Import authentiek stukje Off- Off- Broadway Brons Motorenfabriek: VARIATIES IN WIT Bergen wegens stuurt wethouder soepele regels in naar huis jeugdhotel gJfX Eerste poppenmuseum staat in Den Haag KOPLOPER DEMOCRATISERINC IN HET BEDRIJFSLEVEN Fedossejev wil niet praten met landgenoten „ALICE IN WONDERLAND- IN THEATERVORM Chicago Sun nu met publikatie begonnen ALCOHOL, DRUGS EN GEMENGD SLAPEN TOEGESTAAN LEIDSE COURANT i deze complexen worden o-a. de Brons scheepsmotoren ge r - geheel zelfstandig werd in 1907 gesticht en heeft gee leg met de ondernemingsraad de 2 Yi werkt aakt, waarvan 25 voor de export bestemd is. Het bedrijf i filialen elders. Reeds in 1966 werd besloten in over- eek in te voeren. Luchtfoto: KLM Aerocarto. mmmmt (Van kunstredactie) DEN HAAG In tegenwoordigheid groot aantal genodigden, die ïc Nrschillende facetten van het Neder- f' tadse kunstleven vertegenwoordigden, gisteren het Museum voor het Pop penspel in de Nassau Dillenburgstraat weel Mcieel geopend. Dat geschiedde door heer H. J. \V. M. Michaël, hoofd van Afdeling Toneel en Letteren van het «Alnisterie van CRM. ïauw verbonden met d op hetzelfde adres gevestigde Pop- vat entheater „Guido van Deth", genoemd JeI'ii aar de in 1969 overleden poppenspeler e reeds in 1933 met spelen en verza- lelen begon en die gisteren precies een 1 15 wart eeuw geleden zijn theatertje pend. De heer Michaël wees er op, dat Guido i Deth ook literair begaafd was en iinjri sprak na een Goethe-citaat uit s li 'ilhelm Meister van Van Deths theatralisch Sendung", zijn roeping 'Wr het poppenspel. De kunst van deze datjöielende kunstenaar, wiens werk door Felicia van Deth wordt voortgezet, is een kunst van de schijn, maar daarom in 't geheel geen schijn kunst. Men kan blij zijn met dit poppen museum, over welks unieke collectie wij reeds schreven en waarin de poppen nu een verzorgde oude dag hebben. Welis waar- in een glazen huis, maar nagelvast. Ter inleiding van de openingsplechtig heid sprak de heer E. Alexander, direc teur van het Toneelmuseum in Amster dam, over de problematiek van de con servering van poppen en over de doel stellingen van het onderhavige museum, dat achtergrondinformatie wil verschaf fen en belangstelling wekken voor de poppenlcunst. In oktober a.s. komt er in Amsterdam een poppententoonstelling, waaraan ook het Museum voor het Poppenspel, het enige als zodanig van de 400 openbare musea in Nederland, zal medewerken. De heer Alexander noemde het een waagstuk, dat dit museum nu juist wordt geopend, nu er een nieuw Kabinet met bezuinigingsplannen in de artistieke sec tor komt. Deze collectie is echter zo bij zonder en cultureel en informatief de moeite waard, dat hij voor dit poppen museum -een goede toekomst zag. In het Museum Boymans-Van Beuningen wordt tot en met 21 juli een tentoontelling gehouden van wit Delfts aarde werk uit de 17e eeuw, „Variaties in wit". Deze tentoonstel ling omval voorwerpen voor dagelijks gebruik in de huis- kamer en in de keuken, alsmede kleine sierobjecten. Het is boeiend een groot aantal stukken wit met vele variaties in vorm en kleur bijeen te zien. Het wit is niet alleen maar wit, maar ook romig, rozig, groenig en blauwig wit. De vormen van deze witte voorwerpen spreken sterker i dan bij de beschilderde stukken, al zijn de vormen meest dezelfde als van laatstgenoemde. De aanduiding „wit Delfts" behelst meer dan alleen het 1 witte aardewerk uit Delft. De naam is ontleend aan dit belangrijke centrum van onze oude aardewerkindustrie, maar is ook een soortnaam geworden voor het Noord- Nederlandse aardewerk, vooral uit de 17e en 13e eeuw, dat bedekt werd met wit tinglazuur. Het is niet zeker of ons witte Delfts als „wit" bedoeld was. Het zou kunnen zijn, dat j we te maken hebben met nog niet veelkleurig of in blauw j gedecoreerde fabrieksvoorraden of, wat ook voorkomt, met oorspronkelijk koud beschilderde voorwerpen, waarvan de decoratie met gewone verf verloren is gegaan. Zeker is echter wel dat het voor tal van