TOM OKKER LEEFDE ZICH EINDELIJK VOLLEDIG UIT mm Pellenaars rekent op felle Karstens Rennersveld in Tour de France S|Verloren zoon kwam terug op Wimbledon Betty Stöve riskeert de vendetta SPRINTKAMPIOEN JANSEN STOPT MET WIELRENNEN Competitieindeling zaterdagvoetbal UNI iENSDAG 23 JUNI 1971 NDEN Tom Okkers verschijnen op het centrecourt van Wimbledon had iets de thuiskomst van de verlor enzoon. De tengere Nederlandse prof was bU kansbespreking veronachtzaamd door het plaatsingscomitc en totaal vergeten tr de Britse pers. Maar toen hij eenmaal met driemaal 63 langs de Tsjech i Kodes was gesneld, had hy bU een ieder weer de sympathie gewekt voor de ciale capaciteiten, die hem een eigen plaats aan de top van het wereldtennis bbcn bezorgd: de lichtvoetigheid, het razende staccato van zyn lichte artillerie, vermogen tot improvisatie en de artistieke slagwendingen. Zoals de zon mbledon voor het eerst in technicolor zette, zo voegde Okker de dimensie van fvertrouwen toe aan zijn spel. De Deen Ulrich houdt zijn haar in vlechten bijeen. Hij loopt dan niet het risico dat zijn uitzicht op het spel wordt belemmerd. 3et vorig jaar miste ik dat. Ik had een paar zwakke spelers verloren, seizoen heb ik weinig slechte uitsla gehad", aldus de simpele ver ing van Okker. Waarschijnlijker is, het feit dat zijn naam niet lanrer jedrukt in het programma staat een rijdende werking op hem heeft ge le laatste drie jaar moest hij als lalfde. derde en elfde geplaatste van een verdedigende positie opereren, kan hij naar zijn hart brutaalweg pallen en reputaties omverwerpen. LONDEN De dure duiten, die de organisatie heeft betaald voor de komst van de professionals, hebben ertoe geleid dat Wimble don de dames naar de buitenba nen heeft verbannen. Alleen largaret Court en Virginia Wade thten in uiterst korte partij hun kunnen demonstreren op entrecourt en baan één. Op- o een reden om te ageren de Amerikaanse dames-prof- iep. De groep probeert alle \lsters van naam bijeen te Door aanbieden van Itrekkelijke contracten, maar met het voeren van een soort letta tegen de weigerachtigen. de Nederlandse meisjes wijze van de Canadese roijee van de Canadesze Martin won, een aanbie- Betty echter riskeert de endetta. Zij meent dat zij ook als „onafhankelijke" een aardige dollar kan bijverdienen. Datzelfde denkt Marijke Schaar, die een uitnodiging heeft gekregen deel te nemen aan een toernooi in Philadelphia. Dat evenement valt echter samen met de landenwed- strijd België-Nederland, waarvoor de K.N.L.T.B. slechts bij uitzon dering genegen is compensatie te verlenen. ^an Dooyeweerd is ontevreden met één zweep IOOTDORP Was de afgelopen zon- de Gouden gisteravond was op Noot- 'P ook de Zilveren Zweep voor Jan 1 Dooyeweerd. Na de start nam Eddi itch de leiding voor Hofnar en CH van Dd en Noot. Na een volle ronde was positie onveranderd en was favoriet nar Scotch op de vierde plaats geko- n. Bij het ingaan van de laatste bocht g CH van Rood en Noot aan de lei- g met Donar Scotch op de tweede ats, terwijl heel gevaarlijk en hard r voren kwam Everprise. En weer het Jan van Dooyeweerd, die een ditige zweep in ontvangst mocht len. Twee zweepjes, één van goud een van zilver binnen drie dagen is geen prestatie? Tijd van de winnaar 14.7. De tweede plaats was voor CH van )od en Noot voor Everprise. In de eerste serie voor de Zilveren reep zegevierde met verrassing Fan- «tica voor Hofnar en Eddi Scotch, die ng aan de leiding was geweest. In de rede serie bewees CH van Rood en »t met pikeur Jac Geluk de groeiende zegevierde in de mooie kilo fan 1.22. Jan van Dooyeweerd erd net geklopt met Donar Scotch die at op kwam zetten De derde plaats r Goldfinger. 