Cruyff kreeg zin Jacky lekx en Sijs van Lennep jgaven G.P. 71 boeiend cachet Nacional mag niet op Wembley Motorsport eiste in Born weer slachtoffer 01 Je ft ft ubbeititel Okker «I PSV kraakte Indonesië GRONINGEN ROUWDE OM TONNIE VAN LEEUWEN Gehoord Op de Cauberg: Joop plakte Goudsmit-Hoff behang. Zoetemelk achter het Doelman Manga BUENOS AIRES De Zuidamerikaanse voetbalbond heeft het verzoek van de Zuidamerikaanse voetbalkampioen, Naeional uit Montevideo, om de „thuiswed strijd" voor het toernooi om de wereldbeker tegen Ajax in Wembley te mogen spelen, afgewezen. Volgens de reglementen moet de ene wedstrijd in Europa en de andere in Zuid- Amerika gespeeld worden. Als Nacional niet in Montevideo wil spelen, mag het wel in iedere andere Zuidamerikaanse stad spelen. De Zuidamerikaanse federatie wil bij de FIFA een verzoek indienen om bij de volgende wereldkampioenschappen met vijf landen te mogen deelnemen. Dat is het belangrijkste discussiepunt op de vergadering van de federatie, die zaterdag in Buenos Aires is begonnen. De Zuidamerikanen voelen zich achtergesteld, om dat bij vorige toernooien slechts drie plaatsen voor hen waren gereserveerd. BORN „De motorsport in Neder land is een soort wedstrydsporl waaraan grote risico's verbonden zyn. In Zwitserland kent men deze pro blemen en risico's niet, omdat deze sport daar verboden is", aldus bur gemeester mr. J. Onland van Born, naar aanleiding van het dodeiyk on geluk dat zaterdag gebeurde tijdens trainingsritten op het circuit in Born. Bij dit ongeluk verloor coureur H. Nieuwenhuizen het leven. „Wij hebben van tevoren het parcours herhaaldelijk gecontroleerd. Persoon lijk ben ik mij te voet op de hoogte gaan stellen van dit nieuwe traject, waarop voor de eerste keer wedstrij den werden gehouden. Ook de rijks politie, mensen uit de organisatie en andere technische lui hebben de zaak degelijk bekeken", aldus de burge meester. Zondagmiddag was de heer Onland eveneens op het traject aanwezig. „Er is namelijk afgesproken, dat wanneer vandaag ook iets gebeurt de wed- (Van sportcorrespondent) strijden onmiddellijk gestaakt worden. Wij hebben wel voldoende garanties gekregen, het publiek is verzekerd, die polis heb ik in mijn zak. de ren ners zijn daarbij zelf verzekerd". Na het dodelijk ongeluk was men aan vankelijk van plan de wedstrijden af te gelasten. Na controle, overleg met rijkspolitie, wedstrijdleiding en de heer Coumans, vice-voorzitter van de N.M.B. hebpen w ij op verzoek van de renners de strijd laten doorgaan. Gedeputeerde drs. J. Lebens die even eens op het circuit aanwezig was: „Je hebt in deze sport maar twee moge lijkheden, verbieden of door laten gaan. Een tussenweg bestaat er niet". De wedstrijdleiding, bondsfunctiona- rissen, dr. Vioen, bondsarts en talrijke andere deskundigen op het gebied van de motorsport waren er alleen van overtuigd dat het ongeluk ontstaan is door een fout van de renner zelf. Dr. Vioen: „Ze houden er de kop niet bij". Een van de wedstrijdleiders: „Het is een gewone trainingsrit geweest, waarin nog niet op tijd gelet werd. Nieuwenhuizen reed reeds zeven a acht jaar bij onze bond. Je mocht aannemen dat het een verstandige renner was. Je ziet echter het kan toch gebeuren". Nuchter I ZANDVOORT Een BelgischeNederlandse coalitie heeft J deGrand Prix 1971 volkomen beheerst. Jacky lekx, de dui- wiskunstenaar van vroeger, maakte zich op het klesnatte circuit van Zandvoort waar als een coureur die meer in zijn jeif ims heeft dan een tweede plaats in het wereldklassement eJra 1970. De verguisde Belg, die een standje van directeur ïrrari had opgelopen, omdat hij als kopman van zijn stal dit om|zoen 9een 9rootse indruk achterliet, reed met zoveel stijl u 01 overtuiging dat zijn enige rivaal Pedro Rodriguez zich hal- rwege de strijd al gewonnen gaf. li andere renner, die deze „slipperige" cachet gaf, was Gys van Lennep. i z(jn triomf in Le Mans grenze- populair geworden Nederlandse [heer maakte zjjn debuut in een 25.000 gulden