wit Delftse voorwerpen nooit in de bedoeling heeft gelegen ze te beschilderen, zoals geldt voor treeften, kannen, schotels e.d. Door de wisselwerking tussen de aardewerkindustrieën in ons land en de ons omringende landen, vooral Duitsland en Engeland, kunnen veel vormen niet uitsluitend aan één land worden toegeschreven. Hierdoor is het soms niet mogelijk I bepaalde, vooral de ongedecoreerde stukken met zekerheid I naar land van herkomst te determineren. Exact dateren is voor tal van deze voorwerpen vrijwel onmogelijk, omdat sommige vormen vaak lang in zwang bleven en de stijl van de beschildering, door het ontbreken ervan geen steun 1 biedt. De merken, die bij het gedecoreerde Delfts vaak ook belangrijke aanwijzingen kunnen geven, zijn op het wit vrijwel nooit aanwezig. Het witte aardewerk vindt niet alleen nu, maar vond ook in de trijd van ontstaan waardering. Toen pronkten de plooi- en waaierschotels als sierstukken op schouwen en betimmeringen, zoals men kan zien b.v. op interieurschil derijen uit de 17e eeuw. Toen werd er wijn uit witte kannen in fraaie glazen geschonken en werden er oesters gegeten, die opgediend werden op royale plooischotels. APPINGEDAM Op tafel staat een glazen sculpture met daarin gegrift „ploegprijs 1965". Ir. J. II. Kuiper (51) kijkt er wat gelaten naar maar zegt dan: „Natuurlijk ben ik er trots op". Verder gaat hij er niet op in. Wel schuift hij een set papieren over de tafel heen, waarin uit de doeken wordt gedaan dat deze prijs de Brons Motorenfabriek te Appingedam is uit gereikt, vanwege de gezonde regelin gen en de intermenselijke verhoudin gen. die er heerser, In feite betekent dat stuk fraai gesle pen glas de erkenning van Kuipers inspanningen op het gebied van be- drijfsdemocratisering. Al zal hij de laatste zijn om dat toe te geven. ,.De democratisering is hier onderweg", zegt hij. „We zijn. altijd bezig om verder te komen. Al jaren". En hij stopt een nieuwe pijp, alsof hij daar de inspiratie uit wil zuigen die voor dit gesprek nodig is. Want voor ir. Kuiper hoeft het allemaal niet meer. Openheid, inspraak, democratisering zijn voor hem begrippen, waarover je niet elke dag hoeft te praten. Ze zijn voor hem even vanzelfsprekend als de pijp, waaraan hij zijn liefde verpand lijkt te hebben. Bij Brons Motorenfabriek in Appinge dam is de ondernemingsraad (elf men sen verdeeld over de diverse functie groepen) niet wat ze in veel bedrijven helaas nog steeds is; een dooddoener, Ir. Kuiper: „Een ondernemingsraad is een heel natuurlijke zaak. Het toe kennen van bevoegheden is een kwes- van een afdeling hydrauliek bespro ken. In feite was het een vervolg op een gesprek uit 1967 toen de toekomst van Brons onder de loep werd geno men. Besloten werd minder lonende werkzaamheden af te stoten en daar voor in de plaats een hydraulische afdeling in het leven te roepen. De financiering bleek een probleem. Weiiswaar kreeg Brons van het minis terie van Economische Zaken een pre mie, en werd er een grote lening gesloten. Daarbij kwam dat 90 pet van het personeel bereid bleek de uitbetaling van een overeengekomen loonsverhoging uit te stellen, waar door het bedrijf met f 125.000. handen -- sneller kon starten t de r grcfi Thai >rdt de ondernemingsraad het wel en wee van het bedrijf be trokken. Investeringsprognoses, jaar omzetten, bedrijfswinsten over al deze zaken wordt de ondernemings raad nauwkeurig geïnformeerd en waar dat nodig is het overige perso neel ook. Ir. Kuiper heeft daar als directeur geen enkele moeite mee. „De aandeelhouders zijn hierin ook meegegroeid. Neen, bedrijfsstructuren als in Joego-Slavië zie ik hier.niet zo zitten. Ik dacht dat je de ups en downs niet altijd direct per persoon moet verhalen, maar ze moet onder brengen in een gemeenschappelijke Is de openheid die bij Brons aanwezig is merkbaar in bijvoorbeeld een ge ringer personeelsverloop? Kuiper: ,,Och, er is geen bijzonder verloop bij Brons. Aan de andere kant geloof ik wel te kunnen zeggen dat de hier heersende