Niets meer staat verkoop Leidse gronden in „Zwanburg" in de weg Visclan gure week in touw voor grijpstuiver Warmondse raad akkoord met amendement van Van Aken GEZONDHEIDSBELT, Kamer v. Koophandel haalt de buikriem aan Van uitstel afstel? Gereed voor een nieuwe krachttoer DONDERDAG 24 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zelden rust. Als er niet gehaald wordt, ligt er wel het nod ige werk te wachten hij het voorlopige verwerken. Het tempo wordt er wel ingehouden. Iedere minuut rust is er een tenslotte Bericht van de visgronden (1) IjiTWIJK We zijn op visgronden Lweest. Niet lang, een weekje A&ar. Aan boord van de KW 55, de Jacob. We zijn meegegaan om eens kijken hoe het is je brood te Terdienen op zee. Ver van huis en rader vaak moeilijke omstandighe den. We zijn meegegaan om met de e praten die zich tot dit werk geroepen voelen. Het worden steeds minder. Ook in Katwijk, lélfs in Katwijk. ft vissersvloot is in de loop der flink uitgedudnd. Er varen op ogenblik nog zo'n tachtig Kat- ikse schepen en dat is weinig jeleken met het aantal dat in het irleden zijn spoor door hét water Een belangrijk deel van die >en vaart 'oor rederijen, som zijn eenmanszaakjes. De KW /an het schip is de heer C. een doorgewinterde zee zestig jaar. Hij vaart zelf Hij heeft zijn schip voor grootste deel bemand met fami- leden. Vier van de zes opvarenden n hem verwant. Twee zoons, Jaap Krijgsman, schipper en ;-kok, schoonzoon Jaap van Oever, matroos en neef Jaap iker, stuurman. Reden van. deze ienbundeling van bloedverwanten de betrokkenheid met het schip. de zaak. Die is sterk. De ande- i, machinist Leen Verburg en ma- Rein de Vruegd, behoren niet de clan. Zij hebben niet zo'n :ke binding met de KW 55. Ze Iden wel het zelfde leven. Dat is Dat brengt de origine van [t schip mee. De „Jacob" is een schip dat voornamelijk tong, schol en tarbot vist. De ■an het schip slepen over de n moeten om de twee uur gehaald worden. En dat niet werkdagen van acht uur, maar nacht. Steeds maar door. Dat left geen week te duren, het kan fk korter. Soms langer, het is maar et hoe de vangst is. Vissers zijn tergeleverd aan de omstandighe- en, aan de natuur. Wat gecult H Hsselen voor het wispelturige, i jestaan op een stampende vissers- koot, die de hele week het enge domein is op een nooit eindigende Het aptwoord is tweedelig. Aan ene kant zijn het doorsnee-men- met hun doorsneetrekjes. Dat is kun walkant Komen ze op zee, dan feranderen ze. Dan neigen ze naar natuur. Hun zeekant. Tegelijk met n burgerkleding leggen ze hun res van het vaste land af. Dan is de natuur, het pure, het echte, in is er weer dat typisch gevoel in je benen. Dan is er die eindeloze ypakte, de frisse lucht. Dan is er ook het riskante dat iedere toch weer in zich draagt. Het /an de vangst waar- het inkomen zo nauw samen- angt. Dan zijn ze weer waar ze fezen willen: op zee. Want daar laat het toch wel om bij de mees- n: die drang om te varen. Die dragen ze in zich en die maakt voor leken onmenselijk «ware werk dragelijk, zelfs bege- tenswaardig. Zo begerenswaardig lat ze het niet zouden willen missen. Dat zouden ze niet kunnen trou- Het leven van harde vissers bonken op zee is al vele malen het onderwerp van penne- vruchten geweest. Niet vaak echter is men in de gelegen heid deze mannen van stavast een week lang op hun eigen vangstvaartuig mee te maken. Om ermee te kunnen praten, een kaartje te leggen, het net uit te werpen. Onze verslagge ver Niekjan van Kesteren be leefde dat voorrecht. Om eens wat dieper in te gaan op wat er nu eigenlijk in zo'n vissers- brein leeft, doet hij voor ons in de komende dagen in een aantal afleveringen een relaas over zijn boeiende bevindin gen. De