50TDORP 22 juni - ÖUBILEUMPRIJS, eerste en Belwin (H Pools) 3. In the mood. Toto wir ^ZILVEREN ZWEEP-1 pl 3,20 4,90 kopp 3 WITTE PAARDPRIJS i Nootdorp rolimo. Toto wlnn inn 5,M5pl2l ,90° M« DE ZILVEREN ZWEEP (finale) 2000 m: tch (J van Dooyeweerd) 2.51.1 van Rood en Noot. 3 Everprise !,20 pl 1.30 1,40 1,90 kopp 5,30. Als het aan Okker had gelegen was de ontmoeting met Kodes uitgegroeid tot een hoogtepunt in de Wimbledonhisto- rie De nummer zeven van de wereld ranglijst tegen nummer negen De halve finalist van Australië tegen de finalist van Rome en de tweevoudige titelhouder van Parijs. Maar in de praktijk kwam het er niet van, omdat Kodes» de briljante heerser van de tra ge banen, op het Engelse gras versaag de Hij miste net als de meeste andere Oost-Europeanen, die op Wimbledon opereren de affiniteit tot de laag weg schietende bal en perste zijn tweede service iets de traag in het vak om tijdig aan het net te zijn. Onbeschermd Zijn eigen helft bleef daardoor onbe schermd voor de duikende topspinservi- ce-returns van de Nederlander, die er alles aan deed om het tempo zo hoog mogelijk te houden. Dat leidde in de eerste faze nogal eens tot overhaastig, vooral op de tweede service, die te kort inkwam. De derde game profiteerde Kodes daarvan mei een doorbraak, maar Okker sloeg onmiddellijk terug en greep de volgende twee opslagen van de Tsjech, waarna hij vroege door braken in de tweede en derde set als basis gebruikte voor een gedicideerde zege. die na 70 minuten op het zesde matchpoint tot stand kwam. Okker kan nu beginnen aan zijn reeks van links handige tegenstanders: Ray Ruffels. Ni- cola Pilic en Rod Laver, in tegenstelling tot Kodes allen spelers met een goede reputatie op gras en opklimmend in speelsterkte. Al schatten sommigen de ALKMAAR „Ik schei uit met fietsen", was de onverwachte boodschap, waarmee de 26-jarige amateur-sprintkampioen van Nederland. Jan Jansen, dinsdagavond na de landenwedstrijd NederlandDenemarken op de Alkmaarse wielerbaan baan- coach Frans Mahn onaangenaam verraste. „Reken maar niet meer op me voor de Nederlandse en de wereldkampioenschappen. Ik heb dit seizoen al voortdurend met tegenzin gereden en bovendien gaat het me te veel geld kosten". Jan Jansen, viermaal sprintkampioen van Nederland, vijf keer nationaal titel houder op de tandem en bij de Olympische Spelen van Mexico samen met Leyn Loevesijn op de tandem winnaar van het zilver was gedecideerd. De Nederlandse kampioen was in zijn tweede en laatste rit tegen de Deen Jurgen .Jensen in volle vaart op het rechte eipd door een springende achterband tegen het beton gesmakt, maar had slechts enkele schaafwonden opgelopen, „Dat is meteen een mooi afscheid geweest. Er zit symboliek in: Jansen valt uit de wielersport", zo schertste hij. Jansen had zijn besluit overigens al eerder op de avond genomen. „Voor we begonnen had ik al tegen m'n verloofde Jannie gezegd dat dit m'n laatste wedstrijd zou zijn. Het fietsen gaat me te veel geld kosten. Aan de ene kant zijn onze ver goedingen te laag en aan de andere kant heb ik een mooi aanbod gekregen van mijn baas". Jansen is een bekwaam tandtechnieker, die terwille van de wielrennerij al jaren in het