openheid een reden zou kunnen zijn waarom de mensen hier willen werken". Openheid en democratisering beteke nen echter niet dat Brons in Appinge dam de hemel op aarde is en Kuiper de mens geworden engel. Op een gege ven ogenblik deinst de directie er niet voor terug de werknemers te vragen zich bij de bedrijfssituatie aan te pas sen. Dat gebeurde in 1968. Met de ondernemingsraad werd de oprichting Vorig jaar was de f 400-uitkering een punt van discussie. Na veel vijven en zessen ging het ongeveer 400 man tellende personeel ermee akkoord dat Brons niet behoefde te betalen. Ir. Kuiper: „Het bedrag is opgenomen in de begroting van dit jaar. Maar we zullen het eerst moeten verdienen. En die zekerheid dat het lukt heb je natuurlijk niet. Aan de andere kant had het personeel kunnen zeggen dat het beleid niet optimaal was geweest, wanneer je die twee ton toch ergens nog had liggen. Dat is de consequentie van de financiële verantwoordelijkheid die je tegenover elkaar hebt. Neen, er zijn bij ons geen protesten of stakin gen geweest, toen besloten werd dat het democratiseringsproces dat in „zijn" bedrijf zo goed op gang lijkt te zi-jn, duidelijk- aan verantwoordelijk heidsgevoel. „Het vorige jaar is duide lijk bedorven door die f 400-kwes- tie", zegt hij nog. „Heel wat bedrijven hebben hierdoor vreemde sprongen gedaan die ze niet konden verant- infabriek het noorden van ons land lijkt in vele opzichten koploper van het Neder lands bedrijfsleven te zijn. Het systeem van glijdende werktijden werd bij Brons al in 1965 geïntrodu- ceei-d. Het personeel heeft thans de keus op drie tijdstippen te beginnen: baar en we wijken daar niet zoveel van af. Het stelsel wat we hier hebben, geldt voor iedereen en dat doet een CAO niet. Er is een open begroting ten aanzien van de salaris sen. De ondernemingsraad heeft de complete salaristabellen en iedereen heeft de tabel van de groep, waar hij in valt. Neen, de salarissen liggen hier niet open en bloot. De mannen zijn er gewoonweg niet voor dat iedereen weet wat je verdient. Dat is een kwestie van karaktereigenschap en daar pas je je dan bij aan". i 7.45 i of c En als irden 's morgens en te eindigen om 5 uur. 5.15 uur O? 5.30 uur 's middags. De meesten geven de voorkeur aan half acht beginnen en vijf uur ophouden. En er zijn geen prikklokken... Al deze zaken duiden op een vertrou wen dat moet bestaan tussen werkne mers en directie. Een beetje verveeld maar dat is wellicht schijn zegt ir. Kuiper dat „het wantrouwen hier wel voor 100 pet. weg is". Hij geeft toe dat dit tien jaar geleden er wel was. Het verdwijnen daarvan is Schroom van de zijde van de onderne mingsraad t.o.v. de directie is er evenmin. „We zijn, die we zijn en wat we bedoelen, zeggen we", rondt ir. Kuiper dit punt af. Bij Brons Motorenfabriek bestaat ook.' openheid, ten aanzien van de salaries ring. Kuiper: „Hgt salaris is hier een klein beetje variabel. De CAO is rek- n, hoe gaat dat? Kuiper: „We hebben hier geen speci fieke personeelschef. Maar als iemand hier is aangenomen, dan krijgt je een rondleiding. Dat laten we doen. door gepensioneerden, die op deze manier toch geïteresseerd blijven in het be drijf. En die willen dat graag". Holle kreet Wordt de man bij het sollicitatiege sprek ook genïformeerd over de in-* spraak, die hier mogelijk is? Kuiper: „Ja. Overigens gebruiken we het woord inspraak hier nooit. Het is een holle kreet geworden. Wij probe ren hier alleen met elkaar te wei-ken. En, daar heb,, je niet zoveel kreten bij nodig. Die samenwerking is gebaseerd op. contact, en overleg, Daarom hoor je hier nooit het woord inspraak gebrui- Ir. J. H. Kuiper, directeur van Brons Motorenfabriek N.V. in Ap pingedam. Een man, die ruim tien jaar geleden het democratiserings proces in het bedrijf op gang bracht. Thans spreekt hij er wat ironisch over. In ieder geval relati verend. Maar hij weet dekkels goed waarover hij spreekt. ken. Het is een generale kreet ge- Vindt u dat de democratisering in het bedrijf in