foto's maakte Kees Bergman. wens. Het is een aparte mentaliteit, die je in je moet hebben. Zo niet, dan kun je wel inpakken, dan hou je het niet uit. Om het geld De mannen van de KW 55 hebben het in zich. Ze varen stuk voor stuk al vanaf hun veertiende jaar. Ze zijn toendertijd dat is voor de meesten zo'n slordige vijftien jaar geleden aan boord gestapt, gedre ven door het bloed dat al generaties lang tot in de diepste vezels van hun stamboom doordringt. Gewoon, van de lagere school in het vooronder. Het is niets, het is vanzelfsprekend Toekomst van de visserij? „Geen zurrege voor murrege" Het bloed dus. En het geld, niet te vergeten. Sommigen van hen zijn wel eens een wijle gestopt met va ren. Zij keerden terug. Om het geld. Dat wordt in belangrijk grotere hoeveelheden verdiend dan aan de wal. De vissers delen mee in de opbrengst van de vis. Zij krijgen ongeveer een derde van het totaal. De schipper krijgt het meeste, de rest wordt verdeeld onder de andere opvarenden. En dat wil nog wel eens oplopen tot respectabele gages. Zo respectabel, dat ze aan de wal nooit verdiend kunnen worden.Het valt ook wel eens tegen. Als er weinig gevangen wordt maakt de inkomens curve een niet zo aangename, daling, maar echt laag komt-ie toch nooit. Tegenvaller Deze week was zo'n negatieve perio de. Het begon de eerste dag al. Bij de inspectie van de machine bleek dat er een lenspompje niet meer deugde. Toen bleek ook Ineens dat het niet meevalt zo'n euvel te ver helpen. Nieuwe lenspompjes waren op dat moment alleen maar ver krijgbaar in Steenwijk en dat is een heel eind van IJmuiden, Vandaar dat die hele dag verloren ging. Hij kwam nochtans om. Eerst met het repareren van het netwerk, latei met genoeglijk kouten en het voor zichtig tot zich nemen van spiritua- lia. Het werd avond voor de tros werd losgesmeten. Kwart over ne gen, en het woei. In die mate dat zelfs enkele zeelieden er ziek van werden. Voor leken, in dit vakjargon prenters (komt van het Engelse prentice: amateur) genaamd, was het een hele zware dobber om zich niet als een vaatdoek ergens neer te vleien en de hoop op een aangenaam weekje maar te vergeten. Maar alles went, ook de zee en haar stuiptrek kingen. Met dat al werd het toch woensdagmorgen vijf uur voordat de „Jacob" zijn plaats van bestemming bereikte. Dat was het West Hole, een visrijk gebied, in het hartje van de Noord zee ter hoogte van Texel. Daar wer den de bomen (gieken) gestrekt en konden de netten hun kruiptocht over de bodem van de zee begin- Linke zaak Dat is overigens een vrij linke zaak, het slepen van de netten. De bodem vertoont zeer frequent de onaange name neiging zich te verheffen. Is het niet op natuurlijke wijze, dan zorgen talloze wrakken wel voor ge vaarlijke oprispingen. Want gevaar lijk is het als het net blijft haken aan een dergelijk obstakel. Het schip wordt dan in zijn vaart geremd en begint onheilspellend over te hellen. Meestal loopt het goed af door adrem ingrijpen van degene die op de brug staat. Maar het gaat ook wel eens mis. Dan kunnen er ver schrikkelijke dingen gebeuren. Ook hier zijn echter graduaties. Een van de minder verschrikkelijke dingen is het breken van de giek. Dat is de KW 55 de laatste weken- een paar maal overkomen. Zo'n gebeurtenis betekent een abrupt einde van de reis en een forse hap uit de loon- koek van die week. Deze keer ge beurde zoiets niet. Het had er ook niet bij moeten komen. Het was al matig genoeg. Woensdagavond viel er nog maar een heel karige buit te verdelen. Grijpstuiver Er i dat einig gevangen triest voor de visserslui. Twee dagen in touw op een niet mis te verstane wijze voor een grijpstuiver. Geen wonder dat het ook met de luim niet overhield. Ze zijn