£&kióe (Sowumt Gedeeltelijk akkoord bereikt over Brits EEG-lidmaatschap Jong meisje uit Uithoorn vermoord VOLGENDE WEEK KABINET-BIESHEUVEL FINANCIËN BLIJVEN STRUIKELBLOK Noodtoestand in Bolivia Bomans en Wolkers op onbewoond eiland Gruwelijke ontdekking Hotelstaking in Italië Verwachting in politiek Den Haag: Derde blad publiceert documenten Oe Thant ziek Vakantie voor moeder Kind ontvoerd in Praterpark Oplichter gaf zich opnieuw uit voor bekende voetballer DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32. Leiden, postbus 11, telefoon 22244-^ Giro 203003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes f 2,25. Klachten bezorging te lef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week f 1.41 maand 6,95 kwartaal 20,65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.419 DINSDAG 22 JUNI 1971 T V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.30 uur Toppop spe cial ;20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Show over München. Flinke zonnige perioden en nog maar hier en daar een bui. Tot matig of zwak afnemende wind tussen west en noord. Minimumtemperaturen on geveer 9, maxima morgen van 15 tot 20 graden. LUXEMBURG (ANP) Ondanks alle pessi misme en spraakverwarring in de loop van de vergadering die tot vanmorgen drie uur heeft geduurd, zijn de zes EEG-landen er toch in ge slaagd een gemeenschappelijk standpunt te vinden voor de Nieuwzeelandse zuivelimport in Engeland. Geen eenstemmigheid is van nacht bereikt over de financiële bijdrage van de Britten aan de EEG. Vanmorgen is het be raad hierover voortgezet, in de hoop dat in de loop van de dag alsnog overeenstemming zou worden bereikt. De Britse onderhande laar Rippon zal het resultaat dan worden meegdeeld. Hij heeft inipiddels laten weten bereid te zijn desnoods tot en met donder dag, met inbegrip van de nachten, te willen doorvergaderen. Het moeizaam bereikte compromis teu aanzien van de Nieuwzeelandse zuivel import is volgens staatssecretaris De Koster „niet ideaal, maar het enig haal bare". Nieuw-Zeeland zal na een over gangsperiode van vijf jaar zijn zuivel- I export naar het Verenigd Koninkrijk hebben teruggebracht tot 66 procent j van het huidige peil. Dit komt neer op 75 procent van de huidige boterexport j en 20 procent van de huidige kaasexport. Na die tijd zal de uitgebreide E.E.G.. I d.wjz. een gemeenschappelijke markt, I waarvan Engeland deel uitmaakt, met i I eenstemmigheid moeten beslissen over j de na 1977 te volgen handelwijze. Bij deze beslissing zullen de consequenties voor het Europese landbouwfonds in fanmerking dienen te worden genomen. Staatssecretaris De Koster noemde enerzijds het percentage van 66 „een j ongelooflijk grote concessie" van Frank- rijk, anderzijds de eis van eenstemmig- I heid die het Frankrijk mogelijk j maakt een besluit in 1977 te blokkeren, en een importregeling in feite onmoge lijk te maken een concessie van de vijf. Ten aanzien van Nieuw-Zeeland trok staatssecretaris De Koster de con- dasie dat een al of niet accepteren van fit EEG-voorstel door Rippon wordt ge- tajpeld aan de financieringsvoorstellen 1 fit hem nog moeten worden voorgelegd. Besprekingen zijn gisteren trouwens age tijd onderbroken door een „mini- door minister Luns voorgesteld, lussen de Britse onderhandelaar Rippon de Franse minister Schumann. Het overleg bracht geen resultaat, omdat, al dus staatssecretaris De Koster „beide annen elkaar kennelijk niet lagen". Inmiddels heeft prins Philip kritiek uitgeoefend op de landbouwpolitiek van de EEG. ..Binnen de EEG zijn er al voorbeelden dat reeds lang bestaande agrarische systemen volkomen overhoop zijn gehaald door de werkwijze van de Europese gemeenschap. Als we toetreden tot de EEG zullen we spoedig ondervin den wat dat te betekenen heeft". (Van e r verslaggeve HILVERSUM De schrijvers Godfried Romans en Jan Wolkers gaan beiden een week op een onbewoond eiland doorbrengen. Zij doen dit op de Rottumerplaat, het in de Waddenzee gelegen ei landje. de enige plaats in dit overbevolkte eiland waar men nog alle kan zijn. Zij doen dit op uitnodiging van de VARA en de AVRO. die van dit eenzaam eiland-verblijf geza menlijk uitzendingen zullen ver zorgen. Beide