Nederland in voldoende ma- Kuiper: „Kijk eens. Waar het niet lukt of niet op gang komt, is het beleid er niet op gericht. Je kan ook geen initiatieven op die manier van de mensen verwachten. Het resultaat is een combinatie van samenwerking, Het een wil niet zonder het ander". blij ak in u ,i bedrijf? public Kuiper: „Neen. ik ben daar niet blij mee. De indruk kan ontstaan dat ie dereen denkt dat het hier een hemel op aarde is. Dat idee ontstaat soms ook wel bij mensen, die hier werken. We zijn echter alleen bezig met een stapj- je vooi-uit te komen. De publiciteit daarover is van hieruit niet gestart. Maar wanneer je een, mening hebt en daarnaar gevraagd wordt, is het eer lijk om die te zeggen". KLAAS GOINGA LONDEN (DPA) Anatol Fedos sejev, de Russische geleerde op het ge bied van de elektronica, die in Engeland een verblijfsvergunning beeft gekregen, Is niet bereid een vertegenwoordiger van de Russische ambassade te ontvan gen. Dit is van gezaghebbende zijde In De Sowjet-ambaasadeur Smirnovskl had maandag het Britse ministerie 1 buitenlandse zaken om een onderhoud met zijn landgenoot gevraagd. Hoewel de verblijfplaats van Fedossejev strikt geheim wordt gehouden, is het wel leer dat hij zich onder strenge bewaking ergens in Londen bevindt en dat hij daar door specialisten van de Britse geheime dienst wordt ondervraagd. Een Japanse rubbermaatschappij doet proeven met een kunstmatige dam tegen olievervuiling. De dam ligt in de haven van Tokumajawaar olietankers komen laden en lossen. •Gisteravond ging de voorstelling in première, die waar schijnlijk het hoogtepunt zal zijn van het Holland Festi val. wat de afdeling toneel betreft tenminste. In het Shaffytfieater in Amsterdam begon het Manhattan Pro ject uit New York aan een reeks Nederlandse voor stellingen van „Alice in Wonderland', een Off-Off- Broadway-gebeurtenis, die veel aandacht heeft getrok ken.. dB komst van Fedossejev naar Engeland elkaar liet ballet je van de geheime docu- te bagatelliseren ten einde de onderlinge inenten toespelen. Nu New Vork Times, betrekkingen niet te bemoeilijken. Boston Globe en Washington Post een BERGEN (ANP) n vruchteloos debat van et tussen het progressieve vatievc deel van de bevolking kaarsrecht overeind bleef, heeft de gemeenteraad van Bergen toet zeven tegen zes stemmen de 32-jarige wethouder van onderwijs en sociale zaken, Kees Korver (PvdA) °P grond van een eerder aangenomen motie van wan- ien trouwen zjjn congé gegeven. Aanleiding tot dit in- bijpen tegen de wethouder was diens voorstel om in Bergen aan Zee een jeugdhotel te creëren in een voor- to»lig vakantiehuis, „waar de uiterste soepelheid" zou worden betracht tegen het gebruik van alcohol en drugs cn waar het gemengde slapen zou worden toe gestaan. In dit jeugdhotel zouden kinderen van vasi'tien jaar en ouder worden toegelaten en volwassenen tot een maximumleeftijd van 35 jaar. De KVP, de VVD en de Boerenpartij vonden dit een „zo onzindelijk voor stel" dat zij twee weken geleden op de laatste ge meenteraadsvergadering een motie van wantrouwen tegen de wethouder indienden. Deze weigerde vrij willig ontslag te nemen. Dal is hem thons gedwongen opgelegd. De versplinterde gemeenteraad van Bei-gen bestaat uit vijftien leden, die tezamen acht partijen vertegenwoordigen. Na de beslissing tot ontslag werd in een schriftelijke stemming het KVP-raadslid J. M. van Langen als nieuwe wethouder gekozen en wel met zeven stem men'voor. Op de andere kandidaat, de pas ontslagen Kees Korver werden vijf stemmen uitgebracht. voorlopig publicatieverbad van de ri ter opgelegd hebben gekregen, Is Chicago Sim Times niet onthullingen de band van zeer geheime doeuiner Volgens deze onthullingen zou presi dent Kennedy geheel op de hoogte zijn geweest van de staatsgreep van 1963 in Vietnam toen president Ngo Din Diem werd afgezet en later vermoord. De toenmalige vice-minister van buiten landse zaken Hilsman had Rusk gead viseerd, dat de V.S. de staatsgreep moes ten aanmoedigen en de