in zo'n geval meer geneigd tot piekeren over de scha duwzijden van hun broodwinning dan anders als de zee met gulle hand haar inhoud overreikt. Tijdens de nogal korte intermezzo's wordt er dan schoorvoetend gepraat over de kille realisteit van het leven en over de in nevelen gehulde toekomst. De toekomst van de visserij is onduide lijk. Het bedrijf wordt ondermijnd door verschillende tendenzen, econo mische en sociale. De vissers weten zelf niet zo goed wat ze er mee aan moeten. Erg diep gaan ze echter niet op de materie in. Het is hun vak en dat is nu al zwaar genoeg. Een zeker optimisme kan hun echter ook niet onthouden worden. Fatalisme misschien wel. Qui vivra verra, ofte wel „geen zurrege veur de dag van murrege". (Dat is Katwijks). NIEKJAN VAN KESTEREN WARMOND Niets meer staat de verkoop in de weg van Leidse gronden aan Warmond, gelegen in het Warmondse bestemmingsplan „Zwanburg". De Warmondse raad ging er gisteravond mee akkoord, dat het batig saldo van de exploitatie van de zandwinning onder („Leidse") te vergraven gronden zal worden gestort in •een fonds voor regiovoorzieningen en dat de exploitatie-opzet en -rekening aan de gemeenteraden van Leiden en Warmond overlegd met een voorstel tot beheer en besteding van het fonds. De Warmondse raad ging er tevens mee akkoorde dat Leiden zijn behoefte aan afdekgrond voor bijvoorbeeld de eerstkomende tien jaren op basis van een rapport van de directeur Gemeentewerken van Leiden gratis zal kunnen dekken uit de bovenste laag van het te vergraven deel van de te verkopen grond en dat Warmond Leiden in de gelegenheid stelt de benodigde afdekgrond te winnen, te transporteren en zo nodig op te staan. Begin (7) juli had de Leidse rad na een amendement van de socialist M. van Aken deze voorwaarden aan de verkoop verbonden. Waarschijnlijk doet de Leidse raad 28 juni of 2 juli definitief uitspraak over deze grondtransactie. ingebouwd, zal aan Leiden worden aan geboden, zodra is gebleken dat deze wer kelijk over is. (Deze grond zal dan waar schijnlijk worden opgeslagen in de Merenwijk.) 3) Mocht daarnaast blijken, dat er nog een reserve van ten hoogste 800.000 m3 zou vrijkomen wegens reducering van de voorgeschreven grondeken, dan is War mond bereid deze hoeveelheid eerst aan Leiden aan te bieden. 4) De vraagprijs van deze grond zal eerst met de Warmondse raad moeten worden besproken. BURG. LANGEMEIJER: „Zandwinnings project is in geheel geen goudmijn In de raad verklaarde KVP-fractie- voorzitter G. v. d Kroft ook namens de andere fracties gisteravond „geen zaak te willen maken" van de door Lei den gestelde voorwaarden. Hij vond ze alleszins acceptabel. Hjj vond ook. dat Leiden als een soort tegenprestatie Besprekingen Vorige week hebben de gemeentebe sturen van beide gemeenten besprekin gen gevoerd over de grondverkoop. Daar bij heeft burgemeester Langemeijer ge steld, dat de door Van Aken ingediende amenderingen eigenlijk op onjuiste ver onderstellingen berusten. Voor wat de bovengrond betreft is namelijk uit voor lopige besprekingen van de Heide Mij. gebleken, dat er naar alle waarschijnlijk heid helemaal geen bovengrond over zou zijn, behoudens wellicht een reserve van ongeveer twee procent of te wel rond 100.000 kubieke meter zwarte grond. De tweede onjuiste veronderstelling van het Leidse amendement is, aldus burgemeester Langemeijer, dat ér sprake zou zijn van exploitatiewinst uit de zandwinning. In feite is het Warmondse zandwinningsproject in het geheel geen goudmijn, maar hoogstens kostendek kend. De heer Langemeijer merkte voorts op, dat slechts een' klein gedeelte van de Leidse grond zandwinningsdöeléinden dient en dat verwezenlijking van het plan Zwanburg zeer zeker