gehuurde formule- wagen, een Surtees TS 7. Aan niets te merken dat Van Lennep een vtant was. Gestart in een uitzicht- 21ste positie kwam hy al na tien irgctelyke catch-as-batchronde door twaalfde. Een droom leek werkeiyk- worden. Alsof het hem geen in- ining kostte, zo eenvoudig en moei- gleed hy in de Tarzanbocht of le Hunzerug zün rivalen voorby. En het spektakelstuk van Gys van iep werd nog boeiender. In de 27ste ip bereikte hy na vernuftig gas- lerscnwerk een achtste plaats. Waar st dat heen vroeg iedereen zich af. ipwinding daarover bracht de 45.000 on te regenkleding en met kleurrijke uitgedoste toeschouwers in ond de pits in een feestelijke stem- Toen het publiek in de gaten g, dat Van Lenneps eerzucht niet Ier reikte, vergenoegde iedereen zich de gedachte, dat na de tragische van Carel Godin de Beaufort, ze- jaar geleden, eindelijk weer een erlander als collega was- aanvaard werelds toprenners. Jacky lekx cht zijn bewondering ook onder den. „Wie zijn debuut afsluit met prestatie, kan wat. Van Van Len- heb ik dat al veel eerder gezegd", •lijk lachende en vriendelijk han- .uddende Gijs van Lennep had zoveel bewondering bedenkingen. „Als je zó prat, schept dat zo snel ver plichtingen. En daar wil ik nog niet aan. Ik heb deze wedstrijd grag willen rijden om te leren. En dat heb ik gedaan. Ont zettend vel zelfs. Maar ik wil niet, dat iedereen nu gaat denken, dat ik er al ben. Want dat is nog lang niet het Drie, vier jaar geleden stond Jacky Iokx op hetzelfde platform van Zand voort even voorzichtig de spontaniteit van zijn omgeving te taxeren. Hij, de duivelskunstenaar, had de bezoekers in de Tarzanbocht weer eens kippevel van angst bezorgd, toen hij zich aan pure waaghalzerij overgaf. Op andere cir cuits in de wereld maakte hij het zelfs zo bont. dat insiders zich openlijk af vroegen hoe lang zijn stunterij nog kon doorgaan. Maar de blaag, die lekx toen was. werd snel een man, toen hij de zwartogige Catherina leerde kennen. Zij en zijn fabrieksbazen brachten hem aan het verstand, dat roekeloosheid onher roepelijk moest eindigen in tragiek. Dit seizoen bereikte lekx het andere uiter- In het gewoel na afloop ste. Hij liet het in Zuid-Afrika hele maal afweten, schitterde op het straten- circuit van Montjuich bij Barcelona even op, maar zakte als kopman van Ferrari weer terug in de meedogenloos heid van Monaco. Deze wisselvallige resultaten zaten de Italiaanse fabrieks- ploeg dwars. Als men niet uitkeek zou Jackie Stewart, de Tyrell-Fordrijder, die in Spanje en Monaco ongenaakbaar was en in Zuid-Afrika tweede werd, al binnen zijn voor de wereldtitel, voordat Ferrari er erg in had. Daarom moest Jacky lekx die graag op Zandvoor rijdt, „vlammen". Zijn resultaat betekende voor de fabrieksdirecteur of het seizoen als afgesloten moest worden beschouwd of dat zich nog een open strijd zou ont- Om kort te zün: Deze opdracht heeft op Jacky lekx de uitwerking van do ping gehad. Hy had op de training al laten zien, dat er een andere lekx in Zandvoort zou starten door de snelste rondetyd (1.17.47) voor zich te laten af drukken. De gunstige startpositie, die hü daardoor verwierf, was voor hem een stimulans om vanaf de eerste ronde zün superieure klasse te demonstreren. Terw-yi zün w-ynrode bolide een adem benemende strüd leverde met de enige rivaal, de Mexicaan Pedro Rodriguez, die voor hem overbleef, gleed achter dit duo de een na de ander uit de Tarzan bocht. Het werd een vermakelük schouwspel om te zien hoe de voor het merendeel ervaren coureurs de grootste moeite hadden om de spekgladde baan te glad af te zyn. De organsatie al bevreesd voor deze wetenschap had bij hoge uitzonde ring de coureurs een extra-kwartiertje de tijd gegeven om zich alvast te oriën teren aan de omstandigheden. Maar dit gebaar was toch niet voldoende. In de allereerste bocht maakten Jo Siffert en Chris Amon,precies op de plaats waar Hans Hettelder bij de toerpagenraces een luchtdoop van zeker een paar hon derd meter had