schrijvers krijgen slechts een tent mee, wat provi and en een zendertje krijgen slechts een tent mee, wat provi and en een zendertje, waarmee van tijd tot tijd contact zal wor den gelegd met de bewoonde we reld. Radio-luisteraars zullen dan rechtstreeks kunnen vernemen hoe de ervaringen van de twee schrijvers zijn. Godfried Bomans heeft zich be reid verklaard de eenzaamheid te zullen kiezen van 10 tot 17 juli. terwijl .Tan Wolkers van 17 tot 24 juli alleen met zichzelf wenst te worden opgescheept. dre' LA PAZ Reuter De Boliviaanse regering heeft de noodtoestand afge kondigd. Naar de Boliviaanse minister Binnenlandse Zaken heeft verkl- is het doel van deze maatregel een rechts komplot te verijdelen waardoor president Juan Torres, zou worden ver- De noodtoestand, die gisteravond is litgeroepen, voorkomt ook een voorge nomen samenkomst in de Boliviaanse loofdstad van de volksassemblee van arbeiders, boeren en studenten. De Boliviaanse minister van Binnen- andse Zaken, Jorge Gallardo, heeft de pers meegedeeld, dat troepen, die naar men aanneemt trouw zijn aan generaal Torres, La Paz binnentrekken. De mi nister voegde eraan toe, dat volgens de berichten de samenzwering tegen de regering vanuit Cochabamba, de op een na grootste stad van Bolivie, schijnt te worden georganiseerd. Driekwart confessionelen wil één grote christelijke partij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Driekwart van de Nederlanders, die tot dusver placht te temmen op één van de confessionele «rtfjen KVP. ARP en CHU, is vóór het Unensmelten van die partüen tot één christelijke partij. I)at is gebleken :n NIPO-enquête, die eind vorige mand is gehouden. Van alle ondervraagden toonde zich vóór zo'n christelijke partij, van de iVP-stemmers 75 van de ARP-slem- nors eveneens 75 van de CHU- lemmers 77 Voorts leek 66 van de VD-stemmers zo'n grote christelijke örtij aantrekkelijk, 53 van de D '66- temmers was er eveneens vóór en van DS '70-stemmers was 55 9r vóór. Een soortgelijk onderzoek vond in ok- °ber 1970 plaats, het jongste resultaat as voor de gedachte van een fusie iets Mistiger dan het vorige. Opvallend is. de interesse bij do KVP'ers wat aide (van 78 naar 75 G) maar dat die ARP-stemmers (van 70 naar 75) en CHU-slcmmers (van 69 naar 77) aan kijk toenam. Elzear Duquette, een eenenzestigjarige Canadees, mag zich de koning van de wandelaars noemen. Twee jaar geleden heeft hij zijn land verlaten en is te voet een reis rond de wereld begonnen. Op een handkar, die hij met zich mee voert, staat een grote doodskist, waarin een klein keukentje en een toilet- Gisteren passeerde Duquette de Franse stad Nice, op weg naar Parijs. ROME (AP) Vandaag wordt er in Italië wederom op grote schaal gestaakt door hotelpersoneel, en voor het eerst ook door personeel van supermarkten en warenhuizen. Het aantal hotelmensen dat staakt men begon hiermee gisteren en zou don derdag weer aan het werk willen gaan bedraagt 220.000. Het personeel van markten en warenhuizen wil gaan sta ken tot vrijdag. De reden zijn dezelfde: i wil hogere lonen en korte werk- Doorkijk- paraplu met zonnig perspectief De doorkijkparaplu is geen onbekende in ons land. Deze echter geeft meer bescherming dan de meeste andere, hij loopt namelijk door tot de schouders. En als u hem als vakantieganger erg hard nodig hebt. is er misschien door de ruitjes uitzicht op beter weer. „Verschrijving" gemeente Breda van V2 miljoen BREDA (ANP) De gemeente Bre da heeft in 1969 verschrijvingen tot een bedrag van bijna een half mil joen verricht ten gunste van het aanncmingsbedrjf Zeebregts N.V. Dit is aan het licht gekomen bij een onderzoek van de gemeenterekenin gen door accountants van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. De accountants hebben het Bredase gemeentebestuur erop gewezen dat de plaatselijke funderingsreductiere- geling onjuist is uitgevoerd. De ge meentelijke autoriteiten van Breda hebben te kennen gegeven dat de verschrijvingen dienden om het con tinu bouwplan Hoge Vucht-Heusden- hout-IJpelaar niet te stagneren. Van enige fraude is volgens hen beslist geen sprake.De oorzaak van de ver schrijvingen zou liggen in de door het rijk vastgestelde kostprijs voor