seizoen halve dagen werkt. „Mijn baas opent nu over twee maanden een nieuwe zaak en dan kan ik mijn positie sterk verbeteren. Maar dan moet ik wel hele dagen gaan werken. Voor fietsen is er geen tijd meer. Ik ga nu echt leven. Bovendien wil ik nog wat in mijn vak gaan bijstuderen". huidige vorm van de Zuidslavier Pilic hoger dan die van Laver. Ruffels met wie Okker enkele jaren een hechte dubbelcombinatie vormde, zal de Neder lander geen onoverkomelijke moeilijke den in de weg kunnen leggen. Okker versloeg hem vorig jaar in Nieuw- Zeeland op gras gedecideerd. De balans van de partijen tegen de lange Pilic, die altijd bereid is elke beslissing van de scheidsrechter in twijfel te trekken, is met vier tegen drie licht in het voor deel van Okker. Maar die tegen Rod Laver vertoont met 111 een groot deficiet. En dan te bedenken dat als de Nederlander zich metterdaad langs die hardslaande coryfeen werkt wat toch een tikje boven de verwachting ligt hij zich pas in de kwartfinales zou bevinden Een ontmoedigende gedachte. Vooral voor artisten, die de bal liever strelen dan ranselen. Het is een uitzondering als ze niet bezwijken onder de kanon opslagen, die met een vaart van hon derdzestig kilometer of meer in hun richting worden gestuurd. De een houdt het langer vol dan de ander Wie er in (Van c sportredactie) BREDA Er zyn tijden geweest, dat Kees Pellenaars naar de Tour de France kon vertrekken met grote zekerheden over successen. De jaren '30 gaven hem die met renners als Nolten, Voorting, Van Est en Wagtmans. Er zijn ook tijden geweest, dat Kees Pellenaars met minder garanties vertrok. Zoals in 1964 toen hij twee maanden voor het seizoen begon, het fiat kreeg van Televiziei» en om zijn Tourploeg te completeren kort voor de start de onbetekenende Fons Steuten tot diens eigen verbazing moest aanwijzen om een volledige ploeg op Identiek aan de situatie van 1964 is ook het vallen van een gat in de ploeg. Was het toen Dick Groeneweg (afgekeurd door dokter Rolink), die onverwacht thuis moest blijven en vervangen werd door Fons Steuten, nu vult Jos van der Vleuten de plaats op die Wim Schepers vrij maakte. .Met het wegvallen van Wim Sche pers", zegt Kees Pellenaars, „hebben we een flinke opdonder gekregen. Hij was in theorie de man die onze ploeg kon dragen, dat hebben zijn uitslagen van de laatste gröte wedstrijden wel bewezen. Met name die tweede plaats in Spanje was voor mij een grote geruststelling voor de verwachtingen die we mochten hebben van de Tour de France". Er is nog een overeenkomst met het eerste Televizier-Tour-jaar en dat van Goudsmit-Hoff: Pellenaars start met een eerstejaars prof die zich in de bergen goed kan weren. In 1964 heette die Cees Haast, nu Wim Prin sen. „Ik verwacht wat van dat man neke. Je weet natuurlijk nooit hoe het allemaal gaat lopen, maar normaal gesproken moet Wim Prinsen zich kunnen onderscheiden in de cols. Hij heeft in alle etappekoersen goed ge klommen, alleen was hij nog niet zo ervaren. Maar hij past zich goed aan en als hij zich ontwikkelt zoals ik denk, gaat hij beter klimmen dan SUKKEL Had Pellenaai-s ondanks zijn mindere mogelijkheden in 1964 toch wat sterke steunpunten (De Haan, Nijdam), nu zijn die er ook: Karstens, Steevens. „Met Steevens weet ik het alleen nog niet zeker. Hij is nogal aan de sukkel geweest, waardoor er niet uitkwam wat van hem verwacht mocht worden Ik hoop dat Stevens in de Tour weer helemaal is waar