regio-belangen en met name ook Leidse belangen dient. Afspraken De twee gemeentebesturen hebben af gesproken: 1) Warmond zal de Leidse raadsleden uitnodigen kennis te nemen van alle ge gevens. Ter voorbereiding hierop zal Warmond een nota, vergezeld van de grondbalans, ter .beschikking van raad en B. en W. van Leiden stellen. Warmond heeft inmiddels de nota uit gebracht, waaraan een gereciseerde grondbalans is toegevoegd waaruit blijkt, dat er een te verwaarlozen overschot van 20.000 m3 bovengrond voor afdekgrond met een bestemming elders ter beschik king komt. Het Leidse raadslid Van Aken woonde gisteravond de behandeling van de grondverkoop in de Warmondse raad by. Hü toonde zich met het akkoord zeer te vreden. Inbraak in Koningskerk LEIDEN In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken in de Koningskerk. Men wist tot het gebouw door te dringen door een ruit te force- Uit het gebouw haalde men de zendingsbus weg, enkele pakken koffie handdoeken. In de ruimte waar dokter de Jager zijn praktijk heeft, forceerde men de medicijnkast. Of er medicijnen vermist worden kon men niet vaststellen. Auto te water LEIDEN Vanmorgen omstreeks 10 uur is een auto te water geraakt de Haarlemmertrekvaart. De be stuurder reed bij een flauwe bocht in de weg rechtdoor. Daardoor kwam hij op het achterdek van een jacht terecht. Bij het verlaten van de auto. haalde de bestuurder en zijn medepassagier een nat pak. Het achterdek van het jacht is ernstig beschadigd en de auto is total-loss. VOORHOUT Ondanks de interne verbouwing zal a.s. zaterdag 26 juni om 20.30 uur in 't Hok Ton de Brouwer op treden. Hij brengt Volksliederen ten ge hore, terwijl hij zichzelf met zijn gitaar begeleid. LISSE. Jan van Diest. vuilnisbeltbeheerder van de gemeente Lisse, vindt soms de vreemdste dingen tussen de hopen puin en huisvuil. Sinds hij er zes jaar geleden de scepter ging zwaaien verzamelde hij al heel wat potten, pannen, fietsen en fraaie schilderijen. kijken wat er door de mensen in de vuilnisbak gegooid wordt", zegt hij. Van Diest heeft het op de vuilnisbelt overigens best naar zijn zin. Vooral de laatste tijd kruipt hij met veel plezier achter de stuurknuppels van zijn bulldozer. Geen wonder, want enkele weken ge leden kwam de gezond heidscommissie b\j hem op bezoek en toen werd hem meegedeeld dat zijn belt er als 'n zonnetje uitzag. „De mijne stak met kop en schouders boven de andere belten uit", aldus de trotse beheerder. WARMOND Ofschoon de Kroon nóg steeds geen uitspraak heeft gedaan of Warmond wel of niet het bestemmingsplan Zwan- burgerpolder mag realise ren is het zandwinnings project in deze polder wel gestart. Vorige week werd het eerste zand ge wonnen. Een plastic zakje gevuld met dat zand bood wethouder mr. V. Groe nendijk gisteravond tij dens de raadsvergadering aan burgemeester drs. F. Langemeijer aan. Naar goed gebruik werd daar na ook het glas gehe- Het zand in de Zwanbur- gerpolder wordt gewon nen door de N.V. Grond en Zandexploitatiemaat- schappij Rijnland uit Zoe- terwoude, die daarvoor f 3,03 per m3 te winnen zand betaalt. De hoeveel heid winbaar zand wordt geschat op 10.000.000 m3. De zandwinning zal vol gens het contract pas voor 1 januari 1982 moeten zijn beëindigd. De gemeente Warmond heeft het plan opgezet om te kunnen voorzien in de woningbehoefte van de Warmondse woningzoe kenden. De mogelijkheden tot recreatie worden bo vendien vergroot. Het of fer van de agrarische reld wordt gecompenseerd door een vaste verbinding van het overblijvende deel van de Zwanburger- polder, waardoor dit in de toekomstgeen vaarpolder meer zal zijn. De uitspraak Kroon over het plan (de Warmondse raad) heeft het goedgekeurd, Gedepu teerde Staten