wo ningwetwoningen. Veel schade aan kersen ELST (ANP) Vele fruittelers in de Betuwe vrezen dat dc kersenoogst voor een belangrijk deel zal mislukken als het weer niet snel omslaat. De aanhou dende regenval en enkele hagelbuien van de afgelopen dagen zijn er de oorzaak van, dat veel kersen aan de bomen beginnen te rotten. De kersen die al rijp zijn, vertonen scheuren en worden in de minderen kwaliteitsklasse uitgesorteerd of zijn nog slechts geschikt voor de jamfabrie- ken. De aardbeienkwekers klagen op het ogenblik eveneens over het snel rotten van hun vruchten, waardoor gro te schade wordt aangericht. (Van 1 parlementaire redactie) DEN HAAG. Mr. B. Biesheuvel, fractievoorzitter van de A.R. zou nog vanavond, zo verwachtte men vanmiddag in Den Haag. belast worden vorming va rekenen op een meerderheid in het parle ment". De vjjf-partyenregering kan vol gende week gereed zijn. De laatste be letselen zjjn gisteren weggenomen na een slotbespreking van informateur prof. P. Steenkamp met de fractievoorzitters van dc K.V.P., A.R., C.H.U., D.S. 70 en de V.V.D. Het kabinet-Biesheuvel zal be staan uit zestien ministers. Hoeveel staatssecretarissen benoemd zullen wor den is nog een open vraag. Verschillende fracties hebben hiervoor al hun eigen wensen bekendgemaakt. De verdeling van de ministersposten (Vai verslaggevers) UITHOORN Dc 15-jarige Cora Mantel uit Uithoorn, waarvan het stoffelijk overschot gistermiddag door de loonraaaicr M. v. d. Weijden uit Nieuwveen in een sloot langs het zogenaamde Vrijerslaantje te Uithoorn werd gevonden, is door wurging om het leven gekomen. Dit heeft dr. J. Zeldcnrust meegedeeld, nadat hij sectie verricht had. Het juiste tijdstip van de dood kon hij niet vaststellen, omdat het stoffelijk overschot reeds de temperatuur van het water aangenomen had. Ver moedelijk is de dood zondagavond of zondagnacht ingetreden. Tot zijn grote schrik ontdekte de heer v. d. Weijden uit Nieuwveen gistermid dag, toen hij de wallekant van de sloot aan het maaien was, het geheel ontklede BOSTON (Reuter). Na de New York Times en de Washington Post is nu ook de Boston Globe begonnen met de publikatie van geheime documenten over de Vietnamese oorlog. Daarin is de rol van president Kennedy beschreven, die in 1961 zijn goedkeuring hechtte aï*i geheime activiteit, zoals het zenden van „agenten" naar Noord-Vietnam door middel van vliegtuigen en infiltratie. De Washington Post is opnieuw verboden de publikatie van de documenten te hervatten. Hel hof van beroep in Washington verbood het blad de publikatie voor vierentwintig uur, om zelf eens te bekijken of de publikatie schadelijk is voor de nationale veiligheid. Enkele uren tevoren had federaal rechter Gerhard Gesell het blad voor de tweede keer toestemming verleend de publikatie te hervatten. stoffelijk overschot. Hij waarschuwde een automobilist die later de politie belde. Op de wal vond hij zowel boven- als onderkleding van het meisje. Hij nam voorals nog niet aan, dat hier sprake zou zijn van een zedenmisdrijf. Na de ontdekking nam overste J. Hon- coop van de rijkspolitie district Amster- i dam de leiding van het onderzoek op j 's Avonds laat kwam de politie achter i de identiteit van het slachtoffer, dit dank zij het klantennummer in het hor- loge van het meisje. De plaatselijke hor- logemaker brengt deze nummers name- 1 lijk aan in gerepareerde uurwerken. I Juist toen de politie langs deze weg ach- ter de identiteit was gekomen, beiden de ouders van het meisje op. dat zij n.i zondag nog steeds niet thuisgekomen j NEW YORK (AFP) Een woord voerder van de VN heeft meegedeeld dat secretaris-generaal Thant sinds za terdag ziek is en rust moet houden. Hij heeft een reis naar de Sowjet-Unie, Mongolië en Polen, die hij vandaag zou beginnen, afgezegd. Pluimvee Nederland mag weer geslacht en levend pluimvee en eieren uitvoeren naar Italië. Italië had de in voer enkele maanden geleden verboden vanwege de pseudo-vogelpest-epidemie in Nederland. blijft ongewijzigd: 6 K.V.P.ers, 3 van de A.R.. 3 V.V.D.ers, 2 van D.S. 70, 2 van de C.H.U. Zqals bekend komen er afzon derlijke ministers voor Wetenschappen wurucu uici uc cn voor Milieubeheer en Volksgezond- taWm™ dat" kan