hij kan zijn, dan heb ik er een goeie aan". Pellenaars' beste man is ongetwijfeld Gerben Karstens, de meeste constante, de meest succesvolle ook dit seizoen al maakte hij nog geen enkele grote uitslag. „Als ik mijn resultaten van de laatste jaren nog eens naga", zegt Karstens, „dan was ik nog nooit zo regelmatig als nu. Maar ik heb de pech gehad steeds naast een flinke overwinning te pakken". Pellenaars: „Karstens heeft de forme. Hij doet er veel voor. Meer dan ik vroeger van hem gewend was. Hij rijdt agressie ver Zijn sDrintsnelheid is door de jaren wat afgenomen, maar daar staat een grotere vechtlust tegenover. Kar de been te kunnen brengen. By Kees Pellenaars viel er toen weinig te plannen. Soortgelijk is de situatie van dit jaar. In december wierp de Ryense firma Goudsmit-Hoff zich on verwacht op als nieuwe sponsor en Kees Pellenaars stond er voor als zes jaar geleden. De markt was afgeroomd. Pynen bijvoorbeeld had inmiddels voor BIC getekend. Wagtmans zat al by Molteni. Gerard Vianen by Mercier. „En daar kwam nog by", roept Pellenaars niet voor de eerste keer dit seizoen, „dat ik de mannen die ik wel kon krygen aan een nieuw en harder regime moest laten wennen, want ze waren by hun vorige bazen verziekt". Tom Okker kwam op het centre court van Wimbledon terug als een verloren zoon. Zijn lichtvoetigheid en zijn timing veroverden echter weer snel de sympathie vam de Britten. het geheel niet tegen kon, was de Roemeen Ilie Nastase, zevende onder de geplaatsten, 's Middags om twee uur bracht hij nog net de bij 77 in de vijfde set afgebroken partij tegen de Australische tweede keus Ray Keidie met 108 in veiligheid om vervolgens kansloos te verliezen van de Franse Daviscupspeler Georges Goven. Betty Stöve won haar partij voor de eerste ronde damesenkelspel met twee maal 6t van de Canadese Speelster Martin. Zij moet nu in de twwede ronde uitkomen tegen de Zuidafrikaan- se Brenda Kirk. Froehling (Vst) 8^ Ray Moore (Zaf)- 6 8—9 6—4 9—7. ^(Aus)^versl. Koch Ulri •aUy Hogan ''(Vstf3?—5 6^-2; .usM. Wa In Wright (Gb) 4—6 .'el. eerste ronde: Betty Stö- (Ned.)—A. Martin (Can) 6—1 6—1; K. Kemraer (Vst)-Peaches Bartkowicz (Vst) 7- 5 6—0; Olga Morozova (Rus.)—Esme Emanuel (Zaf) 6-0 G3. lary Casals ^(VS) Hansen <vsf \wi •ersl. Liem (Ind.) ronde: Katja Eb- mos (Au 2 6—2; Judy baïtoi ams (lib) 9—7 6-4 Herendubbelspe Stolle (Aus-2)M PARIJS. Voor de Tour de France, die zaterdag in Mulhouse begint, zijn de dertien ploegen als volgt samen gesteld Diaz, José Gomez Lucas, José Grande, Francisco Julia, José Lopez Rodriguez, Antonio Martos, Luis Santamarina, Augustin Tamenas (allen Spanje). Ploeg De Muer: Roland Berland, Francis Campaner, Jean-Claude Genty, Charly Grosskost, Bernard Labourdette, Desiré Letort, Ploeg Adorni: Ottavio Crepadi, Silvano Davo, Ta- maso Depra, Ercole Gualazini, Pietro Guera, Virgilio Levati, Gianni Motta, Mortensen (Denemarken), Luis Ocana (Spanje), Johnny Schleck (Luxemb.). Ploeg Caput: Georges Chappe, Francois Coquery, Regis Delepine, Jean-Pierre Genet, René Gruelin, Cyrille Guimard, Michel broeck, Georges van den Berghe (bei den België). Ploeg Martini: Pietro Campagnari, Lino Farisato, Wilmo Francioni, Sandro Quintarelli (allen Italië), Goesta en Thomas Pet- man (België), Gerard Vianen (Ned.), Rolf Wolfshohl (W.