overleefd, een spin van jewelste, waarbij iedereen het hart vasthield hoe al deze wagens de „brok kenmakers" moesten ontwijken. Geluk kig bleef de chaos uit. Het was wel, de eerste tien ronden meestal raak in de Tarzanbocht. Mario Andretti, de Ameri kaanse winnaar van Indianapolis, wiens debuut op Zandvoort al zovel keer was aangekondigd, dat niemand geloofde dat hij zou starten (welk wantrouwen uit- BH ,roH schi (DEN Stan Smith heeft de die hem met een vierde plaats R'imbledon te hoog gekwalificeerd ongelijk gegeven. De 24-jarige an versloeg in de eindstrijd toernooi van Queens Club John imbe. de huidige Wimbledonkam- met 86 en 63. Margaret •Smith die, de damestitel voor •peiste speelde vooral in de derde ortreffelük tennis tegen BilLie Jean Moffitt, 6—3 3—5 6—3. flilZ Okker en Martie Riessen won eindstrijd van het herendubbel- 8—6 46 108 tegen de Ameri- Stan Smith en Erik van Dillen. Jean King zegevierde samen met in de „Amerikaanse" finale 86 over Mary Ann Curtis Ziegen Fuss. i. Amerikaans soldaat met een kalaris van 149 dollar verdiende »'eek op Queens Club ruim zes veel. Zijn zege op Newcombe hem 3500 gulden op. 1 TÖve verloor in de halve fina- a het toernooi om de kampioen van Zuid-Engeland, dat wordt len in Eastbourne, van de Au- the Judy Dalton. De setstanden 9—7 5—7 en 6—3. (Van onze sportredaotie) AMSTERDAM De Nederlandse voetbalwereld, maar vooral de Ajax- aanhang, kan gerust zijn. Johan Cruyff blijft. De Amsterdamse vedette ver klaarde zich gisteren telefonisch akkoord met de door zijn schoonvader, Cor Coster, bereikte voorwaarden. Hoewel van de condities niets bekend is, staat vast dat de nieuwe verbintenis tussen Cruyff en Ajax voor zeven jaar geldt. Johan Cruyff, wekenlang onderwerp van de wildste speculaties, die afgelopen zaterdag zelfs uitmonden in een groot verhaal op de voor pagina van een van de grote landelijke ochtendbladen waarin werd verteld dat Cruyff voor negenennegentig procent rond was met een buitenlandse club, heeft zich verre gehouden van alle onderhandelingen. Op Majorca viert hij met vrouw va kantie, de besprekingen met het bestuur van Ajax overlatend aan zijn manager/ schoonvader Coster. Nog zaterdag ver klaarde hij in een interview in een Spaanse kiant dat Rinus Michels een ideale trainer voor Barcelona zal zijn. In het blad AS vertelde Cruyff verder dat Barcelona met het transferbedrag 1,2 miljoen gulden voor hem akkoord „Wanneer de Spaanse voetbalbond de grenzen openstelt voor buitenlandse spelers vertrek ik naar Barcelona", ver telde Johan Cruyff zaterdag nog in het Spaanse bind. „Ik ben ook door een club uit Madrid benaderd", vervolgt Cruyff in net interview. „Maar ik kan de naam van die vereniging niet noemen. Ik wil alleen maar uit Nederland weg omdat de belasting daar zo hoog is. BU Ajax heb ik het best naar m'n zin. Maar als ik zestig procent van mijn inkomen als voetballer naar de belastingen moet brengen is er geen lol meer aan". Met het tekenen van het nieuwe -con tract moeien beide partijen overigens wachten tot Cruyff uit Majorca terug is. Jaap van Praag toonde zich duidelijk op gelucht over het bereiken van een ak koord met zijn sterspeler. „Wij zyn over eengekomen", vertelt de voorzitter van Ajax, „uit het contract geen details be kend te maken. Maar Cruyff is voor zeven jaar aan ons verbonden. En dat is een hele opluchting". Behoorlijk Dat Ajax voor het houden van zijn ster behoorlijk in de buidel heeft moeten tasten is duidelijk. Op eerder door het Ajaxbestuur gedane voorstellen reageer de Cor Coster afwijzend. Onder meer zou Cruyff zijn voorgesteld door Ajax ook na zijn voetbalcarrière te worden verzorgd. In de laatste faze van de onder handelingen hebben beide partijen elkaar dan eindelijk gevonden. Want vanavond zou Cruyff zijn laatste en definitieve be slissing aan het bestuur van de Amster damse club bekendmaken. Zo ver is Jiet eigenlijk de krachtmeting met Atletico Madrid. Naar mijn mening was Atletico veel sterker dan Panathinaikos. Atletico