n"as' de ministers van de reeds bestaande ministeries. De vijf fractievoorzitters hebben gis teravond nog met de informateur ge sproken aan de hand van schriftelijke antwoorden van hun kant, waarin reac ties uit de fracties op het ontwerp- regeerakkoord zijn verwerkt. Zij ver klaarden namens de fracties de grote lijnen van het akkoord te aanvaarden. Drie van de vijf fractieleiders, dr. Ve- ringa (K.V.P.), mr. Geertsema (V.V.D.) en dr. Drees jr. (D.S. 70) maakten be zwaar tegen uitbreiding van het aantal miinsters van 14 op 16. Dr. Veringa voelde er weinig voor het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid te splitsen. De K.V.P.-fractie ziet de grondwets- I herziening graag opgedragen aan de staatssecretaris. Ook voor ruimtelijke ordening wordt een staatssecretaris wenselijk geacht. Verscheidene fractie leiders stelden vast dat ten aanzien van de bezuinigingen in de uitgaven verschui vingen binnen een departement mogelijk moeten zijn. Volgens dr. Veringa moet het uiterste worden gedaan om verho ging van school- en kleutergelden te voorkomen. Over het nieuwe ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne zei mr. Geertsema dat de bevoegdheden van dit ministerie zeer zorgvuldig zouden moe ten worden afgebakend, omdat de con- fl'ctstof hier al bij voorbaat ligt opge stapeld. Aan het slot van de besprekingen bleek dat het ontwerp-regeerakkoord ongewij zigd was aangenomen. De fractieleiders hebben wel de wensen van hun fracties laten horen, maar daarbij is het geble ven. De twee nieuwe ministers blijven gehandhaafd, ondanks de bezwaren van drie van de vijf fractieleiders. De fractie voorzitters beschouwen de ongewijzigde tekst van het regeerakkoord als bindend. JERUZALEM (AP) Duizend Israë lische moeders zwemmen en slapen in een wereld die verweg ligt van de afwas en luiers van hun grote gezin nen. Deze vakanties zijn een experi ment van het nationale verzekeringsin- De moeders gaan per taxi van huis naar de badplaats Herzlia aan de Mid dellandse Zee, waar zij een gratis veer tiendaagse vakantie kunnen doorbren gen. In Herzlia kunnen zi: de bioscoop bezoeken, dagtrips maken, lezingen over huishouding en opvoedingsproblemen volgen en uitrusten. Voor het experiment komen vrouwen in aanmerking, die nog nooit vakantie hebben gehad en die zes of meer kinde ren hebben. Het instituut, dat zijn soci ale dienstbetoon uitbreidt, regelt de verzorging voor de thuis achtergebleven kinderen. WENEN (AFP) in het Weense amusementspark, het „Prater" is zon dagmiddag een meisje van twee jaar door een man ontvoerd. De 30-jarige moeder van het meisje was in een res taurantje in het park in contact geko men met een onbekende, die aanbood een bal voor het kind te kopen. De man nam het meisje mee. Gistermiddag is het kind in het park teruggevonden. Haar ontvoerder ia gearresteerd. Massamoord op mohammedanen op Filipijnen MANILLA (AFP) Gewapende mannen hebben vorige week zaterdag in een moskee in de Filipijnse provincie Cota Bato ongeveer 70 mohammedanen vermoord, zo meldde het dagblad „Ma nilla Times" gisteren. In deze streek is al enige tijd sprake van botsingen tus sen christenen en mohammedanen. JUIST WEER VRIJ (Van een onzer verslaggevers) BERGEN Gister- voetballer Wllly Brokamp politie" Maiwald (Feijenoord). Onder de naam van Bro kamp had L. gisteren in Amsterdam een auto van f. 16.000 gekocht. De oplichter verbleef in het Cityhotel in Bergen. Toen hij gisteravond in een bar f.25,00 leende van een Bergenaar onder het mom van: „Ik ben Willy Brokamp, dat zit altijd goed", kwam de zelfde Bergenaar er loe- illig achter, dat hij Bro il" *"bleef onder kamP n'et kon zijn. Hij de M.V.V.- waarschuwde daarom de uit Limburg. De Canadese gouverneur voor het keizerlijk paar 1 aan Nederland, hi* ■generaal Roland Michener is als gastheer opgetreden nacht is in Bergen de be kende oplichter J. A. L. (25) uit Oss aangehouden. L. Het bleek dat L., pas ont- uit slagen uit de gevangenis. Peter Ressel die L. 's nachts om half twee in het hotel kon aanhouden. Het la nog gaf zich vorig jaar al niet bekend of L. nog 'oetballers meerdere oplichtingen Matthias heeft gepleegd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1