uitvoerders hel pen. Twee maanden voor de staatsgreep waarschuwde Hilsman Rusk, dat Dieni met Noord-Vietnam wilde gaan onder handelen om geheel Vietnam te neutra liseren, aldus de Chicago Sun Times. In tussen zijn de censoren van het Pentagon druk bezig de betrokken do cumenten door te nemen om na te gaan wat hiervan eventueel officieel gepubli ceerd kan worden. Minister Laird heeft tot spoed aangedrongen. Het is niet dui delijk of Laird besloten heeft alle 46 de len van het Vietnamdossier aan de open baarheid prijs te geven. Hij heeft wel te kennen gegeven, dat men nog wel en kele maanden nodig heeft om ze gereed te hebben voor publicatie. Juridische stappen tegen publicatie van de doku- ment en en mogelijk strafvervolging te gen hen, die ze aan de pers heeft ver strekt, zullen, los van eventuele vrijgave, worden voortgezet. Deze toneelversie van het prachtige en merkwaardige boek van Lewis Carroll wordt door slechts vier acteurs en twee actrices gebracht. Bovendien met heel primitievetechnische middelen (er is één grote lichtbron, verder niets aan geluid of lichteffecten). Die beperkte mogelijkheden worden echter zeer in ventief benut en bijzonder fantasievol gebruikt in een merkwaardig spel van fictie en realiteit, van een droom, die tevens de kennismaking met het ab surde leven is. Want de droom van Alice, die in een diepe put valt en dan allerlei figuren en figuranten uit hel „wonderland" ontmoet, is een samen vatting vr.n haar ontdekking van het leve i het relati til ss al he« irtdurende onbegrip. dat o Grote helderheid Deze dubbele werkelijkheid van de droom is In de toneelversie van André Gregory uitstekend vorm gegeven. De belangrijke, bekendste momenten uit bet origineel komen in deze versie voor: De val van Alice; De rups op de padde stoel; de dwaze Theevisite enzovoorts. Eén persoon speelt maar één rol: het meisje dat Alice is, de vijf anderen wisselen steeds. Niet door vermommin gen, maar door een andere inzet, door alleen maar een ander te spelen. Ver warringen zijn er niet door de grote helderheid. De absurditeit van het gegeven leidt meermalen lot een geweldige vrolijk heid, waarbij soms geen middel ge schuwd ir om werkelijk krankzinnige situaties heel tastbaar te maken. De Theevisite met name is daar een voor- beeld van, wat daar gebeurt is met geen pen te beschrijven. Ook andere oplos singen van in het theater ondenkbare scenes zijn door een eenvoud en be heersing van de middelen bijzonder raak: de val van Alice in de put met name. In een snelle flitsende reeks van handelingen wordt zij door haar mede acteurs omhooggegooid. gejonast, heen en weer gesmeten, rondgeslingerd, Carrolls tekst Hel meest indrukwekkende van deze Alice in Wonderland" is echter de wjjze waar André Gregory en z(jn ac teurs de tekst van Carroll hebben bena derd en behandeld. VrUwel alles wat gezegd wordt is letterlijk geciteerd, maar er is zoveel gedaan met die tekst, er zijn zoveel spanningen in ontdekt, zovel mogelijkheden, karakteristieken, dat de vreamdsoortige stoet van lach wekkende cn angstige sprookjesfiguren geheel realiteit wordt. Er wordt heel goed geacteerd, dat wil zeggen dat in dit geval mensen hun/ eigen mogelijkheden zodanig hebben onderzocht dat elk theatereffect recht streeks uft henzelf voorkomt en niet via een omvyeg van trucage of zo. Zoals bekend speelt een Nederlands actrice, die in New York terecht is gekomen, een van de rollen: Saskia Noordhoek Hegt. Haar aandeel maakt volkomen deel üit van het ensemble. Authentiek Op allerlei manieren was in het Shaffv- theater een authentiek stukje Off-Off- Broadwav geïmporteerd. Vooraf een plastic bekertje met ranja en een rietje, snoepjes, rustig wachten tot het begint en dan door een laag deurtje naar bin nen. Zoals het in New York in die kleine theatertjes ook pleegt te gaan. Om verschillende redenen is de komst van Manhattan Project dus een goede zaak. Er is alle kans de voorstelling te JAN VERSTAPPEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5