had eigenlijk tegen Ajax in de finale op Wembley moeten staan". Of Atletico de MadrUeense club was waardoor Cruyff ook zou zijn benaderd wilde de Amster dammer niets loslaten. allesbehalve timide. Hij reed kwam, want bij de start stond zijn Fer rari met een lekke benzinepomp in spits stil), ging al meteen de berm toen hij in de vijfde ronde de baan op kwam en ook klassementsleider Jackie Stewart had er in dezelfde omloop met een genoeg van. Elke ronde reden de coureurs echter vaster. Zij kenden nu de gevarenstreep van de Tarzanbocht. Na deze ontdek king bleef de spanning echter maximaal door het vuurwerk van Gijs van Len nep. Hij zette onderaan de Hunzerug zijn Surtees TS 7 zo diep bij de bocht, dat hij niet een, mar zelfs twee wagens durfde te passeren. Dit staltje van absi- lute macht was voor het publiek het sein, dat er iets bijzonders aan de hand was. Men kreeg dat al snel door, toen Van Lennep zich niet tevreden leek te stellen met een plaats in de achter hoede. Voor men het begreep zat de „brutale" jonkheer al in elfde positie. Bij elke stuurbeweging hield men zijn adem in. vooral toen de voor hem rij dende Henri Pescarolo zich .„omdraai de". Het scheelde maar een haar of Van Lennep was ook van de noodzaak door drongen geweest om in de berm de vei ligheid op te zoeken. Maar deze nar escape bracht hem niet van zijn stuk, wat hij na de zeventigste ronde pas be sefte. Gijs van Lennep had zijn debuut beëindigd met een resultaat waarvoor drie voormalige wereldkampioenen „u" moesten zeggen. Dat deden Denis Hui- me, Graham Hill en Jackie Stewart óók. „A star was bom". HANS DE BRUYN niet gekomen. Een dag voor het aflopen bij het bestuur van Ajax kunnen door drukken. Interview Terwijl schoonvader Coster zich in spande verplichtte Cruyff alvast de Spanse voetballiefhebbers door in het interview met AS te verklaren dat Ajax in het voorbije Europa-Cupseizoen maar één moeilijk duel heeft moeten spelen. „De echte finale in het toernooi was Belangrijk Een ander belangrijk bericht uit voetbalwereld betreft FC Den Haag. De nieuwe combinatie, die al enige tijd be langstelling had voor de linkervleugel- verdediger van Telstar, Thijs Wijngaarde, heeft de onderhandelingen met hem af gerond. Wijngaarde, die vorig jaar door Telstar werd overgenomen van DOS. is een offensief ingestelde verdediger, die het afgelopen seizoen enkele malen heeft gedoelpunt voor de Velser eredivisieclub. Op eigen verzoek was Wijngaarde, die ook vorig seizoen al belangstelling toon de voor een plaats in de ploeg van het Zuiderpark op de transferlijst geplaatst. Hij is oorspronkelijk afkomstig van Feijenoord. Enkele jaren geleden leende Feijenoord hem uit aan DOS, voor welke club hij excelleerde in de degradatie strijd indertijd tegen GVAV. Ajax verzekerde zich voor het volgen de seizoen voor ongeveer 400.000 gulden de jongere broer van Gerrie Mühren, Arnold. De 20-jarige Arnold Mühren tekende zaterdag een tweejarige overeen komst. Gerrit Veerman van Go Ahead, die aanvankelijk naar FC Den Bosch zou vertrekken heeft een contract getekend by de Graafschap. DJAKARTA. PSV heeft gisteren in Djakarta het nationale elftal van Indo nesië met 60 verslagen. De ruststand van deze wedstrüd. die werd bygewoond door 40.000 toeschouwers, was 20. Onder de toeschouwers bevonden zich de Nederlandse ambassadeur H. Schel- tema, sultan Hamenko Boewono en andere hoge Indonesische functionaris- Eerder vorige week had PSV al met 40 van Medan PMS en met 81 van Persebaja uit Soerabaja gewonnen. Mor gen keren de Eindhovenaren terug naar Nederland. /"•IJS van Lennep heeft zich nuoh- ter opgesteld tegenover de spontane vreugdesfeer, die er na afloop van de Grand-Prix 1971 heerste. En dat is maar gelukkig ook. Overmoedig worden is een zaak, die in de autosport zeer ver strekkende gevolgen kan hebben. Om een goed coureur te worden, moet men niet nagaan op een in cidenteel succes, maar is een ge degen opleiding noodzakeiyk. Dat begreep Van Lennep gelukkig