hebben het afgekeurd) blijt send lang uit. Tegenstan ders van het plan trekken hieruit de conclusie, dat van het alsmaar uitstellen afstel van het gehele plan komt... Streven naar samenwerking LEIDEN. Bij de niet bijster gunstige economische vooruitzichten gaat ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland de buikriem wat nauwer aanhalen. Op de algemene leden vergadering gistermiddag maakte een van de leden de opmerking, dat de be groting voor 1971 aan de royale kant was; zuinigheid zou misschien op z'n plaats zijn. „Nu lokt u mij uit de tent", reageerde secretaris mr- H. A. C. Branderhorst en hij vertelde, dat wordt gestreefd naar meer onderlinge samen- erking tussen de Kamers. Met de besprekingen hierover is men l een half jaar doende. Zo wil men komen tot een door de Kamers „ge deelde" secretaris voor een gezamen lijke aanpak waar dat mogelijk en wen selijk is. Verder zal de Kamer, die be- 1972 een uitbreiding van het leden aantal krijgt, meer aan publiciteit gaan doen. Onder meer van de zijde van de Leidse gemeenteraad was hierom ver zocht- Andere plannen betreffen een verdergaande automatisering voor het verwerken van de dertienduizend dos siers die bij deze Kamer berusten; met de hand is dit niet meer te doen, ver zekerde de heer Branderhorst. Om gezondheidsredenen kon voor zitter A. Koningsveld niet aanwezig zijn. Hij krijgt namens de Kamer een attentie thuis bezorgd. De vergadering stond nu onder leiding van vice-voorzitter C. F. Meerpoel, die in zijn openingswoord nader inging op de Leidse koopavond. Voetgangersgebied Naar aanleiding ber te vergroten voetgangersgebied zei de heer Meerpoel, dat het altijd aanwezige risico of verkeersmaatregelen het be oogde effeot sorteren niet voor rekening van de middenstandsbedrijven kan en mag worden gebracht. De ervaring met en het resultaat van de verkeersmaatre gelen zal zover mogelijk moeten zijn verkregen vóórdat afsluiting tot voet gangersgebied een feit wordt. Een ander punt van zorg noemde de heer Meerpoel de nieuwe vormen van dis tributie die door enkele grote onderne mingen worden gesticht en in enkele ge vallen zijn neergezet op industrieterrei nen. „Zo goed als het weinig aanvaard baar voorkomt, de over het algemeen beperkte industrieterreinen een klein handelsbestemming te geven, evenzeer is het bezwaarlijk het kopend publiek en het daaraan verbonden verkeer naar indus trieterrein te trekken. Tenslotte wijdde hij aandacht aan de benauwende situatie van onze economie een sombere situatie die door de beste dingsdrift van het publiek niet meer kan worden verhuld. EXAMENS meenschap, gebouw 24a zijn de volgend voor het diploma m van Dijk, N. Erades. S. Flippo, Wagenaar, Fillppo, R. fling*! Ginjaar, 1 Rembrandtscholenge- an den Brandelerkade geslaagd Flippo! iij, D. Boogaard, nderdael, E. de Klinken, Philipsen, Winkel, Dijk, ALPHEN. De Alphense Zes- kampploeg maakt zich op om er weer eens flink de schoudert on der te gaan zetten. Het team, dat in de afgelopen jaren van de ene triomf in de andere viel, staat op 7 juli voor een zwaar karwei. Zeskamp wordt dan weer op in ternationale leest geschoeid. De tegenstanders vormen het puikje van de zalm op dit gebied in een aantal andere landen. Vandaar dat de moeilijkheidsfactor van de ver schillende nummers niet gering zal zijn. Alphens ploegleider Ad van Ommen neemt dan ook geen enkel risico. Hij heeft de nadruk gelegd op de conditietraining en prijst zich verder gelukkig mevrouw Kis Veentjer-Spruyt in de ploeg te hebben. Zij is zevende op de lan delijke tennislfjst. Gistermiddag poseerde de Al phense Zeskampploeg voor onze fotograaf in een reddingsvlot van de KLM.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3