek perscommissaris Louis Papeyre te zijn. Hij stempelde kaarten. We kunnen ze vandaag halen, want dan zo was ons allang duidelijk 1 PETER HEERKENS Deze Eddy Merckx. de onuitputtelijke krachtbron, zal de Tour weer naar zijn hand zetten als er niets onverwachts tussen komt. Gisteren was er in Mulhouse nog niets van te merken. begint pas het Toürleven in Mulhouse waar zelfs streekkrant ,,L'Alsace" Zich had overgegeven aan de alge mene kalmte. Het nieuws, dat Choc Florival en Soultz de tweede volleybaldivisie bereikten, won het van de belangstelling voor de Tour. Het organiserende blad l'Equipe harkte bijeen wat er nog te harken viel en dat leverde bijvoorbeeld een levensgrote loto op van Walter Godfffroot ifl een antieke auto uit 1904, -alsook een bericht met de bijtende vraag, wie dit jaar de meest beminnelijke renner zou gaan worden. In l'Equipes sportkolommen vertelde Luis Ocana voorts dat hij op weg naar Mulhouse beslist stopt in Clermont-Ferrand om er de Puy de Dóme te bestuderen en dat hij hoopt meer geluk te hebben dan in de twee voorgaande jaren, toen hij achtereenvolgens viel in de Vogezen en ziek werd. L'Equipe weidde ver volgens een artikel aan Joaquim Agostino van wie sportredacteur Michel Thierry zich afvraagt: ,,Hij is de bom van de Tour, maar wanneer en waar ontploft hij?" Aan de kiosken in Mulhouse leek de bevolking, die offerde uit de ge meentekas om de Tour binnen hand- krijge indruk Taylor (GB) b—2. SS, ichcy (VS)Kof 'Uiman (VS)—Til Dibley (Austr. -FmoUfchtïï)' b- r.)— Dutz (VS) 8- ■owlk (VS)—Fra «—2. 4—6. 9—7 en 6—i: 7!i, 97; Helga I? 6—2. 6—1; Judy Da I ton W i rgYiU a^Wade str./GB)—Lesley Charles/Wondy Slaug- Hunt (Austr.)- 6—1; Marijke King (Auslr.)- 6—0; Lcsiey B' hoff (W.-Dld.) iïwfo'Aik /Taylor (Sp./GB) -4. 9—7; Ashe/Ral- lekker zit i daarom waarschijnlijk, dat hel i HOOGEZAND. Ook in de I Puur Russische treffen in Hoogezand derde ronde van het internationale eindigde onbeslist. Kortsjov had tegen 1 Koeperman weliswaar betere bordkan sen, maar onderschatte in het gevorderde middenspel een tactisch offer van de ex- wereldkampioen. Harm Wiersma onder schatte tegen de Gambiaan Mamadou Faal zijn eigen eindspel en moest daar door met remise genoegen nemen. Frank Drost dwong in een open klassieke partij de Fransman Hisard een remise af, het geen een eervol resultaat mag worden genoemd. De Surinaamse kampioen Ram- deo Ramcharan buitte slecht eindspel van cl- Amerikaan Jack Smith bekwaam I uit en bereikte remise. meer zijn de meeste partijen ge ëindigd in remise. Ton Sijbrands hem momenteel koud laat of de pogin- i kwam in een fraaie partij tot gen van de Oostenrijkse bond bij Ajax winst Op de met wit spelende Ame- om zo af en toe weer een beroep op rikaan Jack Birnman. hem te kunnen doen, succes zullen I hebben of niet. Heinz Schilcher is al Wereldkampioen Andris Andreiko helemaal de nuchtere en kille full-prof. boekte zijn eerste zege in dit toernooi die de Amsterdamse formatie hard I Hij VPrsloeg Fransman Geo. gr Mos- nodig heeft. lovoy, die de voorposten van de Ru» HANS DE BRUYNiniet effectief genoeg aanviel. Het eerste Eregrocp: Kortsjov (Rusl.)—Koeperman (Rusl.) l—l, Birnham (VS)—Sijbrands (Ned.) 0—2, Faal (Gambia)—Wiersma (Ned.) 1—1. Andreiko (Kusl.)—Mostovoy (Fr.) 2—U, Drost 3; 4 en 5. Koeperman cn 6. Mostovoy 3 uit 3. dreno (Fr.)—Lyklema (Ned.) (Belg.)—De Ruiter (Ned.)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11