-Duitsland). Ploeg Geminiani: Jacques Botherel, Jean-Claude Dau- nat, Pierre Ghisellini, Mariano Morti- wijzen renners. Ploeg Giganti: Luciano Armani, Franco Balmanion, Antonio Conti, Claudio Michelotto, Enrico Paolini, Adriano Pella, Celes- Jean Vidament (allen Frankrijk), Jao- quim Agostinho (Portugal), Albert Fritz (W.jPuitsland), Kurt Rub (Zwit serland).' Verder keuze uit: Davide Boifava, Angelo Bassini, Attilio Benfatto (alien Italië). Ploeg Plaud: Robert Bouloux, Jean-Pierre d'An- guillaume, Raymond Deslisle, Chris tian Raymond, Bernard Thevenet, Jean Dumont, Pierre Martelozzo (alien Frankrijk), Ferdi Bracke, Wilfried Ploeg Pellenaars: Thijs de Koning, Ger Harings, Gerben Karstens, Jan Krekels, Wim Prinsen, Cees Rentmeester, Harry Steevens, Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk en Henk Benjamins (allen Nederland). Ploeg Stablinski: Lucien Aimar, Gilbert Bellone, José Catieau, Bernard Guyot, Walter Ricci. Raymond Riotte, Jean-Jacques San- quer (allen Frankrijk), Barry Hoban (Gr.-Britt.), Willy Teirlinck, Lucien Ploeg Schotte: Eric en Roger de Vlaeminck, Eric Leman, Marc Lievens, Pierre Nassens, Ronnie van Marcke, Willy Vanneste (allen België), Eddy Schutz (Luxem burg), Tino Tabak en Joop Zoetemelk (Ned.). Ploeg Langarica: José Fuente, Francisco Galdos, Fran cisco Javier-Galdeano, Andres Gan- darias, Nemesio Jimenez, Vicente Lopez Carril. Gabrielle Moscaro, Jezus Manzaneque, Jo-Luis Uribezubia, Luis Zubero (allen Spanje). Ploeg Momène: Luis Balague, José Casas, Ventura RINI WAGTMANS Ploeg Driessens: Jos Bruyère, Jos Huysmans, Eddy Merckx, Frans Mintjens, Jos Spruyt, Julien Stevens, Roger Swerts, Victor van Scthil, Herman van Springel (allen België). Verder keuze uit: Mar tin van den Bossche (België), Rini Wagtmans (Ned.), Guerino Tosello (Italië) en Giacintho Santambrogio (Italië). Qu(ck Boy llijsoord 2 stens reed in zijn Televizierjaren nog al eens passief. Nu knokt hij tot het eind. Zijn inzet is formidabel". Maar tot kopman of beschermd ren ner, heeft Pellenaars hem niet be noemd. „Dat is m:jn systeem niet. Ik wacht eerst een paar dagen' af hoe het loopt, dan bepaal ik de posities". En dan de mogelijkheden overziend: ,',Met deze ploeg is daar vooraf weinig van te zeggen. Maar ik heb vertrou wen, want ik ben ooit slechter voo dag moeten komen. En altijd w; er successen. Bij mij komt er steeds wat uit. Laat ik het zo zeggen: „We doen ons best. En waar we precies op gokken, dat breng ik natuurlijk niet in de openbaarheid Dat moet de currentie maar in de koers proberen te achterhalen in plaats van uit de krant te lezen". Jodarv Boys 2 Die Haghe JAC 2 Oegstge T By toelating IJshockeybond nam Canadees als trainer aan UTRECHT De Nederlandse jjs- hockeybond heeft ccn Canadese trainer' coach aangetrokken. Het is de 27-jarige Wayne Hunter uit Vancouver. Hunter die begin augustus naar Nederland komt, zal de opleiding van trainers, coaches cn begeleiders gaan verzorgen alsmede de training van het nationale team op zich nemen. Russen lieten op zich wachten in Hoogezand HOOGEZAND Het zesde interna tionale Scholten-Honig-damtocrnooi be gon gisteren zonder de Russen. Toch nemen ook dit keer weer deel wereld kampioen Andris Andreiko, ingenieur Iser Koeperman en Korchov. Zy waren by het begin van de eerste ronde echter nog niet gearriveerd. ZU zullen hun par tijen voor de eerste ronde nu zondag spelen. Uitslagen: Hoofdgroep: Johnson (VS)-Lyklema (Ncd.) 1—1, De Jong (Ned.)—De Ruiter (Ncd.) I-I. Lafourcade (Bclg.)-Gregolre (Belg.) 1—i.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11