Omgekomen L1 R is het afgelopen weekeinde weer een motorcoureur op tra gische wyze om het leven geko men. Weer was een persooniyke fout zeer vermoedeiyk de oorzaak. Het is binnen een termün van 7 dagen het derde slachtoffer In ons land. Opnieuw dringt de vraag zich op, wanneer wordt het tyd voor „hogere" instanties om in te OSNABRÜCK. FC Twente heeft gisteren in Osnabrück met 30 van de Westduitse Bundesligaclub Werder Bre- gewonnen. Er waren slechts duizend toeschouwers bij de wedstrijd, die in de stromende regen werd gespeeld. grüpen. Niet genoeg OP papier had het tennistoernooi op park Lecuwenbergh een sterke bezetting. Hoewel men met een onzekerheidsfactor rekening moest houden wat betreft deel name van twee topspelers die in het kwalificatietoernooi van Wim bledon moesten uitkomen. Beiden hadden echter toegezegd op Leeu- wenbergh te verschünen. indien zy in Londen zouden zün uitge schakeld. Vrydagavond belden beide tennissers af met de mede deling pas vandaag met de boot terug te kunnen reizen. Door dcie afzegging werd het publiek gedu peerd en de organisatie in feite in zyn hemd gezet. Biykbaar waren de geldpryzen op Leeuwenbergh niet aantrekkeiyk genoeg om enige moeite te doen tydig terug te zUn. PEIZE Meer dan 2000 vrienden, kennissen en „fans" uit het hele land hebben zaterdagmiddag Tonnie van Leeuwen, die in de nacht van maandag op dinsdag, op 28-jarige leeftyd, by een auto-ongeluk onder Meppel om het leven kwam, naar zyn laatste rust plaats gebracht. Clubmakkers van het eerste elftal van de FC Groningen (het voormalige GVAV) van welke club Van Leeuwen de sympathieke en byzonder populaire doelman was, brachten de, met een GVAV-vlag be dekte, kist uit de aula naar het graf. Meer dan 50 bloemstukken en kran sen bedekten de haar. Het was in Peize een sobere en In drukwekkende plechtigheid. In de aula waren alleen de familieleden en het bestuur en de spelers van GVAV met een aantal van de meest intieme vrienden en kennissen. De duizenden, die naar het kleine dorp in Noord Drente waren gekomen om Tonnie van Leeuwen de laatste eer te bewijzen, volgden de toespraken via aangebrach te luidsprekers. Burgemeester mr. J. van Bodegom vertolkte de gevoelens van de dorps gemeenschap waarvoor het heengaan van Tonnie van Leeuwen een groot verlies betekent. Namens het gemeen tebestuur van Groningen sprak sport wethouder W. Hendriks. „Tonnie van Leeuwen", aldus de heer Hendriks, „heeft in z(jn helaas zo korte leven voor veel mensen Iets betekend. Hy was In de Nederlandse sportwereld een begrip. Hij genoot grote populari teit in de gezonde zin van het woord en er werd nog veel van hem ver wacht. Hij was jong en stond nog mid den in zijn carrière als topsporter en anderszins. Het is anders gelopen dan wij mochten verwachten, maar in de eerste plaats zal Van Leeuwen gemist worden als man en vader. Meer dan z(jn club, zyn vele vrienden en zijn publiek is natuuriyk zyn gezin getrof fen". In dezelfde geest sprak de voor zitter van de stichting betaald voetbal GVAV, de heer D. Douma, die is over gegaan in de stichting FC Groningen. Tonnie van Leeuwen zou deel uitma ken van de stichting als vertegen woordiger van de spelersraad. De secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer H. A. Burgwal, noem de het heengaan van Tonnie van Leeu wen een afscheid van één van de be langrijkste leden van de bond. „Een lid dat niet zo belangrijk was, omdat hy een goed sportman was, of omdat hy zo goed kon voetballen. Het belang- rykste was zyn mentaliteit. Hij Is voor de voetbalsport in Nederland, voor het Noorden in het bijzonder, van enorme betekenis geweest. De KNVB is hem daarvoor dankbaar. MONZA De Oostenrijkse coureur Dieter Quester (March 712-BMW) heeft gisteren op het circuit van Monza de Lotteria Grand Prix voor formule 2- wagens gewonnen. Tweede werd de En gelsman Derek Bell met March 712 en derde Peter Westbury, eveneens een Engelsman, met Brabham BT 36.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9